2007 Race Results

                     THE 15TH ANNUAL-RUN FOR THE CHILD
                    ISLE OF PALMS 5K CONNECTOR RUN/WALK
     Sponsored by The Exchange Club of MT. PLEASANT and ISLE OF PALMS
               MT. PLEASANT/ISLE OF PALMS,S.C. OCT. 6, 2007
     Results compiled by Race Management Systems(RMS), www.rmssports.com

                   ********** AWARDS LIST **************

               ********** FEMALE OVERALL RESULTS ***********
    1 Laura Eicher         30 Charleston      SC   22:18 
    2 Dell Toomer          48 Summerville     SC   22:20 
    3 Rhianna Sherlock     13 Goose Creek     SC   22:37 
                ********** MALE OVERALL RESULTS ***********
    1 Andrew Cawood        28 Charleston      SC   17:01 
    2 Tracy Schoolor       44 Sullivans Islan SC   18:52 
    3 Thomas Sauvageau     25 Goose Creek     SC   19:07 

      **************** FEMALE MASTERS OVERALL RESULTS (40+)**************
    1 Nancy Curry          60                      24:44 

       **************** MALE MASTERS OVERALL RESULTS (40+)**************
    1 Andy Tedesco         51                      19:34 

     ********** FEMALE GRAND MASTERS OVERALL RESULTS (50+) **********
    1 Jane Norrgard        50 Charleston      SC   26:57 

      ********** MALE GRAND MASTERS OVERALL RESULTS (50+) **********
    1 Rick Carter          51 Eutawville      SC   20:40 

         **************** AGE GROUP RESULTS *********************
                         FEMALE AGE GROUP:  1 - 12
    1 Adele Blalock        10 Mount Pleasant     SC   23:36 
    2 Waylon Henggeler     11 Isle Of Palms      SC   27:20 
    3 Marisa Zernach        8 Cumming            GA   27:23 
                          MALE AGE GROUP:  1 - 12
    1 James Kurwan         11 Mt. Pleasant       SC   20:16 
    2 Reid Haigler         10 Isle Of Palms      SC   21:24 
    3 Feliz Hadfstern      12 Iop                SC   22:10 
                        FEMALE AGE GROUP:  13 - 17
    1 Cara Brotherton      15 Isle Of Palms      SC   22:49 
    2 Jessie Bridgham      13 Isle Of Palms      SC   23:49 
    3 Deanna Rienzo        14 Charleston         SC   25:31 
                         MALE AGE GROUP:  13 - 17
    1 Lukas Hadfstern      14 Iop                SC   19:49 
    2 Samuel Henry         15                         20:10 
    3 Jonathan Ratliff     14 Goose Creek        SC   20:57 
                        FEMALE AGE GROUP:  18 - 21
    1 Kristen Thibodeaux   21 Charleston         SC   22:46 
    2 Catherine Johnson    19 Moncks Corner      SC   24:22 
    3 Kristen Love         20 Mt. Pleasant       SC   25:33 
                         MALE AGE GROUP:  18 - 21
    1 Lyle Chamness        19 Mt. Pleasant       SC   22:25 
    2 Jordan Gottschall    19 Greer              SC   23:26 
    3 Markham Gartley      20 Isle Of Palms      SC   23:51 

                        FEMALE AGE GROUP:  22 - 25
    1 Katie Pollard        22 Charleston         SC   24:37 
    2 Jillian Seager       22 Charleston         SC   25:52 
    3 Kristin Bild         22 Charleston         SC   25:57 
                         MALE AGE GROUP:  22 - 25
    1 Josh McRae           25 Mt. Pleasant       SC   25:37 
    2 Michael Overton      24                         34:17 
                        FEMALE AGE GROUP:  26 - 29
    1 Alison Harrigan      26 Charleston         SC   25:21 
    2 Tracy Tayloe         27 Charleston         SC   25:26 
    3 Meg Denley           29 Duluth             GA   25:45 
                         MALE AGE GROUP:  26 - 29
    1 Paul Walter          29 Mt. Pleasant       SC   19:18 
    2 Daniel Tennant       27 Charleston         SC   19:32 
    3 Nick McGinty         28 Charleston         SC   19:42 
                        FEMALE AGE GROUP:  30 - 34
    1 Peggy Rollinson      31 N. Charleston      SC   27:40 
    2 Deanne Buffalari     30 Charleston         SC   27:50 
    3 Sonya Kiziah         31 Taylorsville       NC   29:33 
                         MALE AGE GROUP:  30 - 34
    1 Brett Welborn        34 Mt. Pleasant       SC   20:09 
    2 Timothy Owen         32 Rutherfordton      NC   21:14 
    3 Joshua Perkis        34 Daniel Island      SC   21:18 
                        FEMALE AGE GROUP:  35 - 39
    1 Susan Rusche         37 Atlanta            GA   24:03 
    2 Doris Widman         36 Mt. Pleasant       SC   25:16 
    3 Patricia Garrett     38 Charleston         SC   25:37 
                         MALE AGE GROUP:  35 - 39
    1 Craig Leach          36                         20:41 
    2 Kris Saadeh          37 Charleston         SC   21:43 
    3 David Rogers         35 Charleston         SC   21:58 
                        FEMALE AGE GROUP:  40 - 44
    1 Lori Venn            43 Sullivan's Island  SC   25:58 
    2 Lesly Davidson       44 Isle Of Palms      SC   26:29 
    3 Wendy Kelly          42 Isle Of Palms      SC   26:29 
                         MALE AGE GROUP:  40 - 44
    1 Murray Eicher        44 Charleston         SC   22:28 
    2 Tom Arthur           44 Mt. Pleasant       SC   22:37 
    3 David Coyne          41 Piedmont           SC   23:29 
                        FEMALE AGE GROUP:  45 - 49
    1 Judi Olmstead        48                         27:19 
    2 Beth Cavanaugh       46 Sullivan's Island  SC   27:38 
    3 Margret Brennan      45 Livonia            NY   27:50 
                         MALE AGE GROUP:  45 - 49
    1 Gregory Ray          48 St. George         SC   22:38 
    2 Graylin Richardson   49                         25:45 
    3 Frank De Aragon      46 Ridgeville         PW   27:19 
                        FEMALE AGE GROUP:  50 - 54
    1 Benita Schlau        54 Kiawah Island      SC   28:05 
    2 Sandra Brotherlon    51 Isle Of Palms      SC   29:43 
    3 Deanna Richard       54                         29:48 
                         MALE AGE GROUP:  50 - 54
    1 Gregory Kiziah       52 Taylorsville       NC   21:05 
    2 John Scott           51                         21:53 
    3 Marc Refnier         50 Charleston         SC   22:56 
                        FEMALE AGE GROUP:  55 - 59
    1 Margaret Senker      55 Isle Of Palms      SC   34:36 
    2 Sue Sommer           57 Wake Forest        NC   34:46 
    3 Ellen Gower          56 Greenville         SC   35:30 

                         MALE AGE GROUP:  55 - 59
    1 Arthur Gaddist       55                         24:19 
    2 Jim Edwards          57                         25:01 
    3 Patrick Welch        59 Charleston         SC   25:59 
                        FEMALE AGE GROUP:  60 - 64
    1 Debbie Jones         61 Morgantown         WV   38:15 
    2 Barbara Matis        63 Mt Pleasant             42:21 
    3 Susan Shapiro        63                         54:58 
                         MALE AGE GROUP:  60 - 64
    1 Eric Jones           62 Morgantown         WV   26:06 
    2 Randall Foore        61 Asheville          NC   26:28 
    3 Sam Ruff             62 North Charleston   SC   31:08 
                        FEMALE AGE GROUP:  65 - 69
                         MALE AGE GROUP:  65 - 69
    1 Floyd Riley          67 St George          SC   25:52 
                        FEMALE AGE GROUP:  70 - 74
    1 Jane Gregorie        73 Yemassee           SC   36:54 
                         MALE AGE GROUP:  70 - 74
    1 Larry Gradick        71                         29:49 
                        FEMALE AGE GROUP:  75 - 99
                         MALE AGE GROUP:  75 - 99
    1 Leroy Carter         75 Los Angeles        CA   29:09 
    2 Robert Millard       85                         54:58 

