2012 Race Results

THE 20TH ANNUAL-RUN FOR THE CHILD
ISLE OF PALMS 5K CONNECTOR RUN/WALK
Sponsored by The Exchange Club of MT. PLEASANT and ISLE OF PALMS
MT. PLEASANT/ISLE OF PALMS,S.C. OCT. 6, 2012
Results compiled by Race Management Systems(RMS), www.rmssports.com

********** AWARDS LIST **************

********** FEMALE OVERALL RESULTS ***********
1 Anne Wyman Cipolla 39 Charleston SC 20:13
2 Barbara Wiggins 43 Mt. Pleasant SC 20:56
3 Elizabeth Currey 41 Mt. Pleasant SC 21:42
********** MALE OVERALL RESULTS ***********
1 Andy Tedesco 56 Mt. Pleasant SC 19:01
2 Rick Edwards 60 Wilmington NC 19:44
3 Michael McEvoy 32 Charleston SC 20:17

**************** FEMALE MASTERS OVERALL RESULTS (40+)**************
1 Philippa Wellburn 48 Danbury CT 21:44

**************** MALE MASTERS OVERALL RESULTS (40+)**************
1 Craig Leach 41 Mount Pleasant SC 20:31

********** FEMALE GRAND MASTERS OVERALL RESULTS (50+) **********
1 Nancy Curry 65 Mount Pleasant SC 25:20

********** MALE GRAND MASTERS OVERALL RESULTS (50+) **********
1 Dennis Bresnahan 51 Holly Hill SC 20:46

**************** AGE GROUP RESULTS *********************
FEMALE AGE GROUP: 1 – 12
1 Rachel Walmet 11 Mt. Pleasant SC 24:08
2 Caitlin Brennan 11 Mt. Pleasant SC 26:16
3 Marissa Coll 10 Mount Pleasant SC 28:23
MALE AGE GROUP: 1 – 12
1 Gresham Veazey 12 Bowling Green KY 25:24
2 Luke Walmet 7 Mt. Pleasant SC 28:04
3 Joseph Coll 9 Mount Pleasant SC 28:08
FEMALE AGE GROUP: 13 – 17
1 Bailey Horn 15 Charleston SC 23:10
2 Michaela O’Brien 14 Isle Of Palms SC 29:21
3 Madeline Lang 15 Kiawah Island SC 33:10
MALE AGE GROUP: 13 – 17
1 Zach Davis 14 Mt. Pleasant SC 20:58
2 John McGue 17 Isle Of Palms SC 23:29
3 Jack Oxford 13 Mt. Pleasant SC 24:41
FEMALE AGE GROUP: 18 – 21
1 Elizabeth Simons 20 Lawrence KS 25:23
2 Tara Dockery 20 Isle Of Palms SC 26:32
3 Margaret Doyle 20 Eastport NY 29:01
MALE AGE GROUP: 18 – 21
1 Ryan Salke 18 Durham CT 26:52
2 Desmond McFadden 18 Hanahan SC 28:47
3 Shavelle Williams 19 Charleston SC 32:38

FEMALE AGE GROUP: 22 – 25
1 Marisa Placie 24 North Charleston SC 28:22
2 Elizabeth Royall 25 Charleston SC 29:30
3 Michelle Cappuccio 24 College Park MD 30:39
MALE AGE GROUP: 22 – 25
1 Muhammad Furqan 24 Hanahan SC 21:35
2 Andrew Stafford 24 Knoxville TN 21:56
3 Matthew Fann 22 Charleston SC 28:10
FEMALE AGE GROUP: 26 – 29
1 Ansley Chambers 28 Jefferson GA 23:26
2 Liza Zaytoun 29 Raleigh NC 24:48
3 Danielle Wineberg 27 Hanahan SC 25:19
MALE AGE GROUP: 26 – 29
1 Peter Wessels 27 Peorla IL 24:32
2 Brian Brown 28 Charleston SC 27:17
3 Andrew Boyles 26 Mt. Pleasant SC 32:41
FEMALE AGE GROUP: 30 – 34
1 Tracy Tayloe 32 Murfreesboro TN 24:06
2 Ellen Munson 31 Fort Mill SC 25:08
3 Ryan Aprill 33 Isle Of Palms SC 25:15
MALE AGE GROUP: 30 – 34
1 Steven Bahm 33 Hanahan SC 21:45
2 Matthew Furqan 30 Hanahan SC 21:58
3 John Mistak 32 Summerville SC 24:40
FEMALE AGE GROUP: 35 – 39
1 Meredith Hudacko 35 Charleston SC 22:38
2 Amy Jancewicz 37 Summerville SC 25:52
3 Heather Coll 39 Mount Pleasant SC 28:23
MALE AGE GROUP: 35 – 39
1 Brad Love 38 Greer SC 21:17
2 Jason Shamis 35 Mt. Pleasant SC 27:15
3 Michael Anderson 37 North Charleston SC 27:41
FEMALE AGE GROUP: 40 – 44
1 Sheldon Fowler 44 Mt. Pleasant SC 22:22
2 Susan Rusche 42 Atlanta GA 23:33
3 Vicky Santiago 44 Mount Pleasant SC 27:04
MALE AGE GROUP: 40 – 44
1 David Lewis 40 Mount Pleasant SC 21:22
2 Ed Chamberlayne 41 Mount Pleasant SC 22:21
3 Jack Buchanan 44 Mount Pleasant SC 22:33
FEMALE AGE GROUP: 45 – 49
1 Tracy Barthold 46 Goose Creek SC 24:20
2 Deanna Galasso 48 Mt. Pleasant SC 25:54
3 Sue Echavarria 46 26:46
MALE AGE GROUP: 45 – 49
1 John McGue 49 Isle Of Palms SC 21:50
2 Tim Brennan 45 Mt. Pleasant SC 23:46
3 Kyle Hinnant 47 Gainesville GA 25:06
FEMALE AGE GROUP: 50 – 54
1 Judi Olmstead 53 Mt. Pleasant SC 25:50
2 Kimm Cason 52 Pelzer SC 25:52
3 Kym Bresnahan 51 Holly Hill SC 27:11
MALE AGE GROUP: 50 – 54
1 Jan-Erik Zeller 50 Catawba VA 23:13
2 Ed Vilt 52 Mt. Pleasant SC 23:22
3 Jeff Hainley 53 Mt.Pleasant SC 24:23

FEMALE AGE GROUP: 55 – 59
1 Debra Myers 57 Mount Pleasant SC 29:30
2 Kathleen Condon-Mon 57 Mt. Pleasant SC 32:07
3 Patricia Munson 58 Mt Pleasant SC 33:37
MALE AGE GROUP: 55 – 59
1 Marc Regnier 55 25:40
2 Mark Johnson 59 Mt. Pleasant SC 26:13
3 Mickey Timms 56 Mt. Pleasant SC 27:14
FEMALE AGE GROUP: 60 – 64
1 Susan Moncada 60 Mount Pleasant SC 31:22
2 Cyndi Stein 60 Mt. Pleasant SC 33:01
3 Susan Costantini 60 Charleston SC 33:57
MALE AGE GROUP: 60 – 64
1 Jim Edwards 62 Isle Of Palms SC 25:14
2 Patrick Welch 64 Charleston SC 25:32
3 David Reiter 63 Ladson SC 26:55
FEMALE AGE GROUP: 65 – 69
1 Marilyn Mattice 65 Isle Of Palms SC 40:13
2 Sandy Mahoney 69 McCormick SC 45:03
3 Mary Chambers 65 Isle Of Palms SC 59:03
MALE AGE GROUP: 65 – 69
1 Joseph Losek 65 Mt. Pleasant SC 27:25
2 Tom Young 67 Isle Of Palms SC 29:20
3 John Lazarchick 69 Mt. Pleasant SC 31:37
FEMALE AGE GROUP: 70 – 74
1 Lynda Lazarchick 70 Mt. Pleasant SC 34:50
MALE AGE GROUP: 70 – 74
1 Hugh Mahoney 70 McCormick SC 53:34
2 Joseph Myers III 70 Mount Pleasant SC 1:04:14
FEMALE AGE GROUP: 75 – 99
MALE AGE GROUP: 75 – 99

THE 20TH ANNUAL-RUN FOR THE CHILD
ISLE OF PALMS 5K CONNECTOR RUN/WALK
Sponsored by The Exchange Club of MT. PLEASANT and ISLE OF PALMS
MT. PLEASANT/ISLE OF PALMS,S.C. OCT. 6, 2012
Results compiled by Race Management Systems(RMS), www.rmssports.com

