2009 Race Results

ISLE OF PALMS 10K CONNECTOR RUN/WALK
Sponsored by The Exchange Club of MT. PLEASANT and ISLE OF PALMS
MT. PLEASANT/ISLE OF PALMS,S.C. OCT. 3, 2009
Results compiled by Race Management Systems(RMS), www.rmssports.com

********** AWARDS LIST **************

********** FEMALE OVERALL RESULTS ***********
1 Anne-Wyman Cipolla 34 Charleston SC 39:14
2 Heather Knight 27 Mount Pleasant SC 39:15
3 Amy McDonaugh 32 Irmo SC 42:08
********** MALE OVERALL RESULTS ***********
1 Hunter Hicklin 26 Birmingham AL 36:13
2 David Quick 45 Mt. Pleasant SC 36:53
3 Tyler Cross 26 James Island SC 38:11

**************** FEMALE MASTERS OVERALL RESULTS (40+)**************
1 Camelia Marculescu 41 Charleston SC 43:36

**************** MALE MASTERS OVERALL RESULTS (40+)**************
1 Brendan Silver 41 Mount Pleasant SC 39:14

********** FEMALE GRAND MASTERS OVERALL RESULTS (50+) **********
1 Lori Pope 52 Charleston SD 51:32

********** MALE GRAND MASTERS OVERALL RESULTS (50+) **********
1 Bob Schlau 62 Kiawah Island SC 41:43

**************** AGE GROUP RESULTS *********************
FEMALE AGE GROUP: 1 – 12
1 Bailey Horn 12 Charleston SC 45:23
2 Marla Sagatelian 12 Mt Pleasant SC 58:29
3 Marisa Zernach 10 1:05:30
MALE AGE GROUP: 1 – 12
1 Logan Spencer 12 Mount Pleasant SC 47:10
2 Matt Watson 12 Moore SC 1:20:44
FEMALE AGE GROUP: 13 – 17
1 Waylon Henggeler 13 Isle Of Palms SC 45:26
2 Callie Heyne 16 Mt. Pleasant SC 53:28
3 Charlotte Morrow 17 Johns Island SC 55:26
MALE AGE GROUP: 13 – 17
1 Blake Howard 17 Duncan SC 1:16:46
FEMALE AGE GROUP: 18 – 21
1 Mandy Harrison 20 Mt. Pleasant SC 57:42
2 Megan Shull 21 West Columbia SC 1:00:37
3 Carlee Reynolds 20 Charleston SC 1:08:53
MALE AGE GROUP: 18 – 21
1 Justin Weber 19 Charleston SC 40:12
2 Andrew Maule 21 Charleston SC 43:17
3 Timothy Stetar 20 Irmo SC 58:18
FEMALE AGE GROUP: 22 – 25
1 Michele Milner 24 Charleston SC 42:45
2 Mary Krupla 23 Moncks Corner SC 51:30
3 Ashley Webb 24 Charleston SC 52:57

MALE AGE GROUP: 22 – 25
1 William Carroll 25 Charleston SC 47:52
2 Jamie Lee 24 Charleston SC 48:29
3 Thomas Stelling Jr. 23 Charleston SC 48:30
FEMALE AGE GROUP: 26 – 29
1 Bronwen Bethea 29 Mt. Pleasant SC 46:45
2 Alison Boyd 29 Charleston SC 46:49
3 Jessica Schwarzkopf 27 48:44
MALE AGE GROUP: 26 – 29
1 Ryan Strickler 26 Charleston SC 40:42
2 Robert Drum 27 Summerville SC 42:20
3 Matt Lavin 29 Raleigh NC 43:21
FEMALE AGE GROUP: 30 – 34
1 Christa Kahuda 30 Mt. Pleasant SC 42:13
2 Dana Dailey 31 Summerville SC 47:58
3 Melanie Veale-Fortk 34 Summerville SC 49:48
MALE AGE GROUP: 30 – 34
1 Tim Limbert 33 Mount Pleasant SC 38:25
2 Michael Varlas 34 Mt. Pleasant SC 40:54
3 Joshua Gahagan 31 Maryville TN 41:09
FEMALE AGE GROUP: 35 – 39
1 Paula Walmet 39 Mount Pleasant SC 44:59
2 Kelli Lyman 39 Charleston SC 45:06
3 Audrey Bess 35 Orlando FL 47:20
MALE AGE GROUP: 35 – 39
1 Brian Berrigan 39 Mt. Pleasant SC 39:52
2 Shaun McDonald 36 Mt. Pleasant SC 40:53
3 Steve Glover 35 Isle Of Palms SC 41:16
FEMALE AGE GROUP: 40 – 44
1 Sharryn Whitmore 43 Mt. Pleasant SC 44:53
2 Jennifer Desciak 42 Mt. Pleasant SC 45:27
3 Meg Crawley 41 Mount Pleasant SC 45:32
MALE AGE GROUP: 40 – 44
1 Chris Roland 42 St. Matthews SC 46:27
2 Jeffrey Jowers 40 Charlotte NC 48:36
3 James McCluskey 44 Charleston SC 49:34
FEMALE AGE GROUP: 45 – 49
1 Elizabeth Kassebaum 48 Mt. Pleasant SC 49:28
2 Peggy Rama 45 Isle Of Palms SC 50:27
3 Monica Lominchar 49 Mt Pleasant SC 53:34
MALE AGE GROUP: 45 – 49
1 Guido Aren 48 New York NY 41:37
2 Bratton Fennell 45 Mt. Pleasant SC 41:47
3 Ralph Ward 48 Mt. Pleasant SC 43:51
FEMALE AGE GROUP: 50 – 54
1 Monica Kimbler 53 Summerville SC 53:04
2 Gloria Byron 51 Mt. Pleasant SC 57:11
3 Sandy Brotherton 53 Isle Of Palms SC 1:04:45
MALE AGE GROUP: 50 – 54
1 Rick Little 50 James Island SC 45:15
2 Jeff Walton 50 Charleston SC 46:14
3 Alan Shoultz 54 Isle Of Palms SC 47:52
FEMALE AGE GROUP: 55 – 59
1 Patricia Kotila 59 Johns Island SC 57:29
2 Sara Wallace 55 Greenville SC 58:40
3 Melanie Hughes 55 Walterboro SC 1:01:53

MALE AGE GROUP: 55 – 59
1 Stan Wheeler 57 Charleston SC 43:59
2 Rueben Harris 58 Spartanburg SC 47:18
3 Dan Clapper 56 N. Charleston SC 48:12
FEMALE AGE GROUP: 60 – 64
1 Joan Mulvihill 64 Charleston SC 57:06
2 Dixie Dunbar 62 Sullivans Island SC 1:05:19
3 Judy Gilman 60 McClellanville SC 1:05:33
4 Joy Simmons 60 Charleston SC 1:18:26
MALE AGE GROUP: 60 – 64
1 Fred Reinhard 64 Sullivans Island SC 43:45
2 Paul Dworkin 61 West Hartford CT 47:29
3 Thomas Warner 60 Charleston SC 50:38
FEMALE AGE GROUP: 65 – 69
MALE AGE GROUP: 65 – 69
1 Hugo Endris 65 Mt. Pleasant SC 52:12
2 Keith Ambrose 66 Mt. Pleasant SC 53:09
3 Thomas Dority 68 Charleston SC 57:46
FEMALE AGE GROUP: 70 – 74
1 Donna Brown 73 Charleston SC 1:38:04
MALE AGE GROUP: 70 – 74
1 Norm Larsen 70 Isle Of Palms SC 1:09:43
FEMALE AGE GROUP: 75 – 99
1 Jane Gregorie 75 Charleston SC 1:20:05
MALE AGE GROUP: 75 – 99

