2008 Race Results

                     THE 16TH ANNUAL-RUN FOR THE CHILD
                    ISLE OF PALMS 5K CONNECTOR RUN/WALK
     Sponsored by The Exchange Club of MT. PLEASANT and ISLE OF PALMS
               MT. PLEASANT/ISLE OF PALMS,S.C. OCT. 4, 2008
    Results compiled by Race Management Systems(RMS), www.rmssports.com

                   ********** AWARDS LIST **************

               ********** FEMALE OVERALL RESULTS ***********
    1 Emily Johnson        29 Mount Pleasant  SC   19:38 
    2 Alison Harrigan      27 Folly Beach     SC   22:10 
    3 Jennifer Habbestad   25 Goose Creek     SC   22:43 
                ********** MALE OVERALL RESULTS ***********
    1 Jay Upchurch         30 James Island    SC   16:15 
    2 Erik Ohsfeldt        15 Summerville     PA   18:40 
    3 Alex Waters          15 Mount Pleasant  SC   19:01 

      **************** FEMALE MASTERS OVERALL RESULTS (40+)**************
    1 Cell Toomer          49 Summerville     SC   22:52 

       **************** MALE MASTERS OVERALL RESULTS (40+)**************
    1 Andy Tedesco         52 Mt. Pleasant    SC   19:18 

     ********** FEMALE GRAND MASTERS OVERALL RESULTS (50+) **********
    1 Maureen Cobb         56 Hanahan         SC   28:36 

      ********** MALE GRAND MASTERS OVERALL RESULTS (50+) **********
    1 Richard Carter       52 Eutawvaille     SC   19:35 

         **************** AGE GROUP RESULTS *********************
                         FEMALE AGE GROUP:  1 - 12
    1 Adele Blalock        11 Mount Pleasant     SC   23:21 
    2 Carly Edwards        10 Isle Of Palms      SC   26:07 
    3 Ashley Pendergist    11 Charleston         SC   26:42 
                          MALE AGE GROUP:  1 - 12
    1 Jacob Spencer        11 Mount Pleasant     SC   19:50 
    2 Logan Spencer        11 Mount Pleasant     SC   19:51 
    3 Ricky Matheny        12 Mount Pleasant     SC   20:19 
                        FEMALE AGE GROUP:  13 - 17
    1 Kaitlyn Illsey       13 Summerville        SC   26:13 
    2 Erin Willis          13 Mt. Pleasant       SC   27:03 
    3 Elizabeth Griffin    15 Mt. Pleasant       SC   30:33 
                         MALE AGE GROUP:  13 - 17
    1 Charlie Matheny      14 Mount Pleasant     SC   19:16 
    2 Scotty Fournier      14 Mt. Pleasant       SC   19:33 
    3 Kyle Hartzog         15 Summerville        SC   21:05 
                        FEMALE AGE GROUP:  18 - 21
    1 Jessica Cope         21 Charleston         SC   22:55 
    2 Caitlin Connelly     19 Spartanburg        SC   22:57 
    3 Liz Barclay          20 Gainesville        GA   23:33 
                         MALE AGE GROUP:  18 - 21
    1 Chris Howell         19 West Chester       PA   20:14 
    2 Jordan Gottschall    20 Greer              SC   22:48 
    3 Davis Love           19 Columbia           SC   23:20 

                        FEMALE AGE GROUP:  22 - 25
    1 Katherine Mashatker  25 Mt. Pleasant       SC   24:16 
    2 Abigail Lineberry    25 Mt Pleasant        SC   27:21 
    3 Lauren Andersen      24 Charleston         SC   28:15 
                         MALE AGE GROUP:  22 - 25
    1 Andy Chen            22 Charleston         SC   23:12 
    2 Joseph Hyatt         25 Charleston         SC   30:54 
    3 Andy Villacres       25 Mount Pleasant     SC   32:22 
                        FEMALE AGE GROUP:  26 - 29
    1 Dena Piecuch         27 Goose Creek        SC   23:24 
    2 Tracy Tayloe         28 Summerville        SC   24:48 
    3 Kate Morris          29 Mount Pleasant     SC   25:14 
                         MALE AGE GROUP:  26 - 29
    1 Riley Mullen         28 Folly Beach        SC   19:48 
    2 Billy McNair         29 Mt. Pleasant       SC   21:59 
    3 Nick Rivera          26 Mt. Pleasant       SC   22:22 
                        FEMALE AGE GROUP:  30 - 34
    1 Devri Detoma         30 Charleston         SC   24:35 
    2 Jenny Russ           33 Crystal River      FL   24:55 
    3 Wendi Goodson        34 Arden              NC   25:38 
                         MALE AGE GROUP:  30 - 34
    1 Paul Walter          30 Mt. Pleasant       SC   19:23 
    2 Jason Jala           31 Summeville         SC   20:49 
    3 Tim Owen             33 Rutherfordton      NC   20:56 
                        FEMALE AGE GROUP:  35 - 39
    1 Kelly Owen           35 Charleston         SC   23:14 
    2 Susanne Fichenberge  38 Switzerland             28:43 
    3 Karen Heitner        38 N Charleston       SC   28:57 
                         MALE AGE GROUP:  35 - 39
    1 Burt Hodges          35 Mt. Pleasant       SC   19:55 
    2 Matt Owen            36 Charleston         SC   20:53 
    3 Brian Duncan         39 Ladson             SC   23:07 
                        FEMALE AGE GROUP:  40 - 44
    1 Wendy Kelly          43 Iop                SC   26:24 
    2 Jennifer Smock       40 Goose Creek        SC   27:46 
    3 Jami Page            42 Mount Pleasant     SC   28:01 
                         MALE AGE GROUP:  40 - 44
    1 Jack Buchanan        40 Mt Pleasant        SC   20:32 
    2 Michael Davies       41 Mt. Pleasant       SC   20:52 
    3 Ken Privette         43 Mt. Pleasant       SC   21:43 
                        FEMALE AGE GROUP:  45 - 49
    1 Lesly Davidson       45 Isle Of Palms      SC   25:48 
    2 Kimm Cason           48 Pelzer             SC   26:45 
    3 Judi Olmstead        49 Mt. Pleasant       SC   26:55 
                         MALE AGE GROUP:  45 - 49
    1 Jeff Walton          49 Charleston         SC   21:29 
    2 Richard Ruth         49 Mt. Pleasant       SC   24:05 
    3 Brian Faudman        47 Charleston         SC   25:19 
                        FEMALE AGE GROUP:  50 - 54
    1 Lori Prater          51 Hanahan            SC   30:36 
    2 Jennifer Blalock     53 Mt. Pleasant       SC   33:30 
    3 Deirdre Glenn        54 Mt. Pleasant       SC   33:36 
                         MALE AGE GROUP:  50 - 54
    1 Jim Kirwan           53 Mt. Pleasant       SC   20:55 
    2 Joe Dipiro           53                         21:23 
    3 Robert Turner        50 Charleston         SC   21:34 

                        FEMALE AGE GROUP:  55 - 59
    1 Susan Radley         57 Mt. Pleasant       SC   29:52 
    2 Woodrow Steele       57 Charleston         SC   34:59 
    3 Joy Simmons          59 Charleston         SC   54:41 
                         MALE AGE GROUP:  55 - 59
    1 Michael Drose        55 Mt Pleasant        SC   20:51 
    2 Barry Schneiderman   55 Mt. Pleasant       SC   22:08 
    3 Sherwin Landry       58 Hanahan            SC   24:32 
                        FEMALE AGE GROUP:  60 - 64
    1 Rose Dreier          61 Isle Of Palms      SC   35:21 
    2 Barbara Mattis       64 Mt. Pleasant       SC   42:58 
    3 Susan Shapiro        64 Charleston         SC   57:11 
                         MALE AGE GROUP:  60 - 64
    1 Patrick Welch        60 Charleston         SC   24:54 
    2 Randy Foote          62 Asheville          NC   26:03 
    3 Sam Ruff             63 North Charleston   SC   31:41 
                        FEMALE AGE GROUP:  65 - 69
    1 Sue Echavarria       66 Mt. Pleasant       SC   33:17 
    2 Lynda Lazarchick     66 Mount Pleasant     SC 1:00:09 
                         MALE AGE GROUP:  65 - 69
    1 John Lazarchick      65 Mount Pleasant     SC   29:48 
    2 Jack Slapcinsky      68 Charleston         SC   31:20 
    3 Herb Silverman       66 Charleston         SC   33:26 
                        FEMALE AGE GROUP:  70 - 74
    1 Jan Mizell           71 Charleston         SC   39:28 
                         MALE AGE GROUP:  70 - 74
                        FEMALE AGE GROUP:  75 - 99
                         MALE AGE GROUP:  75 - 99

