2003 Race Results

                     THE 11TH ANNUAL-RUN FOR THE CHILD
                    ISLE OF PALMS 5K CONNECTOR RUN/WALK
     Sponsored by The Exchange Club of MT. PLEASANT and ISLE OF PALMS
               MT. PLEASANT/ISLE OF PALMS,S.C. OCT. 4, 2003
    Results compiled by Race Management Systems(RMS), www.rmssports.com

                   ********** AWARDS LIST **************

               ********** FEMALE OVERALL RESULTS ***********
    1 EILEEN THAMES        40                      23:04 
    2 Alison Smith Smith   23 Mt. Pleasant    SC   24:12 
    3 Cindy McLaughlin     30 Mt. Pleasant    SC   24:23 
                ********** MALE OVERALL RESULTS ***********
    1 ALMER THOMAS         26                      16:28 
    2 Tim Limbert          27 Mt. Pleasant    SC   17:39 
    3 JASON FORCHE         28                      18:44 
             ************************************************
             ************************************************

                         FEMALE AGE GROUP:  1 - 12
    1 Kerry Klimecki       12 Mt. Pleasant       SC   24:58 
    2 Cara Brotherton      11 Isle of Palms      SC   29:05 
    3 LAUREL GOWER         11 GREENVILLE         SC   29:18 
                          MALE AGE GROUP:  1 - 12
    1 BRYAN BLALOCK JR.    12                         23:27 
    2 Alex Boswell         11 Charleston         SC   26:50 
    3 Robert Irsai         12 Mt. Pleasant       SC   26:59 
                        FEMALE AGE GROUP:  13 - 17
    1 Edward Oree          14 Sullivans Island   SC   25:24 
    2 Lauren Locklear      14 Mt. Pleasant       SC   27:24 
                         MALE AGE GROUP:  13 - 17
    1 Joshua Grimm         16 Charleston         SC   23:07 
    2 REID CABINESS        13                         23:35 
    3 Edward Dawson        16 Charleston         SC   24:39 
                        FEMALE AGE GROUP:  18 - 21
                         MALE AGE GROUP:  18 - 21
    1 Edward Harr          20 Summerville        SC   22:23 
                        FEMALE AGE GROUP:  22 - 25
    1 BROOKE HODES         24                         25:36 
    2 BROOKE HAWKINS       23                         25:41 
    3 MICHELLE BROOKS      23 CHARLESTON         SC   27:51 
                         MALE AGE GROUP:  22 - 25
    1 WILL SMITH           24                         21:39 
    2 William Walton       24 Charleston         SC   21:47 
    3 John Tinsley Jr      23 Mt Pleasant        SC   22:47 
                        FEMALE AGE GROUP:  26 - 29
    1 GRIDSKA FLYNN        27 CHARLESTON         SC   24:49 
    2 Angela Ormson        28 Mt. Pleasant       SC   25:48 
    3 Jamie Kohler         27 Isle Of Palms      SC   25:50 
                         MALE AGE GROUP:  26 - 29
    1 Jochen Feinauer      26 Charleston         SC   23:33 
    2 Season Lee           28 Mount Pleasant     SC   24:13 
    3 Tim Brooks           26 Mount Pleasant     SC   24:45 
                        FEMALE AGE GROUP:  30 - 34
    1 Nancy Diehl          34 Charleston         SC   25:11 
    2 Doryjane Birrer      33 Mt. Pleasant       SC   26:22 
    3 Nia Haas             34 Mount Pleasant     SC   26:47 

                         MALE AGE GROUP:  30 - 34
    1 Craig Leach          32 Mt Pleasant        SC   20:11 
    2 BRIAN MALAK          33 MT. PLEASANT       SC   20:16 
    3 Stephen Russell      33 Mt.Pleasant        SC   21:02 
                        FEMALE AGE GROUP:  35 - 39
    1 LAURA SOLOMON        38 MT. PLEASANT       SC   25:00 
    2 Nancy Dye            38 Mt. Pleasant       SC   25:28 
    3 Pamela Stone         38 Myrtle Beach       SC   25:38 
                         MALE AGE GROUP:  35 - 39
    1 KEITH FULMER         38 ISLE OF PALMS      SC   19:32 
    2 David McLaughlin     35 Mt. Pleasant       SC   19:50 
    3 MICHAEL RICHEY       37                         20:11 
                        FEMALE AGE GROUP:  40 - 44
    1 Judi Olmstead        44 Mt. Pleasant       SC   25:25 
    2 CAROL WHARFF         40                         26:18 
    3 Carol Oates          42 Mt. Pleasant       SC   28:29 
                         MALE AGE GROUP:  40 - 44
    1 WILLIAM AROCHO       43                         19:32 
    2 Jim Denning          44 Isle of Palms      SC   22:08 
    3 ARNOLD MOLLER        40                         22:13 
                        FEMALE AGE GROUP:  45 - 49
    1 Jane Norrgard        46 Charleston         SC   25:54 
    2 Lori Pope            46 Charleston         SC   27:21 
    3 JOANNE RUTHERFORD    45                         27:22 
                         MALE AGE GROUP:  45 - 49
    1 Shawn Nettles        49 Walterboro         SC   19:22 
    2 JAMES KURWAN         48 MT. PLEASANT       SC   20:42 
    3 Marc Regnier         46 Charleston         SC   22:25 
                        FEMALE AGE GROUP:  50 - 54
    1 JACKIE BULL-SCHIRMA  51 SULLIVANS ISLAND   SC   28:07 
    2 KATHLEEN WEEKS       53                         30:13 
    3 Lynda Biel           54 Sullivans Island   SC   30:40 
                         MALE AGE GROUP:  50 - 54
    1 Leon Locklear        51 Mt. Pleasant       SC   22:54 
    2 ROGER GOWER          51                         23:55 
    3 BILL HOOD            51 ANDERSON           SC   24:10 
                        FEMALE AGE GROUP:  55 - 59
    1 BARIE SNEED          59 FLETCHER           NC   32:23 
    2 Debbie Jones         57 Morgantown         WV   32:35 
    3 SANDY BURLESON       56                         32:49 
                         MALE AGE GROUP:  55 - 59
    1 Dan Hause            55 Mt. Pleasant       SC   23:06 
    2 Eric Jones           58 Morgantown         WV   24:21 
    3 raymond cook         56 North Charleston   SC   29:07 
                        FEMALE AGE GROUP:  60 - 64
                         MALE AGE GROUP:  60 - 64
    1 FLOYD RILEY          63                         23:15 
    2 Ben Harrison         63 Walterboro         SC   27:34 
    3 Joe Mydosh           63 Mt. Pleasant       SC   28:25 
                        FEMALE AGE GROUP:  65 - 69
                         MALE AGE GROUP:  65 - 69
    1 Clyde Mizzell        67 Charleston         SC   24:08 
    2 Sal Petinga          66 Mt. Pleasant       SC   28:26 
                        FEMALE AGE GROUP:  70 - 74
                         MALE AGE GROUP:  70 - 74
