2011 Race Results

                     THE 19TH ANNUAL-RUN FOR THE CHILD
ISLE OF PALMS 5K CONNECTOR RUN/WALK

     Sponsored by The Exchange Club of MT. PLEASANT and ISLE OF PALMS
               MT. PLEASANT/ISLE OF PALMS,S.C. OCT. 1, 2011
    Results compiled by Race Management Systems(RMS), www.rmssports.com

                   ********** AWARDS LIST **************

               ********** FEMALE OVERALL RESULTS ***********
    1 Sheldon Fowler       43 Charleston      SC   21:26 
    2 Lisa Deaton          46 Isle Of Palms   SC   22:54 
    3 Page Walter          51 Sullivans Islan SC   23:13 
                ********** MALE OVERALL RESULTS ***********
    1 Brendon Silver       43 Sullivans Islan SC   18:52 
    2 Andy Tedesco         55 Mt. Pleasant    SC   18:56 
    3 Michael Seekings     51 Charleston      SC   18:59 

      **************** FEMALE MASTERS OVERALL RESULTS (40+)**************
    1 Susan Rusche         41 Atlanta         GA   24:47 

       **************** MALE MASTERS OVERALL RESULTS (40+)**************
    1 Brian Berrigan       41 Mt. Pleasant    SC   19:01 

     ********** FEMALE GRAND MASTERS OVERALL RESULTS (50+) **********
    1 Judi Olmstead        52 Mt. Pleasant    SC   25:31 

      ********** MALE GRAND MASTERS OVERALL RESULTS (50+) **********
    1 Dennis Bresnahan     50 Holly Hill      SC   21:15 

         **************** AGE GROUP RESULTS *********************
                         FEMALE AGE GROUP:  1 - 12
    1 Rachel Walmet        10 Mt. Pleasant       SC   24:52 
    2 Chloe Mills          12 Mooresville        NC   26:21 
    3 Caitlin Brennan      10 Mt Pleasant        SC   26:51 
                          MALE AGE GROUP:  1 - 12
    1 Logan Desciak        10 Mt. Pleasant       SC   24:21 
    2 Luke Pauldine        10 Mt. Pleasant       SC   24:51 
    3 Abbott Schutz         7 Hanahan            SC   26:03 
                        FEMALE AGE GROUP:  13 - 17
    1 Carly Edwards        13 Isle Of Palms      SC   24:27 
    2 Lydia Carter         15 Lexington          SC   29:47 
    3 Bonnie Bryant        14 Lexington          SC   29:47 
                         MALE AGE GROUP:  13 - 17
    1 Jacob Canerazzi      13 Avvendaw           SC   23:05 
    2 Jack Lansink         13 Mt. Pleasant       SC   25:09 
    3 Scot Williams        14 Seneca             SC   25:10 
                        FEMALE AGE GROUP:  18 - 21
    1 Christina Waters     19 Summerville        SC   24:13 
    2 Kirsten Cauthen      20 Mount Pleasant     SC   31:38 
    3 Sarah Baldwin        19 Columbia           SC 1:11:16 
                         MALE AGE GROUP:  18 - 21
    1 Ryan Zimmerman       20 Isle Of Palms      SC   23:22 
                        FEMALE AGE GROUP:  22 - 25
    1 Presley Snyder       23 Aiken              SC   24:58 
    2 Alison Collins       25 Charleston         SC   28:10 
    3 Elizabeth Frye       25 Winston Salem      NC   28:43 

                         MALE AGE GROUP:  22 - 25
    1 Ryne Salmon          24 Aiken              SC   22:31 
    2 Ron Sangston         23 Charleston Afb     SC   24:50 
    3 Wallace Orear        23 Mount Pleasant     SC   27:10 
                        FEMALE AGE GROUP:  26 - 29
    1 Stacy Meyer          27 Mt. Pleasant       SC   28:18 
    2 Brionne Heron        27 Charleston         SC   29:15 
    3 Angela Shillinglaw   28 Charleston         SC   29:18 
                         MALE AGE GROUP:  26 - 29
    1 Tyler Tracy          29 Charleston         SC   21:58 
    2 Mat Darmer           29 Greenwood          SC   24:46 
    3 Joseph Cornish       29 Summerville        SC   34:47 
                        FEMALE AGE GROUP:  30 - 34
    1 Kieron Kassner       31                         27:48 
    2 Kitty Ziober         34 Mt Pleasant        SC   28:25 
    3 Regina Veneziano     33 Daniel Island      SC   29:02 
                         MALE AGE GROUP:  30 - 34
    1 Darius Roberson      33 Summerville        SC   19:31 
    2 Rhett Russenberger   34 Charleston         SC   20:16 
    3 Steven Bahm          32 Hanahan            SC   21:58 
                        FEMALE AGE GROUP:  35 - 39
    1 Heather Coll         38 Mount Pleasant     SC   24:21 
    2 Amy Hart             35 Mt. Pleasant       SC   25:37 
    3 Daphne Pierce        37 Isle Of Palms      SC   25:46 
                         MALE AGE GROUP:  35 - 39
    1 Ron Menchaca         39 Summerville        SC   19:43 
    2 Jim Chambers         38 Daniel Island      SC   19:54 
    3 Martin Scott         39 Whiteville         NC   22:51 
                        FEMALE AGE GROUP:  40 - 44
    1 Karen Heitner        41 N. Charleston      SC   25:07 
    2 Denise Grimm         41 Mount Pleasant     SC   27:42 
    3 Vicky Santiago       43 Charleston         SC   29:22 
                         MALE AGE GROUP:  40 - 44
    1 Ed Chamberlayne      40 Mount Pleasant     SC   21:48 
    2 Ronnie Grooms        44 Winston-Salem      NC   21:52 
    3 Wayne D Nesbitt      42 Orangeburg         SC   25:20 
                        FEMALE AGE GROUP:  45 - 49
    1 Dianne Davenport     48 Hendersonville     NC   27:57 
    2 Mary Barrineau       45 Charleston         SC   30:27 
    3 Lori Melsopp         47 Isle Of Palms      SC   31:01 
                         MALE AGE GROUP:  45 - 49
    1 Robert Conley        45 Daniel Island      SC   20:25 
    2 Terry Day            48 Sullivans Island   SC   22:15 
    3 Mark Niehaus         49 Elgin              SC   24:29 
                        FEMALE AGE GROUP:  50 - 54
    1 Kym Bresnahan        50 Holly Hill         SC   27:17 
    2 Mary Trepen          51 Summerville        SC   31:19 
    3 Teresa Sharp         50 Decetier           AL   31:38 
                         MALE AGE GROUP:  50 - 54
    1 Richard Ruth         52 Mount Pleasant     SC   22:53 
    2 Peter Leahy Jr       50 Parkland           FL   23:10 
    3 Randy Kasten         50 Charleston         SC   23:17 
                        FEMALE AGE GROUP:  55 - 59
    1 Sandra Brotherton    55 Isle Of Palms      SC   30:45 
    2 Arlene Conte         57 Mt. Pleasant       SC   34:59 
    3 Rita Schlichter      58 Iop                SC   42:30 

                         MALE AGE GROUP:  55 - 59
    1 Barry Scheniderman   58 Mt. Pleasant       SC   23:33 
    2 Mickey Timms         55 Mt. Pleasant       SC   25:22 
    3 Ernest Drum          57 Myrtle Beach       SC   29:31 
                        FEMALE AGE GROUP:  60 - 64
    1 Sallie Driggers      61 Hanahan            SC   26:03 
    2 Susan Radley         60 Isle Of Palms      SC   32:00 
    3 Marilyn Mattice      64 Isle Of Palms      SC   34:58 
                         MALE AGE GROUP:  60 - 64
    1 Jim Edwards          61 Isle Of Palms      SC   24:38 
    2 Patrick Welch        63 Charleston         SC   25:24 
    3 John Sayers          61 Staunton           VA   27:35 
                        FEMALE AGE GROUP:  65 - 69
    1 Sally Feig           67 Daniel Island      SC   38:35 
    2 Sandra Mahoney       68 McCormick          SC   42:34 
    3 Barbara Matis        67 Mt. Pleasant       SC   46:18 
                         MALE AGE GROUP:  65 - 69
    1 Willie Tidwell       66 Fort Mill          SC   30:11 
    2 Bill Matis           68 Mt. Pleasant       SC   41:39 
    3 Hugh Mahoney         69 McCormick          SC   50:19 
                        FEMALE AGE GROUP:  70 - 74
                         MALE AGE GROUP:  70 - 74
    1 Darwgn Tiley         73 Rotanda West       FL   29:39 
    2 Chuck Dziuban        70 Casselberry        FL   37:46 
                        FEMALE AGE GROUP:  75 - 99
                         MALE AGE GROUP:  75 - 99

                                                                      Page 1
                     THE 19TH ANNUAL-RUN FOR THE CHILD
                    ISLE OF PALMS 5K CONNECTOR RUN/WALK
     Sponsored by The Exchange Club of MT. PLEASANT and ISLE OF PALMS
               MT. PLEASANT/ISLE OF PALMS,S.C. OCT. 1, 2011
    Results compiled by Race Management Systems(RMS), www.rmssports.com