                     THE 16TH ANNUAL-RUN FOR THE CHILD
                    ISLE OF PALMS 5K CONNECTOR RUN/WALK
     Sponsored by The Exchange Club of MT. PLEASANT and ISLE OF PALMS
               MT. PLEASANT/ISLE OF PALMS,S.C. OCT. 4, 2008
    Results compiled by Race Management Systems(RMS), www.rmssports.com
Place Div No.   Name                Age S City               St Time    Pace  
===== === ===== =================== === = ================== == ======= ===== 
    1   1  1264 Jay Upchurch         30 M James Island       SC   16:15  5:14 
    2   1  1177 Erik Ohsfeldt        15 M Summerville        PA   18:40  6:01 
    3   2  1272 Alex Waters          15 M Mount Pleasant     SC   19:01  6:08 
    4   3  1145 Charlie Matheny      14 M Mount Pleasant     SC   19:16  6:12 
    5   1  1258 Andy Tedesco         52 M Mt. Pleasant       SC   19:18  6:13 
    6   2  1399 Paul Walter          30 M Mt. Pleasant       SC   19:23  6:15 
    7   4  1291 Scotty Fournier      14 M Mt. Pleasant       SC   19:33  6:18 
    8   2  1031 Richard Carter       52 M Eutawvaille        SC   19:35  6:19 
    9   1  1116 Emily Johnson        29 F Mount Pleasant     SC   19:38  6:19 
   10   1  1170 Riley Mullen         28 M Folly Beach        SC   19:48  6:23 
   11   1  1248 Jacob Spencer        11 M Mount Pleasant     SC   19:50  6:23 
   12   2  1250 Logan Spencer        11 M Mount Pleasant     SC   19:51  6:24 
   13   1  1427 Burt Hodges          35 M Mt. Pleasant       SC   19:55  6:25 
   14   1  1107 Chris Howell         19 M West Chester       PA   20:14  6:31 
   15   3  1146 Ricky Matheny        12 M Mount Pleasant     SC   20:19  6:33 
   16   1  1026 Jack Buchanan        40 M Mt Pleasant        SC   20:32  6:37 
   17   4  1353 James Kirwan         12 M                         20:36  6:38 
   18   5  1251 Noah Spencer          8 M Mount Pleasant     SC   20:45  6:41 
   19   6  1408 Boyce Haigler        11 M Isle Of Palms      SC   20:47  6:42 
   20   3  1115 Jason Jala           31 M Summeville         SC   20:49  6:42 
   21   1  1061 Michael Drose        55 M Mt Pleasant        SC   20:51  6:43 
   22   2  1369 Michael Davies       41 M Mt. Pleasant       SC   20:52  6:43 
   23   2  1416 Matt Owen            36 M Charleston         SC   20:53  6:44 
   24   3  1352 Jim Kirwan           53 M Mt. Pleasant       SC   20:55  6:44 
   25   4  1182 Tim Owen             33 M Rutherfordton      NC   20:56  6:45 
   26   5  1095 Kyle Hartzog         15 M Summerville        SC   21:05  6:48 
   27   6  1166 Will Moody           15 M Charleston         SC   21:08  6:48 
   28   4   444 Joe Dipiro           53 M                         21:23  6:53 
   29   1  1270 Jeff Walton          49 M Charleston         SC   21:29  6:55 
   30   7  1301 Jeffrey Brule        13 M Mt. Pleasant       SC   21:32  6:56 
   31   5  1319 Joey Sipe            30 M                         21:32  6:56 
   32   5  1390 Robert Turner        50 M Charleston         SC   21:34  6:57 
   33   7  1407 Matthew Haigler      11 M Isle Of Palms      SC   21:40  6:59 
   34   3  1403 Ken Privette         43 M Mt. Pleasant       SC   21:43  7:00 
   35   8  1178 Tyler Ohsfeldt       12 M Summervilles       SC   21:54  7:03 
   36   2  1309 Billy McNair         29 M Mt. Pleasant       SC   21:59  7:05 
   37   2  1337 Barry Schneiderman   55 M Mt. Pleasant       SC   22:08  7:08 
   38   2  1404 Alison Harrigan      27 F Folly Beach        SC   22:10  7:08 
   39   3  1209 Nick Rivera          26 M Mt. Pleasant       SC   22:22  7:12 
   40   4  1056 William Desciak      41 M Mt. Pleasant       SC   22:31  7:15 
   41   4  1235 Sean Skipper         29 M Hanahan            SC   22:42  7:19 
   42   1  1093 Jennifer Habbestad   25 F Goose Creek        SC   22:43  7:19 
   43   2  1088 Jordan Gottschall    20 M Greer              SC   22:48  7:21 
   44   5  1424 Donald Oswalt        44 M N. Charleston      SC   22:49  7:21 
   45   1  1411 Cell Toomer          49 F Summerville        SC   22:52  7:22 
   46   8  1084 Zachary Girone       14 M Charleston         SC   22:53  7:22 
   47   9  1298 Jake Rossi           16 M Mt. Pleasant       SC   22:54  7:23 
   48   1  1043 Jessica Cope         21 F Charleston         SC   22:55  7:23 
   49   2  1040 Caitlin Connelly     19 F Spartanburg        SC   22:57  7:24 
   50   9  1376 Dalton Delp          12 M Summerville        SC   23:00  7:24 
   51   3  1421 Brian Duncan         39 M Ladson             SC   23:07  7:27 
   52   1  1034 Andy Chen            22 M Charleston         SC   23:12  7:28 
   53   1  1415 Kelly Owen           35 F Charleston         SC   23:14  7:29 
   54   3  1139 Davis Love           19 M Columbia           SC   23:20  7:31 
   55   6  1323 Todd Ninnemann       43 M Lewisburg          WV   23:20  7:31 
   56   1  1018 Adele Blalock        11 F Mount Pleasant     SC   23:21  7:31 
   57   3  1196 Dena Piecuch         27 F Goose Creek        SC   23:24  7:32 
   58  10  1127 Hunter Lamont        12 M Mount Pleasant     SC   23:26  7:33 
   59  11  1193 Trey Perry           11 M Isle Of Palms      SC   23:29  7:34 
   60   3  1006 Liz Barclay          20 F Gainesville        GA   23:33  7:35 
   61   4  1027 Emily Bucks          19 F Charleston         SC   23:43  7:38 
   62   4  1391 Marcelo Guimaraes    35 M Mt. Pleasant       SC   23:47  7:40 
   63   5  1064 Laura Duffy          20 F Charleston         SC   23:48  7:40 
   64   6  1207 Kieth Rising         34 M Charleston         SC   23:50  7:41 
   65   5  1311 Joey Schrecker       35 M Mt. Pleasant       SC   24:00  7:44 
   66  10  1054 Drew Demaree         13 M Charleston         SC   24:03  7:45 
   67   2  1219 Richard Ruth         49 M Mt. Pleasant       SC   24:05  7:45 
   68   7  1426 Todd Lapin           42 M Goose Creek        SC   24:06  7:46 
   69   4  1223 Jeffrey Schwindaman  19 M Charleston         SC   24:06  7:46 
   70  11  1316 Aaron Bridges        13 M Charleston         SC   24:09  7:47 
   71   2  1349 Katherine Mashatker  25 F Mt. Pleasant       SC   24:16  7:49 
   72   6  1377 Shawn Delp           38 M Summerville        SC   24:17  7:49 
   73   6  1141 Kristen Love         21 F Mt. Pleasant       SC   24:25  7:52 
   74  12  1151 Kyle McAllister      12 M Mt. Pleasant       SC   24:26  7:52 
   75   5  1308 Jason Lowman         28 M N. Charleston      SC   24:32  7:54 
   76   3  1400 Sherwin Landry       58 M Hanahan            SC   24:32  7:54 
   77   1  1057 Devri Detoma         30 F Charleston         SC   24:35  7:55 
   78   4  1072 Jim Edwards          58 M Isle Of Palms      SC   24:40  7:57 
   79  12  1378 Josh Winkles         15 M                         24:46  7:58 
   80   4  1257 Tracy Tayloe         28 F Summerville        SC   24:48  7:59 
   81   8  1428 Andrew Annand        40 M Charleston         SC   24:53  8:01 
   82   1  1350 Patrick Welch        60 M Charleston         SC   24:54  8:01 
   83   2  1218 Jenny Russ           33 F Crystal River      FL   24:55  8:02 
   84   6  1381 Fred Gamble          26 M Hanahan            SC   25:02  8:04 
   85   7  1380 Walter Zink          29 M N. Charleston      SC   25:07  8:05 
   86   5  1169 Kate Morris          29 F Mount Pleasant     SC   25:14  8:08 
   87   6  1202 Brandy Rafer         29 F Mount Pleasant     SC   25:14  8:08 
   88   3  1310 Brian Faudman        47 M Charleston         SC   25:19  8:09 
   89   8  1281 Phillip Console      27 M Charleston         SC   25:27  8:12 
   90   5  1328 Arthur Gaddist       56 M Goose Creek        SC   25:29  8:12 
   91  13  1265 Luke Varadi          12 M Isle Of Palms      SC   25:30  8:13 
   92   9  1315 David Bridges        44 M Georgetown         SC   25:31  8:13 
   93   7  1269 Emily Walterhouse    19 F Charleston         SC   25:31  8:13 
   94   3  1086 Wendi Goodson        34 F Arden              NC   25:38  8:15 
   95   9  1392 Robert Mako          27 M Mt. Pleasant       SC   25:40  8:16 
   96   7  1389 Bridget Bacon        26 F Charleston         SC   25:41  8:16 
   97   6  1123 Chris Kerrigan       57 M Mt. Pleasant       SC   25:43  8:17 
   98   2  1420 Lesly Davidson       45 F Isle Of Palms      SC   25:48  8:19 
   99   7  1338 Jason Skinner        32 M Charleston         SC   25:52  8:20 
  100   8  1241 Sara Smith           21 F Charleston         SC   25:56  8:21 
  101   7  1173 Wayne Nesbitt        39 M Orangeburg         SC   25:57  8:22 
  102   7  1210 Gerald Robertson     57 M North Charleston   SC   25:58  8:22 
  103   2  1080 Randy Foote          62 M Asheville          NC   26:03  8:23 
  104   8  1008 Tyler Bates          32 M Kansas City        MO   26:04  8:24 
  105  10  1190 Artie Perry          44 M Isle Of Palms      SC   26:07  8:25 
  106   2  1070 Carly Edwards        10 F Isle Of Palms      SC   26:07  8:25 
  107  13  1384 Glenn Ruth           15 M Mt. Pleasant       SC   26:10  8:26 
  108   1  1113 Kaitlyn Illsey       13 F Summerville        SC   26:13  8:27 
  109   4  1355 Chip Mainous         47 M Charleston         SC   26:17  8:28 
  110   4  1359 Peggy Rollinson      32 F N. Charleston      SC   26:22  8:29 
  111   1  1122 Wendy Kelly          43 F Iop                SC   26:24  8:30 
  112  10  1379 Will Cobb            27 M Hanahan            SC   26:27  8:31 
  113  14  1191 Drew Perry            9 M Isle Of Palms      SC   26:28  8:32 
  114   5  1259 Jennifer Tharpe      34 F Goose Creek        SC   26:30  8:32 
  115  14  1028 Abishai Byer         15 M Simpsonville       SC   26:34  8:33 
  116  15  1405 Luke Carroll         11 M N. Charleston      SC   26:36  8:34 
  117   5  1053 Frank De Aragon      47 M Ridgeville         SC   26:40  8:35 
  118   3  1187 Ashley Pendergist    11 F Charleston         SC   26:42  8:36 
  119   6  1188 Dennis Pendergist    47 M Charleston         SC   26:44  8:37 
  120   3  1033 Kimm Cason           48 F Pelzer             SC   26:45  8:37 
  121   9  1119 Christoph Kasper     34 M Charleston         SC   26:51  8:39 
  122   6  1055 Ed Demarre           51 M Charleston         SC   26:51  8:39 
  123   8  1234 Jenny Skipper        27 F Hanahan            SC   26:53  8:40 
  124   4  1179 Judi Olmstead        49 F Mt. Pleasant       SC   26:55  8:40 
  125  15  1321 Tommy Albrecht       14 M Mt. Pleasant       SC   26:55  8:40 
  126   9  1293 Petro Caitlin        27 F Awendaw            SC   26:58  8:41 
  127  16  1322 Kyle Duke            15 M Mt. Pleasant       SC   27:01  8:42 
  128   2  1358 Erin Willis          13 F Mt. Pleasant       SC   27:03  8:43 
  129  11  1004 David Anderson       26 M North Charleston   SC   27:06  8:44 
  130   7  1425 Steve Suggs          45 M Isle Of Palms      SC   27:17  8:47 
  131   8  1172 Alphonso Nesbitt     46 M North Charleston   SC   27:21  8:48 
  132   3  1137 Abigail Lineberry    25 F Mt Pleasant        SC   27:21  8:49 
  133  17  1283 Aaron Williams       14 M Mt. Pleasant       SC   27:24  8:49 
  134  11  1360 John Gentle          41 M Mt. Pleasant       SC   27:28  8:51 
  135  10  1285 Nathan Stewart       31 M Charleston         SC   27:43  8:56 
  136   2  1243 Jennifer Smock       40 F Goose Creek        SC   27:46  8:57 
  137   8  1312 Mike Keeshen         55 M Greenville         SC   27:51  8:58 
  138  18  1221 Kyle Sargent         15 M N Charleston       SC   27:58  9:00 
  139   5  1010 Chad Baur            20 M North Charleston   SC   27:59  9:01 
  140   3  1183 Jami Page            42 F Mount Pleasant     SC   28:01  9:02 
  141  10  1099 Julie Higgins        29 F Charleston         SC   28:06  9:03 
  142  12  1074 Beau Evans           29 M Florence           SC   28:06  9:03 
  143  11  1367 Meghan Harrington    26 F Summerville        SC   28:12  9:05 
  144   5  1409 Colleen Hammond      45 F Chicago            IL   28:14  9:05 
  145   4  1003 Lauren Andersen      24 F Charleston         SC   28:15  9:06 
  146   7  1140 Kevin Love           50 M Spartanburg        SC   28:20  9:07 
  147  12  1247 Douglass Sorrells    43 M Mount Pleasant     SC   28:24  9:09 
  148   6  1402 Lori Melsopp         45 F Isle Of Palms      SC   28:25  9:09 
  149  12  1035 Mindy Christo        29 F Charleston         SC   28:29  9:10 
  150  13  1211 Rosanna Robertson    26 F North Charleston   SC   28:30  9:11 
  151   4  1238 Lisa Smith           41 F Mount Pleasant     SC   28:31  9:11 
  152   7  1313 Kate Horner          49 F Mt. Pleasant       SC   28:35  9:12 
  153   1  1363 Maureen Cobb         56 F Hanahan            SC   28:36  9:13 
  154  16  1386 Ian MacKenzie        12 M Charleston         SC   28:38  9:13 
  155  11  1023 Omar Bravo           32 M Summerville        SC   28:40  9:14 
  156   2  1317 Susanne Fichenberge  38 F Switzerland             28:43  9:15 
  157  13  1318 Bryan Shuler         26 M N. Charleston      SC   28:47  9:16 
  158   8  1227 Kamm Shoaf           48 F Piedmont           SC   28:50  9:17 
  159  19  1071 Clif Edwards         15 M Isle Of Palms      SC   28:57  9:19 
  160   3  1098 Karen Heitner        38 F N Charleston       SC   28:57  9:20 
  161   8  1242 Todd Smith           36 M Mt. Pleasant       SC   29:02  9:21 
  162   4  1239 MacKenna Smith       10 F Mt. Pleasant       SC   29:03  9:21 
  163   6  1419 Kristen Virgilio     34 F Mt. Pleasant       SC   29:06  9:22 
  164   7  1236 Elizabeth Smith      32 F Charleston         SC   29:06  9:22 
  165   9  1066 Annie Duryee         48 F Charleston         SC   29:08  9:23 
  166   9  1383 John Miles           39 M Newton             NC   29:14  9:25 
  167   5  1192 Sheila Perry         40 F Isle Of Palms      SC   29:16  9:25 
  168   8  1351 Selena Kaufman       30 F Daniel Island      SC   29:18  9:26 
  169   8  1062 Ernest Drum          54 M Bloomsburg         PA   29:25  9:28 
  170   9  1011 Melissa Baur         19 F North Charleston   SC   29:28  9:30 
  171  10  1024 Marc Brewer          38 M Folly Beach        SC   29:35  9:32 
