2010 Race Results

                     THE 18TH ANNUAL-RUN FOR THE CHILD

                   ISLE OF PALMS 10K CONNECTOR RUN/WALK
     Sponsored by The Exchange Club of MT. PLEASANT and ISLE OF PALMS
               MT. PLEASANT/ISLE OF PALMS,S.C. OCT. 2, 2010
    Results compiled by Race Management Systems(RMS), www.rmssports.com

                   ********** AWARDS LIST **************

               ********** FEMALE OVERALL RESULTS ***********
    1 Caitlin Ranson       25 Charleston      SC   39:42 
    2 Anne Wyman Cipolla   35 Charleston      SC   40:21 
    3 Marion Minaudo       32 Charleston      SC   40:58 
                ********** MALE OVERALL RESULTS ***********
    1 Jay Upchurch            James Island    SC   33:37 
    2 Karl Walsh           35 Mt. Pleasant    SC   33:38 
    3 Maurice Davis        38 N. Charleston   SC   36:34 

      **************** FEMALE MASTERS OVERALL RESULTS (40+)**************
    1 Sharryn Whitmore     44 Mount Pleasant  SC   44:47 

       **************** MALE MASTERS OVERALL RESULTS (40+)**************
    1 David Quick          46 Mt Pleasant     SC   36:45 

     ********** FEMALE GRAND MASTERS OVERALL RESULTS (50+) **********
    1 Pam Drafts           53 Beaufort        SC   45:52 

      ********** MALE GRAND MASTERS OVERALL RESULTS (50+) **********
    1 Fred Reinhard        65 Sullivans Islan SC   44:43 

         **************** AGE GROUP RESULTS *********************
                         FEMALE AGE GROUP:  1 - 12
    1 Audrey Hamilton      12 Mt. Pleasant       SC   45:42 
    2 Morgan Lee           12 Mt. Pleasant       SC   45:46 
    3 Maggie Oldham         8 Daniel Island      SC 1:24:08 
                          MALE AGE GROUP:  1 - 12
    1 Kane Waterbury       12 Mt Pleasant        SC   56:58 
                        FEMALE AGE GROUP:  13 - 17
    1 Waylon Henggeler     14 Isle Of Palms      SC   45:56 
    2 Marla Sagatelian     13 Mt Pleasant        SC   53:02 
    3 Rachel Leaphart      16 Isle Of Palms      SC 1:06:03 
                         MALE AGE GROUP:  13 - 17
    1 Danny Christensen    14 Mt. Pleasant       SC   46:59 
                        FEMALE AGE GROUP:  18 - 21
    1 Emily Tinga          19 Simpsonville       SC   49:45 
    2 Laney Talbert        20 Charleston         SC   49:45 
    3 Samantha Kuzma       20 Charleston         SC   50:27 
                         MALE AGE GROUP:  18 - 21
    1 Kurtyss Kasten       20                         43:16 
    2 Jonathon Beck        20 Honchoville        NM   47:54 
                        FEMALE AGE GROUP:  22 - 25
    1 Jennifer Kryzanowsk  23 Summerville        SC   48:17 
    2 Stephanie Farrar     25 New Market         MD   49:37 
    3 Catherine Grych      25 Charleston         SC   50:14 
                         MALE AGE GROUP:  22 - 25
    1 Lucas Maggio         24 Mt Pleasant        SC   37:04 
    2 Jeremy Gauthier      23 Goodrich           MI   39:09 
    3 Gregoru Carter       24 Goose Creek        SC   45:27 

                        FEMALE AGE GROUP:  26 - 29
    1 Nancy Burnham        27 Hanahan            SC   46:49 
    2 Jessica Schwartzkop  28 Charleston         SC   47:48 
    3 Erica Sorkin         28 Mount Pleasant     SC   48:01 
                         MALE AGE GROUP:  26 - 29
    1 Rob Drum             28 Goose Creek        SC   42:00 
    2 Robert Keene         29 Charleston         SC   42:47 
    3 Andrew Grosse        26 North Augusta      SC   44:09 
                        FEMALE AGE GROUP:  30 - 34
    1 Deanna Walter        31 Mt. Pleasant       SC   45:52 
    2 Bronwen Bethea       30 Summerville        SC   47:13 
    3 Pooja Sukhwani       31 Isle Of Palms      SC   49:50 
                         MALE AGE GROUP:  30 - 34
    1 Jeff Baxter          33 N. Charleston      SC   36:57 
    2 Mike Aiken           32 Mt. Pleasant       SC   37:14 
    3 Jim Crotts           32 Davidson           NC   43:22 
                        FEMALE AGE GROUP:  35 - 39
    1 Jennifer Meyers      39 Charleston         SC   48:11 
    2 Jennifer McEvoy      37 Mount Pleasant     SC   48:48 
    3 Heather Coll         37 Mount Pleasant     SC   49:03 
                         MALE AGE GROUP:  35 - 39
    1 Michael Varlas       35 Mt. Pleasant       SC   39:10 
    2 Jeremy Whitted       36 Mt. Pleasant       SC   39:42 
    3 Steve Glover         36 Isle Of Palms      SC   40:12 
                        FEMALE AGE GROUP:  40 - 44
    1 Jennifer Desciak     43 Mount Pleasant     SC   44:55 
    2 Laura Boselowitz     41 Mt. Pleasant       SC   45:25 
    3 Cynthia Bohr         43 Mt Pleasant        SC   49:20 
                         MALE AGE GROUP:  40 - 44
    1 Brian Berrigan       40 Mt. Pleasant       SC   40:16 
    2 Brian Malak          40 Mt. Pleasant       SC   41:45 
    3 Tony Abbott          40 Charlotte          NC   45:42 
                        FEMALE AGE GROUP:  45 - 49
    1 Lauren Hamilton      45 Mt. Pleasant       SC   51:48 
    2 Patty Carek          49 Mt. Pleasant       SC   55:16 
    3 Nancy Brugh          49 Aiken              SC   55:29 
                         MALE AGE GROUP:  45 - 49
    1 Reed Sauter          48 Summerville        SC   44:43 
    2 Don Oswalt           47 Hananan            SC   44:58 
    3 Jesse Ellington      47 Mt Pleasant        SC   47:08 
                        FEMALE AGE GROUP:  50 - 54
    1 Adele Mecionis       53 West Columbia      SC   48:24 
    2 Cherry Kent          54 Belton             SC   48:47 
    3 Lori Pope            53 Charleston         SC   52:02 
                         MALE AGE GROUP:  50 - 54
    1 Hugo Cueni           51 Mount Pleasant     SC   45:04 
    2 Jeff Walton          51 Charleston         SC   45:56 
    3 Steve McCormack      51 Mount Pleasant     SC   48:25 
                        FEMALE AGE GROUP:  55 - 59
    1 Patricia Kotila      59 John's Island      SC   57:47 
    2 Cynthia Brown        57 Sullivan's Island  SC   58:17 
    3 Gay Hull             55 Charleston         SC 1:00:03 
                         MALE AGE GROUP:  55 - 59
    1 Patrick Gannon       58 Mt Pleasant        SC   46:31 
    2 Dan Clapper          57 North Charleston   SC   48:27 
    3 Mark Johnson         56 Mt. Pleasant       SC   52:12 

                        FEMALE AGE GROUP:  60 - 64
    1 Dorothy Anderson     64 Kiawah Island      SC   58:08 
    2 Kathy Magruder       61 Isle Of Palms      SC 1:06:11 
    3 Judy Gilman          61 McClellanville     SC 1:06:49 
                         MALE AGE GROUP:  60 - 64
    1 Paul Dworkin         62 West Hartford      CT   47:43 
    2 Steven Ross          62 Cordova            TN   47:46 
    3 Alan Brown           62 Mt Pleasant        SC   48:04 
                        FEMALE AGE GROUP:  65 - 69
    1 Joyce Rasberry       67 Isle Of Palms      SC 1:02:15 
                         MALE AGE GROUP:  65 - 69
    1 Keith Ambrose        67                         51:17 
    2 Gary Melville        65 Mt. Pleasant       SC   52:36 
    3 Peter Mugglestone    65 Columbia           SC   52:41 
                        FEMALE AGE GROUP:  70 - 74
                         MALE AGE GROUP:  70 - 74
    1 Ed Brinkley          70 Charleston         SC   44:44 
                        FEMALE AGE GROUP:  75 - 99
    1 Jane Gregorie        76 Charleston         SC 1:16:46 
                         MALE AGE GROUP:  75 - 99
    1 Willaim Boulter      80                       1:00:20 

                     THE 18TH ANNUAL-RUN FOR THE CHILD
                   ISLE OF PALMS 10K CONNECTOR RUN/WALK
     Sponsored by The Exchange Club of MT. PLEASANT and ISLE OF PALMS
               MT. PLEASANT/ISLE OF PALMS,S.C. OCT. 2, 2010
    Results compiled by Race Management Systems(RMS), www.rmssports.com

