2013 Results

                     THE 21ST ANNUAL-RUN FOR THE CHILD
                   ISLE OF PALMS 10K CONNECTOR RUN/WALK
     Sponsored by The Exchange Club of MT. PLEASANT and ISLE OF PALMS
               MT. PLEASANT/ISLE OF PALMS,S.C. OCT. 5, 2013
Results compiled by Race Management Systems(RMS), www.rmssports.com/run.html

                   ********** AWARDS LIST **************

               ********** FEMALE OVERALL RESULTS ***********
    1 Katie Taylor         23 Hanahan         SC   40:50 
    2 Michelle Compty      26 Isle Of Palms   SC   41:37 
    3 Lauren Wilson        33 Charleston      SC   43:34 
                ********** MALE OVERALL RESULTS ***********
    1 Michael Banks        27 Charleston      SC   30:42 
    2 Jay Upchurch         35 James Island    SC   33:22 
    3 Karl Walsh           38 Mount Pleasant  SC   33:25 

      **************** FEMALE MASTERS OVERALL RESULTS (40+)**************
    1 Siobhan Maize        42 Mt. Pleasant    SC   45:05 

       **************** MALE MASTERS OVERALL RESULTS (40+)**************
    1 Chris Kitzler        46 Myrtle Beach    SC   41:23 

     ********** FEMALE GRAND MASTERS OVERALL RESULTS (50+) **********
    1 Pam Drafts           56 Beaufort        SC   49:03 

      ********** MALE GRAND MASTERS OVERALL RESULTS (50+) **********
    1 Anthony Glaser       59 Summerville     SC   42:42 

         **************** AGE GROUP RESULTS *********************
                         FEMALE AGE GROUP:  1 - 12
                          MALE AGE GROUP:  1 - 12
                        FEMALE AGE GROUP:  13 - 17
    1 Leah McConnell       16 N. Charleston      SC   52:37 
    2 Madelyn Lovett       15 Potomac            MD   53:17 
                         MALE AGE GROUP:  13 - 17
    1 Joel Bunting         15 Mount Pleasant     SC   42:30 
    2 Kyle Geesey          15 Mount Pleasant     SC   50:26 
    3 Joe Schmidt          14 Mt Pleasant        SC 1:04:13 
                        FEMALE AGE GROUP:  18 - 21
    1 Mary Ann Robillard   21 Charleston         SC   45:57 
    2 Carey Roth           19 Charleston         SC   54:33 
    3 Carson Miesfeldt     19 Charleston         SC   57:42 
                         MALE AGE GROUP:  18 - 21
    1 Ethan Courville      18 Mount Pleasant     SC 1:07:56 
                        FEMALE AGE GROUP:  22 - 25
    1 Ellen Heath          25 Charleston         SC   48:49 
    2 Victoria Guglielmi   25 Charleston         SC   50:48 
    3 Cassaundra Schow     23 Charleston         SC   51:07 
                         MALE AGE GROUP:  22 - 25
    1 Joseph Hussey        23 Goshen             IN   37:12 
    2 Andres Caicedo       25 Charleston         SC   39:54 
    3 Eric Bohac           22 N. Charleston      SC   40:33 
                        FEMALE AGE GROUP:  26 - 29
    1 Ashley Anderson      26 Charleston         SC   43:50 
    2 Jennifer Kryzanowsk  26 Summerville        SC   43:57 
    3 Kristin White        28 Mount Pleasant     SC   46:49 

                         MALE AGE GROUP:  26 - 29
    1 Brent Dorris         29 Charleston         SC   41:39 
    2 Brett Conklin        29 Mt Pleasant        SC   46:04 
    3 Landon Amick         26 Leesville          SC   47:44 
                        FEMALE AGE GROUP:  30 - 34
    1 Nicole Ciello        32 Charleston         SC   48:03 
    2 Audry Morgan         31 Mt. Pleasant       SC   48:49 
    3 Kate Howdyshell      34 Charleston         SC   51:31 
                         MALE AGE GROUP:  30 - 34
    1 Justin Englert       31 Goose Creek        SC   42:54 
    2 Brad Gray            34 Charleston         SC   44:28 
    3 Dominic Angiollo     33 Mt Pleasant        SC   45:29 
                        FEMALE AGE GROUP:  35 - 39
    1 Melanie Jones        36 Mt. Pleasant       SC   47:12 
    2 Holly Limbert        37 Mount Pleasant     SC   48:15 
    3 Melissa Ohlson       37 Daniel Island      SC   52:00 
                         MALE AGE GROUP:  35 - 39
    1 Tim Limbert          37 Mount Pleasant     SC   37:48 
    2 Michael Varlas       38 Mt. Pleasant       SC   39:46 
    3 Bobby Wilder         38 Myrtle Beach       SC   40:45 
                        FEMALE AGE GROUP:  40 - 44
    1 Jennifer Meyers      42 Charleston         SC   48:28 
    2 Lori Horvath         43 Isle Of Palms      SC   48:51 
    3 Jamie Frank-O'conne  44 Summerville        SC   51:11 
                         MALE AGE GROUP:  40 - 44
    1 Geoffrey Forbus      42 Mt. Pleasant       SC   46:11 
    2 Jay Roberts          42 N Charleston       SC   47:17 
    3 Jon Witherow         41 Mt. Pleasant       SC   47:22 
                        FEMALE AGE GROUP:  45 - 49
    1 Sharryn Whitmore     47 Mount Pleasant     SC   45:50 
    2 Meredith Nelson      45 Sullivan's Island  SC   47:46 
    3 Shelly Westbury      46 Hanahan            SC   49:22 
                         MALE AGE GROUP:  45 - 49
    1 John Hendricks       45 Iop                SC   41:38 
    2 Robert Conley        47 Charleston         SC   43:48 
    3 Thomas Pollehn       45 Mount Pleasant     SC   45:36 
                        FEMALE AGE GROUP:  50 - 54
    1 Tammy Wimmer         51 Greenwood          SC   52:59 
    2 Lori Lyles           51 Sullivans Island   SC   53:44 
    3 Monica Mumme         50 North Charleston   SC   54:51 
                         MALE AGE GROUP:  50 - 54
    1 Craig Ilgen          52 Charleston         SC   46:48 
    2 Chris Handel         52 Charleston         SC   46:50 
    3 Jeff Walton          54 Charleston         SC   49:01 
                        FEMALE AGE GROUP:  55 - 59
    1 Sue Cooney           56 Black Hawk         CO   50:10 
    2 Debbie Howard        59 Mount Pleasant     SC   52:13 
    3 Nancy Metzler        57 Mt. Pleasant       SC   55:49 
                         MALE AGE GROUP:  55 - 59
    1 Thomas Phillips      56 Charlotte          NC   46:27 
    2 Michael Metzler      57 Mt. Pleasant       SC   48:55 
    3 Matthew Modica       57 Mt. Pleasant       SC   49:32 
                        FEMALE AGE GROUP:  60 - 64
    1 Patricia Kotila      63 Johns Island       SC 1:04:03 
    2 Christine Wainwrigh  60 Mount Pleasant     SC 1:04:54 
    3 Cathy Savage         62 Shelby             NC 1:05:39 

                         MALE AGE GROUP:  60 - 64
    1 Dan Clapper          60 North Charleston   SC   48:53 
    2 Bob Mallin           64 Mt Pleasant        SC   50:48 
    3 Jim Edwards          63 Isle Of Palms      SC   52:18 
                        FEMALE AGE GROUP:  65 - 69
    1 Joan Mulvihill       68 Charleston         SC 1:06:27 
    2 Beverly Pedersen     65 Beaufort           SC 1:13:59 
    3 Linda Sykes          65 Kiawah Island      SC 1:25:26 
                         MALE AGE GROUP:  65 - 69
    1 Tom Cook             66 Carlisle           PA   48:42 
    2 Paul Dworkin         65 West Hartford      CT   49:49 
    3 Boyd Haile           67 Rock Hill          SC   55:50 
                        FEMALE AGE GROUP:  70 - 74
                         MALE AGE GROUP:  70 - 74
                        FEMALE AGE GROUP:  75 - 99
                         MALE AGE GROUP:  75 - 99
    1 David Watson         78 Summerville        SC 1:04:54 

                     THE 21ST ANNUAL-RUN FOR THE CHILD
                   ISLE OF PALMS 10K CONNECTOR RUN/WALK
     Sponsored by The Exchange Club of MT. PLEASANT and ISLE OF PALMS
               MT. PLEASANT/ISLE OF PALMS,S.C. OCT. 5, 2013
Results compiled by Race Management Systems(RMS), www.rmssports.com/run.html