Place Div/Tot  No.   Name                Age S City         St Time    Pace  
===== ======== ===== =================== === = ============ == ======= ===== 
    1   1/9     1699 Brendon Silver       43 M Sullivans Is SC   18:52  6:05 
    2   1/5     1651 Andy Tedesco         55 M Mt. Pleasant SC   18:56  6:06 
    3   1/10    1740 Michael Seekings     51 M Charleston   SC   18:59  6:07 
    4   2/9     1701 Brian Berrigan       41 M Mt. Pleasant SC   19:01  6:08 
    5   1/12    1629 Darius Roberson      33 M Summerville  SC   19:31  6:17 
    6   1/11    1731 Ron Menchaca         39 M Summerville  SC   19:43  6:21 
    7   2/11    1531 Jim Chambers         38 M Daniel Islan SC   19:54  6:25 
    8   2/12    1631 Rhett Russenberger   34 M Charleston   SC   20:16  6:32 
    9   1/7     1723 Robert Conley        45 M Daniel Islan SC   20:25  6:35 
   10   2/10    1728 Dennis Bresnahan     50 M Holly Hill   SC   21:15  6:51 
   11   1/19    1689 Sheldon Fowler       43 F Charleston   SC   21:26  6:54 
   12   3/9     1530 Ed Chamberlayne      40 M Mount Pleasa SC   21:48  7:01 
   13   4/9     1568 Ronnie Grooms        44 M Winston-Sale NC   21:52  7:02 
   14   1/3     1682 Tyler Tracy          29 M Charleston   SC   21:58  7:05 
   15   3/12    1754 Steven Bahm          32 M Hanahan      SC   21:58  7:05 
   16   2/7     1712 Terry Day            48 M Sullivans Is SC   22:15  7:10 
   17   1/5     1634 Ryne Salmon          24 M Aiken        SC   22:31  7:15 
   18   3/11    1638 Martin Scott         39 M Whiteville   NC   22:51  7:22 
   19   3/10    1633 Richard Ruth         52 M Mount Pleasa SC   22:53  7:22 
   20   1/8     1697 Lisa Deaton          46 F Isle Of Palm SC   22:54  7:23 
   21   4/11    1708 Kevin Mitchell       39 M Mt Pleasant  SC   23:02  7:25 
   22   1/5     1683 Jacob Canerazzi      13 M Avvendaw     SC   23:05  7:26 
   23   4/10    1601 Peter Leahy Jr       50 M Parkland     FL   23:10  7:28 
   24   1/14    1751 Page Walter          51 F Sullivans Is SC   23:13  7:29 
   25   5/10    1742 Randy Kasten         50 M Charleston   SC   23:17  7:30 
   26   1/1     1698 Ryan Zimmerman       20 M Isle Of Palm SC   23:22  7:31 
   27   2/5     1693 Barry Scheniderman   58 M Mt. Pleasant SC   23:33  7:35 
   28   1/3     1735 Christina Waters     19 F Summerville  SC   24:13  7:48 
   29   6/10    1628 Marc Regnier         54 M Charleston   SC   24:17  7:49 
   30   1/9     1692 Logan Desciak        10 M Mt. Pleasant SC   24:21  7:50 
   31   1/22    1535 Heather Coll         38 F Mount Pleasa SC   24:21  7:51 
   32   1/8     1552 Carly Edwards        13 F Isle Of Palm SC   24:27  7:53 
   33   3/7     1736 Mark Niehaus         49 M Elgin        SC   24:29  7:53 
   34   5/11    1749 Richard Lee          39 M Newton       MA   24:36  7:55 
   35   1/6     1553 Jim Edwards          61 M Isle Of Palm SC   24:38  7:56 
   36   4/7     1733 John McGue           48 M Isle Of Palm SC   24:43  7:58 
   37   2/3     1542 Mat Darmer           29 M Greenwood    SC   24:46  7:59 
   38   2/19    1630 Susan Rusche         41 F Atlanta      GA   24:47  7:59 
   39   2/5     1755 Ron Sangston         23 M Charleston A SC   24:50  8:00 
   40   2/9     1722 Luke Pauldine        10 M Mt. Pleasant SC   24:51  8:00 
   41   1/6     1659 Rachel Walmet        10 F Mt. Pleasant SC   24:52  8:01 
   42   1/9     1648 Presley Snyder       23 F Aiken        SC   24:58  8:02 
   43   3/19    1730 Karen Heitner        41 F N. Charlesto SC   25:07  8:05 
   44   2/5     1726 Jack Lansink         13 M Mt. Pleasant SC   25:09  8:06 
   45   3/5     1666 Scot Williams        14 M Seneca       SC   25:10  8:06 
   46   5/9     1716 Wayne D Nesbitt      42 M Orangeburg   SC   25:20  8:10 
   47   3/5     1654 Mickey Timms         55 M Mt. Pleasant SC   25:22  8:10 
   48   4/12    1534 Douglas Clinton      32 M Charleston   SC   25:23  8:10 
   49   2/6     1660 Patrick Welch        63 M Charleston   SC   25:24  8:11 
   50   2/14    1618 Judi Olmstead        52 F Mt. Pleasant SC   25:31  8:13 
   51   2/22    1572 Amy Hart             35 F Mt. Pleasant SC   25:37  8:15 
   52   3/22    1688 Daphne Pierce        37 F Isle Of Palm SC   25:46  8:18 
   53   4/5     1554 Austin Eskew         16 M High Point   NC   25:56  8:21 
   54   1/5     1741 Sallie Driggers      61 F Hanahan      SC   26:03  8:23 
   55   3/9     1745 Abbott Schutz         7 M Hanahan      SC   26:03  8:23 
   56   5/12    1624 Joshua Radecke       33 M Charleston   SC   26:05  8:24 
   57   6/11    1517 Tyler Bates          35 M Kansas City  MO   26:10  8:26 
   58   2/6     1732 Chloe Mills          12 F Mooresville  NC   26:21  8:29 
   59   6/12    1663 Eric Wilkinson       34 M Mt. Pleasant SC   26:22  8:29 
   60   7/11    1604 John Ma              39 M Brooklyn     NY   26:29  8:32 
   61   4/22    1720 Jennifer Ryhne       36 F Isle Of Palm SC   26:40  8:35 
   62   4/9     1690 Jack Mays             9 M Mt. Pleasant SC   26:46  8:37 
   63   3/6     1672 Caitlin Brennan      10 F Mt Pleasant  SC   26:51  8:39 
   64   3/5     1619 Wallace Orear        23 M Mount Pleasa SC   27:10  8:45 
   65   3/14    1729 Kym Bresnahan        50 F Holly Hill   SC   27:17  8:47 
   66   5/22    1671 Rachel Brennan       38 F Mt Pleasant  SC   27:25  8:50 
   67   5/7     1715 Alphonso Nesbitt L.  49 M Goose Creek  SC   27:29  8:51 
   68   3/6     1681 John Sayers          61 M Staunton     VA   27:35  8:53 
   69   7/12    1560 Nick Frye            33 M Winston Sale NC   27:39  8:54 
   70   4/19    1567 Denise Grimm         41 F Mount Pleasa SC   27:42  8:55 
   71   1/18    1717 Kieron Kassner       31 F                   27:48  8:57 
   72   2/8     1543 Dianne Davenport     48 F Hendersonvil NC   27:57  9:00 
   73   2/9     1536 Alison Collins       25 F Charleston   SC   28:10  9:04 
   74   1/13    1705 Stacy Meyer          27 F Mt. Pleasant SC   28:18  9:07 
   75   2/18    1670 Kitty Ziober         34 F Mt Pleasant  SC   28:25  9:09 
   76   6/9     1607 Tim Manny            40 M Barrington   RI   28:35  9:12 
   77   8/12    1508 Andrew Armstrong     30 M Raleigh      NC   28:39  9:14 
   78   3/9     1559 Elizabeth Frye       25 F Winston Sale NC   28:43  9:15 
   79   8/11    1702 Marty Garond         37 M Mt. Pleasant SC   29:00  9:20 
   80   7/10    1539 Brian Cuddy          52 M Charleston   SC   29:01  9:21 
   81   3/18    1657 Regina Veneziano     33 F Daniel Islan SC   29:02  9:21 
   82   7/9     1510 Blair Baldwin        43 M Columbia     SC   29:08  9:23 
   83   4/6     1713 Dan Finley           61 M Mt. Pleasant SC   29:11  9:24 
   84   2/13    1707 Brionne Heron        27 F Charleston   SC   29:15  9:25 
   85   3/13    1645 Angela Shillinglaw   28 F Charleston   SC   29:18  9:26 
   86   5/19    1635 Vicky Santiago       43 F Charleston   SC   29:22  9:27 
   87   4/18    1656 Sarah Vega           30 F Mount Pleasa SC   29:28  9:30 
   88   4/5     1547 Ernest Drum          57 M Myrtle Beach SC   29:31  9:30 
   89   5/18    1558 Melissa Ferraro      34 F Summerville  SC   29:33  9:31 
   90   1/2     1653 Darwgn Tiley         73 M Rotanda West FL   29:39  9:33 
   91   6/18    1509 Cindy Armstrong      31 F Raleigh      NC   29:40  9:33 
   92   9/11    1661 Jay Whitehair        36 M Mount Pleasa SC   29:42  9:34 
   93   6/19    1655 Mikell Tupper        43 F Summerville  SC   29:42  9:34 
   94   2/8     1526 Lydia Carter         15 F Lexington    SC   29:47  9:35 
   95   3/8     1522 Bonnie Bryant        14 F Lexington    SC   29:47  9:35 
   96   4/8     1573 Mills Hayes          14 F Lexington    SC   29:47  9:35 
   97   4/13    1571 Lindsay Harrelson    26 F Arlington    VA   30:04  9:41 
   98   4/5     1596 Jacob Kranenberg     24 M Aiken        SC   30:05  9:41 
   99   7/18    1621 Holly Patrick        30 F Mount Pleasa SC   30:06  9:42 
  100   5/13    1588 Michelle Jongsma     27 F North Charle SC   30:09  9:43 
  101   1/3     1652 Willie Tidwell       66 M Fort Mill    SC   30:11  9:43 
  102   6/7     1719 Rick Johnson         46 M Elizabethton TN   30:23  9:47 
  103   6/22    1555 Erin Eveson          36 F Raleigh      NC   30:26  9:48 
  104   4/6     1514 Elizabeth Barrineau   9 F Charleston   SC   30:27  9:48 
  105   3/8     1515 Mary Barrineau       45 F Charleston   SC   30:27  9:48 
  106   7/22    1614 Melissa McDaniel     37 F Chesnee      SC   30:32  9:50 
  107   1/3     1685 Sandra Brotherton    55 F Isle Of Palm SC   30:45  9:54 
  108  10/11    1622 James Patrick        39 M Mount Pleasa SC   30:53  9:57 
  109   5/5     1582 Brandon Jamerson     25 M Goose Creek  SC   30:55  9:58 
