2005 Race Results

                     THE 13TH ANNUAL-RUN FOR THE CHILD
                    ISLE OF PALMS 5K CONNECTOR RUN/WALK
     Sponsored by The Exchange Club of MT. PLEASANT and ISLE OF PALMS
               MT. PLEASANT/ISLE OF PALMS,S.C. OCT. 1, 2005
    Results compiled by Race Management Systems(RMS), www.rmssports.com

                   ********** AWARDS LIST **************

               ********** FEMALE OVERALL RESULTS ***********
    1 Emily Johnson        26 Johns Island    SC   19:43 
    2 Jane Bouch           17 Charleston      SC   21:16 
    3 Kristen Champion     25 Charleston      SC   21:16 
                ********** MALE OVERALL RESULTS ***********
    1 Irv Batten           42 Summerville     SC   16:14 
    2 Mike Aiken           27 Mt Pleasant     SC   16:41 
    3 Marc Embler          48 Summerville     SC   17:55 

      **************** FEMALE MASTERS OVERALL RESULTS (40+)**************
    1 Beth Cavanaugh       44 Sullivan's Isla SC   23:05 

       **************** MALE MASTERS OVERALL RESULTS (40+)**************
    1 Richard Stephens     41 Summerville     SC   18:21 

     ********** FEMALE GRAND MASTERS OVERALL RESULTS (50+) **********
    1 Nancy Curry          58 Mt Pleasant     SC   25:33 

      ********** MALE GRAND MASTERS OVERALL RESULTS (50+) **********
    1 Joe Dipiro           50 Mt. Pleasant    SC   20:41 

         **************** AGE GROUP RESULTS *********************
                         FEMALE AGE GROUP:  1 - 12
    1 Frances Grimball     12 Mt Pleasant        SC   23:55 
    2 Tara Hadtstein       10 Iop                SC   26:54 
    3 Katelyn Odell        11 Mt. Pleasant       SC   28:24 
                          MALE AGE GROUP:  1 - 12
    1 William Rabb, Jr.    12 Summerville        SC   20:35 
    2 Marshall Mickalis    12 Chas               SC   21:21 
    3 Joel Jones           12 Charleston         SC   22:01 
                        FEMALE AGE GROUP:  13 - 17
    1 Meghan Kirwan        16 Mt. Pleasant       SC   21:38 
    2 Jennifer Johnson     17 Mt. Pleasant       SC   21:47 
    3 Samantha German      13 Mt. Pleasant       SC   22:42 
                         MALE AGE GROUP:  13 - 17
    1 Heyward Grimball     17 Mt Pleasant        SC   18:14 
    2 Conley Bryan         13 Mt. Pleasant       SC   18:20 
    3 Matthew Ellison      16 Charleston         SC   18:34 
                        FEMALE AGE GROUP:  18 - 21
    1 Kristin Hiserote     19 Charleston         SC   25:45 
    2 Jane Baker           21 Johns Island       SC   28:33 
    3 Crystal File         21 Isle Of Palms      SC   29:42 
                         MALE AGE GROUP:  18 - 21
    1 Michael Dole         20 Columbia           SC   21:18 
    2 Shea Van De Carr     20 Chillicothe        OH   30:51 
                        FEMALE AGE GROUP:  22 - 25
    1 Debra Zdankiewicz    23 Charleston         SC   22:26 
    2 Jean Piot            24 Sullivans Island   SC   25:36 
    3 Dena Piecuch         24 Goose Creek        SC   25:46 
                         MALE AGE GROUP:  22 - 25
    1 Hugh Knight          25 Charleston         SC   18:53 
    2 Aaron Embry          25 Mt. Pleasant       SC   20:23 
    3 Benjamin Tomkins     25 Charleston         SC   23:20 
                        FEMALE AGE GROUP:  26 - 29
    1 Jill King            28 Charleston         SC   24:44 
    2 Mary Kica            26 Mt. Pleasant       SC   24:45 
    3 Rebecca Lee          27 Mount Pleasant     SC   25:04 
                         MALE AGE GROUP:  26 - 29
    1 Ken Sprague          27 Mt. Pleasant       SC   24:06 
    2 Jason Fletcher       26 Charleston         SC   24:12 
    3 Tim Brooks           28                         24:25 
                        FEMALE AGE GROUP:  30 - 34
    1 Susan Rogers         33 Pawleys Island     SC   22:51 
    2 Kelly Owen           32 Charleston         SC   23:43 
    3 Cynthia Brown        34 Mt Pleasant        SC   26:19 
                         MALE AGE GROUP:  30 - 34
    1 Bobby Wilder         30 Myrtle Beach       SC   18:50 
    2 Craig Leach          34 Mt. Pleasant       SC   20:52 
    3 Matt Owen            33 Charleston         SC   21:22 
                        FEMALE AGE GROUP:  35 - 39
    1 Dianne Thesing       39 Mt. Pleasant       SC   24:43 
    2 Lorena Murphy        35 Myrtle Beach       SC   26:28 
    3 Shapton Shapiro      36 Mt Pleasant        SC   26:33 
                         MALE AGE GROUP:  35 - 39
    1 Jeremy Seamans       36 Mt. Pleasant       SC   18:59 
    2 Larry Salley         36 Charleston         SC   20:10 
    3 Mike Pitts           39 Mt Pleasant        SC   20:38 
                        FEMALE AGE GROUP:  40 - 44
    1 Eileen Thames        42 Mt. Pleasant       SC   23:32 
    2 Suzanne Woodhead     44 Edisto Island      SC   23:49 
    3 Mary Beth Hatheway   43 Armonte            NY   24:46 
                         MALE AGE GROUP:  40 - 44
    1 Paul Henson          42 Mt. Pleasant       SC   19:58 
    2 Ed Confer            44 Mt. Pleasant       SC   20:45 
    3 Jon Phillips         42 Goose Creek        SC   21:35 
                        FEMALE AGE GROUP:  45 - 49
    1 Lori Pope            48 Charleston         SC   25:18 
    2 Judi Olmstead        46 Mt. P              SC   25:59 
    3 Shelly Wilson        45 Central            SC   27:40 
                         MALE AGE GROUP:  45 - 49
    1 Randy Smith          45 Myrtle Beach       SC   19:35 
    2 Andrew Tedesco       49 Mt. Pleasant       SC   19:56 
    3 Jim Fann             49 Charleston         SC   20:51 
                        FEMALE AGE GROUP:  50 - 54
    1 Frances Peeples      50 Folly Beach        SC   29:49 
    2 Becky Ruppe          52 Goose Creek        SC   30:44 
    3 Elizabeth Eble       52 Mt Pleasant        SC   31:01 
                         MALE AGE GROUP:  50 - 54
    1 Arthur Gaddist       53 Goose Creek        SC   24:11 
    2 Stephen Schreiner    52 Denver             NC   24:59 
    3 David Lear           51 Charleston         SC   25:51 
                        FEMALE AGE GROUP:  55 - 59
    1 Pana Wilder          59                         29:07 
    2 Kathy Bustos         55 Mt. Pleasant       SC   30:11 
    3 Dianne Vaughn        57 Mt. Pleasant       SC   32:50 
                         MALE AGE GROUP:  55 - 59
    1 Joseph Losek         58 Mt. Pleasant       SC   24:54 
    2 Jim Edwards          55 Iop                SC   25:31 
    3 Peter Wertimer       56 Mount Pleasant     SC   26:22 
                        FEMALE AGE GROUP:  60 - 64
    1 Barbara Matis        61 Mt Pleasant        SC   46:02 
                         MALE AGE GROUP:  60 - 64
    1 John Sneed           62 Mt. Pleasant       SC   21:10 
    2 Donald Wright        61 Charleston         SC   22:56 
    3 Gary Melville        60 Charleston         SC   23:20 
                        FEMALE AGE GROUP:  65 - 69
    1 Andrea Volpe         69 Charleston         SC   36:22 
                         MALE AGE GROUP:  65 - 69
    1 Jimmy Adams          65 N. Augusta         SC   23:21 
    2 Jack Slapcinsky      65 Charleston         SC   28:57 
    3 Floyd Riley          65 St George          SC   35:19 
                        FEMALE AGE GROUP:  70 - 74
                         MALE AGE GROUP:  70 - 74
    1 Bob Walton           73 Charleston         SC   30:56 
    2 William Wheless      70 Greenville         SC   41:12 
                        FEMALE AGE GROUP:  75 - 99
    1 Garthedon Embler     75 Isle Of Palms      SC   40:07 
                         MALE AGE GROUP:  75 - 99
    1 Frank Blackett       75 Mt Pleasant        SC   41:02 