Place Div/Tot  No.   Name                Age S City         St Time    Pace     
===== ======== ===== =================== === = ============ == ======= ===== 
    1   1/22      31 Michael Banks        27 M Charleston   SC   30:42  4:57 
    2   1/29     534 Jay Upchurch         35 M James Island SC   33:22  5:23 
    3   2/29     464 Karl Walsh           38 M Mount Pleasa SC   33:25  5:23 
    4   1/8      237 Joseph Hussey        23 M Goshen       IN   37:12  6:00 
    5   3/29     281 Tim Limbert          37 M Mount Pleasa SC   37:48  6:05 
    6   4/29     456 Michael Varlas       38 M Mt. Pleasant SC   39:46  6:24 
    7   2/8       81 Andres Caicedo       25 M Charleston   SC   39:54  6:26 
    8   3/8       54 Eric Bohac           22 M N. Charlesto SC   40:33  6:32 
    9   5/29     506 Bobby Wilder         38 M Myrtle Beach SC   40:45  6:34 
   10   1/22     638 Katie Taylor         23 F Hanahan      SC   40:50  6:35 
   11   1/25     262 Chris Kitzler        46 M Myrtle Beach SC   41:23  6:40 
   12   1/42     509 Michelle Compty      26 F Isle Of Palm SC   41:37  6:42 
   13   2/25     218 John Hendricks       45 M Iop          SC   41:38  6:42 
   14   2/22     145 Brent Dorris         29 M Charleston   SC   41:39  6:43 
   15   1/4      492 Joel Bunting         15 M Mount Pleasa SC   42:30  6:51 
   16   1/15     190 Anthony Glaser       59 M Summerville  SC   42:42  6:53 
   17   1/37     513 Justin Englert       31 M Goose Creek  SC   42:54  6:55 
   18   6/29      64 Aaron Breese         35 M Daniel Islan SC   43:06  6:57 
   19   1/60     528 Lauren Wilson        33 F Charleston   SC   43:34  7:01 
   20   3/25     650 Robert Conley        47 M Charleston   SC   43:48  7:03 
   21   2/42      19 Ashley Anderson      26 F Charleston   SC   43:50  7:04 
   22   3/42     267 Jennifer Kryzanowsk  26 F Summerville  SC   43:57  7:05 
   23   2/37     532 Brad Gray            34 M Charleston   SC   44:28  7:10 
   24   1/31     292 Siobhan Maize        42 F Mt. Pleasant SC   45:05  7:16 
   25   3/37      23 Dominic Angiollo     33 M Mt Pleasant  SC   45:29  7:20 
   26   4/25     366 Thomas Pollehn       45 M Mount Pleasa SC   45:36  7:21 
   27   4/8      527 Richard Perez        24 M Mt. Pleasant SC   45:38  7:21 
   28   4/37     623 Josh Wilson          33 M James Island SC   45:45  7:22 
   29   1/25     476 Sharryn Whitmore     47 F Mount Pleasa SC   45:50  7:23 
   30   1/5      388 Mary Ann Robillard   21 F Charleston   SC   45:57  7:24 
   31   3/22     111 Brett Conklin        29 M Mt Pleasant  SC   46:04  7:25 
   32   1/25     175 Geoffrey Forbus      42 M Mt. Pleasant SC   46:11  7:26 
   33   5/25     360 Mark Perrecone       45 M Summerville  SC   46:21  7:28 
   34   2/15     363 Thomas Phillips      56 M Charlotte    NC   46:27  7:29 
   35   1/18     545 Craig Ilgen          52 M Charleston   SC   46:48  7:32 
   36   4/42     475 Kristin White        28 F Mount Pleasa SC   46:49  7:32 
   37   2/18     210 Chris Handel         52 M Charleston   SC   46:50  7:33 
   38   5/8      627 Andy Daughtridge     22 M Mt. Pleasant SC   46:50  7:33 
   39   7/29     104 David Clanton        38 M Moncks Corne SC   46:54  7:33 
   40   8/29     108 Adam Cline           39 M Charlotte    NC   47:08  7:36 
   41   6/25      45 Timothy Bertscha     48 M Mount Pleasa SC   47:11  7:36 
   42   1/56     635 Melanie Jones        36 F Mt. Pleasant SC   47:12  7:36 
   43   2/25     386 Jay Roberts          42 M N Charleston SC   47:17  7:37 
   44   5/37     271 Jeremiah Lackey      32 M Summerville  SC   47:18  7:37 
   45   3/25     626 Jon Witherow         41 M Mt. Pleasant SC   47:22  7:38 
   46   6/37      62 Dustin Branham       32 M Concord      NC   47:25  7:38 
   47   7/25     333 Greg Moser           45 M Mill Creek   WA   47:26  7:38 
   48   8/25     433 Atila Stolf          47 M Summerville  SC   47:33  7:40 
   49   4/22      18 Landon Amick         26 M Leesville    SC   47:44  7:41 
   50   2/25     340 Meredith Nelson      45 F Sullivan's I SC   47:46  7:42 
   51   7/37     634 Trevor Douglas       31 M Georgetown   SC   47:47  7:42 
   52   4/25     636 David Jones          44 M Mt. Pleasant SC   47:56  7:43 
   53   2/60     102 Nicole Ciello        32 F Charleston   SC   48:03  7:44 
   54   5/25     234 Samuel Hubbard       44 M Summerville  SC   48:13  7:46 
   55   2/56     280 Holly Limbert        37 F Mount Pleasa SC   48:15  7:46 
   56   8/37      29 Matt Bader           30 M Charleston   SC   48:15  7:46 
   57   9/37      86 Josh Carper          34 M Mount Pleasa SC   48:18  7:47 
   58   2/31     321 Jennifer Meyers      42 F Charleston   SC   48:28  7:48 
   59   1/11     114 Tom Cook             66 M Carlisle     PA   48:42  7:51 
   60  10/37     632 William McDougall    34 M Daniel Islan SC   48:45  7:51 
   61   9/29      41 Jon Beckham          38 M Rock Hill    SC   48:47  7:51 
   62   2/22     215 Ellen Heath          25 F Charleston   SC   48:49  7:52 
   63   3/60     515 Audry Morgan         31 F Mt. Pleasant SC   48:49  7:52 
   64   3/31     230 Lori Horvath         43 F Isle Of Palm SC   48:51  7:52 
   65   1/10     105 Dan Clapper          60 M North Charle SC   48:53  7:52 
   66   3/15     318 Michael Metzler      57 M Mt. Pleasant SC   48:55  7:53 
   67   5/42     542 Kelly Daniel         29 F Marietta     GA   48:59  7:53 
   68   3/18     465 Jeff Walton          54 M Charleston   SC   49:01  7:54 
   69   1/15     147 Pam Drafts           56 F Beaufort     SC   49:03  7:54 
   70  11/37     151 Ryan Dushak          33 M North Charle SC   49:12  7:56 
   71   4/18     472 Rod Wessinger        52 M Daniel Islan SC   49:15  7:56 
   72   5/22     243 Joseph Hying         29 M Isle Of Palm SC   49:17  7:56 
   73   6/8      631 Devon Colmer         23 M Mt. Pleasant SC   49:18  7:56 
   74   3/25     633 Shelly Westbury      46 F Hanahan      SC   49:22  7:57 
   75   4/15     508 Matthew Modica       57 M Mt. Pleasant SC   49:32  7:59 
   76   7/8      621 Lance O'Hara         25 M Cedar Park   TX   49:33  7:59 
   77   6/22      71 Kyle Bruton          26 M Charleston   SC   49:48  8:01 
   78   2/11     152 Paul Dworkin         65 M West Hartfor CT   49:49  8:01 
   79   7/22      89 William Carroll      29 M Johns Island SC   49:52  8:02 
   80   2/15     115 Sue Cooney           56 F Black Hawk   CO   50:10  8:05 
   81  12/37     143 Justin Dorman        32 M Mt Pleasant  SC   50:20  8:06 
   82  13/37     501 Jason Mengel         32 M Isle Of Palm SC   50:24  8:07 
   83   2/4      498 Kyle Geesey          15 M Mount Pleasa SC   50:26  8:07 
   84  14/37     269 Aaron Kuha           30 M Ladson       SC   50:40  8:10 
   85   3/22     204 Victoria Guglielmi   25 F Charleston   SC   50:48  8:11 
   86   2/10     293 Bob Mallin           64 M Mt Pleasant  SC   50:48  8:11 
   87  15/37     146 Blaine Douglas       34 M Summerville  SC   50:48  8:11 
   88  16/37     172 Earl Fitts           30 M Mount Pleasa SC   50:48  8:11 
   89   8/22     371 Darren Prevatte      28 M Mount Pleasa SC   50:52  8:12 
   90  10/29     489 Jeff Zapor           36 M Mount Pleasa SC   50:57  8:12 
   91  11/29     194 Allen Gonzaga        39 M Mount Pleasa SC   50:58  8:13 
   92   9/22     169 James Ferrell        29 M Brentwood    TN   50:59  8:13 
   93   6/42     136 Erin Dickman         26 F Charleston   SC   51:01  8:13 
   94   4/22     404 Cassaundra Schow     23 F Charleston   SC   51:07  8:14 
   95   4/31     176 Jamie Frank-O'conne  44 F Summerville  SC   51:11  8:15 
   96  12/29     118 Andrew Crawford      35 M North Charle SC   51:15  8:15 
   97  13/29     497 Casey Fish           35 M Mount Pleasa SC   51:18  8:16 
   98   6/25      69 Paul Brown           40 M Johns Island SC   51:28  8:17 
   99   4/25      55 Cynthia Bohr         46 F Mount Pleasa SC   51:30  8:18 
  100   4/60     232 Kate Howdyshell      34 F Charleston   SC   51:31  8:18 
  101   5/31      79 Jenny Butler         42 F Charleston   SC   51:59  8:22 
  102   3/56     349 Melissa Ohlson       37 F Daniel Islan SC   52:00  8:23 
  103   5/18      57 J. Keith Bowers      53 M Isle Of Palm SC   52:08  8:24 
  104   7/25     227 Scott Hoffman        40 M Westminster  SC   52:08  8:24 
  105  10/22     540 Jessica Chaconas     28 M Sullivans Is SC   52:10  8:24 
  106   5/60     548 Kode Evans           31 F Hanahan      SC   52:12  8:24 
  107   3/15     231 Debbie Howard        59 F Mount Pleasa SC   52:13  8:25 
  108   6/31      74 Jennifer Buckaloo    40 F Sullivans Is SC   52:14  8:25 
  109   7/42     203 Catherine Grych      28 F Charleston   SC   52:15  8:25 
  110   3/10     159 Jim Edwards          63 M Isle Of Palm SC   52:18  8:25 
  111   6/18     183 Mark Geesey          53 M Mount Pleasa SC   52:20  8:26 
  112   4/56     312 Tracy McLaughlin     36 F Summerville  SC   52:21  8:26 
  113   5/15     447 Dave Trautman        58 M Charleston   SC   52:32  8:28 
  114   1/2      644 Leah McConnell       16 F N. Charlesto SC   52:37  8:28 
  115   6/60     484 Rebecca Wollenberg   34 F Charleston   SC   52:50  8:31 
  116  11/22     164 Alberto Escobedo     29 M Mt Pleasant  SC   52:55  8:31 
  117   7/60      85 Brittney Carimi      32 F Mount Pleasa SC   52:56  8:32 
  118   8/60     235 Megan Huey           30 F Charleston   SC   52:56  8:32 
  119   1/21     507 Tammy Wimmer         51 F Greenwood    SC   52:59  8:32 
  120   8/25     529 Paul Roof            41 M Charleston   SC   53:00  8:32 
  121   5/56      87 Tracy Carper         35 F Mount Pleasa SC   53:05  8:33 
  122   6/56     133 Laran D'Eustachio    38 F Charleston   SC   53:12  8:34 
  123   2/2      613 Madelyn Lovett       15 F Potomac      MD   53:17  8:35 
  124  17/37     430 William Stephens     31 M Mount Pleasa SC   53:25  8:36 
  125   9/25     163 Derek English        44 M North Charle SC   53:37  8:38 
  126   2/21     525 Lori Lyles           51 F Sullivans Is SC   53:44  8:39 
  127   5/22     421 Rachel Smith         22 F Charleston   SC   53:50  8:40 
  128   5/25     493 Kathy Bunting        49 F Mount Pleasa SC   53:51  8:40 
  129   4/10     395 Dave Sadler          60 M Awendaw      SC   53:53  8:41 
  130  10/25     637 Scott Suazo          42 M Mt. Pleasant SC   53:53  8:41 
  131  11/25     191 Sean Glassberg       42 M Mt Pleasant  SC   54:03  8:42 
  132   8/8      439 Andrew Sweeney       22 M Charleston   SC   54:08  8:43 
  133   7/18     127 Giff Daughtridge     54 M Mount Pleasa SC   54:09  8:43 
  134   6/25     491 Carmen Monaghan      47 F Mt. Pleasant SC   54:12  8:44 
  135   7/25     241 Brenda Hyatt-Neal    48 F York         SC   54:20  8:45 
  136   7/56     415 Laura Sluss Benware  35 F Charleston   SC   54:21  8:45 
  137   8/18     521 Johnny Boyd          54 M Mt. Pleasant SC   54:23  8:46 
  138  12/25     522 Brian Berrigan       43 M Mt. Pleasant SC   54:25  8:46 
  139  13/25      73 Craig Buck           40 M Mount Pleasa SC   54:30  8:47 
  140   2/5      393 Carey Roth           19 F Charleston   SC   54:33  8:47 
  141   7/31     137 Kristin Dinkins Mas  40 F Atlanta      GA   54:43  8:49 
  142  18/37     245 Stewart James        33 M Charleston   SC   54:49  8:50 
  143   3/21     336 Monica Mumme         50 F North Charle SC   54:51  8:50 
  144  12/22     385 John Roberson        28 M Charleston   SC   54:55  8:51 
  145   9/60     236 Kathy Hughes         33 F Charleston   SC   54:58  8:51 
  146  13/22     438 Ted Sullivan         27 M Mt. Pleasant SC   55:04  8:52 
  147   5/10     417 Doug Smith           64 M Marietta,    GA   55:14  8:54 
  148   8/56     391 Anne Rosen           36 F Charleston   SC   55:16  8:54 
  149   6/22     209 Carolyn Hamilton     25 F Charleston   SC   55:16  8:54 
  150   8/42     372 Lora Prevatte        28 F Mount Pleasa SC   55:18  8:54 
  151   6/15     326 William Mills        59 M Isle Of Palm SC   55:20  8:55 
  152   7/15     500 John Klie            58 M Charleston   SC   55:22  8:55 
  153   7/22     107 Christine Clarke-Po  25 F Charleston   SC   55:29  8:56 
  154   8/22     184 Margaret Gibbs       25 F Mount Pleasa SC   55:31  8:56 
  155  10/60     352 Kimberly Ostrowski   34 F Seneca       SC   55:45  8:59 
  156   9/56     263 Leann Kolb           39 F Mount Pleasa SC   55:45  8:59 
  157   4/15     319 Nancy Metzler        57 F Mt. Pleasant SC   55:49  8:59 
  158   3/11     207 Boyd Haile           67 M Rock Hill    SC   55:50  9:00 
  159  14/25     254 Quentin Jones        41 M Mt. Pleasant SC   55:56  9:00 
  160  10/56     455 Suzanna Vanderver    36 F Mount Pleasa SC   55:57  9:01 
  161   9/22     436 Elizabeth Subjeck    24 F Goose Creek  SC   56:06  9:02 
  162   8/15     168 Chip Fell            56 M Mount Pleasa SC   56:08  9:02 
  163   9/25     288 Demetrius Magalhaes  48 M Goose Creek  SC   56:11  9:03 
  164  14/22     524 Lee Wiewiora         27 M Charleston   SC   56:33  9:06 