Place Div/Tot No. Name Age S City St Time Pace
===== ======== ===== =================== === = ============ == ======= =====
1 1/13 1299 Andy Tedesco 56 M Mt. Pleasant SC 19:01 6:08
2 1/13 1390 Rick Edwards 60 M Wilmington NC 19:44 6:21
3 1/28 1417 Anne Wyman Cipolla 39 F Charleston SC 20:13 6:31
4 1/20 1196 Michael McEvoy 32 M Charleston SC 20:17 6:32
5 1/22 1170 Craig Leach 41 M Mount Pleasa SC 20:31 6:36
6 1/15 1407 Dennis Bresnahan 51 M Holly Hill SC 20:46 6:41
7 1/19 1329 Barbara Wiggins 43 F Mt. Pleasant SC 20:56 6:45
8 1/8 1081 Zach Davis 14 M Mt. Pleasant SC 20:58 6:45
9 1/9 1180 Brad Love 38 M Greer SC 21:17 6:51
10 2/22 1175 David Lewis 40 M Mount Pleasa SC 21:22 6:53
11 1/8 1418 Muhammad Furqan 24 M Hanahan SC 21:35 6:57
12 2/19 1371 Elizabeth Currey 41 F Mt. Pleasant SC 21:42 6:59
13 1/21 1384 Philippa Wellburn 48 F Danbury CT 21:44 7:00
14 2/20 1435 Steven Bahm 33 M Hanahan SC 21:45 7:00
15 1/15 1198 John McGue 49 M Isle Of Palm SC 21:50 7:02
16 2/8 1288 Andrew Stafford 24 M Knoxville TN 21:56 7:04
17 3/20 1419 Matthew Furqan 30 M Hanahan SC 21:58 7:05
18 3/22 1057 Ed Chamberlayne 41 M Mount Pleasa SC 22:21 7:12
19 3/19 1411 Sheldon Fowler 44 F Mt. Pleasant SC 22:22 7:12
20 4/22 1045 Jack Buchanan 44 M Mount Pleasa SC 22:33 7:16
21 2/28 1383 Meredith Hudacko 35 F Charleston SC 22:38 7:18
22 5/22 1391 Larry Schrecker 40 M Mt. Pleasant SC 22:57 7:24
23 1/12 1139 Bailey Horn 15 F Charleston SC 23:10 7:28
24 2/15 1335 Jan-Erik Zeller 50 M Catawba VA 23:13 7:29
25 3/15 1374 Ed Vilt 52 M Mt. Pleasant SC 23:22 7:31
26 1/20 1058 Ansley Chambers 28 F Jefferson GA 23:26 7:33
27 2/8 1199 John McGue 17 M Isle Of Palm SC 23:29 7:34
28 4/19 1257 Susan Rusche 42 F Atlanta GA 23:33 7:35
29 2/15 1345 Tim Brennan 45 M Mt. Pleasant SC 23:46 7:39
30 1/30 1297 Tracy Tayloe 32 F Murfreesboro TN 24:06 7:46
31 1/12 1315 Rachel Walmet 11 F Mt. Pleasant SC 24:08 7:46
32 6/22 1372 Wayne Nesbitt 43 M Orangeburg SC 24:14 7:48
33 2/21 1021 Tracy Barthold 46 F Goose Creek SC 24:20 7:50
34 4/15 1114 Jeff Hainley 53 M Mt.Pleasant SC 24:23 7:51
35 1/6 1356 Peter Wessels 27 M Peorla IL 24:32 7:54
36 7/22 1336 Gary Zink 42 M Moncks Corne SC 24:38 7:56
37 4/20 1207 John Mistak 32 M Summerville SC 24:40 7:57
38 5/15 1222 Mark Niehaus 50 M Elgin SC 24:40 7:57
39 3/8 1385 Jack Oxford 13 M Mt. Pleasant SC 24:41 7:57
40 2/20 1333 Liza Zaytoun 29 F Raleigh NC 24:48 7:59
41 5/20 1378 Adam Marsh 34 M Mt. Pleasant SC 24:49 7:59
42 3/15 1136 Kyle Hinnant 47 M Gainesville GA 25:06 8:05
43 2/30 1214 Ellen Munson 31 F Fort Mill SC 25:08 8:06
44 2/13 1089 Jim Edwards 62 M Isle Of Palm SC 25:14 8:08
45 3/30 1012 Ryan Aprill 33 F Isle Of Palm SC 25:15 8:08
46 3/20 1331 Danielle Wineberg 27 F Hanahan SC 25:19 8:09
47 1/4 1078 Nancy Curry 65 F Mount Pleasa SC 25:20 8:10
48 1/12 1274 Elizabeth Simons 20 F Lawrence KS 25:23 8:11
49 1/12 1311 Gresham Veazey 12 M Bowling Gree KY 25:24 8:11
50 8/22 1178 Michael Liddle 43 M Mt Pleasant SC 25:25 8:11
51 3/13 1324 Patrick Welch 64 M Charleston SC 25:32 8:13
52 2/13 1420 Marc Regnier 55 M 25:40 8:16
53 1/19 1226 Judi Olmstead 53 F Mt. Pleasant SC 25:50 8:19
54 2/19 1056 Kimm Cason 52 F Pelzer SC 25:52 8:20
55 3/28 1152 Amy Jancewicz 37 F Summerville SC 25:52 8:20
56 3/21 1101 Deanna Galasso 48 F Mt. Pleasant SC 25:54 8:21
57 6/20 1163 Wes Knight 33 M Mount Pleasa SC 26:10 8:26
58 3/13 1354 Mark Johnson 59 M Mt. Pleasant SC 26:13 8:27
59 2/12 1346 Caitlin Brennan 11 F Mt. Pleasant SC 26:16 8:28
60 6/15 1424 Graylin Richardson 54 M N. Charlesto SC 26:21 8:29
61 9/22 1092 Derek English 43 M North Charle SC 26:21 8:29
62 4/8 1437 Jacob Fitts 13 M Mt. Pleasant SC 26:24 8:30
63 2/12 1427 Tara Dockery 20 F Isle Of Palm SC 26:32 8:33
64 5/8 1399 Collin Buckhannon 13 M Isle Of Palm SC 26:33 8:33
65 4/15 1286 Mark Stadtmueller 46 M Mount Pleasa SC 26:41 8:36
66 4/21 1410 Sue Echavarria 46 F 26:46 8:37
67 1/9 1446 Ryan Salke 18 M Durham CT 26:52 8:39
68 7/20 1098 Brandon Friesner 33 M Summerville SC 26:54 8:40
69 4/13 1250 David Reiter 63 M Ladson SC 26:55 8:40
70 5/15 1347 Walt Jablonoki 46 M Mt. Pleasant SC 26:56 8:40
71 10/22 1205 Gregory Medders 42 M Mt Pleasant SC 26:58 8:41
72 4/30 1295 Betsy Story 33 F Mt Pleasant SC 27:02 8:42
73 5/19 1261 Vicky Santiago 44 F Mount Pleasa SC 27:04 8:43
74 3/19 1406 Kym Bresnahan 51 F Holly Hill SC 27:11 8:45
75 5/30 1242 Kathryn Preslar 30 F Charleston SC 27:12 8:46
76 4/13 1302 Mickey Timms 56 M Mt. Pleasant SC 27:14 8:46
77 2/9 1400 Jason Shamis 35 M Mt. Pleasant SC 27:15 8:47
78 2/6 1042 Brian Brown 28 M Charleston SC 27:17 8:47
79 1/9 1179 Joseph Losek 65 M Mt. Pleasant SC 27:25 8:50
80 6/19 1381 Staci Houser 41 F Mt. Pleasant SC 27:28 8:51
81 7/15 1373 Alphonso Nesbitt Sr 50 M Goose Creek SC 27:36 8:53
82 4/20 1227 Rebecca Owens 27 F Summerville SC 27:37 8:54
83 3/9 1011 Michael Anderson 37 M North Charle SC 27:41 8:55
84 6/8 1287 Nicholas Stadtmuell 14 M Mount Pleasa SC 27:51 8:58
85 6/30 1060 Suzanne Chew 32 F Ocean City NJ 27:57 9:00
86 4/9 1191 Michael Maxfield 38 M Hanahan SC 27:58 9:00
87 7/19 1228 Laura Pace 40 F Pickens SC 28:00 9:01
88 8/20 1063 Douglas Clinton 33 M Charleston SC 28:00 9:01
89 4/19 1271 Kamm Shoaf 52 F Piedmont SC 28:03 9:02
90 2/12 1314 Luke Walmet 7 M Mt. Pleasant SC 28:04 9:02
91 5/20 1292 Kelly Stauffer 26 F Charleston SC 28:05 9:03
92 11/22 1024 Kevin Beers 44 M Summerville SC 28:07 9:03
93 3/12 1065 Joseph Coll 9 M Mount Pleasa SC 28:08 9:04
94 3/8 1094 Matthew Fann 22 M Charleston SC 28:10 9:04
95 5/9 1067 Joseph Coll III 39 M Mount Pleasa SC 28:15 9:06
96 8/15 1062 William Ciocco 50 M Mount Pleasa SC 28:19 9:07
97 1/14 1239 Marisa Placie 24 F North Charle SC 28:22 9:08
98 3/12 1066 Marissa Coll 10 F Mount Pleasa SC 28:23 9:08
99 4/28 1064 Heather Coll 39 F Mount Pleasa SC 28:23 9:09
100 5/13 1097 Dan Finley 62 M Mt. Pleasant SC 28:25 9:09
101 9/20 1206 Donald Miller 33 M Sumter SC 28:26 9:09
102 7/8 1413 Henry O. Lesesae 13 M Isle Of Palm SC 28:29 9:10
103 12/22 1414 Henry H. Lesesae 44 M Isle Of Palm SC 28:29 9:10
104 5/21 1219 Julie Murphy 48 F Mooresville NC 28:33 9:12
105 6/21 1080 Dianne Davenport 49 F Hendersonvil NC 28:35 9:12
106 2/9 1451 Desmond McFadden 18 M Hanahan SC 28:47 9:16
107 6/13 1099 Arthur Gaddist 60 M Goose Creek SC 28:50 9:17
108 4/12 1046 Elijah Bull 12 M Mount Pleasa SC 28:53 9:18
109 6/15 1359 Larry Christopher 46 M Spartanburg SC 28:56 9:19
110 7/13 1293 Bill Stein 60 M Mt. Pleasant SC 28:57 9:19
111 3/12 1086 Margaret Doyle 20 F Eastport NY 29:01 9:21
112 7/21 1061 Christine Ciocco 48 F Mount Pleasa SC 29:03 9:21
113 10/20 1325 Chris West 34 M Mt Pleasant SC 29:07 9:23
114 6/20 1425 Emily Richards 29 F Charleston SC 29:12 9:24
115 4/12 1270 Victoria Shaw 19 F North Charle SC 29:18 9:26
116 2/9 1332 Tom Young 67 M Isle Of Palm SC 29:20 9:27
117 2/12 1408 Michaela O’Brien 14 F Isle Of Palm SC 29:21 9:27
118 13/22 1409 Brice O’Brien 44 M Winston Sale NC 29:22 9:27
119 8/8 1398 Ashton Buckhannon 13 M Isle Of Palm SC 29:24 9:28
120 5/12 1002 April Adams 21 F Charleston SC 29:28 9:29
121 2/14 1421 Elizabeth Royall 25 F Charleston SC 29:30 9:30
122 1/12 1220 Debra Myers 57 F Mount Pleasa SC 29:30 9:30
123 5/12 1387 Kevin MacBride 11 M Mt. Pleasant SC 29:33 9:31
124 5/28 1326 Bocki White 38 F Mount Pleasa SC 29:34 9:31
125 4/8 1457 Sam Tomlinson 23 M Charleston SC 29:47 9:36
126 7/30 1197 Heather McGrath 34 F Daniel Islan SC 29:48 9:36
127 8/30 1003 Kathryn Adkins 30 F Mount Pleasa SC 29:49 9:36
128 8/21 1433 Lori Melsopp 48 F Isle Of Palm SC 29:50 9:36