THE 17TH ANNUAL-RUN FOR THE CHILD
ISLE OF PALMS 10K CONNECTOR RUN/WALK
Sponsored by The Exchange Club of MT. PLEASANT and ISLE OF PALMS
MT. PLEASANT/ISLE OF PALMS,S.C. OCT. 3, 2009
Results compiled by Race Management Systems(RMS), www.rmssports.com
Place Div No. Name Age S City St Time Pace
===== === ===== =================== === = ================== == ======= =====
1 1 667 Hunter Hicklin 26 M Birmingham AL 36:13 5:50
2 1 606 David Quick 45 M Mt. Pleasant SC 36:53 5:57
3 2 121 Tyler Cross 26 M James Island SC 38:11 6:09
4 1 297 Tim Limbert 33 M Mount Pleasant SC 38:25 6:11
5 1 446 Brendan Silver 41 M Mount Pleasant SC 39:14 6:19
6 1 638 Anne-Wyman Cipolla 34 F Charleston SC 39:14 6:19
7 1 277 Heather Knight 27 F Mount Pleasant SC 39:15 6:19
8 1 597 Brian Berrigan 39 M Mt. Pleasant SC 39:52 6:25
9 1 676 Justin Weber 19 M Charleston SC 40:12 6:29
10 3 465 Ryan Strickler 26 M Charleston SC 40:42 6:33
11 2 644 Shaun McDonald 36 M Mt. Pleasant SC 40:53 6:35
12 2 487 Michael Varlas 34 M Mt. Pleasant SC 40:54 6:35
13 3 571 Joshua Gahagan 31 M Maryville TN 41:09 6:38
14 3 182 Steve Glover 35 M Isle Of Palms SC 41:16 6:39
15 4 661 Christopher Monoc 33 M Charleston SC 41:32 6:41
16 2 23 Guido Aren 48 M New York NY 41:37 6:42
17 1 590 Bob Schlau 62 M Kiawah Island SC 41:43 6:43
18 3 652 Bratton Fennell 45 M Mt. Pleasant SC 41:47 6:44
19 2 586 Amy McDonaugh 32 F Irmo SC 42:08 6:47
20 3 269 Christa Kahuda 30 F Mt. Pleasant SC 42:13 6:48
21 4 138 Robert Drum 27 M Summerville SC 42:20 6:49
22 4 651 Vincent Prajka 36 M Mt. Pleasant SC 42:22 6:50
23 5 622 Bryan Royal 32 M Greenville SC 42:33 6:51
24 1 569 Michele Milner 24 F Charleston SC 42:45 6:53
25 5 513 Jeremy Whitted 35 M Mt. Pleasant SC 42:49 6:54
26 6 19 Albert Angeles 37 M Charleston SC 43:11 6:57
27 2 688 Andrew Maule 21 M Charleston SC 43:17 6:58
28 5 294 Matt Lavin 29 M Raleigh NC 43:21 6:59
29 1 309 Camelia Marculescu 41 F Charleston SC 43:36 7:01
30 6 39 Matthew Bennett 26 M North Charleston SC 43:43 7:03
31 2 552 Fred Reinhard 64 M Sullivans Island SC 43:45 7:03
32 4 654 Ralph Ward 48 M Mt. Pleasant SC 43:51 7:04
33 1 551 Stan Wheeler 57 M Charleston SC 43:59 7:05
34 6 122 Jim Crotts 31 M Davidson NC 44:27 7:10
35 7 96 Adam Cline 35 M Charlotte NC 44:29 7:10
36 5 648 Chris Handal 48 M Charleston SC 44:49 7:13
37 2 511 Sharryn Whitmore 43 F Mt. Pleasant SC 44:53 7:14
38 1 498 Paula Walmet 39 F Mount Pleasant SC 44:59 7:15
39 8 497 Eric Walmet 37 M Mount Pleasant SC 45:00 7:15
40 7 301 Nick Long 30 M North Charleston SC 45:00 7:15
41 2 611 Kelli Lyman 39 F Charleston SC 45:06 7:16
42 8 492 Daniel Wajerski 34 M Bellevue WA 45:09 7:16
43 1 674 Rick Little 50 M James Island SC 45:15 7:17
44 9 33 Jeb Barton 34 M Charleston SC 45:20 7:18
45 1 242 Bailey Horn 12 F Charleston SC 45:23 7:19
46 1 225 Waylon Henggeler 13 F Isle Of Palms SC 45:26 7:19
47 3 132 Jennifer Desciak 42 F Mt. Pleasant SC 45:27 7:19
48 9 170 John Gamage 37 M Mt Pleasant SC 45:28 7:19
49 4 117 Meg Crawley 41 F Mount Pleasant SC 45:32 7:20
50 7 105 Eric Conner 27 M Charlotte NC 45:35 7:21
51 10 437 Michael Sellers 33 M Charleston SC 45:36 7:21
52 11 517 Neil Williams 31 M Summerville SC 45:44 7:22
53 12 337 Anthony Miller 34 M Charleston SC 46:01 7:25
54 2 499 Jeff Walton 50 M Charleston SC 46:14 7:27
55 13 570 Kevin Bush 33 M Charleston SC 46:18 7:27
56 2 413 Chris Roland 42 M St. Matthews SC 46:27 7:29
57 6 639 Ed Rose 47 M Daniel Island SC 46:30 7:29
58 14 657 Parker Smith 33 M Mt. Pleasant SC 46:30 7:29
59 10 520 Cope Willis 35 M Charleston SC 46:34 7:30
60 15 572 Brian Davenport 31 M Mt. Pleasant SC 46:41 7:31
61 2 41 Bronwen Bethea 29 F Mt. Pleasant SC 46:45 7:32
62 3 692 Alison Boyd 29 F Charleston SC 46:49 7:32
63 11 271 John Kautz 37 M Mt. Pleasant SC 46:51 7:33
64 12 62 Paul Brown 36 M Mount Pleasant SC 46:58 7:34
65 7 103 Ed Confer 48 M Mount Pleasant SC 47:03 7:35
66 8 111 Mike Cothran 49 M Greer SC 47:10 7:36
67 1 458 Logan Spencer 12 M Mount Pleasant SC 47:10 7:36
68 8 326 Stephen McKnight 28 M Charleston SC 47:11 7:36
69 9 211 Robert Harden 49 M Sumter SC 47:15 7:37
70 2 215 Rueben Harris 58 M Spartanburg SC 47:18 7:37
71 3 40 Audrey Bess 35 F Orlando FL 47:20 7:38
72 10 278 Bryant Kohut 46 M Summerville SC 47:22 7:38
73 3 140 Paul Dworkin 61 M West Hartford CT 47:29 7:39
74 13 5 Tony Abbott 39 M Charlotte NC 47:30 7:39
75 1 79 William Carroll 25 M Charleston SC 47:52 7:43
76 3 540 Alan Shoultz 54 M Isle Of Palms SC 47:52 7:43
77 4 124 Dana Dailey 31 F Summerville SC 47:58 7:44
78 3 92 Dan Clapper 56 M N. Charleston SC 48:12 7:46
79 11 35 Ben Beall 45 M Mount Pleasant SC 48:14 7:46
80 9 466 Chris Sumner 27 M Mount Pleasant SC 48:15 7:46
81 14 505 Thomas Webster 37 M Spartanburg SC 48:16 7:46
82 4 292 Michael Laurendi 51 M Summerville SC 48:20 7:47
83 15 98 Jeffrey Cluver 35 M Daniel Island SC 48:26 7:48
84 2 295 Jamie Lee 24 M Charleston SC 48:29 7:49
85 3 460 Thomas Stelling Jr. 23 M Charleston SC 48:30 7:49
86 4 334 Jennifer Meyers 38 F Charleston SC 48:34 7:49
87 3 264 Jeffrey Jowers 40 M Charlotte NC 48:36 7:50
88 16 621 Chris Boyer 39 M Charleston SC 48:41 7:50
89 4 583 Jessica Schwarzkopf 27 F 48:44 7:51
90 5 49 Cynthia Bohr 42 F Mt. Pleasant SC 48:46 7:51
91 17 555 Harry Mulkey 37 M Mt. Pleasant SC 49:01 7:54
92 10 381 Ty Paschen 27 M Mt Pleasant SC 49:17 7:56
93 1 581 Elizabeth Kassebaum 48 F Mt. Pleasant SC 49:28 7:58
94 5 322 Jennifer McEvoy 36 F Mt. Pleasant SC 49:30 7:58
95 4 563 James McCluskey 44 M Charleston SC 49:34 7:59
96 12 694 Ward Lassoe 48 M Sullivans Island SC 49:40 8:00
97 5 203 Ben Hagood 51 M Sullivans Island SC 49:41 8:00
98 16 467 Matthew Sumner 30 M Mt Pleasant SC 49:46 8:01
99 5 488 Melanie Veale-Fortk 34 F Summerville SC 49:48 8:01
100 5 533 Ramon Hernandez 41 M Summerville SC 49:50 8:02
101 11 377 David Ozalas 26 M Goose Creek SC 49:54 8:02
102 6 463 Jessica Stratton 32 F Summerville SC 50:15 8:06
103 17 218 Greg Hart 30 M Charleston SC 50:16 8:06
104 2 399 Peggy Rama 45 F Isle Of Palms SC 50:27 8:08
105 6 68 Robert Burris 53 M Summerville SC 50:30 8:08
106 13 512 Justin Whitney 47 M Mt Pleasant SC 50:33 8:09
107 18 250 Scott Hunter 38 M Seabrook SC 50:36 8:09
108 19 625 Justin Yonker 36 M Charleston SC 50:38 8:09
109 4 500 Thomas Warner 60 M Charleston SC 50:38 8:09
110 12 553 Pete Grazaitis 29 M Mt. Pleasant SC 50:39 8:09
111 20 475 Thomas Titus 37 M Summerville SC 50:40 8:10
112 18 628 James Bryant 33 M Daniel Island SC 50:42 8:10
113 4 318 Paul Mayfield 23 M North Charleston SC 50:44 8:10
114 19 129 Christian Delahoz 32 M Irving TX 50:47 8:11
115 5 456 Erica Sorkin 27 F Mt Pleasant SC 50:48 8:11
116 20 565 Joseph Varin 33 M Charleston SC 50:50 8:11
117 14 650 Edwin Barthold 47 M Goose Creek SC 50:53 8:12
118 13 283 Andy Kruger 28 M Charleston SC 50:54 8:12
119 4 26 Bill Atwell 55 M Grapevine TX 51:00 8:13
120 7 341 Matthew Modica 53 M Mount Pleasant SC 51:02 8:13
121 21 633 Al Jones 32 M Mt. Pleasant SC 51:09 8:14
122 8 478 Dave Trautman 54 M Charleston SC 51:12 8:15
123 6 649 Teresa Barthold 43 F Goose Creek SC 51:24 8:17
124 6 451 Adrienne Small 39 F Moncks Corner SC 51:25 8:17
125 2 284 Mary Krupla 23 F Moncks Corner SC 51:30 8:18
126 1 392 Lori Pope 52 F Charleston SD 51:32 8:18
127 7 296 Holly Limbert 33 F Mount Pleasant SC 51:34 8:18
128 7 686 Mary Anne Poole 38 F Mt. Pleasant SC 51:45 8:20
129 15 364 Les Neville 46 M Daniel Island SC 51:55 8:22
130 21 567 James Turner 35 M Springfield VA 51:55 8:22
131 22 523 Jeremy Wilson 35 M Charleston SC 51:55 8:22
132 5 142 Steve Eberhardt 60 M Charleston SC 51:56 8:22
133 23 623 Paul Roof 37 M Charleston SC 51:59 8:22
134 14 402 Reginald Reeves 27 M Charleston SC 52:08 8:24
135 7 165 Veronica Fuller 44 F Mt Pleasant SC 52:09 8:24
136 1 150 Hugo Endris 65 M Mt. Pleasant SC 52:12 8:24
137 5 419 Ryan Rowland 25 M Charleston SC 52:22 8:26
138 6 31 Howard Barnard 40 M Mt Pleasant SC 52:30 8:27
139 9 90 Todd Chasteen 50 M Blowing Rock NC 52:34 8:28
140 22 148 Develen Elvington 31 M Charleston SC 52:37 8:29
141 15 580 Brian Meyer 27 M Mt. Pleasant SC 52:40 8:29
142 6 286 Ashley Lambert 26 F Mount Pleasant SC 52:41 8:29
143 6 634 Jeff Green 25 M Mt. Pleasant SC 52:44 8:30
144 23 213 David Harmon 32 M Charleston SC 52:46 8:30
145 8 450 Laura Sluss 31 F Charleston SC 52:51 8:31
146 24 573 Michael Fewell 39 M Mt. Pleasant SC 52:56 8:32
147 3 600 Ashley Webb 24 F Charleston SC 52:57 8:32
148 8 348 Cathy Morse 38 F Mount Pleasant SC 52:58 8:32
149 9 352 Kristina Mullins 36 F North Charleston SC 52:59 8:32
150 2 545 Monica Kimbler 53 F Summerville SC 53:04 8:33
151 16 270 Randy Kasten 48 M Charleston SC 53:04 8:33
152 10 502 John Watson 52 M Moore SC 53:06 8:33
153 4 196 Catherine Grych 24 F Charleston SC 53:06 8:33
154 2 682 Keith Ambrose 66 M Mt. Pleasant SC 53:09 8:34
155 6 398 Jim Radley 63 M Isle Of Palms SC 53:10 8:34
156 7 130 Sarah Demarco 26 F Charleston SC 53:12 8:34
157 8 248 Sherry Howard 41 F Duncan SC 53:15 8:35
158 25 510 David Whiteman 36 M Mount Pleasant SC 53:18 8:35
159 9 618 Brooke James 30 F Charleston SC 53:18 8:35
160 10 152 Emily Faile 35 F Mt. Pleasant SC 53:22 8:36
161 11 610 Emily Skinner 36 F Mt. Pleasant SC 53:22 8:36
162 24 141 Reid Dyer 31 M Charleston SC 53:26 8:36
163 11 45 Martin Blanchard 52 M North Charleston SC 53:28 8:37
164 2 226 Callie Heyne 16 F Mt. Pleasant SC 53:28 8:37
165 5 461 Kiften Stephens 25 F Charleston SC 53:30 8:37
166 3 300 Monica Lominchar 49 F Mt Pleasant SC 53:34 8:38
167 10 354 Elisa Mundis 33 F Charleston SC 53:34 8:38
168 9 172 Dena Garner 40 F Isle Of Palms SC 53:37 8:38
169 12 473 Amy Thomas 39 F Mt. Pleasant SC 53:41 8:39
170 26 189 Brian Gray 38 M Mt Pleasant SC 54:01 8:42
171 16 104 Cassidy Conner 27 M Mt. Pleasant SC 54:07 8:43
172 11 453 Clara Smith 31 F Columbia SC 54:08 8:43
173 12 376 Holly Owen 30 F Rutherfordton NC 54:08 8:43
174 17 424 Andrew Sadowski 27 M Charleston SC 54:09 8:43
175 8 587 Abby Freeman 26 F Charleston SC 54:16 8:44
176 27 418 Patrick Rouse 36 M Summerville SC 54:18 8:45
177 9 522 Anna Wilson 29 F Mt. Pleasan SC 54:18 8:45
178 13 74 Katie Campbell 35 F Mt Pleasant SC 54:19 8:45
179 14 658 Heather Coll 36 F Mt. Pleasant SC 54:23 8:46
180 10 81 Nicole Casanova 26 F Sullivans Island SC 54:27 8:46
181 17 526 Horace Wynn 49 M Camden SC 54:31 8:47
182 13 576 Devri Detoma 31 F Charleston SC 54:32 8:47
183 11 525 Cari Wright 28 F Charleston SC 54:34 8:47
184 28 653 Mike Donovan 37 M Mt. Pleasant SC 54:35 8:47
185 7 631 Peter Mugglestong 64 M Columbia SC 54:39 8:48
186 14 605 Pooja Sukhwani 30 F Isle Of Palms SC 54:42 8:49
187 7 291 Kirk Laswon 41 M Summerville SC 54:47 8:49
188 8 350 Frank Muehlenkamp 44 M Summerville SC 54:54 8:51
189 29 136 John Dotson 35 M Mt Pleasant SC 54:56 8:51
190 9 578 Alex Winters 41 M Mt. Pleasant SC 54:59 8:51
191 25 417 Chris Roth 33 M Summerville SC 55:00 8:52
192 10 421 Clay Ryan 43 M Iop SC 55:02 8:52
193 26 346 Steven Morey 34 M Summerville SC 55:06 8:52
194 11 508 Brian West 41 M Moncks Corner SC 55:12 8:53
