2017 Race Results – 5k

THE 25TH ANNUAL-RUN FOR THE CHILD

ISLE OF PALMS 5K CONNECTOR RUN/WALK

Sponsored by The Exchange Club of ISLE OF PALMS

MT. PLEASANT/ISLE OF PALMS,S.C. OCT. 7, 2017

Results compiled by Race Management Systems(RMS), www.rmssports.com/run.html
********** AWARDS LIST **************
********** FEMALE OVERALL RESULTS ***********
1 Melissa Cunningham   37 Summerville     SC   21:43
2 Nicole Ciello        36 Mt Pleasant     SC   22:26
3 Jasmine Smith        18 Johns Island    SC   22:45
********** MALE OVERALL RESULTS ***********
1 Patrick Gaffney      34 Charleston      SC   18:12
2 Marc Embler          60                      19:05
3 Brad Gross           31 Charleston      SC   19:30
**************** FEMALE MASTERS OVERALL RESULTS (40+)**************
1 Meredith Nelson      49                      23:08
2 Reagan Woods         40 Mt Pleasant     SC   26:46
3 Allison Shay         41 Mt Pleasant     SC   27:38
**************** MALE MASTERS OVERALL RESULTS (40+)**************
1 Ron Menchaca         45 Summerville     SC   19:44
2 Danny West           65 Myrtle Beach    SC   21:06
3 Tony Shuler          59 Charleston      SC   21:24
********** FEMALE GRAND MASTERS OVERALL RESULTS (50+) **********
1 Kadis Goldberg       52                      28:06
2 Susan West           62 Myrtle Beach    SC   29:25
3 Caroline Kelleher    55                      29:53
********** MALE GRAND MASTERS OVERALL RESULTS (50+) **********
1 Jan-Erik Zeller      55 Catawba         VA   23:25
2 Paul MacDonald       55                      23:46
3 Bayne Selby          65 Sullivans Islan SC   24:12
**************** AGE GROUP RESULTS *********************
FEMALE AGE GROUP:  1 – 12
1 Emma Muller          11 Daniel Island      SC   23:31
2 Josie May            11 Daniel Island      SC   24:14
3 Ella Jancewicz       12 Isle Of Palms      SC   27:25
MALE AGE GROUP:  1 – 12
1 Calvin Volkmann      10                         22:11
2 Jackson Muller        9 Daniel Island      SC   22:19
3 Tanner Volkmann       7                         28:45
FEMALE AGE GROUP:  13 – 17
1 Kelley Sanders       15                         24:38
2 Presley Finch        13 Isle Of Palms      SC   25:31
3 Anna Turner          16                         26:32
MALE AGE GROUP:  13 – 17
1 Michael Martin       17 James Island       SC   21:58
2 Santiago Padilla     14                         22:43
3 Evan Myers           14 Mount Pleasant     SC   23:22
FEMALE AGE GROUP:  18 – 21
1 Jillian Wen          20 Charleston         SC   31:04
2 Kate Tobin           19 Charleston         SC   31:04
3 Alyssa Walker        20 Charleston         SC   31:17
MALE AGE GROUP:  18 – 21
1 Jake Funderburk      19 Cookeville         TN   25:23
FEMALE AGE GROUP:  22 – 25
1 Chiara Grady         22 Mt Pleasant        SC   27:17
2 Mary Pace            25 Charleston         SC   28:22
3 Amanda Piret         24 Charleston         SC   28:31
MALE AGE GROUP:  22 – 25
1 Guy Scott            23 Athens             GA   21:05
2 Sam Guerin           25 North Charleston   SC   23:55
3 Sammy Ortiz          25                         27:05
FEMALE AGE GROUP:  26 – 29
1 Jacqueline Smith     27 Mt Pleasant        SC   24:01
2 Emily Bridges        27 Greenville         SC   26:24
3 Maggie Ashley        29 Mount Pleasant     SC   27:29
MALE AGE GROUP:  26 – 29
1 Andy Sinwald         29 Columbus           OH   22:41
2 Alex Hornbuckle      26                         26:11
3 Cesar Rodrigez       26                         26:19
FEMALE AGE GROUP:  30 – 34
1 Morgan Zech          30 Mount Pleasant     SC   26:14
2 Frances Deschenes    30 Charlotte          NC   27:32
3 Amber Roberson       34 Mt Pleasant        SC   31:02
MALE AGE GROUP:  30 – 34
1 Marcus Harris        30                         20:52
2 Mark Barnes          31 Charleston         SC   24:08
3 Michael Trotter      31 Mt Pleasant        SC   24:49
FEMALE AGE GROUP:  35 – 39
1 Lillian Apple        35                         22:58
2 Tracy Tayloe         37 Moncks Corner      SC   24:32
3 Ryan Aprill          38 Mt. Pleasant       SC   25:37
MALE AGE GROUP:  35 – 39
1 Emil Hristov         36 Mt Pleasant        SC   25:35
2 Charles Livingston   38 Hanahan            SC   26:07
3 John Yeager          38 Isle Of Palms      SC   27:19
FEMALE AGE GROUP:  40 – 44
1 Amy Jancewicz        42 Isle Of Palms      SC   27:57
2 Daphne Pierce        43 Isle Of Palms      SC   28:14
3 Anne Ponnewass       43 Mount Pleasant     SC   28:28
MALE AGE GROUP:  40 – 44
1 Quontrello Washingt  43 North Charleston   SC   23:17
2 David Mello          43                         24:09
3 Allen Gonzaga        43 Mount Pleasant     SC   27:27
FEMALE AGE GROUP:  45 – 49
1 Laurie Volkmann      48                         28:45
2 Carrie Stradella     45 Liberty            MO   29:02
3 Kristen Kain         48 Goose Creek        SC   29:40
MALE AGE GROUP:  45 – 49
1 Craig Leach          46 Mount Pleasant     SC   22:31
2 Steve Burgess        49 Mt Pleasant        SC   26:44
3 Bruce Dales          49 Summerville        SC   26:56
FEMALE AGE GROUP:  50 – 54
1 Angela Fahie         53 Mt Pleasant        SC   33:10
2 Karen Stalbird       51                         33:29
3 Kelly Hill           50 Mt Pleasant        SC   37:51
MALE AGE GROUP:  50 – 54
1 Mark Volkmann        50                         26:58
2 Doug Schwartz        53 Mount Pleasant     SC   27:09
3 Tom Scott            54 Athens             GA   31:23
FEMALE AGE GROUP:  55 – 59
1 Kamm Shoaf           57 Piedmont           SC   30:13