  165  19/37     229 Jeffrey Homan        34 M Ladson       SC   56:35  9:07 
  166  11/60     270 Ashley Kuha          30 F Ladson       SC   56:44  9:08 
  167   9/18     543 Mel O'Keefe          54 M Mt. Pleasant SC   56:46  9:09 
  168   8/31     403 Tania Schmitt        41 F Huger        SC   56:54  9:10 
  169  14/29     167 Howell Feig          38 M Charleston   SC   56:56  9:10 
  170   5/15     196 Ann Gorman           58 F Summerville  SC   56:56  9:10 
  171  11/56     432 Kristin Stober       35 F Charleston   SC   56:57  9:10 
  172  15/22     261 Sean Kitch           27 M Summerville  SC   56:59  9:11 
  173   9/42     397 Kelly San Miguel     27 F Charleston   SC   57:00  9:11 
  174  16/22      25 Stephen Arnold       29 M Hilton Head  SC   57:00  9:11 
  175  10/42     113 Becca Cook           27 F Charleston   SC   57:11  9:13 
  176  12/60     277 Ashley Lewandowski   30 F Mauldin      SC   57:14  9:13 
  177  13/60      14 Marcene Adkins       33 F Mount Pleasa SC   57:15  9:13 
  178  15/29     480 Eric Wilkinson       36 M Mount Pleasa SC   57:17  9:14 
  179  10/18     211 Robert Haney         50 M Mount Pleasa SC   57:27  9:15 
  180  16/29     374 Joshua Radecke       35 M Charleston   SC   57:30  9:16 
  181   6/10     392 John Ross            64 M Orangeburg   S.   57:34  9:16 
  182  10/25     338 Michael Myers        49 M Mount Pleasa SC   57:35  9:16 
  183  11/25     481 Chris Williams       45 M Mt Pleasant  SC   57:36  9:17 
  184  17/22     345 Sean O'Brien         29 M Daniel Islan SC   57:38  9:17 
  185  15/25      38 Scott Bates          44 M North Charle SC   57:39  9:17 
  186  14/60     357 Valerie Payette      30 F Charleston   SC   57:39  9:17 
  187  20/37     186 Clayton Gibson       31 M Mount Pleasa SC   57:42  9:17 
  188   3/5      323 Carson Miesfeldt     19 F Charleston   SC   57:42  9:18 
  189  16/25     149 John Durham          44 M Summerville  SC   57:43  9:18 
  190  15/60     643 Jessica Horton       34 F Mt. Pleasant SC   57:45  9:18 
  191  12/25     616 Ken Lovett           45 M Potomac      MD   57:50  9:19 
  192  16/60     187 Kalan Giniger        30 F Mt. Pleasant SC   57:51  9:19 
  193  17/29     369 Brian Pottieger      39 M Mt. Pleasant SC   57:55  9:20 
  194  18/22     541 Jarrett Johns        26 M N. Charlesto SC   57:59  9:20 
  195            648 Locke McKnight          M Isle Of Palm SC   58:03  9:21 
  196  11/42     539 Allison Mistretta    27 F Charleston   SC   58:04  9:21 
  197  21/37     350 Josh O'Neal          30 M Johns Island SC   58:06  9:21 
  198  17/25     347 John O'Connell       41 M Summerville  SC   58:23  9:24 
  199  12/56     221 Shannon Hicks        37 F Mount Pleasa SC   58:25  9:25 
  200  13/25     405 Doug Schwartz        49 M Mount Pleasa SC   58:27  9:25 
  201   8/25     615 Patty Lovett         45 F Potomac      MD   58:28  9:25 
  202  19/22     523 Samuel Hubbard       27 M Philadelphia PA   58:32  9:26 
  203   9/31      50 Carmen Blackwell     40 F Chesnee      SC   58:33  9:26 
  204  17/60     121 Tanya Cross          34 F Mount Pleasa SC   58:35  9:26 
  205  18/60     252 Ginny Johnson        32 F Moncks Corne SC   58:42  9:27 
  206  22/37     461 Ryan Wagner          32 M Mount Pleasa SC   58:47  9:28 
  207  19/60      22 Ashley Angiollo      31 F Mt Pleasant  SC   58:48  9:28 
  208  20/60     101 Lillian Ciany        31 F Mount Pleasa SC   58:50  9:28 
  209   9/25     188 Danielle Girard      47 F Mount Pleasa SC   58:56  9:29 
  210  21/60      16 Anglea Allenspach    34 F Mount Pleasa SC   58:57  9:30 
  211  23/37      17 Tom Allenspach       31 M Mount Pleasa SC   58:57  9:30 
  212  22/60     112 Katie Conway         30 F Mount Pleasa SC   59:01  9:30 
  213  10/31     368 Maryanne Poole       42 F Mount Pleasa SC   59:05  9:31 
  214  13/56     424 Terra Spignardo      36 F Daniel Islan SC   59:07  9:31 
  215  12/42      11 Christina Acosta     27 F Columbia     SC   59:17  9:33 
  216  23/60     429 Stacey Stec          34 F Sullians Isl SC   59:27  9:34 
  217   4/11     536 Peter Mugglestone    68 M Columbia     SC   59:30  9:35 
  218  14/56     208 Tara Hall            35 F Mt Pleasant  SC   59:31  9:35 
  219  24/37     134 Stuart Devault       33 M Mt. Pleasant SC   59:37  9:36 
  220   9/15     314 Paul Meanley         57 M Goose Creek  SC   59:42  9:37 
  221   4/21     389 Marilyn Rorie-Salig  51 F N. Charlesto SC   59:42  9:37 
  222  15/56     454 Jaime Van Zadelhoff  37 F Prosperity   SC   59:45  9:37 
  223  10/22     482 Katelyn Winkler      22 F Mount Pleasa SC   59:49  9:38 
  224  13/42     291 Jennifer Mahlert     28 F Charleston   SC   59:50  9:38 
  225  11/22     473 Anna Wheeler         23 F Charleston   SC   59:54  9:39 
  226  25/37     604 Davis Miniard        30 M Aiken        SC   59:56  9:39 
  227  18/29     544 David Compton        38 M Charleston   SC   59:58  9:39 
  228   5/21     219 Karen Hendricks      51 F Iop          SC   59:58  9:39 
  229  10/15      24 Peter Appel          56 M Mt. Pleasant SC 1:00:02  9:40 
  230  26/37     400 Lee-Anne Scalley     33 M Mt. Pleasant SC 1:00:06  9:41 
  231  18/25     178 Brian Freeman        41 M Charleston   SC 1:00:08  9:41 
  232  12/22     132 Lindsay Davis        25 F Rock Hill    SC 1:00:10  9:41 
  233  14/25     378 Horving Ramos        46 M Mount Pleasa SC 1:00:12  9:42 
  234  11/31     214 Melanie Hawkins      43 F Prosperity   SC 1:00:20  9:43 
  235  11/18     526 Steve Hunter         51 M Grahger      IN 1:00:20  9:43 
  236  12/31     150 Nancy Durham         44 F Summerville  SC 1:00:21  9:43 
  237  24/60      13 Kathryn Adkins       31 F Mount Pleasa SC 1:00:28  9:44 
  238  25/60     217 Caroline Helems      34 F Charleston   SC 1:00:30  9:45 
  239   7/10     505 Jimmy White          60 M Lyman        SC 1:00:43  9:47 
  240  26/60     242 Debra Hyde           34 F Huntersville NC 1:00:47  9:47 
  241  16/56     148 Jennifer Durbin      37 F Mount Pleasa SC 1:00:58  9:49 
  242  17/56      63 Jenny Breckons       35 F Daniel Islan SC 1:01:00  9:49 
  243  19/29      76 Rick Buff            38 M Charleston   SC 1:01:03  9:50 
  244  18/56      34 Dana Barbour         38 F Prosperity   SC 1:01:07  9:51 
  245  27/60      43 Holly Berry          30 F Charleston   SC 1:01:13  9:52 
  246  11/15      65 Geoff Brittain       59 M Summerville  SC 1:01:35  9:55 
  247   5/11     441 Joe Sykes Sr.        68 M Kiawah Islan SC 1:01:39  9:56 
  248  13/31     156 Tisha Edrington      41 F Pinehurst    NC 1:01:41  9:56 
  249  15/25     155 David Edrington      46 M Pinehurst    NC 1:01:41  9:56 
  250  12/15     260 Rusty Kitch          55 M Summerville  SC 1:01:46  9:57 
  251  19/56     619 Simone Howe          38 F Mt. Pleasant SC 1:01:51  9:58 
  252  28/60     538 Elisa Lambert        30 F Goose Creek  SC 1:01:55  9:58 
  253  27/37     449 Douglas Truchan      30 M Mount Pleasa SC 1:01:55  9:58 
  254  16/25     547 Jim Lesch            49 M Mt. Pleasant SC 1:01:56  9:58 
  255  29/60     375 Lanie Radecke        34 F Charleston   SC 1:01:57  9:59 
  256   4/5      180 Charlie Gaffney      19 F Mount Pleasa SC 1:02:01  9:59 
  257  30/60     233 Melissa Howey        32 F Charleston   SC 1:02:05 10:00 
  258  14/31     499 Kasey Hamlin-Smith   43 F Mount Pleasa SC 1:02:05 10:00 
  259  20/29     642 Ian Burns            39 M                 1:02:06 10:00 
  260  31/60      70 Anna Bruce           30 F Charleston   SC 1:02:07 10:00 
  261  32/60      37 Jennie Barron        32 F Charleston   SC 1:02:07 10:00 
  262   6/21      72 Denise Bryson        51 F Spartanburg  SC 1:02:23 10:03 
  263  10/25     370 Kris Pratt           46 F Charleston   SC 1:02:27 10:03 
  264  19/25     302 Ian Maurer           41 M Mount Pleasa SC 1:02:30 10:04 
  265  33/60     126 Lauren Daly          30 F Mount Pleasa SC 1:02:32 10:04 
  266  14/42     343 Jenn Oblad           27 F Charleston   SC 1:02:36 10:05 
  267   7/21     295 Marybeth Mann        53 F Walkersville MD 1:02:36 10:05 
  268  15/42      27 Erin Atkinson        28 F Summerville  SC 1:02:38 10:05 
  269  12/18     251 David Johnson        50 M North Charle SC 1:02:39 10:05 
  270  34/60     309 Jenna McGee          34 F Charleston   SC 1:02:47 10:07 
  271  13/15     531 Steven Saef          56 M Mt. Pleasant SC 1:02:51 10:07 
  272   8/21     130 Jana Davis           51 F Mount Pleasa SC 1:02:57 10:08 
  273  13/22     624 Tiffany Gray         25 F Tavares      FL 1:02:57 10:08 
  274  17/25     257 Dan Kilgore          49 M Daniel Islan SC 1:03:01 10:09 
  275  13/18     510 John Masters         52 M Mt. Pleasant SC 1:03:04 10:09 
  276  35/60     423 Emily Sobczak        31 F Atlanta      SC 1:03:05 10:10 
  277  18/25     351 Steve O'Shields      47 M Mount Pleasa SC 1:03:06 10:10 
  278  36/60     443 Lisa Szoke           33 F Summerville  SC 1:03:07 10:10 
  279  14/18     512 Greg Gischia         51 M Seabrook     SC 1:03:08 10:10 
  280  16/42     435 Allison Stroud       26 F Salisbury    NC 1:03:16 10:11 
  281  17/42     458 Brittanie Vincent    26 F Mount Pleasa SC 1:03:18 10:12 
  282  18/42     459 Elizabeth Waggoner   27 F Charleston   SC 1:03:32 10:14 
  283  19/42     444 Alicia Taylor        28 F Charleston   SC 1:03:33 10:14 
  284  20/56     437 Jennifer Sullivan    38 F Alexandria   VA 1:03:34 10:14 
  285  21/56     131 Jenny Davis          39 F Mount Pleasa SC 1:03:34 10:14 
  286  19/25     273 Bruce Laughter       49 M Monroe       NC 1:03:36 10:15 
  287  22/56      12 Jenna Adair          36 F Mt. Pleasant SC 1:03:44 10:16 
  288  23/56      77 Katrina Bunch        35 F Summerville  SC 1:03:47 10:16 
  289  11/25     355 Jami Page            47 F Mount Pleasa SC 1:03:47 10:16 
  290  28/37     354 Kyle Otte            34 M Summerville  SC 1:03:49 10:17 
  291  24/56     324 Ashley Miller        38 F Elgin        SC 1:03:54 10:17 
  292  25/56     452 Megan Twomey         39 F Mt Pleasant  SC 1:03:54 10:17 
  293  20/22     109 Patrick Cloud        26 M Mt Pleasant  SC 1:03:55 10:18 
  294  37/60     486 Brook Wright         34 F Goose Creek  SC 1:03:56 10:18 
  295  29/37     602 Eric Gladden         31 M Easley       SC 1:03:59 10:18 
  296  15/31     457 Carroll Venning      44 F Mt Pleasant  SC 1:04:00 10:18 
  297   1/6      264 Patricia Kotila      63 F Johns Island SC 1:04:03 10:19 
  298   3/4      401 Joe Schmidt          14 M Mt Pleasant  SC 1:04:13 10:21 
  299   6/15     325 Margaret Miller      58 F Isle Of Palm SC 1:04:14 10:21 
  300  20/42     161 Anastasia Emelianof  28 F Charleston   SC 1:04:16 10:21 
  301  38/60     162 Katrina Emelianoff   34 F Charleston   SC 1:04:17 10:21 
  302  26/56     468 Erica Watts          35 F Hanahan      SC 1:04:21 10:22 
  303  15/18     139 Eric Disher          51 M Lyman        SC 1:04:23 10:22 
  304  39/60     348 Ashley O'Daniel      31 F Mount Pleasa SC 1:04:25 10:22 
  305  27/56     125 Janet Dagostino      36 F Isle Of Palm SC 1:04:34 10:24 
  306  20/25      15 Christopher Aguiler  48 M Mount Pleasa SC 1:04:37 10:24 
  307  28/56     202 Bobbie Grogan        38 F Mt. Pleasant SC 1:04:40 10:25 
  308   1/1      639 David Watson         78 M Summerville  SC 1:04:54 10:27 
  309   2/6      463 Christine Wainwrigh  60 F Mount Pleasa SC 1:04:54 10:27 
  310  21/42     238 Heather Hutton       27 F North Charle SC 1:04:54 10:27 
  311  20/25     607 Bill Jarrard         43 M Mt. Pleasant SC 1:04:57 10:28 
  312  22/42     406 Holly Sears          28 F Hilton Head  SC 1:04:58 10:28 
  313  14/22     106 Emily Clardy         23 F Piedmont     SC 1:05:19 10:31 
  314  15/22      53 Jessica Blevins      25 F Ladson       SC 1:05:19 10:31 
  315  23/42     407 Ashley Senfield      29 F Charleston   SC 1:05:20 10:31 
  316  24/42     418 Elizabeth Smith      26 F Mt Pleasant  SC 1:05:21 10:31 
  317  30/37     310 Scott McGee          32 M Charleston   SC 1:05:26 10:32 
  318  21/25     485 Bill Wright          42 M Daniel Islan SC 1:05:31 10:33 
  319  21/29     206 Tim Haas             36 M Charleston   SC 1:05:31 10:33 
  320  12/25     546 Kate Wartner         45 F Mt. Pleasant SC 1:05:32 10:33 
  321   3/6      399 Cathy Savage         62 F Shelby       NC 1:05:39 10:34 
  322  31/37     290 Michael Maher        32 M Mount Pleasa SC 1:05:45 10:35 
  323  29/56     315 Stephanie Medlock    37 F Mount Pleasa SC 1:05:46 10:36 
  324  13/25     322 Kelley Middaugh      45 F Summerville  SC 1:05:51 10:36 
  325  16/18      82 Chip Callaham        51 M Greenville   SC 1:05:52 10:36 
  326  22/29     383 Jorge Rivera         35 M Charleston   SC 1:05:53 10:37 
  327  30/56     410 Candy Shaffer        36 F Ladsom       SC 1:05:56 10:37 
  328   6/11     431 Ferris Stewart       65 M Isle Of Palm SC 1:05:58 10:37 
  329  31/56     144 Blair Dorneanu       35 F Charleston   SC 1:06:17 10:40 
  330  17/18     625 Kenneth Gray         50 M Hanahan      SC 1:06:18 10:41 