195 6 91 Ava Cherry 25 F Charleston SC 55:14 8:54
196 30 504 Blake Weathersby 37 M Mount Pleasant SC 55:15 8:54
197 31 139 David Duralia 37 M Hickory NC 55:17 8:54
198 4 307 Kim Mallin 48 F Mt. Pleasant SC 55:17 8:54
199 15 679 Jenny Bakopoulos 37 F Summerville SC 55:18 8:54
200 7 669 Laura Campbell 24 F Mt. Pleasant SC 55:20 8:55
201 12 407 Kate Robertson 26 F Mt Pleasant SC 55:20 8:55
202 15 21 Rachel Anthony 34 F Summerville SC 55:21 8:55
203 3 347 Charlotte Morrow 17 F Johns Island SC 55:26 8:56
204 27 385 James Perozzi 33 M Myrtle Beach SC 55:37 8:57
205 12 483 Fred Ulmer 40 M St Matthews SC 55:40 8:58
206 32 643 David Butler 37 M Bonneau SC 55:43 8:58
207 5 359 Lynne Mushock 47 F Pawleys Island SC 55:43 8:58
208 18 78 Michael Carmean 48 M N. Charleston SC 55:44 8:59
209 16 697 Mary Ford 32 F 55:44 8:59
210 13 615 Lindsay Coulter 27 F Charleston SC 55:46 8:59
211 17 15 Tracey Amick 32 F Charleston SC 55:47 8:59
212 18 386 Kimberly Perozzi 30 F Myrtle Beach SC 55:48 8:59
213 6 659 Jamie Brock 48 F Mt. Pleasant SC 55:53 9:00
214 19 293 Erin Lavin 30 F Raleigh NC 55:54 9:00
215 5 161 Randy Freeze 59 M Isle Of Palms SC 55:56 9:01
216 13 114 Rett Crafts 44 M Mt Pleasant SC 55:59 9:01
217 28 363 David Nesbitt 33 M Orangeburg SC 56:00 9:01
218 33 338 Eric Miller 36 M Goose Creek SC 56:01 9:01
219 19 61 Jim Brown 46 M Mt Pleasant SC 56:03 9:02
220 14 619 Katie Evans 27 F Mt. Pleasant SC 56:04 9:02
221 14 335 Mark Michel 40 M Mount Pleasant SC 56:05 9:02
222 34 280 Chuck Kornegay 39 M Charleston SC 56:08 9:02
223 29 305 David Lusk 32 M North Augusta SC 56:12 9:03
224 8 156 Kelly Ferris 25 F Charleston SC 56:14 9:03
225 15 577 Scott Bater 40 M 56:23 9:05
226 9 249 Megan Hritz 22 F Mount Pleasant SC 56:24 9:05
227 20 155 Audra Ferguson 33 F Summerville SC 56:25 9:05
228 8 614 Clemente Torres 61 M Goose Creek SC 56:39 9:07
229 16 397 Timothy Raatz 35 F Summerville SC 56:45 9:08
230 9 536 Michael Hughes 61 M Walterboro SC 56:46 9:09
231 7 47 Anna Blestel 47 F Inman SC 56:49 9:09
232 17 205 Heather Hall 37 F Charleston SC 56:55 9:10
233 15 370 Katie Oleson 29 F Charlotte NC 56:55 9:10
234 18 88 Melissa Chapman 38 F McDonough GA 56:56 9:10
235 16 290 Catherine Lasswell 26 F Goose Creek SC 56:56 9:10
236 30 672 Rich Young 34 M Isle Of Palms SC 56:57 9:10
237 21 14 Mariah Alexander 32 F Charleston SC 57:00 9:11
238 22 197 Sabine Grziwotz 31 F Mount Pleasant SC 57:01 9:11
239 8 89 Kim Chasteen 46 F Blowing Rock NC 57:02 9:11
240 35 317 John Masterson 38 M Summerville SC 57:05 9:12
241 1 353 Joan Mulvihill 64 F Charleston SC 57:06 9:12
242 20 71 Michael Byron 46 M Mt. Pleasant SC 57:09 9:12
243 36 636 James King 35 M Central SC 57:11 9:13
244 3 70 Gloria Byron 51 F Mt. Pleasant SC 57:11 9:13
245 21 660 Mark Tennison 45 M Mt. Pleasant SC 57:12 9:13
246 16 12 James Adams 40 M Newnan GA 57:12 9:13
247 19 477 Meredith Toole 35 F North Augusta SC 57:14 9:13
248 37 212 Travis Hargett 39 M Kernersville NC 57:18 9:14
249 22 656 Carlos Saewz 49 M Gaitlersburg MD 57:22 9:14
250 7 534 Omer Abramovich 25 M Charleston SC 57:23 9:14
251 12 408 Larry Robillard 51 M Martinez GA 57:28 9:15
252 23 180 Anna Glomski 30 F Springfield SC 57:28 9:15
253 1 281 Patricia Kotila 59 F Johns Island SC 57:29 9:15
254 31 685 Michael Walsh 30 M Charleston SC 57:34 9:16
255 13 404 Robert Rippee 51 M Daniel Island SC 57:34 9:16
256 32 476 Kevin Toole 34 M North Augusta SC 57:38 9:17
257 1 662 Mandy Harrison 20 F Mt. Pleasant SC 57:42 9:18
258 18 268 Brent Kahuda 28 M Mt. Pleasant SC 57:43 9:18
259 3 678 Thomas Dority 68 M Charleston SC 57:46 9:18
260 4 204 Nancy Hagood 17 F Sullivans Island SC 57:59 9:20
261 10 123 Brad Crowther 62 M Mt Pleasant SC 58:00 9:20
262 17 356 Rebecca Murphy 26 F Conway SC 58:05 9:21
263 24 558 Tiffany Moye 32 F Mt. Pleasant SC 58:11 9:22
264 38 472 Jason Taylor 37 M North Charleston SC 58:13 9:23
265 25 328 Whitney McLuen 30 F Mount Pleasant SC 58:16 9:23
266 33 593 Shawn Dubis 33 M Charlotte NC 58:17 9:23
267 3 664 Timothy Stetar 20 M Irmo SC 58:18 9:23
268 10 345 Susan Moore 41 F Saint Matthews SC 58:21 9:24
269 14 135 Richard Doleshek 51 M Salt Lake City UT 58:23 9:24
270 26 160 Jennifer Floyd 31 F Mount Pleasant SC 58:23 9:24
271 27 112 Jamie Cowart 32 F Summerville SC 58:24 9:24
272 2 425 Marla Sagatelian 12 F Mt Pleasant SC 58:29 9:25
273 20 646 Michelle Carmean 39 F N. Charleston SC 58:33 9:26
274 10 177 Danielle Gill 24 F Charleston SC 58:33 9:26
275 11 332 Kerri Metzker 24 F Davidson NC 58:33 9:26
276 15 426 Michael Sagatelian 51 M Mt Pleasant SC 58:37 9:26
277 17 515 Chris Wiliams 41 M Mt. Pleasant SC 58:38 9:27
278 12 596 Katie Hudspeth 25 F Charleston SC 58:38 9:27
279 2 495 Sara Wallace 55 F Greenville SC 58:40 9:27
280 18 645 Brent Bailey 40 M Mt. Pleasant SC 58:41 9:27
281 39 485 Mark Unrine 38 M Mt. Pleasant SC 58:41 9:27
282 18 162 Shani Friedman 28 F Charleston SC 58:48 9:28
283 19 680 Lauris Flores 28 F Summerville SC 58:48 9:28
284 16 319 Steve McCormack 50 M Mount Pleasant SC 58:49 9:28
285 28 185 Mindy Gordon 30 F Moncks Corner SC 58:52 9:29
286 20 65 Julia Bruin 28 F Summerville SC 58:54 9:29
287 40 344 Noah Moore 38 M Mount Pleasant SC 59:02 9:30
288 41 683 Wade Douroux 38 M Columbia SC 59:13 9:32
289 19 24 Chris Armenti 44 M Summerville SC 59:15 9:33
290 13 66 Megan Burdette 24 F Duncan SC 59:18 9:33
291 14 579 Stacy Meyer 25 F Mt. Pleasant SC 59:29 9:35
292 21 238 Claire Holt 39 F Mt Pleasant SC 59:31 9:35
293 15 102 Amy Coleman 25 F Charleston SC 59:32 9:35
294 16 539 Christin Mock 24 F Walterboro SC 59:32 9:35
295 6 620 Tim Whitney 55 M Huger SC 59:33 9:35
296 11 538 Audra Hudson 41 F Roundo SC 59:33 9:36
297 20 641 David Slough 40 M Pawleys Island SC 59:33 9:36
298 17 310 Alison Markey 25 F Charleston SC 59:39 9:36
299 29 493 Kelly Wales 31 F Greensboro NC 59:45 9:37
300 21 468 Gregory Tabor 43 M Summerville SC 59:48 9:38
301 34 13 Jaview Afanador 33 M Florence SC 59:48 9:38
302 22 431 Colleen Scherer 35 F Summerville SC 59:49 9:38
303 21 556 Taylor Benoit 29 F Mt. Pleasant SC 59:51 9:38
304 42 690 Daniel Dechert 39 M Mt. Pleasant SC 59:52 9:39
305 17 668 Mel Okeefe 50 M Mt. Pleasant SC 59:53 9:39
306 23 115 Dan Crance 46 M Summerville SC 59:54 9:39
307 30 230 Julie Higgins 30 F Charleston SC 59:54 9:39
308 9 677 Monica Mumme 46 F N. Charleston SC 59:58 9:39
309 11 153 Harmon Feig 63 M Daniel Island SC 1:00:09 9:41
310 23 184 Shaw Goodrich 37 F Mount Pleasant SC 1:00:18 9:43
311 24 145 Nicole Elkins 36 F McDonough GA 1:00:33 9:45
312 4 83 Rachael Cechak 20 M Charleston SC 1:00:36 9:46
313 2 445 Megan Shull 21 F West Columbia SC 1:00:37 9:46
314 25 617 Amy Padgett 35 F Goose Creek SC 1:00:39 9:46
315 26 409 Beverly Robinson 39 F Greenwood SC 1:00:41 9:46
316 27 391 Cindy Poore 37 F Greenwood SC 1:00:41 9:46
317 22 486 Thomas Upshaw 42 M Charleston SC 1:00:46 9:47
318 23 44 Timothy Bivins 44 M Lexington KY 1:00:48 9:48
319 10 253 Sherry Ingle 48 F Weaverville NC 1:01:00 9:49
320 24 339 David Mills 40 M Monroe NC 1:01:00 9:49
321 584 Jerry Rice M Mt. Pleasant SC 1:01:01 9:50
322 31 209 Christine Hamrick 31 F Sullivan’s Island SC 1:01:03 9:50
323 7 299 Gilbert Little 55 M Mt. Pleasant SC 1:01:06 9:50
324 18 154 Ken Felsher 50 M Summerville SC 1:01:14 9:52
325 12 666 Art Zimmerman 63 M Mt. Pleasant SC 1:01:27 9:54
326 25 239 Tom Honeycutt 44 M Monroe NC 1:01:27 9:54
327 13 514 Elmer Whitten Jr. 64 M Columbia SC 1:01:29 9:54
328 12 214 Melissa Harrelson 40 F North Charelston SC 1:01:29 9:54
329 43 602 David Gieg 36 M Mt. Pleasant SC 1:01:35 9:55
330 18 306 Sara Malarik 24 F Florence SC 1:01:36 9:55
331 35 378 Patrick Parada 30 M West Columbia SC 1:01:38 9:56
332 22 496 Cheryl Wallingford 27 F Charleston SC 1:01:39 9:56
333 23 428 Amy Sakos 27 F Charleston SC 1:01:42 9:56
334 24 259 Ginny Johnson 28 F Moncks Corner SC 1:01:45 9:57
335 32 671 Bridget Bushnell 34 F Mt. Pleasant SC 1:01:46 9:57
336 28 263 Tracy Jones 36 F Murrells Inlet SC 1:01:48 9:57
337 3 535 Melanie Hughes 55 F Walterboro SC 1:01:53 9:58
338 19 629 Megan Houk 25 F N. Charleston SC 1:01:55 9:58
339 19 608 Jim Rund 53 M Mt. Pleasant SC 1:01:55 9:58
340 8 542 Larry Reeb 58 M Goose Creek SC 1:01:56 9:58
341 4 491 Christine Wainwrigh 56 F Mount Pleasant SC 1:01:57 9:59
342 5 260 J. Tyler Jones 19 M West Columbia SC 1:01:57 9:59
343 8 564 Reynolds Lacoste 25 M Mt. Pleasant SC 1:01:59 9:59
344 14 362 Jennings Neelyjr. 63 M Rock Hill SC 1:01:59 9:59
345 44 355 George Murphy 38 M Conway SC 1:02:06 10:00
346 36 595 Stephen Allen 33 M Charleston SC 1:02:06 10:00
347 29 592 Jenn Overbay 38 F Winter Park FL 1:02:06 10:00
348 25 530 Anne Harris 28 F N. Charleston SC 1:02:06 10:00
349 20 86 Grace Chao 22 F Charleston SC 1:02:07 10:00
350 11 351 Martina Mueller 46 F North Charleston SC 1:02:11 10:01
351 26 169 Joy Gallo 27 F Charlotte NC 1:02:12 10:01
352 45 258 Gary Jensen 35 M Charleston SC 1:02:15 10:02
353 37 537 Kevin Campbell 32 M Walterboro SC 1:02:16 10:02
354 21 693 Julia Aiello 22 F Isle Of Palms SC 1:02:19 10:02
355 15 137 John Drawdy 62 M N. Charleston SC 1:02:20 10:02
356 22 439 Genna Shelnutt 23 F Mount Pleasant SC 1:02:22 10:03
357 33 330 Vanessa McNamara 34 F North Charleston SC 1:02:23 10:03
358 12 642 Rhonda Slough 45 F Pawleys Island SC 1:02:25 10:03
359 34 163 Stephanie Fruchter 33 F Mount Pleasant SC 1:02:26 10:03
360 16 106 Raymond Cook 62 M North Charleston SC 1:02:27 10:04
361 23 29 Kelsey Ball 24 F Charlotte NC 1:02:30 10:04
362 24 119 James Croom 45 M Rock Hill SC 1:02:34 10:05
363 35 507 Amy Welch 34 F Mt. Pleasant SC 1:02:40 10:05
364 30 464 Stephanie Strawn 36 F Mt. Pleasant SC 1:02:40 10:05
365 25 433 Kurt Schmidt 47 M Mt. Pleasant SC 1:02:46 10:07
366 46 190 Cedric Green 35 M Summerville SC 1:02:52 10:07
367 27 287 Abby Land 27 F Charleston SC 1:02:53 10:08
368 36 568 Elizabeth Turner 34 F Springfield VA 1:02:59 10:09
369 47 559 Richard Smith 37 M Goose Creek SC 1:02:59 10:09
370 24 689 Kaycie Carr 25 F Chicago IL 1:03:02 10:09
371 48 349 Shawn Mossago 36 M Mt. Pleasant SC 1:03:04 10:09
372 26 233 John Hodapp 46 M Mt. Pleasant SC 1:03:13 10:11
373 20 548 Tim Loudermilk 50 M Bardstown KY 1:03:23 10:12
374 5 57 Cynthia Brown 56 F Sullivan’s Island SC 1:03:31 10:14
375 13 28 Joie Ayala 45 F Mt Pleasant SC 1:03:36 10:14
376 31 371 Gina Orr 37 F Mount Pleasant SC 1:03:37 10:15
377 49 373 Les Orr 39 M Mount Pleasant SC 1:03:37 10:15
378 27 484 Gregory Ulrich 45 M Charleston SC 1:03:40 10:15
379 19 379 Garrett Parker 28 M Charlotte NC 1:03:40 10:15
380 20 38 Matthew Bell 29 M Isle Of Palms SC 1:03:51 10:17
381 38 94 Stephen Clark 31 M Hanahan SC 1:03:52 10:17
382 28 37 Lindsay Bell 26 F Isle Of Palms SC 1:03:54 10:17
383 21 63 Bob Boyles 53 M Mt. Pleasant SC 1:03:55 10:18
384 37 183 Melissa Goodrich 32 F Charleston SC 1:04:09 10:20
385 29 630 Nikki Barthelemy 29 F Charleston SC 1:04:12 10:20
386 39 113 Michael Cowart 33 M Summerville SC 1:04:12 10:20
387 38 126 Amy Davis 33 F Mt Pleasant SC 1:04:16 10:21
388 40 147 Steven Ellis 34 M Wadmalaw Island SC 1:04:21 10:22