129 9/15 1426 Tim Dockery 50 M Dobson NC 29:56 9:38
130 8/19 1253 Laura Rose 43 F Isle Of Palm SC 30:03 9:41
131 5/8 1001 Steve Abel 25 M Washington D DC 30:10 9:43
132 7/20 1237 Courtney Pickard 29 F Charleston SC 30:16 9:45
133 8/13 1209 Peter Moncada 64 M Mount Pleasa SC 30:18 9:45
134 6/12 1285 Ian Stadtmueller 12 M Mount Pleasa SC 30:18 9:45
135 11/20 1122 Kristofer Harrison 34 M Isle Of Palm SC 30:19 9:46
136 7/15 1087 Mario Echavarria 47 M Mt. Pleasant SC 30:24 9:47
137 3/14 1052 Michelle Cappuccio 24 F College Park MD 30:39 9:52
138 8/20 1330 Emily Wilkinson 28 F Mount Pleasa SC 30:40 9:52
139 8/15 1370 Tom Carico 49 M Isle Of Palm SC 30:44 9:54
140 5/13 1109 Mike Green 59 M Charleston SC 30:47 9:55
141 5/19 1085 Becky Dority 54 F Charleston SC 30:47 9:55
142 9/30 1236 April Phillips 34 F Isle Of Palm SC 30:49 9:56
143 9/21 1358 Sydney Cook 46 F Sullivans Is SC 31:01 9:59
144 10/21 1187 Suzanne Masters 46 F Mt. Pleasant SC 31:12 10:03
145 6/13 1247 Gary Pugh 56 M Fort Mill SC 31:15 10:04
146 12/20 1054 Jeremy Carrick 31 M Cordesville SC 31:15 10:04
147 1/12 1210 Susan Moncada 60 F Mount Pleasa SC 31:22 10:06
148 10/15 1192 Jim Mayberry 51 M Marietta GA 31:29 10:08
149 6/28 1238 Betsy Pincus 37 F Charlotte NC 31:33 10:10
150 6/19 1120 Cheryl Harnage 54 F Moncks Corne SC 31:34 10:10
151 7/28 1318 Emily Ward 35 F Charlotte NC 31:35 10:10
152 3/9 1167 John Lazarchick 69 M Mt. Pleasant SC 31:37 10:11
153 4/14 1258 Kristen Russell 24 F Knoxville TN 31:38 10:11
154 4/12 1320 Anna Warwick 11 F Mount Pleasa SC 31:44 10:13
155 10/30 1348 Bridget Price 31 F Sullivans Is SC 31:46 10:14
156 8/28 1327 Riitta Widelski 39 F Charleston SC 31:50 10:15
157 4/9 1501 William Bell 65 M Boulder CO 31:53 10:16
158 9/20 1309 Kaitlin Twomey 26 F Mount Pleasa SC 31:55 10:17
159 9/19 1117 Kasey Hamlin-Smith 42 F Mt. Pleasant SC 31:58 10:18
160 11/21 1053 Deborah Carico 49 F Isle Of Palm SC 32:03 10:19
161 2/12 1070 Kathleen Condon-Mon 57 F Mt. Pleasant SC 32:07 10:20
162 14/22 1232 Craig Pawlyk 41 M Mount Pleasa SC 32:13 10:23
163 6/12 1176 Kayla Lewis 19 F Summerville SC 32:17 10:24
164 10/19 1364 Michelle Pietz 40 F Mt. Pleasant SC 32:18 10:24
165 11/15 1201 Bo McNinch 51 M Mt Pleasant SC 32:23 10:26
166 7/19 1095 Ellen Ferguson 51 F Greer SC 32:24 10:26
167 10/20 1432 Kristen Almerico 26 F Charleston SC 32:28 10:27
168 9/28 1119 Leah Hardie 35 F Isle Of Palm SC 32:34 10:29
169 3/9 1456 Shavelle Williams 19 M Charleston SC 32:38 10:31
170 9/13 1422 David Royall 60 M Johns Island SC 32:39 10:31
171 3/6 1036 Andrew Boyles 26 M Mt. Pleasant SC 32:41 10:31
172 13/20 1112 Vito Grieco 32 M Mt Pleasant SC 32:41 10:31
173 8/19 1352 Sharon Watson 53 F Mt. Pleasant SC 32:41 10:32
174 9/19 1137 Sonya Hinnant 52 F Gainesville GA 32:43 10:32
175 4/6 1459 Ken Greene 27 M N. Charlesto SC 32:45 10:33
176 5/14 1090 Carmen Ellington 23 F Charleston SC 32:46 10:33
177 5/12 1134 Sydney Hindman 11 F Mt Pleasant SC 32:47 10:34
178 6/12 1133 Alexandra Hindman 11 F Mt Pleasant SC 32:49 10:34
179 10/28 1135 Tiffany Hindman 38 F Mt Pleasant SC 32:49 10:34
180 6/14 1397 Sarah Rollins 24 F N. Charlesto SC 32:52 10:35
181 12/21 1138 Lynn Holgate 49 F Isle Of Palm SC 32:53 10:35
182 7/13 1037 Bob Boyles 56 M Mt. Pleasant SC 32:54 10:36
183 6/8 1445 Andrew McKinnon 23 M Daniel Islan SC 32:55 10:36
184 4/9 1444 Jered Thornton 19 M Ladson SC 32:56 10:36
185 5/6 1460 Andrew Felker 26 M Summerville SC 32:56 10:36
186 2/12 1294 Cyndi Stein 60 F Mt. Pleasant SC 33:01 10:38
187 13/21 1082 Donna Dillard 47 F White Pine TN 33:05 10:39
188 5/9 1450 Vinnie Mentesana 18 M Charleston SC 33:06 10:40
189 3/12 1166 Madeline Lang 15 F Kiawah Islan SC 33:10 10:41
190 10/13 1296 Richard Tajak 60 M Isle Of Palm SC 33:12 10:41
191 10/19 1165 Allison Lang 54 F Kiawah Islan SC 33:13 10:42
192 7/14 1341 Amanda Miller 23 F North Huntin PA 33:24 10:45
193 14/20 1423 Gray Moore 33 M Johns Island SC 33:25 10:46
194 1455 Unknown Runner 33:29 10:47
195 6/9 1448 Evan Foy 19 M Mt. Pleasant SC 33:29 10:47
196 11/30 1440 Katie Hodgdon 30 F Summerville SC 33:30 10:47
197 3/12 1216 Patricia Munson 58 F Mt Pleasant SC 33:37 10:50
198 8/14 1452 Carmen Etienne 24 F N. Charlesto SC 33:38 10:50
199 7/12 1140 Brittney Howard 18 F Duncan SC 33:41 10:51
200 9/14 1405 Susan Morrison 24 F Mt. Pleasant SC 33:42 10:51
201 7/12 1394 Aidan Sabine 8 M Mt. Pleasant SC 33:51 10:54
202 7/9 1403 Cameron Dills 18 M Isle Of Palm SC 33:51 10:54
203 8/13 1412 Randy Glenn 55 M Mt. Pleasant SC 33:52 10:54
204 11/20 1181 Antonia Lowman 26 F North Charle SC 33:52 10:54
205 12/30 1204 Jennifer Means 33 F New Albany OH 33:55 10:55
206 11/19 1396 Leigh Sabine 43 F Mt. Pleasant SC 33:56 10:56
207 15/20 1203 Chris Means 32 M New Albany OH 33:56 10:56
208 4/12 1241 Lori Prater 55 F Hanahan SC 33:56 10:56
209 3/12 1075 Susan Costantini 60 F Charleston SC 33:57 10:56
210 12/19 1317 Kimberly Walz 41 F Mt Pleasant SC 33:58 10:56
211 8/12 1142 Jackson Howe 12 M Mt. Pleasant SC 34:01 10:57
212 6/6 1148 Joe Hyatt 29 M Summerville SC 34:05 10:59
213 10/14 1404 Rachel Cushing 24 F Mt. Pleasant SC 34:18 11:03
214 11/28 1194 Melissa McDaniel 39 F Chesnee SC 34:18 11:03
215 12/20 1107 Jamie Gonzalez 27 F Summerville SC 34:26 11:05
216 11/13 1272 Amon Shumate 64 M Hanahan SC 34:33 11:08
217 15/22 1035 Mark Bowden 43 M Mt. Pleasant SC 34:34 11:08
218 13/19 1034 Fletcher Bowden 43 F Mt. Pleasant SC 34:34 11:08
219 4/12 1344 Judy Hinman 62 F Charleston SC 34:37 11:09
220 13/30 1349 Whitney Holzer 34 F Isle Of Palm SC 34:38 11:09
221 4/12 1249 Eliza Quinn 13 F Mt Pleasant SC 34:39 11:10
222 5/12 1132 Anna Hildebrand 13 F Charleston SC 34:40 11:10
223 16/20 1350 Eric Holzer 34 M Isle Of Palm SC 34:40 11:10
224 1/1 1168 Lynda Lazarchick 70 F Mt. Pleasant SC 34:50 11:13
225 7/12 1377 Grace Price 12 F Mt. Pleasant SC 34:59 11:16
226 8/12 1115 Abigail Hamilton 12 F Mt. Pleasant SC 34:59 11:16
227 7/8 1234 Alex Petkus 25 M Charleston SC 35:07 11:19
228 11/14 1235 Sarah Petkus 24 F Charleston SC 35:08 11:19
229 14/19 1353 Jennifer Stark 43 F Mt. Pleasant SC 35:11 11:20
230 16/22 1289 Randy Stanley 41 M Mount Pleasa SC 35:11 11:20
231 6/9 1339 Steve Anderson 35 M Summerville SC 35:11 11:20
232 14/30 1305 Laura Tregner 30 F Summerville SC 35:11 11:20
233 14/21 1265 Darla Seidel 46 F Charleston SC 35:14 11:21
234 9/13 1173 Richard Leland 55 M Mt. Pleasant SC 35:15 11:21
235 11/19 1084 Annemarie Donato 52 F Mt. Pleasant SC 35:16 11:21
236 15/30 1006 Anna Allen 33 F Mt. Pleasant SC 35:16 11:21
237 10/13 1195 Kevin McDonaugh 57 M N. Charlesto SC 35:18 11:22
238 12/13 1213 Craig Munson 60 M Mt Pleasant SC 35:18 11:22
239 13/20 1328 Kelli Widener 29 F Holly Hill SC 35:21 11:23
240 5/12 1392 Eva Spratt 55 F Isle Of Palm SC 35:22 11:23
241 16/30 1077 Vanessa Cucciniello 33 F Mt. Pleasant SC 35:26 11:25
242 9/15 1116 Christopher Hamilto 48 M Mt. Pleasant SC 35:32 11:27
243 17/30 1111 Kylie Grieco 31 F Mt Pleasant SC 35:34 11:27
244 10/15 1386 Kenneth MacBride 47 M Mt. Pleasant SC 35:35 11:28
245 8/12 1169 Charlotte Lazarus 20 F Charleston SC 35:38 11:29
246 11/13 1443 Edward McIntyre 56 M 35:45 11:31
247 15/21 1256 Robin Rourk 46 F Hanahan SC 35:46 11:31
248 12/28 1171 Kerry Leach 37 F Mount Pleasa SC 35:54 11:34
249 16/21 1027 Teresa Berenyi 46 F Lake Wylie SC 35:55 11:34
250 9/12 1029 Harrison Billhorn 11 F Isle Of Palm SC 36:04 11:37
251 13/28 1246 Renee Pritchett 37 F Powder Sprin GA 36:04 11:37
252 17/22 1030 Jeff Billhorn 44 M Isle Of Palm SC 36:04 11:37
253 18/22 1245 Kevin Pritchett 41 M Powder Sprin GA 36:04 11:37
