2004 Race Results

                     THE 12TH ANNUAL-RUN FOR THE CHILD
                    ISLE OF PALMS 5K CONNECTOR RUN/WALK
     Sponsored by The Exchange Club of MT. PLEASANT and ISLE OF PALMS
               MT. PLEASANT/ISLE OF PALMS,S.C. OCT. 2, 2004
    Results compiled by Race Management Systems(RMS), www.rmssports.com

                   ********** AWARDS LIST **************

               ********** FEMALE OVERALL RESULTS ***********
    1 EMILY JOHNSON        25 JOHNS ISLAND    SC   20:16 
    2 LAUREN JAYNES        18                      22:05 
    3 Eileen Thames        41 Mt. Pleasant    SC   22:39 
                ********** MALE OVERALL RESULTS ***********
    1 JORDAN HOORT         23                      17:28 
    2 DANNY WEST           52                      18:19 
    3 MARC EMBLER          47 SUMMERVILLE     SC   18:35
           **************** FEMALE masters overall ************
    1 ELIZABETH CAVANAUGH  43 SULLIVANS ISLAN SC   23:10 
    2 Nancy Curry          57 Mt. Pleasant    SC   24:21 
    3 Marlys Modica        42 Mt. Pleasant    SC   24:57 
            **************** MALE masters overall ************
    1 Richard Stephens     40 Summerville     SC   19:48 
    2 Cesar Gamez          44 Mt. Pleasant    SC   19:57 
    3 Tom Reagan           47 Mt. Pleasant    SC   19:59 

                         FEMALE AGE GROUP:  1 - 12
    1 Sara Kate Hilton     11 Ravenel            SC   25:13 
    2 LAUREL GOWER         12                         26:06 
    3 Sarah Smyth          12 Mt. Pleasant       SC   29:08 
                          MALE AGE GROUP:  1 - 12
    1 MATT DOOLEY          12 MT. PLEASANT       SC   21:09 
    2 SAM HENRY            12                         21:17 
    3 RYAN ZERNACH         11 CUMMING            GA   24:22 
                        FEMALE AGE GROUP:  13 - 17
    1 Caroline McGrath     16 Mt. Pleasant       SC   23:26 
    2 Laura McLaughlin     14 Mt. Pleasant       SC   25:28 
    3 Emily Walterhouse    15 Goose Creek        SC   29:54 
                         MALE AGE GROUP:  13 - 17
    1 CAM MONTGOMERY       13                         19:50 
    2 COLE SELLAZZO        15 MT. PLEASANT       SC   20:08 
    3 MICHAEL SPEER        15 MT. PLEASANT       SC   21:23 
                        FEMALE AGE GROUP:  18 - 21
    1 Rosalind Abate       20 Goose Creek        SC   24:24 
    2 Chaudron Walterhous  18 Goose Creek        SC   29:54 
    3 Lauren Edwards       21 Columbia           SC   33:54 
                         MALE AGE GROUP:  18 - 21
                        FEMALE AGE GROUP:  22 - 25
    1 COURTNEY WALL        23 CHARLESTON         SC   25:19 
    2 MARY KICA            25 MT. PLEASANT       SC   27:05 
    3 Mason Ballenger      24 Mt. Pleasant       SC   27:29 
                         MALE AGE GROUP:  22 - 25
    1 JACK DONOVAN         25                         19:20 
    2 ZACHARIAH HAMPTON    23 HANAHAN            SC   21:10 
    3 Aaron Embry          24 Mt. Pleasant       SC   21:47 
                        FEMALE AGE GROUP:  26 - 29
    1 Angela Ormson        29 Mt. Pleasant       SC   23:39 
    2 ANNA MARIE BALMACED  28 MT. PLEASANT       SC   28:02 
    3 ELIZABETH LOGAN      28                         28:46 

                         MALE AGE GROUP:  26 - 29
    1 ROBERT RAY           27 MT. PLEASANT       SC   18:40 
    2 PAUL WALTER          26 MT. PLEASANT       SC   19:57 
    3 BRIAN CUMMINGS       28 MT. PLEASANT       SC   22:10 
                        FEMALE AGE GROUP:  30 - 34
    1 TRACY HENKE          32                         25:16 
    2 Allison Evans        33 Charleston         SC   26:22 
    3 Doryjane Birrer      34 Mt. Pleasant       SC   26:55 
                         MALE AGE GROUP:  30 - 34
    1 BOBBY FANCHER        34 MT. PLEASANT       SC   20:59 
    2 Eric Walmet          32 Mt. Pleasant       SC   21:42 
    3 GREG WHITE , MD      31 CHARLESTON         SC   22:43 
                        FEMALE AGE GROUP:  35 - 39
    1 Kathy Stewart        35 Mt. Pleasant       SC   23:15 
    2 Betsy Jessup         36 Mt. Pleasant       SC   23:54 
    3 Bess O'Brien         37 Mt. Pleasant       SC   24:46 
                         MALE AGE GROUP:  35 - 39
    1 DANIEL POLON         36                         19:14 
    2 SETH PRITCHARD       35                         21:07 
    3 Matt Yeates          36 Mount Pleasant     SC   24:36 
                        FEMALE AGE GROUP:  40 - 44
    1 MARY BETH HATHEWAY   42 ARMONK             NY   26:00 
    2 PATRICIA CAREK       43 MT. PLEASANT       SC   26:10 
    3 PEGGY RAMA           40 ISLE OF PALMS      SC   26:12 
                         MALE AGE GROUP:  40 - 44
    1 Ed Confer            43 Mt. Pleasant       SC   21:23 
    2 KURT KEHLENBECK      44 MT. PLEASANT       SC   22:33 
    3 Michael Alfred       42 Mt. Pleasant       SC   25:27 
                        FEMALE AGE GROUP:  45 - 49
    1 Judi Olmstead        45 Mt. Pleasant       SC   25:20 
    2 KARI PAIT            45 CHARLESTON         SC   26:09 
    3 Lori Pope            47 Charleston         SC   26:32 
                         MALE AGE GROUP:  45 - 49
    1 Jim Denning          45 Isle of Palms      SC   20:47 
    2 Marc Regnier         47 Charleston         SC   21:52 
    3 DAVID WYATT          46                         24:49 
                        FEMALE AGE GROUP:  50 - 54
    1 Cathy Gons           51 Findlay            OH   31:29 
    2 KATHLEEN WEEKS       54                         32:03 
    3 CAROLYN EDWARDS      50 MT. PLEASANT       SC   32:10 
                         MALE AGE GROUP:  50 - 54
    1 Bill Anderson        52 Sullivan's Island  SC   22:16 
    2 CARL BERRY           50 MT. PLEASANT       SC   24:48 
    3 ROGER GOWER          52                         24:51 
                        FEMALE AGE GROUP:  55 - 59
    1 COLLEEN ARCHAMBAULT  56 NORTH CHARLESTON   SC   28:59 
    2 Rita Shuler          59 Irmo               SC   32:20 
    3 BETTY OSBORNE        56                         33:16 
                         MALE AGE GROUP:  55 - 59
    1 RANDALL FOOTE        58                         23:56 
    2 Eric Jones           59 Morgantown         WV   24:47 
    3 Joseph Losek         57 Mt. Pleasant       SC   25:11 
                        FEMALE AGE GROUP:  60 - 64
    1 LINDA MANES          62 ISLE OF PALMS      SC   39:56 
    2 Sis Nunnally         63 Isle Of Palms      SC   42:20 
    3 SUSAN SHAPIRO        60                         47:36 
                         MALE AGE GROUP:  60 - 64
    1 FLOYD RILEY          64                         34:08 
    2 Dan Wertengerg       62 Isle Of Palms      SC   37:19 

                        FEMALE AGE GROUP:  65 - 69
                         MALE AGE GROUP:  65 - 69
    1 Clyde Mizzell        68 Charleston         SC   25:59 
    2 Sal Petinga          67 Mt. Pleasant       SC 1:06:43 
                        FEMALE AGE GROUP:  70 - 74
                         MALE AGE GROUP:  70 - 74
    1 FRANK BLACKETT       74 MT. PLEASANT       SC   33:32 
                        FEMALE AGE GROUP:  75 - 99
                         MALE AGE GROUP:  75 - 99
    1 Ray Duchesneau       75 Mt. Pleasant       SC   36:54 
    2 ROBERT MILLARD       82                         47:41 

                                                                      Page 1
                     THE 12TH ANNUAL-RUN FOR THE CHILD
                    ISLE OF PALMS 5K CONNECTOR RUN/WALK
     Sponsored by The Exchange Club of MT. PLEASANT and ISLE OF PALMS
               MT. PLEASANT/ISLE OF PALMS,S.C. OCT. 2, 2004
    Results compiled by Race Management Systems(RMS), www.rmssports.com
Place Div No.   Name                Age S City               St Time    Pace  
===== === ===== =================== === = ================== == ======= ===== 
    1   1  1817 JORDAN HOORT         23 M                         17:28  5:38 
    2   1  1791 DANNY WEST           52 M                         18:19  5:54 
    3   1  1704 MARC EMBLER          47 M SUMMERVILLE        SC   18:35  5:59 
    4   1  1857 ROBERT RAY           27 M MT. PLEASANT       SC   18:40  6:01 
    5   1  1824 DANIEL POLON         36 M                         19:14  6:12 
    6   2  1830 JACK DONOVAN         25 M                         19:20  6:14 
    7   1  1652 Richard Stephens     40 M Summerville        SC   19:48  6:23 
    8   1  1801 CAM MONTGOMERY       13 M                         19:50  6:23 
    9   2  1769 PAUL WALTER          26 M MT. PLEASANT       SC   19:57  6:26 
   10   2  1546 Cesar Gamez          44 M Mt. Pleasant       SC   19:57  6:26 
   11   2  1622 Tom Reagan           47 M Mt. Pleasant       SC   19:59  6:26 
   12   2  1697 COLE SELLAZZO        15 M MT. PLEASANT       SC   20:08  6:29 
   13   1  1675 EMILY JOHNSON        25 F JOHNS ISLAND       SC   20:16  6:32 
   14   3  1531 Jim Denning          45 M Isle of Palms      SC   20:47  6:42 
   15   1  1763 BOBBY FANCHER        34 M MT. PLEASANT       SC   20:59  6:45 
   16   2  1793 SETH PRITCHARD       35 M                         21:07  6:48 
   17   1  1679 MATT DOOLEY          12 M MT. PLEASANT       SC   21:09  6:49 
   18   3  1784 ZACHARIAH HAMPTON    23 M HANAHAN            SC   21:10  6:49 
   19   2  1825 SAM HENRY            12 M                         21:17  6:51 
   20   3  1711 MICHAEL SPEER        15 M MT. PLEASANT       SC   21:23  6:53 
   21   3  1526 Ed Confer            43 M Mt. Pleasant       SC   21:23  6:53 