389 39 343 Deanna Moore 30 F Mount Pleasant SC 1:04:22 10:22
390 32 541 Anne Canterbury 39 F Mt. Pleasant SC 1:04:28 10:23
391 30 56 Bess Brockington 28 F Mt. Pleasant SC 1:04:30 10:23
392 31 675 Blair Goodman 27 F Mt. Pleasant SC 1:04:31 10:23
393 40 673 Amanda Young 30 F Isle Of Palms SC 1:04:34 10:24
394 26 107 Tony Corpus 44 M Goose Creek SC 1:04:39 10:25
395 41 637 Darla King 32 F Central SC 1:04:41 10:25
396 4 607 Sandy Brotherton 53 F Isle Of Palms SC 1:04:45 10:26
397 33 547 Kasey Hamlin-Smith 39 F Mt. Pleasant SC 1:04:49 10:26
398 32 389 Bebe Pickett 26 F Mt Pleasant SC 1:05:06 10:29
399 21 64 Dennis Bruin 28 M Summerville SC 1:05:08 10:29
400 22 616 Thomas Coulter 27 M Charleston SC 1:05:14 10:30
401 34 396 Becky Raatz 35 F Summerville SC 1:05:15 10:30
402 35 340 Heather Mirman 38 F Mt Pleasant SC 1:05:18 10:31
403 2 695 Dixie Dunbar 62 F Sullivans Island SC 1:05:19 10:31
404 5 365 Cathy Nixon-Heibel 53 F Charleston SC 1:05:21 10:31
405 3 886 Marisa Zernach 10 F 1:05:30 10:33
406 3 178 Judy Gilman 60 F McClellanville SC 1:05:33 10:33
407 50 10 Clay Adams 37 M Headland AL 1:05:35 10:34
408 14 25 Sammie Arnold 48 F Mount Pleasant SC 1:05:43 10:35
409 42 223 Jessie Haselden 30 F Charleston SC 1:05:44 10:35
410 6 406 Joe Robertson 21 M Charleston SC 1:05:48 10:36
411 4 6 Robert Abel 68 M Isle Of Palms SC 1:05:58 10:37
412 6 550 Glenda Spangler 50 F Isle Of Palms SC 1:06:01 10:38
413 28 681 David Matthews 49 M Walterboro SC 1:06:14 10:40
414 25 275 Amanda Kerrigan 23 F Columbia SC 1:06:17 10:40
415 36 509 Chandra West 39 F Rock Hill SC 1:06:20 10:41
416 22 48 George Blestel 54 M Inman SC 1:06:31 10:43
417 15 481 Landa Tucker 48 F Charleston SC 1:06:35 10:43
418 27 285 Christian Laier 40 M Mount Pleasant SC 1:06:46 10:45
419 13 257 Tracy Jenkins 40 F Mount Pleasant SC 1:06:49 10:46
420 26 640 Kristina Lanphear 24 F Charleston SC 1:06:51 10:46
421 37 101 Sharon Cole 35 F Charleston SC 1:06:53 10:46
422 33 157 Kathryn Findley 27 F Charleston SC 1:06:54 10:46
423 23 199 William Gustafson 54 M Summerville SC 1:06:57 10:47
424 23 46 Trey Blanchard 28 M Cornelius NC 1:07:05 10:48
425 27 43 Megan Biggers Bigge 24 F Cornelius NC 1:07:05 10:48
426 28 329 Aiken McNair 23 F Charleston SC 1:07:16 10:50
427 29 16 Lauren Andersen 25 F Charleston SC 1:07:17 10:50
428 38 255 Mary Jeffrey 35 F North Charleston SC 1:07:25 10:51
429 34 479 Meredith Trout 27 F Charleston SC 1:07:36 10:53
430 43 613 Jennifer Adair 32 F Charleston SC 1:07:40 10:54
431 35 459 Christina Stanko 26 F Charleston SC 1:07:43 10:54
432 14 231 Susan Higgins 41 F Anderson SC 1:07:43 10:54
433 39 228 Beth Hicks 35 F Shallotte NC 1:07:44 10:54
434 36 394 Lindsay Pruitt 27 F Mount Pleasant SC 1:07:46 10:55
435 16 128 Laura Dehart 49 F Andrews SC 1:07:48 10:55
436 44 314 Julie Martin 33 F Columbia SC 1:07:55 10:56
437 40 562 Alyssa Rheingold 35 F Mt. Pleasant SC 1:08:08 10:58
438 45 146 Molly Ellis 30 F Wadmalaw Island SC 1:08:19 11:00
439 41 240 Rene Hood 35 F Charlotte NC 1:08:21 11:00
440 51 54 James Bradley 39 M Mt Pleasant SC 1:08:23 11:01
441 46 589 Tia Hutchins 34 F Daniel Island SC 1:08:32 11:02
442 28 655 Stanley Decker 41 M Mt. Pleasant SC 1:08:33 11:02
443 15 434 Vicki Schmidt 44 F Mt. Pleasant SC 1:08:41 11:04
444 47 34 Jennifer Baugh 32 F Jonesboro AR 1:08:43 11:04
445 3 403 Carlee Reynolds 20 F Charleston SC 1:08:53 11:06
446 48 527 Kari Yocum 32 F Mt Pleasant SC 1:08:57 11:06
447 16 591 Kissy Gillam 42 F Charleston SC 1:08:58 11:06
448 7 304 Wendy Lowe 52 F Asheville NC 1:09:01 11:07
449 37 167 Amanda Gabriele 27 F Charleston SC 1:09:07 11:08
450 5 171 William Gangi 66 M Mt Pleasant SC 1:09:07 11:08
451 17 279 Cynthia Kolb 42 F Florence SC 1:09:16 11:09
452 41 684 Dwight Decker 31 M Summerville SC 1:09:23 11:10
453 29 627 Gary Reichel 42 M Charleston SC 1:09:29 11:11
454 18 626 Carmela Reichel 42 F Charleston SC 1:09:30 11:11
455 1 557 Norm Larsen 70 M Isle Of Palms SC 1:09:43 11:14
456 29 360 Cary Nail 49 M Isle Of Palms SC 1:09:50 11:15
457 6 585 Valerie Selby 55 F Irmo SC 1:09:52 11:15
458 8 561 Mindy Hester 51 F Charleston SC 1:09:54 11:15
459 30 632 Elyse Myers 24 F Mt. Pleasant SC 1:09:56 11:16
460 4 384 Abby Pepelis 21 F Charleston SC 1:10:12 11:18
461 38 609 Teri Anderson 26 F Mt. Pleasant SC 1:10:20 11:20
462 5 75 Lytle Cannon 21 F Charleston SC 1:10:21 11:20
463 42 601 Holly Sutcliffe 38 F Mt. Pleasant SC 1:10:23 11:20
464 7 429 Cathy Savage 58 F Shelby NC 1:10:23 11:20
465 9 506 Gordon Weigle 58 M Orangeburg SC 1:10:28 11:21
466 39 308 Allison Manning 28 F Rock Hill SC 1:10:36 11:22
467 31 435 Willow Schultz 25 F Charleston SC 1:10:37 11:22
468 42 179 David Ginn 34 M Hanahan SC 1:10:40 11:23
469 30 635 Michael Boyer 40 M Summerville SC 1:10:44 11:23
470 32 320 Kaitlin McCoy 25 F Boone NC 1:10:53 11:25
471 40 489 Adriana Velez 29 F Mt. Pleasant SC 1:10:56 11:25
472 49 566 Simone Howe 34 F Mt. Pleasant SC 1:11:14 11:28
473 8 85 Susan Chagrin 56 F New York NY 1:11:18 11:29
474 6 84 Stuart Chagrin 66 M New York NY 1:11:26 11:30
475 30 687 George Gatgounis 48 M N. Charleston SC 1:11:40 11:32
476 50 457 Kelley Spencer 31 F Mt. Pleasant SC 1:11:46 11:33
477 24 452 Justin Smilo 28 M Goldsboro NC 1:11:52 11:34
478 43 482 Tammy Tucker 37 F Columbia SC 1:11:52 11:34
479 19 444 Melany Shuler 42 F Charleston SC 1:11:58 11:35
480 51 219 Janet Hart 30 F Charleston SC 1:12:08 11:37
481 44 470 Laurie Tarasiewicz 38 F Mount Pleasant SC 1:12:11 11:37
482 17 227 Sandra Heyward 45 F Charleston SC 1:12:11 11:37
483 24 315 Thomas Martin 53 M Columbia SC 1:12:13 11:38
484 9 27 Tracey Atwell 55 F Grapevine TX 1:12:15 11:38
485 43 188 Charles Grant Jr. 33 M Yemassee SC 1:12:18 11:38
486 20 336 Tammy Miles 42 F Pauline SC 1:12:21 11:39
487 52 87 Chris Chapman 38 M McDonough GA 1:12:30 11:40
488 17 324 William McGrew 63 M Charleston SC 1:12:48 11:43
489 45 164 Kelli Frye 36 F Mt. Pleasant SC 1:12:49 11:43
490 52 232 Anne Hobday 33 F Mt Pleasant SC 1:12:49 11:44
491 46 9 Amy Adams 39 F Charleston SC 1:13:00 11:45
492 47 186 Stacey Goretzka 36 F Daniel Island SC 1:13:18 11:48
493 41 149 Sarah Elvington 28 F Charleston SC 1:13:35 11:51
494 53 698 Elizabeth Cantey 34 F Mt. Pleasant SC 1:13:48 11:53
495 48 440 Elizabeth Sherwood 36 F Mount Pleasant SC 1:13:51 11:54
496 18 416 Edi Rose 46 F Mount Pleasant SC 1:13:51 11:54
497 25 624 Andrew Rider 27 M Summerville SC 1:14:08 11:56
498 49 382 Kim Peed 37 F Florence SC 1:14:44 12:02
499 53 383 Robby Peed 37 M Florence SC 1:14:44 12:02
500 44 598 Chris Pierce 31 M Charleston SC 1:14:49 12:03
501 54 599 Jennifer Young 34 F Charleston SC 1:14:49 12:03
502 19 543 Alison Smith 48 F Mt. Pleasant SC 1:14:56 12:04
503 45 282 Chris Kotowski 31 M Goose Creek SC 1:15:11 12:06
504 21 120 Merritt Croom 41 F Rock Hill SC 1:15:12 12:07
505 50 110 Ame Cothran 39 F Greer SC 1:15:21 12:08
506 9 272 Bennie Kearney 54 F Moncks Corner SC 1:15:28 12:09
507 20 237 Adrianne Holt 48 F N Charleston SC 1:15:35 12:10
508 55 254 Sherri Jackson 33 F North Charleston SC 1:15:35 12:10
509 56 387 Amy Perry 34 F Summerville SC 1:15:37 12:11
510 46 207 Jason Hamil 31 M North Charleston SC 1:16:12 12:16
511 51 7 Juergen Abraham 35 F Summerville SC 1:16:15 12:17
512 42 8 Kordelia Abraham 29 F Summerville SC 1:16:16 12:17
513 6 298 Andrea Liming 21 F Columbia SC 1:16:17 12:17
514 1 245 Blake Howard 17 M Duncan SC 1:16:46 12:22
515 57 474 Amanda Thompson 33 F North Charleston SC 1:16:48 12:22
516 43 368 Jennifer Odonnell 28 F Johns Island SC 1:17:19 12:27
517 44 422 Emily Rybinski-Beni 29 F Johns Island SC 1:17:34 12:29
518 31 604 Daniel Crimmins 46 M Mt. Pleasant SC 1:17:34 12:29
519 33 193 Kathleen Green 25 F Charleston SC 1:17:45 12:31
520 32 247 Gordan Howard 48 M Duncan SC 1:18:15 12:36
521 4 447 Joy Simmons 60 F Charleston SC 1:18:26 12:38
522 54 494 Steve Walker 35 M Summerville SC 1:18:32 12:39
523 26 127 Jason Decker 26 M Summerville SC 1:18:40 12:40
524 52 524 Shelley Wilson 39 F Indian Trail NC 1:18:47 12:41
525 58 323 Reese McFaddin 30 F Daniel Island SC 1:18:57 12:43
526 47 173 Matthew Garrett 34 M Clyde NC 1:18:58 12:43
527 48 261 James Jones 33 M Fort Mill SC 1:18:59 12:43
528 7 691 Vanessa Millisar 21 F Columbia SC 1:19:08 12:45
529 34 55 Jessie Brenton 24 F Charleston SC 1:19:31 12:48
530 35 380 Laura Parker 24 F Myrtle Beach SC 1:19:38 12:49
531 1 647 Jane Gregorie 75 F Charleston SC 1:20:05 12:54
532 22 53 Vaunda Boyd 42 F Wilmington NC 1:20:10 12:55
533 2 503 Matt Watson 12 M Moore SC 1:20:44 13:00
534 10 220 Sandy Hartnett 56 F Spartanburg SC 1:21:13 13:05
535 53 501 Monique Warren 37 F Summerville SC 1:21:20 13:06
536 59 42 Amy Bevis 34 F Mt Pleasant SC 1:21:20 13:06
537 18 201 Gilbert Hager 63 M Summerville SC 1:21:22 13:06
538 11 367 Mimi O’Brien 57 F Isle Of Palms SC 1:22:05 13:13
539 33 432 Paul Schindwolf 48 M Mt Pleasant SC 1:22:33 13:17
540 23 490 Tiffani Venning 42 F Wando SC 1:22:35 13:18
541 60 187 Jessica Grant 33 F Yemassee SC 1:22:38 13:18
542 5 289 Mary Lassiter 14 F Mt. Pleasant SC 1:22:49 13:20
543 54 82 Jennifer Cassell 35 F Indian Trail NC 1:22:53 13:21
544 12 663 Cheryl Stetar 56 F Irmo SC 1:22:53 13:21
545 10 36 Sharon Beard 53 F Olar SC 1:23:03 13:22
546 45 303 Lauren Lowe 28 F Summerville NC 1:23:05 13:23
547 10 582 Paul Schwartzkopf 57 M York PA 1:23:17 13:25
548 19 603 Ferris Stewart 61 M Isle Of Palms SC 1:23:37 13:28
549 46 665 Katie Menoc 29 F Greenville SC 1:23:48 13:30
550 61 30 Angela Ballard 33 F Summerville SC 1:24:33 13:37
551 62 11 Dottie Adams 32 F Summerville SC 1:24:33 13:37
552 47 405 Brianna Roberts 29 F North Charleston SC 1:24:42 13:38
553 11 358 Mary Paige Murray 52 F Georgetown SC 1:26:12 13:53
554 55 22 Gracia Ardanary 39 F Myrtle Beach SC 1:27:02 14:01
555 11 175 Edmond Gavin 57 M Myrtle Beach SC 1:27:02 14:01
556 36 273 Cameron Kelly 23 F Reidsville NC 1:28:39 14:16
557 24 158 Kim Flack 42 F Forest City NC 1:30:02 14:30
558 5 208 Lyn Hammond 61 F Charleston SC 1:30:08 14:31
559 49 265 Scott Jowers 33 M Charlotte NC 1:30:15 14:32
560 4 159 Lauren Flack 10 F Forest City NC 1:30:17 14:32
561 56 316 Tara Mason 39 F Anderson SC 1:30:37 14:35
562 31 235 Jay Holmes 42 M Mt Pleasant SC 1:31:02 14:39
563 7 369 John-Michael Oleary 19 M Cayce SC 1:31:40 14:46
564 25 116 Sue Crance 43 F Summerville SC 1:31:59 14:49
565 12 168 Debra Gagne 51 F Norcross GA 1:33:07 15:00
566 13 166 Julie Fussell 51 F Arden NC 1:34:19 15:11
567 21 325 Marie McGuirk 47 F Mt. Pleasant SC 1:34:31 15:13
568 26 612 Mary Bergstrom 41 F Charleston SC 1:34:46 15:15
569 9 448 Recardo Sinkler 25 M Columbia SC 1:35:06 15:19
570 6 202 Sandra Hager 63 F Summerville SC 1:35:59 15:27
571 63 236 Kelly Holmes 32 F Mt Pleasant SC 1:35:59 15:27
572 32 72 Allan Cabading 44 M Mt. Pleasant SC 1:36:19 15:30
573 57 395 Ginni Quisenberry 39 F Charleston SC 1:36:26 15:32
574 48 401 Barbara Reeves 26 F Charleston SC 1:37:04 15:38
575 1 58 Donna Brown 73 F Charleston SC 1:38:04 15:47
576 7 221 Jean Harvey 61 F Hendersonville NC 1:39:48 16:04