2 Kimm Cason           57 Pelzer             SC   30:34
3 Gabrielle Mangan     55 Drexel Hill        PA   31:54
MALE AGE GROUP:  55 – 59
1 Dan O’Donnell        59 Mt Pleasant        SC   24:58
2 Ken Cavanaugh        58                         25:18
3 Paul Assinesi        56                         29:13
FEMALE AGE GROUP:  60 – 64
1 Nancy Bridges        63 Greenville         SC   30:57
2 Sandra Brotherton    61 Isle Of Palms      SC   31:40
3 Cynthia Brown        64 Sullivans  Island  SC   32:53
MALE AGE GROUP:  60 – 64
1 John Hughes          60 Drexel Hill        PA   28:38
2 Bill Bridges         64 Greenville         SC   30:57
3 Paul Estes           62 Isle Of Palms      SC   31:00
FEMALE AGE GROUP:  65 – 69
1 Dorothy Davidson     67 Landrum            SC   35:28
2 Libby Folk           65 Johns Island       SC   36:50
3 Susan Jacobsen       68 Bluffton           SC   41:04
MALE AGE GROUP:  65 – 69
1 Patrick Welch        69                         28:37
2 Jim Edwards          67 Isle Of Palms      SC   29:02
3 Larry Coomer         67 Summerville        SC   32:34
FEMALE AGE GROUP:  70 – 74
MALE AGE GROUP:  70 – 74
1 Ed Peyser            71 Mt Pleasant        SC   40:45
2 Charlie Maraziti     72 Daniel Island      SC   41:04
FEMALE AGE GROUP:  75 – 99
MALE AGE GROUP:  75 – 99
1 David Watson         82                         42:15
2 John Bauer           76 Isle Of Palms      SC   45:30
3 Joseph Myers III     75                         50:00
THE 25TH ANNUAL-RUN FOR THE CHILD
ISLE OF PALMS 5K CONNECTOR RUN/WALK
Sponsored by The Exchange Club of ISLE OF PALMS
MT. PLEASANT/ISLE OF PALMS,S.C. OCT. 7, 2017
Results compiled by Race Management Systems(RMS), www.rmssports.com/run.html
Place Div/Tot  No.   Name                Age S City         St Time    Pace
===== ======== ===== =================== === = ============ == ======= =====
1   1/13    1126 Patrick Gaffney      34 M Charleston   SC   18:12  5:52
2   1/11    1406 Marc Embler          60 M                   19:05  6:09
3   2/13    1137 Brad Gross           31 M Charleston   SC   19:30  6:17
4   1/11    1224 Ron Menchaca         45 M Summerville  SC   19:44  6:21
5   3/13    1363 Marcus Harris        30 M                   20:52  6:43
6   1/7     1355 Guy Scott            23 M Athens       GA   21:05  6:48
7   1/8     1331 Danny West           65 M Myrtle Beach SC   21:06  6:48
8   1/12    1292 Tony Shuler          59 M Charleston   SC   21:24  6:54
9   1/29    1080 Melissa Cunningham   37 F Summerville  SC   21:43  7:00
10   1/8     1209 Michael Martin       17 M James Island SC   21:58  7:04
11   1/8     1393 Calvin Volkmann      10 M                   22:11  7:09
12   2/8     1230 Jackson Muller        9 M Daniel Islan SC   22:19  7:11
13   2/29    1065 Nicole Ciello        36 F Mt Pleasant  SC   22:26  7:14
14   2/11    1192 Craig Leach          46 M Mount Pleasa SC   22:31  7:15
15   1/9     1293 Andy Sinwald         29 M Columbus     OH   22:41  7:18
16   2/8     1402 Santiago Padilla     14 M                   22:43  7:19
17   1/7     1296 Jasmine Smith        18 F Johns Island SC   22:45  7:20
18   3/29    1376 Lillian Apple        35 F                   22:58  7:24
19   1/18    1409 Meredith Nelson      49 F                   23:08  7:27
20   1/16    1328 Quontrello Washingt  43 M North Charle SC   23:17  7:30
21   3/8     1231 Evan Myers           14 M Mount Pleasa SC   23:22  7:32
22   2/12    1346 Jan-Erik Zeller      55 M Catawba      VA   23:25  7:33
23   1/16    1229 Emma Muller          11 F Daniel Islan SC   23:31  7:35
24   3/12    1360 Paul MacDonald       55 M                   23:46  7:39
25   2/7     1138 Sam Guerin           25 M North Charle SC   23:55  7:42
26   1/19    1295 Jacqueline Smith     27 F Mt Pleasant  SC   24:01  7:44
27   4/13    1014 Mark Barnes          31 M Charleston   SC   24:08  7:46
28   2/16    1383 David Mello          43 M                   24:09  7:47
29   2/8     1286 Bayne Selby          65 M Sullivans Is SC   24:12  7:48
30   2/16    1210 Josie May            11 F Daniel Islan SC   24:14  7:48
31   4/8     1006 Ben Allen            13 M Isle Of Palm SC   24:22  7:51
32   4/29    1308 Tracy Tayloe         37 F Moncks Corne SC   24:32  7:54
33   1/10    1371 Kelley Sanders       15 F                   24:38  7:56
34   5/13    1315 Michael Trotter      31 M Mt Pleasant  SC   24:49  8:00
35   4/12    1243 Dan O’Donnell        59 M Mt Pleasant  SC   24:58  8:03
36   5/12    1387 Ken Cavanaugh        58 M                   25:18  8:09
37   1/1     1124 Jake Funderburk      19 M Cookeville   TN   25:23  8:11
38   2/10    1113 Presley Finch        13 F Isle Of Palm SC   25:31  8:13
39   1/12    1162 Emil Hristov         36 M Mt Pleasant  SC   25:35  8:14
40   5/29    1009 Ryan Aprill          38 F Mt. Pleasant SC   25:37  8:15
41   6/13    1007 John Allen           32 M Mt Pleasant  SC   25:59  8:22
42   2/12    1197 Charles Livingston   38 M Hanahan      SC   26:07  8:25
43   2/9     1397 Alex Hornbuckle      26 M                   26:11  8:26
44   1/22    1345 Morgan Zech          30 F Mount Pleasa SC   26:14  8:27
45   3/9     1405 Cesar Rodrigez       26 M                   26:19  8:29
46   2/19    1041 Emily Bridges        27 F Greenville   SC   26:24  8:30
47   3/10    1375 Anna Turner          16 F                   26:32  8:33
48   4/10    1246 Sophia Pappas-Carru  15 F Mount Pleasa SC   26:43  8:36
49   3/11    1358 Steve Burgess        49 M Mt Pleasant  SC   26:44  8:37
50   1/20    1342 Reagan Woods         40 F Mt Pleasant  SC   26:46  8:37