                                                                      Page 1
                     THE 15TH ANNUAL-RUN FOR THE CHILD
                    ISLE OF PALMS 5K CONNECTOR RUN/WALK
     Sponsored by The Exchange Club of MT. PLEASANT and ISLE OF PALMS
               MT. PLEASANT/ISLE OF PALMS,S.C. OCT. 6, 2007
    Results compiled by Race Management Systems(RMS), www.rmssports.com
Place Div No.   Name                Age S City               St Time    Pace  
===== === ===== =================== === = ================== == ======= ===== 
    1   1     1 Andrew Cawood        28 M Charleston         SC   17:01  5:29 
    2   1   366 Tracy Schoolor       44 M Sullivans Island   SC   18:52  6:05 
    3   1   248 Thomas Sauvageau     25 M Goose Creek        SC   19:07  6:10 
    4   2   440 Paul Walter          29 M Mt. Pleasant       SC   19:18  6:13 
    5   3   282 Daniel Tennant       27 M Charleston         SC   19:32  6:18 
    6   1   281 Andy Tedesco         51 M                         19:34  6:18 
    7   4   321 Nick McGinty         28 M Charleston         SC   19:42  6:21 
    8   1   124 Lukas Hadfstern      14 M Iop                SC   19:49  6:23 
    9   1   415 Brett Welborn        34 M Mt. Pleasant       SC   20:09  6:29 
   10   2   140 Samuel Henry         15 M                         20:10  6:30 
   11   1   414 James Kurwan         11 M Mt. Pleasant       SC   20:16  6:32 
   12   2    43 Rick Carter          51 M Eutawville         SC   20:40  6:39 
   13   1   170 Craig Leach          36 M                         20:41  6:40 
   14   3   376 Jonathan Ratliff     14 M Goose Creek        SC   20:57  6:45 
   15   4   217 Viet Nguyen          15 M                         20:59  6:46 
   16   3   354 Gregory Kiziah       52 M Taylorsville       NC   21:05  6:48 
   17   5    21 Bryan Blalock, Jr.   16 M Mount Pleasant     SC   21:09  6:49 
   18   2   226 Timothy Owen         32 M Rutherfordton      NC   21:14  6:50 
   19   3   388 Joshua Perkis        34 M Daniel Island      SC   21:18  6:52 
   20   2   458 Reid Haigler         10 M Isle Of Palms      SC   21:24  6:54 
   21   4   154 Jason Jala           30 M Charleston         SC   21:39  6:58 
   22   5   213 Kelan Moylan         29 M Daniel Island      SC   21:41  6:59 
   23   2   461 Kris Saadeh          37 M Charleston         SC   21:43  7:00 
   24   4   252 John Scott           51 M                         21:53  7:03 
   25   3   322 David Rogers         35 M Charleston         SC   21:58  7:04 
   26   6    92 Matthew Fernandez    14 M                         22:04  7:06 
   27   4    42 Max Carroll          35 M Charleston         SC   22:05  7:07 
   28   7   296 Carson Warren        16 M Mount Pleasant     SC   22:06  7:07 
   29   8   395 Adam Schmidt         14 M Mt. Pleasant       SC   22:10  7:08 
   30   3   123 Feliz Hadfstern      12 M Iop                SC   22:10  7:08 
   31   5   419 Keith Romer          35 M Miami              FL   22:12  7:09 
   32   6   422 Tim Veach            26 M Jeffersonville     IN   22:16  7:10 
   33   1    86 Laura Eicher         30 F Charleston         SC   22:18  7:11 
   34   1   434 Dell Toomer          48 F Summerville        SC   22:20  7:12 
   35   4   457 Matthew Haigler      10 M Isle Of Palms      SC   22:22  7:12 
   36   1   339 Lyle Chamness        19 M Mt. Pleasant       SC   22:25  7:13 
   37   2    87 Murray Eicher        44 M Charleston         SC   22:28  7:14 
   38   6   435 Jack Buchanan        39 M Mt. Pleasant       SC   22:29  7:15 
   39   5   327 Justin Curewitz      12 M Isle Of Palms      SC   22:34  7:16 
   40   3     7 Tom Arthur           44 M Mt. Pleasant       SC   22:37  7:17 
   41   1   258 Rhianna Sherlock     13 F Goose Creek        SC   22:37  7:17 
   42   1   455 Gregory Ray          48 M St. George         SC   22:38  7:17 
   43   7   232 Thomas Dyllan Ranki  26 M Charleston         SC   22:45  7:20 
   44   1   284 Kristen Thibodeaux   21 F Charleston         SC   22:46  7:20 
   45   2   427 Cara Brotherton      15 F Isle Of Palms      SC   22:49  7:21 
   46   8    10 Andrew Balchin       27 M Charleston         SC   22:52  7:22 
   47   5   231 Colby Rankin         30 M Arlington          VA   22:55  7:23 
   48   5   234 Marc Refnier         50 M Charleston         SC   22:56  7:23 
   49   9   142 Jose Hernandez       17 M Charleston         SC   23:04  7:26 
   50   2   314 Jordan Gottschall    19 M Greer              SC   23:26  7:33 
   51   6   330 Nick Zernach         11 M Cumming            GA   23:28  7:33 
   52   4    57 David Coyne          41 M Piedmont           SC   23:29  7:34 
   53   1    19 Adele Blalock        10 F Mount Pleasant     SC   23:36  7:36 
   54   3   328 Jessie Bridgham      13 F Isle Of Palms      SC   23:49  7:40 
   55   3   326 Markham Gartley      20 M Isle Of Palms      SC   23:51  7:41 
   56  10    23 Ben Bodek            13 M                         23:51  7:41 
   57   7   312 Tomasz Zielinski     36 M                         23:54  7:42 
   58   1   246 Susan Rusche         37 F Atlanta            GA   24:03  7:45 
   59   7    30 Wil Brigham          10 M                         24:06  7:46 
   60   5    20 Bryan Blalock        44 M Mount Pleasant     SC   24:07  7:46 
   61   8    37 Jacob Canevazzi       9 M Isle Of Palms      SC   24:09  7:47 
   62  11     9 Adam Austin          13 M Moncks Corner      SC   24:10  7:47 
   63   6    29 Russell Brigham      50 M                         24:10  7:47 
   64  12   363 Cooper Morris        14 M Mt. Pleasant       SC   24:14  7:48 
   65   1   102 Arthur Gaddist       55 M                         24:19  7:50 
   66   2   156 Catherine Johnson    19 F Moncks Corner      SC   24:22  7:51 
   67   9   333 Brandon Wood         12 M Mt. Pleasant       SC   24:29  7:53 
   68   1   344 Katie Pollard        22 F Charleston         SC   24:37  7:56 
   69   6   431 Garren Warwick       42 M Summerville        SC   24:41  7:57 
   70   1    62 Nancy Curry          60 F                         24:44  7:58 
   71   6   251 Joseph Schrecker     34 M Mt. Pleasant       SC   24:50  8:00 
   72   7   371 Bill Hickey          42 M N. Charleston      SC   24:52  8:01 
   73   8    34 Jerry Butler         37 M Wadmalaw Is        SC   24:56  8:02 
   74   2    83 Jim Edwards          57 M                         25:01  8:04 
   75   2   303 Doris Widman         36 F Mt. Pleasant       SC   25:16  8:08 
   76   1   130 Alison Harrigan      26 F Charleston         SC   25:21  8:10 
   77  10   402 Drew Demaree         12 M Charleston         SC   25:24  8:11 
   78   9   423 Brian Duncan         38 M Ladson             SC   25:25  8:11 
   79   2   280 Tracy Tayloe         27 F Charleston         SC   25:26  8:12 
   80   9   420 Mike Mixon           27 M Mt. Pleasant       SC   25:28  8:12 
   81   4   405 Kyle Leonard         20 M Goose Creek        SC   25:31  8:13 
   82   4   373 Deanna Rienzo        14 F Charleston         SC   25:31  8:13 
   83   5   196 Tyler Mauk           19 M Simpsonville       SC   25:32  8:13 
   84   3   179 Kristen Love         20 F Mt. Pleasant       SC   25:33  8:14 
   85   2   348 Josh McRae           25 M Mt. Pleasant       SC   25:37  8:15 
   86   3   105 Patricia Garrett     38 F Charleston         SC   25:37  8:15 
   87  11   367 Trey Perry           10 M Isle Of Palms      SC   25:40  8:16 
   88   3   453 Meg Denley           29 F Duluth             GA   25:45  8:18 
   89   2   235 Graylin Richardson   49 M                         25:45  8:18 
   90   1   456 Floyd Riley          67 M St George          SC   25:52  8:20 
   91   2   254 Jillian Seager       22 F Charleston         SC   25:52  8:20 
   92   6   177 Davis Love           18 M Spartanburg        SC   25:54  8:21 
   93   3   442 Kristin Bild         22 F Charleston         SC   25:57  8:22 
   94   1   291 Lori Venn            43 F Sullivan's Island  SC   25:58  8:22 
   95   3   297 Patrick Welch        59 M Charleston         SC   25:59  8:22 
   96   8   421 Tony Morga           43 M Hanahan            SC   26:02  8:23 
   97  10   257 Everett Sherlock     35 M Goose Creek        SC   26:04  8:24 
   98   1   158 Eric Jones           62 M Morgantown         WV   26:06  8:24 
   99   7    84 Josh Edwards         19 M Raleigh            NC   26:07  8:25 
  100   5   365 Margot Syracuse      15 F Mt. Pleasant       SC   26:11  8:26 
  101   4   412 Leigh Bellin         37 F                         26:16  8:27 
  102   4   424 Tiffany Wedlake      29 F Fayetteville       NC   26:19  8:29 
  103   4   182 Carrie Luhn          20 F Charleston         SC   26:25  8:31 
  104   4   393 Bruce Caldwell       59 M Hollywood          SC   26:26  8:31 
  105   2   360 Randall Foore        61 M Asheville          NC   26:28  8:32 
  106   2    67 Lesly Davidson       44 F Isle Of Palms      SC   26:29  8:32 
  107   3   163 Wendy Kelly          42 F Isle Of Palms      SC   26:29  8:32 
  108   5   224 Holly Owen           28 F Rutherfordton      NC   26:31  8:32 
  109  10   169 Chad Laux            28 M North Charleston   SC   26:43  8:36 
  110   4   112 Danielle Girard      41 F Mount Pleasant     SC   26:46  8:37 
  111   5   116 Roger Gower          55 M Greenville         SC   26:56  8:40 
  112   1   219 Jane Norrgard        50 F Charleston         SC   26:57  8:41 
  113   7   197 Alex McDonald        32 M Charleston         SC   27:05  8:43 
  114   5   264 Jennifer Smock       39 F Goose Creek        SC   27:16  8:47 
  115   3    74 Frank De Aragon      46 M Ridgeville         PW   27:19  8:48 
  116   2   220 Judi Olmstead        48 F                         27:19  8:48 
  117   2   493 Waylon Henggeler     11 F Isle Of Palms      SC   27:20  8:48 
  118   3   331 Marisa Zernach        8 F Cumming            GA   27:23  8:49 
  119   6   459 Will Johnston        55 M Hanahan            SC   27:25  8:50 
  120   6   293 Stephanie Wall       29 F Arlington          VA   27:29  8:51 
  121  11   329 Craig Lyndall        28 M Indianapolis       IN   27:31  8:52 
  122  13    12 Johnson Bayne        15 M Isle Of Palms      SC   27:31  8:52 
  123   7   250 Nicole Schaefer      27 F Charleston         SC   27:34  8:53 
  124   6   416 Elizabeth Kouarik    15 F Goose Creek        SC   27:35  8:53 
  125   4   426 Laura Brotherton     10 F Isle Of Palms      SC   27:36  8:53 
  126  14   332 Zach Wunderlich      13 M Cumming            GA   27:37  8:54 
  127   7   115 Laurel Gower         15 F Greenville         SC   27:37  8:54 
  128   3    44 Beth Cavanaugh       46 F Sullivan's Island  SC   27:38  8:54 
  129   9   369 Artie Perry          43 M Isle Of Palms      SC   27:39  8:54 
  130   2   390 Peggy Rollinson      31 F N. Charleston      SC   27:40  8:55 
  131   4   139 Kathryn Hengemuhle   22 F Charleston         SC   27:41  8:55 
  132   5   136 Brittany Heck        20 F Charleston         SC   27:41  8:55 
  133  12    82 David Edwards        28 M Rolesville         NC   27:47  8:57 
  134   6   295 Emily Walterhouse    18 F Goose Creek        SC   27:48  8:57 
  135   4   320 Margret Brennan      45 F Livonia            NY   27:50  8:58 
  136   3    31 Deanne Buffalari     30 F Charleston         SC   27:50  8:58 
  137  15   358 Jordan Behringer     16 M Mt. Pleasant       SC   27:51  8:58 
  138   4   208 Marlis Modica        45 M                         27:54  8:59 
  139  13    72 Brandon Dawson       27 M Hanahan            SC   28:01  9:01 
  140  11   399 Wayne Nesbitt        38 M Orangeburg         SC   28:03  9:02 
  141   2   437 Benita Schlau        54 F Kiawah Island      SC   28:05  9:03 
  142   5   260 Amy Shore            46 F                         28:09  9:04 
  143   6   253 Teresa Scott         46 F                         28:12  9:05 
  144   5    22 Nicole Blume         24 F Charleston         SC   28:14  9:06 
  145   8   418 Elizbeth Averill     28 F Asheville          NC   28:15  9:06 
  146   8   417 Graham Averill       31 M Asheville          NC   28:15  9:06 
  147   6   389 Mindelle Ziff        39 F Sullivans Island   SC   28:16  9:06 
  148  12   377 Alex Rand            12 M Summerville        SC   28:19  9:07 
  149   7    54 Larry Coomer         57 M Summerville        SC   28:23  9:08 
  150   9   210 Colin Moore          32 M Milledgevill       GA   28:28  9:10 
  151   5   444 Lori Melsupp         43 F Isle Of Palms      SC   28:29  9:10 
  152   7   460 Elizabeth Camputaro  37 F Summerville        SC   28:33  9:12 
  153   9   445 Kate Spencer         27 F Charlotte          NC   28:36  9:13 
  154   8     8 Reagan Atkins        13 F                         28:38  9:13 
  155   6   214 Melissa Nehez        23 F Mt. Pleasant       SC   28:39  9:14 
  156   8   351 Kelly Slom           36 F Mt. Pleasant       SC   28:42  9:15 
  157   5   178 Kevin Love           49 M Spartanburg        SC   28:43  9:15 
  158   8   349 Earl Wyatt           56 M Johnson City       TN   28:45  9:15 
  159   9    96 Olivia Flowers       15 F Greenville         SC   28:45  9:16 
  160  10    65 Warren Darby         30 M Mt. Pleasant       SC   28:47  9:16 
  161   7   294 Chaudron Walterhous  21 F Goose Creek        SC   28:50  9:17 
  162  13   315 Luke Varadi          11 M Isle Of Palms      SC   29:02  9:21 
  163   7   318 Elizabeth Williams   22 F Charleston         SC   29:03  9:21 
  164  14    85 Matthew Edwards      27 M Wake Forest        NC   29:06  9:22 
  165   1   384 Leroy Carter         75 M Los Angeles        CA   29:09  9:23 
  166  10   216 Jessica Neumann      29 F Charleston         SC   29:11  9:24 
  167   7   411 Dan Hake             50 M                         29:17  9:26 
  168       406 J Davis                 F Charleston         SC   29:17  9:26 