254 15/19 1401 Margaret Manley 41 F Mt. Pleasant SC 36:08 11:38
255 5/12 1502 Mimi O’Brien 60 F Isle Of Palm SC 36:09 11:39
256 14/28 1304 Patti Travasos 36 F Mt. Pleasant SC 36:10 11:39
257 17/20 1369 Mark Hladek 32 M Mt. Pleasant SC 36:11 11:39
258 12/19 1100 Marilyn Gaddist 54 F Goose Creek SC 36:14 11:40
259 19/22 1306 Derik Trent 41 M Charleston SC 36:15 11:40
260 15/28 1307 Erin Trent 36 F Charleston SC 36:15 11:40
261 6/12 1276 Maela Singh 16 F Charleston SC 36:19 11:42
262 6/12 1376 Kathleen Wilder 62 F Myrtle Beach SC 36:25 11:44
263 7/9 1389 Joseph Kessler 35 M Charleston SC 36:28 11:45
264 16/28 1388 Christina Thompson 36 F Charleston SC 36:29 11:45
265 17/28 1319 Michelle Ward 38 F Conway SC 36:37 11:47
266 18/28 1283 Georgia Springs 38 F Loris SC 36:43 11:49
267 13/19 1038 Dawn Boyles 54 F Mt. Pleasant SC 36:55 11:53
268 6/12 1361 Sandy Hartnett 59 F Spartanburg SC 36:58 11:54
269 12/14 1096 Emily Ferguson 24 F Greer SC 37:09 11:58
270 19/28 1310 Susan Vaughan 35 F Jacksonville FL 37:09 11:58
271 14/20 1039 Megan Brafford 26 F Charleston SC 37:10 11:58
272 9/12 1273 Margaret Shumate 18 F Hanahan SC 37:41 12:08
273 20/22 1017 Chris Barrineau 44 M Charleston SC 37:46 12:10
274 20/28 1251 Hazel Rider 38 F Summerville SC 37:46 12:10
275 18/30 1301 Amanda Therrell 32 F Lexington SC 37:50 12:11
276 11/15 1186 Michael Marty 46 M Charleston SC 37:54 12:12
277 7/12 1050 Victoria Campbell 55 F Clinton SC 37:58 12:13
278 21/28 1300 Karen Teffeau 37 F Mount Pleasa SC 37:58 12:14
279 22/28 1016 Krista Barnes 38 F Mt. Pleasant SC 37:59 12:14
280 10/12 1121 Katelyn Harnage 21 F Moncks Corne SC 37:59 12:14
281 18/20 1436 Brian Lee 34 M 38:00 12:14
282 19/30 1240 Cat Potter 33 F Mt. Pleasant SC 38:03 12:15
283 14/19 1177 Carol Libby 54 F Mount Pleasa SC 38:05 12:16
284 15/20 1147 Carolyn Hyatt 26 F Summerville SC 38:08 12:17
285 9/12 1212 Bennett Munson 6 M Darlington SC 38:08 12:17
286 8/9 1215 Kevin Munson 35 M Darlington SC 38:09 12:17
287 15/19 1225 Cindy Olie 53 F Highland Hei OH 38:09 12:17
288 12/13 1224 Chris Olie 55 M Highland Hei OH 38:09 12:17
289 7/12 1188 Gwen Mathews 61 F Fletcher NC 38:19 12:20
290 10/12 1290 James Staubes 11 M Mt. Pleasant SC 38:25 12:22
291 8/9 1458 Dial Miller 18 M Moncks Corne SC 38:26 12:22
292 13/14 1254 Sarah Ross 25 F Lexington SC 38:30 12:24
293 16/19 1007 Karyn Allen 51 F Mt. Pleasant SC 38:32 12:25
294 8/12 1172 Corky Ledbetter 60 F Hanahan SC 38:59 12:33
295 16/20 1033 Victoria Boucher 29 F Charleston SC 39:00 12:34
296 20/30 1124 Sarah Haslett 31 F Ravenel SC 39:06 12:35
297 17/21 1243 Nancy Pritchard 48 F Mt. Pleasant SC 39:22 12:41
298 12/15 1266 Harlan Seidel 52 M Charleston SC 39:26 12:42
299 21/22 1159 Jacklyn Kethan 42 M Tega Cay SC 39:27 12:42
300 17/19 1076 Jill Cox 52 F Conway SC 39:39 12:46
301 16/19 1074 Kellen Correia 43 F Mt. Pleasant SC 39:45 12:48
302 19/20 1323 Sam Watts 33 M Smyrna GA 39:45 12:48
303 21/30 1322 Meredith Watts 33 F Smyrna GA 39:45 12:48
304 23/28 1321 Lisa Warwick 38 F Mount Pleasa SC 39:56 12:52
305 18/19 1439 Susan Shannon 51 F 40:00 12:53
306 12/15 1395 Andrew Sabine 48 M Mt. Pleasant SC 40:01 12:53
307 11/12 1393 Cole Sabine 8 M Mt. Pleasant SC 40:01 12:53
308 24/28 1334 Amy Zeigler 35 F Charleston SC 40:12 12:57
309 2/4 1368 Marilyn Mattice 65 F Isle Of Palm SC 40:13 12:57
310 7/12 1047 Anna Burgess 15 F Summerville SC 40:20 12:59
311 22/30 1267 April Sellers 31 F Ladson SC 40:21 13:00
312 17/20 1161 Kristin Kizer 29 F Summerville SC 40:21 13:00
313 8/12 1113 Louise Haggerty 55 F Lexington SC 40:25 13:01
314 9/12 1073 Arlene Conte 58 F Mount Pleasa SC 40:28 13:02
315 19/19 1379 Sherry Ingle 51 F Weaverville NC 40:50 13:09
316 8/12 1032 Sarah Jane Billhorn 14 F Isle Of Palm SC 40:52 13:10
317 18/21 1031 Patreese Billhorn 45 F Isle Of Palm SC 40:52 13:10
318 9/12 1156 Olivia Keaton 14 F Irmo SC 41:03 13:13
319 25/28 1155 Andrea Keaton 38 F Irmo SC 41:03 13:13
320 26/28 1182 Bree Maddray 36 F Summerville SC 41:07 13:14
321 9/12 1402 Patricia Johnson 62 F Mt. Pleasant SC 41:15 13:17
322 5/9 1028 Marty Bettelli 67 M Isle Of Palm SC 41:27 13:21
323 11/12 1343 Meghan Burgess 19 F Summerville SC 41:44 13:26
324 19/21 1342 Ruthann Burgess 49 F Summerville SC 41:44 13:26
325 13/15 1382 Pat Hunkler 48 M Mt. Pleasant SC 41:58 13:31
326 10/12 1431 Mary Frazier 64 F Isle Of Palm SC 42:00 13:32
327 6/9 1430 Dennis Frazier 65 M Isle Of Palm SC 42:00 13:32
328 9/9 1449 Joseph Page 18 M 42:05 13:33
329 23/30 1055 Janice Carter 34 F North Charle SC 42:09 13:34
330 24/30 1020 Nikki Barthelemy 32 F Charleston SC 42:18 13:37
331 7/9 1014 Aulton Autry 66 M Charleston SC 42:18 13:37
332 10/12 1262 Rita Schlichter 59 F Isle Of Palm SC 42:27 13:40
333 20/21 1230 Teri Page 49 F Charleston SC 42:45 13:46
334 14/15 1229 Bob Page 47 M Charleston SC 42:46 13:46
335 12/12 1010 Ellen Anderson 18 F Marion NC 42:48 13:47
336 11/12 1185 Pamela Marsh 59 F Isle Of Palm SC 42:51 13:48
337 11/12 1129 Judy Henderson 61 F Greenwood SC 42:54 13:49
338 25/30 1340 Stefanie Anderson 30 F Summerville SC 42:57 13:50
339 17/19 1264 Leslie Seay 41 F Mt. Pleasant SC 43:08 13:53
340 18/19 1009 Anna Anderson 42 F Marion NC 43:25 13:59
341 18/20 1160 Jackie Kirchhoff 29 F Charleston SC 43:27 13:59
342 10/12 1217 Tillman Munson 9 F Darlington SC 43:36 14:02
343 26/30 1218 Virginia Munson 34 F Darlington SC 43:36 14:02
344 19/20 1154 Christina Jordan 26 F Elgin SC 43:43 14:05
345 22/22 1127 Michael Healey 42 M Charleston SC 44:10 14:13
346 12/12 1126 Brandan Healey 12 M Charleston SC 44:10 14:13
347 20/20 1434 Andrea Marten 28 F Charlotte NC 44:25 14:18
348 10/12 1015 Sydni Avant 15 F Murfreesboro TN 44:53 14:27
349 3/4 1184 Sandy Mahoney 69 F McCormick SC 45:03 14:30
350 8/9 1363 Layne Davis 67 M Canton OH 45:07 14:32
351 19/19 1281 Mecole Springer 40 F Murfreesboro TN 45:28 14:38
352 13/15 1282 Robert Springer 51 M Murfreesboro TN 45:28 14:38
353 27/30 1252 Chris Rollison 34 F Summerville SC 45:51 14:46
354 11/12 1088 Caly Edwards 14 F Isle Of Palm SC 46:40 15:02
355 12/12 1355 Elliott Lyles 14 F Sullivans Is SC 46:41 15:02
356 11/12 1338 Manon Kling 12 F Summerville SC 46:58 15:07
357 15/15 1337 Christopher Kling 45 M Summerville SC 46:59 15:08
358 13/13 1316 Ellen Walton 56 M Charleston SC 47:36 15:19
359 20/20 1438 Mark Fell 32 M Mt. Pleasant SC 47:37 15:20
360 28/30 1441 Elizabeth Boeschen 33 F 47:56 15:26
361 14/14 1106 Haley Godfrey 25 F Sullivans Is SC 47:56 15:26
362 9/9 1375 Bob Wilder 66 M Myrtle Beach SC 48:06 15:29
363 29/30 1013 Samantha Askew 32 F Gainesville VA 48:54 15:45
364 30/30 1083 Tabitha Dillon 32 F Charleston SC 48:54 15:45
365 12/12 1043 Kathy Brown 63 F Charleston SC 49:07 15:49
366 21/21 1049 Kathryn Byer 48 F Simpsonville SC 49:07 15:49
367 12/12 1367 Makenzie Burke 10 F Sullivans Is SC 51:31 16:35
368 12/12 1366 Lori Burke 56 F Sullivans Is SC 51:31 16:35
369 14/15 1149 Russell Iserman 50 M Summerville SC 52:21 16:51
370 15/15 1193 Steve McCormack 53 M Mount Pleasa SC 53:16 17:09
371 1/2 1183 Hugh Mahoney 70 M McCormick SC 53:34 17:15
372 27/28 1278 Jennifer Smith 35 F Summerville SC 53:41 17:17
373 8/8 1447 Christopher Smith 22 M Hanahan SC 54:22 17:30
374 9/9 1153 Kenric Johnson Sr. 38 M Summerville SC 54:25 17:31
375 13/13 1416 Bill Power 60 M Daniel Islan SC 55:54 18:00
376 28/28 1442 Roseanne Koellner 38 F Rock Hill SC 57:42 18:35
377 4/4 1059 Mary Chambers 65 F Isle Of Palm SC 59:03 19:01
378 2/2 1221 Joseph Myers III 70 M Mount Pleasa SC 1:04:14 20:41