   22   4  1641 Seamus Shevlino      15 M Mt. Pleasant       SC   21:27  6:55 
   23   2  1667 Eric Walmet          32 M Mt. Pleasant       SC   21:42  7:00 
   24   4  1537 Aaron Embry          24 M Mt. Pleasant       SC   21:47  7:01 
   25   4  1623 Marc Regnier         47 M Charleston         SC   21:52  7:03 
   26   5  1716 MCKAY MORROW         14 M MT. PLEASANT       SC   21:58  7:05 
   27   1  1810 LAUREN JAYNES        18 F                         22:05  7:07 
   28   3  1745 BRIAN CUMMINGS       28 M MT. PLEASANT       SC   22:10  7:09 
   29   6  1698 WILL ALTMAN          13 M MT. PLEASANT       SC   22:13  7:09 
   30   2  1504 Bill Anderson        52 M Sullivan's Island  SC   22:16  7:10 
   31   7  1661 William Terry        15 M Mt. Pleasant       SC   22:26  7:14 
   32   4  1674 KURT KEHLENBECK      44 M MT. PLEASANT       SC   22:33  7:16 
   33   4  1510 JJ Benich            26 M Isle of Palms      SC   22:34  7:16 
   34   1  1662 Eileen Thames        41 F Mt. Pleasant       SC   22:39  7:18 
   35   8  1604 Alphonso Nesbitt Jr  15 M N. Charleston      SC   22:41  7:18 
   36   3  1709 GREG WHITE , MD      31 M CHARLESTON         SC   22:43  7:19 
   37   4  1636 Larry Schrecker      32 M Mt. Pleasant       SC   22:53  7:22 
   38   2  1772 ELIZABETH CAVANAUGH  43 F SULLIVANS ISLAND   SC   23:10  7:28 
   39   1  1654 Kathy Stewart        35 F Mt. Pleasant       SC   23:15  7:29 
   40   5  1538 Adam Endress         22 M Charleston         SC   23:16  7:30 
   41   5  1781 BRAD HINSON          33 M MT. PLEASANT       SC   23:24  7:32 
   42   1  1592 Caroline McGrath     16 F Mt. Pleasant       SC   23:26  7:33 
   43   6  1570 Paul Johnson         32 M Mt. Pleasant       SC   23:31  7:34 
   44   1  1612 Angela Ormson        29 F Mt. Pleasant       SC   23:39  7:37 
   45   2  1569 Betsy Jessup         36 F Mt. Pleasant       SC   23:54  7:42 
   46   1  1826 RANDALL FOOTE        58 M                         23:56  7:42 
   47   1  1529 Nancy Curry          57 F Mt. Pleasant       SC   24:21  7:50 
   48   3  1730 RYAN ZERNACH         11 M CUMMING            GA   24:22  7:51 
   49   2  1501 Rosalind Abate       20 F Goose Creek        SC   24:24  7:52 
   50   3  1673 Matt Yeates          36 M Mount Pleasant     SC   24:36  7:55 
   51   3  1608 Bess O'Brien         37 F Mt. Pleasant       SC   24:46  7:58 
   52   2  1572 Eric Jones           59 M Morgantown         WV   24:47  7:59 
   53   3  1776 CARL BERRY           50 M MT. PLEASANT       SC   24:48  7:59 
   54   5  1829 DAVID WYATT          46 M                         24:49  8:00 
   55   4  1807 ROGER GOWER          52 M                         24:51  8:00 
   56   4  1513 Timothy Boone        37 M Mt. Pleasant       SC   24:53  8:01 
   57   6  1599 Matthews Modica      48 M Mt. Pleasant       SC   24:57  8:02 
   58   3  1598 Marlys Modica        42 F Mt. Pleasant       SC   24:57  8:02 
   59   3  1586 Joseph Losek         57 M Mt. Pleasant       SC   25:11  8:07 
   60   1  1562 Sara Kate Hilton     11 F Ravenel            SC   25:13  8:07 
   61   4  1653 Jim Stewart          55 M Greer              SC   25:15  8:08 
   62   1  1786 TRACY HENKE          32 F                         25:16  8:08 
   63   4  1530 Eric Davidson        10 M Mt Pleasant        SC   25:18  8:09 
   64   2  1718 COURTNEY WALL        23 F CHARLESTON         SC   25:19  8:09 
   65   1  1611 Judi Olmstead        45 F Mt. Pleasant       SC   25:20  8:10 
   66   5  1603 Wayne Nesbitt        35 M N. Charleston      SC   25:21  8:10 
   67   5  1660 Michael Terry        11 M Mt. Pleasant       SC   25:22  8:10 
   68   7  1777 CHUCK HOOKER         47 M CHARLESTON         SC   25:23  8:10 
   69      1613 David Owens             M Summerville        SC   25:25  8:11 
   70   5  1502 Michael Alfred       42 M Mt. Pleasant       SC   25:27  8:12 
   71   2  1594 Laura McLaughlin     14 F Mt. Pleasant       SC   25:28  8:12 
   72   6  1820 WILL BLODER          11 M                         25:30  8:13 
   73   5  1685 BRAD JACOBS          28 M MT. PLEASANT       SC   25:31  8:13 
   74   6  1853 JOHN KELLY           25 M                         25:34  8:14 
   75   6  1515 TIM BROOKS           27 M Mount Pleasant     SC   25:36  8:15 
   76   9  1732 TJ ARNETTE           17 M MT. PLEASANT       SC   25:37  8:15 
   77   7  1832 MATT WHIPPLE         31 M                         25:39  8:16 
   78   7  1657 Kola Tarvin          11 M Mt Pleasant        SC   25:43  8:17 
   79   5  1658 Taylor Tarvin        50 M Mt Pleasant        SC   25:45  8:18 
   80   6  1797 PAUL MACDONALD       42 M                         25:50  8:19 
   81   1  1597 Clyde Mizzell        68 M Charleston         SC   25:59  8:22 
   82   4  1743 MARY BETH HATHEWAY   42 F ARMONK             NY   26:00  8:23 
   83   2  1809 LAUREL GOWER         12 F                         26:06  8:24 
   84   7  1724 KEVIN WOODS          29 M CHARLESTON         SC   26:07  8:25 
   85   7  1556 Josh Harwood         23 M Goose Creek        SC   26:07  8:25 
   86      1748 BENJAMON POGUE          M MT. PLEASANT       SC   26:09  8:25 
   87   2  1708 KARI PAIT            45 F CHARLESTON         SC   26:09  8:25 
   88   5  1712 PATRICIA CAREK       43 F MT. PLEASANT       SC   26:10  8:26 
   89  10  1805 WESLEY MATHER        13 M                         26:12  8:26 
   90   6  1764 PEGGY RAMA           40 F ISLE OF PALMS      SC   26:12  8:26 
   91   8  1596 Trey Mills           26 M Macon              GA   26:17  8:28 
   92   4  1519 Erin Burton          36 F Mt. Pleasant       SC   26:17  8:28 
   93   2  1540 Allison Evans        33 F Charleston         SC   26:22  8:29 
   94   8  1840 JASON GRAY           33 M                         26:25  8:31 
   95   8  1690 FELIX HADTSTEIN       9 M ISLE OF PALMS      SC   26:26  8:31 
   96   3  1619 Lori Pope            47 F Charleston         SC   26:32  8:33 
   97   4  1583 Lynne LeRoy          46 F Goose Creek        SC   26:33  8:33 
   98   6  1509 Greg Belk            50 M Charleston         SC   26:35  8:34 
   99   5  1650 Laura Solomon        39 F Mt. Pleasant       SC   26:37  8:34 
  100   9  1715 CHARLES COLBURLY     31 M MT. PLEASANT       SC   26:40  8:35 
  101   7  1601 Tony Morga           40 M Hanahan            SC   26:40  8:35 
  102   8  1605 Alphonso . Nesbitt   42 M N.CHARLESTON       SC   26:44  8:37 
  103   6  1638 Myn Seamon           36 F Mt. Pleasant       SC   26:54  8:40 
  104   3  1512 Doryjane Birrer      34 F Mt. Pleasant       SC   26:55  8:40 
  105  10  1806 TOM CAIRNS           31 M                         26:59  8:42 
  106   9  1684 MICHAEL REARDON      28 M MT. PLEASANT       SC   27:02  8:42 
  107  11  1642 Sean Shevlino        14 M Mt. Pleasant       SC   27:04  8:43 
  108   3  1767 MARY KICA            25 F MT. PLEASANT       SC   27:05  8:43 
  109   7  1699 ED ROBINSON          51 M FOLLY BEACH        SC   27:06  8:44 
  110   8  1852 MILLS ALLISON        24 M                         27:07  8:44 
  111   9  1666 Ben Vorhees          41 M Mt. Pleasant       SC   27:07  8:44 
  112  12  1630 Joseph Rutherford    13 M Sullivan's Island  SC   27:10  8:45 
  113   6  1629 Joe Royals Royals    35 M Archdale           NC   27:11  8:45 
  114  10  1798 PAUL LECLAIRE        41 M                         27:13  8:46 
  115   7  1544 Mike Frenzel         39 M Mt. Pleasant       SC   27:19  8:48 
  116  13  1522 Bryan Carek          14 M Mt. Pleasant       SC   27:21  8:48 
  117   8  1558 Bob Heck             39 M Mt. Pleasant       SC   27:22  8:49 
  118   9  1517 Jack Buchanan        36 M Mt. Pleasant       SC   27:24  8:49 
  119   8  1632 Timothy Ryan         47 M Mt. Pleasant       SC   27:25  8:50 
  120   4  1506 Mason Ballenger      24 F Mt. Pleasant       SC   27:29  8:51 
  121  11  1671 Jeremy Willits       41 M Charleston         SC   27:41  8:55 
  122   5  1783 LOUISE SAWYER        48 F ISLE OF PALMS      SC   27:51  8:58 
  123  11  1756 DERIK TRENT          33 M N. CHARLESTON      SC   27:55  9:00 
  124   4  1780 ALEXA DEVINE         30 F AWENDAW            SC   27:58  9:00 
  125   7  1706 JENNIFER MATHIS      39 F AWENDAW            SC   27:58  9:00 
  126   9  1567 Lee Holstein         49 M Mt. Pleasant       SC   27:58  9:00 
  127   5  1802 ERIN CAUSEY          32 F                         28:01  9:01 
  128   2  1717 ANNA MARIE BALMACED  28 F MT. PLEASANT       SC   28:02  9:02 
  129   6  1848 ELLEN BOWLING        34 F                         28:04  9:02 
  130   8  1680 CARMEN DOOLEY        38 F MT. PLEASANT       SC   28:08  9:04 
  131  12  1849 VICTOR LLANSO        41 M                         28:08  9:04 
  132  10  1815 JAMES OBI            26 M                         28:08  9:04 
  133   9  1525 Patty Coker          37 F Charleston         SC   28:09  9:04 
  134   7  1678 TRACY BISHOP         40 F MT. PLEASANT       SC   28:10  9:04 
  135  14  1823 MARSHALL DOROCIAK    14 M                         28:14  9:05 
  136  11  1851 AUSTIN ATKINSON      27 M                         28:16  9:06 
  137   7  1543 Stacy Fernim         33 F Isle of Palms      SC   28:25  9:09 
  138   5  1855 MARGARET WALKER      24 F                         28:29  9:10 
  139   8  1794 RICK COTTINGHAM      54 M                         28:33  9:12 
  140   9  1624 Skip Reitmeres       51 M Mt. Pleasant       SC   28:36  9:13 
  141  10  1590 Michael McCarthy     54 M Mt. Pleasant       SC   28:37  9:13 