  331   1/3      335 Joan Mulvihill       68 F Charleston   SC 1:06:27 10:42 
  332  21/25      93 Rich Casale          45 M Mount Pleasa SC 1:06:32 10:43 
  333  16/31      56 Fletcher Bowden      44 F Mt. Pleasant SC 1:06:33 10:43 
  334  17/31     268 Paige Kuehmeier      44 F Mt. Pleasant SC 1:06:34 10:43 
  335  40/60     142 Cara Dombroski       30 F Mount Pleasa SC 1:06:37 10:44 
  336  14/15     298 Thomas Martin        57 M Charleston   SC 1:06:47 10:45 
  337  32/37     477 Brian Whitsitt       30 M Mount Pleasa SC 1:06:58 10:47 
  338  25/42     487 Andrea Yates         29 F Mount Pleasa SC 1:07:03 10:48 
  339            647 Heather McKnight        F Isle Of Palm SC 1:07:14 10:50 
  340  33/37     442 John Szoke           34 M Summerville  SC 1:07:14 10:50 
  341  26/42     195 Jamie Gonzalez       28 F Summerville  SC 1:07:16 10:50 
  342   9/21     120 Debbie Cromer        50 F Daniel Islan SC 1:07:18 10:50 
  343  32/56     201 Iris Griffin         36 F Prosperity   SC 1:07:18 10:50 
  344  27/42     428 Kelly Stauffer       27 F Folly Beach  SC 1:07:21 10:51 
  345   7/11     490 Art Zimmerman        67 M Mount Pleasa SC 1:07:39 10:54 
  346  28/42     185 Rachael Giblin       27 F Mount Pleasa SC 1:07:39 10:54 
  347  34/37     128 Ernest Daunter       32 M North Charle SC 1:07:45 10:55 
  348  41/60     373 Heidi Proba          33 F Mount Pleasa SC 1:07:46 10:55 
  349  22/25      95 William Casey        44 M Mount Pleasa SC 1:07:51 10:56 
  350   1/1      117 Ethan Courville      18 M Mount Pleasa SC 1:07:56 10:56 
  351  18/18     434 Allen Stroud         53 M Salisbury    NC 1:07:57 10:57 
  352  21/22      32 Kent Barber          29 M Greenville   SC 1:07:58 10:57 
  353  33/56     612 Sherri Rowan         39 F                 1:08:05 10:58 
  354  29/42      33 Lauren Barber        27 F Greenville   SC 1:08:20 11:00 
  355  30/42     460 Melissa Wagner       28 F Mount Pleasa SC 1:08:24 11:01 
  356  22/25     611 Larry Goldberg       45 M Summerville  SC 1:08:29 11:02 
  357  31/42      90 Barbara Carter       28 F Mount Pleasa SC 1:08:40 11:04 
  358  32/42     199 Elena Graham         28 F Charleston   SC 1:08:41 11:04 
  359  42/60      49 Jessica Blackstone   32 F Charleston   SC 1:08:41 11:04 
  360   5/5      470 Danielle Weisner     20 F Anderson     SC 1:08:44 11:04 
  361  14/25     272 Krista Laderer       48 F Venice       FL 1:08:47 11:05 
  362  16/22     286 Pamela Lyons         24 F Waterloo     SC 1:09:01 11:07 
  363  43/60     630 Tara Shelton         31 F Fuquay Varin NC 1:09:12 11:09 
  364  34/56     414 Lindsay Slater       36 F Mount Pleasa SC 1:09:12 11:09 
  365  23/29     629 Josh Slater          35 M Mt. Pleasant SC 1:09:12 11:09 
  366  15/25     279 Michele Lichtenberg  46 F Summerville  SC 1:09:13 11:09 
  367  35/37     356 Christopher Patrick  34 M Lexington    SC 1:09:20 11:10 
  368   7/15     502 Deborah Moore        57 F North Charle SC 1:09:23 11:10 
  369  44/60     306 Amy McDermott        32 F Goose Creek  SC 1:09:30 11:11 
  370  24/29      21 Steve Anderson       36 M Summerville  SC 1:09:33 11:12 
  371   8/11     166 Harmon Feig          67 M Daniel Islan SC 1:09:38 11:13 
  372  16/25     402 Vicki Schmidt        48 F Mt. Pleasant SC 1:09:42 11:14 
  373  35/56     287 Heather MacKey       39 F Summerville  SC 1:10:08 11:18 
  374  45/60     646 Keli Walden          33 F Charleston   SC 1:10:11 11:18 
  375  18/31     239 Amy Hyatt            42 F Charleston   SC 1:10:11 11:18 
  376  33/42     165 Jackie Fagioli       29 F Mount Pleasa SC 1:10:12 11:18 
  377  36/56     317 Reyna Merritt        35 F Mount Pleasa SC 1:10:18 11:19 
  378  46/60     224 Hannah Hipps         33 F Charleston   SC 1:10:22 11:20 
  379  37/56      46 Amy Bevis            38 F Mount Pleasa SC 1:10:22 11:20 
  380  38/56     462 Wilma Wagner         35 F Greenville   SC 1:10:36 11:22 
  381  23/25     641 Brian Calhoun        41 M Charleston   SC 1:10:39 11:23 
  382  36/37     520 Marty Brown          31 M Isle Of Palm SC 1:10:51 11:24 
  383  47/60     519 Lacey Brown          31 F Isle Of Palm SC 1:10:51 11:25 
  384   8/10     603 Larry Reeb           62 M Goose Creek  SC 1:10:55 11:25 
  385  23/25     617 Jason Reiser         45 M Charlotte    NC 1:10:55 11:25 
  386  19/31     618 Jeni Reiser          41 F Charlotte    NC 1:10:55 11:25 
  387  25/29     316 Donald Merckle       38 M Goose Creek  SC 1:10:56 11:25 
  388  17/25     608 Liz Jarard           45 F Mt. Pleasant SC 1:11:01 11:26 
  389  39/56      36 Krista Barnes        39 F Mt. Plesant  SC 1:11:02 11:26 
  390   4/6       97 Susan Chagrin        60 F Isle Of Palm SC 1:11:09 11:27 
  391  18/25     361 Mary Perrecone       45 F Summerville  SC 1:11:15 11:28 
  392  40/56     496 Amanda Fish          35 F Mount Pleasa SC 1:11:18 11:29 
  393  10/21      26 Nancy Arthur         52 F Mount Pleasa SC 1:11:26 11:30 
  394  34/42     205 Mary Guthrie         29 F Charleston   SC 1:11:31 11:31 
  395  26/29     332 George Morrison      37 M Charleston   SC 1:11:32 11:31 
  396  24/25     466 Larry Wanser         49 M Mount Pleasa SC 1:11:36 11:32 
  397  41/56     308 Katherine McEvoy     35 F Charleston   SC 1:11:56 11:35 
  398  48/60     331 Tara Moore           32 F Summerville  SC 1:12:00 11:36 
  399  20/31     296 Tracy Marlowe        41 F Hanahan      SC 1:12:00 11:36 
  400  24/25     614 Kevin Wishnacht      43 M Pensacola    FL 1:12:12 11:38 
  401   8/15     453 Merle Tyroler        58 F Sullivans Is SC 1:12:13 11:38 
  402  42/56     426 Susan Stabene        36 F Isle Of Palm SC 1:12:13 11:38 
  403  49/60      40 Kathryn Beckenhauer  31 F Mount Pleasa SC 1:12:17 11:38 
  404  50/60     396 Catherine Salley     34 F Charleston   SC 1:12:17 11:38 
  405  21/31      83 Michele Canode       42 F Charleston   SC 1:12:33 11:41 
  406  51/60     266 Sarah Kroeger        33 F Charleston   SC 1:12:34 11:41 
  407  19/25     182 Nancy Garrett        49 F Mt. Pleasant SC 1:12:44 11:43 
  408  52/60      94 Julie Casey          34 F Summerville  SC 1:12:47 11:43 
  409  35/42      98 Megan Chelette       26 F Charleston   SC 1:12:47 11:43 
  410  25/25     248 Erik Jensen          41 M Mount Pleasa SC 1:13:01 11:45 
  411  20/25     412 Melany Shuler        46 F Charleston   SC 1:13:03 11:46 
  412  17/22     471 Lauren Wesner        22 F Mt. Pleasant SC 1:13:08 11:47 
  413  53/60     179 Vickie French        32 F Mt. Pleasant SC 1:13:18 11:48 
  414  15/15     154 Fred Edgar           55 M Mount Pleasa SC 1:13:23 11:49 
  415  22/31     467 Diana Warner         40 F Mt. Pleasant SC 1:13:26 11:50 
  416   9/11     530 John Mojonnier       65 M Summerville  SC 1:13:54 11:54 
  417   2/3      358 Beverly Pedersen     65 F Beaufort     SC 1:13:59 11:55 
  418  21/25     228 Rhonda Holcombe      46 F Mebane       NC 1:14:02 11:55 
  419  23/31     305 Melissa McDaniel     40 F Chesnee      SC 1:14:19 11:58 
  420  11/21      66 Robin Brittain       51 F Summerville  SC 1:14:29 12:00 
  421  43/56     244 Tara Jackson         37 F Charleston   SC 1:14:29 12:00 
  422  12/21     503 Mary Shahid          53 F Charleston   SC 1:14:32 12:00 
  423  44/56     247 Carrie Jensen        37 F Mount Pleasa SC 1:14:38 12:01 
  424  27/29     249 Greg Jensen          39 M Florence     SC 1:14:38 12:01 
  425  22/25     301 Christine Maurer     46 F Mount Pleasa SC 1:15:02 12:05 
  426  36/42     212 Kaelie Harvey        28 F Goose Creek  SC 1:15:03 12:05 
  427  28/29     365 Kevin Poindexter     39 M Moncks Corne SC 1:15:04 12:05 
  428   9/15     427 Emilie Stanfield     57 F Goose Creek  SC 1:15:13 12:07 
  429  45/56     535 Sabra Jewell         35 F Summerville  SC 1:15:20 12:08 
  430  46/56     193 Sarah Golden         37 F North Charle SC 1:15:21 12:08 
  431  24/31     379 Hope Reardon         42 F Charleston   SC 1:15:29 12:09 
  432  18/22     605 Christiana Halvorso  23 F Charleston   SC 1:15:37 12:11 
  433  23/25     197 Carol Graham         47 F Mount Pleasa SC 1:15:39 12:11 
  434  37/37     514 Molly Appel          31 M Goose Creek  SC 1:15:41 12:11 
  435  47/56     346 Serenity O'Brien     37 F Charleston   SC 1:15:45 12:12 
  436  29/29     344 John O'Brien         37 M Charleston   SC 1:15:46 12:12 
  437  54/60     320 Lauren Meyer         31 F Mt. Pleasnt  SC 1:16:00 12:14 
  438  37/42     141 Megan Dodson         29 F Goose Creek  SC 1:16:08 12:16 
  439  25/31     289 Julie Magalhaes      43 F Goose Creek  SC 1:16:34 12:20 
  440  48/56     334 Angela Mound         35 F Mount Pleasa SC 1:16:57 12:23 
  441  10/15     494 Susan Cale           55 F Charleston   SC 1:17:09 12:25 
  442  49/56     250 Zaida Jimenez        36 F North Charle SC 1:17:14 12:26 
  443  50/56      30 Trava Bailey         36 F Johns Island SC 1:17:14 12:26 
  444  55/60     640 Mindy Marchant       32 F Harleyville  SC 1:17:17 12:27 
  445  11/15      28 Nancy Auren          56 F Billings     MT 1:17:32 12:29 
  446  51/56     504 Brooke Vanhorn       36 F Charleston   SC 1:17:35 12:30 
  447  13/21      47 Kim Biddix           53 F North Charle SC 1:17:39 12:30 
  448  12/15     420 Laurel Smith         55 F Charlotte    NC 1:17:39 12:30 
  449  56/60     192 Ashley Glode         30 F Charleston   SC 1:17:47 12:32 
  450  19/22     256 Brittanie Kidwell    23 F Hanahan      SC 1:18:15 12:36 
  451  25/25     222 Kyle Hinnant         48 M Gainesville  GA 1:18:25 12:38 
  452  14/21     223 Sonya Hinnant        53 F Gainesville  GA 1:18:26 12:38 
  453  13/15     413 Joellen Simoes       55 F Summerville  SC 1:19:11 12:45 
  454  26/31     258 Angie Kimsey         44 F Summerville  SC 1:19:13 12:45 
  455  57/60     408 Veronica Sestrich    32 F Summerville  SC 1:19:15 12:46 
  456  58/60     409 Jennifer Shadrick    32 F Ladson       SC 1:19:15 12:46 
  457  52/56     394 Kelly Rutledge       38 F Austell      GA 1:19:17 12:46 
  458  27/31     422 Michelle Snyder      42 F Mt Pleasant  SC 1:19:25 12:47 
  459  10/11     359 Ron Pedersen         66 M Beaufort     SC 1:19:36 12:49 
  460  14/15     425 Eve Spratt           56 F Isle Of Palm SC 1:20:23 12:57 
  461   9/10     419 Johnny Smith         64 M Goose Creek  SC 1:20:56 13:02 
  462  15/21     411 Terrylynn Shipley    51 F Summerville  SC 1:21:07 13:04 
  463  59/60     135 Brooke Dewig         30 F Summerville  SC 1:21:18 13:05 
  464  22/22     362 Eric Phillips        29 M Summerville  SC 1:21:18 13:05 
  465  53/56     123 Kellie Culver        39 F Mount Pleasa SC 1:21:31 13:08 
  466  28/31     311 Kristen McKellips    43 F Mount Pleasa SC 1:21:37 13:09 
  467  16/21     100 Janet Chinnis        52 F Charleston   SC 1:22:11 13:14 
  468  24/25     265 Frances Kotnik       47 F Charleston   SC 1:23:06 13:23 
  469  38/42     342 Tessa Nguyen         29 F Simpsonville SC 1:23:13 13:24 
  470  29/31     478 Jennie Wilder        42 F Mount Pleasa SC 1:23:17 13:25 
  471  11/11     645 Jai Sumal            67 M Mt. Pleasant SC 1:23:24 13:26 
  472  54/56      75 Amie Buckmaster      39 F Simpsonville SC 1:23:28 13:26 
  473  60/60     307 Karen McElmurray     30 F Charleston   SC 1:24:48 13:39 
  474  30/31     329 Annette Mixson       41 F Mount Pleasa SC 1:25:01 13:41 
  475  25/25      92 C.C. Casale          45 F Mt. Pleasant SC 1:25:01 13:41 
  476   5/6      450 Dianne Tully         64 F Summerville  SC 1:25:02 13:41 
  477  10/10     276 Jerry Ledbetter      61 M Hanahan      SC 1:25:05 13:42 
  478  55/56     606 Jennifer Pipes       36 F Spartanburg  SC 1:25:05 13:42 
  479  20/22     330 Lauren Moore         23 F Charleston   SC 1:25:16 13:44 
  480   3/3      440 Linda Sykes          65 F Kiawah Islan SC 1:25:26 13:45 
  481  31/31      88 Genia Carr           43 F Greer        SC 1:25:39 13:47 
  482  56/56     200 Sonja Green          36 F Hollywood    SC 1:26:25 13:55 
  483   6/6      275 Corky Ledbetter      61 F Hanahan      SC 1:26:55 14:00 
  484   4/4      533 Joshua Kimsey        16 M Summerville  SC 1:27:51 14:09 
  485  39/42     341 Amanda Newberry      27 F Summerville  SC 1:27:52 14:09 
  486  17/21     103 Eleanor Cippel       50 F Louisville   TN 1:27:56 14:09 
  487  18/21     253 Lainey Jones         52 F Louisville   TN 1:27:56 14:09 
  488  40/42     189 Rachel Gitzen        29 F Charleston   SC 1:29:13 14:22 
  489  21/22     381 Katie Richards       23 F North  Charl SC 1:29:13 14:22 
  490  41/42      35 Brandy Barnes        28 F North Charle SC 1:32:05 14:50 
  491  42/42     226 Cayce Hoffman        26 F Catonsville  MD 1:32:06 14:50 
  492  15/15     283 Amy Longworth        55 F Charleston   SC 1:36:32 15:33 
  493  19/21     140 Rita Dixon           54 F Charleston   SC 1:36:39 15:34 
  494  20/21     387 Sherry Roberts       53 F Summerville  SC 1:37:07 15:38 
  495  21/21     601 Lolita Love          50 F                 1:46:29 17:09 
  496  22/22     364 Anya Piotrowski      25 F Jefferson Ci TN 1:50:17 17:45 