  169  11   272 Karl Stechmesser     32 M                         29:21  9:27 
  170   8   189 Joseph Mancinelli    51 M Summerville        SC   29:22  9:27 
  171   6   243 Malisa Rowland       44 F Iop                SC   29:27  9:29 
  172   6   400 Alphonzo Nesbitt     45 M Goose Creek        SC   29:30  9:30 
  173   4   353 Sonya Kiziah         31 F Taylorsville       NC   29:33  9:31 
  174   9    97 Ken Forster          50 M Mt Pleasant             29:35  9:32 
  175  14    24 Zachary Bodek        10 M                         29:41  9:34 
  176   3   425 Sandra Brotherlon    51 F Isle Of Palms      SC   29:43  9:34 
  177  10   380 Christine Klinar     15 F Goose Creek        SC   29:45  9:35 
  178   7   192 Suzanne Masters      41 F Mt. Pleasant       SC   29:46  9:35 
  179   8    88 Jackie Ellen         42 F Mt Pleasant        SC   29:46  9:35 
  180   4   413 Deanna Richard       54 F                         29:48  9:36 
  181   1   119 Larry Gradick        71 M                         29:49  9:36 
  182  12    93 Jeremiah Field       30 M Charleston         SC   29:49  9:36 
  183   8   229 Joanna Pruett        19 F Mount Pleasant     SC   29:52  9:37 
  184  11   129 Stephanie Hanna      29 F Mt. Pleasant       SC   29:54  9:38 
  185   8    51 Amy Coleman          23 F Charleston         SC   29:55  9:38 
  186  16   113 Zachary Girone       13 M Charlestons        SC   29:56  9:38 
  187   5    15 Marilyn Belotti      53 F                         30:00  9:40 
  188   9   370 Sheila Perry         39 F Isle Of Palms      SC   30:02  9:40 
  189  15   368 Drew Perry            8 M Isle Of Palms      SC   30:03  9:41 
  190  12   159 Quentin Jones        35 M Mt. Pleasant       SC   30:05  9:41 
  191   9   383 Jami Page            41 F Mt. Pleasant       SC   30:09  9:43 
  192  10   122 Jodi Griffin         41 F Summerville        SC   30:09  9:43 
  193  11   195 Tracie Matthews      41 F Goose Creek        SC   30:10  9:43 
  194  16   447 Brent Bailey         10 M Mt. Pleasant       SC   30:14  9:44 
  195   5   433 Sara Yost            32 F Mt. Pleasant       SC   30:27  9:49 
  196  12   227 Emily Plyler         28 F North Charleston   SC   30:32  9:50 
  197  15   199 Scott McGee          26 M Mt. Pleasant       SC   30:37  9:52 
  198   7   352 Lynne Barbar         45 F Mt. Pleasant       SC   30:38  9:52 
  199   6   164 Mary King            52 F                         30:40  9:53 
  200  16   408 Chris Angelich       27 M Mt. Pleasant       SC   30:41  9:53 
  201       409 Brittany Angelich       F                         30:41  9:53 
  202   7   101 George Fulenwider    46 M Goose Creek        SC   30:53  9:57 
  203   9   364 Richard Syracuse     58 M Mt. Pleasant       SC   30:53  9:57 
  204   6     5 Allison Adrian       32 F Charleston         SC   30:55  9:58 
  205  17   436 Doug Ward            15 M Mt. Pleasant       SC   31:02 10:00 
  206  11    59 Heather Crossland    14 F Mount Pleasant     SC   31:05 10:01 
  207   3   245 Sam Ruff             62 M North Charleston   SC   31:08 10:01 
  208  10    38 Jennifer Canevazzi   38 F Isle Of Palms      SC   31:09 10:02 
  209  10    79 Mario Echavarria     42 M Mt. Pleasant       SC   31:11 10:03 
  210   5    81 Carly Edwards         9 F                         31:12 10:03 
  211  13   439 Lisa MacDonald       28 F Charleston         SC   31:17 10:04 
  212  11   432 Cesar Vizcaino       40 M Mt. Pleasant       SC   31:26 10:07 
  213  13   306 Trace Williams       39 M Mt Pleasant        SC   31:37 10:11 
  214  18   305 Aaron Williams       13 M Mt Pleasant        SC   31:37 10:11 
  215   8   276 Myra Stewart         45 F Isle Of Palms      SC   31:38 10:11 
  216   7   391 Cheri Ristau         32 F Charleston         SC   31:42 10:12 
  217  13    17 Scott Berggren       31 M Mt. Pleasant       SC   31:42 10:13 
  218  14   181 Laura Luehrs         27 F Charleston         SC   31:43 10:13 
  219  14   392 Paul Ristau          31 M Charleston         SC   31:54 10:16 
  220   9   268 Mary Springs         22 F Mt. Pleasant       SC   31:58 10:18 
  221  10   325 Ted Morris           54 M Stanley            NC   32:02 10:19 
  222   8   359 Richard Behringer    46 M Mt. Pleasant       SC   32:03 10:19 
  223  11   430 Joe Robertson        54 M Hillsboro          CA   32:03 10:19 
  224   6   375 Katie Ratliff        12 F Goose Creek        SC   32:09 10:21 
  225   7    91 Jeannie Fell         51 F Mt. Pleasant       SC   32:10 10:22 
  226   8   446 Trudie Bailey        32 F Mt. Pleasant       SC   32:10 10:22 
  227  11   143 Sharon Higgins       36 F Mt. Pleasant       SC   32:11 10:22 
  228  15   191 Vanessa Martin       28 F North Charleston   SC   32:16 10:24 
  229  16   263 Rachel Smith         28 F Catawba            NC   32:18 10:24 
  230   7    60 Jenny Crossland      11 F Mount Pleasant     SC   32:18 10:24 
  231   8   335 Legare Brooks         8 F Mt. Pleasant       SC   32:26 10:27 
  232  15   222 David Osgood         33 M Charleston         SC   32:39 10:31 
  233  12   207 Christina Mitchum    35 F Calhoun            GA   32:40 10:31 
  234   8   228 Lori Prater          50 F Hanahan            SC   32:52 10:35 
  235  10   168 Karen Kotz           23 F Asheville          NC   32:53 10:35 
  236  10    26 John Bowling         56 M Charleston         SC   32:53 10:36 
  237  12   374 Margaret Shumate     13 F Hanahan            SC   32:56 10:36 
  238   9   299 Rebekah Wheeler      30 F Mount Pleasant     SC   33:06 10:40 
  239  17   165 Jenna Kiziah         28 F Mt. Pleasant       SC   33:08 10:40 
  240  18   180 Courtney Loveless    27 F Mount Pleasant     SC   33:10 10:41 
  241  17   355 Brian Main           29 M Goose Creek        SC   33:13 10:42 
  242  19   275 Leslie Stewart       27 F Charleston         SC   33:18 10:44 
  243  14    45 Joe Cerenzia         36 M Charleston         SC   33:19 10:44 
  244  13   212 Stephanie Morrison   35 F                         33:21 10:44 
  245  15   261 Jeff Sieracki        35 M Goose Creek        SC   33:23 10:45 
  246  11   106 Ken Geisler          59 M Mt Pleasant        SC   33:28 10:47 
  247  10    71 Robin Davis          31 F Chapin             SC   33:30 10:47 
  248  16    69 Chuck Davis          31 M Chapin             SC   33:30 10:47 
  249  11   396 Allison Jones        22 F Mt. Pleasant       SC   33:44 10:52 
  250  20   145 Julie Hodges         29 F Hanahan            SC   33:48 10:53 
  251  13   203 Pressley Merchant    15 F Greenville         SC   33:49 10:53 
  252   9   172 Jamie Lehr           20 F Florence           SC   33:54 10:55 
  253  11    14 Jessica Bellamy      33 F New York           NY   33:55 10:55 
  254  21   269 Melissa Staggs       29 F Mount Pleasant     SC   33:59 10:57 
  255  17   270 Stuart Staggs        30 M Mount Pleasant     SC   33:59 10:57 
  256  17   206 Brad Mitchum         10 M Calhoun            GA   34:00 10:57 
  257  14   135 Carrie Healy         35 F Mt. Pleasant       SC   34:00 10:57 
  258  12   198 John McGarry         55 M Woodbridge         VA   34:00 10:57 
  259  10   334 Kaitlin Twomey       21 F Mt. Pleasant       SC   34:02 10:58 
  260  18   262 Carson Smith         11 M Isle Of Palms      SC   34:12 11:01 
  261  16   286 Derik Trent          36 M                         34:14 11:01 
  262  12   271 Erin Stanley         31 F                         34:14 11:01 
  263  12   241 Robin Rourk          41 F                         34:15 11:02 
  264   3   223 Michael Overton      24 M                         34:17 11:02 
  265   4   452 Tom Senker           60 M Isle Of Palms      SC   34:20 11:03 
  266   9   441 Stephanie Davis      45 F Charleston         SC   34:20 11:03 
  267  19   147 Brent Hubbard        12 M Sullivan's Island  SC   34:29 11:06 
  268  22   166 Sara Knight          29 F Mount Pleasant     SC   34:33 11:07 
  269   1   451 Margaret Senker      55 F Isle Of Palms      SC   34:36 11:09 
  270   9    36 Carolyn Campbell     52 F Atlanta Beach      FL   34:41 11:10 
  271   2   265 Sue Sommer           57 F Wake Forest        NC   34:46 11:12 
  272  13   209 Robert Moise         59 M Charleston         SC   34:47 11:12 
  273  11   100 Elizabeth Fulenwide  18 F Goose Creek        SC   34:55 11:15 
  274  20   313 Caleb Zink            7 M Moncks Corner      SC   35:11 11:20 
  275  10   103 Marilyn Gaddist      49 F                         35:23 11:24 
  276  13   162 Jackie Kelly         41 F                         35:24 11:24 
  277   3   114 Ellen Gower          56 F Greenville         SC   35:30 11:26 
  278  18   200 Christopher McLain   32 M Charlseton         SC   35:39 11:29 
  279  13   201 Staci McLain         32 F Charleston         SC   35:39 11:29 
  280   9   131 Heather Harrison     12 F                         35:47 11:32 
  281  14   242 Sonya Rouse          42 F Charleston         SC   35:52 11:33 
  282  12    89 Greg Faggart         53 M Mt. Pleasant       SC   35:57 11:35 
  283  12   247 Sadler Gay           25 F Charleston         SC   36:10 11:39 
  284  13   319 Paul Varadi          51 M Isle Of Palms      SC   36:16 11:41 
  285  13   149 Joseph Hyatt         24 F Charleston         SC   36:16 11:41 
  286  17   134 Paul Harrison        39 M                         36:19 11:42 
  287  10   132 Hope Harrison         8 F                         36:19 11:42 
  288  11   443 Leigh Handal         48 F Charleston         SC   36:26 11:44 
  289  12   167 Carolyn Koster       21 F Charleston         SC   36:33 11:46 
  290  14   273 Kelly Stechmesser    34 F                         36:36 11:47 
  291   1   120 Jane Gregorie        73 F Yemassee           SC   36:54 11:53 
  292  15   126 Lori Hall            44 F Lexington          SC   36:56 11:54 
  293  15   350 Catherine O'Connor   38 F Mt. Pleasant       SC   36:57 11:54 
  294  23    18 Jamie Bickley        26 F Mt. Pleasant       SC   37:34 12:06 
  295  24   307 Carrie Wilsom        29 F                         37:46 12:10 
  296  15   171 Kerry Leach          32 F Mt. Pleasant       SC   37:47 12:10 
  297  12   152 Sherry Ingle         46 F Weaverville        NC   37:53 12:12 
  298  16   133 Michelle Harrison    39 F                         37:55 12:13 
  299  14    11 Courtney Barriere    22 F Charleston         SC   38:04 12:15 
  300  15   343 Jenny Gerard         23 F Charleston         SC   38:06 12:16 
  301   2   157 Debbie Jones         61 F Morgantown         WV   38:15 12:19 
  302  16   111 Elisabeth Ginn       24 F Charleston         SC   38:22 12:21 
  303   5   194 Bill Matis           64 M Mt Pleasant             38:25 12:22 
  304  17   128 Cindy Hanks          38 F Anderson           SC   38:42 12:28 
  305  17   148 Katie Hughes         22 F                         39:11 12:37 
  306  21   150 Kerim Hyatt           7 M N. Char.           SC   39:24 12:41 
  307  16   151 Sherry Hyatt         33 F N. Char.           SC   39:27 12:42 
  308  14   382 Rebecca Wahl         14 F Mt. Pleasant       SC   39:30 12:43 
  309  11   244 Kylie Ruddock        10 F Isle Of Palms      SC   39:43 12:47 
  310   4   387 Kathy Pascazio       55 F                         40:07 12:55 
  311   6    46 David Clark          60 M Mt. Pleasant       SC   40:09 12:56 
  312  13   239 Elena Rodriguez      19 F Summerville        SC   40:20 12:59 
  313  18   230 Erin Queen           38 F Mount Pleasant     SC   40:56 13:11 
  314  19    47 Pamela Clark         39 F Mt. Pleasant       SC   41:10 13:15 
  315  22    39 Luke Canevazzi        7 M Isle Of Palms      SC   41:15 13:17 
  316  23   450 Logan Mitchell        7 M Isle Of Palms      SC   41:17 13:18 
  317  13    58 Laura Crawford       47 F Mt Pleasant        SC   41:22 13:19 
  318  10   410 Arlene Conte         53 F                         41:29 13:22 
  319  12   403 Kendal Demaree        9 F Charleston         SC   41:32 13:22 
  320  14   404 Ed Demaree           50 M Charleston         SC   41:33 13:23 
  321  16   160 Shari Kasten         42 F Charleeston,       SC   41:38 13:24 
  322  18   407 Julia Drum           23 F Myrtle Beach       SC   42:06 13:33 
  323   3   193 Barbara Matis        63 F Mt Pleasant             42:21 13:38 
  324  15   429 Amanda White         13 F Mt. Pleasant       SC   42:33 13:42 
  325  13   428 Natalie Sweeney      12 F Mt. Pleasant       SC   42:33 13:42 
  326  14   104 Debra Gagne          49 F Norcross           GA   42:54 13:49 
  327  20   311 Leigh Yarbrough      37 F Mt. Pleasant       SC   43:26 13:59 
  328  17    52 Tonya Connors        34 F                         43:26 13:59 
  329   5   107 Maureen Geisler      56 F Mt Pleasant        SC   44:06 14:12 
  330  16   463 Emily Galloway       17 F Dorchester         SC   47:02 15:09 
  331  11    48 Susan Clark          50 F                         47:23 15:15 
  332  12    99 Gigi Friend          53 F Hanahan            SC   47:23 15:15 
  333  25   175 Malina Lopez         28 F Mt. Pleasant       SC   48:57 15:46 
  334  19   462 Chris Monroe         31 M Charleston         SC   51:47 16:40 
  335  14   317 Linda Minson            F Awendaw            SC   52:02 16:45 
  336  15   316 Isabella Minson       8 F Awendaw            SC   52:02 16:45 
  337  12    95 Joel Flores          44 M Folly Beach        SC   52:32 16:55 
  338   4   256 Susan Shapiro        63 F                         54:58 17:42 
  339   2   204 Robert Millard       85 M                         54:58 17:42 
  340  24   341 Johnson Smith         9 M Isle Of Palms      SC   56:06 18:04 
  341   9   342 Bill Smith           45 M Isle Of Palms      SC   56:07 18:04 
  342   6   398 Rosalind Giddens     57 F Charleston         SC   59:40 19:13 