  142  13  1729 GORDON JONES         42 M CHARLESTON         SC   28:42  9:15 
  143  14  1799 PATRICK KIERNAN      43 M                         28:42  9:15 
  144  12  1574 Miles Jordan         33 M Mt. Pleasant       SC   28:46  9:16 
  145   3  1831 ELIZABETH LOGAN      28 F                         28:46  9:16 
  146   9  1812 GARRETT CLARK        23 M                         28:52  9:18 
  147   4  1694 PEGGY ROLLINSON      28 F GOOSE CREEK        SC   28:54  9:18 
  148   8  1505 Debbie Antonelli     40 F Mt. Pleasant       SC   28:55  9:19 
  149  15  1782 BAIRD SANDERS        41 M MT. PLEASANT       SC   28:57  9:19 
  150  10  1550 Gilbert Gonzalez     38 M Goose Creek        SC   28:58  9:20 
  151   2  1790 COLLEEN ARCHAMBAULT  56 F NORTH CHARLESTON   SC   28:59  9:20 
  152   3  1648 Sarah Smyth          12 F Mt. Pleasant       SC   29:08  9:23 
  153  10  1804 STEVEN BRAISTED      22 M                         29:13  9:25 
  154   5  1818 JOHN MOJONNIER       56 M                         29:14  9:25 
  155  16  1719 GLENN SMITH          40 M CHARLESTON         SC   29:16  9:26 
  156  13  1838 CHRISTIAN HEEREN     30 M                         29:17  9:26 
  157   6  1615 Ann Marie Patterson  24 F Mt. Pleasant       SC   29:21  9:27 
  158   7  1682 SARAH VAN WYE        24 F MT. PLEASANT       SC   29:24  9:28 
  159  14  1758 JOHN WAGNER          34 M ISLE OF PALMS      SC   29:32  9:31 
  160   9  1744 LARK MORGAN          41 F TUCKER             GA   29:35  9:32 
  161  10  1703 BRIDGET VINING       41 F HANAHAN            SC   29:36  9:32 
  162   5  1640 Kelly Sherratt       29 F Charleston         SC   29:41  9:34 
  163  11  1816 CYNTHIA ROSENGREN    44 F                         29:43  9:34 
  164  11  1803 BRAD BRELAND         24 M                         29:44  9:34 
  165   6  1626 Brian Richards       55 M Mt. Pleasant       SC   29:44  9:35 
  166  15  1836 JUSTIN LASHLEY       33 M                         29:49  9:36 
  167   8  1761 GINGER MORRIS        32 F FOLLY BEACH        SC   29:51  9:37 
  168   6  1760 KRISTIN KANWISHER    26 F FOLLY BEACH        SC   29:52  9:37 
  169  12  1634 Troy Sanders         28 M Goose Creek        SC   29:52  9:37 
  170   3  1668 Chaudron Walterhous  18 F Goose Creek        SC   29:54  9:38 
  171   3  1669 Emily Walterhouse    15 F Goose Creek        SC   29:54  9:38 
  172   6  1564 Lori Hinman          46 F Charleston         SC   29:58  9:39 
  173   8  1518 Tracy Burke          23 F Charleston         SC   30:00  9:40 
  174   4  1689 TARA HADTSTEIN        9 F ISLE OF PALMS      SC   30:09  9:43 
  175  16  1811 ANTHONY MILLER       32 M                         30:09  9:43 
  176  11  1568 Dave Jackson         35 M Charleston         SC   30:19  9:46 
  177  12  1722 DAVID FOLLMUTH       25 M N. CHARLESTON      SC   30:24  9:47 
  178  10  1508 Wesley Beigel        47 M Mt. Pleasant       SC   30:25  9:48 
  179  10  1582 Susan Lavelle        36 F Mt Pleasant        SC   30:38  9:52 
  180   9  1631 Zachary Rutherford    9 M Sullivan's Island  SC   30:46  9:54 
  181   7  1731 NIKKI MOVIUS         26 F MT. PLEASANT       SC   31:06 10:01 
  182   7  1742 JILL MAXON           47 F ALPHARETTA         GA   31:10 10:02 
  183   9  1639 Molly Senokozlieff   30 F Mt. Pleasant       SC   31:13 10:03 
  184  13  1588 Mark Macpherson      24 M Mt. Pleasant       SC   31:18 10:05 
  185   9  1589 Melissa Macpherson   25 F Mt. Pleasant       SC   31:19 10:05 
  186   1  1549 Cathy Gons           51 F Findlay            OH   31:29 10:08 
  187   8  1610 Betty Odgers         27 F Charleston         SC   31:31 10:09 
  188  10  1521 Andrew Carek         12 M Mt. Pleasant       SC   31:33 10:10 
  189  11  1691 LUKAS HADTSTEIN      11 M ISLE OF PALMS      SC   31:35 10:10 
  190   7  1753 DENNIS FRAZIER       57 M ISLE OF PALMS      SC   31:38 10:11 
  191  11  1787 PAM INABINETT        36 F                         31:41 10:12 
  192   8  1616 Bob Pavlisko         55 M Mount Pleasant     SC   31:41 10:12 
  193   9  1511 Suzanne Benich       27 F Isle of Palms      SC   31:41 10:12 
  194   4  1765 BECKY GUIDERA        13 F MT. PLEASANT       SC   31:42 10:12 
  195  10  1827 JENNIFER JOHNSON     34 F                         31:48 10:14 
  196  11  1585 Gary Lipscomb        47 M Mt. Pleasant       SC   31:50 10:15 
  197  12  1584 Blake Lipscomb        9 M Mt. Pleasant       SC   31:51 10:15 
  198  12  1609 Amy O'Dell           38 F Mount Pleasant     SC   31:53 10:16 
  199      1762 LINDA CATLIN            F SEABROOK ISLAND    SC   32:01 10:19 
  200   2  1856 KATHLEEN WEEKS       54 F                         32:03 10:19 
  201  10  1721 JULIA NELSON         23 F CHARLESTON AFB     SC   32:03 10:19 
  202  11  1750 LISA RECINE          34 F MT. PLEASANT       SC   32:06 10:20 
  203  12  1659 Amy Templeton        31 F Mount Pleasant     SC   32:09 10:21 
  204   3  1686 CAROLYN EDWARDS      50 F MT. PLEASANT       SC   32:10 10:22 
  205  11  1557 Laura Harwood        23 F Goose Creek        SC   32:12 10:22 
  206  12  1514 Maryann Braun        40 F N. Charleston      SC   32:12 10:22 
  207  13  1507 Lisa Beigel          42 F Mt. Pleasant       SC   32:18 10:24 
  208   3  1645 Rita Shuler          59 F Irmo               SC   32:20 10:25 
  209  10  1677 KATE WARD            26 F                         32:20 10:25 
  210   4  1808 ELLEN GOWER          53 F                         32:23 10:26 
  211  12  1813 BRENNA DUNLAP        23 F                         32:24 10:26 
  212  13  1503 Maddy Allen          23 F Mt. Pleasant       SC   32:25 10:26 
  213   5  1714 ANNIE PATTERSON      12 F MT. PLEASANT       SC   32:32 10:29 
  214   9  1713 JIMMY PATTERSON      58 M MT. PLEASANT       SC   32:34 10:29 
  215  10  1600 Robert Moise         56 M Charleston         SC   32:35 10:30 
  216  14  1800 KATHRYN MACDONALD    40 F                         32:43 10:32 
  217   5  1822 LAURA MARGUARDT      17 F                         33:06 10:40 
  218  15  1705 BETH CRUNELLE        40 F MT. PLEASANT       SC   33:06 10:40 
  219   4  1795 BETTY OSBORNE        56 F                         33:16 10:43 
  220  11  1606 Robert Nicolai       59 M Charleston         SC   33:28 10:47 
  221   1  1696 FRANK BLACKETT       74 M MT. PLEASANT       SC   33:32 10:48 
  222  13  1850 GEMA LONGARLA        38 F                         33:37 10:50 
  223   5  1548 Rosalind Giddens     54 F Charleston         SC   33:39 10:50 
  224  13  1720 LEAH SURLES          33 F MT. PLEASANT       SC   33:40 10:51 
  225  12  1796 WAYNE MURPHEY        45 M                         33:41 10:51 
  226   5  1571 Debbie Jones         58 F Morgantown         WV   33:51 10:54 
  227   4  1534 Lauren Edwards       21 F Columbia           SC   33:54 10:55 
  228  14  1651 Tyler Stack          25 F Hanahan            SC   33:56 10:56 
  229   8  1532 Jennifer Dixon       47 F N. Charleston      SC   33:56 10:56 
  230  13  1559 Kyle Heck            12 M Mt. Pleasant       SC   34:00 10:57 
  231  11  1774 HEIDI RICHTER        27 F MT. PLEASANT       SC   34:01 10:57 
  232  14  1775 GRETCHEN RICHTER     30 F SULLIVANS ISLAND   SC   34:08 10:59 
  233   1  1835 FLOYD RILEY          64 M                         34:08 11:00 
  234  15  1539 Heather Eustace      32 F Summerville        SC   34:11 11:01 
  235  12  1547 Jami Garrard         26 F Summerville        SC   34:12 11:01 
  236   6  1754 MARY FRAZIER         56 F ISLE OF PALMS      SC   34:14 11:01 
  237   6  1577 Libby Kelly          53 F Versailles         KY   34:22 11:04 
  238   9  1692 TATA HADTSTEIN       45 F ISLE OF PALMS      SC   34:23 11:04 
  239  13  1595 Courtney Miller      27 F Charleston         SC   34:25 11:05 
  240  14  1536 Terri Ehlinger       39 F Isle Of Palms      SC   34:29 11:06 
  241  17  1779 STEVE ROBLING        34 M MT. PLEASANT       SC   34:30 11:07 
  242   6  1841 MADELINE SPRATT      16 F                         34:30 11:07 
  243  16  1541 Emily Faile          30 F Mt. Pleasant       SC   34:51 11:13 
  244  14  1773 KIMBERLY CHESTEEN    28 F LADSON             SC   35:00 11:16 
  245  15  1672 Karen Yeates         35 F Mount Pleasant     SC   35:10 11:20 
  246  13  1845 ROGER JONES          49 M                         35:16 11:21 
  247  12  1707 DOUG PAIT            56 M CHARLESTON         SC   35:17 11:22 
  248  14  1737 MALCOLM NIEMANN       9 M MT. PLEASANT       SC   35:27 11:25 
  249  12  1736 SHAWN NIEMANN        39 M MT. PLEASANT       SC   35:27 11:25 
  250  15  1576 Elizabeth Kelly      24 F Mt. Pleasant       SC   35:37 11:28 
  251  16  1700 SUZIE MCDOWELL       37 F MT. PLEASANT       SC   35:41 11:29 
  252  10  1620 kim pugh             47 F Charleston         SC   36:06 11:37 
  253  16  1778 MCKENZIE HATAFF      24 F MT. PLEASANT       SC   36:07 11:38 
  254  17  1681 LINDSEY MILLER       22 F MT. PLEASANT       SC   36:18 11:41 
  255   7  1751 ROBIN RODENBERG      50 F MT. PLEASANT       SC   36:21 11:42 
  256  16  1551 Tina Gorman          44 F Mt. Pleasant       SC   36:24 11:43 
  257  17  1788 CRAIG INBINETT       44 M                         36:26 11:44 
  258  11  1814 JOE CHANDLER         53 M                         36:35 11:47 
  259  15  1633 Leigh Sakowitz       27 F Atlanta            GA   36:37 11:48 
  260  18  1854 WILLIAM VAUGHAN      44 M                         36:40 11:48 
  261  17  1581 Michelle Lally       43 F Sullivan's Island  SC   36:53 11:52 
  262  19  1580 Joseph Lally         44 M Sullivan's Island  SC   36:53 11:53 