                     THE 21st ANNUAL-RUN FOR THE CHILD
                    ISLE OF PALMS 5K CONNECTOR RUN/WALK
     Sponsored by The Exchange Club of MT. PLEASANT and ISLE OF PALMS
               MT. PLEASANT/ISLE OF PALMS,S.C. OCT. 5, 2013
Results compiled by Race Management Systems(RMS), www.rmssports.com/run.html

                   ********** AWARDS LIST **************

               ********** FEMALE OVERALL RESULTS ***********
    1 Lauren Jaynes        27 Columbia        SC   19:53 
    2 Barbara Wiggins      44 Mt Pleasant     SC   21:26 
    3 Julie Boehland       24 Charleston      SC   21:56 
                ********** MALE OVERALL RESULTS ***********
    1 A.J. Fitzsimmons     22 Mt. Pleasant    SC   16:14 
    2 David Huckaby        25 N. Charleston   SC   16:45 
    3 Kyle McGue           16 Isle Of Palms   SC   17:56 

      **************** FEMALE MASTERS OVERALL RESULTS (40+)**************
    1 Elizabeth Currey     42 Mt. Pleasant    SC   22:38 

       **************** MALE MASTERS OVERALL RESULTS (40+)**************
    1 Craig Leach          42 Mount Pleasant  SC   21:01 

     ********** FEMALE GRAND MASTERS OVERALL RESULTS (50+) **********
    1 Kathleen Stites      52 Mt. Pleasant    SC   25:46 

      ********** MALE GRAND MASTERS OVERALL RESULTS (50+) **********
    1 Ed Vilt              53 Mt. Pleasant    SC   21:22 

         **************** AGE GROUP RESULTS *********************
                         FEMALE AGE GROUP:  1 - 12
    1 Emma Davis           11 Mount Pleasant     SC   26:33 
    2 Alexandra Hindman    12 Mt. Pleasant       SC   29:02 
    3 Jake Hutchins        11 Charleston         SC   29:33 
                          MALE AGE GROUP:  1 - 12
    1 Wyatt Hall           12 N. Charleston      SC   21:24 
    2 Max Smith            11 Daniel Island      SC   23:43 
    3 Lucas Fancher        11 Charleston         SC   24:38 
                        FEMALE AGE GROUP:  13 - 17
    1 Julia Ohrn           17 Charleston         SC   26:47 
    2 Sophia Mitchell      14 Isle Of Palms      SC   31:56 
    3 Matia Fallon         14 Charleston         SC   32:18 
                         MALE AGE GROUP:  13 - 17
    1 Jarrod Bohr          15 Mount Pleasant     SC   20:43 
    2 Seth Dominiak        13 Mt. Pleasant       SC   22:24 
    3 Sean Massie          13 Mt. Pleasant       SC   22:24 
                        FEMALE AGE GROUP:  18 - 21
    1 Kayla Lawrimore      20 Moncks Corner      SC   32:32 
    2 Stephanie Lawing     19 Flat Rock          NC   34:39 
    3 Rachel Wadsworth     21 Middlesex          NJ   37:06 
                         MALE AGE GROUP:  18 - 21
    1 Connor Roudaloush    18 Goose Creek        SC   20:17 
    2 Brad Lawing          18 Flat Rock          NC   43:51 
    3 Alex Jenkins         21 Mount Pleasant     SC   49:11 

                        FEMALE AGE GROUP:  22 - 25
    1 Sarah Fudge          22 Charleston         SC   26:57 
    2 Emily Rooney         24 Summerville        SC   27:39 
    3 Ashley Reid          22 Aiken              SC   27:53 
                         MALE AGE GROUP:  22 - 25
    1 William Holler       24 Charleston         SC   25:03 
    2 Wallace O'Rear       25 Mt. Pleasant       SC   27:05 
    3 John Rodysill        25 Charleston         SC   29:12 
                        FEMALE AGE GROUP:  26 - 29
    1 Mandy Yeomans        28 Atlanta            GA   23:56 
    2 Allison Moeller      29 Charleston         SC   25:42 
    3 Frances Deschenes    26 Mt. Pleasant       SC   25:45 
                         MALE AGE GROUP:  26 - 29
    1 Michael Stefanik     27 Charleston         SC   19:18 
    2 Nick Aberbrombie     27 Mt. Pleasant       SC   20:32 
    3 Nathan Wade          26 Winston Salem      NC   20:36 
                        FEMALE AGE GROUP:  30 - 34
    1 Ryan Aprill          34 Isle Of Palms      SC   23:48 
    2 Bridget Johnson      33 Charleston         SC   25:17 
    3 Eboni Webber         33                         27:48 
                         MALE AGE GROUP:  30 - 34
    1 Steven Bahm          34 Hanahan            SC   20:53 
    2 Michael McEvoy       33 Charleston         SC   21:42 
    3 Tim Greene           31 Sullivans Island   SC   23:18 
                        FEMALE AGE GROUP:  35 - 39
    1 Meredith Dammers     36 Charleston         SC   22:16 
    2 Shelley Williams     38 Johnson City       TN   24:17 
    3 Wendy Dieterlen      38 Charleston         SC   26:47 
                         MALE AGE GROUP:  35 - 39
    1 Pierce Cauthen       39 Sullivans Island   SC   20:55 
    2 Ronald Kmiecik       39 Fort Mill          SC   22:23 
    3 John Hyatt           38 Mount Pleasant     SC   23:16 
                        FEMALE AGE GROUP:  40 - 44
    1 Michele Wilkins      41 Mt. Pleasant       SC   23:14 
    2 Chip Johnston        44 Mt. Pleasant       SC   23:52 
    3 Dawn Mitchell        44 Isle Of Palms      SC   25:17 
                         MALE AGE GROUP:  40 - 44
    1 Mike Preston         43 Windham            ME   21:14 
    2 Wayne Nesbitt        44 Orangeburge        SC   25:22 
    3 Stephen Carroll      43 Mount Pleasant     SC   27:18 
                        FEMALE AGE GROUP:  45 - 49
    1 Mary Boehland        49 Charleston         SC   23:00 
    2 Sue Echanarria       47                         23:59 
    3 Suzanne Masters      47 Mt. Pleasant       SC   30:13 
                         MALE AGE GROUP:  45 - 49
    1 Jack Buchanan        45 Mount Pleasant     SC   22:01 
    2 Brian Fancher        45 Charleston         SC   24:38 
    3 John Stadtmueller    47 Mount Pleasant     SC   27:13 
                        FEMALE AGE GROUP:  50 - 54
    1 Renee Pote           52 Daniel Island      SC   28:31 
    2 Nori Conner          51 Greenville         FL   28:36 
    3 Christine Vilt       50 Mt. Pleasant       SC   29:07 
                         MALE AGE GROUP:  50 - 54
    1 Jan Zeller           51 Catawba            VA   22:59 
    2 Paul MacDonald       51 Mt. Pleasant       SC   24:14 
    3 Franklin Amburn      53 Mount Pleasant     SC   25:44 

                        FEMALE AGE GROUP:  55 - 59
    1 Dana Marpoe          55 Kernersville       NC   28:00 
    2 Jane Norrgard        56                         30:26 
    3 Mary McGovern        55 Daniel Island      SC   32:34 
                         MALE AGE GROUP:  55 - 59
    1 Ed Holler            55 Morganton          NC   21:46 
    2 Steven Clarke        58 Isle Of Palms      SC   21:52 
    3 Marc Regnier         56 Charleston         SC   24:38 
                        FEMALE AGE GROUP:  60 - 64
    1 Cindy Brown          60 Sullivans Island   SC   29:00 
    2 Mimi O'Brien         61 Isle Of Palms      SC   39:00 
    3 Nina Hoffman         61 Charleston         SC   45:23 
                         MALE AGE GROUP:  60 - 64
    1 Steve Griffin        60 Charleston         SC   22:50 
    2 Barry Schneiderman   60 Mount Pleasant     SC   23:48 
    3 Jody Terzo           62 Charleston         SC   28:24 
                        FEMALE AGE GROUP:  65 - 69
    1 Carlin Timmons       65 Sullivans Island   SC   33:10 
    2 Sally Feig           69 Daniel Island      SC   36:17 
    3 Marilyn Mattice      66 Isle Of Palms      SC   42:21 
                         MALE AGE GROUP:  65 - 69
    1 Patrick Welch        65 Charleston         SC   25:49 
    2 Nick Autry           66 Lexington          SC   38:31 
    3 Marty Bettelli       68 Isle Of Palms      SC   42:41 
                        FEMALE AGE GROUP:  70 - 74
    1 Lynda Lazarchick     71 Mount Pleasant     SC   38:07 
    2 Sandra Mahoney       70 McCormick          SC   44:16 
                         MALE AGE GROUP:  70 - 74
    1 Marshall Wakat       71 Charleston         SC   28:57 
    2 Bill Gangi           70 Mount Pleasant     SC   29:26 
    3 Keith Ambrose        70 Charleston         SC   29:36 
                        FEMALE AGE GROUP:  75 - 99
                         MALE AGE GROUP:  75 - 99

                     THE 21st ANNUAL-RUN FOR THE CHILD
                    ISLE OF PALMS 5K CONNECTOR RUN/WALK
     Sponsored by The Exchange Club of MT. PLEASANT and ISLE OF PALMS
               MT. PLEASANT/ISLE OF PALMS,S.C. OCT. 5, 2013
Results compiled by Race Management Systems(RMS), www.rmssports.com/run.html