*************************************************************************************
*************************************************************************************
                     THE 13TH ANNUAL-RUN FOR THE CHILD
                    ISLE OF PALMS 5K CONNECTOR RUN/WALK
     Sponsored by The Exchange Club of MT. PLEASANT and ISLE OF PALMS
               MT. PLEASANT/ISLE OF PALMS,S.C. OCT. 1, 2005
    Results compiled by Race Management Systems(RMS), www.rmssports.com
Place Div No.   Name                Age S City               St Time    Pace  
===== === ===== =================== === = ================== == ======= ===== 
    1   1    25 Irv Batten           42 M Summerville        SC   16:14  5:14 
    2   1     2 Mike Aiken           27 M Mt Pleasant        SC   16:41  5:22 
    3   1   354 Marc Embler          48 M Summerville        SC   17:55  5:46 
    4   1   136 Heyward Grimball     17 M Mt Pleasant        SC   18:14  5:52 
    5   2    57 Conley Bryan         13 M Mt. Pleasant       SC   18:20  5:54 
    6   2   296 Richard Stephens     41 M Summerville        SC   18:21  5:55 
    7   3   110 Matthew Ellison      16 M Charleston         SC   18:34  5:59 
    8   1   477 Bobby Wilder         30 M Myrtle Beach       SC   18:50  6:04 
    9   1   173 Hugh Knight          25 M Charleston         SC   18:53  6:05 
   10   1   403 Jeremy Seamans       36 M Mt. Pleasant       SC   18:59  6:07 
   11   4   314 Marshall Vingi       13 M Charleston         SC   19:11  6:11 
   12   2   476 Randy Smith          45 M Myrtle Beach       SC   19:35  6:18 
   13   1   439 Emily Johnson        26 F Johns Island       SC   19:43  6:21 
   14   3   507 Andrew Tedesco       49 M Mt. Pleasant       SC   19:56  6:25 
   15   3   146 Paul Henson          42 M Mt. Pleasant       SC   19:58  6:26 
   16       307 Sanders Troy            M Goose Creek        SC   20:03  6:28 
   17   5   340 Steven Holshouser    16 M Tega Cay           SC   20:05  6:28 
   18   2   266 Larry Salley         36 M Charleston         SC   20:10  6:30 
   19   6   309 Tripp Tyler          15 M Mt. Pleasant       SC   20:11  6:30 
   20   7   107 Bryant Edwards       13 M Mt. Pleasant       SC   20:16  6:32 
   21   2   400 Aaron Embry          25 M Mt. Pleasant       SC   20:23  6:34 
   22   1   255 William Rabb, Jr.    12 M Summerville        SC   20:35  6:38 
   23   3   250 Mike Pitts           39 M Mt Pleasant        SC   20:38  6:39 
   24   1    95 Joe Dipiro           50 M Mt. Pleasant       SC   20:41  6:40 
   25   8   318 Nathan Wallace       13 M Summerville        SC   20:43  6:40 
   26   4    76 Ed Confer            44 M Mt. Pleasant       SC   20:45  6:41 
   27   4   514 Jim Fann             49 M Charleston         SC   20:51  6:43 
   28   2   418 Craig Leach          34 M Mt. Pleasant       SC   20:52  6:43 
   29   9   441 Marcus Gardner       17 M Mt. Pleasant       SC   21:07  6:48 
   30   5   480 Jim Denning          46 M Charleston         SC   21:08  6:48 
   31   1   421 John Sneed           62 M Mt. Pleasant       SC   21:10  6:49 
   32   6   492 Chip Johnson         47 M Spartanburg        SC   21:14  6:50 
   33   1    47 Jane Bouch           17 F Charleston         SC   21:16  6:51 
   34   1   469 Kristen Champion     25 F Charleston         SC   21:16  6:51 
   35   1    97 Michael Dole         20 M Columbia           SC   21:18  6:52 
   36  10   457 Jimmy Carroll        15 M Mt. Pleasant       SC   21:19  6:52 
   37   2   210 Marshall Mickalis    12 M Chas               SC   21:21  6:53 
   38   3   243 Matt Owen            33 M Charleston         SC   21:22  6:53 
   39  11   283 Seamus Shevlino      16 M Mount Pleasant     SC   21:25  6:54 
   40   5   424 Jon Phillips         42 M Goose Creek        SC   21:35  6:57 
   41   2   461 Meghan Kirwan        16 F Mt. Pleasant       SC   21:38  6:58 
   42   3   483 Jennifer Johnson     17 F Mt. Pleasant       SC   21:47  7:01 
   43   4   359 Paul Johnson         33 M                         22:01  7:06 
   44   3   165 Joel Jones           12 M Charleston         SC   22:01  7:06 
   45   7   100 Brian Dross          45 M Mt Pleasant        SC   22:02  7:06 
   46  12   382 Justin Weathersby    15 M Mt. Pleasant       SC   22:12  7:09 
   47   5   132 Stuart Grant         33 M Charleston         SC   22:14  7:10 
   48  13   484 Michael Speer        16 M Mt. Pleasant       SC   22:16  7:10 
   49   4   265 David Salley         11 M Charleston         SC   22:25  7:13 
   50   2   336 Debra Zdankiewicz    23 F Charleston         SC   22:26  7:13 
   51   4   126 Samantha German      13 F Mt. Pleasant       SC   22:42  7:19 
   52   5    87 Hayley Daen          13 F Mt Pleasant        SC   22:43  7:19 
   53   4   428 Steve Robling        35 M Mt. Pleasant       SC   22:50  7:21 
   54   1   504 Susan Rogers         33 F Pawleys Island     SC   22:51  7:22 
   55   6   503 Kevin Rogers         33 M Pawleys Island     SC   22:53  7:22 
   56   5   138 Lukas Hadtstein      12 M Iop                SC   22:54  7:23 
   57  14    82 Matt Corontzes       17 M Clemson            SC   22:54  7:23 
   58   2   335 Donald Wright        61 M Charleston         SC   22:56  7:23 
   59   8   407 Robert Ehlinger      45 M Isle Of Palms      SC   22:57  7:24 
   60   6   219 Joshua Morrison      12 M Mt Pleasant        SC   23:00  7:24 
   61   1    62 Beth Cavanaugh       44 F Sullivan's Island  SC   23:05  7:26 
   62   7   194 John Lydon           31 M Mount Pleasant     SC   23:11  7:28 
   63   5   491 John Champion        37 M Daniel Island      SC   23:18  7:30 
   64   3   209 Gary Melville        60 M Charleston         SC   23:20  7:31 
   65   3   398 Benjamin Tomkins     25 M Charleston         SC   23:20  7:31 
   66   1   353 Jimmy Adams          65 M N. Augusta         SC   23:21  7:31 
   67   2   481 Eileen Thames        42 F Mt. Pleasant       SC   23:32  7:35 
   68   6   467 Monica Reed Ramsey   14 F Mt. Pleasant       SC   23:37  7:36 
   69   9   414 Paul Rienzo          47 M Charleston         SC   23:39  7:37 
   70   7    43 William Bloder       12 M Mt. Pleasant       SC   23:43  7:38 
   71   2   242 Kelly Owen           32 F Charleston         SC   23:43  7:38 
   72   6    45 Tim Boone            38 M Mt Pleasant        SC   23:45  7:39 
   73  15   176 Brad Kraemer         15 M Mt Pleasant        SC   23:47  7:40 
   74  16    66 Christian Cherry     13 M Johns Island       SC   23:47  7:40 
   75   7   522 Dan Helton           38 M N. Charleston      SC   23:49  7:40 
   76   3   519 Suzanne Woodhead     44 F Edisto Island      SC   23:49  7:40 
   77  17   231 Jacob Nussbaum       15 M Charleston         SC   23:52  7:41 
   78   7   416 Catherine Johnson    17 F Moncks Corner      SC   23:55  7:42 
   79   1   135 Frances Grimball     12 F Mt Pleasant        SC   23:55  7:42 
   80  18   258 Evan Reinhold        13 M Mt. Pleasant       SC   24:02  7:44 
   81   2   446 Ken Sprague          27 M Mt. Pleasant       SC   24:06  7:46 
   82   8    99 Abigail Droge        15 F                         24:07  7:46 
   83   6   252 Wesley Privette      42 M Summerville        SC   24:08  7:46 
   84   2   122 Arthur Gaddist       53 M Goose Creek        SC   24:11  7:47 
   85   3   119 Jason Fletcher       26 M Charleston         SC   24:12  7:48 
   86   4   158 Derek Howard         25 M Isle Of Palms      SC   24:14  7:48 
   87   5   111 Michael Ellisor      24 M Charleston         SC   24:20  7:50 
   88   4   360 Tim Brooks           28 M                         24:25  7:52 
   89   5   187 Wayne Lee            27 M Mount Pleasant     SC   24:35  7:55 
   90   9   205 Laura Mclaughlin     15 F Mt Pleasant        SC   24:39  7:56 
   91   8    58 Jack Buchanan        37 M Mt. Pleasant       SC   24:40  7:57 
   92   1   384 Dianne Thesing       39 F Mt. Pleasant       SC   24:43  7:58 
   93   2   399 Jill King            28 F Charleston         SC   24:44  7:58 
   94   7   487 Tony Morga           41 M Hanahan            SC   24:45  7:58 
   95   3   401 Mary Kica            26 F Mt. Pleasant       SC   24:45  7:58 
   96  10   397 Sarah Steinberg      15 F Charleston         SC   24:45  7:58 
   97   4   143 Mary Beth Hatheway   43 F Armonte            NY   24:46  7:59 
   98  19   237 Clarence Oree        13 M Sullivan's Island  SC   24:48  7:59 
   99   1   192 Joseph Losek         58 M Mt. Pleasant       SC   24:54  8:01 
  100   5   217 Amy Moring           43 F Mt. Pleasant       SC   24:58  8:02 
  101   6   229 James New            23 M North Charleston   SC   24:58  8:03 
  102   3   275 Stephen Schreiner    52 M Denver             NC   24:59  8:03 
  103  10   470 Michael Craine       47 M Hanahan            SC   25:01  8:03 
  104   4   186 Rebecca Lee          27 F Mount Pleasant     SC   25:04  8:04 
  105   8   348 Matt Post            32 M Goose Creek        SC   25:05  8:05 
  106   9   315 Joe Virgilio         31 M Mt. Pleasant       SC   25:06  8:05 
  107  10    74 Charles Colburn      32 M Mt Pleasant        SC   25:07  8:06 
  108   6   212 Marlys Modica        43 F Mt Pleasant        SC   25:09  8:06 
  109   7   272 Chris Schreiner      22 M Denver             NC   25:16  8:08 
  110   8   206 Jeff Mcmeans         22 M Summerville        SC   25:17  8:09 
  111   1   251 Lori Pope            48 F Charleston         SC   25:18  8:09 
  112  11   346 Wayne Nesbitt        33 M Charleston         SC   25:24  8:11 
  113   6   383 Jonathan Sullivan    26 M Mt. Pleasant       SC   25:26  8:11 
  114  11   426 Emily Walterhouse    16 F Goose Creek        SC   25:26  8:11 
  115   7   379 John Moore           26 M Charleston         SC   25:28  8:12 
  116   8    88 Eric Davidson        11 M Mt Pleasant        SC   25:29  8:12 
  117   8   130 Jeff Goodwin         40 M Louisville         KY   25:29  8:13 
  118   2   109 Jim Edwards          55 M Iop                SC   25:31  8:13 
  119   4   164 Eric Jones           60 M Morgantown         WV   25:31  8:13 
  120   9   432 Andy Evans           25 M Mt. Pleasant       SC   25:32  8:14 
  121   1    86 Nancy Curry          58 F Mt Pleasant        SC   25:33  8:14 
  122  10   189 David Lincoln        25 M Goose Creek        SC   25:34  8:14 
  123   3   391 Jean Piot            24 F Sullivans Island   SC   25:36  8:15 
  124  11    75 Jay Coleman          25 M Columbia           SC   25:44  8:17 
  125   5   168 Kristin Kanwischer   27 F Folly Beach        SC   25:44  8:17 
  126   1   154 Kristin Hiserote     19 F Charleston         SC   25:45  8:18 
  127   4   249 Dena Piecuch         24 F Goose Creek        SC   25:46  8:18 
  128       463 Gwen Hooffstetter       F Folly Beach        SC   25:47  8:18 
  129  12   479 Cayla Campbell       14 F Mt. Pleasant       SC   25:47  8:18 
  130  13   196 Julia Mack           15 F Mt Pleasant        SC   25:47  8:18 
  131   4   488 David Lear           51 M Charleston         SC   25:51  8:19 
  132  14   253 Maddie Provo         16 F Charleston         SC   25:53  8:20 
  133   6   277 Eva Serber           29 F Charleston         SC   25:55  8:21 
  134   2   234 Judi Olmstead        46 F Mt. P              SC   25:59  8:22 
  135  15   521 Jessica Helton       13 F N. Charleston      SC   26:13  8:26 
  136   9   411 Joshua Chambers      11 M N. Charleston      SC   26:13  8:26 
  137   9   306 Wendel Trotter       38 M Pelzer             SC   26:13  8:27 
  138  16   465 Amanda Koeper        16 F Mt. Pleasant       SC   26:15  8:27 
  139  10   114 John Fanning         38 M Mt. Pleasant       SC   26:18  8:28 
  140   3    55 Cynthia Brown        34 F Mt Pleasant        SC   26:19  8:29 
  141   3   323 Peter Wertimer       56 M Mount Pleasant     SC   26:22  8:29 
  142   7    70 Catherine Clifton    26 F Mt. Pleasant       SC   26:26  8:31 
  143  17   482 Lauren Haviland      17 F Mt. Pleasant       SC   26:28  8:31 
  144   2   478 Lorena Murphy        35 F Myrtle Beach       SC   26:28  8:31 
  145   3   282 Shapton Shapiro      36 F Mt Pleasant        SC   26:33  8:33 
  146  11   430 Steve Thomas         45 M Mt. Pleasant       SC   26:34  8:33 
  147  12   260 Rusty Richardson     48 M Mullin             SC   26:44  8:36 
  148  12   256 Matthew Raplenovich  24 M Mount Pleasant     SC   26:48  8:38 
  149   8   247 Mark Perron          27 M Mt. Pleasant       SC   26:51  8:39 
  150   2   139 Tara Hadtstein       10 F Iop                SC   26:54  8:40 
  151  18   431 Katie Cisewski       14 F Isle Of Palms      SC   26:58  8:41 
  152   7   406 Terri Ehlinger       40 F Isle Of Palms      SC   26:58  8:41 
  153  19    53 Cara Brotherston     13 F Isle Of Palms      SC   26:59  8:41 
  154   4   254 Rebecca Pugh         35 F Mt. Pleasant       SC   27:01  8:42 
  155   4   220 Cathy Morse          34 F Mt Pleasant        SC   27:03  8:43 
  156   5   489 Jennifer Davis       37 F Charleston         SC   27:05  8:43 
  157   8    37 Inge Bjerager        41 F North Charleston   SC   27:12  8:46 
  158  11   121 Craig Forte          35 M Daniel Island      SC   27:19  8:48 
  159   9   345 Alphonso Nesbitt     43 M Charleston         SC   27:24  8:50 
  160  13   303 Mickey Timms         48 M Mt Pleasant        SC   27:26  8:50 
  161   4   302 John Thompson        58 M Isle Of Palms      SC   27:27  8:51 
  162   9   500 Jon Moore            26 M Charleston         SC   27:30  8:51 
  163   6   248 Sheila Perry         37 F Isle Of Palms      SC   27:30  8:52 
  164   9   420 Lesly Davidson       42 F Isle Of Palms      SC   27:31  8:52 
  165   5   389 Patricia Crapps      24 F Mt. Pleasant       SC   27:34  8:53 
  166  10    85 Brian Cummings       28 M Mount Pleasant     SC   27:34  8:53 
  167   5   153 Tina Hirsig          31 F Charleston         SC   27:35  8:53 
  168   6   376 Doris Widmann        33 F                         27:37  8:54 
  169   8   499 Heidi Bucheit        28 F Daniel Island      SC   27:39  8:54 
  170   3   329 Shelly Wilson        45 F Central            SC   27:40  8:54 
  171   9   152 Mary Hiott           27 F Manning            SC   27:40  8:55 
  172   6    51 Heather Briley       25 F Charleston         SC   27:43  8:56 
  173   7    49 Lisa Boykin          23 F Awendaw            SC   27:43  8:56 
  174  10    79 Dianna Cook          40 F Goose Creek        SC   27:44  8:56 
  175  10   502 Modesto Guevard      42 M San Antonio        TX   27:49  8:58 
  176   4   312 Carolyn Varndell     49 F Mt. Pleasant       SC   28:04  9:03 
  177  11    32 Josh Berry           28 M Isle Of Palms      SC   28:05  9:03 
  178  11   280 Todd Shaffer         43 M Ladson             SC   28:10  9:04 
  179   7   321 Shannon Ward         32 F Clemson            SC   28:10  9:04 
  180   5   528 Jim Lamb             62 M Easley             SC   28:15  9:06 
  181   5   408 Patty Randinelli     48 F Isle Of Palms      SC   28:16  9:06 
  182   7    30 Melissa Bernard      35 F Mt Pleasant        SC   28:18  9:07 
  183   8   232 Amy O'dell           39 F Mount Pleasant     SC   28:24  9:09 
  184   3   404 Katelyn Odell        11 F Mt. Pleasant       SC   28:24  9:09 
  185  12    11 Brian Aiken          34 M Mount Pleasant     SC   28:28  9:10 
  186   6   202 Jill Maxon           48 F Alpharetta         GA   28:30  9:11 
  187  20   474 Lisa Carter          15 F Goose Creek        SC   28:31  9:11 
  188  14   475 Rick Carter          49 M Eutawville         SC   28:32  9:11 
  189   8   230 Shannon Nofsinger    33 F Mt. P              SC   28:32  9:11 
  190   2    16 Jane Baker           21 F Johns Island       SC   28:33  9:12 
  191   5    65 Sam Chaney           52 M Mt. Pleasant       SC   28:33  9:12 
  192   8   162 Rebecca Johnston     23 F Mount Pleasant     SC   28:34  9:12 
  193  12   113 Bill Evans           36 M Isle Of Palms      SC   28:37  9:13 