  172  20  1200 Cole Purvis          13 M Mt. Pleasant       SC   29:37  9:32 
  173  13  1256 Stephen Steinberg    42 M Mt. Pleasant       SC   29:38  9:33 
  174  12  1240 Micheal Smith        33 M Charleston         SC   29:40  9:33 
  175   6  1314 Erin Burton          40 F Mt. Pleasant       SC   29:40  9:33 
  176   4  1199 Nicky Purves         38 F Mt. Pleasant       SC   29:40  9:33 
  177   9  1410 Kyle Haigler         45 M Isle Of Palms      SC   29:46  9:35 
  178  14  1387 Meghan McGaha        26 F Charleston         SC   29:47  9:36 
  179  17  1111 Kerim Hyatt           8 M N.Chas             SC   29:47  9:36 
  180   1  1132 John Lazarchick      65 M Mount Pleasant     SC   29:48  9:36 
  181   2  1295 Susan Radley         57 F Mt. Pleasant       SC   29:52  9:37 
  182   9  1276 Rebekah Wheeler      31 F Mount Pleasant     SC   29:54  9:38 
  183   7  1203 Alicia Raley         43 F Barnwell           SC   29:54  9:38 
  184  10  1059 Mike Dillard         47 M White Pine         TN   29:55  9:38 
  185   9  1412 Jim Bethea           56 M Columbia           SC   29:58  9:39 
  186   5  1395 Madelene Boylston     7 F Mt. Pleasant       SC   30:01  9:40 
  187  10  1396 Colleen Boylston     34 F Mt. Pleasant       SC   30:01  9:40 
  188   5  1255 Rebecca Steinberg    36 F Mount Pleasant     SC   30:04  9:41 
  189   6  1406 Emily Dziuban        35 F N. Charleston      SC   30:05  9:41 
  190  21  1331 Leonard Van Brunt    13 M Monks Corner       SC   30:15  9:44 
  191   7  1162 Christie Mitchum     36 F Calhoun            GA   30:18  9:45 
  192  15  1370 Jamie Italiano       26 F Mt. Pleasant       SC   30:18  9:45 
  193  10  1342 Jack Hodgson         57 M New Market         TN   30:23  9:47 
  194   5  1194 Kassy Peterson       24 F Ladson             SC   30:24  9:47 
  195  18  1253 Nicholas Stadtmuell  10 M Mt Pleasant        SC   30:24  9:48 
  196  14  1252 John Stadtmueller    41 M Mt Pleasant        SC   30:25  9:48 
  197   3  1091 Elizabeth Griffin    15 F Mt. Pleasant       SC   30:33  9:50 
  198  19  1044 Ethan Courville      12 M Mount Pleasant     SC   30:33  9:50 
  199   1  1197 Lori Prater          51 F Hanahan            SC   30:36  9:51 
  200   2  1110 Joseph Hyatt         25 M Charleston         SC   30:54  9:57 
  201  11  1393 Jim Crome            49 M Mt. Pleasant       SC   30:55  9:57 
  202  14  1325 Bruce Billian        28 M Mt. Pleasant       SC   30:55  9:57 
  203   8  1112 Sherry Hyatt         35 F N.Chas             SC   30:56  9:58 
  204  16    19 Jennifer Berwick     29 F                         30:57  9:58 
  205  17  1356 Shannon Emanuel      26 F Johns Island       SC   31:07 10:01 
  206   6  1079 Nikki Flint          24 F Mount Pleasant     SC   31:07 10:01 
  207  15  1220 Andrew Sadowski      26 M Mt Pleasant        SC   31:08 10:01 
  208  18  1014 Bridget Bettelli     27 F Charleston         SC   31:14 10:04 
  209   2  1343 Jack Slapcinsky      68 M Charleston         SC   31:20 10:05 
  210  11  1101 Josephine Hindley    31 F Isle Of Palms      SC   31:28 10:08 
  211  10  1371 Beth Igor            45 F Mt. Pleasant       SC   31:31 10:09 
  212  10  1176 Kendall O'Brien      21 F Charleston         SC   31:34 10:10 
  213  11  1362 Bryce Florife        38 M Charleston         SC   31:35 10:10 
  214  20  1347 Blake Howard         11 M Mt. Pleasant       SC   31:36 10:11 
  215  15  1105 Timothy Howard       40 M Mt. Pleasant       SC   31:37 10:11 
  216  16  1017 Nick Bianchi         28 M Isle Of Palms      SC   31:38 10:11 
  217  12  1078 Brenda Fleming       30 F Isle Of Palms      SC   31:38 10:11 
  218  13  1394 Amy Perry            33 F                         31:39 10:11 
  219   3  1217 Sam Ruff             63 M North Charleston   SC   31:41 10:12 
  220   9  1067 Cherie Earley        35 F Mt. Pleasant       SC   31:41 10:12 
  221  14  1277 Crystal Whittington  30 F Mt. Pleasant       SC   31:44 10:13 
  222  15  1019 Erica Blender        31 F Goose Creek        SC   31:45 10:13 
  223  11  1237 John Smith           59 M Goose Creek        SC   31:46 10:14 
  224   9  1418 John Ross            54 M Charlotte          NC   32:00 10:18 
  225  16  1089 Joelle Graziano      30 F Mt. Pleasant       SC   32:02 10:19 
  226  16  1134 Mark Lea             44 M Mt. Pleasant       SC   32:02 10:19 
  227  12  1296 Donny Leydig         36 M N. Charleston      SC   32:07 10:20 
  228  17  1336 Tyler McCurry        26 M Isle Of Palms      SC   32:08 10:21 
  229  17  1148 Hearter Maucey       34 F Summerville        SC   32:12 10:22 
  230   8  1121 Jackie Kelly         42 F Mount Pleasant     SC   32:15 10:23 
  231   7  1153 Katie McCurry        23 F Isle Of Palms      SC   32:17 10:24 
  232  21  1297 Corey Leydig         10 M N. Charleston      SC   32:18 10:24 
  233   3  1267 Andy Villacres       25 M Mount Pleasant     SC   32:22 10:25 
  234   8  1280 Connie Specht        25 F Mt. Pleasant       SC   32:22 10:26 
  235  10  1368 Dustin Valinski      39 F Mt. Pleasant       SC   32:31 10:28 
  236  12  1022 John Bowling         57 M North Charleston   SC   32:39 10:31 
  237   9  1216 Robin Rourk          42 F Hanahan            SC   32:41 10:31 
  238  13  1073 John Eisenhart       56 M North Charleston   SC   32:43 10:32 
  239  18  1160 Marla Mills          30 F Charleston         SC   32:47 10:33 
  240  19  1261 Megan Treacy         26 F Charleston         SC   32:49 10:34 
  241  11  1076 Tracy Ferro          35 F Charleston         SC   32:50 10:34 
  242  13  1181 David Osgood         34 M Charleston         SC   32:51 10:35 
  243  20  1422 Mary Lattimore       27 F Charleston         SC   32:59 10:37 
  244  22  1275 Reed Wesley          12 M Murrells Inlet     SC   33:00 10:38 
  245  10  1334 Chris Nichols        52 M Isle Of Palms      SC   33:03 10:39 
  246  19  1205 Kathy Rice           33 F Charleston         SC   33:04 10:39 
  247  14  1413 Chapman Adair        30 M Summerville        SC   33:06 10:39 
  248   1  1069 Sue Echavarria       66 F Mt. Pleasant       SC   33:17 10:43 
  249  14  1184 Bob Pavlisko         59 M Mount Pleasant     SC   33:22 10:45 
  250  11  1354 Amy Mainous          45 F Charleston         SC   33:22 10:45 
  251   3  1231 Herb Silverman       66 M Charleston         SC   33:26 10:46 
  252  10  1186 Susan Pechacek       43 F N.Chas             SC   33:27 10:46 
  253  20  1414 Mikell Adair         30 F Summerville        SC   33:29 10:47 
  254   2  1361 Jennifer Blalock     53 F Mt. Pleasant       SC   33:30 10:47 
  255  12  1096 Judy Hartzog         48 F Summerville        SC   33:31 10:48 
  256  13  1102 Lynn Holgate         45 F Isle Of Palms      SC   33:34 10:49 
  257   3  1085 Deirdre Glenn        54 F Mt. Pleasant       SC   33:36 10:49 
  258  12  1087 Barbara Goodyear     48 M Mt. Pleasant       SC   33:37 10:49 
  259  23  1100 Dylan Hindley        11 M Isle Of Palms      SC   33:43 10:51 
  260  21  1171 Jacci Naples         29 F Summerville        SC   33:43 10:51 
  261   4  1329 Marilyn Gaddist      50 F Goose Creek        SC   33:43 10:51 
  262  22  1341 Jennifer Carter      26 F Charleston         SC   33:45 10:52 
  263  23  1226 Ashley Sherry        29 F Columbia           SC   33:49 10:53 
  264  13  1246 Woody Sons           46 M Mt. Pleasant       SC   33:52 10:55 
  265  14  1224 Susan Shannon        47 F Charleston         SC   34:02 10:58 
  266  11  1083 Pati Girone          41 F Charlestonc        SC   34:13 11:01 
  267  12  1142 Kim Lovsin           39 F Mt. Pleasant       SC   34:15 11:02 
  268  15  1136 Jerry Ledbetter      56 M North Charleston   SC   34:29 11:06 
  269   4  1165 Robert Moise         60 M Charleston         SC   34:30 11:07 
  270   9  1001 Jennifer Alspaugh    24 F Charleston         SC   34:31 11:07 
  271  21  1324 Allison Adrain       33 F Charleston         SC   34:33 11:08 
  272  22  1152 Kimberly McCants     33 F Mount Pleasant     SC   34:41 11:10 
  273   4  1229 Margaret Shumate     14 F Hanahan            SC   34:45 11:12 
  274  23  1090 Amy Green            31 F Honea Path         SC   34:47 11:12 
  275   5  1228 Amon Shumate         60 M Hanahan            SC   34:50 11:13 
  276  15  1007 Matthew Bates        30 M Summerville        SC   34:54 11:14 
  277   3  1254 Woodrow Steele       57 F Charleston         SC   34:59 11:16 
  278  18  1271 Joseph Warner        26 M North Charleston   SC   35:15 11:21 
  279  16  1081 Richard Gaskalla     56 M Isle Of Palms      SC   35:20 11:23 
  280   1  1306 Rose Dreier          61 F Isle Of Palms      SC   35:21 11:23 
  281  15  1401 Barbara O'Grady      45 F Goose Creek        SC   35:24 11:24 
  282   5  1388 Emily Ward           13 F Mt. Pleasant       SC   35:26 11:25 
  283   6  1015 Marty Bettelli       63 M Isle Of Palms      SC   35:27 11:25 
  284   6  1045 Grace Courville       8 F Mount Pleasant     SC   35:36 11:28 
  285  24  1077 Durham Finch          7 M Mount Pleasant     SC   35:41 11:29 
  286  17  1046 Jon Courville        43 M Mount Pleasant     SC   35:42 11:30 
  287   5  1002 Rebecca Wynn Amerso  53 F Decatur            GA   35:45 11:31 
  288  25  1339 Jack Oxford           9 M Monks Corner       SC   36:01 11:36 
  289  13  1340 Chris Oxford         38 M Mt. Pleasant       SC   36:05 11:37 
  290   6  1245 Stephanie Sons       51 F Mt. Pleasant       SC   36:16 11:41 
  291  14  1130 Al Larson            49 M Asheville          NC   36:25 11:44 
  292  16  1126 Jill Labelle         45 F Asheville          NC   36:25 11:44 
  293  24  1249 Kelly Spencer        30 F Mt. Pleasant       SC   36:29 11:45 
  294  10  1305 Annie Luebchow       24 F Isle Of Palms      SC   36:29 11:45 
  295  17  1052 Stephanie Davis      46 F Charleston         SC   36:48 11:51 
  296  11  1398 Jessica Nackel       24 F Mt. Pleasant       SC   36:50 11:52 
  297  25  1397 Maura Ondo           32 F Charleston         SC   36:50 11:52 
  298   7  1129 Shannon Laroche      53 F Hanahan            SC   36:50 11:52 
  299   8  1417 Celeste Ross         53 F Charlotte          NC   36:58 11:54 
  300  11  1159 Guy Michalski        50 M Charleston         SC   37:04 11:56 
  301  13  1106 Tricia Howard        38 F Mt. Pleasant       SC   37:05 11:57 
  302   9  1049 Mary Creed           52 F Charleston         SC   37:09 11:58 
  303  26  1163 William Mitchum      11 M Calhoun            GA   37:15 12:00 
  304  27  1161 Bailey Mitchum        8 M Calhoun            GA   37:17 12:00 
  305  18  1233 Janie Skatell        46 F Mt. Pleasant       SC   37:39 12:07 
  306  15  1185 Daniel Pechacek      45 M N.Chas             SC   37:43 12:09 
  307  17  1155 Jack McGarry         56 M Ponte Vedra Beach  FL   37:51 12:11 
  308  10  1051 Teresa Davenport     53 F Ponte Vedra Beach  FL   37:51 12:11 
  309  14  1274 Ben Weinstein        37 M Johns Island       SC   37:52 12:12 
  310  26  1374 Kim Conger           33 F                         38:28 12:23 
  311  11  1366 Pat Wastaff          51 F N. Charleston      SC   38:31 12:24 
  312  12  1063 Julia Drum           24 F Myrtle Beach       SC   38:44 12:28 
  313  24  1373 Kelly Moore          28 F                         38:46 12:29 
  314  15  1143 David Lowther        37 M Sumter             SC   38:47 12:29 
  315  27  1016 Amy Bevis            33 F Mt. Pleasant       SC   38:48 12:30 
  316  19  1201 Mary Quintana        46 F Goose Creek        SC   38:53 12:31 
  317   4  1286 Bill Mathis          65 M Mt. Pleasant       SC   39:16 12:39 
  318  12  1357 Lodena Adams         52 F Sullivans Island   SC   39:28 12:42 
  319   1  1164 Jan Mizell           71 F Charleston         SC   39:28 12:43 
  320   7  1307 Michael Jackson      63 M Isle Of Palms      SC   39:29 12:43 
  321  28   223 Hazel Rider          34 F                         39:34 12:44 
  322  13  1125 Carolyn Koster       22 F Charleston         SC   39:49 12:49 
  323  19  1050 Jared Crothers       26 M Charleston         SD   39:59 12:52 
  324  25  1260 Lynn Tomlinson       26 F Charleston         SC   39:59 12:53 
  325  13  1212 Diane Robinson       53 F Mount Pleasant     SC   39:59 12:53 
  326  18  1292 Robby Robinson       56 M Mt. Pleasant       SC   40:00 12:53 
  327  12  1385 Claudio Schonholz    52 M Mt. Pleasant       SC   40:52 13:09 
  328      1348 Annette Mixson          F                         41:12 13:16 
  329   7  1047 Sarah Courville      10 F Mount Pleasant     SC   41:16 13:17 
  330  26  1157 Courtney McIndoe     26 F Charleston         SC   41:51 13:29 
  331  14  1180 Sandy Olsen          53 F Mount Pleasant     SC   42:02 13:32 
  332  29  1372 Teresa Steele        31 F Mt. Pleasant       SC   42:49 13:47 
  333   2  1147 Barbara Mattis       64 F Mt. Pleasant       SC   42:58 13:50 
  334  14  1012 Amy Beatty           39 F Johns Creek        GA   43:45 14:05 
  335  12  1037 Pamela Clark         40 F Mount Pleasant     SC   43:57 14:09 
  336   8  1036 David Clark          61 M Mt. Pleasant       SC   43:57 14:09 
  337  20  1039 Kelly Confer         45 F Mt Pleasant        SC   44:13 14:14 
  338  14  1060 Heather Divers       25 F Mt. Pleasant       SC   44:58 14:29 
  339  15  1124 Gabrielle Kinloch    23 F Charleston         SC   44:59 14:29 
  340  13  1013 Mary Bergstrom       40 F Charleston         SC   46:24 14:57 
  341  30  1128 Lisa Lanning Lowthe  34 F Sumter             SC   51:03 16:26 
  342   4  1232 Joy Simmons          59 F Charleston         SC   54:41 17:36 
  343  14  1263 Melinda Turner       43 F Mt Pleasant        SC   57:03 18:22 
  344  31  1294 Jessi Jimenez        30 F Isle Of Palms      SC   57:10 18:24 
  345   3  1225 Susan Shapiro        64 F Charleston         SC   57:11 18:25 
  346  16  1021 Charles Bobo         45 M Manchester         TN   57:29 18:31 
  347   2  1133 Lynda Lazarchick     66 F Mount Pleasant     SC 1:00:09 19:22 