THE 17TH ANNUAL-RUN FOR THE CHILD
ISLE OF PALMS 5K CONNECTOR RUN/WALK
Sponsored by The Exchange Club of MT. PLEASANT and ISLE OF PALMS
MT. PLEASANT/ISLE OF PALMS,S.C. OCT. 3, 2009
Results compiled by Race Management Systems(RMS), www.rmssports.com

********** AWARDS LIST **************

********** FEMALE OVERALL RESULTS ***********
1 Elizabeth Currey 38 Mt. Pleasant SC 20:38
2 Sheldon Fowler 41 Mount Pleasant SC 20:48
3 Carter Monroe 31 Sullivans Islan SC 21:03
********** MALE OVERALL RESULTS ***********
1 Neville Miller 26 Mt. Pleasant SC 15:58
2 Sam Metzger 19 Charleston SC 17:14
3 Reynaldo Soto 27 Goose Creek SC 17:27

**************** FEMALE MASTERS OVERALL RESULTS (40+)**************
1 Betsy Jessup 41 Mt. Pleasant SC 22:29

**************** MALE MASTERS OVERALL RESULTS (40+)**************
1 Jerome Brinkley 46 Charleston SC 19:11

********** FEMALE GRAND MASTERS OVERALL RESULTS (50+) **********
1 Judy Osborn 56 25:43

********** MALE GRAND MASTERS OVERALL RESULTS (50+) **********
1 Joe Dipiro 54 Mt. Pleasant SC 21:15

**************** AGE GROUP RESULTS *********************
FEMALE AGE GROUP: 1 – 12
1 Carly Edwards 11 Iop SC 25:44
2 Megan Illsley 12 Summerville SC 27:37
3 Mairin Noonan 11 Mt. Pleasant SC 28:24
MALE AGE GROUP: 1 – 12
1 Jacob Spencer 12 Mount Pleasant SC 19:35
2 Noah Spencer 9 22:09
3 Michael Jessup 10 Mt. Pleasant SC 22:49
FEMALE AGE GROUP: 13 – 17
1 Kaitlyn Illsley 14 Summerville SC 26:04
2 Ellen Anderson 15 Marion NC 26:47
3 Jordan Jenrette 13 Mt. Pleasant SC 29:15
MALE AGE GROUP: 13 – 17
1 Jake Wright 16 Summerville SC 19:42
2 Travis Wright 15 Summerville SC 20:38
3 Nick Zernach 13 Cumming GA 22:37
FEMALE AGE GROUP: 18 – 21
1 Sara Jenderny 21 Mt. Pleasant SC 29:24
2 Emily Kelly 18 Mt. Pleasant SC 30:18
3 Meghan Pittman 20 Ladson SC 30:53
MALE AGE GROUP: 18 – 21
1 Nelson Hollings 20 New Orleans LA 18:05
2 Jose Hernandez 19 N. Charleston SC 21:18
3 Brent Dills 18 Mount Pleasant SC 21:34