Place Div/Tot  No.   Name                Age S City         St Time    Pace     
===== ======== ===== =================== === = ============ == ======= ===== 
    1   1/6     1431 A.J. Fitzsimmons     22 M Mt. Pleasant SC   16:14  5:14 
    2   2/6     1510 David Huckaby        25 M N. Charlesto SC   16:45  5:24 
    3   1/18    1204 Kyle McGue           16 M Isle Of Palm SC   17:56  5:47 
    4   1/18    1310 Michael Stefanik     27 M Charleston   SC   19:18  6:13 
    5   1/30    1511 Lauren Jaynes        27 F Columbia     SC   19:53  6:24 
    6   1/3      628 Connor Roudaloush    18 M Goose Creek  SC   20:17  6:32 
    7   2/18    1526 Nick Aberbrombie     27 M Mt. Pleasant SC   20:32  6:37 
    8   3/18    1337 Nathan Wade          26 M Winston Sale NC   20:36  6:38 
    9   2/18    1033 Jarrod Bohr          15 M Mount Pleasa SC   20:43  6:40 
   10   1/27    1529 Steven Bahm          34 M Hanahan      SC   20:53  6:44 
   11   1/22    1056 Pierce Cauthen       39 M Sullivans Is SC   20:55  6:44 
   12   1/15    1177 Craig Leach          42 M Mount Pleasa SC   21:01  6:46 
   13   2/15    1250 Mike Preston         43 M Windham      ME   21:14  6:51 
   14   1/21    1412 Ed Vilt              53 M Mt. Pleasant SC   21:22  6:53 
   15   1/13    1363 Wyatt Hall           12 M N. Charlesto SC   21:24  6:54 
   16   1/32    1350 Barbara Wiggins      44 F Mt Pleasant  SC   21:26  6:54 
   17   4/18    1515 Manuel Vigil         29 M Goose Creek  SC   21:30  6:55 
   18   5/18    1446 Cody Pennington      28 M Hanahan      SC   21:38  6:58 
   19   2/27    1202 Michael McEvoy       33 M Charleston   SC   21:42  6:59 
   20   1/13    1519 Ed Holler            55 M Morganton    NC   21:46  7:01 
   21   2/13    1418 Steven Clarke        58 M Isle Of Palm SC   21:52  7:03 
   22   1/13    1031 Julie Boehland       24 F Charleston   SC   21:56  7:04 
   23   1/9     1043 Jack Buchanan        45 M Mount Pleasa SC   22:01  7:06 
   24   1/36    1078 Meredith Dammers     36 F Charleston   SC   22:16  7:10 
   25   2/22    1167 Ronald Kmiecik       39 M Fort Mill    SC   22:23  7:13 
   26   3/18    1365 Seth Dominiak        13 M Mt. Pleasant SC   22:24  7:13 
   27   4/18    1404 Sean Massie          13 M Mt. Pleasant SC   22:24  7:13 
   28   5/18    1144 Kerim Hyatt          13 M Daniel Islan SC   22:24  7:13 
   29   2/32    1502 Elizabeth Currey     42 F Mt. Pleasant SC   22:38  7:17 
   30   1/10    1116 Steve Griffin        60 M Charleston   SC   22:50  7:21 
   31   2/21    1360 Jan Zeller           51 M Catawba      VA   22:59  7:24 
   32   1/18    1032 Mary Boehland        49 F Charleston   SC   23:00  7:24 
   33   6/18    1256 William Ramsey       13 M Goose Creek  SC   23:08  7:27 
   34   3/32    1391 Michele Wilkins      41 F Mt. Pleasant SC   23:14  7:29 
   35   3/22    1143 John Hyatt           38 M Mount Pleasa SC   23:16  7:30 
   36   3/27    1115 Tim Greene           31 M Sullivans Is SC   23:18  7:30 
   37   4/22    1390 Jim Crotts           35 M                   23:23  7:32 
   38   5/22    1377 Frank Smolar         36 M Mt. Pleasant SC   23:40  7:37 
   39   2/13    1436 Max Smith            11 M Daniel Islan SC   23:43  7:38 
   40   1/32    1009 Ryan Aprill          34 F Isle Of Palm SC   23:48  7:40 
   41   2/10    1373 Barry Schneiderman   60 M Mount Pleasa SC   23:48  7:40 
   42   4/32    1156 Chip Johnston        44 F Mt. Pleasant SC   23:52  7:41 
   43   2/30    1358 Mandy Yeomans        28 F Atlanta      GA   23:56  7:43 
   44   2/18    1443 Sue Echanarria       47 F                   23:59  7:44 
   45   6/22    1387 Rich Benson          38 M Charleston   SC   24:11  7:47 
   46   3/21    1184 Paul MacDonald       51 M Mt. Pleasant SC   24:14  7:48 
   47   2/36    1435 Shelley Williams     38 F Johnson City TN   24:17  7:49 
   48   7/22    1300 Joseph Smith         36 M Mount Pleasa SC   24:25  7:52 
   49   4/27    1089 Trent Drafts         30 M Charleston   SC   24:30  7:53 
   50   2/9     1518 Brian Fancher        45 M Charleston   SC   24:38  7:56 
   51   3/13    1258 Marc Regnier         56 M Charleston   SC   24:38  7:56 
   52   3/13    1095 Lucas Fancher        11 M Charleston   SC   24:38  7:56 
   53   7/18    1315 Elliott Suggs        15 M Isle Of Palm SC   24:58  8:02 
   54   3/6     1140 William Holler       24 M Charleston   SC   25:03  8:04 
   55   5/27    1332 Justin Tucker        34 M North Charle SC   25:03  8:04 
   56   6/27    1182 Brian Lingerfelt     34 M Mt Pleasant  SC   25:11  8:07 
   57   5/32    1212 Dawn Mitchell        44 F Isle Of Palm SC   25:17  8:08 
   58   2/32    1386 Bridget Johnson      33 F Charleston   SC   25:17  8:09 
   59   3/15    1406 Wayne Nesbitt        44 M Orangeburge  SC   25:22  8:10 
   60   8/18    1425 Connor Lind          17 M                   25:24  8:11 
   61   6/18    1020 Bryan Baysinger      29 M Charleston   FL   25:27  8:12 
   62   7/27    1530 Pete Grazaitis       33 M Mt. Pleasant SC   25:32  8:13 
   63   4/13    1057 Daniel Chandler      58 M Isle Of Palm SC   25:32  8:14 
   64   8/22    1108 Victor Garza         39 M Hanahan      SC   25:39  8:16 
   65   3/30    1214 Allison Moeller      29 F Charleston   SC   25:42  8:16 
   66   4/21    1005 Franklin Amburn      53 M Mount Pleasa SC   25:44  8:17 
   67   4/30    1424 Frances Deschenes    26 F Mt. Pleasant SC   25:45  8:18 
   68   1/18    1527 Kathleen Stites      52 F Mt. Pleasant SC   25:46  8:18 
   69   1/4     1346 Patrick Welch        65 M Charleston   SC   25:49  8:19 
   70   6/32    1273 Susan Rusche         43 F Atlanta      GA   26:00  8:22 
   71   5/21    1223 Mark Niehaus         51 M Elgin        SC   26:01  8:23 
   72   8/27    1348 Brian White          32 M Mount Pleasa SC   26:02  8:23 
   73   7/18    1060 Christopher Cliffor  26 M Charleston   SC   26:05  8:24 
   74   9/27    1414 Trey Morgan          34 M Mt. Pleasant SC   26:07  8:25 
   75   7/32    1516 Britt Tonnessen      41 F Mt. Pleasant SC   26:24  8:30 
   76   5/13    1085 Joe Dipiro           58 M Mt. Pleasant SC   26:27  8:31 
   77   6/21    1317 Stephen Suggs        50 M Isle Of Palm SC   26:29  8:32 
   78   9/18    1309 Nicholas Stadtmuell  15 M Mt Pleasant  SC   26:30  8:32 
   79   1/14    1079 Emma Davis           11 F Mount Pleasa SC   26:33  8:33 
   80  10/18    1012 Garrett Bailey       14 M Mt. Pleasant SC   26:44  8:37 
   81   3/36    1084 Wendy Dieterlen      38 F Charleston   SC   26:47  8:38 
   82   1/10    1401 Julia Ohrn           17 F Charleston   SC   26:47  8:38 
   83   4/36    1385 Holly Wagner         35 F Mt. Pleasant SC   26:50  8:39 
   84   2/13    1104 Sarah Fudge          22 F Charleston   SC   26:57  8:41 
   85   4/6     1232 Wallace O'Rear       25 M Mt. Pleasant SC   27:05  8:43 
   86   9/22    1422 Chris Walker         39 M Daniel Islan SC   27:08  8:44 
   87   5/36    1243 Daphne Pierce        39 F Isle Of Palm SC   27:10  8:45 
   88   3/9     1308 John Stadtmueller    47 M Mount Pleasa SC   27:13  8:46 
   89  11/18    1099 William Fournier     13 M Mt. Pleasant SC   27:14  8:46 
   90   8/32    1210 Chrisee Mignot       40 F Mount Pleasa SC   27:18  8:47 
   91   4/15    1051 Stephen Carroll      43 M Mount Pleasa SC   27:18  8:48 
   92  10/22    1071 Andy Coon            39 M Charleston   SC   27:28  8:51 
   93   5/30    1086 Nicole Dipiro        26 F Mt Pleasant  SC   27:29  8:51 
   94   6/30    1055 Nicole Catapano      27 F Charleston   SC   27:36  8:53 
   95   3/13    1268 Emily Rooney         24 F Summerville  SC   27:39  8:54 
   96   6/36    1512 Amy Davis            39 F                   27:41  8:55 
   97   3/32    1448 Eboni Webber         33 F                   27:48  8:57 
   98   7/36    1361 Kitty Ziober         36 F Mount Pleasa SC   27:51  8:58 
   99   4/13    1259 Ashley Reid          22 F Aiken        SC   27:53  8:59 
  100   5/13    1088 Micah Dowling        22 F Charleston   SC   27:53  8:59 
  101   6/13    1077 Angie Cuteri         22 F Aiken        SC   27:53  8:59 
  102   4/9     1136 Tony Hinson          46 M Mount Pleasa SC   27:58  9:01 
  103   1/16    1194 Dana Marpoe          55 F Kernersville NC   28:00  9:01 
  104   6/13    1328 Mickey Timms         57 M Mount Pleasa SC   28:12  9:05 
  105   8/18    1501 Andrew Barton        28 M Mt. Pleasant SC   28:15  9:06 
  106  10/27    1041 Matthew Brown        32 M Charleston   SC   28:18  9:07 
  107   8/36    1124 Amy Hart             37 F Mount Pleasa SC   28:18  9:07 
  108   3/10    1325 Jody Terzo           62 M Charleston   SC   28:24  9:09 
  109  11/27    1027 Jon Bieniek          31 M Moncks Corne SC   28:29  9:11 
  110   4/10    1389 Noble Roberts        60 M Weaverville  NC   28:30  9:11 
  111   2/18    1246 Renee Pote           52 F Daniel Islan SC   28:31  9:11 
  112   7/21    1247 Ron Pote             52 M Daniel Islan SC   28:31  9:11 
  113   9/18    1269 Gordon Rooney        27 M Summerville  SC   28:33  9:12 
  114   3/18    1532 Nori Conner          51 F Greenville   FL   28:36  9:13 
  115   4/32    1028 Stephanie Bieniek    32 F Moncks Corne SC   28:39  9:14 
  116   5/15    1524 David Butter         41 M Bonneau      SC   28:42  9:15 
  117   9/36    1226 Heather Norton       38 F Charleston   SC   28:45  9:16 
  118  10/18    1282 Ryan Schneider       28 M North Charle SC   28:47  9:16 
  119   5/32    1343 Jennifer Wassum      32 F Johns Island SC   28:56  9:19 
  120   1/6     1508 Marshall Wakat       71 M Charleston   SC   28:57  9:19 
  121   6/15    1120 Chad Hall            43 M Rock Hill    SC   28:58  9:20 
  122   1/5     1367 Cindy Brown          60 F Sullivans Is SC   29:00  9:20 
  123   2/14    1407 Alexandra Hindman    12 F Mt. Pleasant SC   29:02  9:21 
  124   7/13    1297 Catherine Smith      24 F Mt. Pleasant SC   29:03  9:21 
  125  12/27    1306 Andrew Snyder        34 M Mount Pleasa SC   29:05  9:22 
  126   4/18    1413 Christine Vilt       50 F Mt. Pleasant SC   29:07  9:23 
  127   8/21    1405 Alphonso Nesbitt Sr  51 M Goose Creek  SC   29:10  9:24 
  128   8/13    1127 Katie Heacock        24 F Charleston   SC   29:12  9:24 
  129   9/13    1168 Katie Koukol         25 F Omaha        NE   29:12  9:24 
  130   5/6     1267 John Rodysill        25 M Charleston   SC   29:12  9:24 
  131  13/27    1356 Brian Wright         30 M Charleston   SC   29:16  9:25 
  132   2/6     1106 Bill Gangi           70 M Mount Pleasa SC   29:26  9:29 
  133   7/30    1231 Krystin Orcutt       29 F Charleston   SC   29:27  9:29 
  134   3/14    1142 Jake Hutchins        11 F Charleston   SC   29:33  9:31 
  135   3/6     1505 Keith Ambrose        70 M Charleston   SC   29:36  9:32 
  136  12/18    1372 John Marino          14 M Isle Of Palm SC   29:36  9:32 
  137   5/10    1417 Dan Finley           63 M Mt. Pleasant SC   29:46  9:35 
  138  10/36    1289 Stephanie Shields    35 F Isle Of Palm SC   29:46  9:35 
  139  11/22    1152 Ryan Jacoby          36 M Isle Of Palm SC   29:46  9:35 