  194   9   390 Heather Condon       36 F Sullivans Island   SC   28:39  9:13 
  195  15    27 Wesley Beigel        48 M Mt Pleasant        SC   28:39  9:14 
  196  12    77 Jim Conley           26 M Charleston         SC   28:42  9:14 
  197  10   161 Leah Jacobson        29 F Mt. Pleasant       SC   28:43  9:15 
  198   5   204 Scott Mckenzie       58 M Columbia           SC   28:49  9:17 
  199  21   300 Margot Syracuse      13 F Mt. Pleasant       SC   28:51  9:18 
  200  10    29 Diana Bergdorf       39 F Mt Pleasant        SC   28:52  9:18 
  201  12   334 Bruce Woods          42 M Mt Pleasant        SC   28:53  9:18 
  202   9   388 Lauren Miller        23 F Mt. Pleasant       SC   28:54  9:18 
  203  11   295 Hillarie Stecker     35 F Mt. Pleasant       SC   28:55  9:19 
  204   2   292 Jack Slapcinsky      65 M Charleston         SC   28:57  9:19 
  205   6   301 Richard Syracuse     56 M Mt. Pleasant       SC   28:58  9:20 
  206  10   415 Alex Noel            11 M Goose Creek        SC   28:59  9:20 
  207   9    60 Caroline Byrd        32 F Sullivan's Island  SC   29:00  9:21 
  208  11   216 Lark Morgan          42 F Tucker             GA   29:04  9:22 
  209  11    21 Austin Barrington     9 M Isle Of Palms      SC   29:05  9:22 
  210  12    17 Wendy Ballard        36 F Charleston         SC   29:05  9:22 
  211   2   357 Pana Wilder          59 F                         29:07  9:23 
  212  13   284 Kevin Short          39 M Goose Creek        SC   29:08  9:23 
  213  16   355 Ken Forster          48 M Mt. Pleasant       SC   29:08  9:23 
  214   4   449 Rhianna Sherlock     11 F                         29:10  9:24 
  215   6   239 Jackie Oree          53 M Sullivan's Island  SC   29:11  9:24 
  216  11    38 K Black              28 F Charleston         SC   29:14  9:25 
  217  10   520 Stephanie Powell     22 F Charleston         SC   29:14  9:25 
  218   7    54 Sandra Brotherton    49 F Island Of Palms    SC   29:18  9:26 
  219  22   270 Kyra Schaeffer       15 F Charleston         SC   29:19  9:27 
  220  12   103 Jill Durbin          42 F Central            SC   29:20  9:27 
  221  17   459 Greg Melson          48 M Pawleys Island     SC   29:27  9:29 
  222  13   352 Jason Watkins        28 M Charleston         SC   29:35  9:32 
  223  13   437 Kimberly Porter      38 F Charleston         SC   29:40  9:33 
  224  10   438 Aimee Mcrae          32 F Charleston         SC   29:41  9:34 
  225   3   117 Crystal File         21 F Isle Of Palms      SC   29:42  9:34 
  226   8   150 Lori Hinman          47 F Arlington          VA   29:42  9:34 
  227   9   304 Denise Tortorelli    47 F Goose Creek        SC   29:44  9:34 
  228  13   185 Gigi Lattimore       44 F Fountain Inn       SC   29:44  9:34 
  229  13   240 David Osgood         31 M James Island       SC   29:46  9:35 
  230  11    98 Krissy Douglass      24 F Charleston         SC   29:46  9:35 
  231   1   245 Frances Peeples      50 F Folly Beach        SC   29:49  9:36 
  232  23   466 Preller Chambers     15 F Mt. Pleasant       SC   29:50  9:36 
  233   7   454 Randy Foote          59 M Asheville          NC   29:50  9:37 
  234  14   453 Wendi Goodson        30 M Arden              NC   29:50  9:37 
  235  24   464 Meghan Ward          17 F Mt. Pleasant       SC   30:06  9:42 
  236   6   392 Tom Berry            60 M Charleston         SC   30:08  9:42 
  237   3   511 Kathy Bustos         55 F Mt. Pleasant       SC   30:11  9:43 
  238  11   311 Bernadette Vanslyck  34 F Raleigh            NC   30:14  9:44 
  239  14   523 Cesar Villanueva     37 M Orlando            FL   30:19  9:46 
  240  14   517 Greg Rowland         29 M Greer              SC   30:27  9:48 
  241  12   516 Julie Anderson       26 F Charleston         SC   30:29  9:49 
  242  14   402 Michele Seekings     37 F Charleston         SC   30:31  9:50 
  243  15   127 Ryan Gesser          33 M Hanahan            SC   30:33  9:50 
  244   8    80 Raymond Cook         58 M North Charleston   SC   30:34  9:51 
  245  16   450 Everett Sherlock     33 M                         30:35  9:51 
  246  12    26 Tamara Beckett       23 F Charleston         SC   30:41  9:53 
  247   2   351 Becky Ruppe          52 F Goose Creek        SC   30:44  9:54 
  248   4   118 Erin Finn            18 F Johns Island       SC   30:45  9:54 
  249  15    90 Kathleen Defilippo   38 F Mt. P              SC   30:45  9:54 
  250  13   322 Rebecca Wells        25 F Charleston         SC   30:47  9:55 
  251  25   413 Amy Simmons          15 F Moncks Corner      SC   30:50  9:56 
  252   2   310 Shea Van De Carr     20 M Chillicothe        OH   30:51  9:56 
  253  12   356 Heidi Klebingot      34 F                         30:52  9:56 
  254  13   184 Christine Latham     26 F Mt. Pleasant       SC   30:54  9:57 
  255   1   320 Bob Walton           73 M Charleston         SC   30:56  9:58 
  256  13   385 Christy Cottone      34 F Mt. Pleasant       SC   30:58  9:58 
  257  16   267 Misty Sanders        37 F North Charleston   SC   31:00  9:59 
  258  12   405 Ethan Billingsley    12 M N. Charleston      SC   31:00  9:59 
  259  14    33 Bridget Bettelli     24 F Iop                SC   31:00  9:59 
  260   3   104 Elizabeth Eble       52 F Mt Pleasant        SC   31:01  9:59 
  261  14   342 Maria Mills          27 F Isle Of Palms      SC   31:04 10:00 
  262  14   328 Meridith Williams    33 F Mt. Pleasanst      SC   31:06 10:01 
  263  15   276 Kay Self             23 F Charleston         SC   31:07 10:01 
  264  14   261 Treva Roberts        44 F Mt. Pleasant       SC   31:08 10:02 
  265  16   142 Hillary Harper       25 F Charleston         SC   31:08 10:02 
  266  10   257 Beth Reid            47 F Winnsboro          SC   31:17 10:04 
  267  13   412 Sean Mcdowell        11 M Goose Creek        SC   31:22 10:06 
  268  15   349 Mary Frances Prosse  26 F Coats              NC   31:28 10:08 
  269  26   102 Aryn Durbin          16 F Central            SC   31:29 10:08 
  270  17   268 Laura Sargeant       36 F Mt Pleasant        SC   31:30 10:09 
  271  15   297 Brad Stober          29 M Folly Beach        SC   31:31 10:09 
  272   5   434 Courtney Wood         8 F Mt. Pleasant       SC   31:32 10:09 
  273  16   274 Kellee Schreiner     26 F Mount Pleasant     SC   31:33 10:09 
  274   7   429 Mark Smith           53 M Mt. Pleasant       SC   31:33 10:10 
  275  15   137 Melina Griss         30 F Charleston, Sc     IN   31:37 10:11 
  276  11    50 Dawn Boyles          47 F Mount Pleasant     SC   31:37 10:11 
  277   7   490 Rubert Nicolai       60 M Charleston         SC   31:41 10:12 
  278  17   501 Lori Friesth         27 F Lenexa             KS   31:46 10:14 
  279  14   458 Dylan Melson         10 M Pawleys Island     SC   31:47 10:14 
  280  15   133 Russell Green        39 M Hanahan            SC   31:58 10:18 
  281  18   140 Christy Hammett      29 F Mt Pleasant        SC   31:59 10:18 
  282  19   305 Suzanne Townsend     26 F Augusta            GA   32:01 10:19 
  283   8   451 William Gustafson    50 M Summerville        SC   32:02 10:19 
  284  20   246 Anna Pepin           27 F Evans              GA   32:02 10:19 
  285  21   518 Laura Anderson       28 F Charleston         SC   32:02 10:19 
  286  17   456 Stephanhie Borholm   24 F N. Charleston      SC   32:06 10:20 
  287  15   460 William Mimms        10 M Pawleys Island     SC   32:08 10:21 
  288  16    12 Remy Allen           31 F Charleston         SC   32:09 10:21 
  289  16   498 Tom Kruse            39 M Mt. Pleasant       SC   32:10 10:21 
  290  18   171 Maggie Kelley        38 F Mt Pleasant        SC   32:10 10:22 
  291  16   108 Clif Edwards         12 M Iop                SC   32:17 10:24 
  292  18   333 Allison Wood         23 F Charleston         SC   32:25 10:26 
  293   5    18 Brittany Ballinger   20 F Charleston         SC   32:26 10:27 
  294  19    19 Danielle Ballinger   23 F Charleston         SC   32:26 10:27 
  295  17   208 Shannon Mcswain      33 F North Charleston   SC   32:41 10:31 
  296  15    44 Amy Blue             42 F Charleston         SC   32:41 10:31 
  297  18   116 Tracy Ferro          32 F Mt Pleasant        SC   32:46 10:33 
  298   4   313 Dianne Vaughn        57 F Mt. Pleasant       SC   32:50 10:35 
  299  12   427 Jeannie Fell         49 F Mt. Pleasant       SC   32:50 10:35 
  300  22   241 Fran Overdorf        26 F Charleston         SC   32:52 10:35 
  301   9   214 Robert Moise         57 M Charleston         SC   32:53 10:35 
  302  19    71 Sara Cobb            36 F Folly Beach             32:57 10:37 
  303  20   433 Cindy Kimbrell       37 F Mt. Pleasant       SC   33:02 10:38 
  304  20   448 Josie Oakley         23 F Mt. Pleasant       SC   33:04 10:39 
  305  16   386 Troy Sanders         29 M Goose Creek        SC   33:04 10:39 
  306  21   447 Mary Catherine Groo  22 F Atlanta            GA   33:04 10:39 
  307  17   218 Dylan Moring         12 M Mt. Pleasant       SC   33:18 10:43 
  308  21   396 Ashley Davis         36 F Mt. Pleasant       SC   33:22 10:45 
  309  19   443 Tricia Buckley       31 F Sullivans Island   SC   33:26 10:46 
  310  16   281 Susan Shannon        44 F Charleston         SC   33:27 10:46 
  311   8    34 Marty Bettelli       60 M Isle Of Palms      SC   33:31 10:48 
  312  20   288 Jennifer Smith       30 F Charleston         SC   33:35 10:49 
  313  21   129 Diane Girardeau      32 F Mount Pleasant     SC   33:35 10:49 
  314  10   244 Doug Pait            57 M Charleston         SC   33:37 10:50 
  315  18   508 Brent Bailey          8 M Isle Of Palms      SC   33:42 10:51 
  316  17    52 Janet Broome         43 F Spartanburg        SC   33:47 10:53 
  317   6   197 Lauren Maltese       21 F Awendaw            SC   33:48 10:53 
  318  22    91 Meg Demay            33 F Rockingham         NC   33:54 10:55 
  319  23   233 Nonoko Okada         29 F Charleston         SC   33:59 10:57 
  320  19   190 Blake Lipscomb       10 M Mt. P              SC   34:03 10:58 
  321  18   191 Gary Lipscomb        47 M Mt. P              SC   34:03 10:58 
  322  17   468 Bobby Wheeler        32 M Atlanta            GA   34:07 10:59 
  323  18   339 Davis Henderson      32 M Mt. Pleasant       SC   34:07 10:59 
  324  18   317 Cynthia Wahl         40 F Mt Pleasant        SC   34:11 11:01 
  325  23    63 Jennifer Cercone     31 F Charleston         SC   34:18 11:03 
  326  19   211 Andrew Miller        31 M Charleston         SC   34:18 11:03 
  327  22   169 Clare Kaye           37 F Mt Pleasant        SC   34:20 11:03 
  328   5   513 Clara Hogan          56 F Mt. Pleasant       SC   34:32 11:07 
  329  13   123 Marilyn Gaddist      48 F Goose Creek        SC   34:38 11:09 
  330  27   289 Sarah Smyth          13 F Mt Pleasant        SC   34:39 11:10 
  331  28   395 Lucy Houting         13 F Mt. Pleasant       SC   34:39 11:10 
  332  29   455 Maradith Shaffer     14 F Ladson             SC   34:43 11:11 
  333   6   147 Waylor Herggeler      9 F Iop                SC   34:45 11:11 
  334  19   263 Melisa Rowland       42 F Iop                SC   34:46 11:12 
  335  23   347 Samantha Noel        36 F Goose Creek        SC   34:48 11:12 
  336  13   495 Jeremy Lowery        25 M Marietta           GA   34:49 11:13 
  337  22   494 Laura Hughes         22 F Charleston         SC   34:50 11:13 
  338  14   290 Stephanie Sons       47 F Mt. P              SC   35:01 11:17 
  339   9   125 Richard Gaskalla     53 M Isle Of Palms      SC   35:05 11:18 
  340  13    28 Terry Belland        42 M Summerville        SC   35:09 11:19 
  341  23   380 Elizabeth Clayton    23 F Charleston         SC   35:15 11:21 
  342  30   124 Brittany Garritano   15 F Mount Pleasant     SC   35:15 11:21 
  343  24   381 Crystal Warmoth      25 F Charleston         SC   35:16 11:21 
  344   3   506 Floyd Riley          65 M St George          SC   35:19 11:22 
  345   9   264 Sam Ruff             60 M North Charleston   SC   35:19 11:22 
  346  20   417 Reagan Looney        11 M Charleston         SC   35:20 11:23 
  347  20    67 Christine Ciocco     41 F Mount Pleasant     SC   35:26 11:25 
  348  31   472 Claire Racinos       14 F Mt. Pleasant       SC   35:30 11:26 
  349  21   224 James Near, Iii      12 M Mt Pleasant        SC   35:36 11:28 
  350  14   445 Doug Peterson        40 M Mt. Pleasant       SC   35:46 11:31 
  351  24   444 Donna Patterson      35 F Mt. Pleasant       SC   35:46 11:31 
  352   6   163 Debbie Jones         59 F Morgantown         WV   35:57 11:35 
  353  24   262 Sonya Rouse          27 F Martinez           GA   36:09 11:38 
  354  25   223 Shelbie Near         36 F Mt Pleasant        SC   36:14 11:40 
  355  10   222 Jim Near             50 M Mt Pleasant        SC   36:14 11:40 
  356  25   235 Amy Olson            26 F Daniel Island      SC   36:15 11:41 
  357  24    35 Amy Bevis            30 F Mt Pleasant        SC   36:18 11:41 
  358   1   316 Andrea Volpe         69 F Charleston         SC   36:22 11:43 
  359   4   273 Kandy Schreiner      50 F Denver             NC   36:29 11:45 
  360  26   330 Becky Wimmer         37 F Charleston         SC   36:33 11:46 
  361   7    42 Emily Blestel        20 F North Charleston   SC   36:36 11:47 
  362  25   225 Allison Neason       31 F Mt Pleasant        SC   36:41 11:49 
  363  20   226 Dan Neason           31 M Mt Pleasant        SC   36:41 11:49 
  364  25   435 Traci Cromer         25 F Mt. Pleasant       SC   36:43 11:49 
  365  17   436 Drew Cromer          26 M Mt. Pleasant       SC   36:44 11:50 
  366  22   409 Carson Smith          9 M Isle Of Palms      SC   36:46 11:50 
  367  27   285 Robin Short          36 F Goose Creek        SC   36:47 11:51 
  368  26    31 Jessica Berry        27 F Isle Of Palms      SC   36:49 11:51 
  369  26   526 Ashley Ramsey        31 F Charleston         SC   37:02 11:56 
  370  27   299 Nicole Streetman     33 F Isle Of Palms      SC   37:15 12:00 
  371  26   341 Julie Mckinney       24 F Charleston         SC   37:46 12:10 
  372   7   387 Brittany Daneault    12 F Summerville        SC   37:51 12:11 
  373  28   509 Elizabeth Carroll    36 F Irmo               SC   38:38 12:26 
  374  28   510 Michelle Crabtreet   31 F Mt. Pleasant       SC   38:38 12:26 
  375  23   293 Evan Stafford        12 M Isle Of Palms      SC   39:00 12:34 
  376  10   201 Bill Matis           62 M Mt Pleasant        SC   39:31 12:44 
  377  15   291 Woody Sons           43 M Mt. P              SC   39:37 12:45 
  378  29   193 Colleen Lydon        31 F Mount Pleasant     SC   39:50 12:50 
  379   1   419 Garthedon Embler     75 F Isle Of Palms      SC   40:07 12:55 
  380  24   160 Jackson Inabinett     9 M Charleston         SC   40:43 13:07 
  381  19   159 Craig Inabinett      45 M Charleston         SC   40:46 13:08 
  382  15    89 Linda Dearman        46 F Statesville        NC   41:02 13:13 
  383   1    39 Frank Blackett       75 M Mt Pleasant        SC   41:02 13:13 
  384   2   326 William Wheless      70 M Greenville         SC   41:12 13:16 
  385   7   128 Rosalind Giddens     55 F Charleston         SC   41:20 13:19 
  386  20   149 Bruce Hinman         47 M Arlington          VA   41:35 13:24 
  387  32    14 Mary Arthur          13 F Mt. Pleasant       SC   41:36 13:24 
  388  16    13 Catherine Arthur     48 F Mt. Pleasant       SC   41:37 13:24 
  389  11   259 Herb Rentz           57 M Winnsboro          SC   41:59 13:31 
  390  21   332 Joni Wimmer          40 F Walnut Cove        NC   45:20 14:36 
  391  21   331 Dawson Wimmer        45 M Walnut Cove        NC   45:21 14:36 
  392   1   200 Barbara Matis        61 F Mt Pleasant        SC   46:02 14:49 
  393  17   144 Andrew Hawk          39 M Charleston         SC   50:12 16:10 
  394  22   452 Dawn Thomas          44 F Charleston         SC   51:02 16:26 
  395  16   172 Patrick Kiernan      44 M Mt Pleasant        SC 1:01:13 19:43 