51   5/8     1120 Ethan Fralish        14 M Isle Of Palm SC   26:53  8:39
52   4/11    1081 Bruce Dales          49 M Summerville  SC   26:56  8:40
53   5/11    1271 Kevin Roberson       45 M Mt Pleasant  SC   26:56  8:40
54   1/6     1414 Mark Volkmann        50 M                   26:58  8:41
55   3/7     1388 Sammy Ortiz          25 M                   27:05  8:44
56   2/6     1285 Doug Schwartz        53 M Mount Pleasa SC   27:09  8:44
57   1/20    1134 Chiara Grady         22 F Mt Pleasant  SC   27:17  8:47
58   4/9     1103 Marc Eves            26 M Lake Placid  NY   27:18  8:47
59   3/12    1344 John Yeager          38 M Isle Of Palm SC   27:19  8:48
60   5/10    1142 Lexy Hagan           16 F Charleston   SC   27:24  8:49
61   3/16    1173 Ella Jancewicz       12 F Isle Of Palm SC   27:25  8:50
62   3/16    1133 Allen Gonzaga        43 M Mount Pleasa SC   27:27  8:50
63   4/12    1128 Erick Galicia        36 M Summerville  SC   27:27  8:50
64   3/19    1012 Maggie Ashley        29 F Mount Pleasa SC   27:29  8:51
65   2/22    1086 Frances Deschenes    30 F Charlotte    NC   27:32  8:52
66   2/20    1290 Allison Shay         41 F Mt Pleasant  SC   27:38  8:54
67   5/12    1390 Adrian McLaughlin    37 M                   27:38  8:54
68   6/8     1256 Matthew Pollehn      14 M Mt Pleasant  SC   27:46  8:57
69   6/11    1257 Thomas Pollehn       49 M Mount Pleasa SC   27:48  8:57
70   3/20    1172 Amy Jancewicz        42 F Isle Of Palm SC   27:57  9:00
71   7/8     1365 Owen Sharp           13 M                   28:03  9:02
72   1/13    1415 Kadis Goldberg       52 F                   28:06  9:03
73   4/19    1063 Brittany Christie    28 F Mt Pleasant  SC   28:09  9:04
74   7/13    1013 Lyle Barker          33 M Mt Pleasant  SC   28:11  9:05
75   6/29    1109 Kelly Ferderigos     38 F Charleston   SC   28:13  9:05
76   4/20    1253 Daphne Pierce        43 F Isle Of Palm SC   28:14  9:05
77   2/20    1349 Mary Pace            25 F Charleston   SC   28:22  9:08
78   5/20    1258 Anne Ponnewass       43 F Mount Pleasa SC   28:28  9:10
79   6/10    1372 Lily Higgins         13 F                   28:30  9:11
80   3/20    1255 Amanda Piret         24 F Charleston   SC   28:31  9:11
81   4/16    1193 Mike Learned         42 M N Charleston SC   28:31  9:11
82   8/8     1416 Carter Wilare        13 M                   28:36  9:13
83   3/8     1404 Patrick Welch        69 M                   28:37  9:13
84   2/11    1164 John Hughes          60 M Drexel Hill  PA   28:38  9:13
85   5/19    1024 Mary Bertwell        27 F Mt Pleasant  SC   28:44  9:15
86   2/18    1392 Laurie Volkmann      48 F                   28:45  9:15
87   3/8     1413 Tanner Volkmann       7 M                   28:45  9:16
88   7/29    1180 Sharon Kennelly      37 F Sullivan’s I SC   28:50  9:17
89   6/20    1364 Beth Sharp           43 F                   28:53  9:18
90   6/12    1082 Brent Dameron        37 M Charleston   SC   28:59  9:20
91   3/18    1303 Carrie Stradella     45 F Liberty      MO   29:02  9:21
92   4/8     1097 Jim Edwards          67 M Isle Of Palm SC   29:02  9:21
93   6/12    1408 Paul Assinesi        56 M                   29:13  9:24
94   4/20    1184 Madison King         23 F Mt Pleasant  SC   29:17  9:26
95   1/11    1347 Susan West           62 F Myrtle Beach SC   29:25  9:29
96   7/11    1318 Aj Verhanovitz       45 M Mount Pleasa SC   29:30  9:30
97   4/18    1178 Kristen Kain         48 F Goose Creek  SC   29:40  9:33
98   8/13    1281 Matthew Scalzo       34 M Charleston   SC   29:43  9:34
99   4/7     1241 John Nogiewich       24 M Charleston   SC   29:45  9:35
100   1/16    1394 Caroline Kelleher    55 F                   29:53  9:38
101   8/11    1131 Tommy Glover III     49 M Inman        SC   29:59  9:39
102   7/20    1146 Amy Hart             41 F Mount Pleasa SC   30:00  9:40
103   4/8     1367 Fritz Hutton         10 M                   30:03  9:41
104   8/20    1168 Kristine Hutton      40 F Isle Of Palm SC   30:03  9:41
105   5/18    1348 Jill Desplaces       48 F Mount Pleasa SC   30:05  9:41
106   2/16    1291 Kamm Shoaf           57 F Piedmont     SC   30:13  9:44
107   5/7     1147 Michael Heberton     25 M Greer        SC   30:14  9:44
108   8/29    1384 Lindsay Dupont       35 F                   30:18  9:45
109   4/16    1309 Caroline Taylor      12 F Tryon        NC   30:18  9:46
110   9/13    1339 Matthew Wood         32 M Mt Pleasant  SC   30:19  9:46
111   5/20    1166 Thananya Hughes      23 F Charleston   SC   30:22  9:47
112  10/13    1175 James Johnston       30 M Charleston   SC   30:33  9:50
113   3/16    1058 Kimm Cason           57 F Pelzer       SC   30:34  9:51
114   7/12    1374 Ed Brnich            55 M                   30:40  9:52
115   6/18    1176 Stephanie Johnston   45 F Cambridge    MA   30:55  9:57
116   2/11    1042 Nancy Bridges        63 F Greenville   SC   30:57  9:58
117   3/11    1040 Bill Bridges         64 M Greenville   SC   30:57  9:58
118   9/20    1030 Stacey Bogoslofski   44 F Mt Pleasant  SC   30:58  9:58
119   4/11    1100 Paul Estes           62 M Isle Of Palm SC   31:00  9:59
120   3/22    1270 Amber Roberson       34 F Mt Pleasant  SC   31:02 10:00
121   5/16    1329 Jason Waters         44 M Mt Pleasant  SC   31:03 10:00
122   2/7     1330 Jillian Wen          20 F Charleston   SC   31:04 10:00
123   3/7     1314 Kate Tobin           19 F Charleston   SC   31:04 10:00
124   6/20    1276 Rebecca Ruiz         24 F Mount Pleasa SC   31:11 10:02