    1 Joseph Duchesneau    74 Mount Pleasant     SC   35:01 
                        FEMALE AGE GROUP:  75 - 99
    1 MARGARET WRIGHT      82 FOLLY BEACH        SC   55:03 

                         MALE AGE GROUP:  75 - 99
    1 Tellis Martin        84 Penney Farms       FL   41:17 

                                                                      Page 1
                     THE 11TH ANNUAL-RUN FOR THE CHILD
                    ISLE OF PALMS 5K CONNECTOR RUN/WALK
     Sponsored by The Exchange Club of MT. PLEASANT and ISLE OF PALMS
               MT. PLEASANT/ISLE OF PALMS,S.C. OCT. 4, 2003
    Results compiled by Race Management Systems(RMS), www.rmssports.com
Place Div No.   Name                Age S City               St Time    Pace  
===== === ===== =================== === = ================== == ======= ===== 
    1   1   752 ALMER THOMAS         26 M                         16:28  5:18 
    2   2   594 Tim Limbert          27 M Mt. Pleasant       SC   17:39  5:41 
    3   3   763 JASON FORCHE         28 M                         18:44  6:02 
    4   1   611 Shawn Nettles        49 M Walterboro         SC   19:22  6:14 
    5   1   731 KEITH FULMER         38 M ISLE OF PALMS      SC   19:32  6:18 
    6   1   759 WILLIAM AROCHO       43 M                         19:32  6:18 
    7   2   602 David McLaughlin     35 M Mt. Pleasant       SC   19:50  6:23 
    8   3   740 MICHAEL RICHEY       37 M                         20:11  6:30 
    9   1   589 Craig Leach          32 M Mt Pleasant        SC   20:11  6:30 
   10   2   725 BRIAN MALAK          33 M MT. PLEASANT       SC   20:16  6:32 
   11   2   719 JAMES KURWAN         48 M MT. PLEASANT       SC   20:42  6:40 
   12   3   643 Stephen Russell      33 M Mt.Pleasant        SC   21:02  6:46 
   13   4   645 Kris Saadeh          33 M Mt Pleasant        SC   21:14  6:50 
   14   1   765 WILL SMITH           24 M                         21:39  6:58 
   15   2   679 William Walton       24 M Charleston         SC   21:47  7:01 
   16   2   542 Jim Denning          44 M Isle of Palms      SC   22:08  7:08 
   17   3   770 ARNOLD MOLLER        40 M                         22:13  7:09 
   18   1   567 Edward Harr          20 M Summerville        SC   22:23  7:13 
   19   3   635 Marc Regnier         46 M Charleston         SC   22:25  7:13 
   20   4   748 BRYAN BLALOCK        40 M                         22:26  7:14 
   21   3   675 John Tinsley Jr      23 M Mt Pleasant        SC   22:47  7:20 
   22   1   596 Leon Locklear        51 M Mt. Pleasant       SC   22:54  7:22 
   23   4   524 Andrew Burrichter    36 M Mt. Pleasant       SC   22:58  7:24 
   24   5   691 GARY REHAK           36 M MT. PLEASANT       SC   23:01  7:25 
   25   1   746 EILEEN THAMES        40 F                         23:04  7:26 
   26   1   569 Dan Hause            55 M Mt. Pleasant       SC   23:06  7:26 
   27   1   559 Joshua Grimm         16 M Charleston         SC   23:07  7:27 
   28   1   762 FLOYD RILEY          63 M                         23:15  7:29 
   29   1   749 BRYAN BLALOCK JR.    12 M                         23:27  7:33 
   30   5   579 Paul Johnson         31 M Mt. Pleasant       SC   23:27  7:33 
   31   4   552 Jochen Feinauer      26 M Charleston         SC   23:33  7:35 
   32   2   751 REID CABINESS        13 M                         23:35  7:36 
   33   5   575 David Hirt           41 M N. Charleston      SC   23:46  7:39 
   34   4   520 Tom Brock            47 M Lexington          SC   23:49  7:40 
   35   2   739 ROGER GOWER          51 M                         23:55  7:42 
   36   1   606 Clyde Mizzell        67 M Charleston         SC   24:08  7:46 
   37   3   698 BILL HOOD            51 M ANDERSON           SC   24:10  7:47 
   38   1   658 Alison Smith Smith   23 F Mt. Pleasant       SC   24:12  7:48 
   39   5   590 Season Lee           28 M Mount Pleasant     SC   24:13  7:48 
   40   2   581 Eric Jones           58 M Morgantown         WV   24:21  7:51 
   41   1   601 Cindy McLaughlin     30 F Mt. Pleasant       SC   24:23  7:51 
   42   3   541 Edward Dawson        16 M Charleston         SC   24:39  7:56 
   43   6   521 Tim Brooks           26 M Mount Pleasant     SC   24:45  7:58 
   44   6   591 Michael Lehmbecker   32 M Mt. Pleasant       SC   24:49  7:59 
   45   1   694 GRIDSKA FLYNN        27 F CHARLESTON         SC   24:49  8:00 
   46   6   625 Jay Ormson           40 M Mt. Pleasant       SC   24:51  8:00 
   47   1   584 Kerry Klimecki       12 F Mt. Pleasant       SC   24:58  8:02 
   48   1   728 LAURA SOLOMON        38 F MT. PLEASANT       SC   25:00  8:03 
   49   6   629 Mike Pitts           37 M Mt. Pleasant       SC   25:10  8:06 
   50   2   543 Nancy Diehl          34 F Charleston         SC   25:11  8:07 
   51   7   755 JERRY OSBORNE        26 M                         25:16  8:08 
   52   8   504 Austin Atkinson      26 M Mt. Pleasant       SC   25:22  8:10 
   53   4   598 RYAN Luppino         17 M Charleston         SC   25:23  8:11 
   54   1   623 Edward Oree          14 F Sullivans Island   SC   25:24  8:11 
   55   2   620 Judi Olmstead        44 F Mt. Pleasant       SC   25:25  8:11 
   56   5   650 Sean Shevlino        13 M Mt. Pleasant       SC   25:26  8:12 
   57   2   548 Nancy Dye            38 F Mt. Pleasant       SC   25:28  8:12 
   58   2   766 BROOKE HODES         24 F                         25:36  8:15 
   59   7   667 Shannon Stone        38 M Myrtle Beach       SC   25:37  8:15 
   60   3   666 Pamela Stone         38 F Myrtle Beach       SC   25:38  8:16 
   61   3   761 BROOKE HAWKINS       23 F                         25:41  8:16 
   62   2   624 Angela Ormson        28 F Mt. Pleasant       SC   25:48  8:19 
   63   3   585 Jamie Kohler         27 F Isle Of Palms      SC   25:50  8:19 
   64   1   616 Jane Norrgard        46 F Charleston         SC   25:54  8:20 
   65   9   733 SHAWN SIMERAL        26 M N. CHARLESTON      SC   26:08  8:25 
   66   4   773 WENDY CHAMBERS       35 F                         26:08  8:25 
   67   4   760 MILLS ALLISON        23 M                         26:10  8:26 
   68   3   768 CAROL WHARFF         40 F                         26:18  8:28 
   69   8   769 JOHN CROSBY          38 M                         26:19  8:28 
   70   5   647 Myra Seaman          35 F Mt. Pleasant       SC   26:22  8:29 