  263   1  1533 Ray Duchesneau       75 M Mt. Pleasant       SC   36:54 11:53 
  264  17  1768 ANNIKA FRANK         36 F MT. PLEASANT       SC   36:54 11:53 
  265  18  1735 MALINA LOPEZ         25 F MT. PLEASANT       SC   36:56 11:53 
  266  18  1575 Clare Kaye           36 F Mt. Pleasant       SC   36:58 11:54 
  267  19  1593 Linda McKenzie       39 F Mt. Pleasant       SC   36:59 11:55 
  268   2  1670 Dan Wertengerg       62 M Isle Of Palms      SC   37:19 12:01 
  269  15  1839 ADAM AUSTIN          10 M                         37:28 12:04 
  270  18  1792 JULIE PIKE           40 F                         37:42 12:08 
  271  19  1733 JULIE MOHR           24 F MT. PLEASANT       SC   37:49 12:11 
  272  19  1578 Katie Korotzer       42 F Mt. Pleasant       SC   38:17 12:20 
  273  20  1785 KIMBERLY HAWTHORNE   36 F MT. PLEASANT       SC   38:34 12:25 
  274  16  1739 AMY ALBERT           28 F BIRMINGHAM         AL   38:35 12:25 
  275  13  1738 CECIL JARVIS         55 M CLARKSBURG         WV   38:35 12:25 
  276  13  1663 Freeman Tharp        26 M Mt. Pleasant       SC   38:42 12:28 
  277  21  1587 Rebecca Lyon         35 F Mt. Pleasant       SC   39:06 12:35 
  278  14  1664 Jim Thomson          56 M Charleston         SC   39:24 12:41 
  279  11  1566 Barb Holliway        46 F Mt. Pleasant       SC   39:24 12:41 
  280  22  1565 Gina Hollis          36 F Evans              GA   39:43 12:47 
  281   1  1752 LINDA MANES          62 F ISLE OF PALMS      SC   39:56 12:51 
  282  17  1625 lora renedo          34 F mount pleasant     SC   40:03 12:54 
  283  17  1627 Barbara Riley        27 F Charleston AFB     SC   40:17 12:58 
  284  18  1676 MAGGIE CARMAIN       33 F                         40:42 13:06 
  285  23  1621 Charmen Quinn        36 F Mt. Pleasant       SC   41:10 13:15 
  286  19  1701 CANDICE GOODE        32 F MT. PLEASANT       SC   41:25 13:20 
  287  13  1702 BRIAN GOODE          38 M MT. PLEASANT       SC   41:26 13:20 
  288  14  1563 Bruce Hinman         46 M Charleston         SC   41:37 13:24 
  289  16  1837 ERIK GREEN            9 M                         41:57 13:30 
  290   2  1607 Sis Nunnally         63 F Isle Of Palms      SC   42:20 13:38 
  291   6  1759 ELISABETH MCCARTER   11 F ISLE OF PALMS      SC   42:21 13:38 
  292  12  1757 RICHARD WAGNER       53 M ATLANTA            GA   42:22 13:39 
  293  20  1846 DENISE MILLER        40 F                         44:29 14:20 
  294   3  1833 SUSAN SHAPIRO        60 F                         47:36 15:20 
  295   2  1834 ROBERT MILLARD       82 M                         47:41 15:21 
  296   5  1528 Mercer Cronemeyer    20 F Charleston         SC   58:58 18:59 
  297   6  1591 Dawn McCloud         20 F Charleston         SC   58:59 18:59 
  298   2  1618 Sal Petinga          67 M Mt. Pleasant       SC 1:06:43 21:29 

                     THE 12TH ANNUAL-RUN FOR THE CHILD
                   ISLE OF PALMS 10K CONNECTOR RUN/WALK
     Sponsored by The Exchange Club of MT. PLEASANT and ISLE OF PALMS
               MT. PLEASANT/ISLE OF PALMS,S.C. OCT. 2, 2004
    Results compiled by Race Management Systems(RMS), www.rmssports.com

                   ********** AWARDS LIST **************

               ********** FEMALE OVERALL RESULTS ***********
    1 Anne-Wyman Cipolla   29 Charleston      SC   38:26 
    2 Sarah Reed           27 Mt. Pleasant    SC   40:31 
    3 HEATHER NICHOLS      22 MT. PLEASANT    SC   41:38 
                ********** MALE OVERALL RESULTS ***********
    1 TOM MATHER           46                      35:25 
    2 JAY UPCHURCH         26 CHARLESTON      SC   36:14 
    3 BOB SCHLAU           57                      37:22 
           *************FEMALE Masters overall ****************
    1 KATHERINE LEMPESIS   53                      46:28 
    2 Pamela Russell       48 North Charlesto SC   46:34 
    3 Kathy Bunting        40 Mt. Pleasant    SC   47:36 
            *************MALE Masters overall ****************
    1 MICHAEL PARKER       41                      37:31 
    2 David Quick          40 Mt. Pleasant    SC   37:45 
    3 STEVEN ANNAN         58                      38:29 

                         FEMALE AGE GROUP:  1 - 12
    1 Rachel Hawes         11 Mt. Pleasant       SC 1:23:44 
                          MALE AGE GROUP:  1 - 12
    1 BRANDON WOOD          9 MT. PLEASANT       SC   55:19 
    2 John Perkins          9 Greenville         SC 1:00:08 
    3 Alexander Buhle      11 Charleston         SC 1:00:43 
                        FEMALE AGE GROUP:  13 - 17
                         MALE AGE GROUP:  13 - 17
    1 MATTHEW MORRISETTE   17 MT. PLEASANT       SC   40:04 
    2 Stephen Carek        15 Mt. Pleasant       SC   48:09 
    3 Christopher McCord   17 Mt. Pleasant       SC   51:55 
                        FEMALE AGE GROUP:  18 - 21
    1 MEGAN BONOMINI       21 SULLIVANS ISLAND   SC   50:49 
    2 Alexis Suozzi        20 Charleston         SC   53:34 
    3 Kelly McTamney       20 Trussville         AL   53:35 
                         MALE AGE GROUP:  18 - 21
    1 CHIP PERKINS         20 CHARLESTON         SC   38:42 
    2 MATTHEW KEELEY       21 SYRACUSE           NY   38:57 
    3 Jeff McMeans         21 Summerville        SC   55:20 
                        FEMALE AGE GROUP:  22 - 25
    1 Erin McCraken        25 Charleston         SC   46:48 
    2 Mary Odum            23 Charleston         SC   50:10 
    3 Maranda Drew         22 Summerville        SC   50:11 
                         MALE AGE GROUP:  22 - 25
    1 ANDREW MORGAN        23 HANAHAN            SC   38:22 
    2 Jeffrey Schimizze    23 Sumter             SC   40:25 
    3 Chad Butler          24 Summerville        SC   45:46 
                        FEMALE AGE GROUP:  26 - 29
    1 Ryan Dadds           26 Folly Beach        SC   47:26 
    2 Sylvia Dodd          26 Mt. Pleasant       SC   47:50 
    3 Jacquelyn Ficco      26 Charleston         SC   50:18 

                         MALE AGE GROUP:  26 - 29
    1 Bobby Wilder         29 Myrtle Beach       SC   38:46 
    2 DOUG LAKE            29                         39:32 
    3 Kyle Stock           27 Charleston         SC   41:22 
                        FEMALE AGE GROUP:  30 - 34
    1 Tracy DeWitt         31 Daniel Island      SC   44:25 
    2 Laura Boselowitz     33 Mt. Pleasant       SC   46:24 
    3 Marlo Bauer          33 West Melbourne     FL   47:25 
                         MALE AGE GROUP:  30 - 34
    1 Timothy Tenne        34 Mt. Pleasant       SC   39:05 
    2 JASON WILSON         31                         39:24 
    3 DAVID ROGERS         33 CHARLESTON         SC   39:41 
                        FEMALE AGE GROUP:  35 - 39
    1 Ruth Scott           37 Goose Creek        SC   46:32 
    2 Jacqueline Gomes     35 Du Quoin           IL   48:27 
    3 Debra Hernandez      39 Isle of Palms      SC   48:57 
                         MALE AGE GROUP:  35 - 39
    1 Martin Guthrie       37 Wallace            NC   37:42 
    2 Brendan Silver       36 Charleston         SC   41:35 
    3 BRADFORD JOHNSON     35                         42:56 
                        FEMALE AGE GROUP:  40 - 44
    1 KATHY OWENS          43 SUMMERVILLE        SC   49:22 
    2 Constance Dangerfie  40 CAFB               SC   50:00 
    3 Sherri Roshitsh      40 Charleston         SC   51:46 
                         MALE AGE GROUP:  40 - 44
    1 GEORGE DUNLEAVY      44 MT. PLEASANT       SC   38:38 
    2 CHRIS HANDAL         43                         41:01 
    3 Craig Coleman        40 Mt. Pleasant       SC   42:35 
                        FEMALE AGE GROUP:  45 - 49
    1 ANN ELISH            48 MT. PLEASANT       SC   51:44 
    2 KAREN CREIGHTON      46 Hanahan            SC   54:44 
    3 Deb Mangolt          46 Mt. Pleasant       SC   59:04 
                         MALE AGE GROUP:  45 - 49
    1 RANDY SMITH          47                         42:34 
    2 Randy Boger          47 Lewisville         NC   43:27 
    3 PATRICK HARRIS       45                         43:38 
                        FEMALE AGE GROUP:  50 - 54
    1 Patrice Katsanevaki  50 Mt. Pleasant       SC   47:57 
    2 DEBBIE HOWARD        50 MT. PLEASANT       SC   49:33 
    3 janice wilkins       54 greeenville        SC   49:45 
                         MALE AGE GROUP:  50 - 54
    1 Dan Clapper          51 N. Charleston      SC   42:01 
    2 JEFF DOROCIAL        50                         43:10 
    3 Stan Wheeler         52 Hollywood          SC   43:29 
                        FEMALE AGE GROUP:  55 - 59
    1 JOAN MULVIHILL       59                         56:51 
    2 Barbara Simpson      56 Mt. Pleasant       SC   58:27 
    3 DOROTHY ANDERSON     58                         59:31 
                         MALE AGE GROUP:  55 - 59
    1 John Dillard         59 Columbia           SC   47:48 
    2 Hoot Gibson          56 Charleston         SC   48:03 
    3 Gary Melville        59 Charleston         SC   49:37 
                        FEMALE AGE GROUP:  60 - 64
    1 SARAH MCDUFFIE       61 ISLE OF PALMS      SC 1:26:31 
                         MALE AGE GROUP:  60 - 64
    1 RUSS BROWN           60 MIDWAY             GA   44:06 
    2 Richard Landsman     61 Summerville        SC   45:27 
    3 Robin Lehman         61 Mt. Pleasant       SC   57:51 

                        FEMALE AGE GROUP:  65 - 69
    1 Faye Davis           67 Mt. Pleasant       SC 1:03:21 