************************************************************************************
************************************************************************************

                    THE 13TH ANNUAL-RUN FOR THE CHILD
                   ISLE OF PALMS 10K CONNECTOR RUN/WALK
     Sponsored by The Exchange Club of MT. PLEASANT and ISLE OF PALMS
               MT. PLEASANT/ISLE OF PALMS,S.C. OCT. 1, 2005
    Results compiled by Race Management Systems(RMS), www.rmssports.com

                   ********** AWARDS LIST **************

               ********** FEMALE OVERALL RESULTS ***********
    1 Anne Wyman Cipolla   30 Charleston      SC   38:01 
    2 Heather Nichols      23 Mt. Pleasant    SC   41:01 
    3 Stephanie Lundeby    22 Ladson          SC   41:54 
                ********** MALE OVERALL RESULTS ***********
    1 Hudson Belk          25 Charleston      SC   35:55 
    2 Andrew Morgan        24                      36:57 
    3 Eric Ruckel          41 Mt. Pleasant    SC   37:04 

      **************** FEMALE MASTERS OVERALL RESULTS (40+)**************
    1 Cheryl Thigpen       42 Tulsa           OK   44:21 

       **************** MALE MASTERS OVERALL RESULTS (40+)**************
    1 Mark Friedrich       49 Iop             SC   37:42 

     ********** FEMALE GRAND MASTERS OVERALL RESULTS (50+) **********
    1 Nitsa Calas          50 Charleston      SC   51:20 