                     THE 15TH ANNUAL-RUN FOR THE CHILD
                   ISLE OF PALMS 10K CONNECTOR RUN/WALK
     Sponsored by The Exchange Club of MT. PLEASANT and ISLE OF PALMS
               MT. PLEASANT/ISLE OF PALMS,S.C. OCT. 6, 2007
    Results compiled by Race Management Systems(RMS), www.rmssports.com

                   ********** AWARDS LIST **************

               ********** FEMALE OVERALL RESULTS ***********
    1 Rives Poe            30                      39:59 
    2 Lisa Mitchell        44 Isle Of Palms   SC   41:16 
    3 Anne Wyman Cipolla   32 Charleston      SC   41:22 
                ********** MALE OVERALL RESULTS ***********
    1 Brian Johnson        32                      33:42 
    2 Jay Upchurch         29 James Island    SC   35:26 
    3 Jonathan Kinsey      22                      35:34 

      **************** FEMALE MASTERS OVERALL RESULTS (40+)**************
    1 Debra Hernandez      42                      47:15 

       **************** MALE MASTERS OVERALL RESULTS (40+)**************
    1 David Quick          43 Mt. Pleasant    SC   35:55 

     ********** FEMALE GRAND MASTERS OVERALL RESULTS (50+) **********
    1 Teresa Carey         54 Indian Trail    NC   49:03 

      ********** MALE GRAND MASTERS OVERALL RESULTS (50+) **********
    1 David Burkard        50 Summerville     SC   44:12 

         **************** AGE GROUP RESULTS *********************
                         FEMALE AGE GROUP:  1 - 12
    1 Abby Evans           12 Mt. Pleasant       SC 1:09:36 
                          MALE AGE GROUP:  1 - 12
                        FEMALE AGE GROUP:  13 - 17
    1 Megan Duncan         14 Ladson             SC   52:28 
    2 Amanda Hadstate      14 Columbia           SC   58:55 
                         MALE AGE GROUP:  13 - 17
    1 Jd Crance            15 Summerville        SC   54:15 
                        FEMALE AGE GROUP:  18 - 21
    1 Laura Connors        20 Clemson            SC   53:08 
    2 Ivey Edinger         20 Goose Creek        SC   54:12 
    3 Ashley White         21 Charleston         SC   54:24 
                         MALE AGE GROUP:  18 - 21
    1 Angleo Bevilacqua    18 Charleston         SC   53:19 
                        FEMALE AGE GROUP:  22 - 25
    1 Heather Knight       25 Mount Pleasant     SC   42:55 
    2 Jill Nonemaker       24 Charleston         SC   46:40 
    3 Kristina Lanphear    22 Mt. Pleasant       SC   50:28 
                         MALE AGE GROUP:  22 - 25
    1 Bakhir Alsarraf      24 Charleston         SC   39:25 
    2 Clint Grant          25 Summerville        SC   40:53 
    3 Derek Gleason        23 Bloomington        IN   41:40 
                        FEMALE AGE GROUP:  26 - 29
    1 Sandy O'Keefe        28 Summerville        SC   44:19 
    2 Stephanie Power      28 Charleston         SC   46:47 
    3 Deanna Walter        28 Mt. Pleasant       SC   47:39 