    2 PATRICIA RHODE       65                       1:03:45 
    3 Donna Brown          68 Charleston         SC 1:24:19 
                         MALE AGE GROUP:  65 - 69
    1 JIM WILSON           67                         56:14 
    2 Bruce Hainley        66 Isle of Palms      SC   57:03 
    3 Stan Knight          65 Isle Of Palms      SC 1:13:18 
                        FEMALE AGE GROUP:  70 - 74
                         MALE AGE GROUP:  70 - 74
    1 WILLIAM BOULTER      74                         52:21 
                        FEMALE AGE GROUP:  75 - 99
                         MALE AGE GROUP:  75 - 99

                                                                      Page 1
                     THE 12TH ANNUAL-RUN FOR THE CHILD
                   ISLE OF PALMS 10K CONNECTOR RUN/WALK
     Sponsored by The Exchange Club of MT. PLEASANT and ISLE OF PALMS
               MT. PLEASANT/ISLE OF PALMS,S.C. OCT. 2, 2004
    Results compiled by Race Management Systems(RMS), www.rmssports.com
Place Div No.   Name                Age S City               St Time    Pace  
===== === ===== =================== === = ================== == ======= ===== 
    1   1  2488 TOM MATHER           46 M                         35:25  5:42 
    2   1  2438 JAY UPCHURCH         26 M CHARLESTON         SC   36:14  5:50 
    3   1  2489 BOB SCHLAU           57 M                         37:22  6:01 
    4   1  2492 MICHAEL PARKER       41 M                         37:31  6:03 
    5   1  2141 Martin Guthrie       37 M Wallace            NC   37:42  6:04 
    6   2  2272 David Quick          40 M Mt. Pleasant       SC   37:45  6:05 
    7   1  2385 ANDREW MORGAN        23 M HANAHAN            SC   38:22  6:11 
    8   1  2053 Anne-Wyman Cipolla   29 F Charleston         SC   38:26  6:12 
    9   2  4029 STEVEN ANNAN         58 M                         38:29  6:12 
   10      2013 Hudson Belk             M Charleston         SC   38:31  6:12 
   11   3  2384 GEORGE DUNLEAVY      44 M MT. PLEASANT       SC   38:38  6:13 
   12   1  2439 CHIP PERKINS         20 M CHARLESTON         SC   38:42  6:14 
   13   2  2351 Bobby Wilder         29 M Myrtle Beach       SC   38:46  6:15 
   14   2  2466 MATTHEW KEELEY       21 M SYRACUSE           NY   38:57  6:17 
   15   1  2333 Timothy Tenne        34 M Mt. Pleasant       SC   39:05  6:18 
   16   2  2482 JASON WILSON         31 M                         39:24  6:21 
   17   3  2499 DOUG LAKE            29 M                         39:32  6:22 
   18   3  2456 DAVID ROGERS         33 M CHARLESTON         SC   39:41  6:24 
   19   1  2363 MATTHEW MORRISETTE   17 M MT. PLEASANT       SC   40:04  6:27 
   20   2  2300 Jeffrey Schimizze    23 M Sumter             SC   40:25  6:31 
   21   2  2278 Sarah Reed           27 F Mt. Pleasant       SC   40:31  6:32 
   22   4  4005 CHRIS HANDAL         43 M                         41:01  6:36 
   23   4  2323 Kyle Stock           27 M Charleston         SC   41:22  6:40 
   24   2  2306 Brendan Silver       36 M Charleston         SC   41:35  6:42 
   25   1  2389 HEATHER NICHOLS      22 F MT. PLEASANT       SC   41:38  6:42 
   26   1  2054 Dan Clapper          51 M N. Charleston      SC   42:01  6:46 
   27   4  2020 Brian Berrigan       34 M Mt. Pleasant       SC   42:10  6:48 
   28   5  2201 Craig Leach          33 M Mt Pleasant        SC   42:30  6:51 
   29   2  2471 RANDY SMITH          47 M                         42:34  6:51 
   30   5  2060 Craig Coleman        40 M Mt. Pleasant       SC   42:35  6:52 
   31   5  2442 CLINTON ADAMS        29 M CHARLESTON         SC   42:38  6:52 
   32   3  4021 BRADFORD JOHNSON     35 M                         42:56  6:55 
   33   2  4015 JEFF DOROCIAL        50 M                         43:10  6:57 
   34   3  2026 Randy Boger          47 M Lewisville         NC   43:27  7:00 
   35   4  2301 Daniel Schnauthiel   36 M Mt. Pleasant       SC   43:27  7:00 
   36   3  2349 Stan Wheeler         52 M Hollywood          SC   43:29  7:00 
   37   6  2266 Sam Phlegar          43 M Mt. Pleasant       SC   43:33  7:01 
   38   4  4006 PATRICK HARRIS       45 M                         43:38  7:02 
   39   5  2430 DAVID KNIGHT         36 M COLUMBIA           SC   43:43  7:02 
   40   6  2437 TIM MULLER           28 M MT. PLEASANT       SC   43:50  7:04 
   41   1  2465 RUSS BROWN           60 M MIDWAY             GA   44:06  7:06 
   42   4  2436 JIM BOYD             52 M MT. PLEASANT       SC   44:13  7:07 
   43   7  2112 Bratton Fennell      40 M Mt. Pleasant       SC   44:22  7:09 
   44   1  2083 Tracy DeWitt         31 F Daniel Island      SC   44:25  7:09 
   45   7  2496 JACOB DRIGGERS       29 M                         44:33  7:11 
   46   6  2404 DONALE CORRY         33 M MT. PLEASANT       SC   45:00  7:15 
   47   7  2418 WADE HATHAWAY        31 M MT. PLEASANT       SC   45:12  7:17 
   48   8  2021 Alessandro Bettoni   32 M Mount Pleasant     SC   45:16  7:17 
   49   9  2011 Joseph Bauer         34 M West Melbourne     FL   45:16  7:18 
   50   8  2208 Joshua Littlejohn    27 M Charleston         SC   45:22  7:18 
   51  10  4030 ELI PENN             30 M                         45:25  7:19 
   52   2  2198 Richard Landsman     61 M Summerville        SC   45:27  7:19 
   53   8  2116 Mark Fitts           42 M Mt. Pleasant       SC   45:31  7:20 
   54  11  2444 SHAUN MCDONALD       31 M MT. PLEASANT       SC   45:41  7:22 
   55   6  2335 John Thiem           36 M Mt. Pleasant       SC   45:45  7:22 
   56   3  2045 Chad Butler          24 M Summerville        SC   45:46  7:22 
   57   7  2287 Dan Rodell           36 M Mt. Pleasant       SC   46:02  7:25 
   58   8  2113 Gerry Ferguson       39 M Roebuck            SC   46:22  7:28 
   59   2  2027 Laura Boselowitz     33 F Mt. Pleasant       SC   46:24  7:28 
   60   9  2176 Erik Johnson         37 M Charleston         SC   46:28  7:29 
   61   1  4010 KATHERINE LEMPESIS   53 F                         46:28  7:29 
   62   4  2153 Matthew Heitman      25 M CAFB               SC   46:30  7:29 
   63   1  2302 Ruth Scott           37 F Goose Creek        SC   46:32  7:30 
   64   1  2293 Pamela Russell       48 F North Charleston   SC   46:34  7:30 
   65   2  2224 Erin McCraken        25 F Charleston         SC   46:48  7:32 
   66  12  4036 GARY ZINK            34 M                         47:04  7:35 
   67  10  2364 MICHAEL DENSON       38 M MT. PLEASANT       SC   47:09  7:36 
   68   5  2191 Matthew Krueger      25 M Mt. Pleasant       SC   47:11  7:36 
   69   3  2012 Marlo Bauer          33 F West Melbourne     FL   47:25  7:38 
   70   3  2075 Ryan Dadds           26 F Folly Beach        SC   47:26  7:38 
   71  13  2283 Patrick Riley        33 M Baltimore          MD   47:27  7:39 
   72   6  2435 RYAN DONAHUE         24 M CHARLESTON         SC   47:31  7:39 
   73   7  4002 DANIEL DARBY         24 M                         47:33  7:39 
   74   9  2057 Bob Clarke           42 M Isle of Palms      SC   47:35  7:40 
   75   1  2041 Kathy Bunting        40 F Mt. Pleasant       SC   47:36  7:40 
   76  14  2432 RICARDO DAMO JR      32 M GOOSE CREEK        SC   47:40  7:41 
   77   8  2212 Mark Lucas           24 M Charleston         SC   47:42  7:41 
   78   3  2085 John Dillard         59 M Columbia           SC   47:48  7:42 
   79  10  2227 Doug McElveen        43 M Mt Pleasant        SC   47:49  7:42 
   80   4  2086 Sylvia Dodd          26 F Mt. Pleasant       SC   47:50  7:42 
   81   2  2182 Patrice Katsanevaki  50 F Mt. Pleasant       SC   47:57  7:44 
   82   4  2128 Hoot Gibson          56 M Charleston         SC   48:03  7:44 
   83   2  2049 Stephen Carek        15 M Mt. Pleasant       SC   48:09  7:45 
   84  11  2472 MIKE DUKE            36 M                         48:13  7:46 
   85  12  2193 Chris Kulas          37 M Mt. Pleasant       SC   48:15  7:46 
   86  11  2056 Andrew Clarke        42 M Mt. Pleasant       SC   48:15  7:46 
   87   5  4009 DAVE SADLER          51 M                         48:23  7:48 
   88   4  2494 STEFANIE BASINGER    33 F                         48:26  7:48 
   89   2  2133 Jacqueline Gomes     35 F Du Quoin           IL   48:27  7:48 
   90  13  2420 PAUL WOOD            37 M MT. PLEASANT       SC   48:34  7:49 
   91  15  2419 JOHN GRIFFITHS       31 M CHARLESTON         SC   48:35  7:50 
   92  16  2280 Ryan Reeves          30 M Charleston         SC   48:40  7:50 
   93  14  2366 MICHAEL WILBUR       37 M SUMMERVILLE        SC   48:44  7:51 
   94  17  2393 WILLIAM SWICORD      32 M MT. PLEASANT       SC   48:49  7:52 
   95  15  4035 PHILLIP D'ELIA       35 M                         48:54  7:53 
   96   6  2318 William Stein        52 M Mt. Pleasant       SC   48:54  7:53 
   97   3  2155 Debra Hernandez      39 F Isle of Palms      SC   48:57  7:53 
   98   5  2076 Cyndy Dail           34 F Mt. Pleasant       SC   49:02  7:54 
   99   5  2381 CHRIS ORR            49 M MT. PLEASANT       SC   49:08  7:55 
  100  16  2473 SCOTT BRADLEY        38 M                         49:15  7:56 
  101  18  4037 DIRK VAN DEN BERON   30 M                         49:17  7:56 
  102   9  4017 ADAM HILL            26 M                         49:18  7:56 
  103   2  2457 KATHY OWENS          43 F SUMMERVILLE        SC   49:22  7:57 
  104  17  4012 BRIAN CALLIHAN       38 M                         49:22  7:57 
  105  18  2387 JAMES SCHNELL        38 M MT. PLEASANT       SC   49:27  7:58 
  106  19  2268 Jose Pinto           31 M Charleston         SC   49:28  7:58 