      ********** MALE GRAND MASTERS OVERALL RESULTS (50+) **********
    1 Dan Clapper          52 N. Charleston   SC   41:28 

         **************** AGE GROUP RESULTS *********************
                          MALE AGE GROUP:  1 - 12
    1 Felix Hadtstein      10 Iop                SC   46:16 
    2 Justin Curewitz      10 Isle Of Palms      SC   52:38 
    3 Brandon Wood         10 Mt. Pleasant       SC   54:38 
                        FEMALE AGE GROUP:  13 - 17
                         MALE AGE GROUP:  13 - 17
    1 Samuel Mccauley      13 Mt Pleasant        SC   48:38 
    2 Kyle Merritt         17 Pooler             GA   52:48 
    3 Conner Anderson      13 Mount Pleasant     SC   55:44 
                        FEMALE AGE GROUP:  18 - 21
    1 Carla Stanley        20 Charleston         SC   51:57 
    2 Kristen Trace        20 Charleston         SC   57:33 
    3 Mercer Cronemeyer    21 Charleston         SC   57:46 
                         MALE AGE GROUP:  18 - 21
    1 Paul Keeley          20 Charleston         SC   40:07 
    2 Terrance Marshall    20 Charleston         SC   40:11 
    3 Scott Loveland       21 Charleston         SC   42:52 
                        FEMALE AGE GROUP:  22 - 25
    1 Anna Hutto           24 Charleston         SC   50:36 
    2 Maranda Drew         23 Summerville        SC   50:43 
    3 Candice Combs        24 Valdosta           GA   51:22 
                         MALE AGE GROUP:  22 - 25
    1 Nic Vondrak          24 Charleston         SC   39:33 
    2 Jeffrey Schimizze    24 Sumter             SC   40:23 
    3 Jason Covington      25 Mount Pleasant     SC   42:18 
                        FEMALE AGE GROUP:  26 - 29
    1 Katie Stohs          28 Mt. P              SC   45:21 
    2 Karen Courington     26 Charleston         SC   47:58 
    3 Katie Buss           29 Daniel Ialsnd      SC   48:41 
                         MALE AGE GROUP:  26 - 29
    1 Matthew Kutilek      26 Charleston         SC   37:45 
    2 Shawn Donovan        29 Charleston         SC   37:57 
    3 Tommy Barnes         28 Mt. Pleasant       SC   39:38 
                        FEMALE AGE GROUP:  30 - 34
    1 Jena Goldberg        31 Goose Creek        SC   44:21 
    2 Jennifer Smith       31 Sullivan's Island  SC   46:43 
    3 Adrienne Garris      31 Mount Pleasant     SC   47:47 
                         MALE AGE GROUP:  30 - 34
    1 Dirk Dewitt          32 Daniel Island      SC   37:46 
    2 Kevin Mosteller      33 Mt. Pleasant       SC   38:19 
    3 Brian Link           31 Louisville         KY   39:32 
                        FEMALE AGE GROUP:  35 - 39
    1 Meredith Nelson      37 Sullivans Island   SC   42:44 
    2 Laura Boselwitz      36 Mt Pleasant        SC   43:47 
    3 Stacey Johnson       36 Isle Of Palms      SC   44:17 
                         MALE AGE GROUP:  35 - 39
    1 Mark Widmann         35 Mt Pleasant        SC   39:49 
    2 Jody Mcauley         37 Mt Pleasant        SC   40:23 
    3 Craig Martin         37 Columbus           GA   41:27 
                        FEMALE AGE GROUP:  40 - 44
    1 Kathy Bunting        41 Mt Pleasant        SC   48:43 
    2 Katherine Owens      44 Summerville        SC   49:02 
    3 Dicksie Johnson      42 Sullivans Island   SC   49:48 
                         MALE AGE GROUP:  40 - 44
    1 Huey Inman           44 Mt. Pleasant       SC   37:50 
    2 Bratton Fennell      41 Mt Pleasant        SC   40:28 
    3 Kenneth Byrd         41 Same               SC   42:38 
                        FEMALE AGE GROUP:  45 - 49
    1 Kerry Melson         46 Pawleys Island     SC   47:51 
    2 Peggy Klimecki       45 Mt Pleasant        SC   50:28 
    3 Lynne Leroy          47 Goose Creek        SC   52:13 
                         MALE AGE GROUP:  45 - 49
    1 Cesar Gamez          45 Mt. Pleasant       SC   41:03 
    2 Matthew Modica       49                         44:58 
    3 Terrell Lane         46 Moncks Corner      SC   46:13 
                        FEMALE AGE GROUP:  50 - 54
    1 Patricia Kotila      54 Johns Island       SC   55:16 
    2 Julie Buchanan       51 Greer              SC   57:43 
    3 Marilyn Belotti      51 Hanahan            SC 1:01:48 
                         MALE AGE GROUP:  50 - 54
    1 Patrick Gannon       53 Mt. Pleasant       SC   43:13 
    2 Jimmy Boyd           53 Mt. Pleasant       SC   43:49 
    3 Chris Stackley       52 Ladson             SC   44:40 
                        FEMALE AGE GROUP:  55 - 59
    1 Kaye Lackey          59 Mt Pleasant        SC 1:00:06 
    2 Dixie Dunbar         58 Sullivans Island   SC 1:14:43 
    3 Rose Dreier          58 Isle Of Palms      SC 1:18:54 
                         MALE AGE GROUP:  55 - 59
    1 Glen Farr            56 Knxville           TN   42:27 
    2 Ben Thigpen          55 Tulsa              OK   43:51 
    3 Chuck Greer          59 Charleston         SC   45:07 
                        FEMALE AGE GROUP:  60 - 64
    1 Kay Chandler         63 Isle Of Palms      SC   57:27 
    2 Joyce Rasberry       62 Isle Of Plams      SC 1:04:45 
    3 Nancy Mckeown        60 Atlanta            GA 1:15:14 
                         MALE AGE GROUP:  60 - 64
    1 Jim Stroud           62 Mt. Pleasant       SC   45:15 
    2 Richard Landsman     62 Summerville        SC   45:31 
    3 John Odell           60 Goose Creek        SC   53:22 
                        FEMALE AGE GROUP:  65 - 69
    1 Helen Botti          68 Kenmore            NY   53:45 
    2 Faye Davis           68 Mt. Pleasant       SC 1:08:03 
                         MALE AGE GROUP:  65 - 69
    1 Tony Lackey          66 Mt Pleasant        SC 1:00:06 
    2 Hal Currey           68 Sullivans Island   SC 1:04:36 
                        FEMALE AGE GROUP:  70 - 74
    1 Jane Gregorie        71 Yamassee           SC 1:14:38 
                         MALE AGE GROUP:  70 - 74
                        FEMALE AGE GROUP:  75 - 99
                         MALE AGE GROUP:  75 - 99
    1 William Boulter      75 Charleston         SC   52:11 