                         MALE AGE GROUP:  26 - 29
    1 Hudson Belk          27 Charleston         SC   38:45 
    2 Thomas Clarke        27 Charleston         SC   42:33 
    3 Jonathan Pharr       26 Sumter             SC   46:18 
                        FEMALE AGE GROUP:  30 - 34
    1 Christina McGurrin   30 West Haven         CT   47:32 
    2 Jen Smith            33 Sullivan's Island  SC   50:52 
    3 Anne Finch           34 Mount Pleasant     SC   51:32 
                         MALE AGE GROUP:  30 - 34
    1 Bobby Wilder         32                         39:46 
    2 Shaun McDonald       34 Mt. Pleasant       SC   39:47 
    3 Chris Morrell        30                         39:59 
                        FEMALE AGE GROUP:  35 - 39
    1 Lavra Boselowitz     38 Mt. Pleasant       SC   44:14 
    2 Paula Walmet         37 Mt. Pleasant       SC   45:31 
    3 Kelli Lyman          37 Charleston         SC   47:47 
                         MALE AGE GROUP:  35 - 39
    1 Bobby Francher       37 Mt. Pleasant       SC   36:18 
    2 Maurice Davis        35 North Charleston   SC   37:25 
    3 Tee Woodham          36 Charleston         SC   39:29 
                        FEMALE AGE GROUP:  40 - 44
    1 Sharryn Whitmore     41                         47:41 
    2 Sue Echavarria       41 Mt. Pleasant       SC   49:47 
    3 Jennifer Desciak     40                         51:35 
                         MALE AGE GROUP:  40 - 44
    1 Michael Bunting      41 Summerville        SC   36:49 
    2 Bratton Fennell      43 Mt. Pleasant       SC   42:28 
    3 Kurt Guidry          40 Goose Creek        SC   44:57 
                        FEMALE AGE GROUP:  45 - 49
    1 Laura Blevins        46 Charleston         SC   49:54 
    2 Patricia Carek       46 Mt. Pleasant       SC   54:51 
    3 Karen Creighton      49 Goose Creek        SC   55:11 
                         MALE AGE GROUP:  45 - 49
    1 Lance Kinsey         46                         39:14 
    2 Michael Seekings     47 Charleston         SC   40:18 
    3 Mark Mitchell        45 Isle Of Palms      SC   41:17 
                        FEMALE AGE GROUP:  50 - 54
    1 Lori Pope            50                         50:01 
    2 Libby Wallace        53 Greenville         SC   59:56 
    3 Nancy Borrett        53 Yonges Island      SC 1:00:13 
                         MALE AGE GROUP:  50 - 54
    1 Dan Clapper          54 N. Charleston      SC   44:27 
    2 Matthew Modica       51                         47:05 
    3 Henry Surratt        50 Rock Hill          SC   48:05 
                        FEMALE AGE GROUP:  55 - 59
    1 Lyn Hammond          59                         52:14 
    2 Patricia Kotila      57                         56:07 
    3 Sheila Gaalswyk      57 Cottage Grove      MN   57:45 
                         MALE AGE GROUP:  55 - 59
    1 Alan Brown           59 Mt Pleasant        SC   47:56 
    2 Paul Brown           58                         48:09 
    3 John Sommer          58 Wake Forest        NC   49:17 
                        FEMALE AGE GROUP:  60 - 64
    1 Anne Boone           61 Hollywood          SC   52:40 
    2 Dorothy Anderson     61                       1:00:51 
                         MALE AGE GROUP:  60 - 64
    1 Rich Landsman        64 Summerville        SC   48:07 
    2 John Odell           62 Goose Creek        SC   54:25 
    3 Mero Ken             61 Knoxville          TN   55:34 

                        FEMALE AGE GROUP:  65 - 69
    1 Karen Yossef         68 Mt Pleasant        SC 1:03:07 
    2 Beth Gerber          67 Altamonte Sp       FL 1:14:03 
                         MALE AGE GROUP:  65 - 69
    1 Fred Boone           65 Charleston         SC   49:18 
    2 Matthew Hutmaker     65 Gaithersburg       MD   50:01 
    3 Roman Marks          66 Charleston         SC   53:58 
                        FEMALE AGE GROUP:  70 - 74
    1 Faye Davis           70 Mt. Pleasant       SC 1:12:25 
    2 Donna Lea Brown      71 Charleston         SC 1:40:08 
                         MALE AGE GROUP:  70 - 74
    1 Clyde Mizzel         71                         58:22 
                        FEMALE AGE GROUP:  75 - 99
                         MALE AGE GROUP:  75 - 99
    1 William Boulter      77 Charleston         SC   55:18 