   71   3   515 Doryjane Birrer      33 F Mt. Pleasant       SC   26:22  8:29 
   72   4   534 Rick Cottingham      53 M Florence           SC   26:29  8:32 
   73  10   693 KEVIN WOODS          28 M CHARLESTON         SC   26:36  8:34 
   74   5   732 HENRY ALEXANDER      45 M SUMMERVILLE        SC   26:42  8:36 
   75   4   563 Nia Haas             34 F Mount Pleasant     SC   26:47  8:38 
   76   9   562 John Haas            35 M Mount Pleasant     SC   26:48  8:38 
   77   6   757 RENKEN CARLIN        37 F                         26:48  8:38 
   78   4   758 ALEXA DEVINE         29 F                         26:48  8:38 
   79   2   517 Alex Boswell         11 M Charleston         SC   26:50  8:39 
   80   3   578 Robert Irsai         12 M Mt. Pleasant       SC   26:59  8:41 
   81   7   609 Wayne Nesbitt        34 M n. charleston      SC   27:02  8:43 
   82   4   671 Kola Tarvin          10 M Mt Pleasant        SC   27:03  8:43 
   83   6   672 Taylor Tarvin        49 M Mt. Pleasant       SC   27:05  8:43 
   84   5   696 CHARLES CLARY        53 M ANDERSON           SC   27:09  8:45 
   85   7   592 Richard Leland       46 M Mt. Pleasant       SC   27:16  8:47 
   86   8   744 CRAIG KISNER         33 M                         27:20  8:48 
   87   2   630 Lori Pope            46 F Charleston         SC   27:21  8:48 
   88   3   745 JOANNE RUTHERFORD    45 F                         27:22  8:49 
   89   2   595 Lauren Locklear      14 F Mt. Pleasant       SC   27:24  8:49 
   90   7   503 Debbie Antonelli     39 F Mt. Pleasant       SC   27:27  8:50 
   91   8   571 Angie Herchuk        38 F N. Charleston      SC   27:27  8:50 
   92  11   636 Benjamin Renfrow     26 M Charleston         SC   27:28  8:51 
   93   7   551 Stephen Faulisi      41 M Summerville        SC   27:29  8:51 
   94   2   568 Ben Harrison         63 M Walterboro         SC   27:34  8:53 
   95   4   621 Coral Olson          46 F Temple             NH   27:35  8:53 
   96   8   684 Bruce Woods          40 M Mt Pleasant        SC   27:35  8:53 
   97   8   556 Ken Forster          46 M Mt. Pleasant       SC   27:37  8:54 
   98   5   686 Carrie Yohe          27 F Charleston         SC   27:40  8:55 
   99   5   754 SONYA SMITH          33 F                         27:47  8:57 
  100   4   713 MICHELLE BROOKS      23 F CHARLESTON         SC   27:51  8:58 
  101   6   507 Anna Barwick         29 F Summerville        SC   27:51  8:58 
  102   5   714 ANDREW BROOKS        23 M CHARLESTON         SC   27:51  8:58 
  103   6   720 ASHLEY GARDNER       30 F WANDO              SC   27:59  9:01 
  104   7   646 Melissa Schwier      26 F Mt. Pleasant       SC   27:59  9:01 
  105   9   610 Alphonso Nesbitt, S  41 M n. charleston      SC   28:00  9:01 
  106   8   535 Brandy Cowell        26 F charleston         SC   28:01  9:02 
  107  12   536 Jeffrey Cowell       26 M charleston         SC   28:01  9:02 
  108   1   704 JACKIE BULL-SCHIRMA  51 F SULLIVANS ISLAND   SC   28:07  9:03 
  109  13   617 Vincent Northcutt    26 M Mt. Pleasant       SC   28:14  9:06 
  110   5   508 Buffie Bell          25 F Mt. Pleasant       SC   28:16  9:06 
  111   3   608 Joe Mydosh           63 M Mt. Pleasant       SC   28:25  9:09 
  112   6   640 Rob Robertson        52 M Charleston         SC   28:25  9:09 
  113   2   628 Sal Petinga          66 M Mt. Pleasant       SC   28:26  9:09 
  114   9   632 Holly Reardon        26 F Mt. Pleasant       SC   28:27  9:10 
  115   4   619 Carol Oates          42 F Mt. Pleasant       SC   28:29  9:11 
  116   7   716 SHERRY HYATT         30 F N. CHARLESTON      SC   28:41  9:14 
  117   6   529 Catherine Clifton    24 F Mt. Pleasant       SC   28:54  9:18 
  118   9   642 Karen Russell        35 F Mt. Pleasant       SC   28:58  9:20 
  119   2   522 Cara Brotherton      11 F Isle of Palms      SC   29:05  9:22 
  120   5   767 MISSY RUSSELL        45 F                         29:05  9:22 
  121   3   533 raymond cook         56 M North Charleston   SC   29:07  9:23 
  122  10   574 Doranne Hipp         35 F Charleston         SC   29:11  9:24 
  123   7   501 Dale Ainsworth       52 M Mt. Pleasant       SC   29:13  9:25 
  124   3   736 LAUREL GOWER         11 F GREENVILLE         SC   29:18  9:26 
  125   4   737 ALLIE STERN          11 F GREENVILLE         SC   29:19  9:27 
  126   6   741 JACK SWEATMAN IV     22 M                         29:22  9:27 
  127  10   654 Kelly Skaggs         26 F Ladson             SC   29:23  9:28 
  128  11   612 Beth Newton          35 F Mt. Pleasant       SC   29:25  9:28 
  129  12   566 Lynda Hanna          39 F Pawleys Island     SC   29:26  9:29 
  130  11   530 Jennifer Coker       28 F Charleston         SC   29:35  9:32 
  131   4   655 Jack Slapcinsky      63 M Daniel Island      SC   29:35  9:32 
  132   9   659 J. Smith             48 M Atlanta            GA   29:36  9:32 
  133   6   697 MATTHEW PRUITT       17 M MT. PLEASANT       SC   29:37  9:32 
  134   4   614 Robert Nicolai       58 M Charleston         SC   29:42  9:34 
  135   9   747 JEFFREY CONE         33 M                         30:07  9:42 
  136   2   756 KATHLEEN WEEKS       53 F                         30:13  9:44 
  137   7   633 Maggie Reardon       24 F Mt. Pleasant       SC   30:14  9:44 
  138   3   513 Lynda Biel           54 F Sullivans Island   SC   30:40  9:53 
  139  12   708 DINA BEVIS           26 F CHARLESTON         SC   30:42  9:53 
  140  13   682 Karin Wesley         37 F Murrells Inlet     SC   30:47  9:55 
  141   5   607 Robert Moise         55 M Charleston         SC   30:48  9:55 
  142  14   677 Christine Vann       37 F Murrells Inlet     SC   30:52  9:56 
  143   8   539 NATHALIE CZEPIGA     34 F MT PLEASANT        SC   30:52  9:57 
  144  10   743 EVAN SHULMAN         30 M                         30:59  9:59 
  145   9   652 Maryanne Shulman     30 F Mt. Pleasant       SC   30:59  9:59 
  146  13   721 SARA WARPINSLA       29 F MT. PLEASANT       SC   31:06 10:01 
  147   8   680 Erin Watrobski       23 F Charleston         SC   31:06 10:01 
  148  10   723 KELLY REDICK         30 F WANDO              SC   31:07 10:01 
  149  14   582 Mark Jones           29 M Mount Pleasant     SC   31:08 10:02 
  150   9   692 ELLEN WILLIAMS       22 F MT. PLEASANT       SC   31:15 10:04 