*****************************************************************************
*****************************************************************************
                     THE 13TH ANNUAL-RUN FOR THE CHILD
                   ISLE OF PALMS 10K CONNECTOR RUN/WALK
     Sponsored by The Exchange Club of MT. PLEASANT and ISLE OF PALMS
               MT. PLEASANT/ISLE OF PALMS,S.C. OCT. 1, 2005
    Results compiled by Race Management Systems(RMS), www.rmssports.com
Place Div No.   Name                Age S City               St Time    Pace  
===== === ===== =================== === = ================== == ======= ===== 
    1   1  1484 Hudson Belk          25 M Charleston         SC   35:55  5:47 
    2   2  1486 Andrew Morgan        24 M                         36:57  5:57 
    3   1  1456 Eric Ruckel          41 M Mt. Pleasant       SC   37:04  5:58 
    4   1  1119 Mark Friedrich       49 M Iop                SC   37:42  6:04 
    5   1  1368 Matthew Kutilek      26 M Charleston         SC   37:45  6:05 
    6   1  1495 Dirk Dewitt          32 M Daniel Island      SC   37:46  6:05 
    7   2  1173 Huey Inman           44 M Mt. Pleasant       SC   37:50  6:06 
    8   2  1485 Shawn Donovan        29 M Charleston         SC   37:57  6:07 
    9   1  1479 Anne Wyman Cipolla   30 F Charleston         SC   38:01  6:08 
   10   2  1476 Kevin Mosteller      33 M Mt. Pleasant       SC   38:19  6:10 
   11   3  1211 Brian Link           31 M Louisville         KY   39:32  6:22 
   12   3  1330 Nic Vondrak          24 M Charleston         SC   39:33  6:22 
   13   3  1411 Tommy Barnes         28 M Mt. Pleasant       SC   39:38  6:23 
   14   1  1344 Mark Widmann         35 M Mt Pleasant        SC   39:49  6:25 
   15   1  1185 Paul Keeley          20 M Charleston         SC   40:07  6:28 
   16   2  1219 Terrance Marshall    20 M Charleston         SC   40:11  6:28 
   17   2  1221 Jody Mcauley         37 M Mt Pleasant        SC   40:23  6:30 
   18   4  1283 Jeffrey Schimizze    24 M Sumter             SC   40:23  6:30 
   19   3  1106 Bratton Fennell      41 M Mt Pleasant        SC   40:28  6:31 
   20   1  1509 Heather Nichols      23 F Mt. Pleasant       SC   41:01  6:36 
   21   2  1121 Cesar Gamez          45 M Mt. Pleasant       SC   41:03  6:37 
   22   3  1503 Craig Martin         37 M Columbus           GA   41:27  6:41 
   23   1  1064 Dan Clapper          52 M N. Charleston      SC   41:28  6:41 
   24   4  1301 Kyle Stock           28 M Charleston         SC   41:37  6:42 
   25   2  1454 Stephanie Lundeby    22 F Ladson             SC   41:54  6:45 
   26   5  1105 Jason Farr           28 M Mt Pleasant        SC   42:11  6:48 
   27   5  1077 Jason Covington      25 M Mount Pleasant     SC   42:18  6:49 
   28   1  1104 Glen Farr            56 M Knxville           TN   42:27  6:50 
   29   4  1052 Kenneth Byrd         41 M Same               SC   42:38  6:52 
   30   1  1519 Meredith Nelson      37 F Sullivans Island   SC   42:44  6:53 
   31   3  1517 Scott Loveland       21 M Charleston         SC   42:52  6:54 
   32   4  1051 Matthew Butsick      19 M Charleston         SC   43:01  6:56 
   33   4  1271 Dan Rodell           37 M Mount Pleasant     SC   43:02  6:56 
   34   2  1379 Patrick Gannon       53 M Mt. Pleasant       SC   43:13  6:58 
   35   5  1252 Sam Phlegar          44 M Mt. Pleasant       SC   43:34  7:01 
   36   6  1073 Trevor Conger        25 M Goose Creek        SC   43:36  7:01 
   37   5  1130 Jeno Giorgi          21 M Charleston         SC   43:46  7:03 
   38   2  1025 Laura Boselwitz      36 F Mt Pleasant        SC   43:47  7:03 
   39   3  1412 Jimmy Boyd           53 M Mt. Pleasant       SC   43:49  7:04 
   40   2  1313 Ben Thigpen          55 M Tulsa              OK   43:51  7:04 
   41   6  1528 Steve Burtis         29 M Mt. Pleasant       SC   43:53  7:04 
   42   7  1393 Christopher Whelan   24 M Charleston         SC   44:08  7:07 
   43   3  1399 Stacey Johnson       36 F Isle Of Palms      SC   44:17  7:08 
   44   2  1365 Jena Goldberg        31 F Goose Creek        SC   44:21  7:09 
   45   1  1314 Cheryl Thigpen       42 F Tulsa              OK   44:21  7:09 
   46   4  1424 Stephen Jones        33 M Mt. Pleasant       SC   44:27  7:10 
   47   5  1423 Matthew Tai          33 M Charleston         SC   44:37  7:11 
   48   6  1017 Jeb Barton           30 M Daniel Island      SC   44:39  7:12 
   49   4  1296 Chris Stackley       52 M Ladson             SC   44:40  7:12 
   50   7  1445 Damon Licari         32 M Mt. Pleasant       SC   44:43  7:12 
   51   8  1469 Ricardo Damo         33 M Goose Creek        SC   44:48  7:13 
   52   3  1447 Matthew Modica       49 M                         44:58  7:15 
   53   3  1513 Chuck Greer          59 M Charleston         SC   45:07  7:16 
   54   6  1540 Will Fort            41 M Sumter             SC   45:11  7:17 
   55   1  1398 Jim Stroud           62 M Mt. Pleasant       SC   45:15  7:17 
   56   1  1302 Katie Stohs          28 F Mt. P              SC   45:21  7:18 
   57   2  1200 Richard Landsman     62 M Summerville        SC   45:31  7:20 
   58   4  1341 Sharryn Whitmore     39 F Mt Pleasant        SC   45:33  7:20 
   59   6  1413 Matthew Finkenbinde  20 M Mt. Pleasant       SC   45:34  7:20 
   60   1  1021 Lanie Berrigan        3 F Mt. Pleasant       SC   45:47  7:22 
   61   5  1020 Brian Berrigan       35 M Mt. Pleasant       SC   45:47  7:22 
   62   7  1523 Ward Lassoe          44 M Sullivans Island   SC   45:48  7:23 
   63   7  1290 Christopher Skorke   26 M Charleston         SC   45:52  7:23 
   64   8  1455 Eric Light           23 M Summerville        SC   45:53  7:23 
   65   6  1237 Gordon Nicholson     38 M Charleston         SC   45:57  7:24 
   66   8  1348 Robert Williams      41 M Charleston         SC   46:10  7:26 
   67   4  1202 Terrell Lane         46 M Moncks Corner      SC   46:13  7:27 
   68   1  1144 Felix Hadtstein      10 M Iop                SC   46:16  7:27 
   69   8  1232 Christopher Morrell  28 M Mt. Pleasant       SC   46:18  7:28 
   70   7  1496 Gary Zink            35 M Monks Corner       SC   46:20  7:28 
   71   3  1294 Jennifer Smith       31 F Sullivan's Island  SC   46:43  7:31 
   72   9  1098 Zan Edens            34 M Mt. Pleasant       SC   46:44  7:32 
   73   4  1533 Hoot Gibson          57 M Folly Beach        SC   46:44  7:32 
   74   5  1374 Melanie Stuart       36 F Goose Creek        SC   46:50  7:33 
   75   9  1326 Justin Turner        28 M Charleston         SC   46:52  7:33 
   76   9  1490 Joshua Skinner       24 M Charleston         SC   46:56  7:34 
   77   9  1499 Doug Tedford         44 M Goose Creek        SC   46:57  7:34 
   78  10  1400 Caleb Provencio      28 M Charleston         SC   47:01  7:34 
   79   8  1451 Michael Wilbur       39 M Summerville        SC   47:04  7:35 
   80  10  1028 Brandon Boyles       23 M Mount Pleasant     SC   47:05  7:35 
   81   9  1329 Edward Vaughan       35 M Charleston         SC   47:29  7:39 
   82  11  1449 Thomas Bryan         23 M Charleston         SC   47:32  7:39 
   83  11  1536 Pete Murry           29 M Greenville         SC   47:34  7:40 
   84  10  1067 Craig Coleman        41 M Mt Pleasant        SC   47:39  7:41 
   85   4  1124 Adrienne Garris      31 F Mount Pleasant     SC   47:47  7:42 
   86   1  1465 Kerry Melson         46 F Pawleys Island     SC   47:51  7:42 
   87  11  1352 Kerry Wright         42 M Charleston         SC   47:52  7:43 
   88   5  1311 Bradley Taylor       50 M Aiken              SC   47:53  7:43 
   89   7  1389 Brandon Whelan       20 M Charleston         SC   47:55  7:43 
   90   2  1510 Karen Courington     26 F Charleston         SC   47:58  7:44 
   91   8  1194 Jonathan Kougl       21 M Charleston         SC   48:02  7:44 
   92  10  1039 Paul Brown           32 M Florence           KY   48:11  7:46 
   93   6  1277 Dave Sadler          52 M Jamestown          SC   48:20  7:47 
   94   5  1436 Wayne Todd           49 M Hanahan            LC   48:25  7:48 
   95   1  1223 Samuel Mccauley      13 M Mt Pleasant        SC   48:38  7:50 
   96   3  1048 Katie Buss           29 F Daniel Ialsnd      SC   48:41  7:50 
   97   5  1035 Alan Brown           57 M Mt. Pleasant       SC   48:41  7:51 
   98   2  1046 Kathy Bunting        41 F Mt Pleasant        SC   48:43  7:51 
   99   6  1415 Michael Seekings     45 M Charleston         SC   48:50  7:52 
  100   5  1380 Molly Hughes         34 F Charleston         SC   48:54  7:53 
  101   6  1069 Melissa Coleman      39 F Mt Pleasant        SC   49:00  7:54 
  102  11  1406 Jason Ciarcia        30 M Charleston         SC   49:01  7:54 
  103  12  1408 Keith Rennie         28 M Charleston         SC   49:02  7:54 
  104   3  1242 Katherine Owens      44 F Summerville        SC   49:02  7:54 
  105   7  1032 Philip Brannigan     45 M Wellesley          MA   49:06  7:54 
  106   8  1472 Gary Robertson       45 M Charleston         SC   49:10  7:55 
  107  12  1521 Bob Clarke           43 M Isle Of Palms      SC   49:14  7:56 
  108  10  1364 Brian Duncan         36 M Ladson             SC   49:22  7:57 
  109  13  1494 Mark Ellison         43 M Charleston         SC   49:30  7:58 
  110      1457 Unknown                                           49:32  7:59 
  111  13  1040 John Bruner          26 M Johns Island       SC   49:33  7:59 
  112  14  1192 Rob Klomparens       29 M Mt Pleasant        SC   49:39  8:00 
  113   6  1210 Lisa Lewerke         30 F Charleston         SC   49:41  8:00 
  114  11  1148 Derek Harris         39 M Charleston         SC   49:41  8:00 
  115   4  1446 Dicksie Johnson      42 F Sullivans Island   SC   49:48  8:01 
  116   9  1312 Kenneth Terrell      45 M Goose Creek        SC   49:53  8:02 
  117  10  1117 Kevin Frederick      48 M Daniel Island      SC   49:59  8:03 
  118  11  1276 Jim Rund             49 M Mount Pleasant     SC   50:00  8:03 
  119   7  1018 Stefanie Basinger    34 F Summerville        SC   50:03  8:04 
  120  15  1101 Nate Engle           28 M Mount Pleasant     SC   50:15  8:06 
  121  12  1285 James Schnell        39 M Mt. P              SC   50:24  8:07 
  122   4  1530 Anne Cason           27 F Mt. Pleasant       SC   50:27  8:07 
  123  12  1529 Seth Cason           25 M Mt. Pleasant       SC   50:27  8:08 
  124  14  1184 Randy Kasten         44 M Charleston         SC   50:27  8:08 
  125   2  1191 Peggy Klimecki       45 F Mt Pleasant        SC   50:28  8:08 
  126   6  1515 David Blackenship    55 M Matthews           NC   50:32  8:08 
  127   3  1167 Anna Hutto           24 F Charleston         SC   50:36  8:09 
  128  13  1240 Christopher Osgood   37 M Dalzell            SC   50:38  8:09 
  129  16  1395 Derek Lindenschmidt  28 M Mt. Pleasant       SC   50:41  8:10 
  130   4  1377 Maranda Drew         23 F Summerville        SC   50:43  8:10 
  131   7  1537 Laurens Curtis       37 F Mt. Pleasant       SC   50:45  8:10 
  132   5  1370 Julie Mctavish       28 F Mt. Pleasant       SC   50:48  8:11 
  133  15  1333 Wayne Wallace        42 M Summerville        SC   50:51  8:11 
  134  12  1013 Mike Bailey          46 M Satellite Beach    FL   50:59  8:13 
  135  17  1318 Terry Tobin          27 M Charleston         SC   51:00  8:13 
  136  14  1430 Kevin Freshwater     35 M N. Charleston      SC   51:09  8:14 
  137   5  1293 Janet Smith          41 F Tryon              NC   51:12  8:15 
  138  15  1284 Daniel Schnauthiel   37 M Mount Pleasant     SC   51:13  8:15 
  139  16  1508 Kirk Lawson          37 M Summerville        SC   51:20  8:16 
  140   1  1053 Nitsa Calas          50 F Charleston         SC   51:20  8:16 
  141  17  1387 John Crain           36 M Mt. Pleasant       SC   51:21  8:16 
  142   5  1070 Candice Combs        24 F Valdosta           GA   51:22  8:16 
  143  13  1226 Paul Meanley         49 M Goose Creek        SC   51:25  8:17 
  144  14  1470 William Griffin      46 M Mt. Pleasant       SC   51:27  8:17 
  145   6  1095 Stephanie Dube       24 F Charleston         SC   51:31  8:18 