Place Div/Tot  No.   Name                Age S City               St Time    Pace  
===== ======== ===== =================== === = ================== == ======= ===== 
    1            504 Jay Upchurch            M James Island       SC   33:37  5:25 
    2   1/38     502 Karl Walsh           35 M Mt. Pleasant       SC   33:38  5:25 
    3   2/38     486 Maurice Davis        38 M N. Charleston      SC   36:34  5:54 
    4   1/19     505 Edwin Bitter         27 M Boston             MA   36:42  5:55 
    5   1/30     443 David Quick          46 M Mt Pleasant        SC   36:45  5:55 
    6   1/18     416 Jeff Baxter          33 M N. Charleston      SC   36:57  5:57 
    7   1/14     224 Lucas Maggio         24 M Mt Pleasant        SC   37:04  5:58 
    8   2/18     121 Mike Aiken           32 M Mt. Pleasant       SC   37:14  6:00 
    9   2/14     483 Jeremy Gauthier      23 M Goodrich           MI   39:09  6:18 
   10   3/38     359 Michael Varlas       35 M Mt. Pleasant       SC   39:10  6:19 
   11   1/28     297 Caitlin Ranson       25 F Charleston         SC   39:42  6:24 
   12   4/38     380 Jeremy Whitted       36 M Mt. Pleasant       SC   39:42  6:24 
   13   5/38     513 Steve Glover         36 M Isle Of Palms      SC   40:12  6:29 
   14   1/25     469 Brian Berrigan       40 M Mt. Pleasant       SC   40:16  6:29 
   15   1/44     497 Anne Wyman Cipolla   35 F Charleston         SC   40:21  6:30 
   16   1/46     250 Marion Minaudo       32 F Charleston         SC   40:58  6:36 
   17   2/25     521 Brian Malak          40 M Mt. Pleasant       SC   41:45  6:44 
   18   2/19     110 Rob Drum             28 M Goose Creek        SC   42:00  6:46 
   19   6/38     194 Matthew Kent         35 M Belton             SC   42:44  6:53 
   20   3/19     192 Robert Keene         29 M Charleston         SC   42:47  6:53 
   21   1/2      530 Kurtyss Kasten       20 M                         43:16  6:58 
   22   3/18      90 Jim Crotts           32 M Davidson           NC   43:22  6:59 
   23   4/19     141 Andrew Grosse        26 M North Augusta      SC   44:09  7:07 
   24   5/19     196 Jeff Kinlaw          26 M Louisville         KY   44:18  7:08 
   25   2/30     321 Reed Sauter          48 M Summerville        SC   44:43  7:12 
   26   1/5      430 Fred Reinhard        65 M Sullivans Island   SC   44:43  7:12 
   27   1/1       52 Ed Brinkley          70 M Charleston         SC   44:44  7:12 
   28   1/41     379 Sharryn Whitmore     44 F Mount Pleasant     SC   44:47  7:13 
   29   2/41      99 Jennifer Desciak     43 F Mount Pleasant     SC   44:55  7:14 
   30   3/30     278 Don Oswalt           47 M Hananan            SC   44:58  7:15 
   31   4/18     199 Ryan Klomparens      34 M Mt Pleasant        SC   44:59  7:15 
   32   1/23      92 Hugo Cueni           51 M Mount Pleasant     SC   45:04  7:16 
   33   3/41     439 Laura Boselowitz     41 F Mt. Pleasant       SC   45:25  7:19 
   34   3/14     481 Gregoru Carter       24 M Goose Creek        SC   45:27  7:19 
   35   3/25     423 Tony Abbott          40 M Charlotte          NC   45:42  7:22 
   36   1/3      406 Audrey Hamilton      12 F Mt. Pleasant       SC   45:42  7:22 
   37   2/3      405 Morgan Lee           12 F Mt. Pleasant       SC   45:46  7:22 
   38   2/46     495 Deanna Walter        31 F Mt. Pleasant       SC   45:52  7:23 
   39   1/17     108 Pam Drafts           53 F Beaufort           SC   45:52  7:23 
   40   2/23     364 Jeff Walton          51 M Charleston         SC   45:56  7:24 
   41   1/4      158 Waylon Henggeler     14 F Isle Of Palms      SC   45:56  7:24 
   42   4/25     270 Gordon Nicholson     43 M Charleston         SC   46:01  7:25 
   43   5/18     180 Jason Jala           33 M Summerville        SC   46:03  7:25 
   44   6/18     538 Steven Bahm          31 M                         46:04  7:25 
   45   5/25       7 Ben Alexander        43 M Greenville         SC   46:07  7:26 
   46   6/25     394 Brett Harris         40 M Johns Island       SC   46:13  7:27 
   47   7/25      48 Christopher Boyer    40 M Summerville        SC   46:29  7:29 
   48   1/14     450 Patrick Gannon       58 M Mt Pleasant        SC   46:31  7:30 
   49   6/19     520 John Steeves         29 M Daniel Island      SC   46:32  7:30 
   50   8/25     403 Bobby Fancher        40 M Mt. Pleasant       SC   46:39  7:31 
   51   1/43      60 Nancy Burnham        27 F Hanahan            SC   46:49  7:32 
   52   7/19     507 Ryan Vorhies         29 M Charleston         SC   46:51  7:33 
   53   7/38     459 John Gamage          38 M Mt. Pleasant       SC   46:54  7:33 
   54   4/14     480 Chris Starr          25 M Goose Creek        SC   46:55  7:33 
   55   1/1      489 Danny Christensen    14 M Mt. Pleasant       SC   46:59  7:34 
   56   8/19      96 Landon Davis         26 M Mt. Pleasant       SC   47:01  7:34 
   57   9/25     341 Anthony Smith        43 M Indian Trail       NC   47:02  7:35 
   58   4/30     116 Jesse Ellington      47 M Mt Pleasant        SC   47:08  7:36 
   59   8/38     451 Adam Cling           36 M Charlotte          NC   47:12  7:36 
   60   3/46      29 Bronwen Bethea       30 F Summerville        SC   47:13  7:36 
   61   5/30     511 Paul MacDonald       48 M Mt. Pleasant       SC   47:14  7:37 
   62   9/38     496 Steve Herndon        36 M Charleston         SC   47:17  7:37 
   63   1/12     113 Paul Dworkin         62 M West Hartford      CT   47:43  7:41 
   64   2/12     317 Steven Ross          62 M Cordova            TN   47:46  7:42 
   65   2/43     327 Jessica Schwartzkop  28 F Charleston         SC   47:48  7:42 
   66  10/38     313 Anton Roeger         39 M Mount Pleasant     SC   47:52  7:43 
   67   2/2      484 Jonathon Beck        20 M Honchoville        NM   47:54  7:43 
   68   6/30     265 Les Neville          47 M Mt Pleasant        SC   47:55  7:43 
   69   3/43     345 Erica Sorkin         28 F Mount Pleasant     SC   48:01  7:44 
   70   3/12      53 Alan Brown           62 M Mt Pleasant        SC   48:04  7:44 
   71   7/18     462 Colby Rankin         33 M Mt. Pleasant       SC   48:09  7:45 
   72   2/44     247 Jennifer Meyers      39 F Charleston         SC   48:11  7:46 
   73   7/30     367 Garren Warwick       45 M Summerville        SC   48:14  7:46 
   74   2/28     205 Jennifer Kryzanowsk  23 F Summerville        SC   48:17  7:47 
   75   2/17     244 Adele Mecionis       53 F West Columbia      SC   48:24  7:48 
   76   3/23     239 Steve McCormack      51 M Mount Pleasant     SC   48:25  7:48 
   77   2/14      74 Dan Clapper          57 M North Charleston   SC   48:27  7:48 
   78  11/38     488 Frank Butler         38 M                         48:36  7:50 
   79   8/30     527 James McCluskey      46 M                         48:36  7:50 
   80   3/17     193 Cherry Kent          54 F Belton             SC   48:47  7:52 
   81   3/44     241 Jennifer McEvoy      37 F Mount Pleasant     SC   48:48  7:52 
   82   4/23     446 Robert Burris        54 M Summerville        SC   48:50  7:52 
   83   9/19     255 Mike Moran           27 M Mt Pleasant        SC   48:56  7:53 
   84   4/44      81 Heather Coll         37 F Mount Pleasant     SC   49:03  7:54 
   85   5/14     482 Mario Feliciano      24 M San Juan, Puetro        49:06  7:54 
   86   6/14     211 Charles Lasalle      24 M Charleston         SC   49:08  7:55 
   87   4/41      46 Cynthia Bohr         43 F Mt Pleasant        SC   49:20  7:57 
   88  12/38     236 John Masterson       39 M Summerville        SC   49:23  7:57 
   89   8/18     118 D.D. Elvington       32 M Charleston         SC   49:34  7:59 
   90   9/18     523 James Bryant         34 M Daniel Island      SC   49:36  7:59 
   91   3/28     491 Stephanie Farrar     25 F New Market         MD   49:37  7:59 
   92   5/41     414 MacOn Hillebrand     42 F Mt. Pleasant       SC   49:37  8:00 
   93  10/25     492 Wally Holt           41 M Mt. Pleasant       SC   49:42  8:00 
   94  13/38     467 Kris Moorhead        38 M Anderson           SC   49:43  8:00 
   95   1/9      355 Emily Tinga          19 F Simpsonville       SC   49:45  8:01 
   96   2/9      352 Laney Talbert        20 F Charleston         SC   49:45  8:01 
   97   4/43     154 Sarah Hays           28 F Mt. Pleasant       SC   49:46  8:01 
   98   9/30      69 Peter Carek          48 M Mt. Pleasant       SC   49:47  8:01 
   99   4/46     349 Pooja Sukhwani       31 F Isle Of Palms      SC   49:50  8:02 
  100  10/18      38 Nathan Blankenship   30 M Moore              SC   49:54  8:02 
  101  14/38     167 Stephen Holly        37 M Charleston         SC   49:54  8:02 
  102   5/44     363 Betsy Wallace        35 F Mt. Pleasant       SC   49:55  8:02 
  103   7/14     455 James Banican        25 M Charleston         SC   49:59  8:03 
  104   5/46     454 Ruthie Cordray       33 F Summerville        SC   50:06  8:04 
  105   6/44     376 Amy Welch            35 F Mt. Pleasant       SC   50:10  8:05 
  106   4/28     143 Catherine Grych      25 F Charleston         SC   50:14  8:05 
  107   6/41     133 Jamie Frank-Oconnel  41 F Summerville        SC   50:20  8:07 
  108  15/38     487 Paul Roof            38 M Charleston         SC   50:24  8:07 
  109   4/12     114 Steve Eberhardt      61 M Charleston         SC   50:27  8:08 
  110   3/9      208 Samantha Kuzma       20 F Charleston         SC   50:27  8:08 
  111  10/30     315 Chris Rogers         46 M Greenville         SC   50:28  8:08 
  112  11/30     529 Randy Kasten         49 M                         50:38  8:09 
  113   7/41      36 Susan Black          41 F Mt Pleasant        SC   50:39  8:10 
  114   5/23      37 Martin Blanchard     53 M N Charleston       SC   50:42  8:10 
  115   8/41     292 Jerri Potter         42 F Summerville        SC   50:46  8:11 
  116   6/23     514 Mel Okeefe           51 M Mt. Pleasant       SC   50:48  8:11 
  117  12/30     452 Bruce Lasche         45 M Clover             SC   50:52  8:12 