THE 20TH ANNUAL-RUN FOR THE CHILD
ISLE OF PALMS 10K CONNECTOR RUN/WALK
Sponsored by The Exchange Club of MT. PLEASANT and ISLE OF PALMS
MT. PLEASANT/ISLE OF PALMS,S.C. OCT. 6, 2012
Results compiled by Race Management Systems(RMS), www.rmssports.com

********** AWARDS LIST **************

********** FEMALE OVERALL RESULTS ***********
1 Caitlin Ranson 27 Pickens SC 40:15
2 Karo Kupps 30 Folly Beach SC 43:17
3 Paula Walmet 42 Mt. Pleasant SC 43:34
********** MALE OVERALL RESULTS ***********
1 Karl Walsh 37 Mt. Pleasant SC 33:32
2 Jay Upchurch 34 James Island SC 33:34
3 Greg Brown 44 Mt. Pleasant SC 38:02

**************** FEMALE MASTERS OVERALL RESULTS (40+)**************
1 John Hendricks 44 Mt. Pleasant SC 45:11

**************** MALE MASTERS OVERALL RESULTS (40+)**************
1 Bratton Fennell 48 Myrtle Beach SC 40:29

********** FEMALE GRAND MASTERS OVERALL RESULTS (50+) **********
1 Anne Boone 66 Hollywood SC 53:02

********** MALE GRAND MASTERS OVERALL RESULTS (50+) **********
1 Ed Rose 50 Daniel Island SC 44:35

**************** AGE GROUP RESULTS *********************
FEMALE AGE GROUP: 1 – 12
MALE AGE GROUP: 1 – 12
1 Thomas Pittman 11 Charleston SC 46:11
2 Seth Logan 9 Summerville SC 1:24:15
FEMALE AGE GROUP: 13 – 17
1 Morgan Lee 14 Kiawah Island SC 45:56
2 Audrey Hamilton 14 Mt. Pleasant SC 48:12
3 Isabella Alfaro 17 Charleston SC 48:14
MALE AGE GROUP: 13 – 17
FEMALE AGE GROUP: 18 – 21
1 Kelly Maw 21 Raleigh NC 54:02
2 Angel Hughes 20 Greenville SC 58:55
3 Kayla Lawrimore 19 Moncks Corner SC 1:05:02
MALE AGE GROUP: 18 – 21
1 Cameron Freeman 20 Lyman SC 48:19
FEMALE AGE GROUP: 22 – 25
1 Jennifer Kryzanowsk 25 Summerville SC 45:24
2 Alex Hellams 22 Charleston SC 49:30
3 Margaret Gibbs 24 Mount Pleasant SC 57:10
MALE AGE GROUP: 22 – 25
1 Stephen Pulley 25 Mt. Pleasant SC 39:45
2 Tyler Minton 25 Johnson City TN 52:47
3 Lolade Lamina 23 Ladson SC 52:49
FEMALE AGE GROUP: 26 – 29
1 Jessica Obrien 26 Charleston SC 48:28
2 Rebecca Murphy 29 Conway SC 48:41
3 Faye Cathcart 27 Mount Pleasant SC 49:43

MALE AGE GROUP: 26 – 29
1 Ryan Strickler 29 Charleston SC 38:13
2 Stuart White 27 Charleston SC 39:15
3 Thijs Van De Kamp 29 Mt. Pleasant SC 40:42
FEMALE AGE GROUP: 30 – 34
1 Lauren McMaster 32 Charleston SC 44:31
2 Katherine McEvoy 34 Charleston SC 45:09
3 Megan Inglefield 33 Charleston SC 47:15
MALE AGE GROUP: 30 – 34
1 Ian Auman 34 Mt. Pleasant SC 38:22
2 Edwin Chambers 33 Jefferson GA 42:16
3 Bp Holbrook 31 Charleston SC 43:33
FEMALE AGE GROUP: 35 – 39
1 Elisa Strickler 36 Charleston SC 45:47
2 Holly Limbert 36 Mt. Pleasant SC 49:22
3 Jennifer Rhyne 38 Mount Pleasant SC 50:01
MALE AGE GROUP: 35 – 39
1 Michael Varlas 37 Mt. Pleasant SC 39:41
2 Bobby Wilder 37 Myrtle Beach SC 41:47
3 Chris Schafer 38 Mount Pleasant SC 44:10
FEMALE AGE GROUP: 40 – 44
1 Jennifer Meyers 41 Charleston SC 49:24
2 Catherine Rubinstei 43 Charleston SC 51:48
3 Jennifer Hartig 40 Johns Island SC 52:15
MALE AGE GROUP: 40 – 44
1 Dan Rodell 44 Mt. Pleasant SC 41:40
2 Thomas Pollehn 44 Mt. Pleasant SC 45:21
3 Jeff Honeycutt 44 Columbia SC 46:34
FEMALE AGE GROUP: 45 – 49
1 C. Singh 47 Charleston SC 47:22
2 Peggy Rama 48 Isle Of Palms SC 49:23
3 Cynthia Bohr 45 Mt. Pleasant SC 50:13
MALE AGE GROUP: 45 – 49
1 Dale Looper 45 Easley SC 42:37
2 Bryant Kohut 49 Summerville SC 43:26
3 Neil Mann 46 Charleston SC 44:29
FEMALE AGE GROUP: 50 – 54
1 Lori Lyles 50 Sullivans Island SC 53:21
2 Tammy Wimmer 50 Greenwood SC 53:43
3 Monica Lomincharmd 52 Mt Pleasant SC 56:31
MALE AGE GROUP: 50 – 54
1 Chris Handal 51 Charleston SC 45:57
2 Jeff Walton 53 Charleston SC 47:54
3 Edwin Barthold 50 Goose Creek SC 50:34
FEMALE AGE GROUP: 55 – 59
1 Nancy Metzler 56 Mt. Pleasant SC 1:00:25
2 Cindy Brown 59 Sullivans Island SC 1:00:52
3 Margaret Miller 57 Isle Of Palms SC 1:04:17
MALE AGE GROUP: 55 – 59
1 Daniel Clapper 59 North Charleston SC 47:35
2 Brian Moore 57 Isle Of Palms SC 50:12
3 Matthews Modica 56 Mt. Pleasant SC 50:51
FEMALE AGE GROUP: 60 – 64
1 Nancy Anderson 62 Spartanburg SC 59:16
2 Patricia Kotila 62 Johns Island SC 59:40
3 Jeannie Vinson 60 Chapin SC 59:45

MALE AGE GROUP: 60 – 64
1 Thomas Warner 63 Charleston SC 49:13
2 Ed Vinson 64 Chapin SC 49:13
3 William Van Rooyen 64 Pebble Beach CA 51:50
FEMALE AGE GROUP: 65 – 69
1 Joan Mulvihill 67 Charleston SC 1:00:05
2 Vickie Sessions 67 Charleston SC 1:04:59
MALE AGE GROUP: 65 – 69
1 Fred Reinhard 67 Mt. Pleasant SC 46:50
2 Kerry Klink 65 Charleston SC 1:00:23
3 Boyd Haile 66 Rock Hill SC 1:04:35
FEMALE AGE GROUP: 70 – 74
MALE AGE GROUP: 70 – 74
1 Marshall Wakat 70 Charleston SC 51:12
2 Larry Wiles 71 Summerville SC 1:28:43
FEMALE AGE GROUP: 75 – 99
MALE AGE GROUP: 75 – 99
1 Jimmy Craft 76 Lexington SC 48:07
2 David Watson 77 Summerville SC 1:04:20

THE 20TH ANNUAL-RUN FOR THE CHILD
ISLE OF PALMS 10K CONNECTOR RUN/WALK
Sponsored by The Exchange Club of MT. PLEASANT and ISLE OF PALMS
MT. PLEASANT/ISLE OF PALMS,S.C. OCT. 6, 2012
Results compiled by Race Management Systems(RMS), www.rmssports.com

