2014 Race Results


5K Awards

THE 22nd ANNUAL-RUN FOR THE CHILD

ISLE OF PALMS 5K CONNECTOR RUN/WALK

     Sponsored by The Exchange Club of MT. PLEASANT and ISLE OF PALMS

MT. PLEASANT/ISLE OF PALMS,S.C. OCT. 4, 2014

Results compiled by Race Management Systems(RMS), www.rmssports.com/run.html

   ********** AWARDS LIST **************
********** FEMALE OVERALL RESULTS ***********
    1 Kathryn Cavanaugh    32 Columbia        SC   19:26
    2 Kerry Robinson       55 Yonges Island   SC   20:39
    3 Katherine McEvoy     36 Charleston      SC   21:26

 

********** MALE OVERALL RESULTS ***********
    1 Michael Flournoy     30 Mount Pleasant  SC   19:01
    2 Jason Jala           37 Charleston      SC   19:10
    3 Tony Shuler          56 Charleston      SC   19:22

 

      **************** FEMALE MASTERS OVERALL RESULTS (40+)**************
    1 Sheldon Fowler       46 Charleston      SC   21:53
    2 Elizabeth Currey     43 Mt Pleasant     SC   22:50
    3 Peggy Rama           50                      25:03

 

       **************** MALE MASTERS OVERALL RESULTS (40+)**************
    1 Ron Menchaca         42 Summerville     SC   19:24
    2 Brian Berrigan       44                      20:16
    3 Bratton Fennell      50 Myrtle Beach    SC   20:35

 

     ********** FEMALE GRAND MASTERS OVERALL RESULTS (50+) **********
    1 Christine Vilt       51 Mt. Pleasant    SC   25:15
    2 Helen Hiser          57 Mt Pleasant     SC   25:26
    3 Judy Osborn          61 Charlotte       NC   26:21

 

      ********** MALE GRAND MASTERS OVERALL RESULTS (50+) **********
    1 Ed Vilt              54 Mt. Pleasant    SC   21:00
    2 Danny West           62 Myrtle Beach    SC   21:27
    3 Scott Thompson       53 Charleston      SC   22:21

 

**************** AGE GROUP RESULTS *********************
   FEMALE AGE GROUP:  1 - 12
    1 Georgia Arnold       10 Charleston         SC   24:06
    2 Grace Kolbe          12 Charleston         SC   24:37
    3 Piper Barnhart       10 Mount Pleasant     SC   24:41

 

       MALE AGE GROUP:  1 - 12
    1 Thomas Michel        12 Mount Pleasant     SC   21:22
    2 Owen Jensen          11 Florence           SC   22:54
    3 Evan Daniels         12                         23:10

 

     FEMALE AGE GROUP:  13 - 17
    1 Rachel Walmet        13 Mt. Pleasant       SC   23:12
    2 Lilly Houpe          14 Mt Pleasant        SC   25:03
    3 Haley Butts          16 Summerville        SC   25:09

 

MALE AGE GROUP:  13 - 17
    1 Luke Pauldine        13 Mt. Pleasant       SC   20:27
    2 Palmer Haigler       14 Mount Pleasant     SC   20:56
    3 Matthew Haigler      17 Mount Pleasant     SC   22:41

 

    FEMALE AGE GROUP:  18 - 21
    1 Lindsey Cummings     21 Walterboro         SC   29:52
    2 Hannah Stewart       20 Ladson             SC   38:02
    3 Ffyona Downes        18 Charleston         SC   38:12

 

       MALE AGE GROUP:  18 - 21
    1 Leonard Van Brunt    19 Mount Pleasant     SC   27:48

 

    FEMALE AGE GROUP:  22 - 25
    1 Mary Davidson        22 Ladson             SC   22:57
    2 Jessica Stanton      25 Charleston         SC   26:50
    3 Emily Rooney         25 Charleston         SC   27:21

 

      MALE AGE GROUP:  22 - 25
    1 William Holler       25 Daniel Island      SC   25:42
    2 Clay Hammond         25 Columbia           SC   25:43
    3 Carlos Palomosiliez  24 Daniel Island      SC   25:54

 

FEMALE AGE GROUP:  26 - 29
    1 Amy Lauren Scott     28 Charleston         SC   23:38
    2 Julia Luisi          27 Charleston         SC   24:13
    3 Amanda Ballou        28 Hollywood          SC   24:41

 

     MALE AGE GROUP:  26 - 29
    1 Nick Abercrombi      28 Daniel Island      SC   21:04
    2 Justin Williams      27 Isle Of Palms      SC   21:51
    3 Justin Albrecht      29 Charleston         SC   25:37

FEMALE AGE GROUP:  30 - 34
    1 Denise Myers         33 Daniel Island      SC   27:14
    2 Bridget Johnson      34 Charleston         SC   27:20
    3 Lacey Brown          32 Isle Of Palms      SC   29:13

 

MALE AGE GROUP:  30 - 34
    1 Brent Dorris         30 Charleston         SC   20:12
    2 John Dixon           33 Somerville         MA   25:32
    3 Eric Pease           31 Mount Pleasant     SC   27:22

 

       FEMALE AGE GROUP:  35 - 39
    1 Emily Johnson        35 Mt Pleasant        SC   21:44
    2 Meredith Dammers     37 Mount Pleasant     SC   22:14
    3 Ryan Aprill          35 Isle Of Palms      SC   24:37

 

MALE AGE GROUP:  35 - 39
    1 Rich Benson          39 Charleston         SC   22:55
    2 Richard Watson       37 Johns Island       SC   23:25
    3 David Ambruster      36 Mt. Pleasant       SC   26:44

 

FEMALE AGE GROUP:  40 - 44
    1 Susan Rusche         44 Atlanta            GA   25:18
    2 Tami Olheiser        43 Charleston         SC   25:58
    3 Susan Seeger         43 Charleston         SC   26:41

 

 MALE AGE GROUP:  40 - 44
    1 Craig Leach          43 Mount Pleasant     SC   21:13
    2 Quantrello Washingt  40 North Charleston   SC   21:40
    3 Kevin Mitchell       42 Mt Pleasant        SC   21:58

 

          FEMALE AGE GROUP:  45 - 49
    1 Jill Desplaces       45 Mount Pleasant     SC   29:02
    2 Merri Beth Lumpkin   45 Isle Of Palms      SC   30:33
    3 Angela Funcik        47 Isle Of Palms      SC   32:26

 

    MALE AGE GROUP:  45 - 49
    1 Jack Buchanan        46 Mount Pleasant     SC   22:30
    2 Chip Johnston        45 Mt. Pleasant       SC   22:51
    3 John Knight          47 Greenville         SC   23:13

 

FEMALE AGE GROUP:  50 - 54
    1 Kimm Cason           54 Pelzer             SC   26:59
    2 Lark Morgan          52 Doraville          GA   28:01
    3 Kamm Shoaf           54 Piedmont           SC   28:39

 

MALE AGE GROUP:  50 - 54
    1 John McGue           51 Mt. Pleasant       SC   23:22
    2 Mark Niehaus         52 Elgin              SC   24:34
    3 K.C. Arnold          50 Charleston         SC   25:21

 

        FEMALE AGE GROUP:  55 - 59
    1 Elizabeth Keating    58 Charlotte          NC   26:46
    2 Susan West           59 Myrtle Beach       SC   27:42
    3 Toni Padgett         56 Fayetteville       GA   28:09

 

    MALE AGE GROUP:  55 - 59
    1 Daniel Chandler      59 Isle Of Palms      SC   25:50
    2 Henry Alexander      56 Summerville        SC   28:22
    3 Ben Crumpler         58 Greer              SC   28:32

 

       FEMALE AGE GROUP:  60 - 64
    1 Elaine McClean       60 Tucker             GA   28:25
    2 Dorothy Davidson     64 Landrum            SC   31:25
    3 Beth Livingston      61 Hanahan            SC   31:36

 

  MALE AGE GROUP:  60 - 64
    1 Barry Schneiderman   61 Mount Pleasant     SC   23:44
    2 Randy Freeze         64 Isle Of Palms      SC   24:37
    3 William Mills        60                         24:59

 

  FEMALE AGE GROUP:  65 - 69
    1 Nancy Curry          67 Mount Pleasant     SC   27:38
    2 Bernadette Marriott  66 Mount Pleasant     SC   29:35
    3 Susan Anderson       65 Decatur            GA   43:46

 

      MALE AGE GROUP:  65 - 69
    1 Patrick Welch        66 Charleston         SC   26:10
    2 Zachary Bourne       69 Mt. Pleasant       SC   29:56
    3 Scott Lawrence       65                         33:08

 

FEMALE AGE GROUP:  70 - 74
    1 Lynda Lazarchick     72 Mount Pleasant     SC   38:44
    2 Sally Feig           70 Charleston         SC   39:28

 

MALE AGE GROUP:  70 - 74
    1 Bill Gangi           71 Mount Pleasant     SC   30:05
    2 John Lazarchick      71 Mount Pleasant     SC   34:03
    3 Lewis Anderson       72 Decatur            GA   43:16

 

  FEMALE AGE GROUP:  75 - 99

  MALE AGE GROUP:  75 - 99
                                                                

 