125   7/12    1158 William Hoagland     35 M Mt Pleasant  SC   31:16 10:04
126   4/7     1324 Alyssa Walker        20 F Charleston   SC   31:17 10:05
127   9/29    1325 Brooke Walker        39 F Johns Island SC   31:19 10:05
128  10/29    1157 Paige Hoagland       35 F Mount Pleasa SC   31:21 10:06
129   3/6     1354 Tom Scott            54 M Athens       GA   31:23 10:06
130   5/11    1313 Mickey Timms         61 M Mount Pleasa SC   31:25 10:07
131   6/19    1072 Dwan Contreras       28 F Moncks Corne SC   31:27 10:08
132  11/29    1110 Karrie Ferrell       38 F Charleston   SC   31:28 10:08
133   5/7     1267 Giovanna Richard     20 F Charleston   SC   31:32 10:09
134  11/13    1319 Aaron Voorhees       31 M Charleston   SC   31:36 10:10
135   5/9     1233 Daniel Neitzke       29 M Charleston   SC   31:39 10:11
136   3/11    1044 Sandra Brotherton    61 F Isle Of Palm SC   31:40 10:12
137   6/7     1203 Tom Machon           24 M Drexel Hill  PA   31:41 10:12
138   6/16    1382 Jose’ Marino         44 M                   31:44 10:13
139   5/8     1411 Jack Grant            8 M                   31:45 10:14
140  12/29    1208 Melissa Martin       39 F Mt Pleasant  SC   31:46 10:14
141   7/10    1135 Caitlyn Greenway     14 F Mt Pleasant  SC   31:49 10:15
142   8/12    1389 Carter Grant         39 M                   31:49 10:15
143   4/16    1205 Gabrielle Mangan     55 F Drexel Hill  PA   31:54 10:16
144  10/20    1067 Kelly Clackum        42 F Mt Pleasant  SC   31:55 10:17
145   6/11    1385 Darrell Frank        64 M                   31:55 10:17
146   7/18    1239 Jill Newell          47 F Sullivans Is SC   31:56 10:17
147   9/12    1008 Mills Allison        37 M Isle Of Palm SC   32:01 10:19
148   7/20    1050 Chelsea Burkett      25 F Charleston   SC   32:13 10:22
149   8/20    1096 Taylor Edmondson     23 F Mt Pleasant  SC   32:13 10:23
150   7/19    1177 Madden Jones         29 F Isle Of Palm SC   32:18 10:24
151   8/18    1141 Rebecca Habbick      46 F Isle Of Palm SC   32:18 10:24
152   6/9     1407 Matthew Woods        27 M                   32:25 10:26
153   8/19    1199 Mary Luchansky       27 F Allentown    PA   32:32 10:28
154   5/8     1074 Larry Coomer         67 M Summerville  SC   32:34 10:29
155   5/16    1149 Avelyn Higgins       11 F Mt Pleasant  SC   32:34 10:29
156  11/20    1212 Gia McBride          41 F Sullivans Is SC   32:50 10:34
157   4/11    1352 Cynthia Brown        64 F Sullivans  I SC   32:53 10:35
158   8/12    1280 Roy Saylor           55 M Wartrace     TN   32:53 10:35
159   4/22    1123 Melissa Fried        33 F N Charleston SC   32:54 10:36
160   5/16    1045 Rebecca Brouwer      58 F Mount Pleasa SC   32:55 10:36
161   2/13    1104 Angela Fahie         53 F Mt Pleasant  SC   33:10 10:41
162   8/10    1417 Kayley Bushnell      16 F                   33:17 10:43
163   9/18    1089 Virginia Doleshek    45 F Denver       CO   33:18 10:43
164   5/11    1196 Beth Livingston      64 F Hanahan      SC   33:18 10:44
165  13/29    1261 Bridget Price        36 F Mount Pleasa SC   33:24 10:45
166   7/16    1122 Stenio Freitas       43 M Mount Pleasa SC   33:28 10:47
167  14/29    1260 Maira Povoa          39 F Mount Pleasa SC   33:28 10:47
168  12/13    1298 Sam Spence           31 M N Charleston SC   33:28 10:47
169   3/13    1373 Karen Stalbird       51 F                   33:29 10:47
170   9/19    1213 Chelsea McClelland   26 F Mt. Pleasant SC   33:37 10:50
171   5/22    1228 Sarah Mockler        31 F Mount Pleasa SC   33:38 10:50
172   4/6     1125 Tim Funderburk       52 M Cookeville   TN   33:41 10:51
173   9/20    1004 Giovonni Addison     25 F Mount Pleasa SC   33:53 10:55
174   6/16    1005 Sheila Addison       55 F Mount Pleasa SC   33:54 10:55
175   9/11    1252 Marvin Piatt         46 M Russellville TN   34:02 10:57
176   6/7     1307 Katie Sullivan       20 F Isle Of Palm SC   34:03 10:58
177  15/29    1053 Jennifer Bush        38 F Knoxville    TN   34:04 10:58
178   8/16    1052 David Bush           44 M Knoxville    TN   34:04 10:58
179   7/16    1306 Jean Sullivan        59 F Isle Of Palm SC   34:04 10:58
180   7/7     1266 Emily Ribick         21 F Douglassvill PA   34:10 11:00
181  12/20    1161 Sandra Hollenstein   41 F Mt Pleasant  SC   34:11 11:01
182  16/29    1377 Alessandra Piccolo   38 F                   34:19 11:03
183   9/12    1057 Mike Casha           55 M Mt Pleasant  SC   34:20 11:03
184  10/18    1087 Kim Dixon            49 F Summerville  SC   34:21 11:04
185  13/20    1102 Kristy Evans         40 F Mt Pleasant  SC   34:27 11:06
186   6/22    1274 Candis Ross          32 F Pawleys Isla SC   34:39 11:09
187  17/29    1288 Kathleen Shannon     37 F Mount Pleasa SC   34:50 11:13
188   6/16    1153 Maeve Higgins        12 F Mt Pleasant  SC   34:51 11:13
189  11/18    1152 Kathleen Higgins     45 F Mt Pleasant  SC   34:51 11:13
190   9/16    1155 David Hindman        44 M Charleston   SC   35:08 11:19
191  10/16    1073 Joseph Cook          42 M Charleston   SC   35:08 11:19
192   6/8     1106 Mike Faris           67 M Rock Hill    SC   35:09 11:19
193   7/22    1321 Aubrey Wade          31 F Charleston   SC   35:19 11:22
194  18/29    1312 Sarah Thomas         37 F Mt Pleasant  SC   35:25 11:24
195   1/6     1083 Dorothy Davidson     67 F Landrum      SC   35:28 11:25
196   8/22    1028 Kat Bodkin           34 F Mt Pleasant  SC   35:28 11:25
197   7/8     1356 Randy Freeze         67 M Isle Of Palm SC   35:35 11:28