  110   4/9     1583 Tiffany Jamerson     23 F Goose Creek  SC   30:56  9:58 
  111   8/18    1519 Tamie Betsill        33 F Mount Pleasa SC   30:56  9:58 
  112   4/8     1737 Lori Melsopp         47 F Isle Of Palm SC   31:01  9:59 
  113   9/18    1625 Lanie Radecke        32 F Charleston   SC   31:04 10:00 
  114   8/22    1662 Riitta Widelski      38 F Charleston   SC   31:09 10:02 
  115   4/14    1727 Mary Trepen          51 F Summerville  SC   31:19 10:05 
  116   5/6     1556 Harmon Feig          64 M Daniel Islan SC   31:24 10:07 
  117   7/19    1687 Caroline McKinney    40 F Mt. Pleasant SC   31:28 10:08 
  118   5/14    1724 Teresa Sharp         50 F Decetier     AL   31:38 10:11 
  119   2/3     1529 Kirsten Cauthen      20 F Mount Pleasa SC   31:38 10:11 
  120   5/8     1695 Eileen Stribling     13 F Mt. Pleasant SC   31:45 10:14 
  121   5/9     1578 Jackson Howe         11 M Mt. Pleasant SC   31:51 10:15 
  122   6/8     1577 Cassie Howe          15 F Mt. Pleasant SC   31:51 10:15 
  123   5/9     1579 Tracy Hoyle          25 F Wilmington   NC   31:54 10:16 
  124   2/5     1626 Susan Radley         60 F Isle Of Palm SC   32:00 10:18 
  125   8/19    1620 Hollie Ottinger      42 F Mt. Pleasant SC   32:01 10:19 
  126   5/8     1700 Christine Carr       47 F Isle Of Palm SC   32:05 10:20 
  127   8/9     1675 Jason Alexander      42 M Mt Pleasant  SC   32:17 10:24 
  128   6/9     1673 Brandon Alexander    10 M Mt Pleasant  SC   32:19 10:24 
  129   7/8     1738 Alissa Melsopp       13 F Isle Of Palm SC   32:21 10:25 
  130   9/19    1587 Shelley Jones        40 F Mt. Pleasant SC   32:38 10:31 
  131   8/10    1505 Richard Amble        54 M Summerville  SC   32:39 10:31 
  132   6/13    1603 Michelle Lehr        26 F Myrtle Beach SC   32:44 10:32 
  133  10/18    1664 Allison Williams     34 F Mt. Pleasant SC   32:47 10:34 
  134   6/9     1623 Katie Payne          24 F Bloomington  IL   32:49 10:34 
  135   9/22    1540 Kellie Culver        37 F Mount Pleasa SC   32:52 10:35 
  136   8/8     1725 Marve Cuddy          13 F Charleston   SC   32:55 10:36 
  137  10/19    1570 Cindy Hanks          42 F Starr        SC   33:11 10:41 
  138  11/19    1750 Jennifer Canerazzi   42 F Avvendow     SC   33:22 10:45 
  139   7/9     1576 Michelle Hinson      24 F Elgin        SC   33:38 10:50 
  140   9/12    1566 Vito Grieco          31 M Mt. Pleasant SC   33:41 10:51 
  141  10/22    1703 Kelly Garond         36 F Mt. Pleasant SC   33:50 10:54 
  142   7/13    1668 Catherine Wooten     27 F Mt Pleasant  SC   33:51 10:54 
  143   6/14    1649 Eve Spratt-Edwards   54 F Isle Of Palm SC   33:57 10:56 
  144   6/8     1639 Darla Seidel         45 F Charleston   SC   33:58 10:56 
  145   6/6     1504 Dale Ainsworth       60 M Mt Pleasant  SC   34:02 10:58 
  146   7/9     1753 Cameron Crow         11 M Sullivans Is SC   34:07 10:59 
  147   7/8     1752 Lisa Cron            49 F Sullivans Is SC   34:08 10:59 
  148  12/19    1676 Carrie Alexander     40 F Mt Pleasant  SC   34:24 11:05 
  149   8/9     1674 Riley Alexander       8 M Mt Pleasant  SC   34:24 11:05 
  150  11/22    1686 Kathryn Cavan        35 F Mt. Pleasant SC   34:27 11:06 
  151  12/22    1524 Melody Carithers     37 F Mt. Pleasant SC   34:44 11:11 
  152   8/13    1594 Christy Knutson      27 F Raleigh      NC   34:45 11:12 
  153   3/3     1538 Joseph Cornish       29 M Summerville  SC   34:47 11:12 
  154   9/13    1744 Brooke Casey         26 F Mt. Pleasant SC   34:53 11:14 
  155   5/6     1694 Kate Stribling        8 F Mt. Pleasant SC   34:53 11:14 
  156   3/5     1612 Marilyn Mattice      64 F Isle Of Palm SC   34:58 11:15 
  157   9/9     1714 Christian Laier      42 M Mt. Pleasant SC   34:58 11:16 
  158   2/3     1537 Arlene Conte         57 F Mt. Pleasant SC   34:59 11:16 
  159   8/8     1746 Geri Lipps           48 F Mt. Pleasant SC   35:01 11:17 
  160  13/19    1523 Michele Canode       40 F Charleston   SC   35:22 11:23 
  161  13/22    1525 Shannon Carithers    39 F Mt. Pleasant SC   35:23 11:24 
  162   7/14    1600 Carolyn Lamar        52 F Eastover     SC   35:33 11:27 
  163   9/10    1640 Harlan Seidel        51 M Charleston   SC   36:01 11:36 
  164  10/12    1516 Matthew Bates        33 M Summerville  SC   36:27 11:44 
  165  10/13    1616 Kristin Morris       28 F Myrtle Beach SC   36:36 11:47 
  166  11/18    1644 Stacey Sheridan      31 F Myrtle Beach SC   36:37 11:47 
  167  10/10    1696 Fred Stribling       53 M Mt. Pleasant SC   36:37 11:47 
  168   8/14    1642 Susan Shannon        50 F Charleston   SC   36:48 11:51 
  169  12/18    1641 April Sellers        30 F Ladson       SC   37:01 11:55 
  170   4/5     1608 Gwen Mathews         60 F Fletcher     NC   37:05 11:56 
  171   9/14    1748 Noni Langford        51 F Johns Island SC   37:31 12:05 
  172  14/22    1527 Jennie Cartwright    39 F Mount Pleasa SC   37:43 12:09 
  173   2/2     1549 Chuck Dziuban        70 M Casselberry  FL   37:46 12:10 
  174   8/9     1627 Hillary Rayburn      25 F Goose Creek  SC   37:56 12:13 
  175  10/14    1665 Paula Williams       51 F Seneca       SC   38:07 12:16 
  176   9/9     1503 Jackson Aguilera      9 M Mt. Pleasant SC   38:12 12:18 
  177  11/11    1589 Brian Justice        38 M Mount Pleasa SC   38:17 12:20 
  178  14/19    1593 Paige Knapper        40 F Elgin        SC   38:33 12:25 
  179   1/4     1557 Sally Feig           67 F Daniel Islan SC   38:35 12:25 
  180   9/9     1669 Kayla Yates          22 F Aiken        SC   38:38 12:26 
  181  15/19    1636 Donna Sarsfield      41 F Summerville  SC   39:00 12:33 
  182  16/19    1545 Dana Demarco         40 F Hanahan      SC   39:07 12:36 
  183  17/19    1532 Pamela Clark         43 F Mt. Pleasant SC   39:23 12:41 
  184  13/18    1721 Megan Weaver         32 F Mt. Pleasant SC   39:36 12:45 
  185  15/22    1511 Erin Baldwin         39 F Columbia     SC   39:48 12:49 
  186   5/5     1586 Patricia Johnson     61 F Mt. Pleasant SC   40:07 12:55 
  187  14/18    1667 Kristen Woodward     30 F Jacksonville FL   40:13 12:57 
  188  15/18    1565 Kylie Grieco         30 F Mt. Pleasant SC   41:10 13:15 
  189  16/22    1743 Kari Davis           35 F Mt. Pleasant SC   41:18 13:18 
  190  18/19    1595 Tonya Kompelien      43 F Inman        SC   41:22 13:19 
  191  11/13    1647 Ashley Snead         27 F Myrtle Beach SC   41:29 13:21 
  192   2/3     1610 Bill Matis           68 M Mt. Pleasant SC   41:39 13:25 
  193  16/18    1518 Jona Bauer           30 F Belmont      NC   41:44 13:26 
  194   7/7     1581 Russ Iserman         49 M Summerville  SC   42:20 13:38 
  195   3/3     1637 Rita Schlichter      58 F Iop          SC   42:30 13:41 
  196   2/4     1606 Sandra Mahoney       68 F McCormick    SC   42:34 13:42 
  197  11/14    1561 Debra Gagne          53 F Norcross     GA   43:05 13:52 
  198  17/18    1590 Darla Justice        34 F Mount Pleasa SC   43:36 14:02 
  199  12/14    1611 Nancy Mattern        54 F Charleston   SC   43:55 14:08 
  200  17/22    1541 Leah Cupp            37 F Gastonia     NC   44:26 14:18 
  201  19/19    1585 Kristen Johnson      42 F Mt. Pleasant SC   44:40 14:23 
  202  11/12    1704 Frank Smolar         34 M Mt. Pleasant SC   45:52 14:46 
  203   3/4     1609 Barbara Matis        67 F Mt. Pleasant SC   46:18 14:55 
  204  18/22    1658 Kimberly Walger      37 F Landrum      SC   46:44 15:03 
  205  12/13    1548 Julia Drum           27 F Goose Creek  SC   46:58 15:07 
  206  13/14    1533 Susan Clark          54 F Mt. Pleasant SC   47:31 15:18 
  207  14/14    1584 Kathie James         51 F Mt. Pleasant SC   47:34 15:19 
  208   4/4     1551 Judy Dziuban         69 F Casselberry  FL   47:36 15:20 
  209  19/22    1550 Emily Dziuban        38 F Mount Pleasa SC   47:37 15:20 
  210   5/5     1646 Johnson Smith        13 M Isle Of Palm SC   48:01 15:28 
  211  20/22    1501 Heather Adcock       38 F Gastonia     NC   48:02 15:28 
  212   6/6     1739 Amber Melsopp        12 F Isle Of Palm SC   49:16 15:52 
  213  21/22    1747 Meredith Breen       35 F Charleston   SC   49:17 15:52 
  214   3/3     1605 Hugh Mahoney         69 M McCormick    SC   50:19 16:12 
  215   5/5     1710 Henry Hagerty        55 M Isle Of Palm SC   50:57 16:24 
  216  22/22    1711 Rini Kosmos          37 F Isle Of Palm SC   50:57 16:24 
  217  13/13    1506 Laura Amick          26 F Lexington    SC   53:20 17:10 
  218  12/12    1650 Aaron Stahl          34 M Mt. Pleasant SC 1:06:11 21:18 
  219  18/18    1734 Jenny Hanzel         30 F Mt. Pleasant SC 1:08:05 21:55 
  220   3/3     1513 Sarah Baldwin        19 F Columbia     SC 1:11:16 22:57 