5K Finishers

                     THE 22nd ANNUAL-RUN FOR THE CHILD

                    ISLE OF PALMS 5K CONNECTOR RUN/WALK

     Sponsored by The Exchange Club of MT. PLEASANT and ISLE OF PALMS

               MT. PLEASANT/ISLE OF PALMS,S.C. OCT. 4, 2014

Results compiled by Race Management Systems(RMS), www.rmssports.com/run.html

Place Div/Tot  No.   Name                Age S City         St Time    Pace

===== ======== ===== =================== === = ============ == ======= =====
    1   1/16    1160 Michael Flournoy     30 M Mount Pleasa SC   19:01  6:08
    2   1/24    1236 Jason Jala           37 M Charleston   SC   19:10  6:10
    3   1/10    1542 Tony Shuler          56 M Charleston   SC   19:22  6:14
    4   1/25    1311 Ron Menchaca         42 M Summerville  SC   19:24  6:15
    5   1/21    1090 Kathryn Cavanaugh    32 F Columbia     SC   19:26  6:16
    6   2/16    1133 Brent Dorris         30 M Charleston   SC   20:12  6:30
    7   2/25    1561 Brian Berrigan       44 M                   20:16  6:32
    8   1/12    1514 Luke Pauldine        13 M Mt. Pleasant SC   20:27  6:35
    9   1/17    1152 Bratton Fennell      50 M Myrtle Beach SC   20:35  6:38
   10   1/17    1485 Kerry Robinson       55 F Yonges Islan SC   20:39  6:39
   11   2/12    1197 Palmer Haigler       14 M Mount Pleasa SC   20:56  6:45
   12   2/17    1500 Ed Vilt              54 M Mt. Pleasant SC   21:00  6:46
   13   1/11    1011 Nick Abercrombi      28 M Daniel Islan SC   21:04  6:47
   14   3/25    1282 Craig Leach          43 M Mount Pleasa SC   21:13  6:50
   15   1/24    1313 Thomas Michel        12 M Mount Pleasa SC   21:22  6:53
   16   1/46    1305 Katherine McEvoy     36 F Charleston   SC   21:26  6:54
   17   1/12    1464 Danny West           62 M Myrtle Beach SC   21:27  6:55
   18   4/25    1602 Quantrello Washingt  40 M North Charle SC   21:40  6:59
   19   2/46    1247 Emily Johnson        35 F Mt Pleasant  SC   21:44  7:00
   20   2/11    1529 Justin Williams      27 M Isle Of Palm SC   21:51  7:02
   21   1/26    1495 Sheldon Fowler       46 F Charleston   SC   21:53  7:03
   22   5/25    1318 Kevin Mitchell       42 M Mt Pleasant  SC   21:58  7:04
   23   3/46    1120 Meredith Dammers     37 F Mount Pleasa SC   22:14  7:10
   24   3/17    1436 Scott Thompson       53 M Charleston   SC   22:21  7:12
   25   1/19    1071 Jack Buchanan        46 M Mount Pleasa SC   22:30  7:15
   26   3/12    1196 Matthew Haigler      17 M Mount Pleasa SC   22:41  7:19
   27   1/29    1116 Elizabeth Currey     43 F Mt Pleasant  SC   22:50  7:21
   28   2/19    1249 Chip Johnston        45 M Mt. Pleasant SC   22:51  7:22
   29   2/24    1245 Owen Jensen          11 M Florence     SC   22:54  7:23
   30   2/24    1046 Rich Benson          39 M Charleston   SC   22:55  7:23
   31   1/29    1122 Mary Davidson        22 F Ladson       SC   22:57  7:23
   32   3/24    1567 Evan Daniels         12 M                   23:10  7:28
   33   1/27    1451 Rachel Walmet        13 F Mt. Pleasant SC   23:12  7:28
   34   3/19    1520 John Knight          47 M Greenville   SC   23:13  7:29
   35   4/12    1198 William Haigler      17 M Mount Pleasa SC   23:21  7:31
   36   4/17    1545 John McGue           51 M Mt. Pleasant SC   23:22  7:31
   37   3/24    1560 Richard Watson       37 M Johns Island SC   23:25  7:33
   38   1/22    1401 Amy Lauren Scott     28 F Charleston   SC   23:38  7:37
   39   4/19    1497 Ken Privette         49 M Mt. Pleasant SC   23:38  7:37
   40   2/12    1398 Barry Schneiderman   61 M Mount Pleasa SC   23:44  7:39
   41   4/24    1450 Luke Walmet           9 M Mt. Pleasant SC   24:01  7:44
   42   1/16    1523 Georgia Arnold       10 F Charleston   SC   24:06  7:46
   43   5/12    1420 Nicholas Stadtmuell  16 M Mt Pleasant  SC   24:09  7:47
   44   2/22    1289 Julia Luisi          27 F Charleston   SC   24:13  7:48
   45   5/17    1331 Mark Niehaus         52 M Elgin        SC   24:34  7:55
   46   5/19    1490 Walt Jablonski       48 M Mt. Pleasant SC   24:36  7:55
   47   4/46    1025 Ryan Aprill          35 F Isle Of Palm SC   24:37  7:56
   48   3/12    1164 Randy Freeze         64 M Isle Of Palm SC   24:37  7:56
   49   2/16    1271 Grace Kolbe          12 F Charleston   SC   24:37  7:56
   50   3/22    1028 Amanda Ballou        28 F Hollywood    SC   24:41  7:57
   51   3/16    1032 Piper Barnhart       10 F Mount Pleasa SC   24:41  7:57
   52   4/12    1484 William Mills        60 M                   24:59  8:03
   53   5/12    1211 Bill Hildebrandt     64 M Mt Pleasant  SC   25:00  8:03
   54   2/27    1221 Lilly Houpe          14 F Mt Pleasant  SC   25:03  8:04
   55   1/25    1512 Peggy Rama           50 F                   25:03  8:04
   56   6/25    1087 Welsh Carson         44 M Mt Pleasant  SC   25:06  8:05
   57   3/27    1079 Haley Butts          16 F Summerville  SC   25:09  8:06
   58   7/25    1184 Allen Gonzaga        40 M Mount Pleasa SC   25:13  8:07
   59   2/25    1501 Christine Vilt       51 F Mt. Pleasant SC   25:15  8:08
   60   2/29    1390 Susan Rusche         44 F Atlanta      GA   25:18  8:09
   61   6/17    1524 K.C. Arnold          50 M Charleston   SC   25:21  8:10
   62   2/17    1213 Helen Hiser          57 F Mt Pleasant  SC   25:26  8:11
   63   3/16    1129 John Dixon           33 M Somerville   MA   25:32  8:14
   64   4/16    1522 Ginger Arnold         9 F                   25:34  8:14
   65   3/11    1014 Justin Albrecht      29 M Charleston   SC   25:37  8:15
   66   1/11    1219 William Holler       25 M Daniel Islan SC   25:42  8:17
   67   2/11    1203 Clay Hammond         25 M Columbia     SC   25:43  8:17
   68   5/24    1447 Carson Walker         9 M Mount Pleasa SC   25:46  8:18
   69   2/10    1091 Daniel Chandler      59 M Isle Of Palm SC   25:50  8:19
   70   3/11    1342 Carlos Palomosiliez  24 M Daniel Islan SC   25:54  8:21
   71   3/29    1337 Tami Olheiser        43 F Charleston   SC   25:58  8:22
   72   8/25    1552 Erik Olheiser        43 M Charleston   SC   25:59  8:22
   73   4/27    1301 Ivy Mae McComb       13 F Isle Of Palm SC   26:02  8:23
   74   1/4     1463 Patrick Welch        66 M Charleston   SC   26:10  8:26
   75   1/13    1338 Judy Osborn          61 F Charlotte    NC   26:21  8:29
   76   4/11    1268 Nick Kinney          25 M                   26:35  8:34
   77   5/11    1297 Elliott Matticks     25 M Daniel Islan SC   26:36  8:34
   78   9/25    1267 Richard King         40 M Mt Pleasant  SC   26:37  8:34
   79   6/19    1432 Tim Swafford         45 M Charleston   SC   26:38  8:35
   80   5/46    1239 Amy Jancewicz        39 F Summerville  SC   26:39  8:35
   81   4/29    1402 Susan Seeger         43 F Charleston   SC   26:41  8:36
   82   4/24    1535 David Ambruster      36 M Mt. Pleasant SC   26:44  8:36
   83  10/25    1018 Mark Allicious       42 M Mt Pleasant  SC   26:44  8:37
   84   6/24    1017 Riley Alexander      11 M Mount Pleasa SC   26:45  8:37
   85   3/17    1259 Elizabeth Keating    58 F Charlotte    NC   26:46  8:37
   86   2/29    1422 Jessica Stanton      25 F Charleston   SC   26:50  8:39
   87   7/24    1334 Ethan Okkerse         9 M Mount Pleasa SC   26:53  8:39
   88   5/27    1261 Julia Keen           14 F Camden       SC   26:57  8:41
   89   3/25    1089 Kimm Cason           54 F Pelzer       SC   26:59  8:42
   90   7/19    1303 Carl McCoy           45 M Moncks Corne SC   27:04  8:43
   91  11/25    1078 Chris Butts          41 M Summerville  SC   27:06  8:44
   92   2/21    1327 Denise Myers         33 F Daniel Islan SC   27:14  8:46
   93   3/21    1246 Bridget Johnson      34 F Charleston   SC   27:20  8:48
   94   3/29    1387 Emily Rooney         25 F Charleston   SC   27:21  8:49
   95   4/16    1344 Eric Pease           31 M Mount Pleasa SC   27:22  8:49
   96   4/11    1471 Matthew Williams     28 M Charleston   SC   27:22  8:49
   97   4/22    1469 Aubrey Williams      28 F Daniel Islan SC   27:22  8:49
   98   6/46    1431 Solange Swafford     37 F Charleston   SC   27:23  8:49
   99   6/11    1493 Joe Makepeace        22 M Charleston   SC   27:31  8:52
  100  12/25    1227 Kent Huntley         44 M Monroe       NC   27:33  8:52
  101   1/3     1117 Nancy Curry          67 F Mount Pleasa SC   27:38  8:54
  102   6/27    1491 Kate Howe            16 F Mt. Pleasant SC   27:39  8:54
  103   7/27    1410 Cecilia Smith        13 F Charleston   SC   27:39  8:54
  104   4/17    1465 Susan West           59 F Myrtle Beach SC   27:42  8:55
  105   5/29    1350 Daphne Pierce        40 F Isle Of Palm SC   27:45  8:56
  106   8/19    1419 John M Stadtmueller  47 M Mt Pleasant  SC   27:47  8:57
  107   1/1     1440 Leonard Van Brunt    19 M Mount Pleasa SC   27:48  8:57
  108   6/29    1250 Julie Johnston       44 F Mt. Pleasant SC   27:51  8:58
  109   4/25    1320 Lark Morgan          52 F Doraville    GA   28:01  9:01
  110   5/24    1341 Vic Painter          36 M Carrollton   GA   28:01  9:02
  111   7/46    1145 Christine Esoldo     35 F Mount Pleasa SC   28:02  9:02
  112   8/24    1094 Tyler Clapper        12 M Charleston   SC   28:04  9:02
  113   5/11    1504 Marc Bilodeau        28 M Isle Of Palm SC   28:05  9:03
  114   5/17    1509 Toni Padgett         56 F Fayetteville GA   28:09  9:04
  115   4/29    1558 Melanie Dunham       25 F Charleston   SC   28:10  9:04
  116   6/12    1564 Rory Cradock         14 M                   28:14  9:05
  117   6/12    1503 Paul Bilodeau        62 M Isle Of Palm SC   28:15  9:06
  118   7/12    1291 Butch Malia          62 M Mount Pleasa SC   28:19  9:07
  119   5/16    1376 Patrick Riddle       33 M Isle Of Palm RI   28:19  9:07
  120   7/29    1260 Caroline Keen        41 F Camden       SC   28:20  9:08
  121   9/19    1462 Daren Welborn        48 M Ladson       SC   28:21  9:08
  122   3/10    1016 Henry Alexander      56 M Summerville  SC   28:22  9:08
  123   5/29    1367 Claire Recinos       23 F Charleston   SC   28:23  9:08
  124   2/13    1300 Elaine McClean       60 F Tucker       GA   28:25  9:09
  125   5/22    1147 Colleen Estes        26 F Johns Island SC   28:29  9:10
  126   6/29    1192 Grace Groseclose     23 F Mt. Pleasant SC   28:29  9:10
  127   7/29    1146 Andrea Estes         23 F Charlotte    NC   28:30  9:11
  128   4/10    1540 Ben Crumpler         58 M Greer        SC   28:32  9:11
  129   7/17    1518 Greg White           51 M Charleston   SC   28:35  9:12
  130   7/11    1539 Glenn Maddux         23 M Mt. Pleasant SC   28:37  9:13
  131   6/11    1388 Gordon Rooney        28 M Charleston   SC   28:37  9:13
  132   5/25    1408 Kamm Shoaf           54 F Piedmont     SC   28:39  9:14
  133  13/25    1216 Eric Hobbs           41 M Mount Pleasa SC   28:40  9:14
  134   8/12    1135 Ernie Drum           60 M Myrtle Beach SC   28:41  9:14
  135   8/46    1613 Kristin Bevilacqua   35 F Mt. Pleasant SC   28:42  9:15
  136   6/24    1314 Donald Miller        35 M Sumter       SC   28:45  9:16
  137   6/16    1499 Brandon Williams     32 M Mt. Pleasant SC   28:47  9:16
  138   7/24    1554 Chris Alex           37 M Charleston   SC   28:51  9:17
  139   7/12    1125 Jack Desplaces       13 M Mount Pleasa SC   28:53  9:18
  140   2/26    1126 Jill Desplaces       45 F Mount Pleasa SC   29:02  9:21
  141   7/11    1603 Darren Prevatte      29 M Mount Pleasa SC   29:04  9:22
  142  10/19    1389 Rick Rumford         49 M Kansas City  KS   29:05  9:22
  143   8/11    1418 James Squillante     25 M Charleston   SC   29:05  9:22
  144  14/25    1200 Chad Hall            44 M Rock Hill    SC   29:08  9:23
  145   9/12    1476 Patrick Woods        61 M Aberdeen     NC   29:09  9:23
  146   8/24    1425 Nathan Stewart       37 M Charleston   SC   29:11  9:24
  147   7/16    1571 William Brown        32 M Isle Of Palm SC   29:13  9:24
  148   4/21    1570 Lacey Brown          32 F Isle Of Palm SC   29:13  9:25
  149   6/17    1235 Sarah Jackson        59 F Mount Pleasa SC   29:16  9:26
  150   9/11    1430 Peter Stubbers       25 M Savannah     GA   29:21  9:27
  151   8/27    1234 Rachel Jackson       13 F Mount Pleasa SC   29:25  9:28
  152   9/27    1233 Jenny Jackson        13 F Mount Pleasa SC   29:25  9:28
  153   8/16    1065 Matthew Brown        33 M Charleston   SC   29:27  9:29
  154   8/17    1093 John Christensen     52 M Mount Pleasa SC   29:28  9:29
  155   8/29    1565 Kristi Suber         42 F Simpsonville SC   29:31  9:30
  156   9/24    1229 Greg Hutchins        35 M Isle Of Palm SC   29:32  9:31
  157   2/3     1295 Bernadette Marriott  66 F Mount Pleasa SC   29:35  9:32
  158   8/29    1483 Anne Ulless          23 F                   29:39  9:33
  159   5/10    1437 Mickey Timms         58 M Mount Pleasa SC   29:43  9:34
  160   9/17    1488 Doug Fehrmann        53 M Sullivans Is SC   29:45  9:35
  161   9/29    1521 Jackie Patterson     44 F Greenville   SC   29:45  9:35
  162   9/29    1502 Erin Rist            25 F Charleston   SC   29:50  9:37
  163   1/4     1113 Lindsey Cummings     21 F Walterboro   SC   29:52  9:37
  164   9/24    1048 Ethan Betsill        11 M Mount Pleasa SC   29:54  9:38
  165   8/12    1489 Jack Marino          15 M Isle Of Palm SC   29:55  9:38
  166   2/4     1498 Zachary Bourne       69 M Mt. Pleasant SC   29:56  9:39
  167  10/27    1343 Julia Pazzini        17 F Goose Creek  SC   29:58  9:39
  168  11/19    1515 John Pauldine        49 M Mt. Pleasant SC   30:00  9:40
  169  10/11    1527 Ben Davey            24 M Daytona Beac FL   30:02  9:40
  170  10/29    1569 Beth Miller          24 F                   30:02  9:40
  171   1/4     1171 Bill Gangi           71 M Mount Pleasa SC   30:05  9:41
  172  11/29    1363 Alex Rama            23 F Isle Of Palm SC   30:07  9:42
  173   9/46    1049 Tamie Betsill        36 F Mount Pleasa SC   30:08  9:42
  174  12/29    1528 Sara Cohen           23 F Chapel Hill  NC   30:08  9:42
  175  15/25    1416 Kevin Spicer         42 M Sullivans Is SC   30:09  9:43
  176  13/29    1222 Danielle Howard      24 F Mount Pleasa SC   30:10  9:43
  177  10/46    1477 Melody Yale          38 F Isle Of Palm SC   30:13  9:44
  178   6/25    1101 Brenda Connelly      51 F Spartanburg  SC   30:19  9:46
  179   3/26    1562 Merri Beth Lumpkin   45 F Isle Of Palm SC   30:33  9:50
  180  11/46    1312 Reyna Merritt        36 F Mount Pleasa SC   30:35  9:51
  181   5/16    1505 Elizabeth Meir       10 F Mt. Pleasant SC   30:39  9:52
  182   9/12    1534 Nick Strickland      16 M Isle Of Palm SC   30:46  9:54
  183  12/46    1290 Lisa MacDonald       35 F Charleston   SC   30:48  9:55
  184  10/29    1228 Robin Huntley        42 F Monroe       NC   30:49  9:55
  185   5/21    1324 Beth Morse           32 F Boca Raton   FL   30:54  9:57
  186   6/21    1172 Samantha Gannon      34 F Mt. Pleasant SC   30:54  9:57
  187   9/16    1428 Austin Stone         33 M Mount Pleasa SC   30:55  9:58
  188  12/19    1284 Jon Levenson         47 M Mt Pleasant  SC   30:56  9:58
  189  10/24    1538 Michael Coles         9 M Sullivans Is SC   30:56  9:58
  190  10/12    1013 Jeff Albrecht        60 M Lexington    KY   31:01  9:59
  191   8/11    1240 John Jenkins         28 M Mt. Pleasant SC   31:08 10:02
  192   7/25    1212 Sonya Hinnant        54 F Gainesville  GA   31:10 10:02
  193   6/16    1262 Annika Kernen        12 F Charleston   SC   31:11 10:03
  194  10/24    1357 Richard Pratt        37 M Mansfield    SC   31:15 10:04
  195  13/46    1356 Neely Pratt          37 F Mansfield    SC   31:16 10:04
  196   6/22    1044 Abbey Benson         28 F Summerville  SC   31:21 10:06
  197  11/24    1045 Hunter Benson        11 M Summerville  SC   31:21 10:06
  198   3/13    1121 Dorothy Davidson     64 F Landrum      SC   31:25 10:07
  199  11/27    1292 Marshall Malino      16 F Mt. Pleasant SC   31:25 10:07
  200  12/27    1144 Alex Eltringham      16 F Mount Pleasa SC   31:25 10:07
  201   7/16    1244 Isabelle Jensen       9 F Florence     SC   31:26 10:07
  202  12/24    1023 Israel Angeles       11 M North Charle SC   31:27 10:08
  203  13/24    1194 Antonio Gunther      12 M Summerville  SC   31:29 10:08
  204   4/13    1286 Beth Livingston      61 F Hanahan      SC   31:36 10:11
  205  11/29    1015 Carrie Alexander     43 F Mount Pleasa SC   31:38 10:11
  206  11/24    1370 K.B. Reidenbach      35 M Mount Pleasa SC   31:46 10:14
  207  10/17    1155 Walter Fields        52 M North Charle SC   31:57 10:17
  208   8/25    1056 Elizabeth Booth      51 F Sullivan's I SC   31:59 10:18
  209  14/46    1154 Melissa Ferraro      37 F Mount Pleasa SC   32:07 10:21
  210  13/19    1140 Mario Echanarria     49 M Mount Pleasa SC   32:08 10:21
  211  13/27    1208 Lauren Henderson     15 F Mount Pleasa SC   32:10 10:22
  212  14/19    1209 William Henderson    45 M Mount Pleasa SC   32:10 10:22
  213   7/21    1405 Kathleen Shannon     34 F Mount Pleasa SC   32:14 10:23
  214   8/16    1507 Hannah Lanier        12 F Mt. Pleasant SC   32:15 10:23
  215  10/16    1479 Timothy Zajac        30 M Charleston   SC   32:18 10:24
  216   8/21    1358 Bridget Price        33 F Isle Of Palm SC   32:20 10:25
  217   5/13    1475 Jeanne Woods         62 F Aberdeen     NC   32:21 10:25
  218   4/26    1166 Angela Funcik        47 F Isle Of Palm SC   32:26 10:27
  219   9/21    1478 Katherine Zackham    33 F Charleston   SC   32:29 10:28
  220  15/46    1375 Stacey Richburg      35 F Cross        SC   32:29 10:28
  221  14/29    1386 Ashley Rogers        24 F Charleston   SC   32:29 10:28
  222  12/29    1251 Danica Jolly         40 F Charleston   SC   32:32 10:29
  223  15/29    1220 Kate Hooi            22 F Charleston   SC   32:33 10:29
  224  16/29    1067 Stefanie Brown       22 F Charleston   SC   32:35 10:30
  225   6/10    1124 Christian Depret-Bi  57 M Columbia     SC   32:42 10:32
  226  14/27    1409 Rey Simpo            13 F Charleston   SC   32:52 10:35
  227  11/17    1225 Stan Huff            52 M Mt Pleasant  SC   32:53 10:35
  228   7/17    1453 Ellen Walton         58 F Charleston   SC   32:57 10:37
  229  14/24    1417 Porter Spicer         9 M Sullivans Is SC   33:08 10:40
  230   3/4     1568 Scott Lawrence       65 M                   33:08 10:40
  231   8/17    1012 Lynn Able            55 F Mount Pleasa SC   33:11 10:41
  232  10/12    1415 Chase Spicer         13 M Sullivans Is SC   33:13 10:42