198  10/11    1011 John Arrants         46 M North Charle SC   35:37 11:28
199  11/16    1381 Micah Perdue         43 M                   35:47 11:31
200  12/18    1031 Susan Bork           47 F Isle Of Palm SC   35:52 11:33
201   7/11    1020 Randy Bell           62 M Isle Of Palm SC   35:59 11:35
202  10/20    1336 Reilly Williams      24 F Mt Pleasant  SC   36:08 11:38
203  14/20    1222 Stephanie Medlock    41 F Mt Pleasant  SC   36:10 11:39
204  11/20    1071 Caitlyn Conner       23 F Goose Creek  SC   36:14 11:40
205  10/19    1366 Anne Buck            29 F                   36:15 11:40
206  12/20    1204 Lauren Mancini       23 F Goose Creek  SC   36:15 11:40
207   6/11    1059 Dolores Catapano     62 F Charleston   SC   36:20 11:42
208  19/29    1055 Sara Carpenter       36 F Charleston   SC   36:21 11:42
209  12/16    1112 Paul Finch           44 M Isle Of Palm SC   36:23 11:43
210  13/20    1332 Kaitlyn White        24 F Vance        SC   36:29 11:45
211   8/16    1156 Sonya Hinnant        57 F Gainesville  GA   36:29 11:45
212  10/12    1140 Cameron Habbick      55 M Isle Of Palm SC   36:30 11:45
213   9/22    1114 Christie Fitzpatric  32 F Charleston   SC   36:31 11:46
214   7/11    1163 Chrissy Hudson       62 F Isle Of Palm SC   36:35 11:47
215  13/18    1186 Amy Kinsey           48 F Gainesville  FL   36:35 11:47
216   6/8     1037 Lucas Brent           7 M Mt Pleasant  SC   36:47 11:51
217   2/6     1117 Libby Folk           65 F Johns Island SC   36:50 11:52
218   8/11    1033 Paul Bradley         62 M Wilmington   DE   36:55 11:53
219   7/16    1036 Julian Brent          7 F Mt Pleasant  SC   37:06 11:57
220  15/20    1039 Thayleigh Brent      42 F Lufkin       TX   37:06 11:57
221  11/11    1085 Robbie De Rojas      46 M Daniel Islan SC   37:11 11:58
222   9/16    1386 Patricia Patrick     55 F                   37:29 12:04
223  20/29    1263 Casey Ranado         35 F Mount Pleasa SC   37:35 12:06
224  14/20    1015 Rachel Basye         24 F Lynchburg    VA   37:39 12:08
225   4/13    1154 Kelly Hill           50 F Mt Pleasant  SC   37:51 12:11
226   9/11    1245 Greg Padgett         60 M North Charle SC   37:55 12:13
227   7/7     1016 Sam Basye            24 M Lynchburg    VA   37:57 12:13
228  10/22    1056 Brooke Casey         32 F Isle Of Palm SC   37:57 12:13
229   7/8     1311 Thomas Taylor         9 M Columbus     NC   37:59 12:14
230  15/20    1115 Bre Flannery         22 F Charleston   SC   38:00 12:14
231  21/29    1294 Christina Smith      35 F Charleston   SC   38:19 12:20
232  13/16    1105 Susan Fancher        42 M Mt Pleasant  SC   38:33 12:25
233   5/13    1077 Melanie Crolley      51 F Mount Pleasa SC   38:39 12:27
234   8/16    1310 Cecilia Taylor       12 F Columbia     SC   38:39 12:27
235  11/19    1338 Michelle Wingate     29 F Ladson       SC   38:39 12:27
236  16/20    1277 Sandra Sailertaylor  44 F Columbia     SC   38:41 12:27
237  11/22    1337 Lauren Wilson        34 F Mount Pleasa SC   38:49 12:30
238  12/22    1238 Kate Neville         33 F Mt Pleasant  SC   38:57 12:33
239   9/16    1023 Kayleigh Bergstrom    7 F Isle Of Palm SC   39:14 12:38
240  12/19    1022 Jacci Bergstrom      28 F Isle Of Palm SC   39:14 12:38
241   6/13    1095 Kathy Eck            51 F Williamsport PA   39:17 12:39
242  10/16    1396 Brynn Bushnell       10 F                   39:20 12:40
243           1395 Bridget Bushnell        F                   39:20 12:40
244  13/19    1282 Courtney Schafer     29 F Mt. Pleasant SC   39:21 12:40
245  10/16    1279 Beverly Saylor       55 F Wartrace     TN   39:29 12:43
246   7/13    1225 Brenda Mesa          51 F Mt Pleasant  SC   39:30 12:43
247  11/16    1326 Demarie Washington   10 F N Charleston SC   39:33 12:44
248  17/20    1327 Erica Washington     44 F North Charle SC   39:38 12:46
249  14/19    1269 Shaffer Ripley       26 F Charleston   SC   39:41 12:47
250  12/16    1150 Fallon Higgins        9 F Mt Pleasant  SC   39:42 12:47
251   5/6     1151 Jeffrey Higgins      50 M Mt Pleasant  SC   39:42 12:47
252  15/19    1034 Katie Brazel         28 F Charleston   SC   39:47 12:49
253  13/22    1160 Elizabeth Hogan      32 F Charleston   SC   39:48 12:49
254  14/22    1139 Whitney Gurtzweiler  30 F Charleston   SC   39:55 12:51
255   8/13    1165 Maureen Hughes       51 F Drexel Hill  PA   39:57 12:52
256  15/22    1343 Sarah Woods          31 F Charleston   SC   40:03 12:54
257  11/12    1340 Lee Woods            56 M Clemson      SC   40:04 12:54
258  16/22    1219 Liz McGuan           32 F Charleston   SC   40:06 12:55
259  11/16    1043 Darlene Brnich       57 F Mt Pleasant  SC   40:14 12:57
260  13/13    1029 Peter Boggeman       31 M Charleston   SC   40:15 12:58
261   9/13    1027 Barbara Bishop       51 F Clayton      NC   40:17 12:58
262  22/29    1304 Casey Strickland     36 F Summerville  SC   40:17 12:58
263   7/9     1297 Kevin Smith          29 M Mt Pleasant  SC   40:22 13:00
264  10/13    1010 Linda Arnott         51 F Pembroke     NC   40:34 13:04
265   1/2     1251 Ed Peyser            71 M Mt Pleasant  SC   40:45 13:07
266  16/20    1250 Victoria Peck        24 F Columbia     SC   40:49 13:09
267  17/22    1061 Sabriena Childers    34 F Isle Of Palm SC   40:49 13:09
268  10/12    1268 Jeff Richardson      38 M Isle Of Palm SC   40:49 13:09
269  23/29    1380 Nicole Summer        36 F                   40:54 13:10
270  11/13    1189 Kara Lail            52 F Ellenboro    NC   40:58 13:12
271  17/20    1359 Maggie Berry         24 F                   41:01 13:12