                     THE 16TH ANNUAL-RUN FOR THE CHILD
                   ISLE OF PALMS 10K CONNECTOR RUN/WALK
     Sponsored by The Exchange Club of MT. PLEASANT and ISLE OF PALMS
               MT. PLEASANT/ISLE OF PALMS,S.C. OCT. 4, 2008
    Results compiled by Race Management Systems(RMS), www.rmssports.com

                   ********** AWARDS LIST **************

               ********** FEMALE OVERALL RESULTS ***********
    1 Josie Hahn           24 Charleston      SC   41:32 
    2 Valene Musgrave      28 Goose Creek     SC   42:14 
    3 Kelli Lyman          38 Charleston      SC   43:08 
                ********** MALE OVERALL RESULTS ***********
    1 Brian Johnson        33 Mount Pleasant  SC   32:47 
    2 Hunter Willis        22 Johns Islnad    SC   34:29 
    3 Maurice Davis        36 N. Charleston   SC   35:43 

      **************** FEMALE MASTERS OVERALL RESULTS (40+)**************
    1 Meg Crawley          40 Mount Pleasant  SC   43:52 

       **************** MALE MASTERS OVERALL RESULTS (40+)**************
    1 David Quick          44 Mt. Pleasant    SC   37:32 

     ********** FEMALE GRAND MASTERS OVERALL RESULTS (50+) **********
    1 Lori Pope            51 Charleston      SC   50:06 

      ********** MALE GRAND MASTERS OVERALL RESULTS (50+) **********
    1 Daniel Clapper       55 N.Chas          SC   42:56 

         **************** AGE GROUP RESULTS *********************
                         FEMALE AGE GROUP:  1 - 12
                          MALE AGE GROUP:  1 - 12
    1 Clayton Johnson       9 Isle Of Palms      SC 1:08:57 
                        FEMALE AGE GROUP:  13 - 17
    1 Megan Duncan         15 Ladson             SC   46:37 
    2 Hannah Joffrios      15 Mt. Pleasant       SC   58:14 
                         MALE AGE GROUP:  13 - 17
    1 Liam Emery           13 Mt. Pleasant       SC   48:52 
    2 Bobby Hunter         15                         54:52 
    3 Eric Vandermeyden    14 Summerville        SC   55:23 
                        FEMALE AGE GROUP:  18 - 21
    1 Manna Fleming        19 Charleston         SC   45:29 
    2 Brittany Crosby      21 Charleston         SC   46:24 
    3 Anna Kathryn Brown   20 Mt. Pleasant       SC   54:43 
                         MALE AGE GROUP:  18 - 21
    1 Zack Kennedy         21 Charleston         SC   40:54 
    2 Ryan Karst           19 Mt. Pleasant       SC   55:15 
                        FEMALE AGE GROUP:  22 - 25
    1 Emily Hummel         23 Mount Pleasant     SC   48:46 
    2 Marie-Ange Smith     22 Aiken              SC   48:51 
    3 Krisina Lanpheat     23 Mt. Pleasant       SC   50:17 
                         MALE AGE GROUP:  22 - 25
    1 Clemens Cepnik       24 North Charleston   SC   35:56 
    2 Christian Colburn    22 N Charleston       SC   38:48 
    3 Tyler Cross          25 Charleston         SC   40:27 