  118  11/18      41 Gary Blight          30 M Columbia           SC   50:53  8:12 
  119  13/30     512 Gary Vance           47 M Hanahan            SC   50:56  8:12 
  120   5/28     159 Amber Henige         24 F Mount Pleasant     SC   50:58  8:12 
  121  11/25     498 Toby Kearney         40 M Mt. Pleasant       SC   51:05  8:14 
  122  16/38     500 Brian Womble         38 M Mt. Pleasant       SC   51:08  8:14 
  123   2/5      541 Keith Ambrose        67 M                         51:17  8:16 
  124  12/25     431 Matt Bares           40 M Daniel Island      SC   51:19  8:16 
  125  10/19     427 Nathan Harrison      29 M Mt. Pleasant       SC   51:19  8:16 
  126   7/44     124 Emily Faile          36 F Mt. Pleasant       SC   51:29  8:18 
  127  17/38      31 Rob Bierman          35 M Mount Pleasant     SC   51:30  8:18 
  128   7/23     369 John Watson          53 M Moore              SC   51:32  8:18 
  129  14/30      82 Eric Combs           49 M North Charleston   SC   51:40  8:19 
  130  12/18     198 Rob Klomparens       34 M Mt Pleasant        SC   51:47  8:20 
  131   1/14     407 Lauren Hamilton      45 F Mt. Pleasant       SC   51:48  8:21 
  132   8/44     518 Jenny Bakopoulus     38 F Summerville        SC   51:51  8:21 
  133  15/30     221 Andrew Lipps         47 M Camden             SC   51:53  8:21 
  134  11/19     402 William Lyon         28 M Mt. Pleasant       SC   51:54  8:22 
  135   8/23     249 David Miller         50 M Mount Pleasant     SC   51:54  8:22 
  136   6/46     444 Holly Limbert        34 F Mt Pleasant        SC   51:54  8:22 
  137   5/43     399 Miranda Barber       28 F Mt. Pleasant       SC   51:58  8:22 
  138  12/19     314 William Rogan        27 M Summerville        SC   51:59  8:22 
  139   4/17     291 Lori Pope            53 F Charleston         SC   52:02  8:23 
  140   6/43     207 Ashley Kuha          27 F Ladson             SC   52:06  8:24 
  141  13/25     448 Alex Winters         42 M Mount Pleasant     SC   52:10  8:24 
  142   3/14     465 Mark Johnson         56 M Mt. Pleasant       SC   52:12  8:24 
  143   8/14     257 Nathan Morgan        22 M Travelers Rest     SC   52:15  8:25 
  144   9/41     173 Sherry Howard        42 F Duncan             SC   52:16  8:25 
  145   4/14     357 Dave Trautman        55 M Charleston         SC   52:23  8:26 
  146   9/44     413 Jennifer Wells       37 F Mt. Pleasant       SC   52:24  8:26 
  147   7/46     242 Tracy McLaughlin     33 F Summerville        SC   52:34  8:28 
  148   3/5      433 Gary Melville        65 M Mt. Pleasant       SC   52:36  8:28 
  149   5/12     169 Stuart Hotchkiss     60 M Charleston         SC   52:40  8:29 
  150   4/5      501 Peter Mugglestone    65 M Columbia           SC   52:41  8:29 
  151  10/44     395 Emily Skinner        37 F Mt. Pleasant       SC   52:48  8:30 
  152  10/41     524 Michele Timmerman    43 F Greenwood          SC   52:57  8:32 
  153   7/43     261 Rebecca Murphy       27 F Conway             SC   53:01  8:32 
  154   2/4      318 Marla Sagatelian     13 F Mt Pleasant        SC   53:02  8:33 
  155   5/17     515 Karen McCormick      51 F Mt. Pleasant       SC   53:03  8:33 
  156   6/12     135 Randy Freeze         60 M Isle Of Palms      SC   53:09  8:34 
  157   8/46     463 Stephanie Rankin     32 F Mt. Pleasant       SC   53:13  8:34 
  158   9/14      24 Chad Baur            22 M North Charleston   SC   53:15  8:35 
  159   6/28     468 Katy Sinkler         23 F Charleston         SC   53:19  8:35 
  160   6/17      63 Gloria Byron         52 F Mt. Pleasant       SC   53:19  8:35 
  161  18/38     378 David Whiteman       37 M Mount Pleasant     SC   53:24  8:36 
  162   5/14     266 Claude Newton        57 M Mt Pleasant        SC   53:25  8:36 
  163  13/19     245 Brian Meyer          28 M Mt. Pleasant       SC   53:37  8:38 
  164  16/30     528 David Looneg         46 M                         53:44  8:39 
  165  14/25     295 Jason Quinton        40 M Summerville        SC   53:49  8:40 
  166  14/19     381 Joshua Wiley         28 M N. Charleston      SC   53:54  8:41 
  167  11/44      33 Tiffany Billingsley  36 F Johns Island       SC   53:55  8:41 
  168   9/23     440 Greg Whittaker       52 M Winchester         KY   53:56  8:41 
  169  19/38     494 Joel Britt           37 M Charleston         SC   53:58  8:42 
  170  12/44      30 Mary Bierman         36 F Mount Pleasant     SC   54:03  8:42 
  171   7/28     274 Jenn Oblad           24 F Charleston         SC   54:04  8:42 
  172   7/12     109 John Drawdy          63 M N. Charleston      SC   54:09  8:43 
  173  13/44     202 Rachel Kohl          36 F Mt Pleasant        SC   54:15  8:44 
  174  15/19     273 Jeff Nolan           28 M Goose Creek        SC   54:24  8:46 
  175  14/44     540 Kimberly Calkins     39 F                         54:29  8:47 
  176  11/41     360 Caroll Venning       41 F Charlotte          NC   54:30  8:47 
  177  20/38     243 Steven McSwain       35 M Mount Pleasant     SC   54:44  8:49 
  178  12/41     506 Lindsey Pitts        42 F Mt. Pleasant       SC   54:49  8:50 
  179   8/43     517 Lauris Florez        29 F Summerville        SC   54:50  8:50 
  180   4/9       22 Ashton Bartley       21 F Charleston         SC   54:51  8:50 
  181   9/46     412 Whitney McLuen       31 F Mt. Pleasant       SC   54:55  8:51 
  182  10/46     339 Laura Sluss          32 F Charleston         SC   54:58  8:51 
  183  13/41     212 Julie Lawrence       40 F Charleston         SC   55:01  8:52 
  184  15/44     262 Amy Neathery         35 F Wilmington         NC   55:16  8:54 
  185   2/14      68 Patty Carek          49 F Mt. Pleasant       SC   55:16  8:54 
  186   7/17     509 Janine Dalva         52 F Mt. Pleasant       SC   55:19  8:55 
  187  21/38     286 Mark Pintar          37 M Rochester          MI   55:23  8:55 
  188  15/25      34 David Black          43 M Mt Pleasant        SC   55:23  8:55 
  189   6/14      79 Steven Clark         55 M Summerville        SC   55:23  8:55 
  190   3/14      57 Nancy Brugh          49 F Aiken              SC   55:29  8:56 
  191  16/44     324 Susanne Schmal       37 F Durham             NC   55:31  8:57 
  192  14/41      89 Delayne Cranford     40 F Summerville        SC   55:31  8:57 
  193  17/44     290 Cindy Poore          38 F Greenwood          SC   55:57  9:01 
  194  11/46     522 Kathy Hughes         30 F Charleston         SC   55:58  9:01 
  195  12/46     457 Shawna Pessillo      32 F Mt. Pleasant       SC   55:59  9:01 
  196  22/38     420 Tony Brunner         38 M Isle Of Palms      SC   56:01  9:01 
  197  13/46      47 Dawn Bouknight       31 F Mt Pleasant        SC   56:02  9:01 
  198  23/38     126 Robert Farrell       39 M Mt Pleasant        SC   56:03  9:02 
  199  18/44     125 Christiane Farrell   39 F Mt Pleasant        SC   56:04  9:02 
  200  17/30     422 Jack Jarrell         46 M Summerville        SC   56:04  9:02 
  201   8/28     137 Margaret Gibbs       22 F Charleston         SC   56:12  9:03 
  202  19/44     302 Mary Beth Reilly     39 F Mount Pleasant     SC   56:13  9:03 
  203  15/41       5 Tammy Adams          43 F Clover             SC   56:24  9:05 
  204  16/41     151 Jessica Harris       43 F Durham             NC   56:24  9:05 
  205   9/43     428 Mandy Harrison       29 F Mt. Pleasant       SC   56:26  9:05 
  206  16/25     493 David Slough         41 M Pawleys Island     SC   56:27  9:06 
  207  13/18     475 David Teague         34 M Myrtle Beach       SC   56:31  9:06 
  208  17/25      49 James Bradley        41 M Mt. Pleasant       SC   56:32  9:06 
  209   7/14     539 Phic Dillon          56 M                         56:34  9:07 
  210  17/41     516 Betsy Turk           41 F Mt. Pleasant       SC   56:38  9:07 
  211  18/30     460 Scott Millwood       46 M Greenville         SC   56:41  9:08 
  212  14/46     149 Torie Hargis         30 F Charleston         SC   56:43  9:08 
  213   8/14     388 Patrick Woods        57 M Seabrook Island    SC   56:52  9:10 
  214   1/1      368 Kane Waterbury       12 M Mt Pleasant        SC   56:58  9:10 
  215  20/44      51 Kristen Briley       35 F Mt. Pleasant       SC   56:59  9:11 
  216  15/46     445 Christy Perez        34 F Mt Pleasant        SC   56:59  9:11 
  217  21/44     426 Simone Howe          35 F Mt. Pleasant       SC   57:05  9:12 
  218  16/46     508 Margo Dixon          32 F Mt. Pleasant       SC   57:17  9:14 
  219   5/9      163 Lora Hobbs           21 F Columbia           SC   57:22  9:14 
  220  10/23     164 Steve Hobbs          53 M Laurens            SC   57:22  9:14 
  221  10/43     138 Cathy Gratzmiller    28 F Charleston         SC   57:22  9:14 
  222  22/44     531 Danielle Glassberg   36 F                         57:23  9:15 
  223  17/46      26 Jennifer Bell        30 F Summerville        SC   57:25  9:15 
  224  11/23     264 Brad Nelson          51 M Inman              SC   57:26  9:15 
  225  11/43     375 Jodi Welborn         28 F Daphne             AL   57:34  9:16 
  226   9/28     333 Emily Sharpe         22 F Charleston         SC   57:39  9:17 
  227  12/23     471 Isaac Green          53 M Summerville        SC   57:40  9:17 
  228  13/23     204 Thomas Kotz          52 M Asheville          NC   57:43  9:18 
  229  18/41      42 Jill Bloser          41 F Mount Pleasant     SC   57:44  9:18 
  230   1/12     203 Patricia Kotila      59 F John's Island      SC   57:47  9:18 
  231  10/28      58 Kathryn Bruner       24 F Columbia           SC   57:49  9:19 
  232  19/30      43 Mike Bloser          45 M Mount Pleasant     SC   57:50  9:19 
  233  18/46       8 Mariah Alexander     33 F Charleston         SC   57:53  9:19 
  234  10/14      13 Landon Amick         23 M Leesville          SC   57:58  9:20 
  235  19/46      21 Nikki Barthelemy     30 F Charleston         SC   57:58  9:20 
  236  14/18     534 Jake Permutter       33 M                         57:59  9:20 
  237   1/5       14 Dorothy Anderson     64 F Kiawah Island      SC   58:08  9:22 