  140  11/18    1295 Michael Sirles       26 M Charleston   SC   29:48  9:36 
  141   6/32    1450 Sarah Brooks         30 F Charleston   SC   29:49  9:36 
  142   5/9     1091 Mario Echanarria     48 M Mount Pleasa SC   29:51  9:37 
  143  12/22    1264 Ryan Roberts         35 M Charleston   SC   29:52  9:37 
  144  13/18    1081 Aaron Dejager        14 M Daniel Islan SC   29:53  9:37 
  145   7/13    1179 Richard Lee          57 M Daniel Islan SC   29:53  9:38 
  146  12/18    1135 Patrick Hickman      26 M Mt.Pleasant  SC   29:55  9:38 
  147   9/21    1128 Andre Hebert         52 M Moncks Corne SC   29:57  9:39 
  148   4/14    1277 Anna Sauter           9 F Summerville  SC   29:58  9:39 
  149   5/18    1178 Linda Lee            54 F Daniel Islan SC   29:58  9:39 
  150  10/21    1278 Reed Sauter          51 M Summerville  SC   30:00  9:40 
  151  11/36    1050 Christon Carroll     36 F Inman        SC   30:01  9:40 
  152   5/14    1408 Sydney Hindman       12 F Mt. Pleasant SC   30:02  9:40 
  153   9/32    1157 Julie Johnston       43 F Mt. Pleasant SC   30:04  9:41 
  154  12/36    1397 Heather McGrath      35 F Daniel Islan SC   30:05  9:41 
  155  13/22    1166 Joseph Klosik        36 M Mount Pleasa SC   30:06  9:42 
  156   7/32    1114 Kelly Greene         30 F Sullivans Is SC   30:09  9:43 
  157  13/36    1025 Tamie Betsill        35 F Mount Pleasa SC   30:12  9:44 
  158   3/18    1392 Suzanne Masters      47 F Mt. Pleasant SC   30:13  9:44 
  159  11/21    1366 John McLawhorn       52 M                   30:20  9:46 
  160   4/13    1146 Zade Hyatt            8 M Daniel Islan SC   30:23  9:47 
  161   2/16    1447 Jane Norrgard        56 F                   30:26  9:48 
  162   8/32    1234 Lesleigh Patton      32 F Charleston   SC   30:33  9:50 
  163  14/36    1220 Jennifer Newman      37 F Charleston   SC   30:51  9:56 
  164  13/18    1342 Doug Walker          28 M Charleston   SC   30:57  9:58 
  165  14/27    1285 Jeffrey Senfield     31 M Charleston   SC   30:59  9:59 
  166   6/14    1402 Katie Massie         11 F Mt. Pleasant SC   31:01  9:59 
  167   6/9     1504 Michael Humphreys    48 M New Bern     NC   31:03 10:00 
  168  12/21    1133 James Herman         54 M Charleston   SC   31:07 10:01 
  169   8/30    1376 Emily Wilkenson      29 F                   31:08 10:02 
  170  14/18    1122 Charlie Hamlin       13 M Charleston   SC   31:08 10:02 
  171   6/18    1132 Kim Herbert          50 F Charleston   SC   31:09 10:02 
  172  15/27    1092 Ryan Eleuteri        33 M Charleston   SC   31:12 10:03 
  173   4/18    1255 Shelba Radomski      49 F Oakton       VA   31:16 10:04 
  174   9/32    1022 Alexandra Benardot   31 F Mt Pleasant  SC   31:18 10:05 
  175   9/30    1341 Christin Walker      27 F Charleston   SC   31:20 10:06 
  176  10/30    1160 Michelle Jongsma     29 F Goose Creek  SC   31:28 10:08 
  177   7/18    1200 Atress McBee         51 F Oak Ridge    TN   31:30 10:09 
  178   8/13    1233 Trey Page            58 M Mount Pleasa SC   31:34 10:10 
  179  13/21    1172 Danny Lawing         50 M Flat Rock    NC   31:38 10:11 
  180  16/27    1023 Jacob Benardot       33 M Mt Pleasant  SC   31:44 10:13 
  181  15/36    1426 Rivni Kosmos         39 F Isle Of Palm SC   31:55 10:17 
  182   2/10    1213 Sophia Mitchell      14 F Isle Of Palm SC   31:56 10:17 
  183  16/36    1336 Kirsta Von Hellens   39 F Charleston   SC   31:56 10:17 
  184  17/36    1040 Manon Brown          35 F Charleston   SC   31:57 10:17 
  185   7/14    1294 Rey Simpo            12 F Charleston   SC   31:59 10:18 
  186  10/32    1181 Charity Light        32 F Hanahan      SC   32:00 10:18 
  187  14/22    1507 Joe Soblzak          35 M Charleston   SC   32:01 10:19 
  188  14/18    1118 Carson Grimes        29 M Charleston   SC   32:02 10:19 
  189   4/6     1175 John Lazarchick      70 M Mount Pleasa SC   32:06 10:20 
  190  10/32    1403 Erin Massie          42 F Mt. Pleasant SC   32:11 10:22 
  191  15/18    1316 Mason Suggs          13 M Isle Of Palm SC   32:13 10:22 
  192  15/18    1433 Alex Jarvis          27 M Mt. Pleasant SC   32:13 10:22 
  193  16/18    1064 Marcus Cone          26 M Charlotte    NC   32:14 10:23 
  194   3/10    1094 Matia Fallon         14 F Charleston   SC   32:18 10:24 
  195  10/13    1509 Christine Graham     25 F                   32:26 10:27 
  196  11/13    1423 Amanda Tallyen       25 F Mt. Pleasant SC   32:28 10:27 
  197  11/30    1319 Jessica Swainbank-C  28 F Mount Pleasa SC   32:32 10:29 
  198   1/5     1174 Kayla Lawrimore      20 F Moncks Corne SC   32:32 10:29 
  199   3/16    1203 Mary McGovern        55 F Daniel Islan SC   32:34 10:29 
  200  18/36    1395 Jessica Lambroff     36 F Mt. Pleasant SC   32:40 10:31 
  201  12/30    1139 Kathleen Holland     28 F Jacksonville FL   32:42 10:32 
  202  15/22    1170 Wade Laughey         35 M Charlotte    NC   32:43 10:32 
  203  19/36    1248 Cat Potter           35 F Mt. Pleasant SC   32:46 10:33 
  204  13/30    1432 Meredith Beykirch    27 F Mt. Pleasant SC   32:48 10:34 
  205  11/32    1109 Rebecca Gerard       42 F Mount Pleasa SC   32:50 10:34 
  206   8/14    1522 Madeline Bodkin      10 F                   32:51 10:35 
  207   9/14    1441 Meredith Werner       8 F Marietta     GA   32:52 10:35 
  208  12/13    1287 Elizabeth Shevock    24 F Charleston   SC   32:52 10:35 
  209  12/32    1520 Maureen Bodkin       41 F                   32:53 10:35 
  210  14/30    1034 Ashley Bostic        27 F Mount Pleasa SC   32:53 10:35 
  211   7/15    1442 Travis Werner        44 M Marietta     GA   32:55 10:36 
  212  14/21    1180 Matthew Lejman       53 M Summerville  SC   32:56 10:36 
  213   4/16    1054 Dolores Catapano     58 F Charleston   SC   32:58 10:37 
  214  15/21    1199 Jim Mayberry         52 M Marietta     GA   33:02 10:38 
  215  16/18    1513 Christian Collins    13 M Charleston   SC   33:07 10:40 
  216  13/32    1349 Riitta Widelski      40 F Charleston   SC   33:09 10:40 
  217   1/5     1409 Carlin Timmons       65 F Sullivans Is SC   33:10 10:41 
  218   5/18    1249 Michelle Preston     46 F Windham      ME   33:15 10:42 
  219  11/32    1206 Jennifer Means       34 F New Albany   OH   33:16 10:43 
  220  17/27    1205 Chris Means          33 M New Albany   OH   33:16 10:43 
  221   5/13    1066 James Connelly        9 M Mount Pleasa SC   33:22 10:45 
  222  15/30    1021 Katherine Beckett    26 F Norfolk      VA   33:25 10:46 
  223  12/32    1288 Mary Shields         32 F Mount Pleasa SC   33:34 10:48 
  224   6/10    1070 Larry Coomer         63 M Summerville  SC   33:34 10:48 
  225  18/27    1331 Jonathan Tucker      30 M Mt. Pleasant SC   33:36 10:49 
  226  20/36    1411 Bocki White          39 F                   33:40 10:51 
  227   8/18    1148 Sherry Ingle         52 F Weaverville  NC   33:45 10:52 
  228   6/18    1090 Sandy Easterling     46 F Goose Creek  SC   33:49 10:53 
  229  16/22    1503 David Kraft          35 M Roslyn Heigh NY   33:49 10:54 
  230  21/36    1059 Erica Clanton        37 F Moncks Corne SC   33:50 10:54 
  231  16/30    1369 Maura Hasenfuss      29 F Charleston   SC   33:52 10:54 
  232   7/9     1101 John Fowler          45 M Mount Pleasa SC   33:54 10:55 
  233  10/14    1100 Christopher Fowler    8 F Mount Pleasa SC   33:55 10:55 
  234  22/36    1352 Allison Williams     36 F Mt Pleasant  SC   33:58 10:56 
  235  13/32    1235 Jessica Peragine     31 F Hanahan      SC   33:59 10:57 
  236   8/15    1320 Mark Sweat           44 M Sullivan's I SC   34:01 10:57 
  237   7/18    1197 Greta Mathews        46 F York         SC   34:05 10:59 
  238  17/30    1257 Sarah Reed           26 F Mount Pleasa SC   34:08 11:00 
  239  18/30    1299 Jackie Smith         29 F Mt Pleasant  SC   34:10 11:00 
  240  17/18    1354 Jason Wong           29 M Mt. Pleasant SC   34:10 11:00 
  241  14/32    1531 Liliana Rodriquez    41 F Mt. Pleasant SC   34:12 11:01 
  242   6/13    1430 Aidan Sabime          9 M Mt. Pleasant SC   34:12 11:01 
  243   5/16    1161 Roberta Karnofsky    57 F Mt Pleasant  SC   34:17 11:02 
  244  15/32    1429 Leigh Sabine         44 F Mt. Pleasant SC   34:17 11:02 
  245   4/10    1075 Phoebe Crawford      15 F Mt. Pleasant SC   34:17 11:03 
  246   9/18    1225 Jo Anne Noack        53 F Mount Pleasa SC   34:18 11:03 
  247  19/30    1312 Caroline Stockdale   27 F Charleston   SC   34:20 11:03 
  248  23/36    1274 Anna Rushton         36 F Columbia     SC   34:26 11:05 
  249   8/18    1207 Sharon Meier         46 F Oakton       VA   34:26 11:05 
  250  11/14    1521 Johannah Bodkin      11 F                   34:27 11:06 
  251  16/32    1169 Ashley Lanier        42 F Oakton       VA   34:27 11:06 
  252   6/6     1193 Frankie Mansfield    25 M Laurens      SC   34:31 11:07 
  253  18/18    1449 Hollis Beacham       28 M                   34:31 11:07 
  254   7/10    1434 Carl Gong            64 M Isle Of Palm SC   34:33 11:08 
  255  16/21    1514 Mike Mitas           54 M Monks Corner SC   34:36 11:09 
  256  17/22    1113 Monty Grantham       39 M Mount Pleasa SC   34:37 11:09 
  257  19/27    1357 Allan Yeomans        33 M Pendleton    SC   34:38 11:09 
  258  17/18    1155 Ethan Jessen         14 M Goose Creek  SC   34:38 11:09 
  259  14/32    1359 Summer Yeomans       33 F Pendleton    SC   34:39 11:09 
  260   2/5     1173 Stephanie Lawing     19 F Flat Rock    NC   34:39 11:10 
  261  10/18    1162 Julie Kelley         51 F Isle Of Palm SC   34:41 11:10 
  262   7/13    1052 Nicholas Carver       9 M Summerville  SC   34:45 11:11 
  263  11/18    1279 Robin Sauter         51 F Summerville  SC   34:46 11:12 
  264  15/32    1261 Summer Reyes         31 F Summerville  SC   34:51 11:13 
  265  24/36    1254 Callie Purvis        36 F Mt. Pleasant SC   34:54 11:14 
  266  18/22    1380 Travis Howard        35 M Mt. Pleasant SC   34:56 11:15 
  267  25/36    1371 Wanda Mahon          36 F Daniel Islan SC   35:03 11:17 
  268   9/13    1105 Charlie Gamble       55 M Mt Pleasant  SC   35:04 11:18 
  269  10/13    1042 Kevin Bruch          56 M North Charle SC   35:04 11:18 
  270  20/27    1017 Anthony Barthelemy   33 M Charleston   SC   35:05 11:18 
  271  12/18    1286 Susan Shannon        52 F Charleston   SC   35:06 11:18 
  272   9/18    1244 Shirley Pike         48 F Goose Creek  SC   35:06 11:18 
  273  26/36    1428 Elizabeth Forney     39 F Charleston   SC   35:09 11:19 
  274  17/32    1011 Kristen Bae          40 F Oakton       VA   35:10 11:19 
  275   6/16    1063 Kathleen Condon-Mon  58 F Mount Pleasa SC   35:25 11:24 
  276  16/32    1305 Sarah Smoke          34 F Greenville   SC   35:26 11:25 
  277  17/32    1302 Michelle Smith       30 F Simpsonville SC   35:30 11:26 
  278  18/32    1275 Julia Sampson        33 F Mt. Pleasant SC   35:32 11:27 
  279   8/10    1322 Richard Tajak        61 M Isle Of Palm SC   35:32 11:27 
  280  18/32    1045 Carla Campbell       44 F Charleston   SC   35:35 11:27 
  281  19/32    1183 Louise Lingerfelt    34 F Mt Pleasant  SC   35:37 11:28 