  107  12  2400 DAVID HILL           40 M ITHACA             NY   49:29  7:58 
  108   7  2500 LEON LOCKLEAR        52 M                         49:31  7:59 
  109   3  2431 DEBBIE HOWARD        50 F MT. PLEASANT       SC   49:33  7:59 
  110  20  2339 John True            30 M Charleston         SC   49:35  7:59 
  111   6  2279 Kristen Reeves       30 F                         49:37  7:59 
  112   5  2233 Gary Melville        59 M Charleston         SC   49:37  8:00 
  113      2249 Rolf Neithammer         M Vaihingen          GE   49:39  8:00 
  114   9  2429 TONY DESTEFANO       25 M MT. PLEASANT       SC   49:39  8:00 
  115  13  2254 Christopher Nickels  41 M Mt. Pleasant       SC   49:45  8:01 
  116   4  2352 janice wilkins       54 F greeenville        SC   49:45  8:01 
  117   8  4014 PATRICK WOODS        51 M                         49:51  8:02 
  118  21  2445 JONATHAN WALKER      32 M MT. PLEASANT       SC   49:52  8:02 
  119   4  2062 Melissa Coleman      38 F Mt. Pleasant       SC   49:54  8:02 
  120  14  2479 DOUG TEDFORD         43 M                         49:56  8:03 
  121   3  2077 Constance Dangerfie  40 F CAFB               SC   50:00  8:03 
  122   6  2469 JIMMY HADDEN         56 M                         50:01  8:03 
  123   3  2256 Mary Odum            23 F Charleston         SC   50:10  8:05 
  124   4  2094 Maranda Drew         22 F Summerville        SC   50:11  8:05 
  125   5  2114 Jacquelyn Ficco      26 F Charleston         SC   50:18  8:06 
  126   5  2142 Rachel Guthrie       39 F Wallace            NC   50:18  8:06 
  127  15  2213 Justin Lucey         44 M Mt. Pleasant       SC   50:20  8:06 
  128  22  2382 PEARCE FLEMING       30 M SUMMERVILLE        SC   50:24  8:07 
  129  23  2355 Shawna Woods         30 M Mt. Pleasant       SC   50:28  8:08 
  130   5  2443 DEANNA WALTER        25 F MT. PLEASANT       SC   50:30  8:08 
  131  16  2048 Peter Carek          42 M Mt. Pleasant       SC   50:34  8:09 
  132   6  2068 Jac Copleston        36 F Mt. Pleasant       SC   50:36  8:09 
  133   9  2093 Val Douis            53 M Danile Island      SC   50:40  8:10 
  134   1  2415 MEGAN BONOMINI       21 F SULLIVANS ISLAND   SC   50:49  8:11 
  135  10  2348 Charles Whatley      25 M North Charleston   SC   50:49  8:11 
  136  19  2019 Timothy Berrigan     39 M Hilton Head Island SC   50:51  8:11 
  137  11  2032 Brian Bridges        23 M Greer              SC   50:55  8:12 
  138   6  2164 Katie Hunt           23 F Charleston         SC   50:55  8:12 
  139  17  2225 Hayden McDonell      44 M Mt. Pleasant       SC   50:57  8:12 
  140   5  2186 Therese Killeen      50 F Isle of Palms      SC   51:00  8:13 
  141  18  2495 TODD BASINGER        43 M                         51:03  8:13 
  142  10  2064 Paul Comar           50 M Charleston         SC   51:03  8:13 
  143   6  2367 ANNE ZICKEFOOSE      26 F MT. PLEASANT       SC   51:09  8:14 
  144   7  2146 Catherine hall       37 F Matthews           NC   51:13  8:15 
  145   6  2313 marty smith          51 F greenville         SC   51:28  8:17 
  146  12  2241 Paul Mitzen          25 M Charleston         SC   51:37  8:19 
  147  10  4031 LANE HUDSON          27 M                         51:38  8:19 
  148  24  2450 SHAWN MCDONALD       30 M MT. PLEASANT       SC   51:39  8:19 
  149   2  2380 ANN ELISH            48 F MT. PLEASANT       SC   51:44  8:20 
  150  19  2334 Kenneth Terrell      44 M Goose Creek        SC   51:44  8:20 
  151   4  2291 Sherri Roshitsh      40 F Charleston         SC   51:46  8:20 
  152  20  4004 SAMUEL HUBBARD       35 M                         51:46  8:20 
  153  20  2414 WESLEY PRIVETTE      41 M SUMMERVILLE        SC   51:49  8:21 
  154  21  4013 MICHAEL KARLEY       37 M                         51:50  8:21 
  155   3  2222 Christopher McCord   17 M Mt. Pleasant       SC   51:55  8:22 
  156  25  2446 JOSEPH FOGEL         32 M MT. PLEASANT       SC   52:05  8:23 
  157  11  2160 Seth Hooper          28 M Summerville        SC   52:08  8:24 
  158  21  2148 R. Scott Hanling     42 M Greenville         SC   52:08  8:24 
  159   8  2246 Heike Mueller        36 F Mt. Pleasant       SC   52:11  8:24 
  160   6  2290 Dave Rosengren       49 M Mount Pleasant     SC   52:17  8:25 
  161   1  2486 WILLIAM BOULTER      74 M                         52:21  8:26 
  162   7  2357 Georgia Young        30 F Daniel Island      SC   52:27  8:27 
  163  13  2174 Walter James         23 M Charleston         SC   52:27  8:27 
  164  26  4045 EDWARD MAJOR         33 M                         52:28  8:27 
  165   7  2108 Julie Ervin          25 F John's Island      SC   52:31  8:28 
  166  12  4040 KENNETH ERVIN        26 M                         52:33  8:28 
  167  13  2449 DAVID NESBITT        28 M MT. PLEASANT       SC   52:35  8:28 
  168   7  2179 Amy Jones            29 F Charleston         SC   52:35  8:28 
  169   8  4011 LETITIA DAWSON       24 F                         52:37  8:28 
  170   7  2257 Robert Ott           57 M Mt. Pleasant       SC   52:43  8:29 
  171   4  2221 Thomas McCarthy      13 M Mt. Pleasant       SC   52:44  8:30 
  172   5  2009 Kristin Baker        41 F Concord            NC   52:44  8:30 
  173   8  2476 GUY OSBORNE          59 M                         52:46  8:30 
  174  11  2206 Ray Letellier        54 M Charleston         SC   52:54  8:31 
  175   8  2267 Ansara Piebenga      33 F Mt Pleasant        SC   53:02  8:33 
  176   9  2320 Christina Stephenso  24 F Summerville        SC   53:04  8:33 
  177  22  2467 STEVE FITCH          41 M MT. PLEASANT       SC   53:06  8:33 
  178  27  2089 John Dotson          30 M Mt. Pleasant       SC   53:10  8:34 
  179  28  2402 COLE DONAHOO         31 M MT. PLEASANT       SC   53:13  8:34 
  180  10  2134 Valerie Gons         23 F Greenville         SC   53:15  8:35 
  181  11  2154 Francie Henderson    23 F Charleston         SC   53:15  8:35 
  182   8  4046 JULIE ANN PERRETTA   27 F                         53:16  8:35 
  183   7  2478 JOHN ARNOLD          47 M                         53:24  8:36 
  184  23  2372 GEORGE ANDERSON      40 M MT. PLEASANT       SC   53:26  8:36 
  185  14  2368 DANNY ZICKEFOOSE     28 M MT. PLEASANT       SC   53:29  8:37 
  186   8  2250 Ernie Nelson         46 M Mt. Pleasant       SC   53:30  8:37 
  187   9  2136 Mitch Graham         46 M N. Charleston      SC   53:32  8:37 
  188  24  2115 Barry Fitts          40 M Mt. Pleasant       SC   53:32  8:37 
  189   2  2327 Alexis Suozzi        20 F Charleston         SC   53:34  8:38 
  190   3  2231 Kelly McTamney       20 F Trussville         AL   53:35  8:38 
  191   9  2082 Jennifer Desciak     37 F Mt. Pleasant       SC   53:35  8:38 
  192  15  4038 KRIS COUSSERRS       28 M                         53:35  8:38 
  193   9  2238 Sallie Mitchell      27 F Goldsboro          NC   53:35  8:38 
  194  10  2237 Caroline Mitchell    26 F Charleston         SC   53:35  8:38 
  195  12  2297 Monique Sandhu       23 F Charleston         SC   53:44  8:39 
  196  12  2185 David Kennedy        51 M Isle of Palms      SC   53:47  8:40 
  197  22  2152 Brian Hawkey         36 M Mt. Pleasant       SC   53:51  8:40 
  198  23  2245 Frank Mueller        38 M Mt. Pleasant       SC   53:53  8:41 
  199  14  2461 DANI EZELLE          23 M GREENVILLE         SC   53:55  8:41 
  200  10  2046 Karen Byrd           39 F Concord            NC   53:57  8:41 
  201   4  2202 Ashley LeBlanc       19 F Summerville        SC   53:57  8:41 
  202   9  2440 KARA HUFF            31 F MT. PLEASANT       SC   54:06  8:43 
  203  13  2285 Gerald Robertson     53 M N. Charleston      SC   54:11  8:44 
  204  16  2428 WILL DEUPREE         26 M MT. PLEASANT       SC   54:13  8:44 
  205  10  2487 DAVID CABINESS       47 M                         54:21  8:45 
  206  25  2455 BUZZY KERVOX         41 M MT. PLEASANT       SC   54:22  8:45 
  207  26  2452 MOONEY NEEL          41 M MT. PLEASANT       SC   54:23  8:45 
  208  11  2018 Mona Bernd           35 F Summerville        SC   54:23  8:46 
  209  11  2188 Jill King            27 F Charleston         SC   54:27  8:46 
  210  14  2124 Henry Funderburk     53 M Darlington         SC   54:34  8:47 
  211  12  2110 Wendy Farris         28 F Charleston         SC   54:36  8:48 
  212   3  2071 KAREN CREIGHTON      46 F Hanahan            SC   54:44  8:49 
  213  24  2325 Todd Sturgeon        37 M Summerville        SC   54:44  8:49 
  214  15  2070 paul crawford        23 M goose creek        SC   54:48  8:50 
  215   5  2497 MARIE ANGE SMITH     18 F                         54:51  8:50 
  216  10  2277 Kerry Reed           34 F Columbus           NC   54:56  8:51 
  217  11  2424 RAQUEL SAVOY         34 F CHARLESTON         SC   55:02  8:52 
  218  27  2044 Ken Buss             42 M Georgetown         SC   55:15  8:54 
  219  13  2331 Jordan Teich         27 F Mt. Pleasant       SC   55:17  8:54 
  220   1  2421 BRANDON WOOD          9 M MT. PLEASANT       SC   55:19  8:55 
  221   3  2230 Jeff McMeans         21 M Summerville        SC   55:20  8:55 
  222  13  2490 LINDSEY PALMER       22 F                         55:23  8:55 
  223  25  2033 Christopher Brokaw   38 M Goose Creek        SC   55:27  8:56 
  224   6  2181 Diane Juras          40 F Isle of Palms      SC   55:29  8:56 
  225  16  2187 adam king            25 M mt.pleasant        SC   55:31  8:57 
  226  14  2127 Jane Gehrmann        23 F Mt. Pleasant       SC   55:33  8:57 