  238   8/12     155 Graham Hazlette      63 M Gaffney            SC   58:09  9:22 
  239  19/41     279 Jami Page            44 F Mount Pleasant     SC   58:14  9:23 
  240  20/46     354 Stephanie Teague     31 F Myrtle Beach       SC   58:15  9:23 
  241   9/14     346 Fred Steward         58 M Lake Wylie         SC   58:16  9:23 
  242   2/12      54 Cynthia Brown        57 F Sullivan's Island  SC   58:17  9:23 
  243  12/43     246 Stacy Meyer          26 F Mt. Pleasant       SC   58:20  9:24 
  244  20/30     233 William Martin-Otto  48 M Apex               NC   58:22  9:24 
  245  11/28     371 Rebecca Weber        23 F Charleston         SC   58:36  9:26 
  246  14/23     105 Richard Doleshek     52 M Salt Lake City     UT   58:36  9:26 
  247   6/9       25 Melissa Baur         21 F North Charleston   SC   58:41  9:27 
  248  21/46     458 Loni Evans           31 F Mt. Pleasant       SC   58:47  9:28 
  249  11/14     132 Christian Fober      23 M Charleston         SC   58:48  9:28 
  250  13/43     231 Nicole Martin        26 F Charleston         SC   58:54  9:29 
  251  23/44      83 Becky Connelly       36 F Mount Pleasant     SC   58:55  9:29 
  252  22/46      40 Angela Blight        31 F Columbia           SC   58:56  9:29 
  253  14/43     191 Ashley Keene         27 F Charleston         SC   58:58  9:30 
  254  12/28     136 Carly Freilich       24 F Kiawah Island      SC   59:03  9:31 
  255  15/18     177 Joshua Hunt          34 M Mt Pleasant        SC   59:07  9:31 
  256  23/46     176 Ambyr Hunt           34 F Mt Pleasant        SC   59:07  9:31 
  257  15/43     331 Kate Seitz           26 F Charleston         SC   59:19  9:33 
  258  16/18     432 Adam Woodard         34 M Mt. Pleasant       SC   59:20  9:33 
  259  21/30     165 John Hodapp          47 M Mt Pleasant        SC   59:22  9:34 
  260   4/14     421 Dee Knight           46 F Mt. Pleasant       SC   59:26  9:34 
  261  24/46     386 April Wilson         32 F Augusta            GA   59:33  9:35 
  262  17/18      10 Kyle Allen           31 M Augusta            GA   59:33  9:36 
  263  20/41     281 Sherry Pearson       42 F Mt. Pleasant       SC   59:38  9:36 
  264  24/38     358 Thomas Ttitus        38 M Summerville        SC   59:50  9:38 
  265  21/41     258 Marybeth Mullaney    43 F Mt Pleasant        SC   59:51  9:38 
  266   3/12     175 Gay Hull             55 F Charleston         SC 1:00:03  9:40 
  267  16/43      64 Anna Calhoun         27 F Charleston         SC 1:00:09  9:41 
  268  15/23     277 Max O'Cain           50 M Lexington          SC 1:00:10  9:41 
  269   1/1      533 Willaim Boulter      80 M                       1:00:20  9:43 
  270  25/46      11 Angela Allenspach    31 F Mount Pleasant     SC 1:00:23  9:43 
  271  16/19      12 Thomas Allenspach I  28 M Mount Pleasant     SC 1:00:23  9:43 
  272  26/46     230 Julie Martin         34 F Columbia           SC 1:00:26  9:44 
  273  24/44     200 Jennifer Klos        36 F Charleston         SC 1:00:28  9:44 
  274  25/38     234 Shawn Massago        37 M Mt. Pleasant       SC 1:00:32  9:45 
  275  22/41     537 Heather Wharton      43 F                       1:00:38  9:46 
  276  18/25     536 Locke McKnigh        43 M                       1:00:38  9:46 
  277  23/41     464 Anne Canterbury      40 F Mt. Pleasant       SC 1:00:38  9:46 
  278  13/28     370 Ashley Webb          25 F Charleston         SC 1:00:38  9:46 
  279  17/43      72 Ava Cherry           26 F Charleston         SC 1:00:39  9:46 
  280  25/44     396 Brandy Botto         38 F Mt. Pleasant       SC 1:00:40  9:46 
  281  18/43     389 Liza Zaytoun         27 F Raleigh            NC 1:00:40  9:46 
  282  27/46     330 Kelley Sedgley       32 F Mount Pleasant     SC 1:00:51  9:48 
  283  26/38     227 Rod Marsh            39 M North Charleston   SC 1:00:54  9:49 
  284  14/28     373 Valerie Wegener      24 F Mt Pleasant        SC 1:00:57  9:49 
  285  17/19     372 James Wegener        26 M Mt Pleasant        SC 1:00:57  9:49 
  286  19/43     319 Laura Salley         26 F Charleston         SC 1:00:58  9:49 
  287  20/43     144 Mary Guthrie         26 F Charleston         SC 1:01:07  9:51 
  288  24/41     100 Jill Desplaces       41 F Mount Pleasant     SC 1:01:14  9:52 
  289            401 Paige Kuehmeier         F Mt. Pleasant       SC 1:01:14  9:52 
  290  19/25      23 Scott Bates          41 M Monks Corner       SC 1:01:18  9:52 
  291  27/38     160 Andrew Hewett        35 M Durham             NC 1:01:23  9:53 
  292   5/14     408 Renee Bateman        45 F Mt. Pleasant       SC 1:01:25  9:54 
  293  25/41     337 Kirsten Simpson      42 F Fort Mill          SC 1:01:27  9:54 
  294  26/44      91 Alicia Crouch-Kozlo  39 F Tega Cay           SC 1:01:27  9:54 
  295  18/19     210 Derrick Lail         26 M Locust             NC 1:01:34  9:55 
  296  15/28     251 Kelly Mitchell       23 F Mt. Pleasant       SC 1:01:34  9:55 
  297  28/38     383 Andrew Wills         38 M Simpsonville       SC 1:01:40  9:56 
  298   4/12     117 Kathy Elliott        57 F Mt. Pleasant       SC 1:01:44  9:57 
  299  27/44     434 Kelly Cunningham     39 F Charlotte          NC 1:01:45  9:57 
  300   6/14     326 Vicki Schmidt        45 F Mt Pleasant        SC 1:01:58  9:59 
  301  16/28     254 Jennifer Moraitis    23 F Charleston         SC 1:01:59  9:59 
  302   9/12     283 Ron Pedersen         63 M Fort Collins       CO 1:02:01  9:59 
  303  28/44     351 Amy Suthon           37 F Mt Pleasant        SC 1:02:01  9:59 
  304  21/43     182 Emily Jax            27 F Mt Pleasant        SC 1:02:05 10:00 
  305  17/28      67 Lytle Cannon         22 F Charleston         SC 1:02:05 10:00 
  306  28/46     293 Jacki Powers         33 F Mount Pleasant     SC 1:02:11 10:01 
  307   1/1      298 Joyce Rasberry       67 F Isle Of Palms      SC 1:02:15 10:02 
  308   8/17     519 Lynn Clark           51 F Charleston         SC 1:02:18 10:02 
  309  29/46     225 Dennise Magill       30 F N Charleston       SC 1:02:20 10:02 
  310   5/5       86 Al Cox               66 M Mt Pleasant        SC 1:02:24 10:03 
  311  22/43     479 Mary Catherine Norm  26 F Rock Hill          SC 1:02:27 10:03 
  312  22/30     311 William Robinson     45 M Daniel Island      SC 1:02:28 10:04 
  313   5/12     387 Jenny Woods          58 F Seabrook Island    SC 1:02:28 10:04 
  314  23/43      32 Valerie Billau       28 F Ladson             SC 1:02:29 10:04 
  315  30/46     263 Cynthia Neldner      34 F Ladson             SC 1:02:29 10:04 
  316  29/44     384 Sarah Wills          38 F Simpsonville       SC 1:02:30 10:04 
  317  18/28     320 Taylor Sauls         25 F Athens             GA 1:02:35 10:05 
  318  23/30     325 Kurt Schmidt         48 M Mt Pleasant        SC 1:02:36 10:05 
  319  20/25     344 Steve Snedegar       44 M Mt. Pleasant       SC 1:02:46 10:06 
  320   7/14      18 Joie Ayala           46 F Mt Pleasant        SC 1:02:50 10:07 
  321  12/14     348 Alvin Strasburger    25 M Columbia           SC 1:02:55 10:08 
  322  10/14     429 Blair Stewart        59 M Summerville        SC 1:02:55 10:08 
  323  19/28     449 Crystal Clover       25 F Mt Pleasant        SC 1:02:56 10:08 
  324   7/9       80 Heather Cole         21 F Mt. Pleasant       SC 1:02:58 10:08 
  325   9/17     400 Sandra Brotherton    54 F Isle Of Palms      SC 1:02:59 10:09 
  326  24/43     183 Carly Jedro          26 F Moore              SC 1:03:02 10:09 
  327  26/41      84 Tracey Cook          43 F Greer              SC 1:03:15 10:11 
  328  16/23     128 Ken Felsher          51 M Summerville        SC 1:03:21 10:12 
  329  17/23      56 Mark Brugh           50 M Aiken              SC 1:03:39 10:15 
  330  20/28     361 Lydia Von Gohren     24 F Mt Pleasant        SC 1:03:43 10:16 
  331  25/43      45 Bess Bluestein       29 F Mt. Pleasant       SC 1:03:47 10:16 
  332  29/38     166 Arthur Holland       39 M Charleston         SC 1:03:51 10:17 
  333  30/44     470 Jennifer Haley       38 F Greenville         SC 1:04:06 10:19 
  334  27/41     461 Courtney Millwood    42 F Greenville         SC 1:04:06 10:19 
  335  11/14     438 Ed Hunnicutt         59 M Mt. Pleasant       SC 1:04:13 10:21 
  336  31/44     299 Paula Reavis         37 F Mt Pleasant        SC 1:04:14 10:21 
  337  18/23     232 Thomas Martin        54 M Columbia           SC 1:04:21 10:22 
  338  19/23     332 Wayne Sellers        53 M Mount Pleasant     SC 1:04:27 10:23 
  339  10/17     365 Danher Wang          51 F Mt Pleasant        SC 1:04:27 10:23 
  340  26/43     301 Laura Reddick        26 F Charleston         SC 1:04:28 10:23 
  341  32/44     300 Dawn Reddick         39 F Isle Of Palms      SC 1:04:34 10:24 
  342  31/46     220 Jennifer Limehouse   30 F Ladson             SC 1:04:34 10:24 
  343  28/41     525 Beverly Robinson     40 F                       1:04:35 10:24 
  344  29/41      27 Teresa Berenyi       44 F Lake Wylie         SC 1:04:45 10:26 
  345  21/25     269 Richard Nichols      43 M Rock Hill          SC 1:04:51 10:27 
  346  30/38       3 Clay Adams           38 M Headland           AL 1:04:52 10:27 
  347  32/46      17 Beth Axson           30 F Charleston         SC 1:04:54 10:27 
  348  24/30     391 Jeff Zimmerman       47 M Matthews           NC 1:05:06 10:29 
  349   8/9      111 Jessica Dugan        18 F Charleston         SC 1:05:09 10:30 
  350  33/46     415 Britton Raiford      34 F Mt. Pleasant       SC 1:05:11 10:30 
  351  19/19     179 Matthew Ingels       26 M Charleston         SC 1:05:11 10:30 
  352  30/41     418 Tracy Jenkins        41 F Mt. Pleasant       SC 1:05:14 10:30 
  353  21/28      19 Emily Baker          25 F Mt. Pleasant       SC 1:05:16 10:31 
  354  22/28     284 Sara Pilarz          23 F Charleston         SC 1:05:16 10:31 
  355  20/23     503 Rick Lonergan        51 M Pembroke Pines     FL 1:05:22 10:32 
  356  31/41     235 Denise Massie        40 F Myrtle Beach       SC 1:05:25 10:32 