  233   5/26    1033 Tracy Barnhart       45 F Mount Pleasa SC   33:17 10:43
  234   7/22    1443 Lindsay Vanslombroo  28 F Daniel Islan SC   33:19 10:44
  235   9/11    1445 Dale Vonslombrook J  28 M Daniel Islan SC   33:21 10:45
  236   6/26    1179 Susan Gitter         46 F Mount Pleasa SC   33:24 10:45
  237   6/13    1253 Ginny Jones          64 F Mt Pleasant  SC   33:24 10:45
  238  12/17    1435 Bob Thomas           53 M Mount Pleasa SC   33:26 10:46
  239   9/16    1384 Alyssa Rocha         11 F Ladson       SC   33:39 10:50
  240  13/17    1299 Jim Mayberry         53 M Chapin       SC   33:44 10:52
  241  13/29    1304 Christy McCoy        40 F Moncks Corne SC   33:46 10:52
  242   8/22    1223 Jessi Howard         29 F Charleston   SC   33:47 10:53
  243  11/16    1414 Joey Sobczak         34 M Charleston   SC   33:51 10:54
  244  16/25    1452 Jeffrey Walters      43 M Summerville  SC   33:54 10:55
  245   2/4     1280 John Lazarchick      71 M Mount Pleasa SC   34:03 10:58
  246  16/46    1119 Jackie Daley         35 F Daniel Islan SC   34:10 11:00
  247  10/16    1096 Abigail Clarke       12 F Charleston   SC   34:12 11:01
  248  17/46    1080 Kristi Butts         39 F Summerville  SC   34:13 11:01
  249   7/10    1339 Greg Padgett         57 M North Charle SC   34:16 11:02
  250   7/26    1526 Sandy Morckel        49 F Mt. Pleasant SC   34:25 11:05
  251  18/46    1237 Elizabeth James      35 F Johns Island SC   34:25 11:05
  252  17/29    1360 Adrionna Pruneda     22 F Summerville  SC   34:26 11:05
  253   9/25    1255 Edna Jordan          53 F Charleston   SC   34:26 11:05
  254  10/25    1195 Maria Gunther        52 F Summerville  SC   34:29 11:06
  255  19/46    1396 Susan Schady         38 F Daniel Islan SC   34:30 11:07
  256  15/24    1395 Joey Schady           8 M Daniel Islan SC   34:30 11:07
  257  10/11    1156 Daniel Findley       28 M Mount Pleasa SC   34:43 11:11
  258   8/26    1114 Lucy Cummings        48 F Walterboro   SC   34:48 11:12
  259  11/11    1519 Jason Loy            28 M N. Charlesto SC   34:54 11:14
  260  12/24    1336 Timothy Okkerse      35 M Mount Pleasa SC   35:03 11:17
  261   9/22    1335 Jennifer Okkerse     29 F Mount Pleasa SC   35:03 11:17
  262  10/21    1123 Leigh Deholl         31 F Mount Pleasa SC   35:06 11:18
  263  11/21    1252 Becky Jones          34 F Mount Pleasa SC   35:07 11:18
  264  14/29    1138 Emily Dziuban        41 F N. Charlesto SC   35:07 11:19
  265  11/16    1165 Ally Fuhrer           9 F Raleigh      NC   35:07 11:19
  266  15/29    1449 Heather Walker       40 F Mount Pleasa SC   35:10 11:19
  267   8/10    1429 Howard Stone         57 M Sullivans Is SC   35:10 11:20
  268  18/29    1066 Melanie Brown        24 F Mt Pleasant  SC   35:15 11:21
  269  12/21    1106 Carrie Cooney        32 F Isle Of Palm SC   35:15 11:21
  270  11/25    1037 Marie Bauschka       51 F Lexington    SC   35:16 11:21
  271  15/27    1036 Claire Bauschka      17 F Lexington    SC   35:16 11:22
  272  10/22    1088 Brooke Casey         29 F Isle Of Palm SC   35:19 11:22
  273  13/24    1141 Dan Eckert           38 M Mount Pleasa SC   35:24 11:24
  274   4/4     1026 Nick Autry           67 M Lexington    SC   35:34 11:27
  275  11/22    1604 Lora Prevatte        29 F Mount Pleasa SC   35:48 11:32
  276   9/17    1298 Jill Maxon           57 F Alpharetta   GA   35:54 11:33
  277  19/29    1175 Nicole Gaulin        25 F Daniel Islan SC   35:54 11:34
  278  13/21    1042 Summer Belk          34 F Mt. Pleasant SC   35:55 11:34
  279  14/24    1041 Blair Belk           36 M Mt. Pleasant SC   35:57 11:35
  280  20/29    1118 Angie Cuteri         23 F Aiken        SC   35:59 11:35
  281   9/26    1351 Shirley Pike         49 F Goose Creek  SC   35:59 11:35
  282  21/29    1368 Ashley Reid          23 F Columbia     SC   36:00 11:36
  283  12/25    1406 Susan Shannon        53 F Charleston   SC   36:09 11:38
  284  12/22    1061 Heather Brabham      28 F Charlotte    NC   36:16 11:41
  285  15/19    1459 Steve Waters         45 M Mount Pleasa SC   36:17 11:41
  286  10/26    1226 Mary Hughes          48 F Mount Pleasa SC   36:18 11:41
  287  20/46    1142 Stacey Elicker       37 F Mount Pleasa SC   36:20 11:42
  288  16/27    1241 Ansley Jensen        13 F Florence     SC   36:22 11:43
  289  11/26    1095 Pam Clark            46 F Mt. Pleasant SC   36:22 11:43
  290  16/24    1460 Carter Waters         8 M Mount Pleasa SC   36:24 11:43
  291  12/26    1434 Amelia Thames        47 F Mt Pleasant  SC   36:25 11:43
  292  17/24    1461 Haden Waters          7 M Mount Pleasa SC   36:27 11:44
  293  13/25    1077 Ruthann Burgess      51 F Summerville  SC   36:29 11:45
  294  13/22    1369 Rachel Reid          27 F                   36:30 11:45
  295  13/26    1083 Carla Campbell       45 F N Charleston SC   36:37 11:47
  296  12/16    1532 Eliza Turnage        11 F Mt. Pleasant SC   36:41 11:49
  297  16/29    1530 Alice Turnage        43 F Mt. Pleasant SC   36:41 11:49
  298  14/26    1162 Carmen Franco        47 F Columbia     SC   37:04 11:56
  299  10/17    1060 Dawn Boyles          56 F Mount Pleasa SC   37:06 11:57
  300  17/27    1076 Anna Burgess         17 F Summerville  SC   37:22 12:02
  301  11/11    1366 David Rebula         24 M Mount Pleasa SC   37:23 12:02
  302  22/29    1052 Caitlin Blackwell    24 F Mt. Pleasant SC   37:23 12:02
  303  23/29    1353 Stephanie Portnall   24 F Mount Pleasa SC   37:30 12:05
  304  15/26    1511 Darla Seidel         48 F Charleston   SC   37:31 12:05
  305  14/25    1446 Linda Wagner         53 F Nesquehoning PA   37:34 12:06
  306  14/21    1458 Jill Waters          34 F Mount Pleasa SC   37:38 12:07
  307  11/12    1510 Duncan Padgett       61 M Fayetteville GA   37:41 12:08
  308  15/25    1404 Cheryl Shafer        52 F Mt Pleasant  SC   37:44 12:09
  309  17/29    1551 Jordan Catalano      42 F Charleston   SC   38:01 12:14
  310  21/46    1550 Dawn Sloan           37 F Isle Of Palm SC   38:01 12:15
  311   2/4     1424 Hannah Stewart       20 F Ladson       SC   38:02 12:15
  312  12/12    1217 Ray Hobbs            63 M Mount Pleasa SC   38:06 12:16
  313  18/27    1548 Ella Baxley          14 F Charleston   SC   38:10 12:18
  314  19/27    1536 Laura Kay            15 F Charleston   SC   38:11 12:18
  315  20/27    1097 Emily Clarke         14 F Charleston   SC   38:11 12:18
  316  21/27    1546 Erin Marsland        14 F Isle Of Palm SC   38:11 12:18
  317  16/26    1310 Ashley Melton        46 F Charleston   SC   38:11 12:18
  318  22/27    1549 Allison Drennan      14 F Mt. Pleasant SC   38:11 12:18
  319  23/27    1055 Meaghan Bonds        14 F Isle Of Palm SC   38:11 12:18
  320   3/4     1134 Ffyona Downes        18 F Charleston   SC   38:12 12:18
  321  15/24    1082 Patrick Callahan     35 M Mount Pleasa SC   38:13 12:18
  322  22/46    1108 Jamie Cowart         37 F Summerville  SC   38:14 12:19
  323  23/46    1081 Kristen Callahan     35 F Mount Pleasa SC   38:14 12:19
  324   9/10    1547 Michael Kearney      55 M Moncks Corne SC   38:15 12:19
  325  17/25    1537 Mike Coles           44 M Sullivans Is SC   38:15 12:19
  326  11/17    1257 Bennie Kearney       59 F Moncks Corne SC   38:16 12:19
  327  18/24    1496 Joseph Cradock       12 M Mt. Pleasant SC   38:17 12:20
  328  14/17    1163 Rod Franco           53 M Columbia     SC   38:17 12:20
  329  16/19    1110 Sean Cradock         45 M Mount Pleasa SC   38:19 12:20
  330  24/29    1397 Kaitlin Scheper      22 F Charleston   SC   38:23 12:21
  331  16/25    1265 Laura Kick           53 F Mt Pleasant  SC   38:33 12:25
  332  24/46    1316 Timeka Mister        37 F Mount Pleasa SC   38:36 12:26
  333  25/46    1242 Carrie Jensen        38 F Mt Pleasant  SC   38:37 12:26
  334  13/16    1243 Chloe Jensen          9 F Mt Pleasant  SC   38:38 12:26
  335  15/21    1174 Martha Gasque        34 F Myrtle Beach SC   38:38 12:26
  336  26/46    1285 Louise Lingerfelt    35 F Mount Pleasa SC   38:39 12:27
  337   1/2     1281 Lynda Lazarchick     72 F Mount Pleasa SC   38:44 12:28
  338  17/26    1359 Cheryl Provost       45 F Mount Pleasa SC   38:50 12:30
  339  27/46    1043 Annie Benduhn        37 F Mount Pleasa SC   38:54 12:32
  340  28/46    1201 Leslie Hall          36 F Mt Pleasant  SC   38:55 12:32
  341  24/27    1169 Camryn Gamble        14 F Mount Pleasa SC   38:55 12:32
  342  16/24    1109 Michael Cowart       38 M Summerville  SC   38:55 12:32
  343  12/16    1332 Matt Nungesser       31 M Charleston   SC   39:00 12:33
  344  29/46    1167 Terra Futch          37 F Mount Pleasa SC   39:00 12:34
  345  18/29    1607 Kelly Jackson        44 F Sumter       SC   39:03 12:34
  346  17/24    1412 Jonathan Smith       38 M Mount Pleasa SC   39:04 12:35
  347  13/16    1393 Bob Saccullo         33 M Mt Pleasant  SC   39:23 12:41
  348   2/2     1151 Sally Feig           70 F Charleston   SC   39:28 12:43
  349  30/46    1572 Bobbie Grogan        39 F                   39:39 12:46
  350  31/46    1378 Marci Roan-Polk      37 F Mount Pleasa SC   39:53 12:51
  351  19/29    1555 Michelle Davis       43 F Calabash     NC   39:54 12:51
  352  20/29    1439 Suzanne Utnik        44 F Mt. Pleasant SC   39:57 12:52
  353  11/12    1563 Conor Cradock        16 M                   39:58 12:52
  354  18/26    1139 Sandy Easterling     47 F Goose Creek  SC   40:05 12:54
  355  32/46    1040 Lola Beard           36 F Sumter       SC   40:12 12:57
  356  10/10    1068 Kevin Bruch          57 M North Charle SC   40:18 12:59
  357   7/13    1205 Sandra Hartnett      61 F Spartanburg  SC   40:19 12:59
  358  19/26    1556 Tina Lewis           45 F Shallotte    NC   40:22 13:00
  359   8/13    1050 Martha Bird          64 F Charleston   SC   40:33 13:03
  360  14/22    1039 Lindsey Baylor       27 F Port Royal   SC   40:33 13:03
  361  12/12    1407 Corvin Shaw          13 M Summerville  SC   40:33 13:03
  362  19/24    1385 Aydan Rocha          11 M Ladson       SC   40:47 13:08
  363  33/46    1394 Colleen Sakran       36 F North Charle SC   40:49 13:09
  364  34/46    1177 Jenni Gesch          36 F Charleston   SC   40:58 13:12
  365  15/22    1102 Chloe Consolo        29 F Charleston   SC   41:02 13:13
  366  35/46    1442 Brooke Van Horn      37 F Charleston   SC   41:14 13:17
  367  36/46    1354 Cat Potter           36 F Mt. Pleasant SC   41:15 13:17
  368  25/29    1062 Laura Brautigam      23 F Summerville  SC   41:17 13:18
  369  20/24    1533 Whit Turnage          7 M Mt. Pleasant SC   41:19 13:18
  370  18/25    1531 Rod Turnage          42 M Mt. Pleasant SC   41:20 13:18
  371  25/27    1030 Gillian Barnard      13 F Mount Pleasa SC   41:22 13:19
  372  14/16    1382 Greg Robinson        30 M Mount Pleasa SC   41:28 13:21
  373  16/22    1381 Ashley Robinson      27 F Mount Pleasa SC   41:31 13:22
  374  37/46    1541 Minna Avery          35 F Charleston   SC   41:35 13:23
  375  20/26    1193 Denni Grunstra       46 F Charleston   SC   42:00 13:31
  376  21/26    1098 Julie Clarke         45 F Charleston   SC   42:01 13:32
  377  21/29    1472 Julie Wilson         43 F Moncks Corne SC   42:05 13:33
  378  26/29    1248 Taylor Johnson       22 F Mount Pleasa SC   42:06 13:33
  379  17/19    1325 Brian Mullinax       45 M Mt. Pleasant SC   42:13 13:36
  380  38/46    1027 Chantal Baker        35 F Charlotte    NC   42:13 13:36
  381  39/46    1302 Jennifer McComiskey  38 F Summerville  SC   42:23 13:39
  382  18/24    1204 Jim Hart             37 M Summerville  SC   42:28 13:41
  383  12/17    1086 Kelly Carpenter      56 F Ellenboro    NC   42:30 13:41
  384  22/26    1275 Kara Lail            49 F Ellenboro    NC   42:30 13:41
  385  17/22    1487 Kristy Mills         28 F                   42:33 13:42
  386  17/25    1034 Deb Barr             51 F Mount Pleasa SC   42:34 13:42
  387  13/17    1315 Brenda Mills         56 F Isle Of Palm SC   42:34 13:42
  388  21/24    1170 Jack Gamble          12 M Mount Pleasa SC   42:35 13:43
  389  22/29    1421 Caroline Stallings   40 F Mount Pleasa SC   42:36 13:43
  390  14/16    1455 Demarie Washington    7 F North Charle SC   42:37 13:43
  391  27/29    1161 Kelsie Fortune       24 F Charleston   SC   42:37 13:43
  392  23/29    1457 Erica Washington     41 F North Charle SC   42:38 13:44
  393  18/25    1480 Jan-Erik Zeller      52 F Catawba      VA   42:42 13:45
  394  40/46    1317 Jennifer Mitchell    38 F Roanoke      VA   42:45 13:46
  395  19/25    1468 Belinda Wierschem    52 F Mount Pleasa SC   42:57 13:50
  396  41/46    1383 Allesha Rocha        35 F Ladson       SC   43:04 13:52
  397   3/4     1021 Lewis Anderson       72 M Decatur      GA   43:16 13:56
  398  23/26    1374 Cristine Ribes       45 F Mount Pleasa SC   43:31 14:01
  399  16/21    1107 Rachel Cooper        30 F Eighty Four  PA   43:44 14:05
  400   3/3     1022 Susan Anderson       65 F Decatur      GA   43:46 14:06
  401  15/17    1403 Harlen Seidel        54 M Charleston   SC   44:04 14:11
  402  18/19    1051 Darrell Bivens       48 M Ladson       SC   44:13 14:14
  403  19/25    1218 Fritz Hodges         41 M Moncks Corne SC   44:26 14:19
  404  19/24    1190 Jason Grice          35 M Moncks Corne SC   44:27 14:19
  405  20/24    1064 Marcus Britt         37 M Moncks Corne SC   44:27 14:19
  406  28/29    1364 Chelsea Rawls        22 F Charleston   SC   44:27 14:19
  407  22/24    1347 Aj Pezzorello         9 M Charleston   SC   44:30 14:20
  408  42/46    1029 Christine Barnard    38 F Mount Pleasa SC   44:32 14:20
  409  20/25    1508 Nick Pezzorello      42 M Mt. Pleasant SC   44:34 14:21
  410  19/19    1183 Larry Goldberg       46 M Summerville  SC   44:38 14:22
  411           1182 Abigail Goldberg      0 F Summerville  SC   44:39 14:22
  412  14/17    1553 Marie-Paule Meulder  58 F Belgium           45:56 14:48
  413  18/22    1256 Amber Joyner         29 F Mount Pleasa SC   45:58 14:48
  414  17/21    1132 Megan Dodson         30 F Goose Creek  SC   46:22 14:56
  415  21/25    1131 Charles Dodson       40 M Goose Creek  SC   46:22 14:56
  416  19/22    1254 Rachel Jones         26 F Charleston   SC   46:31 14:59
  417  15/17    1168 Debra Gagne          56 F Norcross     GA   46:33 14:59
  418  23/24    1323 Will Morrow          10 M Iop          SC   46:43 15:02
  419  24/29    1210 Carmela Hicks        43 F Goose Creek  SC   46:50 15:05
  420  18/21    1038 Charmaine Bautista   32 F Goose Creek  SC   46:52 15:05
  421  22/25    1020 Ben Anderson         40 M Decatur      GA   46:53 15:06
  422   9/13    1411 Danette Smith        60 F Marietta     GA   46:53 15:06
  423  20/25    1492 Dawn Harold          51 F Charleston   SC   46:54 15:06
  424  43/46    1112 Carol Cummings       39 F North Charle SC   47:08 15:11
  425  24/26    1176 Michelle Geary       48 F Mount Pleasa SC   47:15 15:13
  426  10/13    1104 Arlene Conte         60 F Mount Pleasa SC   47:15 15:13
  427  20/22    1150 Deanna Fast          26 F North Charle SC   47:21 15:15
  428   4/4     1544 Isabella Orr         21 F Mt. Pleasant SC   47:29 15:17
  429  11/13    1178 Rosalind Giddens     64 F Charleston   SC   47:42 15:21
  430  16/17    1035 Susan Bauman         55 F Charleston   SC   48:24 15:35
  431  21/25    1543 Kathy Orr            53 F                   48:27 15:36
  432  24/24    1031 Reeve Barnard         8 M Mount Pleasa SC   48:29 15:37
  433  25/29    1348 Rhonda Pezzorello    41 F Mt Pleasant  SC   48:30 15:37
  434  23/25    1573 David Thompson       40 M West Palm Be FL   48:57 15:46
  435  21/24    1180 John Glenn           39 M Charleston   SC   48:58 15:46
  436  24/25    1185 Joe Good             40 M Charleston   SC   48:58 15:46
  437  26/29    1380 Amy Robinson         41 F Charleston   SC   48:59 15:46
  438  19/21    1181 Kathryn Glenn        33 F Greensboro   NC   49:00 15:46
  439   4/4     1328 Joseph Myers III     72 M Mount Pleasa SC   49:02 15:47
  440  27/29    1486 Katherine Good       42 F Charleston   SC   49:04 15:48
  441  44/46    1377 Farrah Rivera        37 F Summerville  SC   49:30 15:56
  442  22/24    1294 Stuart Malone        38 M Charleston   SC   49:30 15:56
  443  23/24    1392 Jimmy Ryan           39 M Isle Of Palm SC   50:06 16:08
  444  22/25    1024 Anita Applegarth     53 F Mount Pleasa SC   50:07 16:08
  445  21/22    1605 Sarah McMichael      28 F Mt. Pleasant SC   50:13 16:10
  446  29/29    1288 Lindsay Luckadoo     24 F Ellenboro    NC   50:31 16:16
  447  28/29    1513 Tammy Herrmann       42 F                   50:32 16:16
  448  26/27    1054 Tabitha Blevins      13 F Mt. Pleasant SC   51:00 16:25
  449  45/46    1053 Melissa Blevins      37 F Mt. Pleasant SC   51:00 16:25
  450  23/25    1057 Claudia Borrero      51 F Charleston   SC   51:11 16:29
  451  16/17    1224 James Howie          53 M Charleston   SC   51:11 16:29
  452  25/26    1157 Joann Fite           49 F Shelby       NC   51:51 16:42
  453  17/17    1202 Gene Hammet          51 M Charleston   SC   52:06 16:46
  454  27/27    1047 Emily Betcher        16 F Summerville  SC   52:06 16:46
  455  26/26    1130 Stacia Dobbins       46 F Summerville  SC   52:06 16:47
  456  20/21    1270 Jennifer Knick       33 F Mount Pleasa SC   52:55 17:02
  457  15/16    1092 Laney Torek           7 F Charleston   SC   54:12 17:27
  458  17/17    1400 Allison Schonhut     59 F Charleston   SC   55:05 17:44
  459  24/25    1199 Kathleen Hale-Brewe  53 F Mount Pleasa SC   55:13 17:47
  460  12/13    1606 Terry McMichael      61 F Mount Pleasa SC   55:13 17:47
  461  29/29    1379 Kimberly Robertson   43 F Charleston   SC   56:30 18:11
  462  25/25    1187 Elice Graham         50 F Mount Pleasa SC   57:03 18:22
  463  13/13    1349 Maureen Phlegar      64 F Summerville  SC   58:10 18:44
  464  24/24    1279 Wade Laughey         36 M Charlotte    NC   58:16 18:45
  465  22/22    1019 Laura Amick          29 F Lexington    SC   58:16 18:46
  466  15/16    1470 Jason Williams       31 M Lexington    SC   59:25 19:08
  467  21/21    1128 Anita Dixon          31 F Somerville   MA   59:27 19:08
  468  46/46    1264 Laura Kernen         39 F Charleston   SC   59:50 19:16
  469  16/16    1263 Joelle Kernen         9 F Charleston   SC   59:50 19:16
  470  16/16    1506 Josh Durbin          34 M Mt. Pleasant SC 1:02:25 20:06
  471  25/25    1566 Jonathan Coleman     40 M Summerville  SC 1:07:09 21:37
                    