  151   8   710 GARY MALONE          52 M MT. PLEASANT       SC   31:18 10:05 
  152   4   742 DEANNA RICHARD       50 F                         31:21 10:06 
  153  14   544 Ashton Dillard       27 F Isle of Palms      SC   31:30 10:09 
  154  11   583 Tara Keels           32 F Charleston         SC   31:32 10:09 
  155   6   545 John Dillard         58 M Columbia           SC   31:32 10:09 
  156  10   532 Steve Conte          49 M Sullivans Island   SC   31:33 10:10 
  157   6   531 Arlene Conte         49 F Sullivans Island   SC   31:34 10:10 
  158  10   509 Stacey Benson        25 F Charleston         SC   31:34 10:10 
  159  11   695 WARREN PRUITT        48 M MT. PLEASANT       SC   31:34 10:10 
  160   9   707 JOHN HOWARD          52 M MT. PLEASANT       SC   31:35 10:10 
  161  11   631 Allison Powell       24 F Ladson             SC   31:35 10:10 
  162  15   705 MARGIE BROWN         26 F ISLE OF PALMS      SC   31:35 10:10 
  163  12   653 Sara Simeral         23 F North Charleston   SC   31:36 10:10 
  164  10   553 Jack Feinzig         36 M Mt. Pleasant       SC   31:38 10:11 
  165  10   663 Jeff Sosebee         41 M Mt. Pleasant       SC   31:38 10:11 
  166  13   510 Bridget Bettelli     22 F Isle of Palms      SC   31:39 10:12 
  167  16   634 Farrah Redmon        26 F Summerville        SC   31:43 10:13 
  168  15   549 Terri Ehlinger       38 F Isle of Palms      SC   31:44 10:13 
  169   5   772 MIKI SUGIMOTO         9 F                         31:55 10:17 
  170   6   735 ELLIE WALKER         11 F GREENVILLE         SC   32:00 10:18 
  171   5   540 Eric Davidson         9 M Mt. Pleasant       SC   32:06 10:20 
  172  16   688 HEIDE GEIGER         37 F MT. PLEASANT       SC   32:07 10:21 
  173  17   577 Piper Hudson         38 F Summerville        SC   32:13 10:23 
  174  17   717 DEEPA PATEL          27 F ISLE OF PALMS      SC   32:19 10:24 
  175   1   689 BARIE SNEED          59 F FLETCHER           NC   32:23 10:26 
  176  18   664 Jessie Stenftenagel  28 F Mt.  Pleasant      SC   32:25 10:27 
  177  15   537 Willson Craigie      26 M Mt.  Pleasant      SC   32:25 10:27 
  178   2   580 Debbie Jones         57 F Morgantown         WV   32:35 10:29 
  179   7   511 Marty Bettelli       58 M Isle of Palms      SC   32:36 10:30 
  180  12   774 LESLIE MORCADO       32 F                         32:41 10:31 
  181   3   771 SANDY BURLESON       56 F                         32:49 10:34 
  182  12   687 Kirk Zerangue        46 M mT pLEASANT        SC   32:51 10:35 
  183  19   703 SHANNON CRAIN        29 F MT. PLEASANT       SC   33:02 10:38 
  184  13   681 Elizabeth Weber      34 F Goose Creek        SC   33:02 10:38 
  185  20   660 Jennifer Smith       28 F Mt. Pleasant       SC   33:08 10:40 
  186   7   726 NICK SCHUMACHER      24 M MT. PLEASANT       SC   33:37 10:50 
  187   7   661 whitney smith         5 F mt.  pleasant      SC   33:43 10:51 
  188  11   638 ron Roberts          40 M Mt. Pleasant       SC   34:02 10:58 
  189   5   738 ELLEN GOWER          52 F                         34:27 11:06 
  190   4   587 Linda Lambert        57 F Mt. Pleasant       SC   34:45 11:11 
  191  12   586 Joseph lally         42 M sullivans island   SC   35:00 11:16 
  192   1   547 Joseph Duchesneau    74 M Mount Pleasant     SC   35:01 11:17 
  193  14   512 Alice Bickley        22 F Mt. Pleasant       SC   35:04 11:18 
  194   7   637 Debbie Ridgeway      48 F Goose Creek        SC   36:02 11:36 
  195  13   711 KEVIN KEENAN         48 M MT. PLEASANT       SC   36:35 11:47 
  196  21   525 Laura Carr           26 F Surfside           SC   36:54 11:53 
  197  18   639 tina Roberts         35 F Mt. Pleasant       SC   36:54 11:53 
  198  15   702 ROSEMARY FORD        24 F MT. PLEASANT       SC   36:57 11:54 
  199   6   701 ROSEMARY FORD        51 F CHARLESTON         SC   36:57 11:54 
  200   8   730 EVE SPRATT           46 F ISLE OF PALMS      SC   37:07 11:57 
  201  14   644 Cindy Saadeh         31 F Mt Pleasant        SC   37:11 11:58 
  202  22   665 Kimberly Stickle     28 F Mount Pleasant     SC   37:11 11:58 
  203  23   528 Kathryn Clark        26 F Mt. Pleasant       SC   37:15 12:00 
  204   8   712 BRYNN KEENAN         12 F MT. PLEASANT       SC   37:22 12:02 
  205  15   727 EMILY ARTHUR         31 F MT. PLEASANT       SC   38:12 12:18 
  206  11   670 Joseph Swisher       39 M Ladson             SC   38:36 12:26 
  207   6   669 Joey Swisher         11 M Ladson             SC   38:36 12:26 
  208  24   753 STEPHANIE BRITT      29 F                         38:43 12:28 
  209  25   615 Jennifer Noll        29 F Mount Pleasant     SC   38:43 12:28 
  210  12   600 Parker McGee         35 M Mt. Pleasant       SC   39:07 12:36 
  211   1   599 Tellis Martin        84 M Penney Farms       FL   41:17 13:18 
  212  16   718 LESLIE GUGLIELMELLO  30 F MT. PLEASANT       SC   41:27 13:21 
  213  19   550 Elizabeth England    37 F Charleston         SC   42:26 13:40 
  214  20   546 Susan Disharoon      38 F Charleston         SC   42:27 13:40 
  215   7   622 Clarence Oree        11 M Sullivans Island   SC   42:52 13:48 
  216  17   605 Annette Mixson       31 F Mt. Pleasant       SC   45:34 14:40 
  217  21   715 JANET BEAN           38 F CHARLESTON         SC   46:24 14:56 
  218  10   729 JIM EDWARDS          53 M ISLE OF PALMS      SC   48:46 15:42 
  219   8   662 Joseph Snipe         10 M John's Island      SC   51:15 16:30 
  220   9   519 Ellen Brock          47 F Lexington          SC   52:10 16:48 
  221   8   750 COREY GABRIC         24 M                         55:01 17:43 
  222   1   734 MARGARET WRIGHT      82 F FOLLY BEACH        SC   55:03 17:44 

                     THE 11TH ANNUAL-RUN FOR THE CHILD
                   ISLE OF PALMS 10K CONNECTOR RUN/WALK
     Sponsored by The Exchange Club of MT. PLEASANT and ISLE OF PALMS
               MT. PLEASANT/ISLE OF PALMS,S.C. OCT. 4, 2003
    Results compiled by Race Management Systems(RMS), www.rmssports.com

                   ********** AWARDS LIST **************

               ********** FEMALE OVERALL RESULTS ***********
    1 Sarah Reed           26 Summerville     SC   40:14 
    2 Lisa Tolley          36 Seneca          SC   41:03 
    3 tracy dewitt         30 Charleston      SC   41:32 
                ********** MALE OVERALL RESULTS ***********
    1 MIKE AIKEN           25 CHARLESTON      SC   34:00 