                        FEMALE AGE GROUP:  26 - 29
    1 Kari Ryan            27 Charleston         SC   45:10 
    2 Blair Turnage        26 Mt. Pleasant       SC   46:58 
    3 Bethea Bronwen       28 Mt. Pleasant       SC   47:12 
                         MALE AGE GROUP:  26 - 29
    1 Chris Owens          27 Columbia           SC   39:24 
    2 Ryan Coogler         27 Simpsonville       SC   39:45 
    3 David Cross          27 Isle Of Palms      SC   40:43 
                        FEMALE AGE GROUP:  30 - 34
    1 Suzan Kleckley       32 Charleston         SC   48:38 
    2 Bennett Arble        31 Charleston         SC   49:05 
    3 Kate Rittershaus     30 Charleston         SC   49:19 
                         MALE AGE GROUP:  30 - 34
    1 Bobby Wilder         33 Myrtle Beach       SC   37:59 
    2 Tim Limbert          32 Mount Pleasant     SC   38:09 
    3 Chris Morrell        31 Mt. Pleasant       SC   39:23 
                        FEMALE AGE GROUP:  35 - 39
    1 Paula Walmet         38 Mt. Pleasant       SC   44:03 
    2 Melanie Stuart       39 Goose Creek        SC   44:06 
    3 Laura Boselowitz     39 Mt. Pleasant       SC   45:06 
                         MALE AGE GROUP:  35 - 39
    1 Mike Pryor           39 Spartanburg        SC   37:34 
    2 Tommy Bolton         35 Mt. Pleasant       SC   39:56 
    3 Shaun McDonald       35 Mt. Pleasant       SC   40:36 
                        FEMALE AGE GROUP:  40 - 44
    1 Sharryn Whitmore     42 Mt. Pleasant       SC   45:58 
    2 Jennifer Desciak     41 Mt. Pleasant       SC   46:40 
    3 Elizabeth Schubert   42 Virginia Beach     VA   48:09 
                         MALE AGE GROUP:  40 - 44
    1 Clayton Griffin      42 Charleston         SC   39:53 
    2 Brendan Silver       40 Mt. Pleasant       SC   40:29 
    3 Winston Holliday     40 Columbia           SC   40:36 
                        FEMALE AGE GROUP:  45 - 49
    1 Janey Mitchell       46 Murrels Islet      SC   51:06 
    2 Tricia Wilson        47 Mt. Pleasant       SC   51:53 
    3 Kim Mallin           47 Mount Pleasant     SC   53:20 
                         MALE AGE GROUP:  45 - 49
    1 Michael Seekings     48 Charleston         SC   38:55 
    2 Bryan Kohut          45 Summerville        SC   44:17 
    3 John Harris          47 Seneca             SC   46:27 
                        FEMALE AGE GROUP:  50 - 54
    1 Karen Creighton      50 Goose Creek        SC   52:52 
    2 Gloria Byron         50 Mt. Pleasant       SC   53:27 
    3 Libby Wallace        54 Greenville         SC   54:29 
                         MALE AGE GROUP:  50 - 54
    1 Jim Fann             52 Charleston         SC   45:13 
    2 Matthew Modica       52 Mt. Pleasant       SC   46:14 
    3 Michael Laurendi     50 Summerville        SC   47:31 
                        FEMALE AGE GROUP:  55 - 59
    1 Patricia Kotila      58 Johns Island       SC   53:40 
    2 Jeanne Woods         56 Seabrook Island    SC   57:31 
    3 Cindy Brown          55 Sullivan's Island  SC 1:01:48 
                         MALE AGE GROUP:  55 - 59
    1 Stan Wheeler         56 Charleston         SC   43:15 
    2 Randy Trudell        55 Knoxville          TN   44:17 
    3 Paul Brown           59 Goose Creek        SC   48:14 
                        FEMALE AGE GROUP:  60 - 64
    1 Dorothy Anderson     62 Kiawah Island      SC   59:36 
    2 Dixie Dunbar         61 Sullivans Island   SC 1:09:50 

                         MALE AGE GROUP:  60 - 64
    1 Alan Brown           60 Mt Pleasant        SC   47:42 
    2 Robert Ott           61 Mt. Pleasant       SC   48:01 
    3 James Radley         62 Mt. Pleasant       SC   50:57 
                        FEMALE AGE GROUP:  65 - 69
    1 Joyce Rasberry       65 Isle Of Palms      SC 1:02:46 
                         MALE AGE GROUP:  65 - 69
    1 Keith Ambrose        65 Mt. Pleasant       SC   49:26 
    2 Thom Clark           66 Mt. Pleasant       SC 1:00:24 
    3 Glenn Vetter         68 Charleston         SC 1:03:54 
                        FEMALE AGE GROUP:  70 - 74
    1 Faye Davis           71 Mt. Pleasant       SC 1:06:24 
    2 Donna Lea Brown      72 Charleston         SC 1:35:32 
                         MALE AGE GROUP:  70 - 74
    1 Clyde Mizzell        72 Charleston         SC   56:24 
                        FEMALE AGE GROUP:  75 - 99
                         MALE AGE GROUP:  75 - 99
    1 William Boulter      78 Charleston         SC   57:40 