272   8/8     1144 Larry Hamrick        68 M Isle Of Palm SC   41:03 13:13
273   3/6     1171 Susan Jacobsen       68 F Bluffton     SC   41:04 13:13
274   2/2     1206 Charlie Maraziti     72 M Daniel Islan SC   41:04 13:13
275   8/8     1232 Seth Myers           12 M Mount Pleasa SC   41:08 13:15
276  12/12    1248 Jude Peck            59 M Columbia     SC   41:14 13:17
277  24/29    1207 Amanda Marshall      37 F Goose Creek  SC   41:21 13:19
278  16/19    1179 Mary Karissa         27 F Charleston   SC   41:22 13:19
279  14/16    1025 G. Duane Binzen      42 M Goose Creek  SC   41:23 13:19
280  25/29    1174 Magee Jill           37 F Mt. Pleasant SC   41:24 13:20
281  13/16    1273 Laura Robertson      12 F Isle Of Palm SC   41:27 13:21
282  12/16    1118 Donna Ford           57 F Goose Creek  SC   41:30 13:22
283  14/18    1143 Kelly Hall           47 F Charleston   SC   41:30 13:22
284  18/20    1272 Jennifer Robertson   44 F Isle Of Palm SC   41:34 13:23
285   8/11    1299 Eve Spratt           60 F Isle Of Palm SC   41:47 13:27
286  12/13    1169 Lisa Izzo            50 F Mt. Pleasant SC   41:51 13:29
287   4/6     1068 Donna Clapper        66 F Goose Creek  SC   41:55 13:30
288   5/6     1350 Corky Ledbetter      65 F Hanahan      SC   41:58 13:31
289  26/29    1084 Christie De Rojas    39 F Daniel Islan SC   42:04 13:33
290   1/3     1412 David Watson         82 M                   42:15 13:36
291  18/22    1320 Natalie Voorhees     30 F Charleston   SC   42:16 13:36
292  13/13    1211 Cynthia Mazzei       53 F Hanahan      SC   42:55 13:49
293   9/10    1403 Kayla Perdue         15 F                   42:55 13:49
294  14/16    1001 Lillian Abraham      12 F Isle Of Palm SC   43:00 13:51
295  15/16    1002 Patrick Abraham      42 M Isle Of Palm SC   43:00 13:51
296  13/16    1054 Kelly Carpenter      59 F Ellenboro    NC   43:04 13:52
297  15/18    1069 Pam Clark            49 F Mt. Pleasant SC   43:13 13:55
298  19/22    1264 Annie Ratcliff       34 F Charleston   SC   43:21 13:58
299  15/16    1119 Jada Foster          10 F Tryon        NC   43:30 14:00
300  14/16    1249 Judy Peck            55 F Columbia     SC   43:45 14:05
301  11/12    1185 Casey Kinney         37 M Ladson       SC   43:53 14:08
302  16/18    1148 Tammy Herrmann       45 F Forest City  NC   44:27 14:19
303  17/19    1200 Lindsay Luckadoo     27 F Ellenboro    NC   44:27 14:19
304   6/6     1316 Dianne Tully         68 F Summerville  SC   44:43 14:24
305  18/20    1323 Megan Wagner         23 F Daniel Islan SC   44:49 14:26
306  15/16    1322 Linda Wagner         56 F Tamaqua      PA   44:53 14:27
307  10/11    1101 Ralph Estridge       60 M Charleston   SC   45:18 14:35
308   2/3     1017 John Bauer           76 M Isle Of Palm SC   45:30 14:39
309  27/29    1018 Lola Beard           39 F Sumter       SC   46:28 14:58
310  20/22    1076 Natalie Cregar       30 F Charleston   SC   46:29 14:58
311  19/20    1070 Brittany Cohen       25 F Mt Pleasant  SC   46:30 14:58
312  17/18    1247 Pelinta Parker       49 F Eutawville   SC   46:59 15:08
313   9/11    1019 Mimi Bell            63 F Isle Of Palm SC   47:04 15:09
314  18/18    1170 Kelly Jackson        47 F Sumter       SC   47:16 15:13
315   6/6     1062 Robert Chisholm      51 M Isle Of Palm SC   47:20 15:15
316  16/16    1038 Olivia Brent          7 F Mt Pleasant  SC   47:30 15:18
317  16/16    1035 Daniel Brent         43 M Mt Pleasant  SC   47:31 15:18
318  10/11    1218 Carol McFall         60 F Goose Creek  SC   47:37 15:20
319  16/16    1127 Debra Gagne          59 F Norcross     GA   48:36 15:39
320  19/20    1066 Elizabeth Ciesar     41 F Mt. Pleasant SC   48:48 15:43
321  28/29    1289 Anna Shaw            37 F Mt. Pleasant SC   48:51 15:44
322  20/20    1088 Jamie Doeing         23 F North Tonawa NY   49:22 15:54
323  21/22    1240 Ashley Newton        31 F Summerville  SC   49:23 15:54
324   8/9     1183 Paul Kim             28 M North Charle SC   49:44 16:01
325   3/3     1357 Joseph Myers III     75 M                   50:00 16:06
326  11/11    1194 Michael Leibowitz    63 M Charleston   SC   50:01 16:06
327  18/19    1195 Caitlin Lewis        26 F Monroe       NC   50:25 16:14
328  22/22    1353 Nyre Taylor          33 F N Charleston SC   51:36 16:37
329  29/29    1391 Lanaire Rouse        36 F                   51:44 16:39
330   9/9     1075 William Covil        27 M Columbus     NC   54:33 17:34
331  10/10    1378 Mikayla Rogers       17 F                   55:13 17:47
332  19/19    1227 Anna Drew Miller     29 F Newberry     SC   55:14 17:47
333  11/11    1278 Jenelle Satterfield  62 F Columbus     NC   55:50 17:59
334  12/12    1226 Brian Meyer          35 M Mount Pleasa SC 1:00:33 19:30
335  20/20    1198 Mary Lose            42 F Mt Pleasant  SC 1:11:58 23:10
***************************** WALKERS ************************************
THE 25TH ANNUAL-RUN FOR THE CHILD-WALK
ISLE OF PALMS 5K CONNECTOR WALK
Sponsored by The Exchange Club of ISLE OF PALMS
MT. PLEASANT/ISLE OF PALMS,S.C. OCT. 7, 2017
Results compiled by Race Management Systems(RMS), www.rmssports.com/run.html
Place Div/Tot  No.   Name                Age S City         St Time    Pace
===== ======== ===== =================== === = ============ == ======= =====
1   1/17    2105 Michelle McLeod      44 F Mt Pleasant  SC   36:04 11:37
2   1/14    2043 Patricia Cullinane   52 F Summerville  SC   38:47 12:29
3   1/3     2053 Eva Eck              22 F Pittsburgh   PA   40:17 12:58