10K Awards

THE 22nd ANNUAL-RUN FOR THE CHILD

ISLE OF PALMS 10K CONNECTOR RUN/WALK

     Sponsored by The Exchange Club of MT. PLEASANT and ISLE OF PALMS

MT. PLEASANT/ISLE OF PALMS,S.C. OCT. 4, 2014

Results compiled by Race Management Systems(RMS), www.rmssports.com/run.html

********** AWARDS LIST **************

               ********** FEMALE OVERALL RESULTS ***********
    1 Rives Poe            37 Charleston      SC   41:00
    2 Michelle Compty      27 Isle Of Palms   SC   41:44
    3 Barbara Van Beyrer   45 Mount Pleasant  SC   43:07

 

                ********** MALE OVERALL RESULTS ***********
    1 Eric Ashton          46 Columbia        SC   33:36
    2 Jay Upchurch         36 James Island    SC   34:22
    3 Karl Walsh           39 Mt Pleasant     SC   34:42

 

      **************** FEMALE MASTERS OVERALL RESULTS (40+)**************
    1 Sharryn Whitmore     48 Mount Pleasant  SC   44:08
    2 Camelia Marculescu   46 Charleston      SC   44:38
    3 Laura Stepp          49 Columbia        SC   45:17

 

       **************** MALE MASTERS OVERALL RESULTS (40+)**************
    1 David Quick          50 Mount Pleasant  SC   39:12
    2 Jim Madden           51 Goose Creek     SC   40:39
    3 John Hendricks       46 Mt Pleasant     SC   42:15

 

     ********** FEMALE GRAND MASTERS OVERALL RESULTS (50+) **********
    1 Mary Boehland        50 Charleston      SC   46:32
    2 Kristin Krantzman    50 Charleston      SC   47:58
    3 Pam Drafts           57 Beaufort        SC   48:32

 

      ********** MALE GRAND MASTERS OVERALL RESULTS (50+) **********
    1 Tony Glaser          60 Summerville     SC   42:39
    2 Paul MacDonald       52 Mount Pleasant  SC   45:30
    3 Terry Day            51 Sullivans Islan SC   46:46

 

 

 

         **************** AGE GROUP RESULTS *********************
                         FEMALE AGE GROUP:  1 - 12

 

                          MALE AGE GROUP:  1 - 12
    1 Zane Jackson         12 North Charleston   SC   48:57
    2 Lucas Fancher        12 Charleston         SC   54:53

 

                        FEMALE AGE GROUP:  13 - 17
    1 Megan Kolbe          15 Charleston         SC   43:55
    2 Kenner Carmody       17 Mount Pleasant     SC 1:02:28
    3 Alison Buckaloo      15 Isle Of Palms      SC 1:02:28

 

                         MALE AGE GROUP:  13 - 17
    1 Bailey Hinson        15 Elgin              SC   46:54
    2 Justin Self          17 Mount Pleasant     SC   48:55
    3 Aaron De Jager       15 Daniell Island     SC   57:14

 

                        FEMALE AGE GROUP:  18 - 21
    1 Barbara Montgomery   21 Charleston         SC   54:00
    2 Cecilia Depret-Bixi  20 Charleston         SC   59:23
    3 Leah Sanders         21 Goose Creek        SC 1:03:06

 

                         MALE AGE GROUP:  18 - 21
    1 Liam Emery           19 Dorchester         SC   38:41
    2 Garrett Boudinot     21 Charleston         SC   56:05
    3 Jacob Self           18 Mount Pleasant     SC 1:05:51

 

                        FEMALE AGE GROUP:  22 - 25
    1 Gracie Herlong       24                         43:56
    2 Lora Thomas          25 Mt. Pleasant       SC   45:50
    3 Erin Gaffney         23 Charleston         SC   50:17

 

                         MALE AGE GROUP:  22 - 25
    1 Eric Bohac           23 North Charleston   SC   42:26
    2 Brendan O'Hara       23 Charlotte          NC   43:38
    3 Matthew Rice         24 Charleston         SC   45:09

 

                        FEMALE AGE GROUP:  26 - 29
    1 Virginie Ternisien   26 Mount Pleasant     SC   43:40
    2 Jennifer Kryzanowsk  27 Summerville        SC   44:27
    3 Valerie Fritsch      29 Charleston         SC   44:34

 

                         MALE AGE GROUP:  26 - 29
    1 Zachary Poinar       27 Charleston         SC   42:56
    2 Alex Hascourt        28 Louisville         KY   43:56
    3 Patrick Napolski     29 Charleston         SC   44:53

 

                        FEMALE AGE GROUP:  30 - 34
    1 Jennifer Oblinger    31 Moncks Corner      SC   43:17
    2 Morgann King         30 Mt. Pleasant       SC   47:26
    3 Lillian Ciany        32 Mount Pleasant     SC   48:00

 