                     THE 18TH ANNUAL-RUN FOR THE CHILD
                   ISLE OF PALMS 10K CONNECTOR RUN/WALK
     Sponsored by The Exchange Club of MT. PLEASANT and ISLE OF PALMS
               MT. PLEASANT/ISLE OF PALMS,S.C. OCT. 2, 2010
    Results compiled by Race Management Systems(RMS), www.rmssports.com

                   ********** AWARDS LIST **************

               ********** FEMALE OVERALL RESULTS ***********
    1 Heather Knight       29 Mount Pleasant  SC   39:46 
    2 Christa Kahuda       32 Mt. Pleasant    SC   42:35 
    3 Katherine McEvoy     33 Charleston      SC   44:12 
                ********** MALE OVERALL RESULTS ***********
    1 Patrick Morgan       24 Charleston      SC   33:27 
    2 Karl Walsh           36 Mt. Pleasant    SC   33:33 
    3 Matthew Dieterich    24 Charleston      SC   37:17 

      **************** FEMALE MASTERS OVERALL RESULTS (40+)**************
    1 Sharryn Whitmore     45 Mount Pleasant  SC   44:39 

       **************** MALE MASTERS OVERALL RESULTS (40+)**************
    1 David Quick          47 Mt. Pleasant    SC   38:11 

     ********** FEMALE GRAND MASTERS OVERALL RESULTS (50+) **********
    1 Ann Elish            55 Mt. Pleasant    SC   47:26 

      ********** MALE GRAND MASTERS OVERALL RESULTS (50+) **********
    1 William Rowell       56 Mt. Pleasant    SC   42:14 

         **************** AGE GROUP RESULTS *********************
                         FEMALE AGE GROUP:  1 - 12
                          MALE AGE GROUP:  1 - 12
    1 Jackson McQueeny     11 Isle Of Palms      SC 1:21:09 
                        FEMALE AGE GROUP:  13 - 17
    1 Tinsley Hallman      17 Mt. Pleasant       SC   52:28 
    2 Kate Howe            13 Mt. Pleasant       SC   57:25 
    3 Kayla Cooper         15 Summerville        SC 1:27:21 
                         MALE AGE GROUP:  13 - 17
    1 Hunter Bridges       15 Mt. Pleasant       SC   58:58 
    2 Zach Davis           13 Mt. Pleasant       SC 1:08:37 
                        FEMALE AGE GROUP:  18 - 21
    1 Jessie Baldwin       21 Chapin             SC   47:10 
    2 Michelle Minahan     20 North Charleston   SC   49:39 
    3 Heather Brown        21 North Charleston   SC   57:31 
                         MALE AGE GROUP:  18 - 21
    1 Carson Warren        20 Mt. Pleasant       SC   43:03 
    2 Branch Moore         18 Isle Of Palms      SC   50:44 
                        FEMALE AGE GROUP:  22 - 25
    1 Stephanie Bratkovic  25 Mt. Pleasant       SC   44:25 
    2 Caitie Moore         25 Mount Pleasant     SC   44:34 
    3 Lauren Wells         22 Charleston         SC   46:11 
                         MALE AGE GROUP:  22 - 25
    1 Stephen Carek        23 Mt. Pleasant       SC   40:40 
    2 David Watts          22 James Island       SC   44:01 
    3 Josh Konoza          25 Mt. Pleasant       SC   45:10 