  146  15  1315 John Thorp           47 M Mt Pleasant        SC   51:33  8:18 
  147  16  1234 William Naso         41 M Florence           SC   51:33  8:18 
  148   6  1378 Brian Czerniak       26 F Maple City         MI   51:44  8:20 
  149  18  1354 Daniel Zedek         26 M Chapel Hill        NC   51:55  8:22 
  150  12  1336 Joel Ward            32 M Clemson            SC   51:56  8:22 
  151   8  1222 Elizabeth Mccaleb    34 F Mt Pleasant        SC   51:57  8:22 
  152   1  1297 Carla Stanley        20 F Charleston         SC   51:57  8:22 
  153   7  1193 Mike Kollar          54 M Charleston         SC   51:58  8:22 
  154   7  1381 Joe Clark            55 M Mt. Pleasant       SC   52:08  8:24 
  155   8  1274 Colleen Rose         38 F Mt. Pleasant       SC   52:09  8:24 
  156   1  1483 William Boulter      75 M Charleston         SC   52:11  8:24 
  157   3  1207 Lynne Leroy          47 F Goose Creek        SC   52:13  8:25 
  158  16  1435 Chip Fell            48 M Mt. Pleasant       SC   52:15  8:25 
  159   7  1535 Jackie Ticco         27 F Charleston         SC   52:17  8:25 
  160  17  1458 Paul Macdonald       43 M Mt. Pleasant       SC   52:19  8:26 
  161   9  1334 Katherine Walters    38 F Isle Of Palms      SC   52:21  8:26 
  162  13  1433 Cole Donahoo         32 M Mt. Pleasant       SC   52:24  8:26 
  163  18  1518 Hayes Woollen        41 M Charleston         SC   52:25  8:26 
  164   7  1134 Sarah Goodstein      22 F Mount Pleasant     SC   52:25  8:27 
  165  19  1049 Ken Buss             43 M Georgetown         SC   52:25  8:27 
  166   8  1539 Sarah Oglesby        22 F Mt. Pleasant       SC   52:25  8:27 
  167   8  1493 Naomi Mosser         27 F Mt. Pleasant       SC   52:30  8:27 
  168   8  1511 Steve Sozanski       56 M San Antonio        TX   52:35  8:28 
  169   2  1426 Justin Curewitz      10 M Isle Of Palms      SC   52:38  8:29 
  170  14  1351 Kevin Woods          30 M Charleston         SC   52:39  8:29 
  171  15  1432 Michael Mcfall       33 M Charleston         SC   52:46  8:30 
  172   2  1227 Kyle Merritt         17 M Pooler             GA   52:48  8:30 
  173   9  1122 Ashley Gardner       32 F Charleston         SC   52:51  8:31 
  174   9  1041 Lee Bruner           26 F Johns Island       SC   52:52  8:31 
  175  10  1131 Molly Goetzel        27 F Mount Pleasant     SC   52:54  8:31 
  176   6  1084 Lisa Crow            43 F Sullivans Island   SC   52:56  8:31 
  177  17  1384 Gregory Lorris       47 M Mt. Pleasant       SC   53:00  8:32 
  178  20  1163 Nathaniel Hoyt       40 M Sullivans Island   SC   53:18  8:35 
  179  21  1238 Christopher Nickels  42 M Mt. P              SC   53:19  8:35 
  180   3  1239 John Odell           60 M Goose Creek        SC   53:22  8:36 
  181   7  1056 Johanna Cantrill     43 F Goose Creek        SC   53:25  8:36 
  182  11  1409 Julie Sara Mobley    28 F Charleston         SC   53:29  8:37 
  183   8  1059 Thomas Chipman       51 M Winston-Salem      NC   53:32  8:37 
  184   9  1060 Thomas Chipman       51 M Winston-Salem      NC   53:32  8:37 
  185   9  1176 Joseph Jensik        20 M Goose Creek        SC   53:33  8:38 
  186   1  1026 Helen Botti          68 F Kenmore            NY   53:45  8:39 
  187  18  1152 Jeff Hazlewood       38 M Charleston         SC   53:47  8:40 
  188  19  1477 Curtis Tucker        38 M Mt. Pleasant       SC   53:47  8:40 
  189  10  1215 Kelli Lyman          35 F North Charleston   SC   53:47  8:40 
  190   9  1140 Mike Griggs          56 M Columbia           SC   54:00  8:42 
  191  16  1206 Michael Lehmbecker   34 M Mt Pleasant        SC   54:01  8:42 
  192  17  1512 John Bellissimo      33 M Isle Of Palms      SC   54:04  8:43 
  193  22  1081 Paul Creighton       40 M Hanahan            SC   54:09  8:43 
  194  20  1338 David White          37 M Charleston         SC   54:21  8:45 
  195  10  1414 Chris Orr            50 M Mt. Pleasant       SC   54:28  8:46 
  196   9  1360 Nicole Carson        24 F Mt. Pleasant       SC   54:29  8:47 
  197  13  1362 Vincent Ciello       24 M Mt. Pleasant       SC   54:30  8:47 
  198  10  1086 Alan Cusick          57 M Mt. Pleasant       SC   54:33  8:47 
  199   3  1444 Brandon Wood         10 M Mt. Pleasant       SC   54:38  8:48 
  200  18  1139 Edward Gregory       47 M Summerville        SC   54:39  8:48 
  201  10  1487 Mary Kate Dula       24 F Charleston         SC   54:41  8:48 
  202  19  1421 Baron Myers          26 M                         54:43  8:49 
  203  11  1102 Jillian Esper        22 F Mt. Pleasant       SC   54:43  8:49 
  204  11  1431 Bob Reinhold         52 M Mt. Pleasant       SC   54:44  8:49 
  205  12  1123 Laura Garges         29 F Mt. Pleasant       SC   54:46  8:49 
  206  20  1236 Robert Nichols       26 M Hanahan            SC   54:49  8:50 
  207  13  1492 Diana Lyn Snyder     28 F Mt. Pleasant       SC   54:54  8:50 
  208  14  1342 Aaron Widerman       23 M Charleston         SC   54:55  8:51 
  209  19  1502 John Arnold          48 M N. Charleston      SC   55:00  8:51 
  210  20  1031 Diane Brannigan      46 M Wellesley          MA   55:00  8:52 
  211   4  1335 Danher Wang          46 F Mt. Pleasant       SC   55:04  8:52 
  212  21  1471 Charles Truesdale    45 M Hanahan            SC   55:05  8:52 
  213   2  1489 Patricia Kotila      54 F Johns Island       SC   55:16  8:54 
  214   4  1217 Richard Marshall     60 M Summerville        SC   55:17  8:54 
  215  18  1450 Daniel Waldeck       33 M Mt. Pleasant       SC   55:18  8:54 
  216  14  1088 Alison Dacosta       27 F Mt. Pleasant       SC   55:25  8:55 
  217  15  1453 Meredith Steingold   26 F Mt. Pleasant       SC   55:27  8:56 
  218  21  1172 Allen Inglett        39 M Mt. P              SC   55:31  8:56 
  219   8  1500 Jane West            40 F Hanahan            SC   55:31  8:57 
  220  19  1397 Scott Simpson        31 M Goose Creek        SC   55:35  8:57 
  221   4  1044 Alexander Buhle      12 M Charleston         SC   55:36  8:57 
  222   5  1419 Deb Mangolt          47 F Mt. Pleasant       SC   55:39  8:58 
  223  10  1247 Stacy Pemberton      34 F Isle Of Palms      SC   55:40  8:58 
  224  23  1212 David Looney         41 M Charleston         SC   55:41  8:58 
  225   6  1080 Karen Creighton      47 F Hanahan            SC   55:41  8:58 
  226   3  1004 Conner Anderson      13 M Mount Pleasant     SC   55:44  8:59 
  227  22  1129 Brian Gildea         46 M Mt. Pleasant       SC   55:51  9:00 
  228  24  1008 Stephen Apker        43 M Mt. Pleasant       SC   55:55  9:00 
  229   9  1006 Suanne Ansari        42 F Mt Pleasant        SC   55:55  9:00 
  230  11  1459 Annie Mueller        31 F Charleston         SC   55:58  9:01 
  231  21  1036 Brian Brown          27 M Isle Of Palms      SC   55:58  9:01 
  232  22  1417 Giles Branch         27 M Mt. Pleasant       SC   55:59  9:01 
  233  10  1498 Lynda Hanna          41 F Pawleys Island     SC   56:01  9:01 
  234   7  1027 Jacqueline Bowers    46 F Augusta            GA   56:05  9:02 
  235  11  1079 Catherine Craven     43 F Mt. Pleasant       SC   56:10  9:03 
  236  12  1401 Lauren Cox           24 F                         56:11  9:03 
  237  16  1042 Jennifer Bruzzi      27 F Johns Island       SC   56:19  9:04 
  238  17  1251 Shannon Phelps       27 F Charleston         SC   56:19  9:04 
  239  18  1427 Kelly Skaggs         28 F Mt. Pleasant       SC   56:27  9:06 
  240  13  1257 Manning Pruden       22 F Charleston         SC   56:31  9:06 
  241  15  1402 Dolan Frye           24 M Charleston         SC   56:31  9:06 
  242  23  1166 Wayne Hunter         47 M Mt Pleasant        SC   56:32  9:06 
  243  12  1125 Gene Gebhard         52 M Dansville          NY   56:33  9:06 
  244  12  1516 Staci Houser         33 F                         56:34  9:07 
  245  22  1047 Blue Burke           37 M Hanahan            SC   56:38  9:07 
  246  11  1390 Kathleen Brunson     37 F Sullivans Island   SC   56:42  9:08 
  247  24  1448 Thomas Kotz          47 M Asheville          NC   56:45  9:08 
  248  25  1071 Eric Combs           44 M N Charleston       SC   56:46  9:09 
  249  14  1542 Nancy Dubinsson      25 F Slidell            LA   56:47  9:09 
  250   8  1299 Mary Jane Steenken   45 F Goose Creek        SC   56:47  9:09 
  251  13  1090 Alexa Devine         31 F Mt. Pleasant       SC   56:48  9:09 
  252  25  1145 Ralf Hadtstein       48 M Isle Of Palms      SC   56:53  9:10 
  253  20  1526 Badge Humphries      32 M Mt. Pleasant       SC   56:55  9:10 
  254  16  1317 Rich Timmons         22 M Charleston         SC   56:59  9:11 
  255  26  1404 Michael Edgar        40 M                         57:00  9:11 
  256   9  1243 Kari Pait            46 F Charleston         SC   57:04  9:11 
  257  26  1504 William Taylor       46 M Columbia           SC   57:07  9:12 
  258  23  1218 Steven Marshall      37 M Mt. Pleasant       SC   57:11  9:13 
  259  27  1481 Eric Rovner          40 M Sullivans Island   SC   57:19  9:14 
  260   1  1491 Kay Chandler         63 F Isle Of Palms      SC   57:27  9:15 
  261   2  1323 Kristen Trace        20 F Charleston         SC   57:33  9:16 
  262   3  1422 Julie Buchanan       51 F Greer              SC   57:43  9:18 
  263   3  1083 Mercer Cronemeyer    21 F Charleston         SC   57:46  9:18 
  264  15  1434 Carrie Maxwell       25 F Mt. Pleasant       SC   57:47  9:18 
  265  17  1012 Brian Ayala          24 M Isle Of Palms      GA   57:49  9:19 
  266  21  1195 Bradley Kuhn         33 M Mount Pleasant     SC   57:55  9:20 
  267  28  1340 Greg White           42 M Mt Pleasant        SC   57:56  9:20 
  268  12  1074 Amy Connolly         35 F Mt. Pleasant       SC   57:57  9:20 
  269  16  1269 Sarah Roberson       24 F Mt. Pleasant       SC   58:00  9:20 
  270  17  1347 Ellen Williams       24 F Mt. Pleasant       SC   58:00  9:21 
  271  13  1201 Lisa-Marie Lane      37 F Mt. P              SC   58:08  9:22 
  272  27  1001 Tim Ahmulty          46 M Iop                SC   58:09  9:22 
  273  28  1220 Dennis Mason         49 M Inman              SC   58:10  9:22 
  274   4  1369 Katelyn Lankford     21 F Charleston         SC   58:13  9:23 
  275  18  1355 Lauren Zedek         25 F Chapel Hill        NC   58:16  9:23 
  276  14  1376 Tiffany Billingsley  31 F Johns Island       SC   58:17  9:23 
  277  11  1085 Brad Crowther        58 M Mt. Pleasant       SC   58:18  9:23 
  278  12  1181 Diane Juras          41 F Iop                SC   58:18  9:23 
  279  23  1199 David Lafevor        29 M Goose Creek        SC   58:20  9:24 
  280  19  1089 Belinda Deem         25 F Charleston         SC   58:20  9:24 
  281  29  1388 Larry Wanser         41 M Mt. Pleasant       SC   58:23  9:24 
  282  20  1114 Lauren Foster        25 F Charleston         SC   58:24  9:24 
  283  15  1015 Erin Balog           34 F Daniel Island      SC   58:26  9:25 
  284  14  1100 Sonya Elsey          36 F Goose Creek        SC   58:27  9:25 
  285  30  1005 Jeff Anderson        42 M Mt. P              SC   58:28  9:25 
  286  12  1522 Art Zimmerman        59 M Mt. Pleasant       SC   58:43  9:27 
  287  21  1538 Jennifer Schingle    25 F Mt. Pleasant       SC   58:46  9:28 
  288  16  1328 Suzanne Uzdavinis    30 F Mount Pleasant     SC   58:49  9:28 
  289  17  1254 Amanda Powell        31 F Mt Pleasant        SC   58:50  9:28 
  290  29  1464 Steve Richards       47 M Mt. Pleasant       SC   58:50  9:29 
  291  22  1063 Kelly Clapp          22 F Charleston         SC   58:53  9:29 
  292  31  1303 Chip Stowasser       43 M Summerville        SC   58:57  9:30 
  293  18  1339 Dawn White           34 F Charleston         SC   58:58  9:30 
  294  15  1506 Kelly Kruse          37 F Mt. Pleasant       SC   59:01  9:30 
  295  22  1325 Chad Tripp           30 M N Charleston       SC   59:04  9:31 
  296  16  1497 Karin Wesley         39 F Murrells Inlet     SC   59:05  9:31 
  297  23  1179 Vanesa Jones         25 F Charleston         SC   59:10  9:32 