  227  15  4028 ROBERT AYDELOTTE     54 M                         55:35  8:57 
  228  15  2243 Jennifer Monson      24 F Mt. Pleasant       SC   55:39  8:58 
  229  17  2004 David Almquist       28 M Mt. Pleasant       SC   55:44  8:59 
  230  12  2104 Sue Echararria       38 F Mt. Pleasant       SC   55:45  8:59 
  231  16  2219 sara martin          24 F charleston         SC   55:50  8:59 
  232  11  2002 Tim Ahmuty           45 M Isle of Palms      SC   55:51  9:00 
  233  26  2390 DAVID ROACH          36 M MT. PLEASANT       SC   55:51  9:00 
  234  29  4008 MATTHEW WHITMER      31 M                         55:52  9:00 
  235  12  2328 Nevitte Swink        30 F Charleston         SC   55:55  9:00 
  236  17  2475 KELLY VOETS          22 F                         55:56  9:01 
  237  13  2324 Jane Sturgeon        37 F Summerville        SC   55:56  9:01 
  238  18  2474 MADELYN OCONNOR      22 F                         55:56  9:01 
  239  27  2098 Brian Duncan         35 M Charleston         SC   55:57  9:01 
  240  28  2079 Chris Davis          42 M Mt. Pleasant       SC   56:00  9:01 
  241   7  2369 ROCHELLE HANSON      42 F ISLE OF PALMS      SC   56:02  9:02 
  242   9  2371 TERRY BARNES         57 M LEXINGTON          KY   56:06  9:02 
  243  19  2096 Stephanie Dube       23 F Charleston         SC   56:07  9:02 
  244  16  2412 MARK BOLTON          51 M MT. PLEASANT       SC   56:08  9:02 
  245  17  2336 Scott Thompson       24 M Goose Creek        SC   56:10  9:03 
  246   1  4033 JIM WILSON           67 M                         56:14  9:03 
  247  20  2132 Ashley Glod          23 F Mt. Pleasant       SC   56:18  9:04 
  248  28  2119 Nicolas Frank        35 M Mount Pleasant     SC   56:22  9:05 
  249  13  2305 Lisa Siddall         33 F Mount Pleasant     SC   56:22  9:05 
  250  21  2281 Alicia Reuter        23 F Charleston         SC   56:24  9:05 
  251   8  2263 Elizabeth Peters     41 F Mt. Pleasant       SC   56:25  9:05 
  252  12  2407 KEVIN MCPHILLIPS     48 M MT. PLEASANT       SC   56:26  9:05 
  253  10  2232 Robert Meister       57 M Kiawah Island      SC   56:28  9:06 
  254  14  2074 Alison daCosta       26 F Charleston         SC   56:29  9:06 
  255  17  2190 Guido Kollar         53 M Charleston         SC   56:29  9:06 
  256  11  2433 HARVEY FLAXMAN       55 M MARLTON            NJ   56:30  9:06 
  257  29  2030 James Bradley        35 M Charleston         SC   56:31  9:06 
  258  15  2003 Amy Almquist         27 F Mt. Pleasant       SC   56:32  9:06 
  259  14  2388 LISA MARIE LANE      36 F MT. PLEASANT       SC   56:36  9:07 
  260   9  2353 Lisa Willits         40 F Charleston         SC   56:37  9:07 
  261  13  2370 STEVEN SAEF          47 M MT. PLEASANT       SC   56:39  9:07 
  262  14  2375 CRAIG MASSEY         45 M CHARLESTON         SC   56:49  9:09 
  263   1  2485 JOAN MULVIHILL       59 F                         56:51  9:09 
  264  22  2422 RACHEL SULLIVAN      24 F MT. PLEASANT       SC   56:53  9:10 
  265  15  2023 Jeff Biggers         48 M Mt. Pleasant       SC   57:03  9:11 
  266  15  2022 Areli Biggers        37 F Mt. Pleasant       SC   57:03  9:11 
  267   2  2144 Bruce Hainley        66 M Isle of Palms      SC   57:03  9:11 
  268  16  2365 ULRIKA NYSTROM       35 F MT. PLEASANT       SC   57:07  9:12 
  269  16  2111 Shawna Feist         26 F Mt. Pleasant       SC   57:08  9:12 
  270  17  2037 Jennifer Bruzzi      26 F Charleston         SC   57:13  9:13 
  271  18  2265 Shannon Phelps       26 F Charleston         SC   57:13  9:13 
  272  18  2284 Scott Riley          27 M Charleston AFB     SC   57:16  9:13 
  273  29  2392 DAVID LOONEY         40 M CHARLESTON         SC   57:26  9:15 
  274  16  2337 John Thorp           46 M Mt. Pleasant       SC   57:32  9:16 
  275  30  2391 ERIC COMBS           43 M N. CHARLESTON      SC   57:34  9:16 
  276  17  2378 KERRY HODGES         38 F MT. PLEASANT       SC   57:43  9:18 
  277  23  4034 BRIENNE BEESON       25 F                         57:50  9:19 
  278  18  2454 JAMES GRISHAM        24 M GOOSE CREEK        SC   57:51  9:19 
  279   3  2205 Robin Lehman         61 M Mt. Pleasant       SC   57:51  9:19 
  280  19  2315 Diana Lynn Snyder    27 F Mt. Pleasant       SC   57:53  9:19 
  281  20  2408 JENNIFER COKER       29 F CHARLESTON         SC   57:53  9:19 
  282  17  2409 RICHARD CHAMPION     45 M HINESVILLE         GA   57:54  9:19 
  283  19  2178 Michael Johnson Jr.  23 M Charleston         SC   57:57  9:20 
  284  24  2084 Sally Dickson        24 F Charleston         SC   58:00  9:20 
  285  25  2319 Jessica Stephens     25 F Summerville        SC   58:01  9:21 
  286   4  2165 Jacob Hunter         19 M Mt. Pleasant       SC   58:07  9:22 
  287   4  2311 Stephen Slifer       64 M Charleston         TN   58:07  9:22 
  288  12  2322 Ferris Stewart       56 M Isle Of Palms      SC   58:09  9:22 
  289   2  2307 Barbara Simpson      56 F Mt. Pleasant       SC   58:27  9:25 
  290  21  2234 Cristin Miller       28 F Mt. Pleasant       SC   58:27  9:25 
  291  26  2458 MEGANN HELTON        22 F SUMMERVILLE        SC   58:27  9:25 
  292  18  2126 gene gebhard         51 M dansville          NY   58:29  9:25 
  293  20  2028 Sean Bottary         25 M N. Charleston      SC   58:33  9:26 
  294  31  2354 Bruce Woods          41 M Mt. Pleasant       SC   58:36  9:26 
  295  18  2149 Harrie Harris        36 F Mt. Pleasant       SC   58:42  9:27 
  296  10  2244 Coby Mozingo         40 F Mt. Pleasant       SC   58:43  9:27 
  297  19  2271 Erin Pruitt          37 F Mt. Pleasant       SC   58:44  9:28 
  298  19  2395 JONATHAN BUSHNELL    29 M MT. PLEASANT       SC   58:46  9:28 
  299  32  2102 James Ebbert         41 M Mt. Pleasant       SC   59:00  9:30 
  300  21  2014 Matthew Bell         24 M Boulder            CO   59:00  9:30 
  301   4  2218 Deb Mangolt          46 F Mt. Pleasant       SC   59:04  9:31 
  302  13  2015 William Bell         57 M Boulder            CO   59:04  9:31 
  303  27  4027 SARAH WHITMAN        24 F                         59:04  9:31 
  304  22  4026 WALKER TAYLOR        24 M                         59:05  9:31 
  305  18  2470 DAVID MCCARTNEY      47 M                         59:06  9:31 
  306  20  2199 Sara Lang            36 F Charlotte          NC   59:07  9:31 
  307  21  2491 WENDY KOPP           36 F                         59:08  9:31 
  308  30  2332 Jay Templeton        32 M Mount Pleasant     SC   59:23  9:34 
  309  20  2347 Chris West           26 M Mt. Pleasant       SC   59:27  9:35 
  310   3  4032 DOROTHY ANDERSON     58 F                         59:31  9:35 
  311  14  2261 Bill Peacock         58 M Boone              NC   59:33  9:35 
  312  31  2180 Quentin Jones        32 M Mt. Pleasant       SC   59:36  9:36 
  313      2394 KATHY BUSHNELL          F MT. PLEASANT       SC   59:43  9:37 
  314  30  2161 Nathaniel Hoyt       39 M Sullivan's Island  SC   59:45  9:37 
  315  22  2275 Holly Reardon        27 F Mt. Pleasant       SC   59:49  9:38 
  316  28  2276 Maggie Reardon       25 F Mount Pleasant     SC   59:50  9:38 
  317  11  2376 ROBIN ADAMS          43 F MT. PLEASANT       SC   59:51  9:38 
  318   5  2295 Joanne Rutherford    46 F Sullivan's Island  SC   59:55  9:39 
  319  23  2286 Emily Robinson       27 F Mt. Pleasant       SC 1:00:00  9:40 
  320   6  2399 MINDY HESTER         46 F CHARLESTON         SC 1:00:02  9:40 
  321  22  2061 Lindy Coleman        39 F Charleston         SC 1:00:04  9:40 
  322   2  2262 John Perkins          9 M Greenville         SC 1:00:08  9:41 
  323  29  4047 AUJA STIEF           25 F                       1:00:18  9:43 
  324  33  2097 Mark Duer            41 M Greenville         SC 1:00:20  9:43 
  325  19  2362 KEN FELSHER          45 M GOOSE CREEK        SC 1:00:39  9:46 
  326  34  2425 KENNETH BUHLE        40 M CHARLESTON         SC 1:00:41  9:46 
  327   3  2040 Alexander Buhle      11 M Charleston         SC 1:00:43  9:47 
  328  15  2401 ALAN CUSICK          56 M MT. PLEASANT       SC 1:00:47  9:47 
  329  24  2312 Dana Smith           27 F Charleston AFB     SC 1:00:50  9:48 
  330  12  2411 EDNA JORDAN          44 F CHARLESTON         SC 1:00:51  9:48 
  331  31  2343 Maik Walther         39 M Mt. Pleasant       SC 1:00:56  9:49 
  332  14  2194 Nicole Kulas         34 F Mt. Pleasant       SC 1:01:03  9:50 
  333  15  2298 Jennifer Sawyer      31 F Mt Pleasant        SC 1:01:05  9:50 
  334  32  2055 Jeffrey Clark        33 M Mt. Pleasant       SC 1:01:08  9:51 
  335   5  2309 Tom Simpson          62 M Mt. Pleasant       SC 1:01:20  9:53 
  336  30  2292 Amanda Royal         23 F Charleston         SC 1:01:21  9:53 
  337   7  2031 Pat Brame            45 F Mt. Pleasant       SC 1:01:31  9:54 
  338  35  2147 Dan Hancock          40 M Mt. Pleasant       SC 1:01:32  9:55 
  339  21  2203 Bradley Ledbetter    27 M Mt. Pleasant       SC 1:01:32  9:55 
  340  23  2223 Mylie McCracken      35 F John's Island      SC 1:01:32  9:55 
  341  31  2493 LINDSAY PALMER       23 F                       1:01:35  9:55 
  342  23  2001 Will Adair           22 M Charleston         SC 1:01:39  9:56 
  343  22  2195 David Lafevor        28 M Goose Creek        SC 1:01:42  9:56 
  344  36  2005 Dean Ansari          42 M Mt. Pleasant       SC 1:01:45  9:57 
  345  23  2200 Derrick Lark         26 M Laurens            SC 1:02:01  9:59 
  346  37  2099 Tom Dunleavy         43 M Mt. Pleasant       SC 1:02:01  9:59 
  347      2248 Bethina Neithammer      F Vaihingen          GE 1:02:03 10:00 