                        FEMALE AGE GROUP:  26 - 29
    1 Nancy Burnham        28 Hanahan            SC   45:35 
    2 Valerie Smith        26 Charleston         SC   46:15 
    3 Maria MacK           26 Mt. Pleasant       SC   46:53 
                         MALE AGE GROUP:  26 - 29
    1 Ryan Strickler       28 Charleston         SC   38:58 
    2 Rob Drum             29 Goose Creek        SC   44:19 
    3 David Apple          26 Greensboro         NC   47:15 
                        FEMALE AGE GROUP:  30 - 34
    1 Lauren Wilson        31 Florence           SC   44:33 
    2 Elizabeth Willis     31 Mount Pleasant     SC   45:40 
    3 Jeanette Hounshell   34 Goose Creek        SC   48:47 
                         MALE AGE GROUP:  30 - 34
    1 Nate McCall          34 Mount Pleasant     SC   39:53 
    2 Charlie Sayers       32 Fredericksburg     VA   41:38 
    3 Troy Brats           33 Lakewood           OH   42:12 
                        FEMALE AGE GROUP:  35 - 39
    1 Elisa Strickler      35 Charleston         SC   45:31 
    2 Leslie Iaria         35 Charleston         SC   47:52 
    3 Jennifer McEvoy      38 Mount Pleasant     SC   48:25 
                         MALE AGE GROUP:  35 - 39
    1 Steve Glover         37 Isle Of Palms      SC   42:06 
    2 Jonathan Gensemer    35 Rock Hill          SC   42:24 
    3 Doug Harris          38 Winder             GA   47:57 
                        FEMALE AGE GROUP:  40 - 44
    1 Meg Crawley          43 Mount Pleasant     SC   44:42 
    2 Jennifer Desciak     44 Mt. Pleasant       SC   44:43 
    3 Paula Walmet         41 Mt. Pleasant       SC   44:58 
                         MALE AGE GROUP:  40 - 44
    1 Douglas Schutz       42 Hanahan            SC   43:13 
    2 Thomas Pollehn       43 Mt. Pleasant       SC   44:24 
    3 Gordon Nicholson     44 Charleston         SC   47:13 
                        FEMALE AGE GROUP:  45 - 49
    1 Peggy Rama           47 Isle Of Palms      SC   49:16 
    2 Veronica Fuller      46 Mt Pleasant        SC   54:48 
    3 Stephanie Davis      49 Charleston         SC   57:53 
                         MALE AGE GROUP:  45 - 49
    1 Bratton Fennell      47 Mt. Pleasant       SC   40:09 
    2 Don Oswalt           47 Charleston         SC   42:58 
    3 Mark Cone            46 Summerville        SC   48:03 
                        FEMALE AGE GROUP:  50 - 54
    1 Karen McCormick      52 Mt. Pleasant       SC   51:10 
    2 Colleen Adams        54 Daniel Island      SC   52:08 
    3 Monica Lomincharmd   51 Mount Pleasant     SC   53:09 
                         MALE AGE GROUP:  50 - 54
    1 Chris Handal         50 Charleston         SC   43:42 
    2 Edward Lowder        50 Mooresville        NC   45:52 
    3 Luke Howard          53 Mt. Pleasant       SC   47:25 
                        FEMALE AGE GROUP:  55 - 59
    1 Cindy Brown          58 Sullivans Island   SC   58:20 
                         MALE AGE GROUP:  55 - 59
    1 Tony Glaser          57 Summerville        SC   42:18 
    2 Rick James           58 Ladson             SC   43:35 
    3 Jim Fann             55 Charleston         SC   46:06 
                        FEMALE AGE GROUP:  60 - 64
    1 Cathy Savage         60 Shelby             NC 1:05:25 

                         MALE AGE GROUP:  60 - 64
    1 Randy Freeze         61 Isle Of Palms      SC   50:56 
    2 John Ross            62 Bamberg            SC   51:55 
    3 Paul Strickler       61 Isle Of Palms      SC   58:36 
                        FEMALE AGE GROUP:  65 - 69
    1 Vickie Sessions      66 Charleston         SC 1:02:12 
                         MALE AGE GROUP:  65 - 69
    1 Jimmy Craft          65 Lexington          SC   46:07 
    2 Keith Ambrose        68 Isle Of Palms      SC   51:13 
    3 Jim Radley           65 Isle Of Palms      SC   52:03 
                        FEMALE AGE GROUP:  70 - 74
                         MALE AGE GROUP:  70 - 74
                        FEMALE AGE GROUP:  75 - 99
                         MALE AGE GROUP:  75 - 99

                                                                      Page 1
                     THE 18TH ANNUAL-RUN FOR THE CHILD
                   ISLE OF PALMS 10K CONNECTOR RUN/WALK
     Sponsored by The Exchange Club of MT. PLEASANT and ISLE OF PALMS
               MT. PLEASANT/ISLE OF PALMS,S.C. OCT. 2, 2010
    Results compiled by Race Management Systems(RMS), www.rmssports.com