FEMALE AGE GROUP: 22 – 25
1 Kerrie Glass 25 Columbiz SC 23:54
2 Stephanie Bratkovic 23 Mt. Pleasant SC 24:14
3 Kristen Love 22 Hanahan SC 26:05
MALE AGE GROUP: 22 – 25
1 Joe Whiteley 22 Charleston SC 19:08
2 Parker Gaddy 25 Charleston SC 23:49
3 Mike Obeirne 22 Charleston SC 24:20
FEMALE AGE GROUP: 26 – 29
1 Dena Piecuch 28 Goose Creek SC 24:05
2 Tracy Tayloe 29 Summerville SC 24:45
3 Bryant Byrne 29 Charleston SC 26:12
MALE AGE GROUP: 26 – 29
1 Scott Stewart 29 Summerville SC 22:12
2 John Holycross 28 Mt Pleasant SC 23:43
3 John Mistak 29 Summerville SC 24:26
FEMALE AGE GROUP: 30 – 34
1 Claire Kittle 33 Mount Pleasant SC 22:53
2 Kate Morris 30 Mount Pleasant SC 24:51
3 Brandy Rafer 30 Mount Pleasant SC 24:51
MALE AGE GROUP: 30 – 34
1 Jason Jala 32 Summerville SC 17:57
2 Shawn Gorman 31 Charleston SC 20:58
3 Timothy Owen 34 Rutherfordton NC 21:14
FEMALE AGE GROUP: 35 – 39
1 Kelly Owen 36 Charleston SC 22:29
2 Susan Rusche 39 Atlanta GA 25:13
3 Karen Heitner 39 N Charleston SC 26:10
MALE AGE GROUP: 35 – 39
1 Maurice Davis 37 N. Charleston SC 18:21
2 Matthew Owen 37 Charleston SC 20:12
3 Christoph Kasper 35 Isle Of Palms SC 24:05
FEMALE AGE GROUP: 40 – 44
1 Chris L’Amoreaux 40 North Charleston SC 24:48
2 Jennifer Smock 41 Goose Creek SC 27:01
3 Wendy Kelly 44 Isle Of Palms SC 27:25
MALE AGE GROUP: 40 – 44
1 Rene Kaiser 41 Mt. Pleasant SC 21:22
2 Jack Buchanan 41 Mount Pleasant SC 21:27
3 Daniel Clerice 42 Mt. Pleasant SC 22:19
FEMALE AGE GROUP: 45 – 49
1 Mary Beth Hatheway 47 Armonk NY 26:48
2 Melisa Rowland 46 Isle Of Palms SC 29:26
3 Kamm Shoaf 49 Piedmont SC 29:27
MALE AGE GROUP: 45 – 49
1 John McGue 46 Isle Of Palms SC 23:59
2 Donny Taylor 49 Mt. Pleasant SC 25:36
3 Alphonso Nesbitt Sr 47 Goose Creek SC 26:09
FEMALE AGE GROUP: 50 – 54
1 Patty Randinella 52 Isle Of Palms SC 28:11
2 Judi Olmstead 50 Mount Pleasant SC 28:32
3 Charlotte Williams 51 Charleston SC 30:48
MALE AGE GROUP: 50 – 54
1 Allan Harrington 52 Chesapeake VA 22:50
2 Richard Ruth 50 Mt. Pleasant SC 23:05
3 Paul Rienzo 50 Charleston SC 23:50

FEMALE AGE GROUP: 55 – 59
1 Jo Haubenreiser 56 Kernersville NC 25:51
2 Elaine McClean 55 Tucker GA 26:52
3 Susan Radley 58 Isle Of Palms SC 29:42
MALE AGE GROUP: 55 – 59
1 Tom Harrington 56 Chesapeake VA 22:04
2 Thomas Duntemann 56 Chesapeake VA 22:51
3 Mark Lawson 55 Chesapeake VA 22:58
FEMALE AGE GROUP: 60 – 64
1 Rosemarie Dreier 62 Isle Of Palms SC 36:21
MALE AGE GROUP: 60 – 64
1 Alan Brown 61 Mt. Pleasant SC 25:26
2 Mike Griggs 61 Columbia SC 31:14
3 Sam Ruff 64 North Charleston SC 32:43
FEMALE AGE GROUP: 65 – 69
1 Lynda Lazarchick 67 Mt Pleasant SC 36:41
2 Sandy Mahoney 66 McCormick SC 39:44
3 Janet Fryman 69 Charleston SC 44:15
MALE AGE GROUP: 65 – 69
1 John Lazarchick 66 Mt Pleasant SC 29:19
2 Gil Hudson 66 Mt Pleasant SC 34:32
3 Joe Myers 67 44:09
FEMALE AGE GROUP: 70 – 74
MALE AGE GROUP: 70 – 74
1 Larry Gradick 73 Daniel Island SC 33:26
2 George Donnelly 74 Mt. Pleasant SC 39:41
3 Donald Heible 71 Charleston SC 40:47
FEMALE AGE GROUP: 75 – 99
MALE AGE GROUP: 75 – 99