    2 Bobby Wilder         28 Myrtle Beach    SC   36:40 
    3 CHIP PERKINS         19 CHARLESTON      SC   37:23 
             ************************************************
             ************************************************

                         FEMALE AGE GROUP:  1 - 12
                          MALE AGE GROUP:  1 - 12
                        FEMALE AGE GROUP:  13 - 17
    1 Gabbie Winters       13 Mt. Pleasant       SC   54:10 
    2 VALERIE HAMMOND      17                         55:44 
    3 MARIE ANGIE SMITH    17                         57:15 
                         MALE AGE GROUP:  13 - 17
    1 RICHARD HALLETT      17 MT. PLEASANT       SC   59:46 
    2 Trevor Gildea        15 Mt. Pleasant       SC 1:05:12 
                        FEMALE AGE GROUP:  18 - 21
    1 Lynnsey Reed         19 Summerville        SC   50:58 
    2 ERIN KURUC           21 CHARLESTON         SC   54:06 
    3 MARI BEARD           20                         57:01 
                         MALE AGE GROUP:  18 - 21
    1 Joe Giguere          20 Summerville        SC   54:23 
    2 KEVIN APPLEBY        20 CAPE CORAL         FL   55:33 
                        FEMALE AGE GROUP:  22 - 25
    1 Jennifer Emblidge    24 Charleston         SC   41:53 
    2 Elise Burket         25 N. Charleston      SC   46:34
    3 Jess Wald               Charleston         SC   47:21
    3 Lauren Klug          23 Charleston         SC   47:21 
                         MALE AGE GROUP:  22 - 25
    1 RUSS CHAPIN          25                         39:39 
    2 JEFFREY DICKEY       22                         41:24 
    3 PAT BROWN            24                         42:21 
                        FEMALE AGE GROUP:  26 - 29
    1 Becky Dunder         29 Ladson             SC   47:14 
    2 Katie Stohs          26 Mount Pleasant     SC   48:25 
    3 Melinda Hollandswor  26 Mt. Pleasant       SC   49:06 
                         MALE AGE GROUP:  26 - 29
    1 ALLEN WALKER         29 FAYETTEVILLE       NC   40:40 
    2 Nate Engle           26 Mount Pleasant     SC   46:26 
    3 PETE MURRAY          26                         46:48 
                        FEMALE AGE GROUP:  30 - 34
    1 Paula Walmet         33 Mount Pleasant     SC   44:58 
    2 Laura Boselowitz     34 Mt. Pleasant       SC   47:05 
    3 Kristin Francis      32 Mt. Pleasant       SC   48:55 

                         MALE AGE GROUP:  30 - 34
    1 Dirk DeWitt          30 Charleston         SC   38:29 
    2 MATTHEW REBL         33 SUMMERVILLE        SC   40:16 
    3 CHARLIE VELINO       33                         41:29 
                        FEMALE AGE GROUP:  35 - 39
    1 Robyn Hughes         38 Mt. Pleasant       SC   43:44 
    2 Kelly Dobson         38 Mt. Pleasant       SC   46:04 
    3 Kathy Bunting        39 Mt. Pleasant       SC   46:16 
                         MALE AGE GROUP:  35 - 39
    1 DAVID QUICK          39 MT. PLEASANT       SC   37:26 
    2 JIM DANIEL           36 MT. PLEASANT       SC   38:49 
    3 Mark Nowling         35 Charleston         SC   40:05 
                        FEMALE AGE GROUP:  40 - 44
    1 Katherine Owens      42 Summerville        SC   51:32 
    2 Laura Wingate        40 Mount Pleasant     SC   52:31 
    3 Scottie Ferguson     41 Seneca             SC   52:42 
                         MALE AGE GROUP:  40 - 44
    1 HUEY INMAN           42                         37:44 
    2 Andy Barker          42 Isle of Palms      SC   40:26 
    3 RANDY SMITH          43                         42:03 
                        FEMALE AGE GROUP:  45 - 49
    1 NITSO CALAS          49                         45:00 
    2 Nancy Borrett        49 Yonges Island      SC   48:01 
    3 Lynne LeRoy          45 Goose Creek        SC   48:19 
                         MALE AGE GROUP:  45 - 49
    1 DALE STEFFENS        47                         40:11 
    2 Jim Fann             47 Charleston         SC   41:37 
    3 PAUL COOMBS          45 ROCK HILL          SC   41:56 
                        FEMALE AGE GROUP:  50 - 54
    1 Jan Munafo           52 Greenville         SC   51:58 
    2 Patti Enloe          53 Charleston         SC   58:35 
    3 chris blake          52 Mt. Pleasant       SC   59:00 
                         MALE AGE GROUP:  50 - 54
    1 Dan Clapper          50 N. Charleston      SC   41:05 
    2 JIM BOYD             51 MT. PLEASANT       SC   41:44 
    3 STAN WHEELER         51                         44:15 
                        FEMALE AGE GROUP:  55 - 59
    1 Dorothy Anderson     57 Kiawah is          SC   55:05 
    2 Dixie Dunbar         56 Sullivans Island   SC   56:40 
    3 Marcia Parrott       58 Greer              SC   58:41 
                         MALE AGE GROUP:  55 - 59
    1 GARY MELVILLE        58 CHARLESTON         SC   44:58 
    2 JOHN GRIFFITHS       56                         52:02 
    3 Robert Meister       56 Kiawah Is          SC   54:43 
                        FEMALE AGE GROUP:  60 - 64
    1 PATRICIA RHODE       64                       1:00:08 
                         MALE AGE GROUP:  60 - 64
    1 Richard Landsman     60 Summerville        SC   42:27 
    2 William Sheppard     62 Isle of Palms      SC 1:00:47 
    3 Stuart Chagrin       60 New York           NY 1:11:29 
                        FEMALE AGE GROUP:  65 - 69
    1 FAYE DAVIS           66 MT. PLEASANT       SC 1:01:14 
    2 Donna Brown          67 Charleston         SC 1:07:36 
    3 SANDRA CONRADI       65 MT. PLEASANT       SC 1:07:47 
                         MALE AGE GROUP:  65 - 69
                        FEMALE AGE GROUP:  70 - 74
                         MALE AGE GROUP:  70 - 74
    1 WILLIAM BOULTER      73 CHARLESTON         SC   48:26 
                        FEMALE AGE GROUP:  75 - 99

                         MALE AGE GROUP:  75 - 99
    1 Franklin Mason       78 Mullins            SC   57:13 
    2 RICHARD JOHNSON      75 ISLE OF PALMS      SC 1:20:43 

                                                                      Page 1
                     THE 11TH ANNUAL-RUN FOR THE CHILD
                   ISLE OF PALMS 10K CONNECTOR RUN/WALK
     Sponsored by The Exchange Club of MT. PLEASANT and ISLE OF PALMS
               MT. PLEASANT/ISLE OF PALMS,S.C. OCT. 4, 2003
    Results compiled by Race Management Systems(RMS), www.rmssports.com