4   1/2     2124 Ryleigh Pencarinha   13 F Mount Pleasa SC   40:50 13:09
5   1/14    2122 Jennifer Pencarinha  45 F Mt. Pleasant SC   41:17 13:18
6   1/7     2123 Jim Pencarinha       52 M Mount Pleasa SC   41:17 13:18
7   1/2     2193 Cliffton Edwards     24 M                   41:33 13:23
8   1/3     2067 Allyson Fralish      38 F Isle Of Palm SC   42:38 13:44
9   2/14    2160 Kim Wiggins          51 F Mt Pleasant  SC   42:55 13:49
10   2/2     2068 Chris Fralish        23 M Isle Of Palm SC   43:29 14:00
11   1/4     2181 Joseph McTavish      38 M                   44:07 14:12
12   2/3     2180 Jessica McTavish     37 F                   44:10 14:13
13   1/5     2081 Joseph Hoffman       70 M Bethesda     MD   44:12 14:14
14   1/11    2009 Barbara Ashe         60 F Mt Pleasant  SC   45:04 14:31
15   1/7     2014 Anne Bauer           69 F Isle Of Palm SC   45:29 14:39
16   3/14    2073 Sandra Funderburk    50 F Cookeville   TN   45:49 14:45
17   2/14    2096 Renee Mawyer         48 F Mt Pleasant  SC   45:50 14:45
18   1/5     2150 Bud Wagner           57 M Daniel Islan SC   45:50 14:45
19   1/20    2108 Kim Miller           58 F Canton       NC   46:13 14:53
20   2/7     2042 Don Cullinane        54 M Summerville  SC   47:00 15:08
21   2/20    2074 Georgann Gainey      56 F Moncks Corne SC   47:11 15:12
22   2/17    2038 Lauren Courcoux      41 F Mt Pleasant  SC   47:47 15:23
23   1/2     2164 Ed Willingham        63 M Raleigh      NC   48:00 15:27
24   2/11    2163 Carolann Willingham  61 F Raleigh      NC   48:00 15:27
25   3/20    2130 Patricia Rudisill    56 F Mount Pleasa SC   48:02 15:28
26   4/14    2145 Ruth Tullius         51 F Aiken        SC   48:03 15:28
27   1/3     2031 Amber Chalker        26 F Aiken        SC   48:03 15:28
28   1/8     2166 Kylie Wojdyla         9 F Johns Island SC   48:20 15:34
29   3/7     2165 James Wojdyla        50 M Johns Island SC   48:20 15:34
30   3/17    2016 Shanique Bennett     41 F Mount Pleasa SC   48:21 15:34
31   2/5     2102 William McGrew       71 M Charleston   SC   48:23 15:35
32   4/17    2070 Kelli Frye           44 F Mount Pleasa SC   48:23 15:35
33   1/1     2110 Wessie Mitchell      70 F Isle Of Palm SC   49:09 15:50
34   5/17    2136 Jennifer Smith       44 F Mt Pleasant  SC   49:10 15:50
35   5/14    2106 Laura McNally        53 F Mt Pleasant  SC   49:26 15:55
36   3/11    2078 Betsy Heinmiller     64 F Mt. Pleasant SC   49:26 15:55
37   2/7     2083 Judy Hollen          66 F Mt Pleasant  SC   49:26 15:55
38   2/3     2221 MacKenzie Hill       22 F                   49:49 16:03
39   6/17    2057 Susie Elgin          44 F Columbia     SC   49:50 16:03
40   4/7     2054 David Edwards        52 M Chapin       SC   49:51 16:03
41   4/20    2082 Shirley Hoffman      59 F Bethesda     MD   49:59 16:05
42   3/14    2091 Laura Lipscomb       49 F Roebuck      SC   50:24 16:14
43   6/14    2113 Tina Nichols         54 F Roebuck      SC   50:24 16:14
44   5/20    2095 Pavlina Matusheva    57 F Mt Pleasant  SC   50:30 16:15
45   7/14    2008 Lisel Anthonisen     50 F Mt Pleasant  SC   50:46 16:21
46   6/20    2159 Tammy Whittaker      57 F Mt Pleasant  SC   50:46 16:21
47   2/5     2158 Greg Whittaker       59 M Mt Pleasant  SC   50:46 16:21
48   8/14    2218 Lauren Spielvogel    54 F                   50:55 16:24
49   4/14    2192 Liane Seiwald        47 F                   50:56 16:24
50   1/4     2087 Jack Kennedy         40 M Charleston   SC   50:57 16:24
51   4/11    2092 Pamela Marsh         64 F Isle Of Palm SC   51:07 16:27
52   1/3     2056 Neal Elgin           46 M Chapin       SC   51:30 16:35
53   7/17    2025 Allison Brown        43 F Irmo         SC   51:31 16:35
54   7/20    2183 Chardell Holmquist   56 F                   51:32 16:36
55   8/17    2182 Paula Reavis         44 F                   51:33 16:36
56   1/4     2077 Daniel Habbick       12 M Isle Of Palm SC   51:41 16:39
57   3/5     2040 Mark Covil           57 M Columbus     NC   51:52 16:42
58   5/11    2039 Brenda Covil         60 F Columbus     NC   51:53 16:42
59   3/7     2005 Susan Anderson       68 F Decatur      GA   52:02 16:45
60   1/5     2004 Lewis Anderson       75 M Decatur      GA   52:05 16:46
61   5/14    2178 Elizabeth Kau        48 F                   52:26 16:53
62   8/20    2187 Rose Thorpe          56 F                   52:40 16:57
63   2/2     2189 Anna (june) Gayle    16 F                   52:40 16:57
64   9/14    2133 Kathy Shook          52 F Isle Of Palm SC   53:30 17:13
65  10/14    2012 Deborah Barr         54 F Mount Pleasa SC   53:33 17:14
66   9/20    2109 Brenda Mills         59 F Isle Of Palm SC   53:33 17:14
67  10/20    2220 Alison Alexander     57 F                   53:44 17:18
68   4/5     2219 David Alexander      58 M                   53:45 17:18
69   6/11    2167 Cindy Woodard        64 F Spartanburg  SC   53:53 17:21
70   4/7     2129 Deb Rogers           66 F Mount Pleasa SC   53:55 17:22
71   7/11    2228 Sarah Jane Carver    63 F                   54:00 17:23
72   2/4     2003 Benjamin Anderson    42 M Decatur      GA   54:22 17:30
73   9/17    2185 Jennifer Costello    41 F                   54:28 17:32
74   3/3     2050 Julie Davis          37 F Mount Pleasa SC   54:28 17:32
75  10/17    2141 Jennifer Taylor      41 F Columbus     NC   54:34 17:34
76   1/5     2020 Andrea Bolton        33 F Charleston   SC   54:39 17:36
77  11/20    2119 Patrice Oconnell     59 F Johns Island SC   54:40 17:36
78   6/14    2013 Gloria Bashnan       49 F Tamassee     SC   54:44 17:37