THE 17TH ANNUAL-RUN FOR THE CHILD
ISLE OF PALMS 5K CONNECTOR RUN/WALK
Sponsored by The Exchange Club of MT. PLEASANT and ISLE OF PALMS
MT. PLEASANT/ISLE OF PALMS,S.C. OCT. 3, 2009
Results compiled by Race Management Systems(RMS), www.rmssports.com
Place Div No. Name Age S City St Time Pace
===== === ===== =================== === = ================== == ======= =====
1 1 1178 Neville Miller 26 M Mt. Pleasant SC 15:58 5:09
2 1 1375 Sam Metzger 19 M Charleston SC 17:14 5:33
3 2 1243 Reynaldo Soto 27 M Goose Creek SC 17:27 5:37
4 1 1122 Jason Jala 32 M Summerville SC 17:57 5:47
5 2 1374 Nelson Hollings 20 M New Orleans LA 18:05 5:49
6 1 1362 Maurice Davis 37 M N. Charleston SC 18:21 5:55
7 1 1347 Joe Whiteley 22 M Charleston SC 19:08 6:10
8 1 1327 Jerome Brinkley 46 M Charleston SC 19:11 6:11
9 1 1248 Jacob Spencer 12 M Mount Pleasant SC 19:35 6:18
10 1 1303 Jake Wright 16 M Summerville SC 19:42 6:21
11 2 1394 Matthew Owen 37 M Charleston SC 20:12 6:31
12 2 1304 Travis Wright 15 M Summerville SC 20:38 6:39
13 1 1407 Elizabeth Currey 38 F Mt. Pleasant SC 20:38 6:39
14 1 1082 Sheldon Fowler 41 F Mount Pleasant SC 20:48 6:42
15 2 1095 Shawn Gorman 31 M Charleston SC 20:58 6:45
16 1 1182 Carter Monroe 31 F Sullivans Island SC 21:03 6:47
17 3 1195 Timothy Owen 34 M Rutherfordton NC 21:14 6:50
18 1 1373 Joe Dipiro 54 M Mt. Pleasant SC 21:15 6:51
19 3 1397 Jose Hernandez 19 M N. Charleston SC 21:18 6:52
20 1 1371 Rene Kaiser 41 M Mt. Pleasant SC 21:22 6:53
21 2 1032 Jack Buchanan 41 M Mount Pleasant SC 21:27 6:55
22 4 1064 Brent Dills 18 M Mount Pleasant SC 21:34 6:57
23 1 1103 Tom Harrington 56 M Chesapeake VA 22:04 7:06
24 2 1389 Noah Spencer 9 M 22:09 7:08
25 3 1372 Scott Stewart 29 M Summerville SC 22:12 7:09
26 3 1365 Daniel Clerice 42 M Mt. Pleasant SC 22:19 7:11
27 2 1393 Kelly Owen 36 F Charleston SC 22:29 7:14
28 2 1127 Betsy Jessup 41 F Mt. Pleasant SC 22:29 7:14
29 3 1287 Nick Zernach 13 M Cumming GA 22:37 7:17
30 4 1310 William Desciak 42 M Mt. Pleasant SC 22:46 7:20
31 3 1128 Michael Jessup 10 M Mt. Pleasant SC 22:49 7:21
32 2 1318 Allan Harrington 52 M Chesapeake VA 22:50 7:21
33 2 1072 Thomas Duntemann 56 M Chesapeake VA 22:51 7:22
34 2 1140 Claire Kittle 33 F Mount Pleasant SC 22:53 7:22
35 3 1148 Mark Lawson 55 M Chesapeake VA 22:58 7:24
36 4 1288 Ryan Zernach 16 M Cumming GA 23:05 7:26
37 3 1224 Richard Ruth 50 M Mt. Pleasant SC 23:05 7:26
38 5 1271 Andrew Vanderveen 42 M Mount Pleasant SC 23:06 7:26
39 4 1075 Jim Edwards 59 M Iop SC 23:25 7:32
40 5 1217 Jake Rossi 17 M Mount Pleasant SC 23:33 7:35
41 4 1112 John Holycross 28 M Mt Pleasant SC 23:43 7:38
42 2 1085 Parker Gaddy 25 M Charleston SC 23:49 7:40
43 4 1215 Paul Rienzo 50 M Charleston SC 23:50 7:41
44 1 1091 Kerrie Glass 25 F Columbiz SC 23:54 7:42
45 6 1227 Kyle Sargent 16 M N Charleston SC 23:55 7:42
46 2 1359 John McGue 46 M Isle Of Palms SC 23:59 7:43
47 5 1268 Mickey Timms 53 M Mount Pleasant SC 24:04 7:45
48 1 1201 Dena Piecuch 28 F Goose Creek SC 24:05 7:45
49 3 1136 Christoph Kasper 35 M Isle Of Palms SC 24:05 7:46
50 2 1027 Stephanie Bratkovic 23 F Mt. Pleasant SC 24:14 7:48
51 3 1338 Mike Obeirne 22 M Charleston SC 24:20 7:50
52 5 1179 John Mistak 29 M Summerville SC 24:26 7:52
53 4 1324 Michael Gardner 32 M Mt. Pleasant SC 24:28 7:53
54 6 1058 Andy Dailey 28 M Summerville SC 24:38 7:56
55 5 1083 Arthur Gaddist 57 M Goose Creek SC 24:44 7:58
56 2 1264 Tracy Tayloe 29 F Summerville SC 24:45 7:58
57 6 1408 Graylin Richardson 51 M N. Charleston SC 24:45 7:58
58 3 1144 Chris L’Amoreaux 40 F North Charleston SC 24:48 7:59
59 3 1184 Kate Morris 30 F Mount Pleasant SC 24:51 8:00
60 4 1211 Brandy Rafer 30 F Mount Pleasant SC 24:51 8:00
61 7 1363 Bryan Shuler 27 M N. Charleston SC 25:05 8:05
62 8 1130 Craig Johnson 28 M Mount Pleasant SC 25:12 8:07
63 3 1222 Susan Rusche 39 F Atlanta GA 25:13 8:07
64 7 1028 Hunter Bridges 13 M Mt. Pleasant SC 25:18 8:09
65 7 1016 Scott Benson 54 M Chesapeake VA 25:20 8:10
66 1 1341 Alan Brown 61 M Mt. Pleasant SC 25:26 8:11
67 5 1361 Kristen Bell 34 F Abingdon VA 25:31 8:13
68 4 1358 Kyle McGue 12 M Isle Of Palms SC 25:33 8:14
69 3 1384 Donny Taylor 49 M Mt. Pleasant SC 25:36 8:15
70 9 1226 Josh Sanders 28 M Moncks Corner SC 25:38 8:15
71 1 1377 Judy Osborn 56 F 25:43 8:17
72 1 1074 Carly Edwards 11 F Iop SC 25:44 8:17
73 5 1409 John Selby 21 M Sullivans Island SC 25:46 8:18
74 6 1410 Bayne Selby 57 M Sullivans Island SC 25:47 8:18
75 2 1106 Jo Haubenreiser 56 F Kernersville NC 25:51 8:20
76 10 1123 Mark Javaux 26 M Ladson SC 26:01 8:23
77 1 1120 Kaitlyn Illsley 14 F Summerville SC 26:04 8:24
78 3 1368 Kristen Love 22 F Hanahan SC 26:05 8:24
79 4 1313 Alphonso Nesbitt Sr 47 M Goose Creek SC 26:09 8:25
80 4 1108 Karen Heitner 39 F N Charleston SC 26:10 8:26
81 5 1292 Steve Suggs 46 M Isle Of Palms SC 26:10 8:26
82 3 1037 Bryant Byrne 29 F Charleston SC 26:12 8:26
83 6 1385 Gary Rehak 42 M Mt. Pleasant SC 26:14 8:27
84 4 1077 Daniel Eklund 35 M Lowell MA 26:14 8:27
85 6 1302 Karl Ristow 47 M Charleston SC 26:26 8:31
86 5 1370 Carter Rose 9 M Daniel Island SC 26:33 8:33
87 5 1208 Rebecca Pugh 39 F Mt. Pleasant SC 26:34 8:33
88 5 1309 Jamie Kinney 34 M Charleston SC 26:39 8:35
89 7 1312 Wayne Nesbitt 40 M Orangeburge SC 26:43 8:36
90 2 1007 Ellen Anderson 15 F Marion NC 26:47 8:37
91 6 1386 Charlene Lepane 36 F Royal Oak MI 26:47 8:38
92 1 1105 Mary Beth Hatheway 47 F Armonk NY 26:48 8:38
93 6 1379 Dylan Wagers 8 M Mt. Pleasant SC 26:51 8:39
94 3 1169 Elaine McClean 55 F Tucker GA 26:52 8:39
95 8 1301 Marc Tessier 40 M Mt. Pleasant SC 26:55 8:40
96 9 1034 Scott Bundesen 43 M North Charleston SC 26:56 8:41
97 4 1396 Jennifer Smock 41 F Goose Creek SC 27:01 8:42
98 11 1305 Robert Harvey 26 M Charleston SC 27:07 8:44
99 6 1274 Joseph Walker 30 M Mt. Pleasant SC 27:09 8:45
100 12 1099 Patrick Grizzle 29 M Mt. Pleasant SC 27:21 8:48
101 8 1062 Keegan Desciak 13 M Mt. Pleasant SC 27:23 8:49
102 5 1139 Wendy Kelly 44 F Isle Of Palms SC 27:25 8:50
103 2 1121 Megan Illsley 12 F Summerville SC 27:37 8:54
104 4 1376 Kari Moss 28 F Mt. Pleasant SC 27:46 8:57
105 10 1251 John Stadtmueller 42 M Mt Pleasant SC 27:50 8:58
106 7 1252 Nicholas Stadtmuell 11 M Mt Pleasant SC 27:52 8:58
107 13 1395 William MacVittie 26 M Mt. Pleasant SC 27:52 8:58
108 7 1018 Tiffany Billingsley 35 F Johns Island SC 27:55 8:59
109 8 1392 Andrew Perry 10 M Isle Of Palms SC 28:07 9:03
110 1 1320 Patty Randinella 52 F Isle Of Palms SC 28:11 9:05
111 7 1070 Ernest Drum 55 M Bloomsburg PA 28:12 9:05
112 5 1066 Kathryn Doherty 27 F Charlotte NC 28:14 9:06
113 6 1174 Staci McLain 34 F Charleston SC 28:14 9:06
114 7 1067 Sean Doherty 33 M Charlotte NC 28:15 9:06
115 14 1053 Bryan Cox 27 M Mount Pleasant SC 28:15 9:06
116 5 1378 Mike Wagers 37 M Mt. Pleasant SC 28:18 9:07
117 8 1078 Lou Fabian 30 M Charleston SC 28:21 9:08
118 3 1192 Mairin Noonan 11 F Mt. Pleasant SC 28:24 9:09
119 4 1266 Matthew Thomas 24 M Matthews NC 28:26 9:09
120 9 1173 Christopher McLain 34 M Charleston SC 28:26 9:10
121 10 1188 Romo Nico 30 M Charleston SC 28:29 9:10
122 9 1129 Clayton Johnson 10 M Isle Of Palms SC 28:31 9:11
123 8 1190 Anne Noonan 35 F Mt. Pleasant SC 28:31 9:11
124 2 1194 Judi Olmstead 50 F Mount Pleasant SC 28:32 9:11
125 6 1196 Jami Page 43 F Mount Pleasant SC 28:35 9:12
126 6 1207 Bridget Price 28 F Charleston SC 28:39 9:13
127 9 1246 Bonnie Spencer 38 F Easley SC 28:39 9:14
128 10 1109 Ami Henriques 35 F Baltimore MD 28:40 9:14
129 11 1279 Peter Whelan 34 M Baltimore MD 28:40 9:14
130 4 1330 Ellie Long 9 F Mt. Pleasant SC 28:43 9:15
131 7 1118 Stacy Hughes 32 F Greer SC 28:52 9:18
132 6 1306 Arthur Holland 38 M Charleston SC 28:55 9:19
133 7 1086 Marty Gardner 35 M Mount Pleasant SC 28:58 9:20
134 12 1012 Tyler Bates 33 M Kansas City MO 29:05 9:22
135 11 1221 Jennifer Rusche 35 F Kennesaw GA 29:12 9:24
136 3 1126 Jordan Jenrette 13 F Mt. Pleasant SC 29:15 9:25
137 1 1149 John Lazarchick 66 M Mt Pleasant SC 29:19 9:26
138 7 1146 Susan Lavelle 41 F Charleston SC 29:20 9:27
139 1 1124 Sara Jenderny 21 F Mt. Pleasant SC 29:24 9:28
140 2 1219 Melisa Rowland 46 F Isle Of Palms SC 29:26 9:29
141 3 1236 Kamm Shoaf 49 F Piedmont SC 29:27 9:29
142 12 1388 Kristen Virgilio 35 F Mt. Pleasant SC 29:28 9:29
143 8 1050 Carrie Cormack 33 F Mt. Pleasant SC 29:29 9:30
144 4 1210 Susan Radley 58 F Isle Of Palms SC 29:42 9:34
145 4 1048 Maggie Condon 17 F Charleston SC 29:54 9:38
146 8 1081 Daniel Finley 59 M Mt. Pleasant SC 30:00 9:40
147 8 1238 Lawrence Slocum 53 M Mt Pleasant SC 30:04 9:41
148 9 1170 Dylan McCormack 15 M Mount Pleasant SC 30:04 9:41
149 9 1315 Isaac Green 52 M Summerville SC 30:06 9:42
150 4 1400 Heather Orr 24 F 30:10 9:43
151 7 1314 Elizabeth Stevens 29 F Ocala FL 30:11 9:43
152 5 1328 Ericka Howell 25 F Mt. Pleasant SC 30:12 9:44
153 2 1339 Emily Kelly 18 F Mt. Pleasant SC 30:18 9:46
154 10 1061 Jared Desciak 12 M Mt. Pleasant SC 30:24 9:47
155 13 1039 Elizabeth Camputaro 39 F Beaufort SC 30:26 9:48
156 8 1063 Jill Desplaces 40 F Mount Pleasant SC 30:34 9:51
157 9 1143 Paige Kuehmeier 40 F Mt. Pleasant SC 30:34 9:51
158 9 1273 Danielle Walker 32 F Mt. Pleasant SC 30:43 9:54
159 15 1132 Mike Johnson 28 M Moncks Corner SC 30:43 9:54
160 4 1354 Lori Melsopp 45 F Isle Of Palms SC 30:46 9:55
161 3 1300 Charlotte Williams 51 F Charleston SC 30:48 9:55
162 10 1160 Lindsay Luther 34 F Mount Pleasant SC 30:48 9:55
163 11 1329 Michael Long 40 M Mt. Pleasant SC 30:49 9:55
164 3 1202 Meghan Pittman 20 F Ladson SC 30:53 9:57
165 10 1319 Joel Goobich 54 M Mt. Pleasant SC 30:54 9:57
166 5 1343 Audrey Hamilton 11 F Mt. Pleasant SC 30:54 9:57
167 12 1231 Rob Seay 43 M Mt. Pleasant SC 30:58 9:58
168 9 1138 Mike Keeshen 55 M Greenville SC 30:58 9:58
169 5 1336 Annie Duryee 48 F Charleston SC 31:00 9:59