  357  21/23     347 Howard Stone         53 M Sullivans Island   SC 1:05:39 10:34 
  358  31/38     466 Damien Hefferman     38 M Mt. Pleasant       SC 1:05:42 10:35 
  359  32/38     122 Douglas Evans        39 M Raleigh            NC 1:05:47 10:36 
  360  33/44     123 Jill Evans           39 F Raleigh            NC 1:05:47 10:36 
  361  27/43     343 Whitney Smith        27 F Mt Pleasant        SC 1:05:54 10:37 
  362  28/43     115 Rebecca Edens        28 F Camden             SC 1:06:01 10:38 
  363  25/30     215 Kirk Leaphart        49 M Isle Of Palms      SC 1:06:02 10:38 
  364   3/4      216 Rachel Leaphart      16 F Isle Of Palms      SC 1:06:03 10:38 
  365  22/25     543 Chris Adams          44 M                       1:06:04 10:38 
  366   6/12     542 Merle Tyroler        55 F                       1:06:05 10:38 
  367   2/5      393 Kathy Magruder       61 F Isle Of Palms      SC 1:06:11 10:40 
  368  33/38     260 George Jr. Murphy    39 M Conway             SC 1:06:14 10:40 
  369  11/17     485 Mary Lester          51 F Mt. Pleasant       SC 1:06:17 10:40 
  370  23/25     106 Moose Domico         40 M Mount Pleasant     SC 1:06:22 10:41 
  371  34/46     374 Dawn Weise           30 F Mount Pleasant     SC 1:06:27 10:42 
  372  26/30     172 Gordon Howard        49 M Duncan             SC 1:06:33 10:43 
  373  23/28     139 Anna Gray            24 F Charleston         SC 1:06:34 10:43 
  374  34/44     474 Alyssa Rheingold     36 F Mt. Pleasant       SC 1:06:48 10:45 
  375  35/44     425 Kia Plumber          37 F Mt. Pleasant       SC 1:06:48 10:45 
  376  12/14     127 William Fehrs        57 M Hollywood          SC 1:06:49 10:46 
  377   3/5      424 Judy Gilman          61 F McClellanville     SC 1:06:49 10:46 
  378  35/46     338 Mary Sloan           31 F Charleston         SC 1:06:55 10:46 
  379  13/14     437 Thomas Terrell       24 M Charleston         SC 1:07:01 10:48 
  380  24/28     436 Ashley Lilyenquist   25 F Charleston         SC 1:07:01 10:48 
  381  29/43     478 Anne Beckham         28 F Rock Hill          SC 1:07:06 10:48 
  382  34/38     477 Jon Beckham          35 M Rock Hill          SC 1:07:06 10:48 
  383  30/43     120 Shannon English      28 F Winston-Salem      NC 1:07:13 10:49 
  384   8/14     316 Edith Rose           47 F Mount Pleasant     SC 1:07:19 10:50 
  385  10/12      44 Joseph Blue          63 M Charleston         SC 1:07:24 10:51 
  386  32/41     268 Janice Nichols       40 F Rock Hill          SC 1:07:39 10:54 
  387  36/46     276 Rebecca O'Brien      31 F Charleston         SC 1:07:45 10:55 
  388  33/41     178 Dinoca Ihrig         41 F N. Charleston      SC 1:07:47 10:55 
  389  31/43     223 Amanda Maas          29 F Asheville          NC 1:07:49 10:55 
  390  34/41     304 Raynette Alex River  40 F Matthews           NC 1:08:13 10:59 
  391  37/46     294 Lisa Price           33 F Asheville          NC 1:08:15 10:59 
  392  38/46     145 Haley Hall           33 F Fayetteville       NC 1:08:25 11:01 
  393  36/44     103 Ginger Dill          38 F Fayetteville       NC 1:08:25 11:01 
  394   4/4      218 Victoria Lewis       17 F Isle Of Palms      SC 1:08:32 11:02 
  395   7/12     248 Connie Miller        56 F Mount Pleasant     SC 1:08:35 11:03 
  396  22/23      76 Nolan Clark          50 M Ridgeway           SC 1:08:43 11:04 
  397   4/5      282 Beverly Pedersen     62 F Fort Collins       CO 1:08:51 11:05 
  398   8/12     322 Cathy Savage         59 F Shelby             NC 1:09:00 11:07 
  399  32/43     287 Elizabeth Pittman    29 F Sumter             SC 1:09:07 11:08 
  400  33/43     129 Julia Felton         28 F Charleston         SC 1:09:08 11:08 
  401  39/46     453 Lisa Paul            30 F Charleston         SC 1:09:08 11:08 
  402  25/28     271 Susan Niese          25 F Charleston         SC 1:09:10 11:08 
  403  35/41     253 Heather Moody        42 F Mt. Pleasant       SC 1:09:43 11:14 
  404   9/12     362 Christine Wainwrigh  57 F Mt. Pleasant       SC 1:10:07 11:18 
  405  27/30     334 Gregory Shore        48 M North Charleston   SC 1:10:15 11:19 
  406   5/5      213 Kathy Lawrence       61 F Hollywood          SC 1:10:41 11:23 
  407  34/43      20 Stefanie Baker       28 F Atlanta            GA 1:10:46 11:24 
  408  18/18     156 Andy Heisey          30 M Santee             SC 1:11:22 11:29 
  409  40/46     157 Susan Heisey         31 F Santee             SC 1:11:22 11:30 
  410  41/46     131 Erin Fisher          32 F Myrtle Beach       SC 1:11:32 11:31 
  411  12/17      98 Laura Dehart         50 F Andrews            SC 1:11:38 11:32 
  412  11/12     342 Johnny Smith         61 M Goose Creek        SC 1:11:39 11:32 
  413  36/41     142 Tracey Grubb         41 F Rockhill           SC 1:12:42 11:42 
  414  37/44     150 Julie Harrigan       36 F Rock Hill          SC 1:12:43 11:43 
  415  37/41     188 Clare Kaye           42 F Mount Pleasant     SC 1:12:58 11:45 
  416  13/17     162 Sonya Hinnant        50 F Gainesville        GA 1:13:00 11:45 
  417  28/30     161 Kyle Hinnant         45 M Gainesville        GA 1:13:01 11:45 
  418  26/28     404 Samantha Cambrons    24 F St Louis           MO 1:13:13 11:47 
  419   9/14     417 Cindy Ware           48 F Mt. Pleasant       SC 1:13:26 11:49 
  420  12/12     472 Ferris Stewart       62 M Isle Of Palms      SC 1:13:26 11:50 
  421  35/38     476 Kevin Poindexter     36 M Moncks Corner      SC 1:13:41 11:52 
  422            526 John Lacaste            M                       1:14:14 11:57 
  423  38/44      35 Heather Black        37 F Lexington          SC 1:14:27 11:59 
  424  35/43     201 Mindy Knight         29 F Manning            SC 1:14:36 12:01 
  425  24/25     499 Michael Boyer        41 M Summerville        SC 1:14:44 12:02 
  426  39/44     409 Audra Walters        35 F Mt. Pleasant       SC 1:15:08 12:06 
  427  38/41       9 Claire Allen         41 F Mt. Pleasant       SC 1:15:31 12:10 
  428  13/14     217 Jerry Ledbetter      58 M North Charleston   SC 1:16:43 12:21 
  429   1/1      490 Jane Gregorie        76 F Charleston         SC 1:16:46 12:22 
  430  36/38     289 Obie Pittman         35 M Huger              SC 1:16:58 12:24 
  431  40/44     288 Marsha Pittman       35 F Huger              SC 1:16:58 12:24 
  432  37/38     410 Matthew Bernstein    37 M Charleston         SC 1:17:05 12:25 
  433  10/12     152 Sandy Hartnett       57 F Spartanburg        SC 1:17:21 12:27 
  434  36/43      95 Alexandra Davis      26 F Daniel Island      SC 1:17:29 12:29 
  435  10/14      75 Maria Clark          47 F Ridgeway           SC 1:17:33 12:29 
  436  11/14     340 Alison Smith         49 F Mount Pleasant     SC 1:17:53 12:32 
  437  14/17     222 Monica Lominchar     50 F Mt Pleasant        SC 1:18:16 12:36 
  438  37/43     140 Margaret Grier       26 F Greenwood          SC 1:18:19 12:37 
  439  15/17     189 Amanda Keaveny       52 F Charleston         SC 1:18:25 12:38 
  440  16/17     411 Cynthia Abole        50 F Charleston         SC 1:18:27 12:38 
  441  11/12     275 Mimi O'Brien         58 F Isle Of Palms      SC 1:18:51 12:42 
  442  38/43      65 Kaitlin Callahan     27 F Charlotte          NC 1:19:01 12:43 
  443  39/43     510 Sophia Leece         28 F Blacksburg         VA 1:19:01 12:43 
  444  38/38      94 Jose Davila-Hernand  36 M Statesville        NC 1:19:20 12:46 
  445  42/46      93 Ella Davila-Hernand  33 F Statesville        NC 1:19:20 12:46 
  446  40/43     119 Sarah Elvington      29 F Charleston         SC 1:20:08 12:54 
  447  23/23     209 Ralf Lahm            50 M Worms              -- 1:20:48 13:01 
  448  17/17     447 Diane Parnell        53 F Abbeville          SC 1:20:58 13:02 
  449  41/43     390 Katie Ziegelbauer    26 F Charleston         SC 1:21:00 13:03 
  450  29/30       4 Mike Adams           48 M Clover             SC 1:21:15 13:05 
  451  39/41     267 Tina Newton          42 F Mt Pleasant        SC 1:21:34 13:08 
  452  42/43     130 Kristan Fields       29 F Johns Island       SC 1:23:11 13:24 
  453  43/46     146 Liza Hall            32 F Charleston         SC 1:23:40 13:28 
  454  12/12     256 Martha Morgan        58 F Travelers Rest     SC 1:23:54 13:31 
  455  44/46     195 Anita King           34 F Charleston         SC 1:23:56 13:31 
  456  40/41     186 Michelle Juliana     43 F Moorestown         NJ 1:24:07 13:33 
  457   3/3      398 Maggie Oldham         8 F Daniel Island      SC 1:24:08 13:33 
  458  41/44     435 Jennifer Sullivan    38 F Charlotte          NC 1:24:10 13:33 
  459  42/44      39 Catherine Blejski    36 F Tampa              FL 1:25:22 13:45 
  460  43/44      66 Elizabeth Campsen    39 F Isle Of Palms      SC 1:25:22 13:45 
  461  25/25     397 John Oldham          41 M Daniel Island      SC 1:25:51 13:49 
  462  45/46     104 Erica Dodson         32 F Charleston         SC 1:26:17 13:54 
  463  27/28     303 Rebecca Rinehart     24 F Salley             SC 1:26:55 14:00 
  464   9/9      102 Alicia Dickson       21 F Mount Pleasant     SC 1:27:16 14:03 
  465  12/14     214 Joan Leaphart        49 F Isle Of Palms      SC 1:28:35 14:16 
  466  43/43     385 Ann Wilson           26 F Mt. Pleasant       SC 1:29:14 14:22 
  467  46/46      85 Tori Covington       33 F Hanahan            SC 1:29:16 14:22 
  468  14/14     328 Paul Schwartzkopf    58 M York               PA 1:29:38 14:26 
  469  30/30      87 Dan Crance           47 M Summerville        SC 1:30:12 14:31 
  470  41/41      88 Sue Crance           44 F Summerville        SC 1:30:12 14:31 
  471  13/14     377 Pat Wheelbarger      47 F Fredericksburg     VA 1:30:46 14:37 
  472  14/14     329 Christie Scicli      48 F Charleston         SC 1:30:47 14:37 
  473  44/44     228 Leslie Marshall      36 F Atlanta            GA 1:31:08 14:40 
  474  28/28      71 Faye Cathcart        25 F Mt Pleasant        SC 1:31:08 14:40 
  475  14/14     532 Kyle Wessinger       22 M                       1:33:52 15:07 