  348  38  4018 JOHN MILLS           43 M                       1:02:07 10:00 
  349  16  2024 Tiffany Billingsley  30 F Johns Island       SC 1:02:12 10:01 
  350  25  4044 CHRISTY RICKETTS     28 F                       1:02:19 10:02 
  351  17  2294 Anna Ruth            34 F Matthews           NC 1:02:24 10:03 
  352  26  2017 Rebecca Benton       29 F Mount Pleasant     SC 1:02:26 10:03 
  353  24  2460 TRIPP LIVINGSTON     27 M SULLIVANS ISLAND   SC 1:02:33 10:04 
  354   8  2358 Susan Ziman          49 F Charleston         SC 1:02:40 10:06 
  355  33  2156 Clay Hershey         31 M Charleston         SC 1:02:44 10:06 
  356  32  2039 Jill Bryant          25 F Charleston         SC 1:02:44 10:06 
  357  24  2158 Doranne Hipp         36 F Charleston         SC 1:02:47 10:07 
  358  13  2006 Suanne Ansari        41 F Mt. Pleasant       SC 1:02:53 10:08 
  359  27  2410 MARGIE BROWN         27 F ISLE OF PALMS      SC 1:02:56 10:08 
  360  33  2264 caitlin petro        23 F moncks corner      SC 1:02:58 10:08 
  361  28  2310 Kelly Skaggs         27 F Mt. Pleasant       SC 1:03:01 10:09 
  362  34  2210 Matt Littleton       30 M Mt. Pleasant       SC 1:03:08 10:10 
  363  14  2403 REBECCA CARSON       44 F CHARLESTON         SC 1:03:11 10:11 
  364  15  4020 MONICA MUMME         41 F                       1:03:15 10:11 
  365   1  2080 Faye Davis           67 F Mt. Pleasant       SC 1:03:21 10:12 
  366  34  2240 Kelly Mitzen         25 F Charleston         SC 1:03:24 10:13 
  367  24  2330 Trey Tarpley         22 M Goose Creek        SC 1:03:24 10:13 
  368  29  2342 Elizabeth Wall       29 F Mt. Pleasant       SC 1:03:25 10:13 
  369  32  2072 PAUL CREIGHTON       39 M Hanahan            SC 1:03:34 10:14 
  370  35  2288 Brian Rodgers        34 M Mt. Pleasant       SC 1:03:41 10:15 
  371  36  2159 Gregory Holland      34 M Goose Creek        SC 1:03:44 10:16 
  372   2  4001 PATRICIA RHODE       65 F                       1:03:45 10:16 
  373  33  2043 J. Daniel Burns      36 M Mt. Pleasant       SC 1:03:47 10:16 
  374  34  2103 Mario Echararria     39 M Mt. Pleasant       SC 1:03:52 10:17 
  375   7  2341 Christine Wainwrigh  51 F Mt. Pleasant       SC 1:03:58 10:18 
  376  25  2464 MICHELE WAARA        39 F CHARLESTON         SC 1:04:14 10:21 
  377  18  2273 Shannon Ravenel      33 F Mt. Pleasant       SC 1:04:29 10:23 
  378   9  2345 Katrina Way          48 F Greer              SC 1:04:31 10:23 
  379   4  2259 Marcia Parrott       59 F Greer              SC 1:04:31 10:23 
  380  35  2121 Ken Franks           35 M Mt. Pleasant       SC 1:04:31 10:23 
  381  35  2235 Sunny Minkowick      22 F Charleston         SC 1:04:33 10:24 
  382  36  2217 Kyle Maner           25 F Knoxville          TN 1:04:49 10:26 
  383  19  2066 Larry Coomer         54 M Summerville        SC 1:04:51 10:27 
  384  37  2447 DAN NEASON           30 M MT. PLEASANT       SC 1:04:52 10:27 
  385  39  2211 Richard Lucarelli    41 M Spartanburg        SC 1:04:58 10:28 
  386  25  2314 Kyle Snipes          23 M Charleston         SC 1:05:18 10:31 
  387  30  2092 Ashley Douis         26 F Charleston         SC 1:05:20 10:31 
  388  31  2118 Jennifer Foltz       28 F Charleston         SC 1:05:27 10:32 
  389  37  2274 April Raymond        23 F Greenville         SC 1:05:28 10:33 
  390  32  4043 JIN-HUA RHEE         27 F                       1:05:30 10:33 
  391  20  2303 Wayne Sellers        47 M Mt. Pleasant       SC 1:05:42 10:35 
  392   5  2135 Darlene Goodwin      55 F James Island       SC 1:05:46 10:35 
  393  16  2427 MINDY JOHNSON        44 F MT. PLEASANT       SC 1:06:03 10:38 
  394  33  2139 Alison Guerard       28 F Mt. Pleasant       SC 1:06:05 10:38 
  395  16  4025 AQUILA MILLER        56 M                       1:06:05 10:38 
  396  25  2140 Thomas Guerard       28 M Mt. Pleasant       SC 1:06:05 10:39 
  397   6  2498 BRIDGITTE SMITH      55 F                       1:06:16 10:40 
  398  19  2220 Erin Massie          33 F Mt. Pleasant       SC 1:06:42 10:44 
  399   6  2477 LAUREN MURPHEY       21 F                       1:06:46 10:45 
  400  17  2468 STEVE JOHNSON        55 M GOOSE CREEK        SC 1:06:58 10:47 
  401  17  2270 Mary Jane Plance     42 F Summerville        SC 1:07:03 10:48 
  402   7  4019 CATHERINE DELIESSEL  55 F                       1:07:14 10:50 
  403  26  2308 Susan Simpson        37 F Concord            NC 1:07:16 10:50 
  404  27  2484 MARY MASIUS          39 F                       1:07:17 10:50 
  405  28  2459 BECKY MCGRATH        37 F CHARLOTTE          NC 1:07:19 10:50 
  406  29  2379 MIMI DORSEY          38 F MT. PLEASANT       SC 1:07:21 10:51 
  407  30  2120 Avril Franks         36 F Mt. Pleasant       SC 1:07:33 10:53 
  408  26  2326 Marco Suarez         23 M Greenville         SC 1:07:34 10:53 
  409   8  2255 Mimi Obrien          52 F Isle Of Palms      SC 1:07:43 10:54 
  410  38  2346 Katrina Wenzl        23 F Mt. Pleasant       SC 1:07:49 10:55 
  411  39  2448 ALICIA WALLACE       24 F MT. PLEASANT       SC 1:07:52 10:56 
  412  34  2416 NONOKO OKADA         28 F CHARLESTON         SC 1:07:54 10:56 
  413  36  2396 ALAN ALI             37 M N. CHARLESTON      SC 1:08:04 10:58 
  414  18  2065 Judy Comen           41 F Mt. Pleasant       SC 1:08:28 11:01 
  415  21  2166 Robert Hunter        46 M Mt Pleasant        SC 1:08:43 11:04 
  416  19  2192 Janie Kruse          42 F Mt Pleasant        SC 1:08:44 11:04 
  417  10  2260 Linda Patten         45 F Mt. Pleasant       SC 1:09:08 11:08 
  418  31  2377 VERONICA BENOIT      36 F MT. PLEASANT       SC 1:09:11 11:08 
  419  18  2329 Carl Tarpley         58 M Goose Creek        SC 1:09:12 11:09 
  420  35  2025 Alecia Black         27 F Charleston         SC 1:09:24 11:11 
  421  20  2269 Lorraine Pizzirani   42 F Mount Pleasant     SC 1:09:26 11:11 
  422  20  2481 EMILY BARRETT        34 F                       1:10:40 11:23 
  423   8  2157 Jeannie Hillock      55 F Kiawah Island      SC 1:10:58 11:26 
  424  40  2413 KATIE BENFIELD       25 F CHARLESTON         SC 1:11:40 11:32 
  425  41  2007 Shawna Arsenault     24 F Greenville         SC 1:11:48 11:34 
  426  42  2451 SERAPHIM ARNOW       24 F MT. PLEASANT       SC 1:11:50 11:34 
  427  21  2050 Maggie Carmain       33 F Mt. Pleasant       SC 1:11:58 11:35 
  428  36  2236 Tammy Minton         29 F Sullivan's Island  SC 1:12:29 11:40 
  429  22  2163 Katrina Hreha        34 F Mt. Pleasant       SC 1:12:37 11:42 
  430  43  2081 Cara Defrancesco     25 F Charleston         SC 1:13:00 11:45 
  431  37  2434 VERONICA TALAMANTES  27 F MT. PLEASANT       SC 1:13:03 11:46 
  432   3  2189 Stan Knight          65 M Isle Of Palms      SC 1:13:18 11:48 
  433  21  2462 JOHANNA LAROSE       44 F GREENSBORO         NC 1:13:22 11:49 
  434  44  4007 JESSICA BILLINGS     23 F                       1:13:27 11:50 
  435  45  2317 Emily Stegman        24 F Charleston         SC 1:13:55 11:54 
  436  38  2059 Alana Cobb           26 F Isle Of Palms      SC 1:13:55 11:54 
  437  40  2169 John Immolz          43 M Mt. Pleasant       SC 1:14:03 11:55 
  438  41  2242 James Monahan        43 M Summerville        CA 1:14:07 11:56 
  439  38  2162 Dan Hreha            34 M Mt. Pleasant       SC 1:14:11 11:57 
  440   9  2138 Karen Grigg          59 F Canton             GA 1:14:36 12:01 
  441  46  2038 Catherine Bryan      25 F Columbia           SC 1:15:11 12:06 
  442  26  2087 Chris Dorsel         26 M Charleston         SC 1:15:11 12:06 
  443  10  2088 Maryann Dorton       59 F Mt. Pleasant       SC 1:15:25 12:09 
  444  19  2350 Bob Wilder           58 M Myrtle Beach       SC 1:16:06 12:15 
  445  22  4039 SCOTT RIDGEWAY       47 M                       1:16:19 12:17 
  446  47  2386 LAUREN GOLDEN        23 F CHARLESTON         SC 1:16:20 12:17 
  447  23  2129 Brian Gildea         45 M M                  SC 1:16:34 12:20 
  448   7  2405 KATHRYN MAGRUDER     18 F ISLE OF PALMS      SC 1:17:33 12:29 
  449  20  2406 ROBERT PAYNE         59 M MT. PLEASANT       SC 1:17:34 12:29 
  450  23  2137 Angela Grigg         34 F Canton             GA 1:18:30 12:38 
  451  21  4022 BOB KOHN             59 M                       1:19:25 12:47 
  452  24  2122 Stephanie Franzen    32 F Mt. Pleasant       SC 1:19:57 12:52 
  453  39  2036 Pamela Brown         29 F Charleston         SC 1:19:58 12:53 
  454  32  2426 BARBARA GOZALOFF     38 F MT. PLEASANT       SC 1:21:01 13:03 
  455  11  2090 Carrie Douglas       49 F Knoxville          TN 1:22:21 13:16 
  456  20  2091 Richard Douglas      52 M Knoxville          TN 1:22:32 13:17 
  457  22  4048 REGINA HELCHER       40 F                       1:23:36 13:28 
  458   1  2150 Rachel Hawes         11 F Mt. Pleasant       SC 1:23:44 13:29 
  459   3  2035 Donna Brown          68 F Charleston         SC 1:24:19 13:35 
  460   9  2151 Sally Hawes          51 F Mt. Pleasant       SC 1:25:04 13:42 
  461  12  2107 Julie Ellison        46 F Charleston         SC 1:25:06 13:42 
  462   1  2374 SARAH MCDUFFIE       61 F ISLE OF PALMS      SC 1:26:31 13:56 
  463  24  2463 DAWSON WIMMER        46 M WALNUT COVE        NC 1:26:42 13:58 
  464  10  2299 Tina Schell          53 F Kiawah Island      SC 1:27:40 14:07 
  465  11  2034 Alma Brown           56 F Kiawah Island      SC 1:27:40 14:07 
  466  11  2296 Lynne Sager          53 F Kiawah Island      SC 1:27:40 14:07 
  467  12  2016 Jackie Bennett       54 F Kiawah Island      SC 1:27:40 14:07