Place Div/Tot  No.   Name                Age S City         St Time    Pace  
===== ======== ===== =================== === = ============ == ======= ===== 
    1   1/17     312 Patrick Morgan       24 M Charleston   SC   33:27  5:23 
    2   1/26     378 Karl Walsh           36 M Mt. Pleasant SC   33:33  5:24 
    3   2/17      71 Matthew Dieterich    24 M Charleston   SC   37:17  6:00 
    4   1/18     365 David Quick          47 M Mt. Pleasant SC   38:11  6:09 
    5   1/8      256 Ryan Strickler       28 M Charleston   SC   38:58  6:17 
    6   1/25     149 Heather Knight       29 F Mount Pleasa SC   39:46  6:24 
    7   1/19     178 Nate McCall          34 M Mount Pleasa SC   39:53  6:26 
    8   2/18     388 Bratton Fennell      47 M Mt. Pleasant SC   40:09  6:28 
    9   3/17      45 Stephen Carek        23 M Mt. Pleasant SC   40:40  6:33 
   10   2/19     301 Charlie Sayers       32 M Fredericksbu VA   41:38  6:42 
   11   2/26     394 Steve Glover         37 M Isle Of Palm SC   42:06  6:47 
   12   3/19      31 Troy Brats           33 M Lakewood     OH   42:12  6:48 
   13   1/14     231 William Rowell       56 M Mt. Pleasant SC   42:14  6:48 
   14   2/14     375 Tony Glaser          57 M Summerville  SC   42:18  6:49 
   15   3/26     102 Jonathan Gensemer    35 M Rock Hill    SC   42:24  6:50 
   16   1/31     136 Christa Kahuda       32 F Mt. Pleasant SC   42:35  6:52 
   17   4/19     268 Ryan Vorhies         30 M Mt Pleasant  SC   42:58  6:55 
   18   3/18     340 Don Oswalt           47 M Charleston   SC   42:58  6:55 
   19   1/2      390 Carson Warren        20 M Mt. Pleasant SC   43:03  6:56 
   20   1/16     235 Douglas Schutz       42 M Hanahan      SC   43:13  6:58 
   21   3/14     132 Rick James           58 M Ladson       SC   43:35  7:01 
   22   1/14     376 Chris Handal         50 M Charleston   SC   43:42  7:02 
   23   4/17     308 David Watts          22 M James Island SC   44:01  7:05 
   24   5/19     341 Travis Shugart       31 M N. Charlesto SC   44:11  7:07 
   25   2/31     182 Katherine McEvoy     33 F Charleston   SC   44:12  7:07 
   26   2/8       77 Rob Drum             29 M Goose Creek  SC   44:19  7:08 
   27   2/16     215 Thomas Pollehn       43 M Mt. Pleasant SC   44:24  7:09 
   28   1/24     369 Stephanie Bratkovic  25 F Mt. Pleasant SC   44:25  7:09 
   29   3/31     284 Lauren Wilson        31 F Florence     SC   44:33  7:11 
   30   2/24     195 Caitie Moore         25 F Mount Pleasa SC   44:34  7:11 
   31   1/14     277 Sharryn Whitmore     45 F Mount Pleasa SC   44:39  7:12 
   32   1/27      59 Meg Crawley          43 F Mount Pleasa SC   44:42  7:12 
   33   2/27      68 Jennifer Desciak     44 F Mt. Pleasant SC   44:43  7:12 
   34   6/19     335 Scott Broome         33 M Charleston   SC   44:43  7:12 
   35   3/27     270 Paula Walmet         41 F Mt. Pleasant SC   44:58  7:15 
   36   5/17     326 Josh Konoza          25 M Mt. Pleasant SC   45:10  7:17 
   37   7/19     213 Joe Pitcavage        34 M Mt Pleasant  SC   45:12  7:17 
   38   1/38     255 Elisa Strickler      35 F Charleston   SC   45:31  7:20 
   39   2/25      40 Nancy Burnham        28 F Hanahan      SC   45:35  7:21 
   40   4/31     282 Elizabeth Willis     31 F Mount Pleasa SC   45:40  7:21 
   41   2/14     161 Edward Lowder        50 M Mooresville  NC   45:52  7:23 
   42           1704 Frank Smolar            M Mt. Pleasant SC   45:52  7:23 
   43   4/14     381 Jim Fann             55 M Charleston   SC   46:06  7:26 
   44   1/7       58 Jimmy Craft          65 M Lexington    SC   46:07  7:26 
   45   6/17     146 Alec Kitch           23 M Charleston   SC   46:11  7:26 
   46   3/24     275 Lauren Wells         22 F Charleston   SC   46:11  7:26 
   47   3/25     370 Valerie Smith        26 F Charleston   SC   46:15  7:27 
   48   4/27      29 Cynthia Bohr         44 F Mt. Pleasant SC   46:39  7:31 
   49   4/25     336 Maria MacK           26 F Mt. Pleasant SC   46:53  7:33 
   50   7/17     112 James Hardaway       23 M Mt Pleasant  SC   47:05  7:35 
   51   5/25      38 Kelly Brueggemann    29 F St. Charles  MO   47:09  7:36 
   52   1/3       15 Jessie Baldwin       21 F Chapin       SC   47:10  7:36 
   53   8/17     148 Sean Kitch           25 M Charleston   SC   47:11  7:36 
   54   3/16     203 Gordon Nicholson     44 M Charleston   SC   47:13  7:36 
   55   3/8       10 David Apple          26 M Greensboro   NC   47:15  7:37 
   56   3/14     352 Luke Howard          53 M Mt. Pleasant SC   47:25  7:38 
   57   1/2      364 Ann Elish            55 F Mt. Pleasant SC   47:26  7:38 
   58   4/24     152 Jennifer Kryzanowsk  24 F Summerville  SC   47:27  7:39 
   59   2/38     130 Leslie Iaria         35 F Charleston   SC   47:52  7:43 
   60   4/26     115 Doug Harris          38 M Winder       GA   47:57  7:44 
   61   8/19      25 Nathan Blankenship   31 M Moore        SC   47:58  7:44 
   62   5/27     188 Jennifer Meyers      40 F Charleston   SC   47:59  7:44 
   63   4/18      52 Mark Cone            46 M Summerville  SC   48:03  7:44 
   64   5/26      47 David Clanton        36 M Moncks Corne SC   48:14  7:46 
   65   6/26     379 Vincent Prajka       38 M Mt. Pleasant SC   48:20  7:47 
   66   7/26      23 Rob Bierman          36 M Mount Pleasa SC   48:25  7:48 
   67   3/38     181 Jennifer McEvoy      38 F Mount Pleasa SC   48:25  7:48 
   68   5/14     316 Matthew Modica       55 M Mt. Pleasant SC   48:26  7:48 
   69   4/38     355 Betsy Wallace        36 F Mt. Pleasant SC   48:27  7:48 
   70   5/18      44 Peter Carek          49 M Mt. Pleasant SC   48:27  7:48 
   71   6/18     201 Lester Neville       48 M Mt Pleasant  SC   48:32  7:49 
   72   8/26     107 Allen Gonzaga        37 M Mount Pleasa SC   48:33  7:49 
   73   9/26     276 Thomas Whitmire      36 M Summerville  SC   48:38  7:50 
   74  10/26      37 Paul Brown           38 M Mt. Pleasant SC   48:41  7:50 
   75   9/17     354 Kyle MacNamee        23 M Sullivans Is SC   48:42  7:51 
   76   5/31     122 Jeanette Hounshell   34 F Goose Creek  SC   48:47  7:51 
   77   5/38     274 Amy Welch            36 F Mount Pleasa SC   48:54  7:53 
   78   4/14     372 Rick Little          52 M Charleston   SC   49:01  7:54 
   79   9/19     324 William Herring      30 M Mt. Pleasant SC   49:08  7:55 
   80  11/26     384 John Connell         39 M Charleston   SC   49:09  7:55 
   81   5/24      48 Christine Clarke-Po  23 F Charleston   SC   49:12  7:56 
   82   6/25     199 Rebecca Murphy       28 F Conway       SC   49:13  7:56 
   83   2/14     219 Peggy Rama           47 F Isle Of Palm SC   49:16  7:56 
   84   4/16     166 Jason Mailloux       40 M North Charle SC   49:17  7:56 
   85   6/31     223 Blair Rissing        34 F Charleston   SC   49:20  7:57 
   86   7/25      46 Lillian Ciany        29 F Mount Pleasa SC   49:21  7:57 
   87  10/19      88 Greg Feldman         33 M Charlotte    NC   49:24  7:57 
   88   6/24      85 Karyn Farrar         25 F Mount Airy   MD   49:37  8:00 
   89   2/3      194 Michelle Minahan     20 F North Charle SC   49:39  8:00 
   90  12/26      91 Pearce Fleming       37 M Daniel Islan SC   49:41  8:00 
   91   5/16     189 Mark Michel          42 M Mt. Pleasant SC   49:42  8:00 
   92   7/31     164 Jody Mack            34 F Charleston   SC   49:46  8:01 
   93   6/27     374 Darby Herlong        40 F Mt. Pleasant SC   49:48  8:01 
   94   4/8      100 Gary Gambacorta      26 M Goose Creek  SC   49:50  8:02 
   95   6/38     337 Nicole Spencer       39 F Mt. Pleasant SC   50:14  8:05 
   96  13/26      30 Scott Bosley         37 M Mount Pleasa SC   50:18  8:06 
   97   8/25     318 Stephanie Farrar     26 F New Market   MD   50:19  8:06 
   98   9/25     334 Dyan Kohrmann        28 F Mt. Pleasant SC   50:20  8:06 
   99  14/26     362 John Rosen           36 M Charleston   SC   50:24  8:07 
  100  11/19     183 Micahel McEvoy       31 M Charleston   SC   50:27  8:08 
  101  10/25     246 Erica Sorkin         29 F Mount Pleasa SC   50:30  8:08 
  102   7/38      70 Laran Deustachio     36 F Charleston   SC   50:32  8:08 
  103   2/2      402 Branch Moore         18 M Isle Of Palm SC   50:44  8:10 
  104   1/8       95 Randy Freeze         61 M Isle Of Palm SC   50:56  8:12 
  105  12/19     208 Lucas Overbey        30 M Mount Pleasa SC   51:06  8:14 
  106   7/18     155 Bruce Lasche         46 M Clover       SC   51:09  8:14 
  107   1/14     387 Karen McCormick      52 F Mt. Pleasant SC   51:10  8:14 
  108   2/7      400 Keith Ambrose        68 M Isle Of Palm SC   51:13  8:15 
  109  10/17     260 Thomas Terrell       25 M Charleston   SC   51:15  8:15 
  110  11/25      97 Jill Frier           27 F Mt. Pleasant SC   51:22  8:16 
  111   6/16     279 Chris Williams       43 M Mt. Pleasant SC   51:29  8:17 