Place Div/Tot No. Name Age S City St Time Pace
===== ======== ===== =================== === = ============ == ======= =====
1 1/35 529 Karl Walsh 37 M Mt. Pleasant SC 33:32 5:24
2 1/30 543 Jay Upchurch 34 M James Island SC 33:34 5:24
3 1/27 573 Greg Brown 44 M Mt. Pleasant SC 38:02 6:08
4 1/14 411 Ryan Strickler 29 M Charleston SC 38:13 6:09
5 2/30 549 Ian Auman 34 M Mt. Pleasant SC 38:22 6:11
6 2/14 572 Stuart White 27 M Charleston SC 39:15 6:19
7 2/35 432 Michael Varlas 37 M Mt. Pleasant SC 39:41 6:24
8 1/3 345 Stephen Pulley 25 M Mt. Pleasant SC 39:45 6:24
9 1/32 348 Caitlin Ranson 27 F Pickens SC 40:15 6:29
10 1/18 136 Bratton Fennell 48 M Myrtle Beach SC 40:29 6:31
11 3/14 576 Thijs Van De Kamp 29 M Mt. Pleasant SC 40:42 6:33
12 2/27 358 Dan Rodell 44 M Mt. Pleasant SC 41:40 6:43
13 3/35 524 Bobby Wilder 37 M Myrtle Beach SC 41:47 6:44
14 3/30 77 Edwin Chambers 33 M Jefferson GA 42:16 6:48
15 2/18 255 Dale Looper 45 M Easley SC 42:37 6:52
16 1/53 541 Karo Kupps 30 F Folly Beach SC 43:17 6:58
17 3/18 625 Bryant Kohut 49 M Summerville SC 43:26 7:00
18 4/30 522 Bp Holbrook 31 M Charleston SC 43:33 7:01
19 1/25 445 Paula Walmet 42 F Mt. Pleasant SC 43:34 7:01
20 5/30 472 Kyle Winslow 31 M Charleston SC 44:07 7:06
21 4/35 375 Chris Schafer 38 M Mount Pleasa SC 44:10 7:07
22 4/18 515 Neil Mann 46 M Charleston SC 44:29 7:10
23 2/53 558 Lauren McMaster 32 F Charleston SC 44:31 7:10
24 1/15 362 Ed Rose 50 M Daniel Islan SC 44:35 7:11
25 5/35 343 Ryan Price 36 M Summerville SC 44:42 7:12
26 3/53 280 Katherine McEvoy 34 F Charleston SC 45:09 7:16
27 2/25 485 John Hendricks 44 F Mt. Pleasant SC 45:11 7:17
28 3/27 509 Thomas Pollehn 44 M Mt. Pleasant SC 45:21 7:18
29 1/11 232 Jennifer Kryzanowsk 25 F Summerville SC 45:24 7:19
30 6/30 346 Daniel Ragan 34 M Mount Pleasa SC 45:27 7:19
31 1/46 410 Elisa Strickler 36 F Charleston SC 45:47 7:22
32 7/30 323 Shawn Okane 33 M Mount Pleasa SC 45:47 7:23
33 6/35 554 Jeff Cody 38 M Ravenel SC 45:54 7:24
34 1/11 243 Morgan Lee 14 F Kiawah Islan SC 45:56 7:24
35 2/15 552 Chris Handal 51 M Charleston SC 45:57 7:24
36 1/2 534 Thomas Pittman 11 M Charleston SC 46:11 7:26
37 8/30 29 Matthew Bell 32 M Mount Pleasa SC 46:28 7:29
38 7/35 20 Michael Barton 36 M Charleston SC 46:31 7:30
39 4/27 186 Jeff Honeycutt 44 M Columbia SC 46:34 7:30
40 9/30 526 Pete Huff 32 M Mt. Pleasant SC 46:43 7:32
41 1/9 492 Fred Reinhard 67 M Mt. Pleasant SC 46:50 7:33
42 5/27 502 Brett Carlson 40 M Charleston SC 47:10 7:36
43 8/35 82 David Clanton 37 M Moncks Corne SC 47:13 7:36
44 4/53 550 Megan Inglefield 33 F Charleston SC 47:15 7:37
45 1/22 504 C. Singh 47 F Charleston SC 47:22 7:38
46 4/14 498 Drew Wessels 28 M Peoria IL 47:35 7:40
47 1/10 83 Daniel Clapper 59 M North Charle SC 47:35 7:40
48 3/15 446 Jeff Walton 53 M Charleston SC 47:54 7:43
49 6/27 490 David Spychski 42 M Mt. Pleasant SC 47:57 7:43
50 1/2 536 Jimmy Craft 76 M Lexington SC 48:07 7:45
51 2/11 168 Audrey Hamilton 14 F Mt. Pleasant SC 48:12 7:46
52 10/30 182 John Heyrich 32 M Johns Island SC 48:13 7:46
53 3/11 7 Isabella Alfaro 17 F Charleston SC 48:14 7:46
54 1/1 142 Cameron Freeman 20 M Lyman SC 48:19 7:47
55 5/53 81 Lillian Ciany 30 F Mount Pleasa SC 48:26 7:48
56 2/32 320 Jessica Obrien 26 F Charleston SC 48:28 7:48
57 9/35 304 Shane Mosny 39 M Charleston SC 48:30 7:49
58 7/27 444 Eric Walmet 40 M Mt. Pleasant SC 48:35 7:50
59 8/27 290 Mark Michel 43 M Mt. Pleasant SC 48:39 7:50
60 3/32 312 Rebecca Murphy 29 F Conway SC 48:41 7:50
61 10/35 412 Jeff Studley 39 M Summerville SC 48:57 7:53
62 11/30 56 Tate Broze 32 M North Charle SC 48:59 7:53
63 12/30 205 Lanier Jackson 30 M Charleston SC 49:03 7:54
64 13/30 310 Cory Munson 33 M Fort Mill SC 49:07 7:55
65 6/53 475 Meaghan Wolff 33 F Arlington VA 49:12 7:55
66 1/14 448 Thomas Warner 63 M Charleston SC 49:13 7:56
67 2/14 435 Ed Vinson 64 M Chapin SC 49:13 7:56
68 7/53 382 Joelle Sharisky 33 F Mt Pleasant SC 49:22 7:57
69 2/46 250 Holly Limbert 36 F Mt. Pleasant SC 49:22 7:57
70 2/22 347 Peggy Rama 48 F Isle Of Palm SC 49:23 7:57
71 3/25 289 Jennifer Meyers 41 F Charleston SC 49:24 7:57
72 11/35 55 Paul Brown 39 M Mount Pleasa SC 49:29 7:58
73 2/11 180 Alex Hellams 22 F Charleston SC 49:30 7:58
74 5/18 107 Hal Crowley 45 M Mount Pleasa SC 49:37 7:59
75 4/32 74 Faye Cathcart 27 F Mount Pleasa SC 49:43 8:01
76 4/11 546 Delaney Riggs 14 F Mt. Pleasant SC 49:53 8:02
77 12/35 26 Paul Bednar 37 M Sierra Vista AZ 49:59 8:03
78 6/18 34 Timothy Bertscha 47 M Mt. Pleasant SC 50:00 8:03
79 3/46 352 Jennifer Rhyne 38 F Mount Pleasa SC 50:01 8:03
80 5/32 454 Amanda Weatherford 26 F Ladson SC 50:02 8:04
81 9/27 50 James Bradley 43 M Mt. Pleasant SC 50:10 8:05
82 2/10 299 Brian Moore 57 M Isle Of Palm SC 50:12 8:05
83 6/32 88 Beth Coen 26 F Myrtle Beach SC 50:13 8:05
84 10/27 301 Noah Moore 41 M Mt. Pleasant SC 50:13 8:05
85 3/22 44 Cynthia Bohr 45 F Mt. Pleasant SC 50:13 8:05
86 13/35 154 Allen Gonzaga 38 M Mount Pleasa SC 50:16 8:06
87 4/46 58 Jennifer Buckaloo 39 F Sullivans Is SC 50:19 8:06
88 4/15 19 Edwin Barthold 50 M Goose Creek SC 50:34 8:09
89 14/35 321 John Obrien 36 M Charleston SC 50:36 8:09
90 15/35 378 Tj Scott 35 M Charleston SC 50:37 8:09
91 5/14 334 Eric Pease 29 M Isle Of Palm SC 50:46 8:11
92 3/10 297 Matthews Modica 56 M Mt. Pleasant SC 50:51 8:11
93 5/15 221 Rusty Kitch 54 M Summerville SC 51:03 8:13
94 16/35 37 Rob Bierman 37 M Mount Pleasa SC 51:04 8:14
95 1/2 440 Marshall Wakat 70 M Charleston SC 51:12 8:15
96 4/10 505 David Sadler 59 M Awendaw SC 51:15 8:15
97 11/27 467 Chris Williams 44 M Mt Pleasant SC 51:15 8:15
98 5/46 307 Tiffany Moye 35 F Mt Pleasant SC 51:22 8:16
99 7/18 296 Jamie Mitchell 48 M Monticello GA 51:28 8:17
100 6/14 404 George Stevens 27 M Charleston SC 51:30 8:18
101 17/35 111 Rocky Cundari 39 M Charleston SC 51:30 8:18
102 18/35 493 Dax Kelm 36 M Charleston SC 51:30 8:18
103 7/14 4 Erik Akrop 28 M Charleston SC 51:32 8:18
104 6/15 567 Mel Okeefe 53 M Mt. Pleasant SC 51:36 8:19
105 14/30 395 Michael Smith 32 M Summerville SC 51:38 8:19
106 4/25 367 Catherine Rubinstei 43 F Charleston SC 51:48 8:21
107 3/14 499 William Van Rooyen 64 M Pebble Beach CA 51:50 8:21
108 6/46 355 Blair Rissing 35 F Charleston SC 51:57 8:22
109 8/14 14 Jonathan Atkins 28 M Hanahan SC 52:07 8:24
110 7/46 36 Mary Bierman 38 F Mount Pleasa SC 52:11 8:24
111 5/25 496 Jennifer Hartig 40 F Johns Island SC 52:15 8:25
112 7/15 311 David Murphy 51 M Mooresville NC 52:31 8:28
113 8/15 461 Rod Wessinger 51 M Daniel Islan SC 52:37 8:29
114 6/25 54 Missi Brown 44 F Zion Crossro VA 52:39 8:29
115 8/53 332 Ivie Parker 30 F Charleston SC 52:43 8:29
116 2/3 518 Tyler Minton 25 M Johnson City TN 52:47 8:30
117 3/3 236 Lolade Lamina 23 M Ladson SC 52:49 8:30
118 15/30 398 Alex Sokohl 31 M Johns Island SC 52:53 8:31
119 16/30 85 Jay Cline 30 M Mt. Pleasant SC 52:53 8:31
120 7/32 75 Jessica Chaconas 27 F Sullivans Is SC 52:56 8:31
121 8/46 284 Tracy McLaughlin 35 F Summerville SC 53:01 8:32
122 1/3 46 Anne Boone 66 F Hollywood SC 53:02 8:33
123 9/46 500 Jessi Sosnouski 35 F Isle Of Palm SC 53:06 8:33
124 7/25 503 Lori Singh 42 F Isle Of Palm SC 53:07 8:33
125 8/32 557 Jessica Stralkow 27 F Mt. Pleasant SC 53:15 8:35
126 1/11 497 Lori Lyles 50 F Sullivans Is SC 53:21 8:36
127 9/14 269 Dimi Matouchev 28 M Mt. Pleasant SC 53:24 8:36
128 9/53 408 Kristin Stober 34 F Charleston SC 53:24 8:36
129 4/14 143 Randy Freeze 62 M Isle Of Palm SC 53:24 8:36
130 9/32 531 Krishna Kijanka 29 F Mt. Pleasant SC 53:25 8:36
131 8/25 538 Adrienne Small 42 F Moncks Corne SC 53:36 8:38
132 5/14 428 Bill Tynan 64 M Johns Island SC 53:36 8:38
133 12/27 162 Keith Grimaud 40 M Irmo SC 53:38 8:38
134 10/53 400 Rachel Stapleton 30 F Mount Pleasa SC 53:38 8:38
135 10/32 230 Sarah Krapfel 29 F Mount Pleasa SC 53:39 8:39
136 10/46 32 Rebecca Benton 37 F Mount Pleasa SC 53:40 8:39
137 9/25 379 Myra Seaman 44 F Mt. Pleasant SC 53:40 8:39
138 2/11 471 Tammy Wimmer 50 F Greenwood SC 53:43 8:39
139 19/35 172 Martin Hansen 37 M Mount Pleasa SC 53:44 8:39
140 6/14 364 John Ross 63 M Orangeburg SC 53:45 8:39
141 10/25 487 Meg Green 43 F Johns Island SC 53:45 8:39
142 11/53 117 Krystal Davis 34 F Mt. Pleasant SC 53:47 8:40
143 11/46 413 Jennifer Studley 36 F Summerville SC 53:51 8:40
144 1/4 561 Kelly Maw 21 F Raleigh NC 54:02 8:42