                                                                      Page 1
                     THE 15TH ANNUAL-RUN FOR THE CHILD
                   ISLE OF PALMS 10K CONNECTOR RUN/WALK
     Sponsored by The Exchange Club of MT. PLEASANT and ISLE OF PALMS
               MT. PLEASANT/ISLE OF PALMS,S.C. OCT. 6, 2007
    Results compiled by Race Management Systems(RMS), www.rmssports.com
Place Div No.   Name                Age S City               St Time    Pace  
===== === ===== =================== === = ================== == ======= ===== 
    1   1  1175 Brian Johnson        32 M                         33:42  5:26 
    2   1  1450 Jay Upchurch         29 M James Island       SC   35:26  5:43 
    3   1  1185 Jonathan Kinsey      22 M                         35:34  5:44 
    4   1  1287 David Quick          43 M Mt. Pleasant       SC   35:55  5:47 
    5   1  1511 Bobby Francher       37 M Mt. Pleasant       SC   36:18  5:51 
    6   2  1472 Michael Bunting      41 M Summerville        SC   36:49  5:56 
    7   2  1080 Maurice Davis        35 M North Charleston   SC   37:25  6:02 
    8   2  1520 Hudson Belk          27 M Charleston         SC   38:45  6:15 
    9   1  1186 Lance Kinsey         46 M                         39:14  6:19 
   10   2  1406 Bakhir Alsarraf      24 M Charleston         SC   39:25  6:21 
   11   3  1389 Tee Woodham          36 M Charleston         SC   39:29  6:22 
   12   2  1381 Bobby Wilder         32 M                         39:46  6:24 
   13   3  1495 Shaun McDonald       34 M Mt. Pleasant       SC   39:47  6:25 
   14   4  1245 Chris Morrell        30 M                         39:59  6:26 
   15   1  1278 Rives Poe            30 F                         39:59  6:26 
   16   2  1320 Michael Seekings     47 M Charleston         SC   40:18  6:30 
   17   4  1300 Dan Rodell           39 M Mt. Pleasant       SC   40:30  6:32 
   18   3  1501 Clint Grant          25 M Summerville        SC   40:53  6:35 
   19   1  1493 Lisa Mitchell        44 F Isle Of Palms      SC   41:16  6:39 
   20   3  1494 Mark Mitchell        45 M Isle Of Palms      SC   41:17  6:39 
   21   2  1468 Anne Wyman Cipolla   32 F Charleston         SC   41:22  6:40 
   22   4  1115 Derek Gleason        23 M Bloomington        IN   41:40  6:43 
   23   5  1437 Derrick Lark         30 M Iop                SC   41:59  6:46 
   24   5  1018 Brian Berrigan       37 M Mt. Pleasant       SC   42:23  6:50 
   25   3  1029 Bratton Fennell      43 M Mt. Pleasant       SC   42:28  6:50 
   26   3  1061 Thomas Clarke        27 M Charleston         SC   42:33  6:51 
   27   1  1189 Heather Knight       25 F Mount Pleasant     SC   42:55  6:55 
   28   6  1057 John Champion        39 M Daniel Island      SC   43:16  6:58 
   29   7  1293 Andy Reich           35 M Summerville        SC   43:23  6:59 
   30   6  1484 Damon Licari         34 M Mt. Pleasant       SC   43:47  7:03 
   31   5  1326 Bruce Sibley         25 M Hanahan            SC   44:02  7:06 
   32   1  1038 David Burkard        50 M Summerville        SC   44:12  7:07 
   33   1  1026 Lavra Boselowitz     38 F Mt. Pleasant       SC   44:14  7:08 
   34   1  1261 Sandy O'Keefe        28 F Summerville        SC   44:19  7:08 
   35   2  1516 Dan Clapper          54 M N. Charleston      SC   44:27  7:10 
   36   4  1477 Ralph Ward           46 M Mt. Pleasant       SC   44:42  7:12 
   37   4  1131 Kurt Guidry          40 M Goose Creek        SC   44:57  7:14 
   38   7  1178 Matthew Joseph       33 M Atlanta            GA   45:19  7:18 
   39   5  1253 Gordon Nicholson     40 M Charleston         SC   45:20  7:18 
   40   2  1372 Paula Walmet         37 F Mt. Pleasant       SC   45:31  7:20 
   41   6  1170 Walt Jablonski       41 M                         45:37  7:21 
   42   5  1491 Chris Hendel         46 M Charleston         SC   45:45  7:22 
   43   6  1074 Russ Cronberg        24 M Mt. Pleasant       SC   45:52  7:23 
   44   8  1053 Diego Carvajal       33 M Mt. Pleasant       SC   45:59  7:24 
   45   7  1085 Rob Drum             25 M Myrtle Beach       SC   46:05  7:25 
   46   8  1475 John Glover          36 M Charleston         SC   46:12  7:26 
   47   4  1275 Jonathan Pharr       26 M Sumter             SC   46:18  7:27 
   48   5  1463 Ryan Vorhes          26 M Charleston         SC   46:31  7:30 
   49   6  1069 Ryan Coogler         26 M Simpsonville       SC   46:37  7:31 
   50   2  1255 Jill Nonemaker       24 F Charleston         SC   46:40  7:31 
   51   2  1282 Stephanie Power      28 F Charleston         SC   46:47  7:32 
   52   7  1401 David Cross          26 M Sullivans Island   SC   46:59  7:34 
   53   3  1240 Matthew Modica       51 M                         47:05  7:35 
   54   9  1034 Pau Brown            34 M Mt. Pleasant       SC   47:10  7:36 
   55   9  1120 Joe Goske            38 M Cortland           OH   47:15  7:37 
   56   2  1152 Debra Hernandez      42 F                         47:15  7:37 
   57  10  1354 Timothy Terese       32 M Ladson             SC   47:25  7:38 
   58   3  1228 Christina McGurrin   30 F West Haven         CT   47:32  7:39 
   59   3  1482 Deanna Walter        28 F Mt. Pleasant       SC   47:39  7:41 
   60   3  1379 Sharryn Whitmore     41 F                         47:41  7:41 
   61   8  1221 Timothy Marshall     22 M                         47:43  7:41 
   62   3  1212 Kelli Lyman          37 F Charleston         SC   47:47  7:42 
   63   6  1136 Ben Hagoo            49 M Sullivan's Island  SC   47:47  7:42 
   64   7  1509 James McCluskey      43 M Charleston         SC   47:53  7:43 
   65   7  1352 Doug Tedford         46 M Goose Creek        SC   47:54  7:43 
   66  11  1196 Matthew Lechner      34 M Erie               PA   47:55  7:43 
   67   1  1031 Alan Brown           59 M Mt Pleasant        SC   47:56  7:43 
   68   4  1343 Henry Surratt        50 M Rock Hill          SC   48:05  7:45 
   69   1  1481 Rich Landsman        64 M Summerville        SC   48:07  7:45 
   70   2  1035 Paul Brown           58 M                         48:09  7:45 
   71   9  1075 Philip Curran        25 M Charleston         SC   48:16  7:46 
   72   8  1514 Dawson Sherry        43 M Mt. Pleasant       SC   48:18  7:47 
   73   4  1513 Molly Hughes         36 F Charleston         SC   48:20  7:47 
   74  10  1280 Daniel Powell        38 M Mount Pleasant     SC   48:21  7:47 
   75   8  1148 Philip Hatcher       47 M                         48:23  7:48 
   76   8  1078 Brian Davenport      29 M Charleston         SC   48:25  7:48 
   77  10  1310 Fred Saporita        25 M Goose Creek        SC   48:27  7:48 
   78  11  1303 Robert Rudisill      24 M Lincolnton         NC   48:31  7:49 
   79   9  1210 Justin Lucey         47 M Mt Pleasant        SC   48:53  7:52 
   80  11  1506 Rick Gantt           39 M Easley             SC   48:54  7:53 
   81   1  1461 Teresa Carey         54 F Indian Trail       NC   49:03  7:54 
   82   3  1337 John Sommer          58 M Wake Forest        NC   49:17  7:56 
   83   1  1490 Fred Boone           65 M Charleston         SC   49:18  7:56 
   84   9  1498 Stuart Friou         41 M New York           NY   49:20  7:57 
   85  12  1201 Donny Leydig         35 M North Charleston   SC   49:25  7:58 
   86   5  1410 Chris Orr            52 M Mt. Pleasant       SC   49:31  7:59 
   87  13  1099 John Forney          39 M                         49:35  7:59 
   88   9  1418 Scott Huffstetler    28 M Mt. Pleasant       SC   49:36  7:59 
   89  10  1204 Bart Liebman         43 M                         49:38  8:00 
   90   4  1087 Sue Echavarria       41 F Mt. Pleasant       SC   49:47  8:01 
   91  11  1019 Tim Berrigan         42 M Mt. Pleasant       SC   49:48  8:01 
   92   1  1425 Laura Blevins        46 F Charleston         SC   49:54  8:02 
   93   4  1364 Joseph Tiso          58 M                         49:59  8:03 
   94   2  1169 Matthew Hutmaker     65 M Gaithersburg       MD   50:01  8:03 
   95   2  1279 Lori Pope            50 F                         50:01  8:03 
   96  10  1346 Michael Tarpely      29 M N. Chas            SC   50:07  8:04 
   97  12  1121 Daniel Graham        24 M Mount Pleasant     SC   50:22  8:07 
   98   5  1388 Jen Woodham          36 F Charleston         SC   50:23  8:07 
   99   3  1474 Kristina Lanphear    22 F Mt. Pleasant       SC   50:28  8:08 
  100  10  1515 Andy Barker          46 M Isle Of Palms      SC   50:32  8:08 
  101   5  1086 Steve Eberhardt      58 M Charleston         SC   50:35  8:09 
  102  12  1455 Willis Walker        31 M Mt. Pleasant       SC   50:36  8:09 
  103   4  1247 Jessica Mussetter    28 F Aiken              SC   50:42  8:10 
  104  13  1105 Ben Gaddy            33 M Mount Pleasant     SC   50:43  8:10 
  105   6  1517 Steve Griffin        54 M Charleston         SC   50:46  8:11 
  106   5  1447 Stacy McClain        29 F Isle Of Palms      SC   50:50  8:11 
  107   4  1330 Jen Smith            33 F Sullivan's Island  SC   50:52  8:12 
  108  11  1181 Randy Kasten         46 M Charleston         SC   50:56  8:12 
  109  14  1149 Matthew Hatfield     31 M Goose Creek        SC   50:57  8:12 
  110  12  1518 Steve Fitch          44 M Mt. Pleasant       SC   51:09  8:14 
  111  11  1385 Kris Winders         27 M Charleston         SC   51:10  8:14 
  112  14  1299 Steven Robling       37 M Mt.Pleasant        SC   51:14  8:15 
  113   6  1009 Robert Aydelotte     57 M Ladson             SC   51:15  8:15 
  114  15  1188 Rob Klomparens       31 M Mt Pleasant        SC   51:16  8:16 
  115  16  1117 Thomas Glenn         30 M Charleston         SC   51:23  8:17 
  116   7  1277 Ralph Piening        50 M Isle Of Palms      SC   51:27  8:17 
  117  13  1457 Ramon Brockington    23 M Summerville        SC   51:27  8:17 
  118   8  1252 Claude Newton        54 M Mt Pleasant        SC   51:30  8:18 
  119   5  1097 Anne Finch           34 F Mount Pleasant     SC   51:32  8:18 
  120   5  1081 Jennifer Desciak     40 F                         51:35  8:18 
  121   9  1369 Dave Trautman        52 M Charleston         SC   51:38  8:19 
  122   7  1438 Mendell Mitchum      56 M Mt. Pleasant       SC   51:38  8:19 
  123  17  1342 Patrick Suermann     32 M Gainesville        FL   51:42  8:20 
  124  14  1311 Jeff Saunders        24 M Charleston         SC   51:46  8:20 
  125  13  1339 Robert Stefanowicz   41 M New York           NY   51:55  8:22 
  126  18  1015 Aaron Bensen         31 M Mount Pleasant     SC   51:57  8:22 
  127   8  1479 Sherwin Landry       57 M Hanahan            SC   51:58  8:22 
  128  10  1363 Mickey Timms         51 M                         51:59  8:22 
  129  15  1004 Ty Andres            22 M Goose Creek        SC   52:05  8:23 
  130  11  1374 John Watson          50 M Moore              SC   52:06  8:23 
  131   6  1164 Sherry Howard        39 F Duncan             SC   52:06  8:24 
  132  15  1138 Michael Haller       38 M North Charleston   SC   52:07  8:24 
  133  12  1216 Robert Magill-Colli  29 M Isle Of Palms      SC   52:11  8:24 
  134   1  1140 Lyn Hammond          59 F                         52:14  8:25 