  298  10  1282 Teri Scheetz         47 F Greer              SC   59:11  9:32 
  299  24  1525 Daniel Marchant      38 M Ladson             SC   59:14  9:32 
  300  23  1010 Troy Arnold          30 M Raleigh            NC   59:14  9:32 
  301  30  1141 Timothy Grimes       45 M Summerville        SC   59:15  9:33 
  302  17  1233 Stephanie Myrda      37 F North Charleston   SC   59:15  9:33 
  303  13  1188 Jeffrey Kerner       56 M Mt Pleasant        SC   59:21  9:34 
  304  24  1541 Derek Ramsey         31 M Charleston         SC   59:32  9:35 
  305   5  1281 Ron Scheetz          60 M Greer              SC   59:32  9:35 
  306  13  1266 Skip Reitmeier       52 M Mt. Pleasant       SC   59:35  9:36 
  307  11  1061 Deborah Chute        47 F Mt. Pleasant       SC   59:36  9:36 
  308  14  1543 Elijah Gibbs         55 M                         59:43  9:37 
  309  15  1396 Ferris Stewart       57 M Isle Of Palms      SC   59:43  9:37 
  310  19  1356 Lynn Zedek           33 F Raleigh            NC   59:44  9:37 
  311  19  1231 Elizabeth Moore      29 F Charleston         SC   59:46  9:38 
  312   1  1198 Tony Lackey          66 M Mt Pleasant        SC 1:00:06  9:41 
  313   1  1197 Kaye Lackey          59 F Mt Pleasant        SC 1:00:06  9:41 
  314  20  1248 Shawna Pessillo      27 F Mt Pleasant        SC 1:00:16  9:42 
  315  16  1304 Rusty Streetman      56 M Iop                SC 1:00:18  9:43 
  316  14  1187 David Kennedy        52 M Isle Of Palms      SC 1:00:19  9:43 
  317  20  1349 Heidi Hendrix Wimer  31 F Charlotte          NC 1:00:35  9:45 
  318  25  1350 Ken Wimer            32 M Charlotte          NC 1:00:35  9:45 
  319  21  1224 Denise Mckenna       34 F Taylors            SC 1:00:38  9:46 
  320  24  1253 Stokes Player        29 M Mt Pleasant        SC 1:00:40  9:46 
  321  21  1002 Margaret Alsbrooks   28 F Durham             NC 1:00:40  9:46 
  322  22  1138 Stefanie Greene      27 F Charleston         SC 1:00:45  9:47 
  323  24  1279 Meredith Sanders     24 F Johns Island       SC 1:00:45  9:47 
  324  23  1099 Kassi Edwards        28 F Mt Pleasant        SC 1:00:48  9:48 
  325  25  1178 Scott Johnson        26 M Mt Pleasant        SC 1:00:48  9:48 
  326  15  1007 Peter Antinopoulos   51 M Yorktown           VA 1:00:57  9:49 
  327  22  1209 Kelly Leventis       31 F Charleston         SC 1:00:57  9:49 
  328  26  1208 Henry Leventis       31 M Charleston         SC 1:00:58  9:49 
  329  18  1310 Trey Tarpley         23 M Goose Creek        SC 1:01:13  9:52 
  330  13  1118 Nora Frederick       43 F Daniel Island      SC 1:01:16  9:52 
  331  23  1050 Jenny Butler         33 F Daniel Island      SC 1:01:19  9:52 
  332  25  1155 Marc Henderson       35 M James Island       SC 1:01:20  9:53 
  333  24  1154 Courtney Henderson   28 F James Island       SC 1:01:20  9:53 
  334  17  1309 Carl Tarpley         59 M Goose Creek        SC 1:01:22  9:53 
  335  26  1263 Steve Rauske         37 M Columbia           SC 1:01:24  9:53 
  336  24  1241 Tracie Osgood        32 F James Island       SC 1:01:26  9:54 
  337  18  1097 Sue Echavarria       39 F Mt. Pleasant       SC 1:01:36  9:55 
  338  31  1373 Stacey Strickland    46 M Charleston         SC 1:01:38  9:55 
  339  14  1068 Lindy Coleman        40 F Charleston         SC 1:01:44  9:56 
  340   4  1359 Marilyn Belotti      51 F Hanahan            SC 1:01:48  9:57 
  341  25  1319 Laura Togami         27 F Sullivan's Island  SC 1:01:49  9:57 
  342   5  1452 Susan Ziman          50 F Charleston         SC 1:01:58  9:59 
  343  12  1268 Tami Riggs           46 F Point Pleasant     WV 1:02:06 10:00 
  344  25  1137 Lindsay Grap         23 F Mt Pleasant        SC 1:02:12 10:01 
  345  13  1057 Rebecca Carson       45 F Charleston         SC 1:02:12 10:01 
  346  26  1023 Erica Blender        28 F Isle Of Palms      SC 1:02:16 10:02 
  347  25  1014 Amy Baker            31 F Bakersville        NC 1:02:22 10:03 
  348  26  1037 Curtis Brown         29 M Charleston         SC 1:02:26 10:03 
  349  19  1292 Justin Smilo         24 M North Charleston   SC 1:02:45 10:06 
  350  15  1087 Katie Cutie          40 F                       1:02:46 10:07 
  351  16  1353 Tom York             54 M                    SC 1:02:55 10:08 
  352  27  1361 Richard Carter       33 M Walterboro         SC 1:02:57 10:08 
  353  27  1367 Patrick Keegan       39 M N Charleston       SC 1:02:57 10:08 
  354  26  1142 Adrienne Groh        31 F Mt. P              SC 1:03:14 10:11 
  355  27  1332 Elizabeth Wall       30 F Mt. P              SC 1:03:14 10:11 
  356  32  1305 Kevin Stubbs         45 M Mount Pleasant     SC 1:03:17 10:12 
  357  27  1082 Wendy Crisp          29 F Columbia           SC 1:03:21 10:12 
  358   4  1357 Parker Anderson      17 M Mt. Pleasant       SC 1:03:23 10:12 
  359  28  1128 Tara Gentile         30 F Charleston         SC 1:03:30 10:14 
  360  32  1159 Barry Holden         43 M Mount Pleasant     SC 1:03:34 10:14 
  361  16  1072 Judy Comen           42 F Mt. Pleasant       SC 1:03:40 10:15 
  362  18  1175 William Jacobsen     55 M Summerville        SC 1:03:41 10:15 
  363  29  1300 Kimberly Stickle     30 F Mount Pleasant     SC 1:03:44 10:16 
  364  33  1034 Russell Broome       48 M Spartanburg        SC 1:03:46 10:16 
  365   6  1375 Christine Wainwrigh  52 F Mt. Pleasant       SC 1:03:55 10:18 
  366  14  1386 Anne Donato          45 F Mt. Pleasant       SC 1:03:58 10:18 
  367  30  1429 Lori Miller          31 F Mt. Pleasant       SC 1:04:01 10:19 
  368  28  1428 Margie Brown         29 F Sullivans Island   SC 1:04:01 10:19 
  369  17  1135 Marsha Graham        43 F Mt Pleasant        SC 1:04:05 10:19 
  370  26  1534 Perry Adkins         24 F Charleston         SC 1:04:12 10:20 
  371  31  1531 Heather Sharpe       31 F Mt. Pleasant       SC 1:04:12 10:20 
  372  20  1473 Dave Fuerte          25 M Mt. Pleasant       SC 1:04:17 10:21 
  373  29  1327 Ashley Tyner         29 F Mt. Pleasant       SC 1:04:21 10:22 
  374  19  1416 Tony Smith           59 M Wando              SC 1:04:28 10:23 
  375  27  1011 Dottie Atkinson      23 F Charleston         SC 1:04:29 10:23 
  376  28  1316 Carman Thurman       39 M Summerville        SC 1:04:30 10:23 
  377  18  1403 Mary-Elyse Edgar     41 F                       1:04:31 10:23 
  378  27  1440 Chad Parnell         28 M N. Charleston      SC 1:04:32 10:24 
  379   2  1524 Hal Currey           68 M Sullivans Island   SC 1:04:36 10:24 
  380  34  1505 Wayne Sellers        48 M Mt. Pleasant       SC 1:04:38 10:25 
  381   2  1262 Joyce Rasberry       62 F Isle Of Plams      SC 1:04:45 10:26 
  382   5  1066 Amy Coleman          21 F Charleston         SC 1:05:00 10:28 
  383  35  1420 Chris Bilancione     49 M Johns Island       SC 1:05:27 10:32 
  384  19  1371 Janie Morris         41 F Mt. Pleasant       SC 1:05:27 10:32 
  385  19  1468 Lee Hughes           37 F Charleston         SC 1:05:32 10:33 
  386  30  1055 Melanie Campbell     29 F Pacolet            SC 1:05:34 10:33 
  387   6  1116 Katherine Frederick  20 F Charleston         SC 1:05:35 10:34 
  388  33  1442 Stefan Achilles      40 M Mt. Pleasant       SC 1:05:42 10:35 
  389  20  1441 Kirsten Klockhaus    35 F Mt. Pleasant       SC 1:05:42 10:35 
  390  34  1186 Jeffrey Kendall      42 M Round O            SC 1:05:57 10:37 
  391  35  1345 Erik Wikoren         40 M Summerville        SC 1:06:05 10:38 
  392   7  1054 Carolyn Campbell     50 F Atlantic Beach     FL 1:06:08 10:39 
  393  28  1410 Javier Afanador      29 M Mt. Pleasant       SC 1:06:11 10:40 
  394  36  1372 Mark Reamer          40 M Mt. Pleasant       SC 1:06:16 10:40 
  395  20  1109 Cathy Fitch          42 F Mt.pleasant        SC 1:06:22 10:41 
  396  37  1110 Charles Fitch        44 M Mt Pleasant        SC 1:06:22 10:41 
  397   8  1443 Cathy Savage         54 F Shelby             NC 1:06:24 10:42 
  398  20  1437 Steve Johnson        56 M Goose Creek        SC 1:06:25 10:42 
  399  32  1205 Cornelia Lehmbecker  34 F Mt Pleasant        SC 1:06:35 10:43 
  400  17  1246 Charles Patrick      50 M Charleston         SC 1:06:38 10:44 
  401  31  1113 Mary Ford            28 F Charleston         SC 1:06:52 10:46 
  402  21  1275 Edi Rose             42 F Charleston         SC 1:07:08 10:49 
  403  21  1407 Lisa Jeaness         38 F Mt. Pleasant       SC 1:07:15 10:50 
  404  28  1264 Tim Reardon          30 M Greer              SC 1:07:21 10:51 
  405  33  1043 Amanda Buchanan      30 F Charleston         SC 1:07:21 10:51 
  406  36  1108 Howie Ferguson       48 M Charleston         SC 1:07:28 10:52 
  407  29  1270 Benjamin Robinson    31 M Mt Pleasant        SC 1:07:39 10:54 
  408  22  1183 Deborah Karasek      44 F Mt Pleasant        SC 1:07:55 10:56 
  409   2  1520 Faye Davis           68 F Mt. Pleasant       SC 1:08:03 10:58 
  410  23  1250 Bernadette Phelps    42 F Charleston         SC 1:08:29 11:02 
  411  32  1488 Nicole Defriez       26 F Charleston         SC 1:08:39 11:03 
  412  33  1143 Sophia Keri Gunter   26 F Charleston         SC 1:08:41 11:04 
  413  18  1298 Woodrow Steele       54 M Charleston         SC 1:08:54 11:06 
  414  38  1096 Mario Echavarria     40 M Mt. Pleasant       SC 1:09:02 11:07 
  415  22  1146 Jeannette Hampton    37 F Swannanoa          NC 1:09:12 11:09 
  416  21  1366 Rj Hamesfa           58 M Blowing Rock       NC 1:09:12 11:09 
  417  23  1156 Sue Henderson        39 F Summerville        SC 1:09:40 11:13 
  418  39  1078 Dan Crance           42 M Summerville        SC 1:09:40 11:13 
  419  34  1259 Lara Raiford         27 F Charleston         SC 1:09:52 11:15 
  420  40  1062 William Ciocco       43 M Mount Pleasant     SC 1:10:07 11:18 
  421  24  1151 Kimberly Hawthorne   37 F Mt Pleasant        SC 1:10:14 11:19 
  422  34  1382 Erika Sullivan       33 F Linton             IN 1:10:28 11:21 
  423  41  1229 James Monahan        44 M Summerville        SC 1:10:52 11:25 
  424  35  1182 Carey Kafka          32 F Johns Island       SC 1:11:05 11:27 
  425  35  1405 Gina Ciarcia         28 F Charleston         SC 1:11:13 11:28 
  426  15  1507 Catherine Deliessel  46 F Summerville        SC 1:11:25 11:30 
  427  16  1358 Virginia Beasley     47 F Central            SC 1:11:27 11:30 
  428  17  1019 Libby Baxley         46 F Lexington          SC 1:11:27 11:30 
  429  25  1466 Tina Ahlemann        39 F Summerville        SC 1:11:44 11:33 
  430  19  1320 John Tormanen        50 M Goose Creek        SC 1:11:45 11:33 
  431  26  1331 Sherri Walker        38 F Mt. Pleasant       SC 1:11:46 11:33 
  432  18  1203 Johanna Larose       45 F Madison            NC 1:12:04 11:36 
  433  36  1337 Mason Ward           32 F Mt. P              SC 1:13:03 11:46 
  434   9  1022 Courtney Best        53 F Mt. Pleasant       SC 1:13:03 11:46 
  435  10  1164 Chrissy Hudson       50 F Iop                SC 1:13:53 11:54 
  436  24  1478 Jody Bruster         42 F N. Charleston      SC 1:13:53 11:54 
  437   6  1165 Gil Hudson           62 M Iop                SC 1:13:54 11:54 
  438  30  1030 Mark Brannen         30 M Columbia           SC 1:14:12 11:57 
  439  36  1029 Emily Brannen        27 F Columbia           SC 1:14:12 11:57 
  440  20  1460 Frank Heberer        52 M Charleston         SC 1:14:23 11:59 
  441   1  1425 Jane Gregorie        71 F Yamassee           SC 1:14:38 12:01 
  442   2  1438 Dixie Dunbar         58 F Sullivans Island   SC 1:14:43 12:02 
  443   3  1225 Nancy Mckeown        60 F Atlanta            GA 1:15:14 12:07 
  444  19  1169 Melinda Hyman        46 F Conway             SC 1:15:46 12:12 
  445   3  1093 Rose Dreier          58 F Isle Of Palms      SC 1:18:54 12:42 
  446  11  1024 Kathy Blum           53 F Conway             SC 1:20:05 12:54 
  447  25  1126 Mary Jo Geiger       41 F Pooler             GA 1:20:40 12:59 
  448  26  1153 Regina Helcher       41 F Mt Pleasant        SC 1:22:18 13:15 
  449  22  1475 Bob Wilder           59 M Myrtle Beach       SC 1:22:25 13:16 
  450  37  1092 Kerry Donohoe        27 F Mount Pleasant     SC 1:23:38 13:28