                         MALE AGE GROUP:  30 - 34
    1 Matt Moldenhauer     31                         38:53
    2 Mark Malandra        32 Ladson             SC   39:11
    3 Paul Coleman         34 Mt. Pleasant       SC   43:43

 

                        FEMALE AGE GROUP:  35 - 39
    1 Lauren Britton       36 Asheville          NC   47:20
    2 Anne Rosen           37 Charleston         SC   47:25
    3 Jennifer Kattler     39 Mt Pleasant        SC   47:45

 

                         MALE AGE GROUP:  35 - 39
    1 Aaron Breese         36 Daniel Island      SC   39:33
    2 Ian Auman            36 Charleston         SC   40:11
    3 Michael Varlas       39 Mt. Pleasant       SC   41:23

 

                        FEMALE AGE GROUP:  40 - 44
    1 Paula Walmet         44 Mt. Pleasant       SC   45:27
    2 Lori Horvath         44 Isle Of Palms      SC   47:25
    3 Jennifer Meyers      43 Charleston         SC   50:42

 

                         MALE AGE GROUP:  40 - 44
    1 Whitney Keen         44 Camden             SC   42:58
    2 Robin Qubty          43 Summerville        SC   44:24
    3 Jon Witherow         42 Mt. Pleasant       SC   45:32

 

                        FEMALE AGE GROUP:  45 - 49
    1 Janice Willey        45 Mt Pleasant        SC   48:14
    2 Cynthia Bohr         47 Mount Pleasant     SC   51:16
    3 Sue Echanarria       48 Mount Pleasant     SC   52:15

 

                         MALE AGE GROUP:  45 - 49
    1 Thomas Pollehn       46 Mount Pleasant     SC   43:55
    2 Robert Conley        48 Charleston         SC   44:28
    3 Di Colon             46 Summerville        SC   45:17

 

                        FEMALE AGE GROUP:  50 - 54
    1 Lori Lyles           52 Sullivans Island   SC   52:54
    2 Deanna Galasso       50 Mt. Pleasant       SC   55:23
    3 Monica Mumme         51 North Charleston   SC 1:02:08

 

                         MALE AGE GROUP:  50 - 54
    1 Kevin Van Norstrand  51 Hyde Park          NY   46:55
    2 Chris Handal         53 Daniel Island      SC   49:01
    3 Dewayne Smith        52 Goose Creek        SC   51:46

 

                        FEMALE AGE GROUP:  55 - 59
    1 Nancy Farley         57 Mt. Pleasant       SC   56:46
    2 Beth Bumgardner      58 Rock Hill          SC 1:00:50
    3 Kathreen Hoyle       55 Isle Of Palms      SC 1:02:33

 

                         MALE AGE GROUP:  55 - 59
    1 Martin Blanchard     57 North Charleston   SC   49:19
    2 Jeff Walton          55 Charleston         SC   50:28
    3 Thomas McGorty       59 Hanahan            SC   50:56

 

                        FEMALE AGE GROUP:  60 - 64
    1 Nancy Rickman        60 Summerville        SC   53:13
    2 Patricia Kotila      64 Johns Island       SC 1:11:02
    3 Maryangela Reed      60 Alpharetta         GA 1:15:03

 

                         MALE AGE GROUP:  60 - 64
    1 Don Rice             64 Fort Mill          SC   47:39
    2 Daniel Clapper       61 North Charleston   SC   48:25
    3 John Edenfield       60 Charleston         SC   50:33

 

                        FEMALE AGE GROUP:  65 - 69
    1 Anne Boone           68 Hollywood          SC 1:03:40
    2 Kathy Lawrence       65 Hollywood          SC 1:10:00
    3 Brigitte Smith       65 Aiken              SC 1:11:14

 

                         MALE AGE GROUP:  65 - 69
    1 Tom Cook             67 Carlisle           PA   51:38
    2 Doug Smith           65 Marietta,          GA   53:50
    3 Boyd Haile           68 Rock Hill          SC   55:40

 

                        FEMALE AGE GROUP:  70 - 74
    1 Joyce Rasberry       71 Isle Of Palms      SC 1:05:29

 

                         MALE AGE GROUP:  70 - 74
    1 Stuart Chagrin       71 Isle Of Palms      SC 1:18:55

 

                        FEMALE AGE GROUP:  75 - 99

 

                         MALE AGE GROUP:  75 - 99
    1 David Watson         79 Summerville        SC 1:05:45

 