  135  16  1294 Daniel Rhodes        23 M Lincolnton         NC   52:15  8:25 
  136  12  1361 John Thorp           49 M Mt. Pleasant       SC   52:18  8:25 
  137   6  1458 Janet Carter         30 F Charleston         SC   52:25  8:27 
  138   1  1466 Megan Duncan         14 F Ladson             SC   52:28  8:27 
  139  12  1309 Dave Sadler          54 M Jamestown          SC   52:35  8:28 
  140   1  1424 Anne Boone           61 F Hollywood          SC   52:40  8:29 
  141  19  1404 Matthew Hayes        32 M Mt. Pleasant       SC   52:46  8:30 
  142  17  1497 Scott Parker         25 M Mt. Pleasant       SC   52:47  8:30 
  143   9  1454 Clemente Torres      59 M Goose Creek        SC   52:54  8:31 
  144   6  1008 Crystal Avant        28 F Charleston         SC   52:57  8:32 
  145  20  1251 David Nesbitt        31 M Orangeburg         SC   53:00  8:32 
  146   7  1144 Michelle Hankinson   28 F Mount Pleasant     SC   53:02  8:33 
  147      1093 Chip Fell                 Mt. Pleasant       SC   53:05  8:33 
  148   4  1150 Susan Herbolsheimer  25 F Charleston         SC   53:06  8:33 
  149   1  1068 Laura Connors        20 F Clemson            SC   53:08  8:33 
  150   7  1292 Nicole Rasheed       35 F Mt Pleasant        SC   53:10  8:34 
  151   8  1420 Frances Huffstetler  28 F Mt. Pleasant       SC   53:11  8:34 
  152   1  1399 Angleo Bevilacqua    18 M Charleston         SC   53:19  8:35 
  153  16  1159 Jeff Honeycutt       39 M Columbia           SC   53:25  8:36 
  154  21  1417 Chris Schafer        33 M Mt. Pleasant       SC   53:40  8:39 
  155   5  1155 Nicole Hitte         24 F Charleston         SC   53:41  8:39 
  156  17  1443 Thomas Evans         37 M Mt. Pleasant       SC   53:42  8:39 
  157  13  1407 Paul Daly            52 M Johns Island       SC   53:45  8:39 
  158  14  1146 Troy Harper          41 M Mt. Pleasant       SC   53:47  8:40 
  159   3  1219 Roman Marks          66 M Charleston         SC   53:58  8:42 
  160  22  1281 Kurt Herman          31 M Charleston         SC   53:58  8:42 
  161  23  1422 Jonathan Davis       31 M Mt. Pleasant       SC   54:00  8:42 
  162   9  1429 Lisa Parent          26 F Charleston         SC   54:03  8:42 
  163  14  1083 Don Bontz            52 M N Charleston       SC   54:03  8:42 
  164  13  1013 Edwin Barthold       45 M Goose Creek        SC   54:09  8:43 
  165   2  1089 Ivey Edinger         20 F Goose Creek        SC   54:12  8:44 
  166  24  1462 Todd Hanke           33 M Monks Corner       SC   54:14  8:44 
  167   1  1072 Jd Crance            15 M Summerville        SC   54:15  8:44 
  168  10  1452 Abby Kazley          29 F Mt. Pleasant       SC   54:17  8:45 
  169   7  1224 Jennifer McEvoy      34 F Mount Pleasant     SC   54:18  8:45 
  170  18  1177 Stephen Johnson      23 M Isle Of Palms      SC   54:21  8:45 
  171  18  1456 Andrew Mosier        35 M Folly Beach        SC   54:23  8:45 
  172      1478 Unknown                                           54:23  8:46 
  173   3  1377 Ashley White         21 F Charleston         SC   54:24  8:46 
  174   2  1465 John Odell           62 M Goose Creek        SC   54:25  8:46 
  175  25  1318 Butch Scott          34 M Mount Pleasant     SC   54:26  8:46 
  176  13  1163 Derek Howard         27 M Charleston         SC   54:29  8:47 
  177   6  1027 Nikki Bowie          42 F Charleston         SC   54:39  8:48 
  178  14  1109 John Gasque          48 M Columbia           SC   54:42  8:49 
  179  26  1090 Ali Faile            33 M Mt. Pleasant       SC   54:49  8:50 
  180   2  1049 Patricia Carek       46 F Mt. Pleasant       SC   54:51  8:50 
  181  15  1082 Richard Doleshek     49 M Houston            TX   54:55  8:51 
  182   7  1147 Kelly Hatcher        41 F                         54:55  8:51 
  183  11  1428 Erin Kerr            26 F Charleston         SC   54:58  8:51 
  184  19  1259 Blake Ohlson         35 M Mt. Pleasant       SC   54:58  8:51 
  185   8  1260 Melissa Ohlson       31 F Mt. Pleasant       SC   54:58  8:51 
  186  12  1305 Jennifer Ruppel      29 F Ladson             SC   55:00  8:51 
  187  13  1246 Kate Morris          28 F Mount Pleasant     SC   55:06  8:52 
  188  14  1290 Brandy Rafer         28 F Mt. Pleasant       RI   55:06  8:52 
  189   8  1322 Dawn Shaw            36 F                         55:08  8:53 
  190   9  1356 Amy Thomas           37 F                         55:10  8:53 
  191   3  1073 Karen Creighton      49 F Goose Creek        SC   55:11  8:53 
  192   1  1467 William Boulter      77 M Charleston         SC   55:18  8:54 
  193  15  1409 Greg White           44 M Mt. Pleasant       SC   55:18  8:54 
  194  19  1222 Matthew McCants      25 M Mount Pleasant     SC   55:19  8:55 
  195  10  1182 Ericka Keiger        37 F                         55:22  8:55 
  196  15  1334 Whitney Smith        26 F Charleston         SC   55:27  8:56 
  197  27  1512 William Bailey       34 M N. Charleston      SC   55:29  8:56 
  198   3  1430 Mero Ken             61 M Knoxville          TN   55:34  8:57 
  199  16  1470 Jill Patrick         27 F N Charleston       SC   55:34  8:57 
  200   6  1054 Nicole Casanova      24 F Sullivan's Island  SC   55:36  8:57 
  201  20  1459 Paul Roof            35 M Charleston         SC   55:43  8:58 
  202  17  1421 Anja Stief           28 F Mt. Pleasant       SC   55:51  9:00 
  203   9  1507 Snyder Diana Lynn    30 F Mt. Pleasant       SC   55:53  9:00 
  204   7  1122 Ava Graichen         23 F Charleston         SC   55:54  9:00 
  205  28  1244 Brian Moran          33 M Ellicott City      MD   55:59  9:01 
  206  16  1088 Michael Edgar        42 M Mt. Pleasant       SC   56:03  9:02 
  207  18  1227 Lindsay McGrath      27 F Charleston         SC   56:04  9:02 
  208   2  1191 Patricia Kotila      57 F                         56:07  9:02 
  209  10  1091 Emily Faile          33 F Mt. Pleasant       SC   56:13  9:03 
  210  10  1007 Mike Autry           56 M Lancaster          SC   56:13  9:03 
  211  17  1211 Wayne Lutzen         40 M North Charleston   SC   56:14  9:03 
  212  11  1101 Randy Freeze         57 M Isle Of Palms      SC   56:15  9:04 
  213  11  1301 Wendy Rollings       31 F Mount Pleasant     SC   56:16  9:04 
  214  29  1264 Clay Pagan           32 M Mount Pleasant     SC   56:19  9:04 
  215  20  1119 Laughton Gooding     24 M Charleston         SC   56:21  9:05 
  216  14  1100 Christopher Fowler   26 M Hanahan            SC   56:26  9:05 
  217  21  1349 Trey Tarpley         25 M Hanahan            SC   56:31  9:06 
  218   8  1522 Monica Mumme         44 F N. Charleston      SC   56:33  9:06 
  219   8  1010 Michelle Baca        24 F Charleston         SC   56:38  9:07 
  220  21  1195 Kirk Lawson          39 M Summerville        SC   56:41  9:08 
  221  15  1441 Trey Page            52 M Mt. Pleasant       SC   56:42  9:08 
  222  19  1271 Kelly Peller         29 F Beaufort           SC   56:54  9:10 
  223  22  1416 Harry Mulkey         35 M Mt. Pleasant       SC   56:58  9:10 
  224  16  1464 Horace Wynn          47 M Camden             SC   57:01  9:11 
  225   9  1020 Elizabeth Berry      25 F Charleston         SC   57:15  9:13 
  226  17  1192 Thomas Kotz          49 M Asheville          NC   57:18  9:14 
  227  10  1206 Brigette Lindsey     23 F Charleston         SC   57:22  9:14 
  228  16  1011 Kenny Baker Sr.      53 M Goose Creek        SC   57:23  9:15 
  229  18  1486 Bill Griffin         48 M Mt. Pleasant       SC   57:25  9:15 
  230  15  1306 William Ruppel       29 M Ladson             SC   57:34  9:16 
  231  11  1257 Melissa O'Dell       38 F Mt. Pleasant       SC   57:36  9:17 
  232  11  1319 Elizabeth Scruggs    25 F Mt. Pleasant       SC   57:38  9:17 
  233  23  1094 Greg Felzer          36 M Charleston         SC   57:40  9:17 
  234  24  1048 Mark Canevazzi       37 M Isle Of Palms      SC   57:42  9:17 
  235   3  1104 Sheila Gaalswyk      57 F Cottage Grove      MN   57:45  9:18 
  236   4  1092 Brittaney Faucette   19 F Mt.Pleasant        SC   57:52  9:19 
  237  18  1510 Derek Jones          42 M Waxhaw             NC   57:54  9:20 
  238  12  1331 Jessica Smith        25 F Mt. Pleasant       SC   57:55  9:20 
  239  20  1110 Olivia Gatlin        29 F Mt. Pleasant       SC   57:56  9:20 
  240  13  1403 Colleen Makley       25 F Charleston         SC   57:58  9:20 
  241  14  1028 Sarah Brasell        23 F Charleston         SC   57:59  9:20 
  242  12  1132 Cecilia Gustafsson   35 F                         58:02  9:21 
  243  25  1283 David Preston        35 M Charleston         SC   58:04  9:21 
  244  12  1284 English Preston      30 F Charleston         SC   58:05  9:21 
  245  13  1133 Annett Haas          37 F N. Chas            SC   58:15  9:23 
  246  14  1272 Claire Perlstein     37 F                         58:15  9:23 
  247   1  1238 Clyde Mizzel         71 M                         58:22  9:24 
  248  30  1489 Rick Westfall        31 M Isle Of Palms      SC   58:25  9:25 
  249  16  1153 Ryan Hicks           27 M Charleston         SC   58:26  9:25 
  250  17  1172 Justin Jaques        28 M North Charleston   SC   58:30  9:25 
  251  26  1386 Alex Winters         39 M Mount Pleasant     SC   58:30  9:25 
  252  15  1162 Crystal Howard       23 F Charleston         SC   58:32  9:26 
  253  12  1394 Ed Young             57 M Summerville        SC   58:34  9:26 
  254  21  1387 Leslie Wise          28 F Charleston         SC   58:34  9:26 
  255  13  1233 Emily Messinger      33 F Little River       SC   58:38  9:27 
  256  17  1453 Juan Roncancio       52 M Charleston         SC   58:38  9:27 
  257  19  1066 Eric Combs           46 M N Charleston       SC   58:49  9:28 
  258  20  1270 Michael Paul         48 M Mount Pleasant     SC   58:53  9:29 
  259  22  1448 Joe McNeil           22 M Charleston         SC   58:54  9:29 
  260   2  1134 Amanda Hadstate      14 F Columbia           SC   58:55  9:29 
  261   9  1108 Natalie Garrett      43 F Mt. Pleasant       SC   59:02  9:30 
  262  27  1052 Justin Carter        37 M North Charleston   SC   59:04  9:31 
  263  21  1242 James Monahan        46 M Summerville        SC   59:06  9:31 
  264  22  1209 Anna Lucas           28 F Springfield        SC   59:08  9:31 
  265  22  1471 Bryan Pratt          46 M Mt. Pleasant       SC   59:09  9:32 
  266   4  1218 Debra Mangolt        49 F Mt. Pleasant       SC   59:09  9:32 
  267   5  1022 Amanda Bishop        21 F Blacksburg         VA   59:11  9:32 
  268  10  1265 Amy Painter          40 F                         59:11  9:32 
  269  18  1064 Chris Colwell        29 M Charleston         SC   59:18  9:33 
  270  28  1001 Clay Adams           35 M Tyrone             GA   59:23  9:34 
  271  19  1480 Jeffrey McCauley     40 M Charleston         SC   59:29  9:35 
  272  29  1005 Bradley Andros       35 M Mount Pleasant     SC   59:29  9:35 
  273  20  1402 Baird Sanders        44 M Mt. Pleasant       SC   59:38  9:36 
  274  14  1368 Meredith Toole       33 F N Augusta          SC   59:40  9:37 