145 12/53 114 Heidi Davidson 31 F Mt. Pleasant SC 54:05 8:43
146 17/30 131 Chase Edwards 30 M Mt. Pleasant SC 54:17 8:45
147 7/14 52 Alan Brown 64 M Charleston SC 54:18 8:45
148 13/53 209 Michelle Jenkins 31 F Mt Pleasant SC 54:19 8:45
149 20/35 407 Glenn Stiegman 36 M Mt. Pleasant SC 54:19 8:45
150 4/22 169 Lauren Hamilton 47 F Mt. Pleasant SC 54:23 8:46
151 8/18 45 Bill Boice 47 M Mt Pleasant SC 54:29 8:46
152 14/53 528 Kathryn Selbe 32 F McLean VA 54:33 8:47
153 18/30 235 Jeremiah Lackey 31 M Summerville SC 54:38 8:48
154 13/27 553 Chris Hickman 40 M Johns Island SC 54:41 8:48
155 5/11 562 Leah Mumme-Mcconnel 15 F N. Charlesto SC 54:48 8:50
156 19/30 16 Robert Bach 30 M Charleston SC 54:52 8:50
157 14/27 68 Frank Butler 40 M Bonneau SC 54:54 8:51
158 20/30 17 Joseph Barchanowicz 30 M Charleston SC 54:55 8:51
159 12/46 113 Carla Danielson 37 F Mount Pleasa SC 55:04 8:52
160 5/10 489 Phil Dillon 58 M Isle Of Palm SC 55:05 8:52
161 5/22 79 Kim Chasteen 49 F Blowing Rock NC 55:15 8:54
162 11/25 193 Sherry Howard 44 F Duncan SC 55:17 8:54
163 6/10 453 John Watson 55 M Moore SC 55:17 8:54
164 13/46 291 Alison Miller 39 F Mt Pleasant SC 55:20 8:55
165 10/14 199 Michael Hughes 28 M Charlotte NC 55:24 8:55
166 9/18 484 Bill Brown 46 M Zion Crossro VA 55:26 8:56
167 9/15 559 David Maw 52 M Raleigh NC 55:28 8:56
168 12/25 213 Valerie Jones 41 F Sullivans Is SC 55:31 8:56
169 10/15 173 Joe Harnage 54 M Moncks Corne SC 55:39 8:58
170 7/10 422 Dave Trautman 57 M Charleston SC 55:45 8:59
171 15/27 57 Jonathan Bryant 42 M Mount Pleasa SC 55:49 8:59
172 11/32 129 Angie Duncan 27 F Ladson SC 55:56 9:01
173 21/35 89 Hunter Coleman 38 M Irmo SC 55:59 9:01
174 22/35 11 Bryan Anderson 36 M Charleston SC 56:01 9:01
175 23/35 295 Steve Mills 37 M Charlotte NC 56:02 9:02
176 540 Matthew Hughes M Witchita KS 56:10 9:03
177 6/22 563 Monica Mumme 49 F N. Charlesto SC 56:14 9:03
178 11/15 570 Tim Ahmats 53 M Isle Of Palm SC 56:17 9:04
179 3/11 254 Monica Lomincharmd 52 F Mt Pleasant SC 56:31 9:06
180 11/14 222 Sean Kitch 26 M Charleston SC 56:39 9:07
181 12/32 371 Amanda Santamaria 26 F Charleston SC 56:39 9:07
182 8/14 405 Fred Steward 60 M Lake Wylie SC 56:39 9:08
183 15/53 272 Carrie Maxwell 32 F Mt Pleasant SC 56:41 9:08
184 16/53 197 Kathy Hughes 32 F Charleston SC 56:52 9:10
185 14/46 463 Rebecca Whitley 35 F Goose Creek SC 57:05 9:12
186 9/14 539 Chris McCool 60 M Summerville SC 57:10 9:12
187 3/11 150 Margaret Gibbs 24 F Mount Pleasa SC 57:10 9:12
188 17/53 94 Erin Conrad 32 F Charleston SC 57:10 9:12
189 13/32 95 Katie Conway 29 F Mount Pleasa SC 57:15 9:13
190 12/15 315 Fred Nash 51 M Charleston SC 57:18 9:14
191 21/30 514 Chase Fields 30 M Isle Of Palm SC 57:23 9:15
192 13/25 494 Kate Wartner 42 F Mt. Pleasant SC 57:27 9:15
193 18/53 24 Brooke Beasley 32 F Mt Pleasant SC 57:28 9:15
194 24/35 457 Sean Weber 38 M Charleston SC 57:28 9:15
195 19/53 185 Meredith Holcomb 33 F Mt Pleasant SC 57:32 9:16
196 7/22 456 Kimberly Weber 47 F Charleston SC 57:32 9:16
197 20/53 181 Brittany Herring 30 F Summerville SC 57:35 9:16
198 15/46 481 Marilyn Young 38 F Mt. Pleasant SC 57:40 9:17
199 6/11 208 Auburn Jeffries 15 F Sullivans Is SC 57:46 9:18
200 16/46 98 Emily Corning 36 F Hanahan SC 57:47 9:18
201 7/11 217 Alex Kerrison 16 F Charleston SC 57:51 9:19
202 8/11 105 Helen Cribb 16 F Charleston SC 57:51 9:19
203 16/27 101 John Crain 43 M Redmond WA 58:05 9:21
204 4/11 544 Stevie Arrand 25 F N. Charlesto SC 58:05 9:21
205 14/32 164 Jenima Hadjian 29 F Mt Pleasant SC 58:08 9:22
206 8/10 530 Marty Blanchard 56 M N. Charlesto SC 58:08 9:22
207 10/18 170 Robert Haney 49 M Mt. Pleasant SC 58:11 9:22
208 13/15 227 Thomas Kotz 54 M Asheville NC 58:15 9:23
209 15/32 163 Mary Guthrie 28 F Charleston SC 58:21 9:24
210 21/53 171 Stephanie Hannon 32 F North Charle SC 58:27 9:25
211 5/11 527 Emily Huff 24 F Charleston SC 58:27 9:25
212 14/25 426 Alice Turnage 41 F Mt. Pleasant SC 58:36 9:26
213 9/11 555 Michelle Acosta 16 F Charleston SC 58:37 9:26
214 4/11 483 Viki Fox 52 F Isle Of Palm SC 58:38 9:27
215 8/22 145 Dionne Gammon Robin 45 F Charleston SC 58:44 9:28
216 22/53 388 Meredith Shuler 30 F Mount Pleasa SC 58:46 9:28
217 17/46 369 Amy Ryan 39 F Mount Pleasa SC 58:49 9:28
218 22/30 361 Phillip Rosal 30 M Mount Pleasa SC 58:51 9:29
219 23/53 511 Melissa Ludwig 31 F Goose Creek SC 58:55 9:29
220 2/4 510 Angel Hughes 20 F Greenville SC 58:55 9:29
221 11/18 159 Robert Grant 46 M Mt. Pleasant SC 58:59 9:30
222 12/14 41 Kyle Blankenship 27 M Mt Pleasant SC 59:07 9:31
223 12/18 102 Dan Crance 49 M Summerville SC 59:09 9:32
224 6/11 283 Melissa McHugh 25 F Charleston SC 59:12 9:32
225 1/8 12 Nancy Anderson 62 F Spartanburg SC 59:16 9:33
226 13/18 519 Bob Boselowitz 48 M Mt. Pleasant SC 59:18 9:33
227 18/46 40 Carmen Blackwell 39 F Chesnee SC 59:22 9:34
228 9/22 571 Diane Juras 48 F Isle Of Palm SC 59:29 9:35
229 23/30 506 William Lyan 30 M Mt. Pleasant SC 59:32 9:35
230 24/53 340 Robyn Powers 33 F Mt. Pleasant SC 59:33 9:35
231 2/8 226 Patricia Kotila 62 F Johns Island SC 59:40 9:37
232 542 Kate Yoas F Mt. Pleasant SC 59:42 9:37
233 3/8 436 Jeannie Vinson 60 F Chapin SC 59:45 9:37
234 7/11 214 Lauren Karnitz 23 F Ladson SC 59:48 9:38
235 10/22 187 Lisa Honeycutt 45 F Columbia SC 59:55 9:39
236 14/18 447 Bill Ward 47 M Ridgeville SC 59:57 9:39
237 2/3 566 Joan Mulvihill 67 F Charleston SC 1:00:05 9:41
238 25/53 99 Marcene Cornwell 32 F Mount Pleasa SC 1:00:06 9:41
239 9/10 267 Thomas Martin 56 M Charleston SC 1:00:10 9:41
240 19/46 175 Amy Hart 36 F Mt. Pleasant SC 1:00:16 9:42
241 2/9 224 Kerry Klink 65 M Charleston SC 1:00:23 9:43
242 1/10 288 Nancy Metzler 56 F Mt. Pleasant SC 1:00:25 9:44
243 17/27 427 Rod Turnage 40 M Mt. Pleasant SC 1:00:29 9:45
244 20/46 294 Kristen Mills 36 F Charlotte NC 1:00:32 9:45
245 25/35 466 Eric Wilkinson 35 M Mount Pleasa SC 1:00:38 9:46
246 26/35 97 Edwin Corning 35 M Hanahan SC 1:00:43 9:47
247 26/53 302 Tara Moore 31 F Summerville SC 1:00:43 9:47
248 27/53 161 Virginia Griffin 32 F Ladson SC 1:00:44 9:47
249 21/46 556 Thelma Keenan 37 F Mt. Pleasant SC 1:00:45 9:47
250 18/27 63 William Burke 44 M Hanahan SC 1:00:45 9:47
251 16/32 5 Alexis Albronda 27 F Charleston SC 1:00:48 9:48
252 2/10 53 Cindy Brown 59 F Sullivans Is SC 1:00:52 9:48
253 11/22 138 Melissa Field 46 F Mount Pleasa SC 1:00:55 9:49
254 5/11 568 Valerie Fitts 50 F Mt. Pleasant SC 1:01:02 9:50
255 15/25 474 Michelle Wolfe 41 F Mount Pleasa SC 1:01:06 9:50
256 6/11 104 Karen Creighton 54 F Goose Creek SC 1:01:11 9:51
257 22/46 146 Ashley Gardner 39 F Charleston SC 1:01:13 9:51
258 16/25 133 Jill Evans 41 F Raleigh NC 1:01:16 9:52
259 13/14 247 Logan Levan 28 M Goose Creek SC 1:01:16 9:52
260 28/53 204 Anne Jackson 30 F Charleston SC 1:01:20 9:53
261 7/11 564 Anna Blestel 52 F Inman SC 1:01:33 9:55
262 17/32 139 Jennifer Foster 28 F N. Charlesto SC 1:01:47 9:57
263 29/53 507 Lauren Wier 30 F Mt. Pleasant SC 1:01:50 9:57
264 23/46 242 Cristin Lee 35 F Charlotte NC 1:01:50 9:57
265 8/11 399 Tammy Spaneas 53 F Mt. Pleasant SC 1:01:54 9:58
266 18/32 191 Erin Hopkins 28 F Mount Pleasa SC 1:02:00 9:59
267 19/32 476 Allison Wood 28 F Mt Pleasant SC 1:02:09 10:01
268 24/46 303 Melissa Mosny 37 F Charleston SC 1:02:09 10:01
269 19/27 578 David McDonald 43 M Summerville SC 1:02:10 10:01
270 17/25 276 Melanie McDonald 40 F Summerville SC 1:02:10 10:01
271 27/35 64 Ian Burns 38 M Mt Pleasant SC 1:02:15 10:02
272 4/8 48 L Carol Bowers 62 F Summerville SC 1:02:18 10:02
273 24/30 477 Ryan Wood 31 M Mt Pleasant SC 1:02:18 10:02
274 18/25 18 Meg Barnett 41 F Charleston SC 1:02:31 10:04
275 25/46 286 Vanessa McNamara 37 F N. Charlesto SC 1:02:50 10:07
276 14/14 532 Dennis Espinosa 29 M Ladson SC 1:03:02 10:09
277 30/53 368 Maggie Ruckdeschel 33 F Brooklyn NY 1:03:18 10:12
278 28/35 508 Nathan Stewart 35 M Charleston SC 1:03:21 10:12
279 25/30 516 Phil Nave 34 M Elizabethton TN 1:03:27 10:13
280 14/15 501 John Martin 51 M Isle Of Palm SC 1:03:30 10:14
281 20/27 577 Kevin Freshwater 42 M N. Charlesto SC 1:03:31 10:14
282 31/53 384 Kelly Sheaffer 31 F Mt. Pleasant SC 1:03:31 10:14
283 26/46 90 Amanda Colie 38 F Charleston SC 1:03:31 10:14
284 10/14 406 Ferris Stewart 64 M Isle Of Palm SC 1:03:46 10:16
285 27/46 196 Cory Howell 37 F Washington DC 1:03:54 10:17