                     THE 16TH ANNUAL-RUN FOR THE CHILD
                   ISLE OF PALMS 10K CONNECTOR RUN/WALK
     Sponsored by The Exchange Club of MT. PLEASANT and ISLE OF PALMS
               MT. PLEASANT/ISLE OF PALMS,S.C. OCT. 4, 2008
    Results compiled by Race Management Systems(RMS), www.rmssports.com
Place Div No.   Name                Age S City               St Time    Pace  
===== === ===== =================== === = ================== == ======= ===== 
    1   1   131 Brian Johnson        33 M Mount Pleasant     SC   32:47  5:17 
    2   1   493 Hunter Willis        22 M Johns Islnad       SC   34:29  5:33 
    3   1   418 Maurice Davis        36 M N. Charleston      SC   35:43  5:45 
    4   2    42 Clemens Cepnik       24 M North Charleston   SC   35:56  5:47 
    5   1   368 David Quick          44 M Mt. Pleasant       SC   37:32  6:03 
    6   2   413 Mike Pryor           39 M Spartanburg        SC   37:34  6:03 
    7   2   454 Bobby Wilder         33 M Myrtle Beach       SC   37:59  6:07 
    8   3   158 Tim Limbert          32 M Mount Pleasant     SC   38:09  6:09 
    9   3    52 Christian Colburn    22 M N Charleston       SC   38:48  6:15 
   10   1   352 Michael Seekings     48 M Charleston         SC   38:55  6:16 
   11   4   189 Chris Morrell        31 M Mt. Pleasant       SC   39:23  6:21 
   12   1   209 Chris Owens          27 M Columbia           SC   39:24  6:21 
   13   2    57 Ryan Coogler         27 M Simpsonville       SC   39:45  6:24 
   14   2   461 Clayton Griffin      42 M Charleston         SC   39:53  6:26 
   15   3   462 Tommy Bolton         35 M Mt. Pleasant       SC   39:56  6:26 
   16   4   361 Tyler Cross          25 M Charleston         SC   40:27  6:31 
   17   3   245 Brendan Silver       40 M Mt. Pleasant       SC   40:29  6:31 
   18   5   391 Joshua Gahagan       30 M Maryville          TN   40:33  6:32 
   19   4   174 Shaun McDonald       35 M Mt. Pleasant       SC   40:36  6:32 
   20   4   118 Winston Holliday     40 M Columbia           SC   40:36  6:33 
   21   5   446 Gerald Brooks        23 M Mt. Pleasant       SC   40:42  6:33 
   22   3   313 David Cross          27 M Isle Of Palms      SC   40:43  6:34 
   23   5   226 Dan Rodell           40 M Mt. Pleasant       SC   40:45  6:34 
   24   1   310 Zack Kennedy         21 M Charleston         SC   40:54  6:35 
   25   6   448 Christopher Danley   24 M N. Charleston      SC   41:10  6:38 
   26   4   430 Rey Soto             26 M Goose Creek        SC   41:27  6:41 
   27   5   475 Michael Thomas       27 M Charleston         SC   41:27  6:41 
   28   1   490 Josie Hahn           24 F Charleston         SC   41:32  6:41 
   29   5   347 Brian Berrigan       38 M Mt. Pleasant       SC   41:44  6:43 
   30   6    91 Swaz Fraser          40 M Charleston         SC   41:53  6:45 
   31   6   443 Vincent Prajka       35 M Monks Corner       SC   41:58  6:46 
   32   7   173 Clay McCullough      37 M Mt. Pleasant       SC   41:59  6:46 
   33   6   468 Chris Monoc          32 M Charleston         SC   42:08  6:47 
   34   8   164 Brian Malak          38 M Mt. Pleasant       SC   42:12  6:48 
   35   1   325 Valene Musgrave      28 F Goose Creek        SC   42:14  6:48 
   36   7   253 Richard Stephens     44 M Summerville        SC   42:31  6:51 
   37   7   499 Derrick Lark         31 M Isle Of Palms      SC   42:55  6:55 
   38   1    45 Daniel Clapper       55 M N.Chas             SC   42:56  6:55 
   39   6   264 Myles Trudell        28 M Mount Pleasant     SC   43:05  6:56 
   40   1   162 Kelli Lyman          38 F Charleston         SC   43:08  6:57 
   41   8    15 Jeb Barton           33 M Daniel Island      SC   43:09  6:57 
   42   2   466 Stan Wheeler         56 M Charleston         SC   43:15  6:58 
   43   9   456 David Coker          34 M Florence           SC   43:38  7:02 
   44   8   351 Eric Doll            41 M Mt. Pleasant       SC   43:45  7:03 
   45   1    61 Meg Crawley          40 F Mount Pleasant     SC   43:52  7:04 
   46   7    77 Robert Drum          26 M Myrtle Beach       SC   43:58  7:05 
   47   2   284 Paula Walmet         38 F Mt. Pleasant       SC   44:03  7:06 
   48   3   255 Melanie Stuart       39 F Goose Creek        SC   44:06  7:06 
   49   3   265 Randy Trudell        55 M Knoxville          TN   44:17  7:08 
   50   2   145 Bryan Kohut          45 M Summerville        SC   44:17  7:08 
   51   8   381 Trent Lawhorn        26 M Charleston         SC   44:18  7:08 
   52  10   495 Adam Hill            30 M Mt. Pleasant       SC   44:22  7:09 
   53   9    50 Daniel Clerici       41 M Mt. Pleasant       SC   44:23  7:09 
   54  11   457 Rick MacKintosh      31 M Mt. Pleasant       SC   44:32  7:11 
   55   7   469 Jordan Flacco        24 M Mt. Pleasant       SC   44:56  7:14 
   56  12   383 T.J. Senker          32 M Farmington         CT   45:01  7:15 
   57   4    29 Laura Boselowitz     39 F Mt. Pleasant       SC   45:06  7:16 
   58  10   497 James Schnell        42 M                         45:10  7:16 
   59   2   489 Kari Ryan            27 F Charleston         SC   45:10  7:17 
   60   1   483 Jim Fann             52 M Charleston         SC   45:13  7:17 
   61   9   452 Dave Mittman         26 M N. Charleston      SC   45:15  7:17 
   62   1   432 Manna Fleming        19 F Charleston         SC   45:29  7:20 
   63   8   439 Bryan Carlson        23 M Charleston         SC   45:30  7:20 
   64   9   304 Steffen Zimmer       23 M North Carleston    SC   45:32  7:20 
   65  10   151 Jochen Kroll         24 M North Carleston    SC   45:32  7:20 
   66  10   500 Christian Shea       29 M Charleston         SC   45:42  7:22 
   67   9     8 Albert Angeles       36 M Charleston         SC   45:49  7:23 
   68  13    69 Brian Davenport      30 M Charleston         SC   45:56  7:24 
   69  11   451 Ryan Vorhies         27 M Charleston         SC   45:58  7:24 
   70   2   293 Sharryn Whitmore     42 F Mt. Pleasant       SC   45:58  7:24 
   71  10   449 John Kautz           36 M                         46:03  7:25 
   72  11    49 Clay Ryan            42 M Isle Of Palms      SC   46:06  7:26 
   73  14   492 Ryan Reeves          34 M Charleston         SC   46:09  7:26 
   74  11   369 Jeffrey Saunders     25 M Charleston         SC   46:11  7:26 
   75  12   136 Robert Keene         27 M Charleston         SC   46:12  7:27 
   76   2   169 Matthew Modica       52 M Mt. Pleasant       SC   46:14  7:27 
   77  12   349 Rick Van Brunt       41 M Mt. Pleasant       SC   46:15  7:27 
   78  13   360 Ty Paschen           26 M Mt. Pleasant       SC   46:18  7:27 
   79   2    66 Brittany Crosby      21 F Charleston         SC   46:24  7:28 
   80   3   109 John Harris          47 M Seneca             SC   46:27  7:29 
   81  14   526 Devin Chidester      28 M Mt. Pleasant       SC   46:31  7:30 
   82   1   484 Megan Duncan         15 F Ladson             SC   46:37  7:31 
   83  11    33 Paul Brown           35 M Mount Pleasant     SC   46:39  7:31 
   84   3    73 Jennifer Desciak     41 F Mt. Pleasant       SC   46:40  7:31 
   85  12   480 Jamie Oneill         36 M Springfield        IL   46:46  7:32 
   86   3   317 Blair Turnage        26 F Mt. Pleasant       SC   46:58  7:34 
   87  15    12 Chris Barnes         33 M Mount Pleasant     SC   47:02  7:35 
   88  13   246 James Sipe           41 M Mt. Pleasant       SC   47:10  7:36 
   89   4   308 Bethea Bronwen       28 F Mt. Pleasant       SC   47:12  7:36 
   90  13   343 Harry Mulkey         36 M Mt. Pleasant       SC   47:14  7:37 
   91  14   465 Alex Burnett         43 M Mt. Pleasant       SC   47:16  7:37 
   92   3   154 Michael Laurendi     50 M Summerville        SC   47:31  7:39 
   93   1    30 Alan Brown           60 M Mt Pleasant        SC   47:42  7:41 
   94   5   238 Jessica Schwartzkop  26 F Charleston         SC   47:44  7:41 
   95  15   339 Garren Warwick       43 M Summerville        SC   47:48  7:42 
   96   4   338 Edward Confer        47 M Charleston         SC   47:52  7:43 
   97   5    13 Edwin Barthold       46 M Goose Creek        SC   47:54  7:43 
   98   5   319 Nicole Rasheed       36 F Mt. Pleasant       SC   47:55  7:43 
   99   6   272 Henk Vandermeyden    48 M Summerville        SC   47:59  7:44 
  100   2   207 Robert Ott           61 M Mt. Pleasant       SC   48:01  7:44 
  101  15   474 Lee Bugay            26 M Bluffton           SC   48:01  7:44 
  102   6   180 Jennifer Meyers      37 F Charleston         SC   48:07  7:45 
  103   4   353 Elizabeth Schubert   42 F Virginia Beach     VA   48:09  7:45 
  104  16   175 Paul McElhinney      43 M Mount Pleasant     SC   48:11  7:46 
  105   4    34 Paul Brown           59 M Goose Creek        SC   48:14  7:46 
  106   7   371 Les Neville          45 M Daniel Island      SC   48:16  7:46 
  107   5   342 Kathy Bunting        44 F Mt. Pleasant       SC   48:17  7:47 
  108   8   229 Ed Rose              46 M Mt. Pleasant       SC   48:19  7:47 
  109  16   447 Kenneth Eff          26 M Goose Creek        SC   48:25  7:48 
  110  14   482 Robert Lee           35 M Charleston         SC   48:28  7:48 
  111  15    92 David Freudenheim    37 M Mt. Pleasant       SC   48:30  7:49 
  112   1   141 Suzan Kleckley       32 F Charleston         SC   48:38  7:50 
  113   9   243 Gregory Shuler       48 M Summerville        SC   48:44  7:51 
  114  16    95 John Gamage          36 M Mt Pleasant        SC   48:44  7:51 
  115  10   424 Darren Carroll       47 M Goose Creek        SC   48:44  7:51 
  116   2   126 Emily Hummel         23 F Mount Pleasant     SC   48:46  7:51 
  117   4   123 Luke Howard          50 M Mount Pleasant     SC   48:48  7:52 
  118  17    93 Kevin Fussell        37 M Winston Salem      NC   48:49  7:52 
  119   3   250 Marie-Ange Smith     22 F Aiken              SC   48:51  7:52 
  120  12   326 Micheal Schmid       24 M Charleston         SC   48:52  7:52 
  121   1   494 Liam Emery           13 M Mt. Pleasant       SC   48:52  7:52 
  122   6    28 Cynthia Bohr         41 F Mt. Pleasant       SC   49:00  7:53 
  123   6   249 Jennifer Skinner     26 F Charleston         SC   49:03  7:54 
  124   2     9 Bennett Arble        31 F Charleston         SC   49:05  7:54 
  125  13   367 Clint Badger         25 M Johns Island       SC   49:08  7:55 
  126   7   477 Mary Anne Poole      37 F Mt. Pleasant       SC   49:08  7:55 
  127  16   216 Ryan Ponto           30 M Goose Creek        SC   49:11  7:55 
  128   7     6 Rebecca Albert       29 F Mt. Pleasant       SC   49:12  7:55 
  129  18   487 Andrew Hollowell     35 M Charleston         SC   49:12  7:55 
  130   5   263 Dave Trautman        53 M Charleston         SC   49:15  7:56 
  131   3   385 Kate Rittershaus     30 F Charleston         SC   49:19  7:57 
  132   1   412 Keith Ambrose        65 M Mt. Pleasant       SC   49:26  7:58 
  133   4   498 Sandy Driggers       33 F N. Charleston      SC   49:29  7:58 
  134  11   450 Mel Okeefe           49 M Mt. Pleasant       SC   49:38  8:00 
  135  17   426 Kenny Hoffa          43 M                         49:41  8:00 
  136  12    98 James Gluhosky       45 M Summerville        SC   49:46  8:01 
  137   8   176 Jennifer McEvoy      35 F Mt. Pleasant       SC   49:49  8:02 
  138  19    60 John Crain           39 M Mt. Pleasant       SC   49:50  8:02 