  275   5  1077 Janine Dalva         49 F Mt.Pleasant        SC   59:42  9:37 
  276  15  1106 Melissa Gaddy        33 F Mount Pleasant     SC   59:47  9:38 
  277  11  1436 Deidre Knight        42 F Mt. Pleasant       SC   59:48  9:38 
  278  21  1158 Kenny Hoffa          42 M Goose Creek        SC   59:51  9:38 
  279   6  1125 Julie Grant          45 F Moncks Corner      SC   59:53  9:39 
  280  16  1308 Amy Ryan             34 F Mount Pleasant     SC   59:56  9:39 
  281   3  1427 Libby Wallace        53 F Greenville         SC   59:56  9:39 
  282   4  1025 Nancy Borrett        53 F Yonges Island      SC 1:00:13  9:42 
  283  13  1313 Manfred Schloemann   59 M Mt. Pleasant       SC 1:00:13  9:42 
  284  23  1118 Stephanie Good       26 F                       1:00:15  9:42 
  285   4  1431 William Hine         63 M Orangeburg         SC 1:00:21  9:43 
  286   7  1451 Kim Mallin           46 F                       1:00:39  9:46 
  287  17  1098 Mary Ford            30 F Charleston         SC 1:00:46  9:47 
  288   2  1003 Dorothy Anderson     61 F                       1:00:51  9:48 
  289  15  1302 Jill Rothrock Harke  38 F Summerville        SC 1:00:51  9:48 
  290  16  1332 Julia Smith          24 F Charleston         SC 1:00:54  9:49 
  291  17  1214 Allison Maas         24 F Charleston         SC 1:00:57  9:49 
  292  18  1014 Anna Barwick         33 F Charleston         SC 1:00:57  9:49 
  293  14  1415 Michael Gerber       57 M Altamonte Springs  FL 1:01:19  9:53 
  294  12  1045 Shannon Cagle        40 F Sullivans Island   SC 1:01:27  9:54 
  295  16  1208 Debra Loftis         39 F Cornelius          MP 1:01:30  9:54 
  296  18  1297 Rosanna Robertson    25 F                       1:01:39  9:56 
  297  15  1296 Gerald Robertson     56 M                       1:01:39  9:56 
  298  19  1187 Kristen Kitahara     25 F                       1:01:39  9:56 
  299  20  1350 Katrina Taylor       25 F Charleston         SC 1:01:43  9:56 
  300  17  1321 Michele Seekings     39 F Charleston         SC 1:01:43  9:56 
  301  18  1269 Charles Patrick      52 M Mt. Pleasant       SC 1:01:44  9:57 
  302  22  1071 Daniel Crance        44 M Summerville        SC 1:01:45  9:57 
  303  13  1258 Cynthia O'Dellmarti  43 F South Deerfield    MA 1:01:47  9:57 
  304  14  1145 Karen Harper         42 F Mt Pleasant        SC 1:01:50  9:57 
  305  18  1151 Darby Herlong        37 F Mt Pleasant        SC 1:01:54  9:58 
  306  19  1503 Mary Anne Poole      36 F Mt. Pleasant       SC 1:01:59  9:59 
  307  19  1254 John Nims            51 M Lake Wylie         SC 1:02:08 10:00 
  308  31  1367 Kevin Toole          32 M N Augusta          SC 1:02:13 10:01 
  309  23  1017 Mark Berlinger       48 M Mount Pleasant     SC 1:02:17 10:02 
  310  19  1179 Sarah Joseph         32 F Atlanta            GA 1:02:28 10:04 
  311  20  1180 Linda Kasarjian      39 F Charleston         SC 1:02:29 10:04 
  312  23  1202 Glen Lichtenberger   43 M Summerville        SC 1:02:36 10:05 
  313  30  1248 Chris Neely          37 M Goose Creek        SC 1:02:46 10:06 
  314  31  1423 Christopher Flowers  35 M Summerville        SC 1:02:48 10:07 
  315   5  1070 Raymond Cook         60 M North Charleston   SC 1:02:49 10:07 
  316   5  1184 Monica Kimbler       51 F Summerville        SC 1:02:50 10:07 
  317  24  1419 Mary Hiott           29 F Charleston         SC 1:02:50 10:07 
  318  32  1230 Stephen Medley       34 M Pearisburg         VA 1:02:51 10:07 
  319  25  1194 Amanda Lanphere      27 F                       1:02:55 10:08 
  320  24  1154 Kyle Hinnant         42 M Gainesville        GA 1:02:56 10:08 
  321   8  1355 Sonya Terrell        47 F Gainesville        GA 1:02:57 10:08 
  322   1  1393 Karen Yossef         68 F Mt Pleasant        SC 1:03:07 10:10 
  323  21  1359 Kim Thompson         36 F Charlotte          NC 1:03:36 10:15 
  324  15  1396 Christine Zone       42 F                       1:03:37 10:15 
  325  20  1111 Kristine Geisler     30 F Mt Pleasant        SC 1:03:40 10:15 
  326  21  1112 Jan Gilbert          25 F Charleston         SC 1:03:41 10:15 
  327  22  1220 Cheryl Marshall      38 F North Charleston   SC 1:03:44 10:16 
  328   4  1129 Trisha Griffin       56 F Summerville        SC 1:03:44 10:16 
  329  19  1135 Jim Hadstate         27 M Columbia           SC 1:03:49 10:17 
  330   5  1329 Becky Simpson        55 F Prospect           KY 1:04:00 10:18 
  331   9  1487 Mindy Hester         49 F Charleston         SC 1:04:18 10:21 
  332  16  1156 Kelly Hodges         40 F Mount Pleasant     SC 1:04:21 10:22 
  333  33  1345 Patrick Tackitt      32 M Charleston         SC 1:04:33 10:24 
  334  34  1241 Saul Moise           33 M Miramar            FL 1:04:42 10:25 
  335  22  1047 Elizabeth Caldwell   22 F Johns Island       SC 1:04:43 10:25 
  336  20  1046 David Caldwell       53 M Memphis            TN 1:04:43 10:25 
  337   6  1032 Cynthia Brown        54 F Sullivan's Island  SC 1:04:49 10:26 
  338  16  1449 Jeff Yungmans        56 M Mt. Pleasant       SC 1:04:52 10:27 
  339  17  1167 Wayne Hunter         59 M Mt. Pleasant       SC 1:05:01 10:28 
  340  26  1376 Jill Whisonant       27 F Summerville        SC 1:05:26 10:32 
  341  23  1496 Valerie Durkalski    36 F Monks Corner       SC 1:05:35 10:34 
  342  21  1130 Adrienne Groh        33 F Mt. Pleasant       SC 1:05:44 10:35 
  343  22  1412 Elizabeth Wall       32 F Mt. Pleasant       SC 1:05:44 10:35 
  344  17  1060 Shelly Clark         40 F Mt Pleasant        SC 1:05:56 10:37 
  345   7  1476 Chris Ward           52 F Mt. Pleasant       SC 1:06:00 10:38 
  346  20  1375 Chris West           29 M Mt. Pleasant       SC 1:06:06 10:39 
  347  18  1460 John Mojonnier       59 M Summerville        SC 1:06:07 10:39 
  348  19  1340 Ferris Stewart       59 M Iop                SC 1:06:10 10:39 
  349  24  1483 Michelle Snyder      36 F Mt. Pleasant       SC 1:06:11 10:39 
  350  10  1435 Krista Cribb         46 F Hickory            NC 1:06:26 10:42 
  351  23  1107 Patricia Gailey      25 F Savannah           GA 1:06:36 10:44 
  352  23  1103 Sarah Gaalswyk       30 F Minnetonka         MN 1:06:55 10:47 
  353   6  1405 Mimi O'Brien         55 F Iop                SC 1:06:56 10:47 
  354   6  1347 Carl Tarpley         61 M Goose Creek        SC 1:07:00 10:47 
  355  24  1199 Julia Lesage         33 F Summerville        SC 1:07:10 10:49 
  356  27  1165 Dana Howell          29 F Mt. Pleasant       SC 1:07:23 10:51 
  357  25  1362 Bud Thurman          41 M                       1:07:29 10:52 
  358  21  1351 Mark Taylor          27 M Charleston         SC 1:07:54 10:56 
  359  35  1030 Joel Britt           34 M Charleston         SC 1:07:54 10:56 
  360   8  1370 Christine Wainwrigh  54 F                       1:08:01 10:57 
  361  24  1426 Phil Blevins         47 M Charleston         SC 1:08:02 10:57 
  362  11  1500 Michelle Thompson    49 F Mt. Pleasant       SC 1:08:16 11:00 
  363  18  1314 Anne Marie Schneide  40 F Durham             NC 1:08:17 11:00 
  364  19  1171 Karen Jahnke         42 F                       1:08:18 11:00 
  365  28  1225 Reese McFaddin       28 F Charleston         SC 1:08:18 11:00 
  366  25  1327 Kandace Sieracki     33 F Goose Creek        SC 1:08:35 11:03 
  367  12  1505 Lynn Clark           48 F Charleston         SC 1:08:44 11:04 
  368   6  1055 Caress Cauthen       20 F Florence           SC 1:09:34 11:12 
  369   1  1445 Abby Evans           12 F Mt. Pleasant       SC 1:09:36 11:12 
  370   7  1243 Catherine Moorehead  55 F                       1:09:41 11:13 
  371  29  1442 Loni Wolfson         28 F Mt. Pleasant       SC 1:09:57 11:16 
  372  20  1203 Michele Lichtenberg  40 F Summerville        SC 1:10:03 11:17 
  373  26  1215 Heather MacKey       33 F Summerville        SC 1:10:17 11:19 
  374  22  1173 James Jernigan       28 M Summerville        SC 1:10:21 11:20 
  375  36  1200 William Lesage       34 M Summerville        SC 1:10:39 11:23 
  376  21  1440 Cynthia Wall         42 F Mt. Pleasant       SC 1:11:13 11:28 
  377   8  1312 Cathy Savage         56 F Shelby             NC 1:11:14 11:28 
  378  20  1142 Joe Hamrick          59 M N.Charleston       SC 1:11:32 11:31 
  379   9  1382 Kathleen Wilder      57 F                       1:12:00 11:36 
  380   1  1411 Faye Davis           70 F Mt. Pleasant       SC 1:12:25 11:40 
  381  21  1432 Lindsay Martin       50 M Summerville        SC 1:12:28 11:40 
  382  27  1023 Erica Blender        30 F Goose Creek        SC 1:12:32 11:41 
  383  28  1065 Erin Colwell         32 F Charleston         SC 1:12:58 11:45 
  384  24  1157 Lauren Hoeferlin     25 F Charleston         SC 1:12:58 11:45 
  385  30  1249 Celeste Nelson       28 F Tampa              FL 1:13:00 11:45 
  386   4  1190 Stan Knight          68 M Iop                SC 1:13:31 11:50 
  387  29  1262 Tracie Osgood        34 F Charleston         SC 1:13:55 11:54 
  388   7  1333 Tony Smith           61 M                       1:13:55 11:54 
  389   2  1414 Beth Gerber          67 F Altamonte Sp       FL 1:14:03 11:56 
  390   8  1380 Bob Wilder           61 M                       1:14:17 11:58 
  391  25  1358 Rebecca Thomasson    24 F Summerville        SC 1:14:21 11:58 
  392  23  1336 Craig Sommer         28 M Goose Creek        SC 1:15:07 12:06 
  393  26  1263 Amanda Overton       22 F                       1:15:15 12:07 
  394  22  1488 Tina Ahlemann        41 F Summerville        SC 1:15:24 12:08 
  395   9  1324 Johnnie Shaw         60 M Fayettevillenc        1:15:34 12:10 
  396  31  1353 Laura Tellier        26 F Mt. Pleasant       SC 1:15:44 12:12 
  397  37  1395 Scott Zakos          30 M West Haven         CT 1:16:00 12:14 
  398  30  1378 Bocki White          33 F Mount Pleasant     SC 1:16:14 12:16 
  399  32  1469 Leanne Anderson      28 F N Charleston       SC 1:18:34 12:39 
  400  26  1413 Allan Cabading       42 M                       1:18:45 12:41 
  401  27  1502 Elizabeth Warren     24 F Isle Of Palms      SC 1:18:51 12:42 
  402  23  1504 Ladonna Pate         41 F Isle Of Palms      SC 1:18:51 12:42 
  403  24  1143 Anthony Hankinson    26 M Mount Pleasant     SC 1:19:00 12:43 
  404  32  1236 Lanny Miller         37 M Edgefield          SC 1:19:01 12:43 
  405  27  1439 Ben Pendarvis        40 M Mt. Pleasant       SC 1:21:09 13:04 
  406   7  1042 Caitlin Byrne        21 F                       1:24:00 13:31 
  407  25  1174 Judy Johns           35 F Longs              SC 1:24:20 13:35 
  408  33  1076 Holly Custis         28 F Graham             NC 1:27:06 14:01 
  409  21  1237 Larease Mims         57 M Eastover           SC 1:27:08 14:02 
  410   9  1285 Brenda Puckhaber     53 F                       1:27:43 14:07 
  411  34  1348 Charlsie Tarpley     28 F N. Chas.           SC 1:27:55 14:09 
  412  31  1295 Hazel Rider          33 F Summverille        SC 1:28:58 14:19 
  413  26  1213 Suzanne Lynn         35 F Mt. Pleasant       SC 1:29:05 14:21 
  414   2  1033 Donna Lea Brown      71 F Charleston         SC 1:40:08 16:07 
  415  27  1235 Belinda Miller       37 F Edgefield          SC 1:40:09 16:07