  112  12/25     127 Emily Hummel         26 F Mount Pleasa SC   51:29  8:18 
  113   8/38      22 Mary Bierman         37 F Mount Pleasa SC   51:37  8:19 
  114   8/31     242 Laura Sluss          33 F Charleston   SC   51:45  8:20 
  115   9/31     363 Anne Rosen           33 F Charleston   SC   51:50  8:21 
  116  10/31      83 Pooja Elias          32 F Isle Of Palm SC   51:50  8:21 
  117   2/8      227 John Ross            62 M Bamberg      SC   51:55  8:22 
  118   3/7      218 Jim Radley           65 M Isle Of Palm SC   52:03  8:23 
  119   2/14     325 Colleen Adams        54 F Daniel Islan SC   52:08  8:24 
  120  15/26     338 Paul Spencer         38 M Mt. Pleasant SC   52:11  8:24 
  121   5/14     190 David Miller         51 M Mount Pleasa SC   52:12  8:24 
  122   6/14     371 Eddie Escobedo       57 M Summerville  SC   52:14  8:25 
  123  16/26     226 Bryan Rodwell        35 M Charleston   SC   52:19  8:26 
  124  11/17     356 Cameron Felsher      24 M Summerville  SC   52:24  8:26 
  125   7/16     307 James Bradley        41 M Mt. Pleasant SC   52:25  8:27 
  126   5/8      302 Chase Fields         29 M Isle Of Palm SC   52:28  8:27 
  127   1/3      353 Tinsley Hallman      17 F Mt. Pleasant SC   52:28  8:27 
  128   7/24     103 Margaret Gibbs       23 F Mount Pleasa SC   52:40  8:29 
  129  17/26      42 Ian Burns            37 M Mt Pleasant  SC   52:41  8:29 
  130   7/27     120 Claire Holt          41 F Mt Pleasant  SC   52:44  8:30 
  131   6/14     147 Russell Kitch        53 M Summerville  SC   52:48  8:30 
  132  13/19     349 Andres Ogliastri     33 M Atlanta      GA   52:50  8:31 
  133  18/26     192 Steve Mills          36 M Charlotte    NC   52:52  8:31 
  134   8/18     217 John Quay            49 M Hanahan      SC   52:58  8:32 
  135  14/19     392 Pete Grazaitis       31 M Mt. Pleasant SC   53:04  8:33 
  136   9/38     266 Melody Tuttle        35 F Mount Pleasa SC   53:06  8:33 
  137   4/7      111 Boyd Haile           65 M Rock Hill    SC   53:08  8:33 
  138   3/14     160 Monica Lomincharmd   51 F Mount Pleasa SC   53:09  8:34 
  139  10/38     114 Christine Harris     37 F Winder       GA   53:18  8:35 
  140  11/31     360 Korinne Riccardo     32 F Mt. Pleasant SC   53:22  8:36 
  141   8/24     346 Kristi Kurzen        25 F Charleston   SC   53:23  8:36 
  142  11/38      80 Brigette Easterling  38 F Mt Pleasant  SC   53:29  8:37 
  143   8/16     395 Brett Huff           40 M Little Rock  AR   53:30  8:37 
  144   6/8      368 Denis Espinoza       28 M Ladson       SC   53:43  8:39 
  145  12/31     177 Erin McCall          32 F Mt Pleasant  SC   53:46  8:40 
  146   4/14      43 Patricia Carek       50 F Mt. Pleasant SC   53:50  8:40 
  147  12/38      96 Tina Friday          38 F North Charle SC   53:56  8:41 
  148   9/18     343 John Pawldine        46 M Charleston   SC   53:59  8:42 
  149  15/19     259 Michael Talbot       30 M Columbia     SC   54:02  8:42 
  150   7/14     264 Dave Trautman        56 M Charleston   SC   54:10  8:43 
  151   8/14      86 Ray Farrar           59 M Mount Airy   MD   54:11  8:44 
  152   9/16     306 Billy Green          43 M N. Charlesto SC   54:15  8:44 
  153  10/18     321 Rick Frederick       49 M Fairhope     AL   54:24  8:46 
  154  19/26     359 Chad Ferris          38 M Mt. Pleasant SC   54:29  8:47 
  155   9/24     309 Crystal Gulledge     24 F Charleston   SC   54:39  8:48 
  156   8/27      27 Jill Bloser          42 F Mt. Pleasant SC   54:44  8:49 
  157   3/14      98 Veronica Fuller      46 F Mt Pleasant  SC   54:48  8:50 
  158   5/14     339 Georgia Gulledge     50 F Matthews     NC   54:56  8:51 
  159   7/8      331 Brian Meyer          29 M Mt. Pleasant SC   55:15  8:54 
  160  11/18     300 Karl Piirimae        49 M Bernardsvill NV   55:27  8:56 
  161  13/38     286 Marilyn Young        37 F Mount Pleasa SC   55:29  8:56 
  162  13/25     333 Sarah Thompson       29 F Mt. Pleasant SC   55:29  8:56 
  163  10/24     128 Molly Hurst          24 F Charleston   SC   55:30  8:56 
  164  14/25     101 Holly Gardner        27 F Mt. Pleasant SC   55:31  8:57 
  165   7/14     342 Robert Morrison      54 M Charleston   SC   55:32  8:57 
  166   9/27     257 Marti Sturdevant     43 F Charleston   SC   55:33  8:57 
  167  13/31     187 Mandy Merritt        34 F Mount Pleasa SC   55:36  8:57 
  168  20/26     186 Brent Merritt        35 M Mount Pleasa SC   55:36  8:57 
  169   9/14     204 Ralph Norman         58 M Rock Hill    SC   55:49  8:59 
  170   8/8      315 Dimi Matouchev       27 M Mt. Pleasant SC   55:52  9:00 
  171  14/31     311 Lisa Clarke          32 F Buford       GA   56:10  9:03 
  172  14/38      41 Holland Burns        38 F Mount Pleasa SC   56:17  9:04 
  173  15/38     175 Jennifer Mays        37 F Mt. Pleasant SC   56:22  9:05 
  174  11/24     157 Carly Lederer        25 F Mount Airy   MD   56:29  9:06 
  175  16/19     303 David Adams          34 M Isle Of Palm SC   56:41  9:08 
  176  12/24      49 Beth Coen            25 F Myrtle Beach SC   56:47  9:09 
  177  13/24      34 Margaret Brinich     25 F Lakewood     OH   56:49  9:09 
  178  15/31     212 Carolyn Pitcavage    32 F Denver       CO   56:56  9:10 
  179  16/38     357 Shelly Hogbin        39 F Bristow      VA   56:56  9:10 
  180  21/26     230 Peter Rossi          38 M Ladson       SC   56:56  9:10 
  181  17/38      24 Carmen Blackwell     38 F Chesnee      SC   56:57  9:10 
  182  16/31     283 Elizabeth Wilson     31 F Mt Pleasant  SC   57:01  9:11 
  183  10/14     250 Fred Steward         59 M Lake Wylie   SC   57:04  9:11 
  184   8/14     244 Tommy Smith          52 M Mount Pleasa SC   57:10  9:12 
  185   9/14      73 Richard Doleshek     53 M Denver       CO   57:18  9:14 
  186   2/3      125 Kate Howe            13 F Mt. Pleasant SC   57:25  9:15 
  187  10/27      21 Katherine Bible      43 F Charleston   SC   57:25  9:15 
  188  17/31      74 Blair Dorneanu       33 F Charleston   SC   57:28  9:15 
  189  10/16     241 John Simpkins        40 M Vancouver    BC   57:30  9:16 
  190   3/3       36 Heather Brown        21 F North Charle SC   57:31  9:16 
  191  10/14     389 Coleman Hurtea       50 M Mt. Pleasant SC   57:40  9:17 
  192  11/27     207 Charles Michael Oco  41 F Krioneri     --   57:40  9:17 
  193  11/16      33 Steven Bridges       43 M Mt. Pleasant SC   57:44  9:18 
  194  14/24     269 Stephanie Wadsten    24 F Mount Pleasa SC   57:45  9:18 
  195  18/38     332 Carrie Davis         35 F Charleston   SC   57:47  9:18 
  196  22/26     351 Javier Afanador      35 M Florence     SC   57:48  9:19 
  197  11/14     151 Thomas Kotz          53 M Asheville    NC   57:48  9:19 
  198   4/14     320 Stephanie Davis      49 F Charleston   SC   57:53  9:19 
  199  19/38     126 Simone Howe          36 F Mt. Pleasant SC   57:57  9:20 
  200  20/38     262 Susan Thomason       38 F Winston-Sale NC   57:58  9:20 
  201  21/38     221 Katherine Rast       35 F Mount Pleasa SC   57:59  9:20 
  202   6/14      60 Karen Creighton      53 F Goose Creek  SC   57:59  9:20 
  203  15/24      63 Brittany Crosby      24 F Charleston   SC   58:00  9:20 
  204  12/17      84 Jonathan Embler      25 M Thomasville  NC   58:03  9:21 
  205  22/38     254 Stephanie Strawn     38 F High Point   NC   58:03  9:21 
  206  12/16     261 Jason Thomason       40 M Winston-Sale NC   58:06  9:21 
  207  12/18     191 David Mills          45 M Monroe       NC   58:13  9:23 
  208  13/18     196 Frank Muehlenkamp    46 M Summerville  SC   58:20  9:24 
  209   2/2       35 Cindy Brown          58 F Sullivans Is SC   58:20  9:24 
  210  13/17     143 Brad Kinnamon        24 M Mt. Pleasant SC   58:29  9:25 
  211   3/8      344 Paul Strickler       61 M Isle Of Palm SC   58:36  9:26 
  212  13/16     319 Scott Burns          40 M Mt. Pleasant SC   58:46  9:28 
  213  18/31     200 Melissa Nelson       34 F Mt Pleasant  SC   58:46  9:28 
  214   1/2       32 Hunter Bridges       15 M Mt. Pleasant SC   58:58  9:30 
  215  14/18     121 Tom Honeycutt        45 M Monroe       NC   59:03  9:31 
  216  23/38     105 Joanne Gigliotti     36 F Mooresville  NC   59:03  9:31 
  217   4/8      251 Ferris Stewart       63 M Isle Of Palm SC   59:12  9:32 
  218   5/7      347 William Hine         67 M Mt. Pleasant SC   59:19  9:33 
  219  15/18      53 Jeffrey Cook         47 M Greer        SC   59:22  9:34 
  220  12/27      54 Tracey Cook          44 F Greer        SC   59:22  9:34 
  221  17/19     129 Greg Hutchins        32 M Mount Pleasa SC   59:29  9:35 
  222  24/38     165 Heather Mackey       37 F Summerville  SC   59:31  9:35 
  223  15/25      90 Christian Fleming    27 F Charleston   SC   59:49  9:38 