10K Finishers                                                

                     THE 22nd ANNUAL-RUN FOR THE CHILD

                   ISLE OF PALMS 10K CONNECTOR RUN/WALK

     Sponsored by The Exchange Club of MT. PLEASANT and ISLE OF PALMS

               MT. PLEASANT/ISLE OF PALMS,S.C. OCT. 4, 2014

Results compiled by Race Management Systems(RMS), www.rmssports.com/run.html

Place Div/Tot  No.   Name                Age S City         St Time    Pace
===== ======== ===== =================== === = ============ == ======= =====
    1   1/33       1 Eric Ashton          46 M Columbia     SC   33:36  5:25
    2   1/45     620 Jay Upchurch         36 M James Island SC   34:22  5:32
    3   2/45     630 Karl Walsh           39 M Mt Pleasant  SC   34:42  5:35
    4   1/3      177 Liam Emery           19 M Dorchester   SC   38:41  6:14
    5   1/38     705 Matt Moldenhauer     31 M                   38:53  6:16
    6   2/38     360 Mark Malandra        32 M Ladson       SC   39:11  6:19
    7   1/22     495 David Quick          50 M Mount Pleasa SC   39:12  6:19
    8   3/45     743 Aaron Breese         36 M Daniel Islan SC   39:33  6:22
    9   4/45     745 Ian Auman            36 M Charleston   SC   40:11  6:28
   10   2/22     355 Jim Madden           51 M Goose Creek  SC   40:39  6:33
   11   1/73     480 Rives Poe            37 F Charleston   SC   41:00  6:36
   12   5/45     624 Michael Varlas       39 M Mt. Pleasant SC   41:23  6:40
   13   1/46     117 Michelle Compty      27 F Isle Of Palm SC   41:44  6:43
   14   2/33     262 John Hendricks       46 M Mt Pleasant  SC   42:15  6:48
   15   6/45     697 Bobby Wilder         39 M Myrtle Beach SC   42:21  6:49
   16   1/20      62 Eric Bohac           23 M North Charle SC   42:26  6:50
   17   1/7      225 Tony Glaser          60 M Summerville  SC   42:39  6:52
   18   1/21     481 Zachary Poinar       27 M Charleston   SC   42:56  6:55
   19   1/27     309 Whitney Keen         44 M Camden       SC   42:58  6:55
   20   1/31     621 Barbara Van Beyrer   45 F Mount Pleasa SC   43:07  6:57
   21   1/56     447 Jennifer Oblinger    31 F Moncks Corne SC   43:17  6:58
   22   2/20     452 Brendan O'Hara       23 M Charlotte    NC   43:38  7:02
   23   2/46     607 Virginie Ternisien   26 F Mount Pleasa SC   43:40  7:02
   24   3/38     677 Paul Coleman         34 M Mt. Pleasant SC   43:43  7:02
   25   1/4      325 Megan Kolbe          15 F Charleston   SC   43:55  7:04
   26   3/33     482 Thomas Pollehn       46 M Mount Pleasa SC   43:55  7:05
   27   1/22     674 Gracie Herlong       24 F                   43:56  7:05
   28   2/21     255 Alex Hascourt        28 M Louisville   KY   43:56  7:05
   29   2/31     643 Sharryn Whitmore     48 F Mount Pleasa SC   44:08  7:07
   30   7/45      92 David Burnette       37 M Summerville  SC   44:23  7:09
   31   2/27     492 Robin Qubty          43 M Summerville  SC   44:24  7:09
   32   3/46     330 Jennifer Kryzanowsk  27 F Summerville  SC   44:27  7:10
   33   4/33     121 Robert Conley        48 M Charleston   SC   44:28  7:10
   34   4/46     744 Valerie Fritsch      29 F Charleston   SC   44:34  7:11
   35   3/31     365 Camelia Marculescu   46 F Charleston   SC   44:38  7:11
   36   4/38     246 Will Hamilton        31 M Charleston   SC   44:52  7:14
   37   3/21     442 Patrick Napolski     29 M Charleston   SC   44:53  7:14
   38   8/45     304 Chad Jones           37 M Charleston   SC   44:56  7:14
   39   5/38     670 Nathan Dewey         33 M Mt. Pleasant SC   45:01  7:15
   40   6/38      22 Dominic Angiollo     34 M Mt Pleasant  SC   45:01  7:15
   41   3/20     517 Matthew Rice         24 M Charleston   SC   45:09  7:16
   42   4/21     244 James Hamdorff       29 M Ladson       SC   45:16  7:18
   43   4/31     598 Laura Stepp          49 F Columbia     SC   45:17  7:18
   44   5/33     113 Di Colon             46 M Summerville  SC   45:17  7:18
   45   7/38      24 Luis Diego Artinano  32 M Mount Pleasa SC   45:27  7:19
   46   1/43     629 Paula Walmet         44 F Mt. Pleasant SC   45:27  7:19
   47   3/22     353 Paul MacDonald       52 M Mount Pleasa SC   45:30  7:20
   48   3/27     656 Jon Witherow         42 M Mt. Pleasant SC   45:32  7:20
   49   2/22     611 Lora Thomas          25 F Mt. Pleasant SC   45:50  7:23
   50   6/33     689 Swaz Fraser          46 M Charleston   SC   45:54  7:24
   51   5/46     366 Tara Marlowe         29 F Hanahan      SC   45:56  7:24
   52   9/45     453 Shawn O'Kane         35 M Charleston   SC   45:59  7:24
   53   5/21     140 Alexander Cutno      28 M Daniel Islan SC   46:08  7:26
   54   4/27     359 Chad Maier           42 M Summerville  SC   46:31  7:30
   55   1/16      61 Mary Boehland        50 F Charleston   SC   46:32  7:30
   56   8/38     564 Michael Simpson      33 M Daniel Islan SC   46:35  7:30
   57   4/22     742 Terry Day            51 M Sullivans Is SC   46:46  7:32
   58   9/38     460 Luke Overbey         34 M Mount Pleasa SC   46:51  7:33
   59   5/27     211 Bret Galloway        42 M Daniel Islan SC   46:53  7:33
   60   1/6      273 Bailey Hinson        15 M Elgin        SC   46:54  7:33
   61   5/22     739 Kevin Van Norstrand  51 M Hyde Park    NY   46:55  7:33
   62  10/38     354 Todd Mack            30 M Mount Pleasa SC   47:12  7:36
   63   6/21     575 Brian Smith          26 M Charleston   SC   47:15  7:37
   64   7/33     735 Atila Stolf          49 M Summerville  SC   47:17  7:37
   65   2/73     688 Lauren Britton       36 F Asheville    NC   47:20  7:38
   66   7/21     315 Chris King           29 M Mt. Pleasant SC   47:25  7:38
   67   2/43     703 Lori Horvath         44 F Isle Of Palm SC   47:25  7:38
   68   3/73     528 Anne Rosen           37 F Charleston   SC   47:25  7:38
   69   2/56     316 Morgann King         30 F Mt. Pleasant SC   47:26  7:38
   70   8/33     526 Dan Rodell           46 M Mount Pleasa SC   47:27  7:39
   71   8/21     102 Ben Chase            28 M Moncks Corne SC   47:31  7:39
   72   2/7      681 Don Rice             64 M Fort Mill    SC   47:39  7:41
   73  10/45     229 Carter Grant         36 M Mt. Pleasant SC   47:41  7:41
   74  11/45     499 Daniel Ragan         36 M Mount Pleasa SC   47:44  7:41
   75   4/73     307 Jennifer Kattler     39 F Mt Pleasant  SC   47:45  7:42
   76  11/38      45 Kevin Beeching       32 M Mount Pleasa SC   47:46  7:42
   77   9/33     584 Howard Smith         47 M Mt. Pleasant SC   47:51  7:42
   78   2/16     328 Kristin Krantzman    50 F Charleston   SC   47:58  7:44
   79   5/73     346 Holly Limbert        38 F Mount Pleasa SC   48:00  7:44
   80   3/56     103 Lillian Ciany        32 F Mount Pleasa SC   48:00  7:44
   81   6/46     109 Beth Coen            28 F Myrtle Beach SC   48:09  7:45
   82   5/31     648 Janice Willey        45 F Mt Pleasant  SC   48:14  7:46
   83  10/33     622 Rick Van Brunt       47 M Mount Pleasa SC   48:14  7:46
   84   3/7      104 Daniel Clapper       61 M North Charle SC   48:25  7:48
   85   1/10     164 Pam Drafts           57 F Beaufort     SC   48:32  7:49
   86  11/33     222 Dave Gilfert         45 M Johns Island SC   48:44  7:51
   87  12/45     457 Miguel Ortiz         35 M Goose Creek  SC   48:46  7:51
   88   4/20     747 James Duncan         24 M                   48:48  7:52
   89  12/33     444 Gordon Nicholson     47 M Charleston   SC   48:48  7:52
   90   9/21     600 Ted Sullivan         28 M Mt. Pleasant SC   48:54  7:53
   91   7/46     279 Catherine Holly      29 F Charleston   SC   48:55  7:53
   92   2/6      552 Justin Self          17 M Mount Pleasa SC   48:55  7:53
   93   1/2      295 Zane Jackson         12 M North Charle SC   48:57  7:53
   94   6/22     247 Chris Handal         53 M Daniel Islan SC   49:01  7:54
   95   6/27     695 Todd Sugar           42 M Mt. Pleasant SC   49:05  7:54
   96   4/56     504 Erica Ream           31 F Charleston   SC   49:10  7:55
   97   1/19      60 Martin Blanchard     57 M North Charle SC   49:19  7:57
   98   5/56     494 Kristi Query         34 F Isle Of Palm SC   49:22  7:57
   99  12/38     185 Jordan Felber        33 M North Charle SC   49:25  7:58
  100  13/45     332 David Labatte        39 M Charleston   SC   49:33  7:59
  101  13/33     404 Mark Michel          45 M Mount Pleasa SC   49:34  7:59
  102   5/20     474 Richard Perez        25 M Mount Pleasa SC   49:39  8:00
  103  14/45     574 Jason Smiley         39 M Summerville  SC   49:41  8:00
  104  13/38     527 Joshua Romaneo       30 M Mount Pleasa SC   49:43  8:01
  105  15/45     184 Howell Feig          39 M Charleston   SC   49:44  8:01
  106   8/46      78 Meredith Breeden     26 F Charleston   SC   49:46  8:01
  107  14/38     301 Heath Johnson        32 M Charleston   SC   49:58  8:03
  108   6/73     165 Sandy Driggers       39 F N. Charlesto SC   50:11  8:05
  109  14/33     431 Greg Moser           46 M Summerville  SC   50:17  8:06
  110   3/22     207 Erin Gaffney         23 F Charleston   SC   50:17  8:06
  111  16/45      71 Timothy Bowman       35 M Mount Pleasa SC   50:26  8:07
  112   2/19     632 Jeff Walton          55 M Charleston   SC   50:28  8:08
  113   6/20     644 Clinten Wilbur       23 M Daniel Islan SC   50:30  8:08
  114   4/7      173 John Edenfield       60 M Charleston   SC   50:33  8:09
  115  15/38     740 Will Carroll         30 M Johns Island SC   50:33  8:09
  116  15/33     606 Christophe Terisse   48 M Mt Pleasant  SC   50:37  8:09
  117   3/43     403 Jennifer Meyers      43 F Charleston   SC   50:42  8:10
  118  16/38     402 Brian Meyer          32 M Mount Pleasa SC   50:55  8:12
  119  16/33     690 Gary Rehak           47 M Mt. Pleasant SC   50:56  8:12
  120   3/19     385 Thomas McGorty       59 M Hanahan      SC   50:56  8:12
  121   7/27     190 Casey Fish           40 M Mount Pleasa SC   51:02  8:13
  122   7/73     202 Shannon Frisch       38 F Mount Pleasa SC   51:07  8:14
  123  17/45      85 Timothy Browning     37 M Abingdon     VA   51:11  8:15
  124   6/31      63 Cynthia Bohr         47 F Mount Pleasa SC   51:16  8:15
  125  10/21     139 William Curtis       27 M Charleston   SC   51:25  8:17
  126   8/27     278 Scott Hoffman        41 M Due West     SC   51:26  8:17
  127   9/46     589 Sarah Jean Smith     27 F Pearland     TX   51:27  8:17
  128  11/21      44 Seak Be              29 M Myrtle Beach SC   51:28  8:17
  129   9/27     394 Nick McNeill         40 M Johns Island SC   51:28  8:17
  130   4/22     704 Hannah Moseley       24 F                   51:29  8:18
  131  17/38     290 Joseph Hying         30 M Charleston   SC   51:31  8:18
  132   5/7      234 Steve Griffin        61 M N Charleston SC   51:35  8:18
  133  18/45     679 David Cook           38 M Mt. Pleasant SC   51:37  8:19
  134   1/10     125 Tom Cook             67 M Carlisle     PA   51:38  8:19
  135   5/22     516 Kari Rice            23 F Charleston   SC   51:41  8:19
  136   7/22     580 Dewayne Smith        52 M Goose Creek  SC   51:46  8:20
  137   8/22     638 Rod Wessinger        53 M Daniel Islan SC   51:48  8:21
  138   8/73      29 Donya Baker          38 F Conway       SC   51:52  8:21
  139  19/45     493 Brian Query          36 M Isle Of Palm SC   51:59  8:22
  140   7/20     512 Thomas Renfrow       24 M Charleston   SC   52:02  8:23
  141   8/20     673 John Chisvette       22 M Goose Creek  SC   52:11  8:24
  142   9/20     698 Michael Neville      24 M Cypress      TX   52:13  8:25
  143   7/31     737 Sue Echanarria       48 F Mount Pleasa SC   52:15  8:25
  144  18/38     700 Matt Crumpler        30 M Greenville   SC   52:20  8:26
  145  12/21      43 Marvin Bautista      28 M Goose Creek  SC   52:22  8:26
  146  20/45     613 Matt Thompson        35 M Chicago      IL   52:33  8:28
  147  10/27     659 Dan Worthing         43 M Greenwood    SC   52:37  8:28
  148   8/31     532 Catherine Rubinstei  45 F Charleston   SC   52:41  8:29
  149  11/27     239 Jeremy Hadley        41 M Mount Pleasa SC   52:43  8:29
  150  17/33      64 Bill Boice           49 M Mount Pleasa SC   52:48  8:30
  151   4/19     628 Dale Vonslombrook S  56 M Goose Creek  SC   52:48  8:30
  152   5/19     615 Dave Trautman        59 M Charleston   SC   52:50  8:31
  153  21/45     319 Rob Klomparens       38 M Mt Pleasant  SC   52:53  8:31
  154   3/16     667 Lori Lyles           52 F Sullivans Is SC   52:54  8:31
  155  22/45      77 Matthew Brake        35 M Goose Creek  SC   52:59  8:32
  156   6/56     454 Paige O'Kelley       33 F Hanahan      SC   53:01  8:32
  157   6/19     506 Terry Reardon        58 M Myrtle Beach SC   53:02  8:32
  158  19/38     692 Brian McGinniss      33 M Effort       PA   53:03  8:33
  159   9/31      23 Jackie Armstrong     48 F Mt Pleasant  SC   53:08  8:34
  160  10/46     531 Elizabeth Royall     27 F Johns Island SC   53:11  8:34
  161   1/5      519 Nancy Rickman        60 F Summerville  SC   53:13  8:34
  162  23/45     401 Anthony Messina      37 M Charleston   SC   53:16  8:35
  163   9/73     210 April Galloway       39 F Daniel Islan SC   53:16  8:35
  164   6/22     686 Emily Mills          25 F Mt. Pleasant SC   53:19  8:35
  165  10/73     658 Rebecca Wollenberg   35 F Charleston   SC   53:23  8:36
  166  11/73     161 Wendy Dieterlen      39 F Charleston   SC   53:23  8:36
  167  10/20     264 Kyle Heroux          23 M Awendaw      SC   53:25  8:36
  168   9/22     608 Kenneth Terrell      54 M Goose Creek  SC   53:26  8:36
  169   7/56     672 Brandi Brunelle      33 F Mt. Pleasant SC   53:29  8:37
  170  20/38     373 Dimi Matouchev       30 M Isle Of Palm SC   53:33  8:37
  171   8/56     289 Tiffany Humphrey     34 F Mt Pleasant  SC   53:34  8:38
  172  11/46     650 Julia Lane Willis    28 F Charleston   SC   53:41  8:39
  173  18/33     733 Wayne Nesbitt        45 M Orangeburg   SC   53:46  8:40
  174   2/10     581 Doug Smith           65 M Marietta,    GA   53:50  8:40
  175  19/33     137 Bobby Cummings       45 M Sullivans Is SC   53:50  8:40
  176  12/73     573 Laura Sluss Benware  36 F Charleston   SC   53:53  8:41
  177  12/27     226 Sean Glassberg       43 M Mt Pleasant  SC   53:58  8:41
  178  13/73     170 Jennifer Durbin      37 F Mount Pleasa SC   53:58  8:42
  179   4/43     111 Heather Coll         41 F Mount Pleasa SC   54:00  8:42
  180   1/3      421 Barbara Montgomery   21 F Charleston   SC   54:00  8:42
  181  12/46     220 Margaret Gibbs       26 F Mount Pleasa SC   54:02  8:42
  182  10/22      68 Robert Boselowitz    50 M Mount Pleasa SC   54:06  8:43
  183  20/33     272 Kyle Hinnant         49 M Gainesville  GA   54:07  8:43
  184   7/19     646 Joe Wilczewski       55 M Columbia     SC   54:13  8:44
  185   7/22     126 Emily Cooper         25 F Charleston   SC   54:14  8:44