                     THE 18TH ANNUAL-RUN FOR THE CHILD
                    ISLE OF PALMS 5K CONNECTOR RUN/WALK
     Sponsored by The Exchange Club of MT. PLEASANT and ISLE OF PALMS
               MT. PLEASANT/ISLE OF PALMS,S.C. OCT. 2, 2010
    Results compiled by Race Management Systems(RMS), www.rmssports.com

                   ********** AWARDS LIST **************

               ********** FEMALE OVERALL RESULTS ***********
    1 Sheldon Fowler       42 Mount Pleasant  SC   20:36 
    2 Tracy McKee          38 Chaleston       SC   20:44 
    3 Meghan Pittman       21 Ladson          SC   21:01 
                ********** MALE OVERALL RESULTS ***********
    1 Rutledge Godley      21 Mt. Pleasant    SC   19:05 
    2 Andy Tedesco         54 Mt. Pleasant    SC   19:21 
    3 Bratton Fennell      46                 SC   19:44 

      **************** FEMALE MASTERS OVERALL RESULTS (40+)**************
    1 Lisa Deaton          45 Charleston      SC   23:29 

       **************** MALE MASTERS OVERALL RESULTS (40+)**************
    1 Steve Caskie         55 Mt. Pleasant    SC   20:07 

     ********** FEMALE GRAND MASTERS OVERALL RESULTS (50+) **********
    1 Nancy Curry          63 Mount Pleasant  SC   26:11 

      ********** MALE GRAND MASTERS OVERALL RESULTS (50+) **********
    1 Joe Dipiro           55 Mt Pleasant     SC   20:51 

         **************** AGE GROUP RESULTS *********************
                         FEMALE AGE GROUP:  1 - 12
    1 Carly Edwards        12 Isle Of Palms      SC   25:03 
    2 Fischer Boyles       10 Marion             SC   27:09 
    3 Ellie Long           10 Mt Pleasant        SC   28:28 
                          MALE AGE GROUP:  1 - 12
    1 Zach Davis           12 Mt. Pleasant       SC   28:27 
    2 Logan Desciak         9 Mount Pleasant     SC   28:41 
    3 Tre Walker            8 Charleston         SC   42:45 
                        FEMALE AGE GROUP:  13 - 17
    1 Amy Rumble           16 Goose Creek        SC   26:47 
    2 Margaret Shumate     16 Hanahan            SC   30:02 
    3 Jckie Pearson        17 Charleston         SC   32:52 
                         MALE AGE GROUP:  13 - 17
    1 Antonio Wright       15 Ladson             SC   21:14 
    2 Keegan Desciak       14 Mount Pleasant     SC   21:36 
    3 Michael Sauter       14 Summerville        SC   21:39 
                        FEMALE AGE GROUP:  18 - 21
    1 Caitlin Connelly     21 Charleston         SC   23:29 
    2 Elizabeth Ross       18 Raleigh            NC   25:34 
                         MALE AGE GROUP:  18 - 21
    1 Marian Drawe         21 N Charleston       SC   24:36 
                        FEMALE AGE GROUP:  22 - 25
    1 Stephanie Bratkovic  24 Mount Pleasant     SC   21:03 
    2 Kristen Love         23 Spartanburg        SC   23:34 
    3 Megan Joyner         23 Sumter             SC   25:30 

                         MALE AGE GROUP:  22 - 25
    1 Sam Rixey            24 Bloomsburg         PA   23:00 
    2 Jared Davidson       23 Charleston         SC   25:57 
    3 Nick Eickhutt        25 Summerville        SC   30:25 
                        FEMALE AGE GROUP:  26 - 29
    1 Alison Harrigan      29 Isle Of Palms      SC   22:31 
    2 Anna Deyton          27                    SC   23:25 
    3 Melanie Jeffries     27 Charleston         SC   26:13 
                         MALE AGE GROUP:  26 - 29
    1 Bryan Shuler         28 Norht Charleston   SC   23:02 
    2 Allen Porter         28 Atlanta            GA   23:21 
    3 Tom Rankin           29                    SC   23:25 
                        FEMALE AGE GROUP:  30 - 34
    1 Tracy Tayloe         30 Summerville        SC   24:24 
    2 Mandy Thomas         30 Charleston         SC   24:38 
    3 Bryant Byrne         30 Charleston         SC   26:53 
                         MALE AGE GROUP:  30 - 34
    1 Leland Kelley Iv     30 Manning            SC   22:04 
    2 John Mistak          30 Summerville        SC   24:37 
    3 Matthew Quinn        30 Isle Of Palms      SC   24:41 
                        FEMALE AGE GROUP:  35 - 39
    1 Daphne Pierce        36 Isle Of Palms      SC   27:27 
    2 Kara Bayles          37                         28:21 
    3 Vanessa Infanzon     39 Charlotte          NC   29:16 
                         MALE AGE GROUP:  35 - 39
    1 Charles Howard       36 Charleston         SC   23:05 
    2 Kevin Mitchell       38 Mt Pleasant        SC   24:08 
    3 Eric Kinard          38 Goose Creek        SC   28:44 
                        FEMALE AGE GROUP:  40 - 44
    1 Sheri Timmons        43 Raleigh            NC   25:34 
    2 Karen Heitner        40 North Charleston   SC   25:38 
    3 Merri Beth Strehmel  41 Isle Of Palms      SC   25:51 
                         MALE AGE GROUP:  40 - 44
    1 Jack Buchanan        42                         21:51 
    2 William Desciak      43 Mount Pleasant     SC   22:25 
    3 Wayne Nesbitt        41 Orangeburg         SC   24:08 
                        FEMALE AGE GROUP:  45 - 49
    1 Wendy Kelly          45 Isle Of Palms      SC   26:48 
    2 Teresa Scott         49 Mt Pleasant        SC   27:27 
    3 Dianne Davenport     47 Hendersonville     NC   28:19 
                         MALE AGE GROUP:  45 - 49
    1 Steve Suggs          47 Iop                SC   24:57 
    2 Kevin Connelly       46 Goose Creek        SC   25:29 
    3 Alphonso Nesbitt Sr  48 Goosecreek         SC   27:25 
                        FEMALE AGE GROUP:  50 - 54
    1 Peggy Gerou          53 Plymouth           MI   27:22 
    2 Kim Cason            50 Pelzer             SC   28:13 
    3 Judi Olmstead        51 Mt. Pleasant       SC   28:29 
                         MALE AGE GROUP:  50 - 54
    1 John Scott           54 Mt Pleasant        SC   22:52 
    2 Richard Ruth         51 Mt. Pleasant       SC   23:40 
    3 Gary Lipscomb        52 Mount Pleasant     SC   24:12 
                        FEMALE AGE GROUP:  55 - 59
    1 Marilyn Belotti      56 Hanahan            SC   30:14 
    2 Lavern Byrd          55 Little Mountain    SC   33:09 
    3 Gwen Mathews         59 Fletcher           NC   34:37 

                         MALE AGE GROUP:  55 - 59
    1 Ernest Drum          56 Myrtle Beach       SC   29:33 
    2 Tanis Manseau        55 Mt Pleasant        SC   34:10 
    3 James Byrd           58 Little Mountain    SC   35:57 
                        FEMALE AGE GROUP:  60 - 64
    1 Janice Cafaro        62 Mount Pleasant     SC   30:35 
    2 Jennifer Oidtman     61 Mt. Pleasant       SC   33:50 
    3 Rosalind Giddens     60 Charleston         SC   42:07 
                         MALE AGE GROUP:  60 - 64
    1 Jim Edwards          60 Isle Of Palms      SC   24:20 
    2 David Reiter         61 Ladson             SC   28:59 
    3 Amon Shumate         62 Hanahan            SC   35:01 
                        FEMALE AGE GROUP:  65 - 69
    1 Lynda Lazarchick     68 Mt Pleasant        SC   34:07 
    2 Sandy Mahoney        67 McCormick          SC   41:32 
    3 Barbara Matis        66 Mt Pleasant        SC   45:13 
                         MALE AGE GROUP:  65 - 69
    1 Marshal Wakut        69 Chanfan            SC   22:28 
    2 Bill Gangi           67 Mt. Pleasant       SC   30:04 
    3 John Lazarchick      67 Mt Pleasant        SC   30:14 
                        FEMALE AGE GROUP:  70 - 74
    1 Janet Fryman         70 Charleston         SC   41:23 
                         MALE AGE GROUP:  70 - 74
    1 Jack Slapcinsky      70 Charleston         SC   32:39 
                        FEMALE AGE GROUP:  75 - 99
                         MALE AGE GROUP:  75 - 99

                     THE 18TH ANNUAL-RUN FOR THE CHILD
                    ISLE OF PALMS 5K CONNECTOR RUN/WALK
     Sponsored by The Exchange Club of MT. PLEASANT and ISLE OF PALMS
               MT. PLEASANT/ISLE OF PALMS,S.C. OCT. 2, 2010
    Results compiled by Race Management Systems(RMS), www.rmssports.com