  139   6   372 Mark Johnson         53 M Mt. Pleasant       SC   49:56  8:03 
  140  20   359 Brian Cradock        38 M Mt. Pleasant       SC   49:59  8:03 
  141   1   217 Lori Pope            51 F Charleston         SC   50:06  8:04 
  142  21   227 Shamus Roff          35 M Charleston         SC   50:15  8:06 
  143  17   378 Jonathan Davis       32 M Mt. Pleasant       SC   50:16  8:06 
  144   4   463 Krisina Lanpheat     23 F Mt. Pleasant       SC   50:17  8:06 
  145   7   410 Pat McCormick        54 M Greensburg         PA   50:17  8:06 
  146   7   220 Peggy Rama           44 F Isle Of Palms      SC   50:18  8:06 
  147  18   322 Chris Wujcik         34 M St. Louis          MD   50:20  8:06 
  148  17    17 Nathan Bashaw        29 M Springfield        VA   50:21  8:07 
  149  18   198 Craig Nessel         44 M Bonneau            SC   50:25  8:07 
  150  19   519 Shawn West           33 M Johns Island       SC   50:28  8:08 
  151   8   167 Renee Martin         40 F Mt Pleasant        SC   50:40  8:10 
  152  18    22 Blake Bishop         26 M Hilton Head        SC   50:45  8:10 
  153  14   275 Bryon Voyer          25 M Charleston         SC   50:45  8:10 
  154  15   362 Drew Wessels         24 M Mt. Pleasant       SC   50:45  8:11 
  155  22     4 Tony Abbott          38 M Charlotte          NC   50:53  8:12 
  156   3   318 James Radley         62 M Mt. Pleasant       SC   50:57  8:12 
  157   5   132 Emily Johnson        24 F Charleston         SC   50:58  8:13 
  158   9    14 Tracey Barthold      42 F Goose Creek        SC   51:00  8:13 
  159   1   459 Janey Mitchell       46 F Murrels Islet      SC   51:06  8:14 
  160  19    97 Christopher Ginnett  29 M Mount Pleasant     SC   51:07  8:14 
  161  20   228 Billy Rogers         26 M Charleston         SC   51:08  8:14 
  162  21   111 Greg Hart            29 M Charleston         SC   51:08  8:14 
  163   6   100 Ava Graichen         24 F Charleston         SC   51:10  8:14 
  164   5   529 Patrick Woods        55 M Seabrook Island    SC   51:16  8:16 
  165  13   301 Horace Wynn          48 M Camden             SC   51:21  8:16 
  166  22   256 Chris Sumner         26 M Mt. Pleasant       SC   51:21  8:16 
  167  20   187 David Moorman        33 M Charleston         SC   51:35  8:19 
  168   8   262 Mickey Timms         52 M Mt. Pleasant       SC   51:39  8:19 
  169  14   358 Rod Wessinger        47 M Daniel Island      SC   51:45  8:20 
  170  21   270 Joachim Uys          30 M Summerville        SC   51:48  8:21 
  171   8   208 Holly Owen           29 F Rutherfordton      NC   51:49  8:21 
  172   2   294 Tricia Wilson        47 F Mt. Pleasant       SC   51:53  8:21 
  173       437 Unknown Runner                                    51:56  8:22 
  174  15    54 Eric Combs           47 M North Charleston   SC   51:58  8:22 
  175   5    84 Emily Faile          34 F Mt. Pleasant       SC   52:01  8:23 
  176  23   288 Blake Weathersby     36 M Mt. Pleasant       SC   52:03  8:23 
  177   6   283 Betsy Wallace        33 F Mt. Pleasant       SC   52:04  8:23 
  178   6   199 Claude Newton        55 M Mt Pleasant        SC   52:04  8:23 
  179  24   401 Charles Davidson     36 M N. Charleston      SC   52:07  8:24 
  180  10    78 Sue Echavarria       42 F Mt. Pleasant       SC   52:09  8:24 
  181  16   314 Michael Kennedy      49 M Mt. Pleasant       SC   52:17  8:25 
  182   7   388 Lynn Cobb            31 F Hanahan            SC   52:19  8:26 
  183   9   375 Emily Gillespie      28 F Mt. Pleasant       SC   52:20  8:26 
  184  17   163 Paul MacDonald       46 M Mt. Pleasant       SC   52:20  8:26 
  185   7   157 Ray Letellier        58 M Charleston         SC   52:22  8:26 
  186  23   332 Lee Withrow          28 M Mt. Pleasant       SC   52:22  8:26 
  187   9   258 Amy Thomas           38 F Mount Pleasant     SC   52:24  8:26 
  188  19   309 Trace Williams       40 M Mt. Pleasant       SC   52:27  8:27 
  189   9   491 Danny Johnson        54 M Mt. Pleasant       SC   52:31  8:28 
  190  20   305 Robert Boselowitz ,  44 M Mt. Pleasant       SC   52:36  8:28 
  191   2    62 Karen Creighton      50 F Goose Creek        SC   52:52  8:31 
  192   7   201 Emilie Neyle         23 F Sullivans Island   SC   53:02  8:33 
  193  22   427 James King           34 M Central            SC   53:05  8:33 
  194  21   523 Bill Bartlett        42 M Charleston         SC   53:06  8:33 
  195  10   179 Don Meyer            50 M Charleston         SC   53:15  8:35 
  196  23   107 Todd Hankie          34 M Mt. Pleasant       SC   53:18  8:35 
  197  25   186 Noah Moore           37 M Mount Pleasant     SC   53:19  8:35 
  198   3   165 Kim Mallin           47 F Mount Pleasant     SC   53:20  8:35 
  199  18   442 Will Arnett          47 M Summerville        SC   53:20  8:35 
  200  10   192 Megan Murph          28 F Mount Pleasant     SC   53:23  8:36 
  201   8   127 Steven Hunt          56 M Mount Pleasant     SC   53:24  8:36 
  202  16   473 Brock Pooler         25 M Hanahan            SC   53:25  8:36 
  203   3    37 Gloria Byron         50 F Mt. Pleasant       SC   53:27  8:37 
  204   8   137 Cheryl Kerrigan      32 F Mt. Pleasant       SC   53:33  8:38 
  205  11   431 Meghan Malea         28 F Folly Beach        SC   53:34  8:38 
  206  11   380 Tim Whitney          54 M Huger              SC   53:36  8:38 
  207  12   257 Shelley Swannack     27 F Daniel Island      SC   53:36  8:38 
  208  26   171 Bill McCarthy        37 M Daniel Island      SC   53:37  8:38 
  209   9   476 Janet Carter         31 F Charleston         SC   53:39  8:38 
  210   1   148 Patricia Kotila      58 F Johns Island       SC   53:40  8:39 
  211  12   530 Phil Dillon          54 M Isle Of Palms      SC   53:42  8:39 
  212  24   110 Andrew Harrison      29 M North Charleston   SC   53:43  8:39 
  213  27    46 Jeffrey Clark        37 M Charleston         SC   53:46  8:40 
  214  10    79 Lana Elliott         37 F Mount Pleasant     SC   53:49  8:40 
  215  10    88 Gina Fishburne       34 F Charlotte          NC   53:55  8:41 
  216  19   408 Jeffery Albertson    45 M Mt. Pleasant       SC   53:57  8:41 
  217   4   191 Monica Mumme         45 F North Charleston   SC   53:57  8:41 
  218   4   370 Clemente Torres      60 M Goose Creek        SC   54:03  8:42 
  219  11   181 Stacy Miller         34 F Apex               NC   54:09  8:43 
  220  13   278 Keli Walden          28 F Charleston         SC   54:10  8:43 
  221  13    75 Richard Doleshek     50 M Houston            TX   54:11  8:44 
  222  28   197 Dennis Nelson        37 M Wilmington         NC   54:20  8:45 
  223  17   440 Ryan Foster          23 M Gooose Creek       SC   54:20  8:45 
  224  20    63 Brett Cribb          47 M Hickory            SC   54:22  8:45 
  225  11    25 Susan Black          39 F Mount Pleasant     NC   54:23  8:45 
  226   4   334 Libby Wallace        54 F Greenville         SC   54:29  8:46 
  227  25   345 Will Lyon            26 M Mt. Pleasant       SC   54:29  8:46 
  228  14   344 Miranda Barber       26 F Charleston         SC   54:29  8:47 
  229  22   225 William Robinson     43 M Summervile         SC   54:39  8:48 
  230  24   289 Doug Wedge           34 M Daniel Island      SC   54:40  8:48 
  231  29   379 Lance Davis          39 M Mt. Pleasant       SC   54:42  8:49 
  232   3   374 Anna Kathryn Brown   20 F Mt. Pleasant       SC   54:43  8:49 
  233  14   373 Conrad Brown         54 M Mt. Pleasant       SC   54:45  8:49 
  234  12   337 Melissa O'Dell       39 F Mt. Pleasant       SC   54:46  8:49 
  235  13   139 Jessica Kilgore      36 F Daniel Island      SC   54:49  8:50 
  236  25   520 Jeff Yurfest         31 M Mt. Pleasant       SC   54:50  8:50 
  237  23   138 Dan Kilgore          44 M Daniel Island      SC   54:50  8:50 
  238  26   200 Ryan Newton          34 M Columbia           SC   54:51  8:50 
  239   2   419 Bobby Hunter         15 M                         54:52  8:50 
  240   8   193 Gwendolyn Murphy     24 F Mount Pleasant     SC   55:01  8:52 
  241  11   285 Katherine Walters    41 F Isle Of Palms      SC   55:04  8:52 
  242   5   411 Janiet Nixon         47 F Columbia           SC   55:05  8:52 
  243  15   471 Jessie Hall          26 F Charleston         SC   55:07  8:53 
  244  24   417 Tom Moorman          42 M Mt. Pleasant       SC   55:07  8:53 
  245  30   329 Paul Roof            36 M Charleston         SC   55:14  8:54 
  246   2   354 Ryan Karst           19 M Mt. Pleasant       SC   55:15  8:54 
  247  12   184 Julie Sara Mobley    31 F Charleston         SC   55:15  8:54 
  248  13   485 Carolina Wells       33 F Daniel Island      SC   55:17  8:54 
  249  14   350 Gina Glover          36 F Mt. Pleasant       SC   55:18  8:54 
  250   9   441 Randy Freeze         58 M Isle Of Palms      SC   55:18  8:54 
  251   3   271 Eric Vandermeyden    14 M Summerville        SC   55:23  8:55 
  252  15   150 Thomas Kotz          50 M Ashville           NC   55:29  8:56 
  253  12   291 Karin Wesley         42 F Murrells Inlet     SC   55:29  8:56 
  254   4   356 Aylan Clark          21 F Mt. Pleasant       SC   55:32  8:57 
  255  25   112 Robert Head          41 M Iop                SC   55:33  8:57 
  256       323 Joe Clark                                         55:51  9:00 
  257  26   438 Judy Ben             26 M Ladson             SC   55:51  9:00 
  258  13   244 Larky Shuler         44 F Summerville        SC   55:53  9:00 
  259  21   460 Ken Felsher          49 M Summerville        SC   56:00  9:01 
  260  15   194 Terri Murray         36 F Mt. Pleasant       SC   56:13  9:03 
  261   5   232 Stephanie Saja       21 F Charleston         SC   56:16  9:04 
  262   6   299 Barbara Wright       20 F Charleston         SC   56:16  9:04 
  263   1   183 Clyde Mizzell        72 M Charleston         SC   56:24  9:05 
  264  27   366 Nathan Schutte       29 M Mt. Pleasant       SC   56:35  9:07 
  265  16   178 Anna McGaha          29 F Summerville        SC   56:36  9:07 
  266  31    41 Justin Carter        38 M North Charleston   SC   56:36  9:07 
  267  14   287 Blair Watkins        30 F Charleston         SC   56:39  9:07 
  268   5   296 Cathy Wirz           52 F China Grove        NC   56:41  9:08 
  269  16   248 Emily Skinner        35 F Mount Pleasant     SC   56:42  9:08 
  270  17   406 Sherrie Ferguson     28 F Daniel Island      SC   56:54  9:10 
  271   5    67 Brad Crowther        61 M Mt Pleasant        SC   56:54  9:10 
  272  15   230 Bobbie Runnels       32 F Ocala              FL   56:56  9:10 
  273  18   436 Ryan Breckenridge    23 M Goose Creek        SC   57:11  9:13 
  274  32   146 Chuck Kornegay       38 M Charleston         SC   57:19  9:14 
  275  16   190 Tiffany Moye         31 F Mt Pleasant        SC   57:22  9:14 
  276  18   340 Sabrina Pericich     28 F Summerville        SC   57:23  9:15 
  277  17    16 Anna Barwick         34 F Charleston         SC   57:28  9:15 
  278  19   524 Stacey Keiffer       26 F                         57:29  9:16 
  279  18   135 Kelly Kanwischer     30 F Charleston         SC   57:31  9:16 
  280   2   528 Jeanne Woods         56 F Seabrook Island    SC   57:31  9:16 
  281  27   268 Travis Turner        32 M Mount Pleasant     SC   57:32  9:16 
  282  10    68 Tally Dafore         56 M Charleston         SC   57:34  9:16 