  282  21/27    1201 Kevin McDermott      33 M Goose Creek  SC   35:39 11:29 
  283  20/30    1006 Laura Amick          28 F Lexington    SC   35:45 11:31 
  284  27/36    1364 Audra Brazier        37 F N. Charlesto SC   35:47 11:31 
  285   8/13    1362 Jacob Hall            7 M N. Charlesto SC   35:48 11:32 
  286   7/16    1330 Diane Troy           57 F Charlotte    NC   35:54 11:34 
  287   9/15    1439 Alan East            43 M Mt. Pleasant SC   35:54 11:34 
  288  20/32    1107 Samantha Gannon      33 F Mt. Pleasant SC   35:58 11:35 
  289  17/21    1272 Richard Roth         53 M Isle Of Palm SC   36:05 11:37 
  290  19/22    1189 Brian Main           35 M Goose Creek  SC   36:07 11:38 
  291  21/32    1324 Shelley Taylor       32 F Summerville  SC   36:08 11:38 
  292  22/32    1251 Bridget Price        32 F Sullivans Is SC   36:11 11:39 
  293  21/30    1119 Nichole Hairfield    28 F Hanahan      SC   36:14 11:40 
  294   2/5     1096 Sally Feig           69 F Daniel Islan SC   36:17 11:41 
  295  20/22    1303 Timothy Smith        35 M Simpsonville SC   36:18 11:41 
  296  22/27    1528 Andrew Sabados       32 M Mt. Pleasant SC   36:19 11:42 
  297  10/15    1134 Mark Heslin          42 M Charleston   SC   36:20 11:42 
  298  23/27    1048 Jeremy Carrick       32 M Cordesville  SC   36:21 11:42 
  299  11/13    1253 Gary Pugh            57 M Fort Mill    SC   36:21 11:42 
  300  13/13    1240 Alexis Phillips      24 F Mt Pleasant  SC   36:23 11:43 
  301  13/18    1241 Renee Phillips       51 F Inman        SC   36:24 11:43 
  302  24/27    1393 Brent Roberts        33 M Asheville    NC   36:30 11:45 
  303   8/16    1097 Jeanne Fell          57 F Mount Pleasa SC   36:31 11:45 
  304  14/18    1338 Michele Wadsworth    51 F Middlesex    NJ   37:05 11:57 
  305   3/5     1339 Rachel Wadsworth     21 F Middlesex    NJ   37:06 11:57 
  306  23/32    1394 Tammy Roberts        33 F Asheville    NC   37:14 11:59 
  307  24/32    1196 Kristin Martinez     31 F Goose Creek  SC   37:16 12:00 
  308  22/30    1215 Brittaney Mosman     27 F Charleston   SC   37:27 12:04 
  309   9/16    1046 Victoria Campbell    56 F Clinton      SC   37:30 12:04 
  310  10/18    1326 Amelia Thames        46 F Mt Pleasant  SC   37:36 12:06 
  311  28/36    1304 Quintella Smith-Wil  38 F Ladson       SC   37:40 12:08 
  312  23/30    1126 Samantha Hawk        26 F Charleston   SC   37:47 12:10 
  313  18/21    1281 Kurt Schmidt         51 M Mt Pleasant  SC   38:03 12:15 
  314  19/32    1145 Sherry Hyatt         40 F Daniel Islan SC   38:03 12:15 
  315   9/13    1076 Jacob Cuoco           8 M Mount Pleasa SC   38:04 12:15 
  316   1/2     1176 Lynda Lazarchick     71 F Mount Pleasa SC   38:07 12:16 
  317  24/30    1003 Tabatha Allen        26 F Mount Pleasa SC   38:13 12:18 
  318           1525 James Feeley            M Mt. Pleasant SC   38:16 12:19 
  319  20/32    1058 Peggy Chausse        42 F Charleston   SC   38:18 12:20 
  320  25/32    1018 Nikki Barthelemy     33 F Charleston   SC   38:31 12:24 
  321   2/4     1010 Nick Autry           66 M Lexington    SC   38:31 12:24 
  322  11/15    1131 Jason Hennessee      41 M Mt Pleasant  SC   38:32 12:24 
  323  29/36    1125 Dawn Hartsell        38 F Mt. Pleasant SC   38:32 12:24 
  324  30/36    1130 Cayce Hennessee      38 F Mt Pleasant  SC   38:32 12:25 
  325  21/32    1080 Michelle Davis       42 F Calabash     NC   38:35 12:26 
  326  11/18    1229 Amy Odell            49 F Oakton       VA   38:39 12:27 
  327  19/21    1311 John Stefanowicz     50 M Newport News VA   38:43 12:28 
  328   5/10    1102 Sydney Franklin      16 F Mt Pleasant  SC   38:43 12:28 
  329  12/18    1123 Susan Hancock        45 F Newport News VA   38:49 12:30 
  330  25/27    1227 Matt Nungesser       30 M Charleston   SC   38:51 12:31 
  331  12/15    1344 Mark Watson          40 M Summerville  SC   38:51 12:31 
  332   2/5     1228 Mimi O'Brien         61 F Isle Of Palm SC   39:00 12:33 
  333  13/18    1419 Michelle Geary       47 F Mt. Pleasant SC   39:00 12:34 
  334  10/16    1068 Arlene Conte         59 F Mount Pleasa SC   39:01 12:34 
  335  22/32    1290 Susan Shriver        42 F Columbia     SC   39:01 12:34 
  336   8/9     1291 David Shriver        46 M Columbia     SC   39:01 12:34 
  337  10/13    1001 Jackson Aguilera     11 M Mount Pleasa SC   39:03 12:34 
  338  26/32    1506 Jennifer Whetstine   32 F                   39:06 12:35 
  339  27/32    1013 Katharine Bailey     32 F Mt Pleasant  SC   39:07 12:36 
  340  28/32    1185 Rachel Maddux        31 F Mount Pleasa SC   39:07 12:36 
  341  31/36    1375 Mary Beth Lose       38 F Mt. Pleasant SC   39:32 12:44 
  342  25/30    1245 Stephanie Posda      27 F Mount Pleasa SC   39:34 12:44 
  343  12/14    1292 Lea Shuey             9 F Summerville  SC   39:41 12:47 
  344  14/18    1314 Debbie Suggs         47 F Isle Of Palm SC   39:50 12:50 
  345   6/10    1053 Victoria Carver      13 F Summerville  SC   40:31 13:03 
  346   7/10    1437 Elexis Wamsley       17 F Ladsen       SC   40:31 13:03 
  347   8/10    1438 Scarlet Solano       17 F Ladson       SC   40:31 13:03 
  348  23/32    1293 Lisa Shuey           43 F Summeville   SC   40:31 13:03 
  349  24/32    1188 Kellyn Maillard      40 F Daniel Islan SC   40:32 13:03 
  350  25/32    1333 Suzanne Utnik        43 F Mount Pleasa SC   40:34 13:04 
  351   9/10    1523 Erin Feeley          15 F Mt. Pleasant SC   40:48 13:08 
  352  15/18    1151 Suzanne Jackson      52 F Oakton       VA   40:55 13:10 
  353  26/32    1002 Kimberly Allen       42 F Charleston   SC   40:56 13:11 
  354  26/30    1329 Brittany Tisa        29 F Isle Of Palm SC   41:07 13:14 
  355  26/27    1129 Terry Helems         33 M Charleston   SC   41:17 13:18 
  356  27/30    1230 Erin O'Donnell       28 F Charleston   SC   41:24 13:20 
  357  13/15    1398 Les Orr              43 M Mt. Pleasant SC   41:28 13:21 
  358  11/13    1074 Jack Crawford        11 M Mount Pleasa SC   41:53 13:29 
  359  16/18    1073 Allison Crawford     52 F Summerville  SC   41:54 13:29 
  360  11/16    1008 Germaine Aprill      58 F Isle Of Palm SC   41:56 13:30 
  361  10/10    1420 Abigail Goldberg     13 F Summerville  SC   42:02 13:32 
  362  32/36    1038 Nadia Bradley        35 F North Charle SC   42:13 13:36 
  363   3/5     1198 Marilyn Mattice      66 F Isle Of Palm SC   42:21 13:38 
  364  15/18    1150 Lisa Izzo            46 F Mt. Pleasant SC   42:33 13:42 
  365  12/13    1149 Joey Izzo            10 M Mt Pleasant  SC   42:33 13:42 
  366   3/4     1026 Marty Bettelli       68 M Isle Of Palm SC   42:41 13:45 
  367  27/32    1345 Nicole Watson        40 F Summerville  SC   42:54 13:49 
  368  28/32    1036 Lisa Boyd            43 F Mt. Pleasant SC   43:05 13:52 
  369   9/9     1035 Joe Boyd             48 M Mt. Pleasant SC   43:05 13:52 
  370  13/14    1037 Nicole Boyd          11 F Mt. Pleasant SC   43:05 13:53 
  371  12/16    1039 Greta Bridges        56 F Charleston   SC   43:06 13:53 
  372  27/27    1415 Nick Natpliotis      34 M Mt. Pleasant SC   43:10 13:54 
  373  29/32    1030 Kim Bittle           30 F Isle Of Palm SC   43:14 13:55 
  374  14/15    1029 Dan Bittle           42 M Isle Of Palm SC   43:14 13:55 
  375  29/32    1416 Karen Nafpliotis     40 F Mt. Pleasant SC   43:24 13:58 
  376   2/3     1171 Brad Lawing          18 M Flat Rock    NC   43:51 14:07 
  377  33/36    1445 Rebecca Bazzle       36 F Charleston   SC   43:51 14:07 
  378  21/22    1444 Jon Bazzle           36 M Charleston   SC   43:51 14:07 
  379   4/5     1019 Anne Bauer           65 F Isle Of Palm SC   44:10 14:13 
  380  17/18    1318 Jean Sullivan        54 F Isle Of Palm SC   44:10 14:13 
  381  12/13    1049 Bobby Carrier        55 M Mt Pleasant  SC   44:13 14:14 
  382   2/2     1187 Sandra Mahoney       70 F McCormick    SC   44:16 14:15 
  383  13/16    1117 Susie Griffin        58 F Charleston   SC   44:24 14:18 
  384  30/32    1340 Tricia Walasinski    30 F Chicago      IL   44:41 14:23 
  385  22/22    1191 Tim Maneval          35 M Charleston   SC   44:52 14:27 
  386  34/36    1270 Emily Roper          36 F Charleston   SC   44:53 14:27 
  387   3/5     1138 Nina Hoffman         61 F Charleston   SC   45:23 14:37 
  388   4/5     1195 Pamela Marsh         60 F Isle Of Palm SC   46:00 14:49 
  389  20/21    1014 Ron Bailey           51 M Mt Pleasant  SC   46:13 14:53 
  390   5/6     1219 Joseph Myers III     71 M Mount Pleasa SC   46:16 14:54 
  391  30/32    1163 Celestia Kenerley    41 F Bloomington  SC   46:17 14:54 
  392  18/18    1164 Mikey Kenerley       13 M Summerville  SC   46:18 14:54 
  393  16/18    1388 April Stephens       47 F Mt. Pleasant SC   46:46 15:04 
  394   4/4     1374 Bob Wilder           67 M Myrtle Beach SC   47:09 15:11 
  395  21/21    1427 Henry Hagerty        51 M Isle Of Palm SC   47:51 15:24 
  396  17/18    1236 Kay Peters           48 F St. Georges  SC   47:52 15:25 
  397  31/32    1335 Michelle Valenta     34 F Mount Pleasa SC   47:55 15:26 
  398  14/16    1298 Danette Smith        59 F Marietta     GA   48:14 15:32 
  399  18/18    1007 Anita Applegarth     52 F Mount Pleasa SC   49:09 15:49 
  400   3/3     1153 Alex Jenkins         21 M Mount Pleasa SC   49:11 15:50 
  401  31/32    1154 Tracy Jenkins        44 F Mount Pleasa SC   49:12 15:50 
  402  13/13    1421 Lukas Walker         12 M Daniel Islan SC   49:28 15:56 
  403   4/5     1192 Madalyn Manhoff      21 F Conway       SC   50:00 16:06 
  404   5/5     1517 Brooke Worrill       21 F Conway       SC   50:01 16:06 
  405  35/36    1137 Anne Hobday          37 F Mount Pleasa SC   50:27 16:15 
  406  14/14    1271 Tolli Rosol          11 F Charleston   SC   51:33 16:36 
  407   5/5     1242 Maureen Phlegar      63 F Summerville  SC   52:18 16:50 
  408  18/18    1323 Vicki Tatum          49 F Charleston   SC   52:20 16:51 
  409  15/15    1399 Mitchell Tatum       42 M Charleston   SC   52:21 16:51 
  410   9/10    1353 Howie Witz           61 M Charleston   SC   52:22 16:51 
  411  15/16    1368 Susan Clark          56 F Mount Pleasa SC   53:23 17:11 
  412  16/16    1103 Gigi Friend          59 F Hanahan      SC   53:23 17:11 
  413   5/5     1283 Elaine Schupp        69 F Isle Of Palm SC   53:49 17:20 
  414  13/13    1112 Jerome Gorman        59 M Summerville  SC   54:42 17:37 
  415   6/6     1186 Hugh Mahoney         71 M McCormick    SC   54:51 17:40 
  416  28/30    1262 Melissa Rhodes       27 F Charleston   SC   55:27 17:51 
  417  36/36    1307 Amy Southerland      39 F Summervilee  SC   56:39 18:14 
  418  10/10    1266 Rick Rockwell        62 M Mt Pleasant  SC   57:16 18:26 
  419  29/30    1067 Brenda Connelly      29 F Inman        SC   57:37 18:33 
  420  32/32    1265 Kimberly Robertson   42 F Charleston   SC   57:48 18:36 
  421  30/30    1355 Mary Woodard         29 F Inman        SC   59:30 19:09 
  422  32/32    1252 Gini Probin          33 F Charleston   SC 1:00:28 19:28