Place Div/Tot  No.   Name                Age S City               St Time    Pace  
===== ======== ===== =================== === = ================== == ======= ===== 
    1   1/2     1215 Rutledge Godley      21 M Mt. Pleasant       SC   19:05  6:09 
    2   1/14    1225 Andy Tedesco         54 M Mt. Pleasant       SC   19:21  6:14 
    3   1/12    1306 Bratton Fennell      46 M                    SC   19:44  6:22 
    4   1/5     1212 Steve Caskie         55 M Mt. Pleasant       SC   20:07  6:29 
    5   1/19    1064 Sheldon Fowler       42 F Mount Pleasant     SC   20:36  6:38 
    6   1/22    1285 Tracy McKee          38 F Chaleston          SC   20:44  6:41 
    7   2/5     1054 Joe Dipiro           55 M Mt Pleasant        SC   20:51  6:43 
    8   1/3     1133 Meghan Pittman       21 F Ladson             SC   21:01  6:46 
    9   1/12    1020 Stephanie Bratkovic  24 F Mount Pleasant     SC   21:03  6:47 
   10   1/10    1206 Antonio Wright       15 M Ladson             SC   21:14  6:50 
   11   2/10    1049 Keegan Desciak       14 M Mount Pleasant     SC   21:36  6:57 
   12   3/10    1159 Michael Sauter       14 M Summerville        SC   21:39  6:58 
   13   1/9     1282 Jack Buchanan        42 M                         21:51  7:02 
   14   1/12    1094 Leland Kelley Iv     30 M Manning            SC   22:04  7:06 
   15   4/10    1273 Ethan Coorville      14 M Mt Pleasant        SC   22:15  7:10 
   16   2/9     1051 William Desciak      43 M Mount Pleasant     SC   22:25  7:13 
   17   1/8     1278 Marshal Wakut        69 M Chanfan            SC   22:28  7:14 
   18   1/21    1078 Alison Harrigan      29 F Isle Of Palms      SC   22:31  7:15 
   19   5/10    1223 Will Sutter          13 M Mt. Pleasant       SC   22:40  7:18 
   20   2/14    1162 John Scott           54 M Mt Pleasant        SC   22:52  7:22 
   21   1/5     1150 Sam Rixey            24 M Bloomsburg         PA   23:00  7:24 
   22   1/16    1257 Bryan Shuler         28 M Norht Charleston   SC   23:02  7:25 
   23   1/8     1085 Charles Howard       36 M Charleston         SC   23:05  7:26 
   24   2/16    1298 Allen Porter         28 M Atlanta            GA   23:21  7:31 
   25   6/10    1048 Jared Desciak        13 M Mount Pleasant     SC   23:23  7:32 
   26   3/16    1294 Tom Rankin           29 M                    SC   23:25  7:32 
   27   2/21    1293 Anna Deyton          27 F                    SC   23:25  7:33 
   28   1/13    1290 Lisa Deaton          45 F Charleston         SC   23:29  7:34 
   29   2/3     1250 Caitlin Connelly     21 F Charleston         SC   23:29  7:34 
   30   2/12    1105 Kristen Love         23 F Spartanburg        SC   23:34  7:36 
   31   3/14    1210 Richard Ruth         51 M Mt. Pleasant       SC   23:40  7:37 
   32   2/8     1118 Kevin Mitchell       38 M Mt Pleasant        SC   24:08  7:46 
   33   3/9     1241 Wayne Nesbitt        41 M Orangeburg         SC   24:08  7:46 
   34   4/14    1104 Gary Lipscomb        52 M Mount Pleasant     SC   24:12  7:48 
   35   1/3     1062 Jim Edwards          60 M Isle Of Palms      SC   24:20  7:50 
   36   1/18    1183 Tracy Tayloe         30 F Summerville        SC   24:24  7:52 
   37   2/2     1056 Marian Drawe         21 M N Charleston       SC   24:36  7:56 
   38   2/12    1117 John Mistak          30 M Summerville        SC   24:37  7:56 
   39   2/18    1184 Mandy Thomas         30 F Charleston         SC   24:38  7:56 
   40   5/14    1147 Marc Regnier         53 M Charleston         SC   24:38  7:56 
   41   3/12    1141 Matthew Quinn        30 M Isle Of Palms      SC   24:41  7:57 
   42   4/16    1082 Josh Hays            29 M Mt. Pleasant       SC   24:44  7:58 
   43   5/16    1161 Brendan Schofield    28 M Sullivans Island   SC   24:48  7:59 
   44   2/12    1265 Steve Suggs          47 M Iop                SC   24:57  8:02 
   45   4/12    1012 Tyler Bates          34 M Kansas City        MO   25:01  8:03 
   46   6/14    1207 Charlie Wright       50 M Summerville        SC   25:01  8:03 
   47   1/8     1061 Carly Edwards        12 F Isle Of Palms      SC   25:03  8:04 
   48   6/16    1140 Matthew Quillen      27 M Mount Pleasant     SC   25:07  8:05 
   49   7/10    1030 Mitchell Cassaday    13 M Mt. Pleasant       SC   25:15  8:08 
   50   5/12    1031 Travis Chick         31 M Summerville        SC   25:29  8:12 
   51   3/12    1211 Kevin Connelly       46 M Goose Creek        SC   25:29  8:13 
   52   3/12    1244 Megan Joyner         23 F Sumter             SC   25:30  8:13 
   53   3/3     1153 Elizabeth Ross       18 F Raleigh            NC   25:34  8:14 
   54   2/19    1185 Sheri Timmons        43 F Raleigh            NC   25:34  8:14 
   55   3/19    1084 Karen Heitner        40 F North Charleston   SC   25:38  8:15 
   56   7/16    1277 Craig Johnson        29 M Mt Pleasant        SC   25:40  8:16 
   57   7/14    1186 Mickey Timms         54 M Mt. Pleasant       SC   25:44  8:17 
   58   4/9     1313 Andrew Annans        42 M                         25:46  8:18 
   59   8/14    1112 Bill McAbee          51 M Sullivans Island   SC   25:47  8:18 
   60   4/19    1224 Merri Beth Strehmel  41 F Isle Of Palms      SC   25:51  8:20 
   61   2/5     1243 Jared Davidson       23 M Charleston         SC   25:57  8:21 
   62   8/16    1214 Dimi Matoucher       26 M Mt. Pleasant       SC   26:05  8:24 
   63   1/4     1042 Nancy Curry          63 F Mount Pleasant     SC   26:11  8:26 
   64   3/21    1091 Melanie Jeffries     27 F Charleston         SC   26:13  8:27 
   65   4/21    1203 Kelly Willis         28 F Summerville        SC   26:21  8:29 
   66   8/10    1217 Michael MacDonald    13 M Mt. Pleasant       SC   26:44  8:37 
   67   9/16    1090 Mark Javaux          27 M Ladson             SC   26:47  8:37 
   68   1/4     1157 Amy Rumble           16 F Goose Creek        SC   26:47  8:38 
   69   2/13    1216 Wendy Kelly          45 F Isle Of Palms      SC   26:48  8:38 
   70   3/18    1026 Bryant Byrne         30 F Charleston         SC   26:53  8:40 
   71   2/8     1308 Fischer Boyles       10 F Marion             SC   27:09  8:45 
   72   4/12    1238 Crystal Gulledge     23 F Charleston         SC   27:10  8:45 
   73   5/19    1271 Jennifer Smock       42 F Summervile         SC   27:10  8:45 
   74   1/16    1072 Peggy Gerou          53 F Plymouth           MI   27:22  8:49 
   75   4/18    1080 Shannon Hartman      34 F Isle Of Palms      SC   27:23  8:49 
   76   5/21    1071 Jennifer Gerard      26 F James Isand        SC   27:25  8:50 
   77   4/12    1242 Alphonso Nesbitt Sr  48 M Goosecreek         SC   27:25  8:50 
   78   2/22    1131 Daphne Pierce        36 F Isle Of Palms      SC   27:27  8:50 
   79   3/13    1163 Teresa Scott         49 F Mt Pleasant        SC   27:27  8:50 
   80   5/12    1237 Ellen McGuire        48 M Mills River        NC   27:46  8:57 
   81  10/16    1079 Daniel Harris        26 M Summerville        SC   27:48  8:57 
   82   6/12    1281 Evan Ray             31 M Mt Pleasant        SC   27:50  8:58 
   83   7/12    1068 Nick Frye            32 M Winston Salem      NC   27:53  8:59 
   84   6/21    1209 Connie Villacres     27 F Mt. Pleasant       SC   27:57  9:00 
   85   6/12    1245 Jonny Dangerfield    46 M Iop                SC   28:05  9:03 
   86   2/16    1029 Kim Cason            50 F Pelzer             SC   28:13  9:05 
   87   9/10    1047 Jacob Desciak        16 M Mount Pleasant     SC   28:14  9:06 
   88   4/13    1044 Dianne Davenport     47 F Hendersonville     NC   28:19  9:07 
   89   5/9     1165 Rob Seay             44 M Mt Pleasant        SC   28:19  9:07 
   90   3/22    1309 Kara Bayles          37 F                         28:21  9:08 
   91   1/3     1045 Zach Davis           12 M Mt. Pleasant       SC   28:27  9:10 
   92   3/8     1236 Ellie Long           10 F Mt Pleasant        SC   28:28  9:10 
   93   3/16    1126 Judi Olmstead        51 F Mt. Pleasant       SC   28:29  9:10 
   94   5/13    1264 Lori Melsopp         46 F Iop                SC   28:29  9:10 
   95   7/21    1123 Ellen Munson         29 F Fort Mill          SC   28:30  9:11 
   96   6/13    1155 Melisa Rowland       47 F Isle Of Palms      SC   28:38  9:13 
   97   9/14    1174 Lawrence Slocum III  54 M Mt. Pleasant       SC   28:41  9:14 
   98   2/3     1050 Logan Desciak         9 M Mount Pleasant     SC   28:41  9:14 
   99   3/8     1095 Eric Kinard          38 M Goose Creek        SC   28:44  9:15 
  100   8/21    1240 Amy Seabolt          29 F Smyrna             TN   28:46  9:16 
  101   4/8     1239 Jean Seabolt         38 M Smyrna             SC   28:46  9:16 
  102   5/12    1284 Micaela Barrancotto  22 F Charleston         SC   28:52  9:18 
  103   2/3     1148 David Reiter         61 M Ladson             SC   28:59  9:20 
  104   8/12    1299 Edward Seaton        32 M Mt. Pleasant       SC   29:00  9:20 
  105   9/21    1292 Brynn Hardman        27 F                    SC   29:02  9:21 
  106   4/16    1139 Sharon Purcell       53 F Hendersonville     NC   29:03  9:21 
  107   9/12    1083 Matthew Hays         34 M Mt. Pleasant       SC   29:07  9:23 
  108   5/18    1189 Regina Veneziano     32 F Daniel Island      SC   29:07  9:23 
  109   7/13    1052 Donna Dillard        45 F White Pine         TN   29:07  9:23 
  110   5/16    1124 Jane Norrgard        53 F Charleston         SC   29:11  9:24 
  111   4/22    1087 Vanessa Infanzon     39 F Charlotte          NC   29:16  9:25 
  112   5/22    1259 Christy Beck         36 F Johns Island       SC   29:18  9:26 
  113   6/18    1146 Katherine Rast       34 F Mount Pleasant     SC   29:25  9:28 
  114   8/13    1116 Martina Meuller      47 F N Charleston       SC   29:25  9:29 
  115   3/5     1057 Ernest Drum          56 M Myrtle Beach       SC   29:33  9:31 
  116  10/21    1023 Jennie Butler        26 F Summerville        SC   29:48  9:36 
  117   5/8     1010 Richard Bachschmidt  35 M Mt. Pleasant       SC   29:48  9:36 
  118   7/18    1208 Leslie Wright        32 F Summerville        SC   29:54  9:38 
  119   7/12    1037 Jeff Cook            46 M Greer              SC   29:56  9:38 
  120   2/4     1171 Margaret Shumate     16 F Hanahan            SC   30:02  9:40 
  121   2/8     1070 Bill Gangi           67 M Mt. Pleasant       SC   30:04  9:41 
  122   6/16    1270 Missy Russell        52 F Knoxville          TN   30:05  9:41 
  123   8/18    1008 Cindy Armstrong      30 F Raleigh            NC   30:07  9:42 
  124   1/6     1289 Marilyn Belotti      56 F Hanahan            SC   30:14  9:44 
  125   3/8     1101 John Lazarchick      67 M Mt Pleasant        SC   30:14  9:44 
  126   8/12    1075 Ed Haas              46 M Mount Pleasant     SC   30:20  9:46 
  127   9/18    1017 Cindy Bordallo       31 F Johns Island       SC   30:21  9:46 
  128   6/22    1086 Stephanie Hutchinso  39 F Summerville        SC   30:22  9:47 