Place Div No.   Name                Age S City               St Time    Pace  
===== === ===== =================== === = ================== == ======= ===== 
    1   1     1 MIKE AIKEN           25 M CHARLESTON         SC   34:00  5:29 
    2   1   258 Bobby Wilder         28 M Myrtle Beach       SC   36:40  5:55 
    3   1   328 CHIP PERKINS         19 M CHARLESTON         SC   37:23  6:01 
    4   1   291 DAVID QUICK          39 M MT. PLEASANT       SC   37:26  6:02 
    5   1   353 HUEY INMAN           42 M                         37:44  6:05 
    6   1    78 Dirk DeWitt          30 M Charleston         SC   38:29  6:12 
    7   2   322 JIM DANIEL           36 M MT. PLEASANT       SC   38:49  6:15 
    8   2   356 RUSS CHAPIN          25 M                         39:39  6:23 
    9   3   186 Mark Nowling         35 M Charleston         SC   40:05  6:28 
   10   1   348 DALE STEFFENS        47 M                         40:11  6:29 
   11   1   205 Sarah Reed           26 F Summerville        SC   40:14  6:29 
   12   2   334 MATTHEW REBL         33 M SUMMERVILLE        SC   40:16  6:29 
   13   4    99 Bratton Fennell      39 M Mount Pleasant     SC   40:19  6:30 
   14   5   245 Eugene Tschudy       39 M Mt. Pleasant       SC   40:26  6:31 
   15   2    19 Andy Barker          42 M Isle of Palms      SC   40:26  6:31 
   16   6   288 CRAIG COLEMAN        39 M MT. PLEASANT       SC   40:27  6:31 
   17   2   307 ALLEN WALKER         29 M FAYETTEVILLE       NC   40:40  6:33 
   18   1   243 Lisa Tolley          36 F Seneca             SC   41:03  6:37 
   19   1    60 Dan Clapper          50 M N. Charleston      SC   41:05  6:37 
   20   3   358 JEFFREY DICKEY       22 M                         41:24  6:40 
   21   3   352 CHARLIE VELINO       33 M                         41:29  6:41 
   22   1    79 tracy dewitt         30 F Charleston         SC   41:32  6:41 
   23   2    95 Jim Fann             47 M Charleston         SC   41:37  6:42 
   24   2   273 JIM BOYD             51 M MT. PLEASANT       SC   41:44  6:43 
   25   7   191 Thomas Palmer        35 M Charleston         SC   41:46  6:44 
   26   4    26 Brian Berrigan       33 M Mt. Pleasant       SC   41:51  6:44 
   27   1    89 Jennifer Emblidge    24 F Charleston         SC   41:53  6:45 
   28   3   296 PAUL COOMBS          45 M ROCK HILL          SC   41:56  6:45 
   29   3   355 RANDY SMITH          43 M                         42:03  6:46 
   30   8   227 brendan silver       35 M charleston         SC   42:08  6:47 
   31   9   217 Edward Roshitsh      39 M Mt. Pleasant       SC   42:10  6:48 
   32   5   317 ADAM HERBERT         30 M FOLLY BEACH        SC   42:20  6:49 
   33   4   346 PAT BROWN            24 M                         42:21  6:49 
   34   1   146 Richard Landsman     60 M Summerville        SC   42:27  6:50 
   35  10   213 Dan Rodell           35 M Mount Pleasant     SC   42:58  6:55 
   36  11    27 Tim Berrigan         38 M Mt. Pleasant       SC   43:21  6:59 
   37   6   302 SHAUN MCDONALD       30 M MT. PLEASANT       SC   43:28  7:00 
   38   2   126 Robyn Hughes         38 F Mt. Pleasant       SC   43:44  7:03 
   39   4   338 ROY BROWNING         46 M GOOSECREEK         SC   43:51  7:04 
   40   4   354 DARRELL MOSLEY       41 M                         44:09  7:07 
   41   3   366 STAN WHEELER         51 M                         44:15  7:08 
   42       362 WAYNE TODD              M                         44:36  7:11 
   43   4    42 Paul Brown           54 M Goose Creek        SC   44:38  7:11 
   44   5   274 TERRELL LANE         44 M JOHNS ISLAND       SC   44:58  7:15 
   45   2   251 Paula Walmet         33 F Mount Pleasant     SC   44:58  7:15 
   46   1   319 GARY MELVILLE        58 M CHARLESTON         SC   44:58  7:15 
   47   1   340 NITSO CALAS          49 F                         45:00  7:15 
   48   5   240 Scott Thomes         24 M Charleston         SC   45:28  7:19 
   49   5    49 Robert Burris        47 M Summerville        SC   45:34  7:20 
   50   7   398 JOHN GALLO           34 M                         45:40  7:21 
   51   6   336 DAN BOUGHTON         41 M RESTON             VA   45:50  7:23 
   52   5   396 FRANK BROWN          52 M                         45:51  7:23 
   53   6   113 Mitch Graham         45 M Isle of Palms      SC   45:51  7:23 
   54   7   312 EDWARD SHIMER        47 M AWENDAW            SC   46:01  7:25 
   55  12   378 RODOLFO NECOCHEA     36 M                         46:01  7:25 
   56       377 FRANK HERNANDEZ         M                         46:02  7:25 
   57   3    80 Kelly Dobson         38 F Mt. Pleasant       SC   46:04  7:25 
   58   6   118 Christopher Henders  25 M Mount Pleasant     SC   46:10  7:26 
   59   4    45 Kathy Bunting        39 F Mt. Pleasant       SC   46:16  7:27 
   60   3    90 Nate Engle           26 M Mount Pleasant     SC   46:26  7:29 
   61   8   337 GARY ZINK            33 M MONCKS CORNER      SC   46:30  7:29 
   62   2    46 Elise Burket         25 F N. Charleston      SC   46:34  7:30 
   63   7   120 peter ho             22 M north charleston   SC   46:39  7:31 
   64   4   381 PETE MURRAY          26 M                         46:48  7:32 
   65   9   388 DAVID CARTE          33 M                         46:58  7:34 
   66   8   173 Matthew Modica       47 M Mt. Pleasant       SC   47:00  7:34 
   67   7   185 Christopher Nickels  40 M Mount Pleasant     SC   47:01  7:34 
   68   8   282 SAM PHLEGAR          42 M MT. PLEASANT       SC   47:02  7:35 
   69   3    38 Laura Boselowitz     34 F Mt. Pleasant       SC   47:05  7:35 
   70   5   201 Laura Radley         35 F Isle of Palms      SC   47:07  7:35 
   71   9   264 william wiseman      43 M columbia           SC   47:07  7:35 
   72  13   293 MIKE DUKE            35 M SUMMERVILLE        SC   47:13  7:36 
   73   2    86 Becky Dunder         29 F Ladson             SC   47:14  7:36 
   74   6   323 MATT GRAHAM          54 M GREENVILLE         SC   47:21  7:38 
   75   8   248 Jess Wald            23 M Charleston         SC   47:21  7:38 
   76   3   141 Lauren Klug          23 F Charleston         SC   47:21  7:38 
   77   5   315 NATHAN GARCIA        28 M FOLLY BEACH        SC   47:28  7:39 
   78   6   269 SHAWN WOOD           29 M MT. PLEASANT       SC   47:53  7:43 