  224  11/14     170 Thomas Martin        55 M Charleston   SC   59:51  9:38 
  225  25/38     232 Amy Ryan             38 F South Caroli SC   59:52  9:39 
  226  26/38     169 Julie Martin         35 F Charleston   SC   59:54  9:39 
  227   7/14     168 Marybeth Mann        51 F Walkersville MD 1:00:00  9:40 
  228  19/31     361 Heather Rhoads       33 F Mt. Pleasant SC 1:00:06  9:41 
  229  20/31     145 Natalie Kish         30 F Mount Pleasa SC 1:00:08  9:41 
  230   5/8      328 Larry Reeb           60 M Goose Creek  SC 1:00:08  9:41 
  231  13/27     377 Mary Beth Reilly     40 F Mt. Pleasant SC 1:00:09  9:41 
  232  14/27     272 Kate Wartner         41 F Mount Pleasa SC 1:00:13  9:42 
  233  23/26     237 John Shaffer         39 M Charleston   SC 1:00:13  9:42 
  234   5/14     135 Diane Juras          47 F Isle Of Palm SC 1:00:16  9:42 
  235  16/24     391 Megan Katysovas      24 F Charleston   SC 1:00:28  9:44 
  236  14/17     393 Cecil Beeland        24 M Charleston   SC 1:00:30  9:45 
  237  16/25      11 Melissa Apple        27 F Greensboro   NC 1:00:31  9:45 
  238  15/27     366 Meg Temkin           40 F Montclair    NJ 1:00:35  9:45 
  239  27/38      89 Heather Feldman      37 F Charlotte    NC 1:00:47  9:47 
  240  18/19     350 Camico Afanador      34 M Aventura     FL 1:00:50  9:48 
  241  16/27     345 Anne Canterbury      41 F Mt. Pleasant SC 1:00:50  9:48 
  242  16/18     386 Michael Leonard      48 M Charleston   SC 1:00:57  9:49 
  243   8/14     222 Annette Rayburn      53 F Goose Creek  SC 1:01:02  9:50 
  244  12/14     304 Steve Watkins        54 M Charleston   SC 1:01:12  9:51 
  245  13/14     252 Howard Stone         54 M Sullivans Is SC 1:01:16  9:52 
  246   6/14     305 Danielle Girard      45 F Mt. Pleasant SC 1:01:22  9:53 
  247  17/25      19 Holly Berry          28 F Charleston   SC 1:01:22  9:53 
  248  18/25     116 Jennifer Hein        26 F Charleston   SC 1:01:24  9:53 
  249   6/8       75 John Drawdy          64 M N. Charlesto SC 1:01:41  9:56 
  250  19/25     280 Lauren Williams      27 F Mt. Pleasant SC 1:01:50  9:57 
  251  20/25       8 Kate Anderton        28 F Mt Pleasant  SC 1:01:57  9:59 
  252  14/16     119 Arthur Holland       40 M Charleston   SC 1:01:58  9:59 
  253  21/25     220 Jamie Randolph       27 F Hanahan      SC 1:02:05 10:00 
  254  22/25     154 Kristina Lanphear    26 F Charleston   SC 1:02:05 10:00 
  255   1/1      236 Vickie Sessions      66 F Charleston   SC 1:02:12 10:01 
  256  17/24      12 Kristin Arko         25 F Charlotte    NC 1:02:15 10:01 
  257  21/31     273 Dawn Weise           31 F Mt. Pleasant SC 1:02:23 10:03 
  258  24/26     172 Shawn Massago        38 M Mt. Pleasant SC 1:02:41 10:06 
  259  18/24     385 Carissa Cahill       24 F Charleston   SC 1:02:43 10:06 
  260  22/31     358 Mary Sloan           32 F Charleston   SC 1:03:14 10:11 
  261   9/14     205 Jane Norrgard        54 F Charleston   SC 1:03:32 10:14 
  262  17/18     171 Michael Marty        45 M Charleston   SC 1:03:41 10:15 
  263   6/7      399 Art Zimmerman        65 M Mt. Pleasant SC 1:03:44 10:16 
  264  28/38     185 Vanessa McNamara     36 F N. Charlesto SC 1:04:13 10:20 
  265  15/17     109 Scott Gorman         25 M Iop          SC 1:04:18 10:21 
  266   7/14     173 Tracie Matthews      45 F Goose Creek  SC 1:04:25 10:22 
  267   8/14     239 Terrylynn Shipley    49 F Summerville  SC 1:04:25 10:22 
  268  23/31     159 Sara Lofton          32 F Mt. Pleasant SC 1:04:30 10:23 
  269  25/26     210 Gregg Pavone         37 M Mt. Pleasant SC 1:04:30 10:23 
  270  24/31       5 Jennifer Adair       30 F Mt. Pleasant SC 1:04:33 10:24 
  271  12/14      79 Brian Duffy          55 M Isle Of Palm SC 1:04:52 10:27 
  272  29/38     330 Gretchen Naylor      37 F Mt. Pleasant SC 1:05:19 10:31 
  273   1/1      234 Cathy Savage         60 F Shelby       NC 1:05:25 10:32 
  274  30/38     202 Kim Nichols          35 F Sawmills     NC 1:05:39 10:34 
  275  26/26     314 Badge Humphries      38 M Isle Of Palm SC 1:05:48 10:36 
  276  17/27     367 Rachel Weaver        40 F Winston Sale NC 1:05:57 10:37 
  277  18/27      69 Jill Desplaces       42 F Mt Pleasant  SC 1:06:10 10:39 
  278  19/27     153 Paige Kuehmeier      42 F Mt.Pleasant  SC 1:06:10 10:39 
  279  20/27     104 Dawn Giglio          44 F North Charle SC 1:06:18 10:41 
  280  13/14      87 William Fehrs        58 M Hollywood    SC 1:06:23 10:41 
  281  19/24     174 Sarah Matusicky      25 F Asheville    NC 1:06:25 10:42 
  282  19/19     373 Daniel Ragan         33 M Mt. Pleasant SC 1:06:26 10:42 
  283   9/14     380 Lisa Wilkinson       48 F Canton       GA 1:06:38 10:44 
  284  21/27     224 Raynette Alex River  41 F Matthews     NC 1:06:45 10:45 
  285  23/25     310 Randi Brown          26 F Monks Corner SC 1:06:53 10:46 
  286  31/38     176 Amy McCabe           39 F Charleston   SC 1:07:12 10:49 
  287  24/25     401 Carly Jedro          27 F Moore        SC 1:07:14 10:50 
  288  32/38      26 Cameron Blazer       36 F Johns Island SC 1:07:34 10:53 
  289  25/31      57 Nancie Copeland      33 F Charleston   SC 1:07:57 10:57 
  290  26/31     180 Amy McDermott        30 F Goose Creek  SC 1:08:07 10:58 
  291  27/31     108 Elida Gonzalez       32 F Mount Pleasa SC 1:08:09 10:59 
  292  33/38     140 Kimberly Kelsey      38 F Mount Pleasa SC 1:08:16 11:00 
  293  10/14      61 Krista Cribb         50 F Hickory      NC 1:08:19 11:00 
  294   2/2       67 Zach Davis           13 M Mt. Pleasant SC 1:08:37 11:03 
  295  22/27     240 Melany Shuler        43 F Charleston   SC 1:08:40 11:03 
  296  34/38     317 Kimberly McCants     36 F Mt. Pleasant SC 1:08:49 11:05 
  297  20/24     211 Elizabeth Penn-Sand  24 F Bluffton     SC 1:08:52 11:05 
  298  11/14     247 Glenda Spangler      52 F Isle Of Palm SC 1:08:55 11:06 
  299  15/16     382 James Feeley         43 M Mt. Pleasant SC 1:08:56 11:06 
  300  10/14      18 Teresa Berenyi       45 F Lake Wylie   SC 1:08:58 11:06 
  301  35/38     281 Bridget Williamson   35 F Mt Pleasant  SC 1:08:59 11:07 
  302  12/14      78 Margie Dudley        51 F Moncks Corne SC 1:09:20 11:10 
  303  21/24     144 Katherine Kinnamon   24 F Mt. Pleasant SC 1:10:15 11:19 
  304  23/27     193 Diane Millwater      44 F Goose Creek  SC 1:10:20 11:19 
  305  11/14     214 Lorraine Pizzirani   49 F Mount Pleasa SC 1:10:23 11:20 
  306  28/31     163 Amanda Maas          30 F Asheville    NC 1:10:44 11:23 
  307   7/8      243 Johnny Smith         62 M Goose Creek  SC 1:10:50 11:24 
  308  12/14     162 Sherri Lowrie        49 F Matthews     NC 1:10:53 11:25 
  309   7/7       82 Jerry Edmondson      66 M Summerville  SC 1:11:21 11:29 
  310  13/14      14 Joie Ayala           47 F Mt Pleasant  SC 1:11:22 11:30 
  311  16/17     248 Justin Stauffer      25 M Charleston   SC 1:11:42 11:33 
  312  22/24     249 Kelly Stauffer       25 F Charleston   SC 1:11:42 11:33 
  313   8/8       28 Joseph Blue          64 M Charleston   SC 1:11:47 11:33 
  314  23/24     113 Kenna Hardaway       23 F Mt Pleasant  SC 1:12:11 11:37 
  315  24/27      64 Noula Cumins         43 F Charleston   SC 1:12:16 11:38 
  316  29/31     150 Mindy Knight         30 F Manning      SC 1:12:36 11:41 
  317  30/31     329 Heidi Richter        34 F Mt. Pleasant SC 1:12:56 11:45 
  318  18/18     117 Kyle Hinnant         46 M Gainesville  GA 1:12:57 11:45 
  319  13/14     118 Sonya Hinnant        51 F Gainesville  GA 1:12:57 11:45 
  320  25/27     285 Jandi Withrow        44 F Charleston   SC 1:13:06 11:46 
  321  24/24      50 Katharine Colvin     24 F Charleston   SC 1:13:36 11:51 
  322  14/14     156 Jerry Ledbetter      59 M North Charle SC 1:13:47 11:53 
  323  14/14     383 Eileen Feeley        45 F Mt. Pleasant SC 1:13:49 11:53 
  324  36/38     139 Bridget Kelly        38 F Charleston   SC 1:14:10 11:57 
  325  37/38      65 Amanda Cutler        39 F Mount Pleasa SC 1:14:38 12:01 
  326  25/25      72 Miranda Dobbins      28 F Wadmalaw Isl SC 1:15:15 12:07 
  327  14/14     141 Debra King           52 F Myrtle Beach SC 1:15:46 12:12 
  328  17/17       7 Landon Amick         24 M Charleston   SC 1:17:34 12:29 
  329  31/31      16 Nikki Barthelemy     31 F Charleston   SC 1:17:34 12:29 
  330  26/27     397 Lisa O'Keefe         42 F Mt. Pleasant SC 1:17:51 12:32 
  331  14/14     396 Mel O'Keefe          52 M Mt. Pleasant SC 1:17:52 12:32 
  332   1/1      323 Jackson McQueeny     11 M Isle Of Palm SC 1:21:09 13:04 
  333  16/16     322 Chris McQueeney      43 M Isle Of Palm SC 1:21:10 13:04 
  334  38/38     110 Jessica Grant        35 F Charleston   SC 1:24:37 13:37 
  335   3/3       55 Kayla Cooper         15 F Summerville  SC 1:27:21 14:04 
  336  27/27      56 Paula Cooper         44 F Summerville  SC 1:27:21 14:04