  186   5/43     571 Beth Skukan          41 F Mt Pleasant  SC   54:15  8:44
  187   8/22      15 Kaylen Alford        24 F Mount Pleasa SC   54:29  8:46
  188   9/56     254 Catharina Harwell    34 F Sullivans Is SC   54:30  8:47
  189  14/73     390 Tracy McLaughlin     37 F Summerville  SC   54:30  8:47
  190  10/56     472 Kayte Penezic        30 F Leland       NC   54:35  8:47
  191  11/20     418 Joseph Monahan       23 M Daniel Islan SC   54:35  8:48
  192  24/45     106 Ryan Clemency        37 M Charleston   SC   54:41  8:48
  193  11/22     439 Bill Myers           50 M Mount Pleasa SC   54:46  8:49
  194   9/22     237 Melanie Gruenbaum    22 F North Charle SC   54:50  8:50
  195  25/45     280 Jeffrey Homan        35 M Ladson       SC   54:50  8:50
  196   2/2      182 Lucas Fancher        12 M Charleston   SC   54:53  8:50
  197  13/27     524 Jay Roberts          43 M N Charleston SC   54:54  8:51
  198  21/33     181 Brian Fancher        46 M Charleston   SC   54:55  8:51
  199  12/20     543 Thomas Schaefer      25 M Charleston   SC   54:59  8:51
  200  13/46     566 Katy Sinkler         27 F Mount Pleasa SC   55:00  8:52
  201  26/45     496 Joshua Radecke       36 M Charleston   SC   55:01  8:52
  202  14/46     336 Katherine Lasky      27 F Mount Pleasa SC   55:03  8:52
  203  21/38     653 McLean Wilson        31 M Mount Pleasa SC   55:03  8:52
  204   6/43     406 Alison Miller        41 F Mt Pleasant  SC   55:07  8:53
  205   8/19     675 Stephen Herlong      58 M                   55:10  8:53
  206   9/19     318 John Klie            59 M Charleston   SC   55:11  8:53
  207  22/38     587 Kris Smith           34 M Mount Pleasa SC   55:12  8:53
  208  23/38      17 Tom Allenspach       32 M Mount Pleasa SC   55:21  8:55
  209  15/73      16 Anglea Allenspach    35 F Mount Pleasa SC   55:21  8:55
  210  24/38     174 Chase Edwards        32 M Mt. Pleasant SC   55:21  8:55
  211   4/16     209 Deanna Galasso       50 F Mt. Pleasant SC   55:23  8:55
  212   7/43     188 Christy Fewell       41 F Mount Pleasa SC   55:25  8:55
  213  10/19      70 Keith Bowers         55 M Isle Of Palm SC   55:27  8:56
  214  11/56     233 Shannon Grice        32 F Moncks Corne SC   55:28  8:56
  215  27/45     647 Eric Wilkinson       37 M Mount Pleasa SC   55:37  8:58
  216  10/22     205 Raegan Furman        23 F Mount Pleasa SC   55:38  8:58
  217   3/10     241 Boyd Haile           68 M Rock Hill    SC   55:40  8:58
  218  28/45     500 Trey Rainwater       37 M St Petersbur FL   55:43  8:58
  219   8/43     108 Kim Cochran          43 F Daniel Islan SC   55:43  8:58
  220  14/27     419 Michael Monk         42 M Auburn       AL   55:47  8:59
  221  22/33     521 John Rider           45 M Mt. Pleasant SC   55:48  8:59
  222  16/73     275 Tracy Hodges         36 F Moncks Corne SC   55:48  8:59
  223  12/56      18 Sarah Amos           31 F Summerville  SC   55:57  9:01
  224  10/31     490 Shelly Privette      45 F Mount Pleasa SC   56:02  9:01
  225  17/73     562 Arica Simmons        35 F Sullivans Is SC   56:04  9:02
  226   2/3       69 Garrett Boudinot     21 M Charleston   SC   56:05  9:02
  227  13/56     645 Carrie Wilcox        34 F Mount Pleasa SC   56:18  9:04
  228  13/21     238 Ben Gunn             26 M Daniel Islan SC   56:19  9:04
  229  11/22      27 Christa Bagley       24 F Daniel Islan SC   56:19  9:04
  230  29/45     456 Shawn Olmstead       39 M Summerville  SC   56:22  9:05
  231  11/19     451 Dan O'Donnell        56 M Mount Pleasa SC   56:27  9:05
  232  13/20     478 Nevan Phillips       24 M Charleston   SC   56:28  9:06
  233  14/21     410 Reeves Miller        28 M Charleston   SC   56:34  9:07
  234  15/46     204 Elizabeth Fulton     29 F Charleston   SC   56:41  9:08
  235  18/73     702 Christy Pettit       36 F                   56:43  9:08
  236   2/10     699 Nancy Farley         57 F Mt. Pleasant SC   56:46  9:09
  237  19/73     283 Jessica Horton       35 F Mount Pleasa SC   57:00  9:11
  238  12/19     509 Rock Reed            59 M Alpharetta   GA   57:07  9:12
  239  23/33     253 Scott Harvin         49 M Walterboro   SC   57:07  9:12
  240   3/6      149 Aaron De Jager       15 M Daniell Isla SC   57:14  9:13
  241  14/20      79 Thomas Brehmer       23 M Irmo         SC   57:18  9:14
  242  16/46     503 Ashley Razumich      26 F Mt. Pleasant SC   57:25  9:15
  243   4/6      361 Shane Malino         15 M Mt. Pleasant SC   57:25  9:15
  244  17/46     502 Lindsey Rash         26 F Hanahan      SC   57:33  9:16
  245  15/21     396 Sean Meeker          29 M Daniel Islan SC   57:35  9:17
  246  15/27     232 Scott Greendyke      43 M Mt Pleasant  SC   57:37  9:17
  247  11/31     538 Vicky Santiago       46 F Mount Pleasa SC   57:37  9:17
  248  20/73     462 Sara Painter         36 F Carrollton   GA   57:37  9:17
  249  18/46     592 Christy Snow         26 F Columbia     SC   57:38  9:17
  250  21/73     230 Kaky Grant           35 F Mount Pleasa SC   57:39  9:17
  251  14/56      37 Jennie Barron        33 F Charleston   SC   57:43  9:18
  252  12/31     417 Carmen Monaghan      48 F Mount Pleasa SC   57:46  9:18
  253  22/73     558 Kelley Shaw          36 F Mt Pleasant  SC   57:51  9:19
  254  15/20     110 Joshua Coleman       24 M Goose Creek  SC   57:52  9:19
  255  16/27     334 Matthew Largent      40 M Mt Pleasant  SC   57:55  9:20
  256   9/43     483 Mary Anne Poole      43 F Mount Pleasa SC   58:00  9:20
  257  12/22     441 Michael A. Myers     50 M Mount Pleasa SC   58:03  9:21
  258  15/56     130 Bonnie Covington     34 F Huntersville NC   58:03  9:21
  259  16/56     251 Amanda Harsh         34 F Hanahan      SC   58:12  9:22
  260  25/38     155 Andrew Deholl        31 M Mt. Pleasant SC   58:16  9:23
  261  16/20     473 Michael Peralta      23 M Columbia     SC   58:23  9:24
  262  26/38      39 Anthony Barthelemy   34 M Charleston   SC   58:40  9:27
  263  13/22     734 Alphonso Nesbitt Sr  52 M Goosecreek   SC   58:40  9:27
  264  19/46     114 Caroline Colquitt    27 F Mt Pleasant  SC   58:52  9:29
  265  20/46     408 Kelli Miller         29 F Mount Pleasa SC   58:52  9:29
  266  24/33      14 Jason Alexander      45 M Mount Pleasa SC   58:55  9:29
  267   5/6       13 Brandon Alexander    13 M Mount Pleasa SC   58:55  9:29
  268  23/73     664 Kitty Ziober         37 F Mount Pleasa SC   58:55  9:29
  269  14/22     115 Eric Combs           53 M N Charleston SC   59:11  9:32
  270  17/56      40 Nikki Barthelemy     34 F Charleston   SC   59:14  9:32
  271   2/3      157 Cecilia Depret-Bixi  20 F Charleston   SC   59:23  9:34
  272  25/33     343 Robert Lentz         46 M Mount Pleasa SC   59:23  9:34
  273  12/22     135 Allison Creedman     25 F Charleston   SC   59:24  9:34
  274  13/22     578 Catherine Smith      25 F Mt. Pleasant SC   59:25  9:34
  275  18/56     389 Lindsay McKnight     30 F Charleston   SC   59:34  9:36
  276  13/31     252 Rachel Harvin        46 F Charleston   SC   59:41  9:37
  277   4/10     530 Frank Rossi          67 M South Caroli SC   59:45  9:37
  278  10/43     657 Michelle Wolfe       43 F Mount Pleasa SC   59:50  9:38
  279  11/43     375 Valerie Mauldin      43 F Isle Of Palm SC   59:51  9:38
  280  13/19     479 Steven Phillips      56 M Isle Of Palm SC   59:52  9:38
  281  26/33     420 Francis Montejo      45 M Summerville  SC   59:53  9:39
  282  30/45     522 Juan Rivas           37 M N Charleston SC   59:56  9:39
  283  12/43     544 Tania Schmitt        42 F Huger        SC 1:00:02  9:40
  284  14/19     326 Michael Koon         57 M Sullivans Is SC 1:00:03  9:40
  285  31/45     388 Shane McKevlin       37 M Daniel Islan SC 1:00:08  9:41
  286  15/22     542 Steve Schaefer       51 M Charleston   SC 1:00:15  9:42
  287  13/43     122 Becky Connelly       40 F Mount Pleasa SC 1:00:27  9:44
  288  16/21      51 Warren Bennett       26 M Daniel Islan SC 1:00:40  9:46
  289  21/46     461 Leann Owens          27 F Augusta      GA 1:00:42  9:47
  290  22/46     427 Katrina Morris       28 F North Charle SC 1:00:44  9:47
  291  19/56     537 Jennifer Santamaria  31 F Mount Pleasa SC 1:00:46  9:47
  292   3/10      90 Beth Bumgardner      58 F Rock Hill    SC 1:00:50  9:48
  293  24/73     623 Jaime Van Zadelhoff  38 F Prosperity   SC 1:00:53  9:48
  294  32/45     694 Chris Near           36 M Lexington    SC 1:01:00  9:49
  295  17/27     299 Greg Jensen          40 M Florence     SC 1:01:01  9:50
  296  17/21     652 Jonathan Wilson      28 M Mount Pleasa SC 1:01:03  9:50
  297  17/20      26 Louis Bagdonas       23 M Mt. Pleasant SC 1:01:05  9:50
  298  27/33     356 Demetrius Magalhaes  49 M Goose Creek  SC 1:01:06  9:50
  299  14/43     458 Andrea Ortner        40 F Charleston   SC 1:01:07  9:51
  300  20/56     179 Claire Evangelista   32 F Moncks Corne SC 1:01:09  9:51
  301  18/27     377 Ian Maurer           42 M Mount Pleasa SC 1:01:12  9:51
  302  15/43     310 Ericka Keiger        44 F Summerville  SC 1:01:15  9:52
  303  25/73     243 Tara Hall            36 F Mt Pleasant  SC 1:01:23  9:53
  304  21/56     536 Rebecca Sanders      32 F North Charle SC 1:01:26  9:54
  305  26/73     642 Shannon White        38 F Charleston   SC 1:01:29  9:54
  306  28/33     588 Larry Smith          46 M Mt Pleasant  SC 1:01:30  9:54
  307  29/33     649 Chris Williams       46 M Mt Pleasant  SC 1:01:31  9:54
  308   5/10     432 Peter Mugglestone    69 M Columbia     SC 1:01:31  9:54
  309  16/22     331 Tom Kunkle           52 M Charleston   SC 1:01:35  9:55
  310  19/27     150 Eric De Jager        44 M Daniel Islan SC 1:01:39  9:56
  311  27/38     352 Benjamin Lucas       34 M Daniel Islan SC 1:01:40  9:56
  312  33/45     655 Heath Windsor        38 M Charleston   SC 1:01:44  9:57
  313  14/31     520 Cathi Rider          45 F Mount Pleasa SC 1:01:45  9:57
  314  27/73     590 Stefanie Smith       36 F Mt Pleasant  SC 1:01:51  9:58
  315  28/38     736 Chase Fields         32 M Mt. Pleasant SC 1:02:02  9:59
  316  28/73     152 Kate Debow           36 F Charleston   SC 1:02:06 10:00
  317   5/16     437 Monica Mumme         51 F North Charle SC 1:02:08 10:00
  318  29/38     515 Dj Rhodes            31 M Charleston   SC 1:02:10 10:01
  319  34/45      19 Bryan Anderson       38 M Decatur      GA 1:02:17 10:02
  320  18/20     217 Will Gauldin         24 M Johns Island SC 1:02:17 10:02
  321   2/4       99 Kenner Carmody       17 F Mount Pleasa SC 1:02:28 10:04
  322   3/4       89 Alison Buckaloo      15 F Isle Of Palm SC 1:02:28 10:04
  323  22/56     154 Sarah Deerfield      32 F North Charle SC 1:02:31 10:04
  324  20/27     551 Jeffrey Self         41 M Mount Pleasa SC 1:02:32 10:04
  325   4/10     682 Kathreen Hoyle       55 F Isle Of Palm SC 1:02:33 10:04
  326   5/10      25 Denise Bagdonas      59 F Mt. Pleasant SC 1:02:40 10:06
  327  23/56     305 Jodie Jones          31 F Charleston   SC 1:02:43 10:06
  328  35/45     459 Kyle Otte            35 M Summerville  SC 1:02:45 10:06
  329  29/73     748 Clarissa Spehl       35 F Isle Of Palm SC 1:02:46 10:06
  330  23/46     296 Kim Jenkins          26 F Mt. Pleasant SC 1:02:47 10:07
  331  17/22     676 Eric Disher          52 M Mooresville  NC 1:02:48 10:07
  332  14/22      42 Paige Bauschka       22 F Charleston   SC 1:02:50 10:07
  333  30/73     148 Holly Day            36 F Charleston   SC 1:02:50 10:07
  334  24/56     292 Vandy Inman          34 F Hanahan      SC 1:02:52 10:07
  335  36/45     434 Scott Mullen         35 M North Charle SC 1:02:53 10:08
  336  21/27     678 Christopher Bakalar  42 M Summerville  SC 1:02:53 10:08
  337  24/46     585 Jennifer W Smith     29 F Charleston   SC 1:02:59 10:09
  338  30/33     683 Steven Considine     46 M Ladson       SC 1:03:00 10:09
  339  25/56     348 Sarah Jane Loge      31 F Charleston   SC 1:03:03 10:09
  340  18/22     314 Dan Kilgore          50 M Daniel Islan SC 1:03:04 10:09
  341   3/3      535 Leah Sanders         21 F Goose Creek  SC 1:03:06 10:10
  342  31/73     508 Rebecca Reed         38 F Mount Pleasa SC 1:03:08 10:10
  343  32/73     449 Alison O'Connor      35 F Mount Pleasa SC 1:03:08 10:10
  344  26/56     610 Julia Thames         31 F Charleston   SC 1:03:09 10:10
  345  33/73     485 Jacki Powers         37 F Mount Pleasa SC 1:03:12 10:11
  346   6/7      641 Jimmy White          61 M Lyman        SC 1:03:15 10:11
  347  37/45     572 Kenneth Slifer       36 M Charleston   SC 1:03:15 10:11
  348  16/43     257 Melanie Hawkins      44 F Prosperity   SC 1:03:20 10:12
  349  27/56     147 Sarah Davis          31 F Charleston   SC 1:03:21 10:12
  350  15/22     268 Jacqueline Hesse     25 F North Charle SC 1:03:22 10:12
  351  34/73     636 Michele Waters       38 F Aiken        SC 1:03:26 10:13
  352  25/46     603 Alicia Taylor        29 F Charleston   SC 1:03:29 10:13
  353   6/16     561 Terrylynn Shipley    52 F Summerville  SC 1:03:38 10:15
  354  26/46      93 Marilyn Calo         27 F Goose Creek  SC 1:03:39 10:15
  355   1/5       67 Anne Boone           68 F Hollywood    SC 1:03:40 10:15
  356   7/16     378 Atress McBee         52 F Oak Ridge    TN 1:03:42 10:16
  357  28/56     597 Alden Stair          32 F Mount Pleasa SC 1:03:44 10:16
  358  29/56     433 Ashley Mulkey        32 F Charleston   SC 1:03:46 10:16
  359  22/27     313 Adam Kernen          40 M Charleston   SC 1:03:48 10:16
  360  30/56      57 Annie Bhajan         34 F Goose Creek  SC 1:03:54 10:18
  361  30/38     145 Landon Davis         30 M Mount Pleasa SC 1:03:57 10:18
  362  31/33      34 Howard Barnard       45 M Mt Pleasant  SC 1:03:58 10:18
  363  17/43      83 Theresa Brown        40 F Goose Creek  SC 1:04:00 10:18
  364  31/38     119 Shaun Condie         33 M Mount Pleasa SC 1:04:03 10:19
  365  18/43     468 Mariela Payan        41 F North Charle SC 1:04:04 10:19
  366  19/43     635 Kate Wartner         44 F Mount Pleasa SC 1:04:13 10:21
  367  32/33     142 Bruce Dales          46 M Summerville  SC 1:04:15 10:21
  368  27/46     379 Sara McCart          26 F Charleston   SC 1:04:22 10:22
  369  20/43     399 Amy Mendez           42 F Mount Pleasa SC 1:04:25 10:22
  370  21/43     477 Debbie Petitpain     40 F Charleston   SC 1:04:25 10:23
  371   7/7      639 Bill Whitacre        62 M Fairfax      VA 1:04:26 10:23
  372   6/10     599 Ferris Stewart       66 M Isle Of Palm SC 1:04:29 10:23
  373   8/16     306 Laura Kasman         51 F Mount Pleasa SC 1:04:30 10:23
  374  35/73     176 Trish Elsie          36 F Isle Of Palm SC 1:04:33 10:24
  375  32/38     282 Miles Hopkins        31 M Mount Pleasa SC 1:04:43 10:25
  376  31/56     281 Erin Hopkins         30 F Mount Pleasa SC 1:04:44 10:25
  377  15/31     405 Kelley Middaugh      46 F Summerville  SC 1:04:45 10:26
  378  32/56      53 Liz Bernstein        30 F Mount Pleasa SC 1:04:49 10:26