  283   1   453 William Boulter      78 M Charleston         SC   57:40  9:17 
  284   6   172 Karen McCormick      49 F Charleston         SC   58:10  9:22 
  285   6    59 Raymond Cook         61 M North Charleston   SC   58:11  9:22 
  286   7   102 Barry Gumb           62 M Charleston         SC   58:11  9:22 
  287  20   341 Julia Bruin          27 F Summerville        SC   58:14  9:23 
  288   2   363 Hannah Joffrios      15 F Mt. Pleasant       SC   58:14  9:23 
  289  19   125 Tyler Huff           22 M Charleston         SC   58:15  9:23 
  290  11   333 Michael Stampley     57 M Mt. Pleasant       SC   58:17  9:23 
  291  16   382 Fred Edgar           50 M Mt. Pleasant       SC   58:24  9:24 
  292  19   421 Jennifer Adair       31 F                         58:34  9:26 
  293  17    58 Ernest Cook          51 M Charleston         SC   58:35  9:26 
  294  22   213 Micheal Paul         49 M Mount Pleasant     SC   58:46  9:28 
  295  14   142 Deirdre Knight       43 F Mt. Pleasant       SC   58:54  9:29 
  296  33   152 Christian Laier      39 M Mount Pleasant     SC   58:58  9:30 
  297  21   273 Ashley Vaughan       28 F Mt. Pleasant       SC   59:02  9:30 
  298  18   384 Patrick Wamsley      52 M Mt. Pleasant       SC   59:05  9:31 
  299   7   458 Elizabeth Bradford   47 F Pawleys Island     SC   59:10  9:32 
  300  28   496 Jake Perlmutter      31 M Charleston         SC   59:11  9:32 
  301  22   521 Anna Lucas           29 F Springfield        SC   59:12  9:32 
  302  23   266 Elena Tuerk          28 F Charleston         SC   59:12  9:32 
  303   9   376 Vanessa White        22 F Charleston         SC   59:13  9:32 
  304   8   479 Art Zimmerman        62 M Mt. Pleasant       SC   59:13  9:32 
  305  19   210 Trey Page            53 M Mount Pleasant     SC   59:13  9:32 
  306   8   133 Tammy Kabakjian      47 F Mt. Pleasant       SC   59:14  9:32 
  307  20    47 Steven Clark         53 M Summerville        SC   59:18  9:33 
  308  26    24 David Black          41 M Mount  Pleasant    SC   59:19  9:33 
  309  24   233 Paige Salley         29 F Charleston         SC   59:20  9:33 
  310  12   303 Jeff Yungman         57 M Mount Pleasant     SC   59:22  9:34 
  311   7    36 Chelsi Butler        19 F Charleston         SC   59:25  9:34 
  312  20    20 Tiffany Billingsley  34 F Johns Island       SC   59:26  9:34 
  313  10   390 Carla Hood           23 F Charleston         SC   59:28  9:35 
  314  25    83 Lou Fabian           29 F Charleston         SC   59:33  9:35 
  315  26    76 Beth Dorris          27 F Charleston         SC   59:35  9:36 
  316   1     7 Dorothy Anderson     62 F Kiawah Island      SC   59:36  9:36 
  317  27   276 Kristen Voyer        26 F Charleston         SC   59:45  9:37 
  318  28   386 Ahren Rittershaus    29 M Charleston         SC   59:48  9:38 
  319  34   355 Brian Fanning        36 M Washington         DC   59:49  9:38 
  320  28   116 Kerri Hodge          28 F Mt. Pleasant       SC   59:49  9:38 
  321  17   472 Catherine Rubinstei  39 F Charleston         SC   59:58  9:39 
  322   8   394 Erika Lindroth       20 F Charleston         SC   59:58  9:39 
  323   6    55 Tricia Condon        51 F Mount Pleasant     SC   59:58  9:39 
  324  18   231 Amy Ryan             35 F Mount Pleasant     SC 1:00:11  9:42 
  325   2   357 Thom Clark           66 M Mt. Pleasant       SC 1:00:24  9:44 
  326  21   486 Mary Ford            31 F Johns Island       SC 1:00:54  9:48 
  327  19     5 Marnie Ackerman      36 F Daniel Island      SC 1:01:01  9:50 
  328  29   522 Brian Nesbitt        32 M Orangeburg         SC 1:01:15  9:52 
  329   9   196 Jennings Neelyjr.    62 M Rock Hill          SC 1:01:36  9:55 
  330   3    31 Cindy Brown          55 F Sullivan's Island  SC 1:01:48  9:57 
  331  30   281 Steve Walker         34 M Summerville        SC 1:02:01  9:59 
  332  29   470 Jenny Chapman        29 F Charleston         SC 1:02:01  9:59 
  333  20   168 Erin Massie          37 F Mt. Pleasant       SC 1:02:05 10:00 
  334       214 Christina Peck          F Ladson             SC 1:02:12 10:01 
  335  35   195 Jason Myers          36 M Mount Pleasant     SC 1:02:16 10:02 
  336  21   346 Betsy Turk           39 F Mt. Pleasant       SC 1:02:22 10:03 
  337  13   222 John Reeb            57 M Goose Creek        SC 1:02:28 10:04 
  338  36   407 Chris Flowers        36 M Summerville        SC 1:02:29 10:04 
  339  37   455 Christos Maltezos    35 M Mt. Pleasant       SC 1:02:30 10:04 
  340  15   128 Karen Jahnke         43 F Summerville        SC 1:02:31 10:04 
  341  30   525 Shannon Robinson     27 F Folly Beach        SC 1:02:35 10:05 
  342  22   267 Alisa Turner         30 F Mount Pleasant     SC 1:02:37 10:05 
  343  31   101 Rachel Griffin       26 F Summerville        SC 1:02:41 10:06 
  344   9   321 Coy Gaston           49 F Isle Of Palms      SC 1:02:45 10:06 
  345   1   221 Joyce Rasberry       65 F Isle Of Palms      SC 1:02:46 10:06 
  346  10   404 Alison Smith         47 F Mt. Pleasant       SC 1:02:59 10:09 
  347  23   202 Connie Norris        33 F Roswell            GA 1:03:22 10:12 
  348  11   156 Cathy Lawter         48 F Summerville        SC 1:03:24 10:13 
  349  12   377 Sandra Byrne         48 F Charleston         SC 1:03:37 10:15 
  350  16   106 Allison Hamilton     41 F Nmb                SC 1:03:44 10:16 
  351  22   478 Kathleen Rogers      35 F Charleston         SC 1:03:45 10:16 
  352   4    44 Susan Chagrin        55 F New York           NY 1:03:53 10:17 
  353   3   274 Glenn Vetter         68 M Charleston         SC 1:03:54 10:17 
  354   7   481 Mindy Hester         50 F Charleston         SC 1:03:58 10:18 
  355  27    35 Blue Burke           40 M Hanahan            SC 1:04:00 10:18 
  356  28   114 Kyle Hinnant         43 M Gainesville        GA 1:04:08 10:20 
  357  13   115 Sonya Hinnant        48 F Gainesville        GA 1:04:09 10:20 
  358  14    99 Marsha Graham        46 F Mount Pleasant     SC 1:04:21 10:22 
  359  11   149 Karen Kotz           24 F Ashville           NC 1:04:27 10:23 
  360  20   435 Dustin League        24 M Summerville        SC 1:04:29 10:23 
  361  15    64 Krista Cribb         47 F Hickory            SC 1:04:39 10:25 
  362  17   429 Tammie Stahl         43 F Summerville        SC 1:04:47 10:26 
  363  32   153 Amanda Lanphere      28 F Goose Creek        SC 1:05:14 10:30 
  364  21   103 William Gustafson    53 M Summerville        SC 1:05:29 10:33 
  365  33   240 Sarah Sellers        27 F Myrtle Beach       SC 1:05:49 10:36 
  366  10   467 Tommy Bolton         62 M Mt. Pleasant       SC 1:06:15 10:40 
  367       414 Unknown Runner                                  1:06:18 10:41 
  368   4   206 William Oshields     16 M Mt. Pleasant       SC 1:06:20 10:41 
  369   1    71 Faye Davis           71 F Mt. Pleasant       SC 1:06:24 10:42 
  370  12   252 Christina Stanko     25 F Charleston         SC 1:06:27 10:42 
  371  34   324 Jessica Adams        28 F Mt. Pleasant       SC 1:06:48 10:45 
  372  31   488 Brad Eggert          34 M Charleston         SC 1:06:56 10:47 
  373   5   203 Mimi O'Brien         56 F Charleston         SC 1:06:56 10:47 
  374  35   119 Kelly Hopper         27 F Goose Creek        SC 1:07:00 10:47 
  375  29   120 Matt Hopper          27 M Goose Creek        SC 1:07:01 10:47 
  376  13   218 Cara Preston         24 F Charleston         SC 1:07:15 10:50 
  377  36   397 Mary Carol McMahon   26 F Charleston         SC 1:07:39 10:54 
  378   6   234 Cathy Savage         57 F Shelby             NC 1:07:50 10:55 
  379   8   260 Michelle Thompson    50 F Mt. Pleasant       SC 1:07:52 10:56 
  380   9   251 Eve Spratt           51 F Isle Of Palms      SC 1:07:56 10:56 
  381  23    26 Anne Blessing        36 F Isle Of Palms      SC 1:07:58 10:57 
  382  21   415 Kyle Fields          24 M Charleston         SC 1:08:05 10:58 
  383  37   130 Kimberly Johns       27 F Bluffton           SC 1:08:27 11:01 
  384  24   434 Kari Devann          35 F Summerville        SC 1:08:39 11:03 
  385   1   330 Clayton Johnson       9 M Isle Of Palms      SC 1:08:57 11:06 
  386  29   160 David Looney         44 M Charleston         SC 1:08:59 11:07 
  387   7   464 Brigitte Smith       59 F Aiken              SC 1:09:08 11:08 
  388  24   433 Alisan Markham       32 F Monks Corner       SC 1:09:10 11:08 
  389  25   428 Darla King           31 F Central            SC 1:09:12 11:09 
  390  10   445 Christina Ward       53 F Mt. Pleasant       SC 1:09:14 11:09 
  391  18   409 Jeannette Albertson  44 F Mt. Pleasant       SC 1:09:18 11:10 
  392  11   254 Ferris Stewart       60 M Iop                SC 1:09:44 11:14 
  393  32   159 Tripp Livingston     31 M Mount Pleasant     SC 1:09:47 11:14 
  394   2   364 Dixie Dunbar         61 F Sullivans Island   SC 1:09:50 11:15 
  395  38    10 Beth Axson           28 F Charleston         SC 1:09:58 11:16 
  396  38   331 Chris Burkart        38 M Mt. Pleasant       SC 1:10:24 11:20 
  397  26    81 Leslie Evans         34 F Mt. Pleasant       SC 1:10:32 11:21 
  398  39   188 Sarah Morgan         29 F Johns Island       SC 1:11:02 11:26 
  399  27   161 Lindsay Luther       33 F Mount Pleasant     SC 1:11:19 11:29 
  400  28   306 Jennifer Langston    31 F Mt. Pleasant       SC 1:11:19 11:29 
  401   4    43 Stuart Chagrin       65 M New York           NY 1:11:22 11:30 
  402  30   328 Andy Armbruster      43 M Summerville        SC 1:11:57 11:35 
  403  23   236 Paul Schindwolf      47 M Mt. Pleasant       SC 1:12:14 11:38 
  404  40    74 Monica Dickenson     27 F Springfield        VA 1:12:39 11:42 
  405  29   400 Stewart Bauknight    31 F Charleston         SC 1:12:39 11:42 
  406  41   144 Kelly Knochelmann    28 F Charleston         SC 1:13:42 11:52 
  407  42   212 Anne Parnell         27 F Mt. Pleasant       SC 1:13:42 11:52 
  408   5   143 Stan Knight          69 M Isle Of Palms      SC 1:14:33 12:00 
  409  43   395 Amanda Gabriele      26 F Charleston         SC 1:14:57 12:04 
  410  11   402 Jacoba Piening       52 F Isle Of Palms      SC 1:15:01 12:05 
  411  16    65 Mary Crone           49 F Mt. Pleasant       SC 1:15:03 12:05 
  412  19   302 Regina Yost          44 F Mt. Pleasant       SC 1:16:53 12:23 
  413  17   279 Doretha Walker       47 F Mt. Pleasant       SC 1:17:35 12:30 
  414  31   348 Billy Murphy         40 M Charleston         SC 1:18:42 12:40 
  415  25   205 Tracie Osgood        35 F Charleston         SC 1:18:49 12:42 
  416  30   399 Betsy Brackin        31 F Memphis            TN 1:19:59 12:53 
  417  24    82 Pam Everitt          49 M Johns Island       SC 1:20:01 12:53 
  418  39   425 Michael Boyer        39 M Summerville        SC 1:21:06 13:04 
  419  32    38 Allan Cabading       43 M Mt. Pleasant       SC 1:23:09 13:23 
  420  44   403 Susan Swoboda        27 F Mt. Pleasant       SC 1:23:40 13:28 
  421  25   242 Gregory Shore        46 M North Charleston   SC 1:23:47 13:29 
  422  12    48 Susan Clark          51 F Mount Pleasant     SC 1:25:07 13:42 
  423  13    94 Debra Gagne          50 F Norcross           GA 1:25:56 13:50 
  424   8    72 Catherine De Liesse  59 F Summerville        SC 1:26:41 13:57 
  425  45   396 Gayle Manzer         26 F N. Charleston      SC 1:27:18 14:03 
  426   2    32 Donna Lea Brown      72 F Charleston         SC 1:35:32 15:23