   79  10   281 BOB CLARKE           41 M ISLE OF PALMS      SC   47:53  7:43 
   80   7   225 Torsten Seehaus      27 M Charleston         SC   47:56  7:43 
   81   9   333 CHIP KASSINGER       45 M SULLIVANS ISLAND   SC   47:59  7:44 
   82   2    37 Nancy Borrett        49 F Yonges Island      SC   48:01  7:44 
   83  14   138 Tracy Kinsinger      38 M Charleston         SC   48:05  7:45 
   84   8   275 TIM FORBES           28 M MT. PLEASANT       SC   48:10  7:46 
   85   9   305 TIM EGAN             27 M MT. PLEASANT       SC   48:12  7:46 
   86   3   149 Lynne LeRoy          45 F Goose Creek        SC   48:19  7:47 
   87  15   209 David Roach          35 M Mt Pleasant        SC   48:22  7:47 
   88   7   137 David Kennedy        50 M Isle Of Palms      SC   48:24  7:48 
   89   3   237 Katie Stohs          26 F Mount Pleasant     SC   48:25  7:48 
   90   1   335 WILLIAM BOULTER      73 M CHARLESTON         SC   48:26  7:48 
   91  11   199 Billy Pyatt          42 M Hickory            NC   48:29  7:49 
   92  16   181 William Naso         39 M Florence           SC   48:38  7:50 
   93   4   283 ANN ELISH            47 F MT. PLEASANT       SC   48:40  7:50 
   94  17   278 HERMANN SEKLER       36 M MT. PLEASANT       SC   48:47  7:52 
   95   9   121 Jim Hollandsworth    23 M Mt. Pleasant       SC   48:48  7:52 
   96   4   104 Kristin Francis      32 F Mt. Pleasant       SC   48:55  7:53 
   97  18   117 Paul Harrison        35 M Mt. Pleasant       SC   49:04  7:54 
   98   4   122 Melinda Hollandswor  26 F Mt. Pleasant       SC   49:06  7:54 
   99  12   223 Tyler Scott          40 M Goose Creek        SC   49:09  7:55 
  100  19   148 Kirk Lawson          35 M Summerville        SC   49:15  7:56 
  101   6   289 MELISSA COLEMAN      38 F MT. PLEASANT       SC   49:21  7:57 
  102   8    35 Mark Bloch           53 M Charleston         SC   49:23  7:57 
  103  10    65 Paul Comar           49 M Charleston         SC   49:25  7:58 
  104   9   389 THOMAS PRIN          54 M                         49:25  7:58 
  105   5   372 BETTY FLOYD          47 F                         49:26  7:58 
  106  11   345 ROBERT CROSBY        45 M                         49:43  8:00 
  107   5   386 SUSAN ROGERS         31 F                         49:49  8:01 
  108  10   385 KEVIN ROGERS         31 M                         49:49  8:01 
  109  10   266 Jon Wright           24 M Charleston         SC   50:01  8:03 
  110  11   380 JARED BIEVENS        24 M                         50:18  8:06 
  111   4   379 JACKIE FICCO         25 F                         50:19  8:06 
  112  13   175 Amy Moring           41 M Mt. Pleasant       SC   50:22  8:07 
  113  12   242 Terry Tobin          24 M Charleston         SC   50:24  8:07 
  114  14   364 TIMOTHY GARDNER      40 M                         50:25  8:07 
  115  10   272 MENDEL MITCHUM       52 M MT. PLEASANT       SC   50:26  8:07 
  116  11   330 RICK ARTHUR          31 M MT. PLEASANT       SC   50:27  8:07 
  117  12   308 NEAL GOLDEN          33 M MT. PLEASANT       SC   50:29  8:08 
  118  12   116 Ralf Hadtstein       46 M Isle of Palms      SC   50:30  8:08 
  119  20   320 JOHN SANDERS         39 M MT. PLEASANT       SC   50:31  8:08 
  120  10    74 Daniel Darby         28 M Mount Pleasant     SC   50:32  8:08 
  121  15   220 Steven Sabback       43 M Hanahan            SC   50:34  8:09 
  122   5    81 sylvia dodd          25 F charleston         SC   50:37  8:09 
  123  21   131 Erik Johnson         36 M Charleston         SC   50:41  8:10 
  124   6   347 JAMIE VOLLENWEIDER   23 F                         50:53  8:12 
  125   7   222 Alice Schwab         23 F Charleston         SC   50:57  8:12 
  126   1   204 Lynnsey Reed         19 F Summerville        SC   50:58  8:13 
  127   6   351 SHELLEY WILBANKS     34 F                         51:15  8:15 
  128   7    24 Kathleen Beebe       33 F Charleston         SC   51:18  8:16 
  129  13    94 Andrew Exum          30 M Mt Pleasant        SC   51:26  8:17 
  130   1   190 Katherine Owens      42 F Summerville        SC   51:32  8:18 
  131  16    66 Eric Combs           42 M N Charleston       SC   51:32  8:18 
  132  17   383 DEAN LORENZ          41 M                         51:36  8:19 
  133   7    16 kelly bailey         35 F Mt. Pleasant       SC   51:43  8:20 
  134  11   392 ROBERT AYDELOTTE     53 M                         51:44  8:20 
  135  11    44 Garrett Budds        27 M Charleston         SC   51:48  8:21 
  136  13   373 DAVID CABINESS       46 M                         51:49  8:21 
  137  22   252 Maik Walther         38 M Mt. Pleasant       SC   51:55  8:22 
  138   1   178 Jan Munafo           52 F Greenville         SC   51:58  8:22 
  139   2   367 JOHN GRIFFITHS       56 M                         52:02  8:23 
  140   8   202 Catherine Rama       37 F Mt. Pleasant       SC   52:08  8:24 
  141  23   316 DAVID COUILLARD      35 M FOLLY BEACH        SC   52:08  8:24 
  142   8   253 Ginny Watson         23 F Sullivans Island   SC   52:12  8:24 
  143  14   132 Ken Johnson          45 M Mt. Pleasant       SC   52:13  8:25 
  144   6    47 Gayle Burley         49 F Mt. Pleasant       SC   52:13  8:25 
  145   9   128 Betsy Hutson         35 F Charleston         SC   52:16  8:25 
  146  24   399 DAWSON CHERRY        39 M                         52:17  8:25 
  147  12   143 Gusdo Kollar         52 M Charleston         SC   52:18  8:26 
  148   5    62 Erin Cohen           28 F Sullivans Island   SC   52:21  8:26 
  149  18   374 VICTOR DEPORTER      42 M                         52:30  8:27 
  150   2   261 Laura Wingate        40 F Mount Pleasant     SC   52:31  8:28 
  151  10   184 Lois Newberry        35 F Charleston         SC   52:32  8:28 
  152  19   349 MIKE GAULT           41 M                         52:32  8:28 
  153  20   295 JUSTIN LUCEN         43 M MT. PLEASANT       SC   52:34  8:28 
  154  14    54 Clint Carnell        33 M Mt. Pleasant       SC   52:36  8:28 
  155  13   391 DANIEL MCNAB         24 M                         52:38  8:29 
  156   6   174 Erin Moriarty        27 F Mt. Pleasant       SC   52:41  8:29 
  157   3   100 Scottie Ferguson     41 F Seneca             SC   52:42  8:29 
  158  25   124 Nathaniel Hoyt       38 M SULLIVAN'S ISLAND  SC   52:51  8:31 
  159  12   357 WILLAIM POWERS       27 M                         52:56  8:31 