  379  33/56     662 Mary Julia Young     34 F Mt.Pleasant  SC 1:04:52 10:27
  380  34/56     124 Katie Conway         31 F Mount Pleasa SC 1:04:52 10:27
  381   6/10     409 Margaret Miller      59 F Isle Of Palm SC 1:04:57 10:28
  382  35/56     118 Callie Condie        32 F Mount Pleasa SC 1:05:12 10:30
  383  36/73     591 Quintella Smith-Wil  39 F Ladson       SC 1:05:21 10:31
  384  36/56     265 Erin Herrmann        31 F North Charle SC 1:05:24 10:32
  385   1/1      671 Joyce Rasberry       71 F Isle Of Palm SC 1:05:29 10:33
  386  28/46     195 Brittany Foster      28 F Charleston   SC 1:05:34 10:34
  387  18/21      88 Randy Buchanan       27 M Daniel Islan SC 1:05:36 10:34
  388  37/73     339 Holly Lee            37 F Georgetown   SC 1:05:36 10:34
  389  15/19     614 Patrick Tobin        56 M Mt Pleasant  SC 1:05:40 10:34
  390  38/73     465 Nicole Parker        38 F Daniel Islan SC 1:05:41 10:35
  391  38/45     539 Michael Sassano      39 M North Charle SC 1:05:42 10:35
  392  39/73     287 Simone Howe          39 F Mount Pleasa SC 1:05:43 10:35
  393  29/46     471 Stephanie Pease      29 F Mt Pleasant  SC 1:05:44 10:35
  394   1/1      741 David Watson         79 M Summerville  SC 1:05:45 10:35
  395  19/22     416 Bryan Mohorn         50 M Cary         NC 1:05:46 10:35
  396   3/3      550 Jacob Self           18 M Mount Pleasa SC 1:05:51 10:36
  397  30/46     138 Rebecca Curtis       26 F Charleston   SC 1:05:52 10:36
  398  31/46     510 Amber Reeves         29 F Moncks Corne SC 1:06:06 10:39
  399  40/73     631 Audra Walters        39 F Mt Pleasant  SC 1:06:12 10:40
  400  32/46     250 Erica Harrell        29 F Moncks Corne SC 1:06:15 10:40
  401   7/10     224 Marlene Glaser       58 F Summerville  SC 1:06:17 10:40
  402  41/73      31 Dana Barbour         39 F Prosperity   SC 1:06:23 10:41
  403  42/73     687 Ray Liberty          38 F Charleston   SC 1:06:37 10:44
  404  37/56     604 Kara Taylor          34 F Lexington    SC 1:06:38 10:44
  405  38/56     567 Heather Sinyard      31 F Sugar Hill   GA 1:06:38 10:44
  406  39/56      47 Lindsay Bell         31 F Mt Pleasant  SC 1:06:44 10:45
  407  33/38      48 Matthew Bell         34 M Mt Pleasant  SC 1:06:44 10:45
  408  39/45     429 George Morrison      38 M Charleston   SC 1:06:52 10:46
  409  19/21     415 Josh Mixson          26 M Charleston   SC 1:06:53 10:46
  410  16/31     633 Melissa Ward         47 F Mt Pleasant  SC 1:06:53 10:46
  411  33/46     162 Taylor Dobler        27 F Charleston   SC 1:06:54 10:46
  412  34/38     212 Edward Gamard        34 M Charleston   SC 1:06:54 10:46
  413  43/73     168 Analyn Dunnehoo      37 F Charleston   SC 1:07:13 10:49
  414  40/56     223 Emily Gillespie      34 F Mount Pleasn SC 1:07:14 10:50
  415  44/73     308 Abby Kazley          36 F Mt Pleasant  SC 1:07:14 10:50
  416  22/43     317 Christine Kinney     40 F Goose Creek  SC 1:07:15 10:50
  417  45/73     533 Jenny Russ           39 F Summerville  SC 1:07:15 10:50
  418  23/43     196 Dana Fr              40 F Mount Pleasa SC 1:07:16 10:50
  419  40/45     200 Brian Freeman        37 M Mt Pleasant  SC 1:07:27 10:52
  420  46/73     127 Nancie Copeland      36 F Charleston   SC 1:07:28 10:52
  421  16/22     693 Lauren Meyer         23 F Johns Island SC 1:07:29 10:52
  422   7/10     663 Art Zimmerman        68 M Mount Pleasa SC 1:07:36 10:53
  423  47/73     422 Rachel Montgomery    37 F Moncks Corne SC 1:07:48 10:55
  424  17/31     345 Michele Lichtenberg  47 F Summerville  SC 1:08:00 10:57
  425  34/46     312 Rachel Kepes         27 F Mount Pleasa SC 1:08:07 10:58
  426  18/31     596 Susan Srock          45 F Sullivan's I SC 1:08:07 10:58
  427  19/31     476 Mary Perrecone       46 F Summerville  SC 1:08:08 10:58
  428  35/46     167 Haley Duncan         26 F Sullivans Is SC 1:08:08 10:58
  429  24/43     668 Sherri Rowan         40 F N. Charlesto SC 1:08:11 10:59
  430  36/46     395 Caitlin Mears        26 F Daniel Islan SC 1:08:13 10:59
  431  41/45     525 Ryan Roberts         36 M Charleston   SC 1:08:13 10:59
  432  42/45     338 Brandon Lee          36 M Daniel Islan SC 1:08:15 10:59
  433  41/56     593 Emily Sobczak        32 F Charleston   SC 1:08:27 11:01
  434  17/22     414 Christey Mitchum     23 F Moncks Corne SC 1:08:33 11:02
  435  20/31     340 Amy Leighton         45 F Kingsport    TN 1:08:33 11:02
  436   9/16     136 Marty Crouch         54 F Mt Pleasant  SC 1:08:40 11:03
  437  20/22     349 John Long            51 M Mt Pleasant  SC 1:08:40 11:03
  438  48/73     669 Leia Elias           37 F Moncks Corne SC 1:08:48 11:05
  439  18/22     469 Morgan Pearman       25 F Charleston   SC 1:08:49 11:05
  440  49/73      66 Angel Booe           35 F Chapin       SC 1:08:51 11:05
  441  50/73     484 Lindsay Pope Dorrie  35 F Mount Pleasa SC 1:08:52 11:05
  442  25/43     489 Barbara Priester     44 F Goose Creek  SC 1:08:55 11:06
  443  43/45     619 Wesley Tuson         36 M Ladson       SC 1:09:00 11:07
  444  26/43     214 Marla Gardner        44 F Mount Pleasa SC 1:09:01 11:07
  445  33/33     430 Chuck Morrow         47 M Iop          SC 1:09:12 11:09
  446  51/73     297 Amy Jensen           38 F Florence     SC 1:09:20 11:10
  447  19/20     559 James Shelley        25 M Mount Pleasa SC 1:09:26 11:11
  448  23/27     665 Shawn Massago        41 M Mt. Pleasant SC 1:09:27 11:11
  449  37/46     219 Susan Gelbuda        27 F Chicago      IL 1:09:27 11:11
  450  38/46     463 Meghan Palmer        27 F Charleston   SC 1:09:38 11:13
  451  24/27     141 Brian Dales          42 M Summerville  SC 1:09:49 11:15
  452   2/5      750 Kathy Lawrence       65 F Hollywood    SC 1:10:00 11:16
  453  21/31     491 Tamara Pruett        49 F Mount Pleasa SC 1:10:23 11:20
  454  27/43      95 Michele Canode       43 F Charleston   SC 1:10:24 11:20
  455  10/16     545 Lynn Schnapp         53 F Mount Pleasa SC 1:10:27 11:21
  456  11/16     134 Allison Crawford     53 F Summerville  SC 1:10:28 11:21
  457  12/16     446 Jo Anne Noack        54 F Mount Pleasa SC 1:10:29 11:21
  458  35/38     342 Andy Lengsas         33 M Mount Pleasa SC 1:10:39 11:23
  459  20/21     197 Ed Franciscus        28 M Charleston   SC 1:10:39 11:23
  460  52/73     367 Kerri Marshall       38 F Goose Creek  SC 1:10:39 11:23
  461  53/73      56 Amy Bevis            39 F Mount Pleasa SC 1:10:41 11:23
  462  54/73     384 Jennifer McGaha      37 F Anderson     SC 1:10:46 11:24
  463   8/10     183 Harmon Feig          68 M Charleston   SC 1:10:49 11:24
  464  13/16     651 Deb Wilsey           52 F Summerville  SC 1:11:00 11:26
  465   2/5      327 Patricia Kotila      64 F Johns Island SC 1:11:02 11:26
  466  16/19     370 Thomas Martin        58 M Columbia     SC 1:11:06 11:27
  467   3/5      577 Brigitte Smith       65 F Aiken        SC 1:11:14 11:28
  468  55/73      80 Anjelika Brown       35 F Summerville  SC 1:11:18 11:29
  469  28/43     413 Kim Mitchell         42 F Aiken        SC 1:11:21 11:29
  470  36/38     680 James Durant         34 M Isle Of Palm SC 1:11:23 11:30
  471  42/56     371 Kristin Martinez     32 F Goose Creek  SC 1:11:34 11:31
  472  56/73     637 Kirsten Wathen       37 F Orangeburg   SC 1:11:58 11:35
  473  39/46     523 Hannah Roberts       29 F Mount Pleasa SC 1:12:01 11:36
  474  19/22     258 Laura Haynie         24 F Mount Pleasa SC 1:12:07 11:37
  475  29/43      97 Melody Carithers     40 F Mt. Pleasant SC 1:12:24 11:40
  476  43/56     381 Erin McClure         33 F Charleston   SC 1:12:31 11:41
  477  37/38     271 Eric Hiltz           33 M Charleston   SC 1:12:32 11:41
  478   4/5      435 Joan Mulvihill       69 F Charleston   SC 1:12:38 11:42
  479  57/73     640 Amy White            36 F Charleston   SC 1:12:42 11:42
  480  17/19     691 Joe Frey             59 M Huber Height OH 1:12:51 11:44
  481  14/16     541 Sarmite Schaefer     50 F Charleston   SC 1:12:53 11:44
  482  38/38     470 Eric Pease           31 M Isle Of Palm SC 1:13:09 11:47
  483  58/73     605 Susan Taylor         37 F Summerville  SC 1:13:20 11:48
  484  30/43     440 Kendra Myers         40 F Mount Pleasa SC 1:13:36 11:51
  485  31/43     227 Candy Glover         43 F Inman        SC 1:13:39 11:52
  486  44/56     701 Adrian Broome        30 F Charleston   SC 1:13:41 11:52
  487  32/43     386 Kristen McKellips    44 F Mount Pleasa SC 1:13:42 11:52
  488  45/56      81 Erin Brown           33 F Mount Pleasa SC 1:13:50 11:53
  489  44/45     270 Corby Hilley         39 M Columbia     SC 1:14:01 11:55
  490  21/22     488 Thomas Price         54 M Summerville  SC 1:14:06 11:56
  491  22/22     248 Robert Haney         51 M Mt. Pleasant SC 1:14:11 11:57
  492  25/27      98 Shannon Carithers    42 M Mt. Plesant  SC 1:14:12 11:57
  493  46/56     166 Mason Duffy          33 F Mt. Pleasant SC 1:14:15 11:57
  494  47/56      28 Heather Baird        31 F Charleston   SC 1:14:21 11:58
  495  48/56     256 Sarah Hawes          31 F Charleston   SC 1:14:27 11:59
  496  59/73      58 Wendy Biddle         39 F Griffin      GA 1:14:30 12:00
  497  18/19     213 Charlie Gamble       56 M Mt Pleasant  SC 1:14:34 12:00
  498  40/46     215 Mary Garner          29 F Daniel Islan SC 1:14:45 12:02
  499  41/46     397 Nicole Meiklejohn    27 F Johns Island SC 1:14:48 12:03
  500  26/27     298 Erik Jensen          42 M Mt Pleasant  SC 1:14:49 12:03
  501  49/56     661 Andrea Yates         30 F Mount Pleasa SC 1:14:51 12:03
  502   3/5      507 Maryangela Reed      60 F Alpharetta   GA 1:15:03 12:05
  503  50/56     337 Kristina Lazzuri     31 F Navassa      NC 1:15:18 12:08
  504  33/43     357 Julie Magalhaes      44 F Goose Creek  SC 1:15:28 12:09
  505  51/56     364 Mindy Marchant       33 F Harleyville  SC 1:15:33 12:10
  506  19/19      91 Bobby Bumgardner     58 M Rock Hill    SC 1:15:36 12:10
  507  22/31     746 Colin Diresta        45 F Charleston   SC 1:16:06 12:15
  508  42/46     372 Abigail Masters      29 F Daniel Islan SC 1:16:06 12:15
  509  60/73     187 Sarah Ferrillo       37 F Mount Pleasa SC 1:16:11 12:16
  510  61/73     685 Dianna Pelay         37 F N. Charlesto SC 1:16:27 12:19
  511  62/73     189 Amanda Fish          36 F Mount Pleasa SC 1:16:32 12:19
  512  21/21     303 Brian Jones          29 M Aiken        SC 1:16:36 12:20
  513  63/73      75 Nadia Bradley        36 F North Charle SC 1:16:40 12:21
  514   8/10     350 Nanette Lourie       59 F Mount Pleasa SC 1:16:42 12:21
  515  64/73     374 Adrienne Matthews    39 F Summerville  SC 1:16:50 12:22
  516  45/45      38 Suzanne Barrow       38 M Sullivan's I SC 1:16:53 12:23
  517  65/73      36 Candida Barr         37 F Myrtle Beach SC 1:17:01 12:24
  518  23/31     426 Vivianne Moore       49 F North Charle SC 1:17:22 12:27
  519  34/43     505 Hope Reardon         43 F Charleston   SC 1:17:59 12:33
  520  27/27      49 Michael Bell         42 M North Charle SC 1:18:01 12:34
  521  20/22     344 Amber Lichtenberger  25 F Summerville  SC 1:18:13 12:36
  522  35/43      50 Tara Bell            43 F North Charle SC 1:18:15 12:36
  523  36/43     333 Dyann Lamar          40 F Easley       SC 1:18:29 12:38
  524  24/31     376 Christine Maurer     47 F Mount Pleasa SC 1:18:34 12:39
  525   1/1      100 Stuart Chagrin       71 M Isle Of Palm SC 1:18:55 12:42
  526  25/31     546 Melany Schuler       47 F Charleston   SC 1:18:56 12:43
  527  52/56     363 Gwen Marcantonio     33 F Charleston   SC 1:19:00 12:43
  528  26/31     654 Yvette Wilson        48 F Charleston   SC 1:19:02 12:44
  529  27/31     242 Diana Hall           47 F Ladson       SC 1:19:05 12:44
  530  66/73     133 Cameron Craft        35 F Mount Pleasa SC 1:19:14 12:46
  531  53/56     186 Jennifer Ferrell     31 F Charleston   SC 1:19:25 12:47
  532  37/43     160 Denise Devine        44 F Daniel Islan SC 1:19:36 12:49
  533  38/43     240 Shannon Hagood       43 F Mount Pleasa SC 1:19:37 12:49
  534  21/22     382 Jennifer McCormick   25 F Columbia     SC 1:20:03 12:53
  535  22/22     609 Melissa Terry        24 F Savannah     GA 1:20:06 12:54
  536  20/20     300 Jonathan Joaquin     25 M Marlton      NJ 1:20:57 13:02
  537  54/56     218 Sheelah Gayo         30 F Summerville  SC 1:21:00 13:03
  538  43/46     221 Ashley Gibson        27 F Gallatin     TN 1:21:10 13:04
  539  44/46     445 Brianna Nightingale  29 F Gallatin     TN 1:21:10 13:04
  540  55/56     302 Lydia Johnston       31 F Charleston   SC 1:21:25 13:07
  541  28/31     424 Jennifer Moore       45 F Mount Pleasa SC 1:21:32 13:08
  542   9/10     563 Joellen Simoes       56 F Summerville  SC 1:21:57 13:12
  543   9/10     586 Johnny Smith         65 M Goose Creek  SC 1:21:58 13:12
  544  29/31     153 Karen Decker         48 F Mount Pleasa SC 1:22:14 13:14
  545  67/73     291 Kadra Ingrassia      38 F Hanahan      SC 1:22:52 13:21
  546  39/43     514 Alyssa Rheingold     40 F Mt. Pleasant SC 1:22:53 13:21
  547  68/73     228 Christy Gooslby      37 F Starr        SC 1:23:42 13:29
  548  45/46     201 Meghan Frierson      27 F Mt Pleasant  SC 1:23:56 13:31
  549  46/46     116 Katie Comer          27 F Mt Pleasant  SC 1:24:32 13:37
  550  40/43      94 Leigh Campbell       41 F Charleston   SC 1:24:56 13:40
  551  15/16     311 Julie Kelley         52 F Isle Of Palm SC 1:25:00 13:41
  552  69/73     203 Meredith Fulmer      39 F Prosperity   SC 1:25:15 13:44
  553  70/73     259 Tracey Head          39 F Nokesville   VA 1:25:33 13:47
  554   6/6       46 Christopher Bell     16 M North Charle SC 1:25:59 13:51
  555  16/16     329 Susan Kreitman       54 F Mount Pleasa SC 1:26:20 13:54
  556  41/43      30 Ruth Ann Baldwin     40 F Easley       SC 1:26:59 14:00
  557  10/10     749 Jas Sumal            68 M Mt. Pleasant SC 1:27:27 14:05
  558   4/5      101 Susan Chagrin        61 F Isle Of Palm SC 1:27:41 14:07
  559  71/73     156 Melissa Dellett      35 F Mt Pleasant  SC 1:28:39 14:16
  560   4/4      323 Christina Knowles    17 F Oak Ridge    TN 1:29:09 14:21
  561   5/5      617 Dianne Tully         65 F Summerville  SC 1:31:16 14:42
  562  56/56     618 Michelle Tuson       33 F Ladson       SC 1:32:10 14:50
  563  30/31     288 Naomi Hubbard        48 F Summerville  SC 1:38:19 15:50
  564  72/73     171 Lori Durham          39 F Pickens      SC 1:40:09 16:08
  565  42/43     105 Susan Clark-Pothier  42 F Johns Island SC 1:40:12 16:08
  566  43/43     144 Amy Davis            40 F Mt Pleasant  SC 1:40:12 16:08
  567  31/31     400 Amy Merritt          49 F Mt. Pleasant SC 1:40:13 16:08
  568  73/73     199 Quinetha Frasier     37 F Decatur      GA 1:40:45 16:13
  569   5/5      448 Mimi O'Brien         62 F Isle Of Palm SC 1:41:56 16:25
  570  10/10     198 Cecilia Franko       56 F Mt Pleasant  SC 1:44:08 16:46