  129  10/14    1128 Greg Padgett         53 M N Charleston       SC   30:23  9:47 
  130   6/19    1247 Joanne Grimshaw      44 F Mt Pleasant        SC   30:25  9:48 
  131   3/5     1302 Nick Eickhutt        25 M Summerville        SC   30:25  9:48 
  132   7/19    1304 Kimberly Golde       41 F                         30:27  9:48 
  133   6/9     1108 Michael Marty        44 M Charleston         SC   30:27  9:48 
  134   6/12    1067 Elizabeth Frye       24 F Winston Salem      NC   30:28  9:49 
  135   9/13    1018 L Bradberry          45 F North Charleston   SC   30:32  9:50 
  136   2/4     1027 Janice Cafaro        62 F Mount Pleasant     SC   30:35  9:51 
  137   7/9     1305 Mike Long            41 M Mt Pleasant        SC   30:43  9:54 
  138   7/12    1213 Tabatha Deas         23 F Mt. Pleasant       SC   30:47  9:55 
  139   9/12    1046 Jeff Decapua         46 M Isle Of Palms      SC   30:50  9:56 
  140   4/8     1220 Victoria Conley      11 F Isle Of Palms      SC   30:52  9:56 
  141   5/8     1218 Carrie Hillebrand    12 F Mt. Pleasant       SC   30:58  9:58 
  142  10/12    1089 Geoffrey Ireland     46 M Mt. Pleasant       SC   31:03 10:00 
  143   7/16    1169 Kamm Shoaf           50 F Piedmont           SC   31:03 10:00 
  144  11/21    1138 Bridget Price        29 F Isle Of Palms      SC   31:17 10:05 
  145   8/16    1200 Cary Wiggins         54 F Charleston         SC   31:17 10:05 
  146  10/13    1006 Debbie Antonelli     46 F Mt. Pleasant       SC   31:23 10:07 
  147  10/12    1013 Ricky Bell           32 M Summerville        SC   31:25 10:07 
  148  10/18    1097 Jill Kirar           31 F Goose Creek        SC   31:43 10:13 
  149   4/8     1092 Don Johnston         69 M Goose Creek        SC   31:44 10:13 
  150  11/16    1007 Andrew Armstrong     29 M Raleigh            NC   31:45 10:13 
  151   6/8     1077 Nathan Hadley        36 M Summerville        SC   31:52 10:16 
  152  12/21    1028 Ana Carter           27 F Charleston         SC   31:52 10:16 
  153  12/16    1145 Lindon Rainey        28 M Charleston         SC   31:52 10:16 
  154   7/22    1235 Tame Marshal         39 F Huber Heights      OH   31:54 10:16 
  155   8/19    1130 Sandi Patterson      40 F Mount Pleasant     SC   31:54 10:17 
  156   9/16    1280 Barbara Goodyear     50 F Mt Pleasant        SC   32:11 10:22 
  157  11/14    1103 Timmy Limehouse      50 M Ladson             SC   32:14 10:23 
  158   4/5     1127 Wallace Orear        22 M Mount Pleasant     SC   32:26 10:27 
  159  11/18    1180 Meg Strong           30 F Mt Pleasant        SC   32:35 10:30 
  160   1/1     1173 Jack Slapcinsky      70 M Charleston         SC   32:39 10:31 
  161   8/22    1009 Kate Atkins          35 F Charleston         SC   32:41 10:32 
  162  11/13    1167 Susan Shannon        49 F Charleston         SC   32:42 10:32 
  163   9/19    1219 Elizabeth Camputaro  40 F Summerville        SC   32:50 10:34 
  164   3/4     1269 Jckie Pearson        17 F Charleston         SC   32:52 10:35 
  165   8/12    1038 Elizabeth Crisp      24 F Carrboro           NC   33:07 10:40 
  166   5/5     1192 Joseph Vicars        24 M Atlanta            GA   33:08 10:40 
  167   9/12    1187 Courtney Townsend    24 F Atlanta            GA   33:08 10:40 
  168   2/6     1025 Lavern Byrd          55 F Little Mountain    SC   33:09 10:41 
  169   9/22    1016 Amy Bevis            35 F Mount Pleasant     SC   33:11 10:41 
  170  10/19    1019 Heather Bradley      40 F Mt. Pleasant       SC   33:13 10:42 
  171  11/12    1246 Tommy Hancock        48 M Iop                SC   33:18 10:43 
  172  11/19    1267 Dianna Sheridon      43 F N Charleston       SC   33:21 10:44 
  173  13/21    1291 Eliza Smith          27 F Charleston         SC   33:29 10:47 
  174  12/18    1149 Carrie Reville       31 F Hanahan            SC   33:34 10:49 
  175  14/21    1288 Adrienne Lanlinois   26 F Chaleston          SC   33:36 10:49 
  176  15/21    1287 Sarah Brooks         27 F Chalreston         SC   33:36 10:49 
  177  10/22    1059 Shannon Dunn         35 F Mount Pleasant     SC   33:37 10:49 
  178  13/16    1286 Will Brooks          26 M                         33:37 10:50 
  179  12/19    1310 Jennifer Harlan      43 F My Pleasant        SC   33:37 10:50 
  180  13/19    1166 Darla Seidel         44 F Charleston         SC   33:38 10:50 
  181   3/4     1125 Jennifer Oidtman     61 F Mt. Pleasant       SC   33:50 10:54 
  182  10/16    1261 Dave Melspopp        51 F Iop Sc             SC   33:50 10:54 
  183  13/18    1295 Blair Perry          33 F Charleston         SC   33:54 10:55 
  184  14/18    1297 Maureen Richberg     32 F                         33:55 10:55 
  185  16/21    1274 Jenny Billard        29 F  Old Linden        AZ   34:01 10:57 
  186  11/22    1119 Kathryn Moody        37 F Smyrna             GA   34:06 10:59 
  187   1/3     1102 Lynda Lazarchick     68 F Mt Pleasant        SC   34:07 10:59 
  188  12/22    1096 Marian Kinard        37 F Goose Creek        SC   34:09 11:00 
  189   4/5     1226 Tanis Manseau        55 M Mt Pleasant        SC   34:10 11:00 
  190  14/19    1035 Donna Collis         44 F Spruce Pine        NC   34:10 11:00 
  191   8/9     1222 Carman Thurman       44 M Goose Creek        SC   34:11 11:00 
  192  13/22    1115 Ashley McLeod        37 F Florence           SC   34:17 11:02 
  193  12/12    1260 Buddy Freeman        46 M                         34:17 11:03 
  194  14/16    1276 Mark Hughs           29 M Mt Pleasant        SC   34:18 11:03 
  195   6/8     1255 Natalie Davidson     11 F Iop                SC   34:25 11:05 
  196  15/19    1021 Tiffany Bullard      40 F Mount Pleasant     SC   34:25 11:05 
  197  15/16    1275 William Newart       29 M Show Low           AZ   34:33 11:08 
  198  15/18    1178 Carrie Storm         31 F Mount Pleasant     SC   34:35 11:08 
  199   3/6     1109 Gwen Mathews         59 F Fletcher           NC   34:37 11:09 
  200   4/6     1190 Arlene Vereen        57 F Mt. Pleasant       SC   34:37 11:09 
  201  14/22    1134 Melissa Platt        38 F North Charleston   SC   34:38 11:09 
  202  12/14    1221 Fred Stribling       52 M Mt. Pleasant       SC   34:44 11:11 
  203   3/3     1170 Amon Shumate         62 M Hanahan            SC   35:01 11:17 
  204  12/13    1074 Cina Haas            47 F Mt. Pleasant       SC   35:01 11:17 
  205  15/22    1205 Krissy Wissel        36 F Charleston         SC   35:09 11:19 
  206  16/16    1230 David Olsen          26 M North Charleston   SC   35:18 11:22 
  207  17/21    1231 Adair Olsen          28 F North Charleston   SC   35:18 11:22 
  208  16/22    1156 Mary-Fraser Royall   39 F Mount Pleasant     SC   35:22 11:23 
  209  17/22    1098 Paige Knapper        39 F Eastover           SC   35:22 11:23 
  210  16/19    1043 Angela Dalton        40 F Mt Pleasant        SC   35:26 11:25 
  211   7/8     1263 Alissa Melsopp       12 F Iop                SC   35:28 11:25 
  212  10/12    1039 Jill Crisp           22 F Carrboro           NC   35:29 11:26 
  213   7/8     1307 James Fleming        35 M Fort Mill          SC   35:46 11:31 
  214  11/16    1279 Carla Chester        50 F                         35:49 11:32 
  215   5/8     1015 Marty Bettelli       65 M Isle Of Palms      SC   35:50 11:32 
  216   5/5     1024 James Byrd           58 M Little Mountain    SC   35:57 11:35 
  217  11/12    1011 Matthew Bates        32 M Summerville        SC   36:06 11:37 
  218  13/13    1088 Sherry Ingle         49 F Weaverville        NC   36:24 11:43 
  219  17/19    1182 Kristin Taffar       41 F Jenkinsville       SC   36:33 11:46 
  220  10/10    1254 Nicky Kosmos         13 M Iop                SC   36:38 11:48 
  221   5/6     1151 Linda Rogers         55 F Hendersonville     NC   36:49 11:51 
  222   4/4     1248 Maureen Connelly     17 F Spartenburg        SC   37:13 11:59 
  223  18/21    1193 Katie Vigneron       26 F Mt. Pleasant       SC   37:19 12:01 
  224  16/18    1076 Aynsley Hadley       31 F Summerville        SC   37:21 12:01 
  225  12/16    1099 Carolyn Lamar        51 F Eastover           SC   37:30 12:05 
  226  19/21    1283 Victoria Litterfiel  27 F Colombia           SC   37:41 12:08 
  227  18/22    1055 Michelle Donnald     39 F Sumter             SC   37:43 12:09 
  228           1232 Kimberly McCants        F  Alan Brooke Dr    SC   37:52 12:12 
  229  19/22    1179 Christina Streetman  38 F Isle Of Palms      SC   37:53 12:12 
  230   6/8     1060 Jerry Edmondson      65 M Summerville        SC   38:12 12:18 
  231   8/8     1233 Abigail Hamilton     10 F                         38:26 12:23 
  232  13/14    1253 Hnery Hagerty        54 M Iop                SC   38:57 12:33 
  233  17/18    1252 Rini Kosmos          30 F Iop                SC   38:59 12:33 
  234  20/21    1058 Julia Drum           26 F Goose Creek        SC   39:03 12:35 
  235  11/12    1228 Jessica Newton       23 F Isle Of Plams      SC   39:08 12:36 
  236  13/16    1311 Kathy Grogan         52 F Mt Pleasant        SC   39:21 12:40 
  237   7/8     1111 William Matis        67 M Mt Pleasant        SC   39:25 12:41 
  238   9/9     1194 Darrin Voke          40 M Mt. Pleasant       SC   39:25 12:42 
  239   6/6     1036 Arlene Conte         56 F Mt Pleasant        SC   39:29 12:43 
  240  14/16    1121 Carrie Mule          53 F Mt Pleasant        SC   39:51 12:50 
  241  12/12    1191 Natalie Vereen-Davi  25 F Mt. Pleasant       SC   40:03 12:54 
  242  20/22    1227 Alison Bland         36 F Charleston         SC   40:19 12:59 
  243  18/19    1229 Angela Stevens       44 F Iop                SC   40:21 13:00 
  244  21/22    1041 Leah Cupp            36 F Gastonia           NC   41:15 13:17 
  245   1/1     1303 Janet Fryman         70 F Charleston         SC   41:23 13:19 
  246  19/19    1158 Donna Sarsfield      40 F Summerville        SC   41:28 13:21 
  247   2/3     1107 Sandy Mahoney        67 F McCormick          SC   41:32 13:22 
  248  15/16    1188 Jan Turkett          51 F North Charleston   SC   41:48 13:28 
  249   4/4     1073 Rosalind Giddens     60 F Charleston         SC   42:07 13:34 
  250  12/12    1195 Mickey Walker        33 M Charleston         SC   42:45 13:46 
  251   3/3     1197 Tre Walker            8 M Charleston         SC   42:45 13:46 
  252  14/14    1040 Jim Crisp            51 M Gastonia           NC   44:13 14:14 
  253   3/3     1110 Barbara Matis        66 F Mt Pleasant        SC   45:13 14:34 
  254   8/8     1113 J. McCall            37 M Charlotte          NC   46:34 15:00 
  255  22/22    1142 Amy Quinton          37 F Summerville        SC   46:48 15:04 
  256  16/16    1160 Mary Cara Schmittdi  53 F Southfield         MI   47:00 15:08 
  257  18/18    1005 Mary Adams           31 F Headland           AL   49:26 15:55 
  258   8/8     1106 Hugh Mahoney         68 M McCormick          SC   51:17 16:31 
  259  21/21    1152 Macaria Rosales      26 F North Charleston   SC 1:00:25 19:27