79   5/7     2104 Terry McKenzie       50 M Isle Of Palm SC   55:17 17:48
80   8/11    2171 Sylvia Zaleski       60 F Mt Pleasant  SC   55:31 17:52
81   2/5     2170 Michael Zaleski      76 M Mt Pleasant  SC   55:31 17:53
82  11/14    2132 Sheila Sherman-Gile  54 F Charleston   SC   55:34 17:54
83   9/11    2019 Jacqueline Boatwrig  63 F Summerville  SC   55:35 17:54
84   7/14    2114 Amey Nicoll          46 F Isle Of Palm SC   55:44 17:57
85   6/7     2115 Doug Nicoll          53 M Isle Of Palm SC   55:45 17:57
86   1/1     2116 Jagger Nicoll        14 M Isle Of Palm SC   55:45 17:57
87   3/4     2134 Edward Slocum        44 M Mount Pleasa SC   55:51 17:59
88  11/17    2135 Jackie Slocum        43 F Mount Pleasa SC   55:52 17:59
89  12/20    2002 Lisa Amick           58 F Leesville    SC   56:04 18:03
90   2/2     2001 Leroy Amick          61 M Leesville    SC   56:05 18:03
91   2/3     2151 John Wagner          47 M Isle Of Palm SC   56:12 18:06
92   3/5     2152 Richard Wagner       70 M Isle Of Palm SC   56:12 18:06
93  12/17    2149 Amanda Wagner        40 F Isle Of Palm SC   56:12 18:06
94   2/8     2148 Alyssa Wagner         8 F Isle Of Palm SC   56:12 18:06
95   8/14    2227 Martha Jones         49 F                   56:27 18:10
96   2/5     2006 Danielle Andrews     34 F Mt Pleasant  SC   56:51 18:18
97   3/5     2172 Tabitha Donahue      33 F Rock Hill    SC   56:51 18:18
98  12/14    2173 Astrid Donahue       51 F Troutman     NC   56:51 18:18
99   2/4     2007 Nathan Andrews       35 M Mt Pleasant  SC   56:53 18:19
100  13/20    2069 Cecilia Franko       59 F Mt Pleasant  SC   57:13 18:25
101   5/7     2051 Dana Doran           69 F Mt. Pleasant SC   57:15 18:26
102   6/7     2037 Vickie Corbitt       67 F Mount Pleasa SC   57:16 18:26
103   2/3     2075 Jennifer Gavin       29 F Mount Pleasa SC   58:17 18:46
104   4/5     2044 Sarah Cullinane      34 F Summerville  SC   58:18 18:46
105   3/8     2176 Caroline Stabene     11 F                   58:59 18:59
106   2/4     2174 Conrad Stabene        9 M                   59:02 19:00
107  13/17    2175 Susan Stabene        40 F                   59:02 19:00
108   4/5     2018 Marty Bettelli       72 M Isle Of Palm SC   59:13 19:04
109   9/14    2137 Susan Smith          48 F Isle Of Palm SC   59:45 19:14
110  13/14    2146 Lisa Van Bergen      51 F Charleston   SC 1:00:11 19:23
111   5/5     2112 Douglas Murphy       57 M Charleston   SC 1:00:13 19:23
112   3/4     2055 Jonathan Edwards     36 M Mt Pleasant  SC 1:00:14 19:23
113   4/4     2026 Zach Brown           35 M Isle Of Palm SC 1:00:16 19:24
114   3/4     2046 Christian Curran     11 M Mt Pleasant  SC 1:00:24 19:27
115   3/3     2048 Kevin Curran         47 M Mt Pleasant  SC 1:00:26 19:27
116  14/17    2047 Jenny Curran         40 F Mt. Pleasant SC 1:00:27 19:28
117  10/11    2062 Jane Foster          64 F Tryon        NC 1:00:35 19:30
118  14/20    2089 Noni Langford        57 F N. Charlesto SC 1:00:57 19:37
119  10/14    2036 Kim Clifton          45 F Charleston   SC 1:00:57 19:37
120  15/20    2138 Terri Stafford       57 F Isle Of Palm SC 1:01:01 19:39
121  16/20    2058 Ann Evans            57 F Isle Of Palm SC 1:01:02 19:39
122  17/20    2127 Carol Rice           57 F Isle Of Palm SC 1:01:02 19:39
123  14/14    2052 Millie Drolet        53 F Johns Island SC 1:01:24 19:46
124  11/11    2084 Barbara Hunt         60 F Charleston   SC 1:01:25 19:46
125   4/4     2161 Lincoln Williams      9 M Mt Pleasant  SC 1:01:37 19:50
126  15/17    2154 Emily White          42 F Mt Pleasant  SC 1:01:37 19:50
127   3/3     2030 Amellia Carter       24 F Church Hill  TN 1:01:44 19:53
128   1/2     2072 Summer Fugate        20 F Church Hill  TN 1:01:45 19:53
129  11/14    2168 Jamie Wright         46 F Mt Pleasant  SC 1:02:15 20:02
130  16/17    2179 Allison Williams     40 F                 1:02:30 20:07
131   4/8     2162 Lorelei Williams      6 F Mt Pleasant  SC 1:02:30 20:07
132  18/20    2224 Cristi Cothran       58 F                 1:02:38 20:10
133   2/2     2223 Anastasia Cothron    19 F                 1:02:39 20:10
134   7/7     2094 Ray Martray          51 M Summerville  SC 1:03:10 20:20
135  12/14    2093 Marycatherine Martr  49 F Summerville  SC 1:03:15 20:22
136   5/5     2155 John White           73 M Mt Pleasant  SC 1:04:46 20:51
137  17/17    2222 Amy Roper            41 F                 1:07:37 21:46
138  13/14    2195 Holly Barron         46 F                 1:07:53 21:51
139   3/5     2128 Ted Robinette        79 M Church Hill  TN 1:10:07 22:34
140  19/20    2079 Linda Henry          57 F Church Hill  TN 1:10:07 22:34
141  14/14    2071 Diana Fugate         45 F Church Hill  TN 1:10:09 22:35
142   5/8     2117 Skyler Nicoll        12 F Isle Of Palm SC 1:10:17 22:38
143   6/8     2118 Riley Nunes          12 F Mt Pleasant  SC 1:10:20 22:39
144   4/4     2197 Badge Humphries      44 M                 1:13:31 23:40
145   7/8     2225 Brady Humphries       6 F                 1:13:32 23:40
146  20/20    2126 Karen Pruette        57 F Isle Of Palm SC 1:18:13 25:11
147   4/5     2125 Allan Pruette        81 M Tryon        NC 1:18:13 25:11
148   3/3     2139 Lizz Stapleton       27 F Irmo         SC 1:18:15 25:11
149   7/7     2147 Sara Waggoner        68 F Johns Island SC 1:19:03 25:27
150   5/5     2121 Max Ozor             83 M Mount Pleasa SC 1:20:16 25:50
151   8/8     2191 June Gray             7 F                 1:20:52 26:02
152   5/5     2190 Caitlin Lafrance     33 F                 1:21:00 26:05