170 16 1117 Mark Hughes 28 M Mount Pleasant SC 31:04 10:00
171 6 1276 Rachel Walmet 9 F Mount Pleasant SC 31:06 10:01
172 5 1104 Guerry Harris 56 F Spartanburg SC 31:07 10:01
173 11 1079 Larry Faithful 50 M Lexington SC 31:07 10:01
174 8 1093 Jennifer Goodall 29 F Mt. Pleasant SC 31:09 10:02
175 2 1098 Mike Griggs 61 M Columbia SC 31:14 10:04
176 11 1326 Shane White 11 M Mt. Pleasant SC 31:15 10:04
177 12 1270 William Ussery 11 M Mt. Pleasant SC 31:16 10:04
178 11 1337 Theresa Brinse 32 F Mt. Pleasant SC 31:17 10:04
179 13 1335 Robert Stroud 31 M Mt. Pleasant SC 31:17 10:04
180 7 1369 Erin Rose 11 F Daniel Island SC 31:17 10:05
181 14 1383 Joe Phillips 32 M Mt. Pleasant SC 31:18 10:05
182 6 1113 Ann Hubbard 59 F Arden NC 31:21 10:06
183 12 1399 Elizabeth Walsh 31 F Charleston SC 31:22 10:06
184 10 1403 Julie Mestler 44 F Isle Of Palms SC 31:24 10:07
185 6 1054 Kristen Cox 24 F Mount Pleasant SC 31:26 10:08
186 17 1203 Andrew Polonus 27 M Charleston SC 31:31 10:09
187 6 1111 Lynn Holgate 46 F Isle Of Palms SC 31:32 10:09
188 12 1021 Douglas Boston 53 M Mt. Pleasant SC 31:42 10:13
189 7 1277 Lauren Ward 23 F Charleston SC 31:56 10:17
190 7 1183 Lark Morgan 47 F Atlanta GA 31:57 10:17
191 13 1382 Bud Thurman 43 M Goose Creek SC 32:15 10:23
192 4 1206 Lori Prater 52 F Hanahan SC 32:21 10:25
193 7 1247 Earl Spencer 45 M Easley SC 32:22 10:25
194 9 1357 Suzanne Campbel Chi 27 F Mt. Pleasant SC 32:22 10:26
195 5 1260 Miranda Tabor 15 F Summerville SC 32:23 10:26
196 15 1180 Wayne Mizell 34 M Summerville SC 32:30 10:28
197 10 1342 Caitlin Bailey 27 F Charleston SC 32:34 10:29
198 11 1323 Colleen Marlowe 42 F Mt. Pleasant SC 32:37 10:30
199 12 1322 Jeanine Kent 41 F Mt. Pleasant SC 32:37 10:30
200 13 1296 Chris Kendig 54 M Isle Of Palms SC 32:40 10:31
201 11 1131 Lauren Johnson 28 F Mount Pleasant SC 32:41 10:31
202 14 1029 Steven Bridges 41 M Mt. Pleasant SC 32:41 10:32
203 7 1038 Jeri Calhoun 58 F Isle Of Palms SC 32:42 10:32
204 14 1167 Amy McCabe 37 F Charleston SC 32:42 10:32
205 3 1220 Sam Ruff 64 M North Charleston SC 32:43 10:32
206 8 1193 Kate Nyquist 24 F Charleston SC 32:43 10:32
207 8 1094 Barbara Goodyear 49 F Mt. Pl.Easant SC 32:52 10:35
208 16 1262 David Tapp 33 M Greer SC 32:55 10:36
209 13 1134 Shannon Jones 33 F Fort Mill SC 33:04 10:39
210 8 1360 Patsy Newitt 11 F Mt. Pleasant SC 33:07 10:40
211 5 1166 Jill Maxon 52 F Alpharetta GA 33:10 10:41
212 10 1245 Mike Spann 56 M Florence SC 33:16 10:43
213 9 1244 Brianna Spann 24 F Columbia SC 33:16 10:43
214 14 1401 Christy Pettit 31 F Mt. Pleasant SC 33:21 10:44
215 11 1024 John Bowling 58 M Charleston SC 33:22 10:45
216 8 1225 James Salley 36 M Mt. Pleasant SC 33:23 10:45
217 15 1046 Catherine Clifton 30 F Mt. Pleasant SC 33:24 10:45
218 10 1022 Dana Bowen 23 F Mt. Pleasant SC 33:25 10:46
219 1 1096 Larry Gradick 73 M Daniel Island SC 33:26 10:46
220 9 1281 Paula Williams 49 F Seneca SC 33:28 10:47
221 6 1250 Eve Spratt 52 F Iop SC 33:31 10:48
222 11 1293 Jenny Gerard 25 F James Island SC 33:31 10:48
223 7 1205 Maureen Polonus 52 F Charlotte NC 33:32 10:48
224 4 1204 Kelly Polonus 21 F Conway SC 33:32 10:48
225 16 1275 Shana Walker 30 F Charleston SC 33:33 10:48
226 12 1317 Mary Guthrie 25 F Charleston SC 33:34 10:49
227 8 1253 Patricia Steele 52 F Charleston SC 33:35 10:49
228 12 1390 Elizabeth Eiserhard 26 F Charleston SC 33:39 10:50
229 13 1391 Anne Brislin 28 F Charleston SC 33:39 10:50
230 17 1237 Stacy Sinke 32 F Summerville SC 33:41 10:51
231 13 1366 Rena Hasegawa 23 F 33:50 10:54
232 15 1033 Tiffany Bullard 39 F Mount Pleasant SC 33:57 10:56
233 17 1285 Garrett Wolotka 31 M Charleston SC 33:58 10:56
234 10 1235 Susan Shannon 48 F Charleston SC 34:15 11:02
235 16 1073 Cherie Earley 36 F Mt Pleasant SC 34:17 11:02
236 15 1199 Douglas Patterson 42 M Summerville SC 34:25 11:05
237 12 1076 John Eisenhart 57 M N. Charleston SC 34:26 11:05
238 2 1115 Gil Hudson 66 M Mt Pleasant SC 34:32 11:07
239 18 1334 Amy Hart 33 F Mt. Pleasant SC 34:32 11:07
240 4 1017 Marty Bettelli 64 M Isle Of Palms SC 34:46 11:12
241 14 1387 Claudio Schonholz 53 M Mt. Pleasant SC 34:48 11:12
242 5 1308 Johnny E. Smith 60 M Goose Creek SC 34:50 11:13
243 13 1047 Donna Collis 43 F Spruce Pine NC 34:52 11:14
244 15 1353 David Melsopp 50 M Isle Of Palms SC 35:13 11:20
245 19 1186 Katie Mullock 31 F Charleston SC 35:23 11:24
246 14 1233 Darla Seidel 43 F Charleston SC 35:29 11:26
247 13 1254 Woodrow Steele Jr. 58 M Charleston SC 35:46 11:31
248 14 1398 Jessica Rubio 23 F N. Charleston SC 35:54 11:34
249 9 1036 Lavern Byrd 54 F Little Mountain SC 36:12 11:39
250 14 1333 James Byrd 57 M Little Mtn SC 36:17 11:41
251 6 1181 Robert Moise 61 M Charleston SC 36:20 11:42
252 1 1069 Rosemarie Dreier 62 F Isle Of Palms SC 36:21 11:42
253 17 1164 Erin Massie 38 F Mount Pleasant SC 36:27 11:44
254 13 1165 Sean Massie 9 M Mount Pleasant SC 36:28 11:44
255 15 1283 Jandi Withrow 42 F Charleston SC 36:34 11:47
256 16 1218 Robin Rourk 43 F Hanahan SC 36:37 11:47
257 10 1026 Dawn Boyles 51 F Mt. Pleasant SC 36:38 11:48
258 15 1119 Sarah Hunter 24 F Charleston SC 36:40 11:48
259 1 1150 Lynda Lazarchick 67 F Mt Pleasant SC 36:41 11:49
260 18 1011 Matthew Bates 31 M Summerville SC 36:46 11:50
261 20 1056 Pamela Craft 31 F Johns Island SC 36:52 11:52
262 21 1009 Carmen Avinger 34 F Mount Pleasant SC 36:52 11:52
263 16 1176 Guy Michalski 51 M Daniel Island SC 36:53 11:52
264 11 1084 Marilyn Gaddist 50 F Goose Creek SC 36:56 11:53
265 14 1013 Jodie Battles 26 F Charleston SC 36:59 11:55
266 14 1282 Scot Williams 12 M Seneca SC 37:34 12:06
267 11 1125 Dorothy Jenrette 45 F Mt. Pleasant SC 37:40 12:08
268 18 1005 Jennifer Adams 36 F Newnan GA 37:45 12:09
269 22 1152 Kerry Leach 34 F Mount Pleasant SC 37:47 12:10
270 8 1234 Harlen Seidel 49 M Charleston SC 37:48 12:10
271 12 1114 Chrissy Hudson 54 F Mt Pleasant SC 37:55 12:13
272 23 1325 Minci Garrett 31 F Fletcher NC 38:05 12:16
273 13 1145 Shannon Laroche 54 F Hanahan SC 38:06 12:16
274 16 1015 Ellen Bell 22 F Chapel Hill NC 38:13 12:18
275 19 1197 Jay Jay Parker 38 F Headland AL 38:14 12:19
276 17 1294 Jenna Fox 24 F Lexington KY 38:18 12:20
277 24 1097 Rachell Green 33 F Summerville SC 38:33 12:25
278 15 1158 Rachel Long 27 F Lexington SC 38:36 12:26
279 20 1189 Jennifer Noll 35 F Mount Pleasant SC 38:36 12:26
280 25 1055 Summer Cox 32 F Lexington SC 38:37 12:26
281 26 1263 Kelly Tawes 33 F Mount Pleasant SC 38:43 12:28
282 21 1364 Hazel Rider 35 F Summerville SC 38:44 12:28
283 5 1284 Chelsea Witte 20 F Mt Pleasant SC 38:47 12:29
284 17 1133 Susan Johnson 43 F Mt Pleasant SC 38:52 12:31
285 22 1412 Tracie Osgood 36 F Charleston SC 39:19 12:40
286 9 1411 David Osgood 35 M Charleston SC 39:20 12:40
287 9 1381 Christopher Wells 49 M Mt. Pleasant SC 39:23 12:41
288 10 1242 Woody Sons 47 M Mount Pleasant SC 39:41 12:47
289 2 1299 George Donnelly 74 M Mt. Pleasant SC 39:41 12:47
290 2 1163 Sandy Mahoney 66 F McCormick SC 39:44 12:48
291 8 1092 Maureen Glass 58 F Charleston SC 39:47 12:48
292 10 1100 Paras Gudka 38 M Greenville SC 39:49 12:49
293 23 1278 Margaret Wehle 37 F Greer SC 39:49 12:49
294 12 1004 Cynthia Abole 49 F Charleston SC 39:50 12:50
295 24 1405 Allison Childress 35 F 39:52 12:50
296 14 1185 Carrie Mule 52 F Mt. Pleasant SC 39:58 12:52
297 18 1080 Sherri Faithful 44 F Lexington SC 40:04 12:54
298 19 1307 Chris Swetckie 34 M Goose Creek SC 40:08 12:55
299 10 1060 Jacob Desciak 15 M Mt. Pleasant SC 40:11 12:56
300 15 1153 Jerry Ledbetter 57 M North Charleston SC 40:22 13:00
301 19 1137 Shari Kasten 44 F Charleston SC 40:29 13:02
302 15 1147 Elizabeth Lawson 53 F Chesapeake VA 40:36 13:04
303 27 1161 Lisa MacDonald 30 F Charleston SC 40:39 13:05
304 18 1071 Julia Drum 25 F Summerville SC 40:42 13:06
305 3 1107 Donald Heible 71 M Charleston SC 40:47 13:08
306 11 1380 Casey Wells 13 M Mt. Pleasant SC 40:54 13:10
307 25 1043 Elizabeth Chase 39 F Mt. Pleasant SC 41:01 13:13
308 9 1355 Alissa Melsopp 11 F Isle Of Palms SC 41:07 13:14
309 19 1156 Erin Lindley 24 F Columbia SC 41:17 13:18
310 26 1177 Melissa Michel 39 F Mount Pleasant SC 41:22 13:19
311 13 1049 Kelly Confer 46 F Mount Pleasant SC 41:48 13:27
312 28 1198 Kimberly Parker 34 F Goose Creek SC 41:56 13:30
313 10 1344 Abigail Hamilton 9 F Mt. Pleasant SC 42:05 13:33
314 11 1346 Christopher Hamilto 45 M Mt. Pleasant SC 42:09 13:34
315 29 1006 Mary Adams 30 F Headland AL 42:30 13:41
316 11 1261 Sarah Tabor 12 F Summerville SC 43:27 14:00
317 14 1065 Maureen Distler 47 F Mount Pleasant SC 43:34 14:02
318 20 1045 Pamela Clark 41 F Mt. Pleasant SC 43:58 14:09
319 3 1406 Joe Myers 67 M 44:09 14:13
320 30 1025 Heather Boyce 31 F Mt. Pleasant SC 44:15 14:15
321 3 1404 Janet Fryman 69 F Charleston SC 44:15 14:15
322 16 1316 Sarah Kroeger 29 F Charleston SC 44:20 14:17
323 4 1162 Hugh Mahoney 67 M McCormick SC 44:57 14:28
324 20 1154 Stefanie Lee 24 F Charleston SC 45:30 14:39
325 21 1171 Susan McGuckin 44 F Charleston SC 45:42 14:43
326 5 1311 Jerry Young 66 M Summerville SC 46:49 15:04
327 16 1241 Stephanie Sons 52 F Mount Pleasant SC 47:12 15:12
328 9 1089 Rosalind Giddens 59 F Charleston SC 47:35 15:19
329 27 1019 Cynthia Bing-Legare 38 F Charleston SC 47:40 15:21
330 17 1269 Jan Turkett 50 F Summerville SC 47:50 15:24
331 10 1200 Maureen Phlegar 59 F Summerville SC 47:54 15:25
332 21 1367 Amy Lake 23 F Columbia SC 48:15 15:32
333 22 1216 Rebecca Rinehart 23 F Salley SC 48:15 15:32
334 31 1040 Janice Carter 31 F N Charleston SC 49:38 15:59
335 23 1155 Nicole Lefebvre 25 F Ladson SC 49:38 15:59
336 20 1291 Walter Zink 30 M N Charleston SC 50:38 16:18
337 24 1135 Christina Jordan 23 F Orangeburg SC 51:15 16:30
338 6 1052 Erin Cothran 17 F Greer SC 56:16 18:07
339 12 1051 Cole Cothran 7 F Greer SC 56:16 18:07
340 32 1088 Jessica Gibadlo 34 F Charleston SC 1:13:07 23:32