286 15/18 184 John Hodapp 49 M Mt. Pleasant SC 1:04:08 10:20
287 3/10 293 Margaret Miller 57 F Isle Of Palm SC 1:04:17 10:21
288 32/53 160 Amanda Grayson 33 F Summerville SC 1:04:18 10:21
289 2/2 452 David Watson 77 M Summerville SC 1:04:20 10:22
290 16/18 188 Tom Honeycutt 47 M Monroe NC 1:04:25 10:22
291 8/11 389 Emily Simpson 24 F Mount Pleasa SC 1:04:27 10:23
292 21/27 167 Chad Hall 42 M Rock Hill SC 1:04:28 10:23
293 3/9 166 Boyd Haile 66 M Rock Hill SC 1:04:35 10:24
294 28/46 200 Tia Hutchins 37 F Daniel Islan SC 1:04:38 10:25
295 17/18 495 William Roth 46 M Fairhaven MA 1:04:45 10:26
296 29/46 259 Heather Mackey 38 F Summerville SC 1:04:48 10:26
297 20/32 87 Jenna Cockrell 27 F Charleston SC 1:04:53 10:27
298 21/32 533 Kristi Hale 29 F Ladson SC 1:04:57 10:28
299 22/32 480 Andrea Yates 28 F Charleston SC 1:04:58 10:28
300 3/3 380 Vickie Sessions 67 F Charleston SC 1:04:59 10:28
301 3/4 239 Kayla Lawrimore 19 F Moncks Corne SC 1:05:02 10:28
302 10/10 391 Bobby Sladek 57 M Gurnee IL 1:05:03 10:28
303 23/32 238 Kristina Lanphear 27 F Charleston SC 1:05:05 10:29
304 33/53 403 Blair Stec Stec 30 F North Charle SC 1:05:06 10:29
305 4/10 277 Sheri McDonough 59 F N. Charlesto SC 1:05:08 10:29
306 11/14 93 Dick Conrad 62 M Wallingford CT 1:05:17 10:31
307 29/35 189 Jason Hoover 38 M McDonal PA 1:05:19 10:31
308 30/35 91 David Compton 37 M Charleston SC 1:05:29 10:33
309 30/46 149 Elizabeth George 36 F Daniel Islan SC 1:05:31 10:33
310 34/53 8 Angela Allenspach 33 F Mount Pleasa SC 1:05:35 10:34
311 26/30 9 Thomas Allenspach I 30 M Mount Pleasa SC 1:05:35 10:34
312 5/8 372 Cathy Savage 61 F Shelby NC 1:05:48 10:36
313 22/27 207 Bill Jarrard 42 M Mt. Pleasant SC 1:05:56 10:37
314 5/10 318 Jane Norrgard 55 F Charleston SC 1:06:00 10:38
315 4/4 192 Isabelle Host 21 F North Charle SC 1:06:06 10:39
316 31/35 393 Corey Smith 38 M Goose Creek SC 1:06:08 10:39
317 32/35 517 Steve Nave 36 M Hampton TN 1:06:18 10:41
318 31/46 397 Salli Smith 36 F Mt Pleasant SC 1:06:19 10:41
319 12/22 228 Shoba Kousik 47 F N. Charlesto SC 1:06:23 10:41
320 4/9 135 Harmon Feig 66 M Daniel Islan SC 1:06:31 10:43
321 35/53 190 Tara Hoover 31 F McDonal PA 1:06:32 10:43
322 9/11 486 Charlotte Williams 54 F Charleston SC 1:06:39 10:44
323 32/46 370 Suzanne Sackman 36 F Mount Pleasa SC 1:06:43 10:45
324 19/25 521 Gina Orr 40 F Mt. Pleasant SC 1:06:56 10:47
325 24/32 72 Barbara Carter 27 F Mount Pleasa SC 1:07:04 10:48
326 27/30 328 Kyle Otte 33 M Summerville SC 1:07:04 10:48
327 25/32 157 Elena Graham 27 F Charleston SC 1:07:05 10:48
328 23/27 271 Ian Maurer 40 M Mount Pleasa SC 1:07:09 10:49
329 33/46 423 Lynn Trotti 35 F Atlanta GA 1:07:16 10:50
330 36/53 268 Carolyn Mason 31 F Charleston SC 1:07:19 10:50
331 37/53 30 Meredith Bell 30 F Mt Pleasant SC 1:07:40 10:54
332 6/8 335 Beverly Pedersen 64 F Beaufort SC 1:07:44 10:55
333 6/10 439 Christine Wainwrigh 59 F Mt. Pleasant SC 1:07:55 10:56
334 38/53 418 Elaine Tenbrink 33 F North Charle SC 1:07:57 10:57
335 34/46 147 Leann Gardner 37 F N. Charlesto SC 1:07:57 10:57
336 28/30 116 Jimmy Davis 30 M North Charle SC 1:07:58 10:57
337 39/53 231 Sarah Kroeger 32 F Charleston SC 1:08:15 11:00
338 13/22 458 Annette Wein 49 F Mount Pleasa SC 1:08:20 11:00
339 15/15 459 Jay Wein 50 M Mount Pleasa SC 1:08:20 11:00
340 35/46 551 Blair Brown 36 F 1:08:24 11:01
341 36/46 179 Dyan Heineck 37 F Charleston SC 1:08:24 11:01
342 37/46 252 Laura Logan 39 F Summerville SC 1:08:24 11:01
343 7/10 92 Patricia Condon 55 F Mt. Pleasant SC 1:08:28 11:02
344 8/10 100 Peggy Courtney 55 F Mt. Pleasant SC 1:08:37 11:03
345 5/9 569 Art Zimmerman 66 M Mt. Pleasant SC 1:08:43 11:04
346 40/53 287 Reyna Merritt 34 F Mount Pleasa SC 1:08:50 11:05
347 14/22 363 Edith Rose 49 F Mount Pleasa SC 1:09:12 11:09
348 24/27 520 Les Orr 42 M Mt. Pleasant SC 1:09:19 11:10
349 15/22 387 Melany Shuler 45 F Charleston SC 1:09:32 11:12
350 41/53 6 Sara Aldridge 32 F Fort Mill SC 1:09:48 11:14
351 29/30 118 Christopher Delcamp 30 M Ladson SC 1:09:56 11:16
352 16/22 151 Dawn Giglio 45 F North Charle SC 1:10:10 11:18
353 38/46 442 Heather Walker 38 F Mount Pleasa SC 1:10:16 11:19
354 9/11 71 Haley Caddell 24 F Moncks Corne SC 1:11:02 11:26
355 39/46 535 Candice Marcotte 35 F Charleston SC 1:11:31 11:31
356 40/46 109 Kellie Culver 38 F Mount Pleasa SC 1:11:41 11:33
357 25/27 313 George Murphy Jr. 41 M Conway SC 1:11:42 11:33
358 20/25 409 Christina Streetman 40 F Isle Of Palm SC 1:11:56 11:35
359 17/22 229 Carolyn Kramef 47 F Mt. Pleasant SC 1:12:12 11:38
360 41/46 195 Simone Howe 37 F Mt. Pleasant SC 1:12:58 11:45
361 33/35 339 Kevin Poindexter 38 M Moncks Corne SC 1:13:28 11:50
362 10/11 417 Brittany Taylor 24 F Charleston SC 1:13:42 11:52
363 26/32 33 Holly Berry 29 F Charleston SC 1:13:53 11:54
364 27/32 178 Jennifer Hein 27 F Charleston SC 1:13:54 11:54
365 42/53 262 Mindy Marchant 31 F Manning SC 1:13:56 11:54
366 10/11 194 Cassie Howe 16 F Mt. Pleasant SC 1:14:04 11:56
367 18/22 249 Brenda Light 45 F Fort Mill SC 1:14:12 11:57
368 9/10 212 Marsha Jones 58 F Fort Mill SC 1:14:12 11:57
369 43/53 165 Leanne Hagen 32 F Conway SC 1:14:16 11:57
370 42/46 65 Jennifer Burns 37 F Mt Pleasant SC 1:14:40 12:01
371 10/11 126 Suzie Doscher 51 F Pawleys Isla SC 1:14:45 12:02
372 19/22 106 Jill Crothers 47 F Pawleys Isla SC 1:14:46 12:02
373 30/30 386 Nick Shore 32 M Raleigh NC 1:14:47 12:03
374 44/53 460 Sarah Wells 33 F Lexington SC 1:14:55 12:04
375 6/9 488 Ed King 65 M N. Charlesto SC 1:15:04 12:05
376 45/53 62 Ashley Burke 31 F Charleston SC 1:15:13 12:07
377 11/11 234 Emily Kuester 16 F Mount Pleasa SC 1:15:19 12:08
378 46/53 324 Sabrina Okennon 34 F Charleston SC 1:15:35 12:10
379 7/9 282 Bill McGrew 66 M Charleston SC 1:15:41 12:11
380 43/46 144 Kelli Frye 39 F Mt. Pleasant SC 1:15:42 12:11
381 28/32 220 Virginia King 29 F Mt Pleasant SC 1:16:05 12:15
382 12/14 394 Johnny Smith 63 M Goose Creek SC 1:16:36 12:20
383 47/53 96 Michelle Cook 30 F Charleston SC 1:16:57 12:24
384 21/25 49 Heather Bradley 42 F Mt. Pleasant SC 1:17:10 12:26
385 8/9 59 Jerry Buhl 65 M Summerville SC 1:17:18 12:27
386 26/27 545 James Feeley 44 M Mt. Pleasant SC 1:17:33 12:29
387 20/22 548 Eileen Feeley 47 F Mt. Pleasant SC 1:17:33 12:29
388 11/11 438 Niki Wahlhaupter 25 F Charleston SC 1:17:46 12:31
389 48/53 396 Michelle Smith 34 F Johns Island SC 1:17:53 12:32
390 21/22 76 Susan Chalela 47 F Charleston SC 1:18:00 12:34
391 49/53 537 Melissa Herman 32 F Moncks Corne SC 1:18:01 12:34
392 7/8 425 Dianne Tully 63 F Summerville SC 1:19:21 12:47
393 9/9 336 Ron Pedersen 65 M Beaufort SC 1:19:27 12:48
394 22/22 270 Christine Maurer 45 F Mount Pleasa SC 1:19:56 12:52
395 50/53 441 Carson Walker 33 F Goose Creek SC 1:19:59 12:53
396 10/10 15 Nancy Auren 55 F Billings MT 1:20:18 12:56
397 29/32 424 Katy Tsai 29 F Charleston SC 1:20:28 12:57
398 13/14 240 Jerry Ledbetter 60 M Hanahan SC 1:20:35 12:58
399 22/25 110 Noula Cumins 44 F Charleston SC 1:21:01 13:03
400 23/25 449 Monique Warren 40 F Summerville SC 1:21:58 13:12
401 51/53 482 Jessica Adams 32 F Isle Of Palm SC 1:22:01 13:12
402 44/46 38 Sommer Billeadeaux 36 F Hanahan SC 1:23:27 13:26
403 579 Korey Smith M Hannhan SC 1:23:28 13:26
404 52/53 215 Saskia Keller 31 F Summerville SC 1:23:42 13:29
405 45/46 430 Brooke Van Horn 35 F Charleston SC 1:23:43 13:29
406 11/11 392 Alison Smith 51 F Mount Pleasa SC 1:24:00 13:31
407 27/27 251 Gene Logan 40 M Summerville SC 1:24:13 13:34
408 2/2 253 Seth Logan 9 M Summerville SC 1:24:15 13:34
409 53/53 360 Ashlee Rollison 32 F Summerville SC 1:24:33 13:37
410 8/8 206 Susan Jacobsen 63 F Bluffton SC 1:27:57 14:10
411 2/2 465 Larry Wiles 71 M Summerville SC 1:28:43 14:17
412 24/25 513 Michelle Lowe 42 F Charleston SC 1:29:02 14:20
413 46/46 512 Julie Perrtta-Mccar 35 F Mt. Pleasant SC 1:29:03 14:20
414 30/32 357 Danielle Roca 29 F Mt. Pleasant SC 1:30:44 14:36
415 31/32 13 Blair Anzaldi 27 F Mt. Pleasant SC 1:30:44 14:37
416 14/14 331 Glenn Paladini 63 M Millbrook NY 1:31:27 14:44
417 32/32 43 Rachel Bocchino 29 F Charleston SC 1:31:57 14:48
418 34/35 421 Sarah Todd 35 M Columbia SC 1:37:32 15:42
419 35/35 420 Chad Todd 35 M Columbia SC 1:37:58 15:46
420 25/25 202 Joan Ilagan 41 F Summerville SC 1:41:44 16:23
421 18/18 201 Daniel Ilagan 49 M Summerville SC 1:41:44 16:23