  160  13   167 Chris McCool         51 M Summerville        SC   52:58  8:32 
  161  13   326 DAVID NESBITT        28 M CLEMSON            SC   53:16  8:35 
  162  15   332 BRAD GROSSMAN        46 M SUMMERVILLE        SC   53:16  8:35 
  163  26   207 TERRY RHONE          38 M NORTH CHARLESTON   SC   53:21  8:36 
  164  27   216 Bruce Root           38 M Charleston         SC   53:23  8:36 
  165  15     5 George Ackerman      33 M Mt Pleasant        SC   53:25  8:36 
  166  28   154 David Looney         39 M Charleston         SC   53:31  8:37 
  167  11   134 Diane Juras          39 F Isle Of Palms      SC   53:33  8:38 
  168   7   179 English Nagy         26 F Charleston         SC   53:41  8:39 
  169  12   144 Elizabeth Kramer     35 F Mt. Pleasantq      SC   53:42  8:39 
  170   8    55 Wendy Carnell        33 F Mt. Pleasant       SC   53:47  8:40 
  171  14   350 GENE GEBHARD         50 M                         53:54  8:41 
  172   8   268 Georgia Young        29 F Daniel Island      SC   54:02  8:42 
  173   2   306 ERIN KURUC           21 F CHARLESTON         SC   54:06  8:43 
  174  14   193 Alexei Pawlowski     28 M Mt Pleasant        SC   54:06  8:43 
  175  29   331 KAI WOERNER          39 M SUMMERVILLE        SC   54:09  8:43 
  176   1   262 Gabbie Winters       13 F Mt. Pleasant       SC   54:10  8:43 
  177   9   375 ROXANA RODRIGUEZ     32 F                         54:15  8:44 
  178   7   210 Lisa Roach           45 F Mt. Pleasant       SC   54:16  8:44 
  179   2   109 Joe Giguere          20 M Summerville        SC   54:23  8:46 
  180  15   363 WESLEY SHULL         26 M                         54:25  8:46 
  181  16   170 Paul McKenzie        31 M Mount Pleasant     SC   54:29  8:47 
  182   3   171 Robert Meister       56 M Kiawah Is          SC   54:43  8:49 
  183  16   147 Chad Larsen          28 M Mt. Pleasant       SC   54:48  8:50 
  184   4   200 Jetta Pyatt          41 F Hickory            NC   54:55  8:51 
  185  30   395 SAM MUBBARD          35 M                         54:57  8:51 
  186  17     8 Christopher Albrech  33 M Mount Pleasant     SC   55:03  8:52 
  187   1    11 Dorothy Anderson     57 F Kiawah is          SC   55:05  8:52 
  188  16   230 Harry Smith          46 M Mt. Pleasant       SC   55:05  8:52 
  189  21     7 tim Ahnuty           44 M Isle Of Palms      SC   55:11  8:53 
  190  14   390 NICK OKAMURA         24 M                         55:14  8:54 
  191   9    56 Gayle Cervenka       26 F Charleston         SC   55:17  8:54 
  192  10    97 Wendy Farris         27 F Charleston         SC   55:17  8:54 
  193  15   206 Skip Reitmeier       50 M Mt. Pleasant       SC   55:19  8:55 
  194   9   159 Lindsay Martin       23 F Charleston         SC   55:21  8:55 
  195  10   292 SUE CUTHBERT         30 F MT. PLEASANT       SC   55:31  8:57 
  196   3   297 KEVIN APPLEBY        20 M CAPE CORAL         FL   55:33  8:57 
  197  18   303 MARK DAVIS           32 M MT. PLEASANT       SC   55:37  8:57 
  198  11   309 STACY WUTHIER        26 F CHARLESTON         SC   55:40  8:58 
  199   2   361 VALERIE HAMMOND      17 F                         55:44  8:59 
  200  17    67 Paul Comer           28 M Mt. Pleasant       SC   55:50  9:00 
  201   4   294 ALAN CUSICK          55 M MT. PLEASANT       SC   55:52  9:00 
  202  31   197 Kit Pound            35 M Charleston         SC   56:06  9:02 
  203   5   221 Manfred Schloemann   55 M Mt. Pleasant       SC   56:18  9:04 
  204   8    59 Kathleen Chobot      46 F Folly Beach        SC   56:22  9:05 
  205  10   232 Kontis Soteria       25 F Charleston         SC   56:27  9:05 
  206  13    77 Jennifer Desiak      36 F Mt. Pleasant       SC   56:29  9:06 
  207  12   129 Angi Jackson         29 F Charleston         SC   56:30  9:06 
  208  17   286 WAYNE SELLERS        46 M                         56:37  9:07 
  209   2    85 Dixie Dunbar         56 F Sullivans Island   SC   56:40  9:08 
  210   5   177 Monica Mumme         40 F N. Charleston      SC   56:43  9:08 
  211   6   140 Peggy Klimecki       43 F Mt. Pleasant       SC   56:51  9:09 
  212  11    12 Whitney Anderson     24 F Mount Pleasant     SC   56:59  9:11 
  213  11   259 Lara Williams        30 F Mt. Pleasant       SC   57:00  9:11 
  214  12   139 Kym Kittle           30 F Mount Pleasant     SC   57:01  9:11 
  215   3   360 MARI BEARD           20 F                         57:01  9:11 
  216  14    64 Lindy Coleman        38 F Charlesotn         SC   57:04  9:11 
  217  32    75 steve darcy          38 M mt pleasant        SC   57:04  9:11 
  218  18   246 Charles Vernoy       45 M Mt. Pleasant       SC   57:12  9:13 
  219   1   160 Franklin Mason       78 M Mullins            SC   57:13  9:13 
  220   3   341 MARIE ANGIE SMITH    17 F                         57:15  9:13 
  221  16   234 Michael Stampley     52 M Mt. Pleasant       SC   57:20  9:14 
  222  13   194 Christine Pelic      28 F Mt Pleasant        SC   57:20  9:14 
  223  18   153 Tripp Livingston     26 M Mt. Pleasant       SC   57:29  9:15 
  224   7   180 Nicolette Naso       40 F Florence           SC   57:36  9:17 
  225   4   155 Kasey Lucas          19 F Charleston         SC   57:47  9:18 
  226  17   298 DARYL APPLEBY        52 M ISLE OF PALMS      SC   57:53  9:19 
  227  33   176 John Mosier          37 M Goose Creek        SC   57:57  9:20 
  228   6   236 Ferris Stewart       55 M Isle of Palms      SC   58:07  9:22 
  229   9   102 Patty Fournier       49 F Isle of Palms      SC   58:10  9:22 
  230  15    88 Sue Echavarria       37 F Mt. Pleasant       SC   58:20  9:24 
  231   5   166 Dawn McCloud         19 F Charleston         SC   58:21  9:24 
  232  14    68 Jaime Congel         27 F mt pleasant        SC   58:24  9:24 
  233  19   241 Pat Tobin            45 M Mt. Pleasant       SC   58:26  9:25 
  234  34    87 Mario Echavarria     38 M Mt. Pleasant       SC   58:27  9:25 
  235   2    91 Patti Enloe          53 F Charleston         SC   58:35  9:26 
  236  10   254 Katrina Way          47 F Greer              SC   58:41  9:27 
  237   3   192 Marcia Parrott       58 F Greer              SC   58:41  9:27 
  238  20   161 Dietmar Masser       47 M Mt. Pleasant       SC   58:42  9:27 
  239  22    10 Michael Alfred       41 M Mt. Pleasant       SC   58:42  9:27 
  240   3    34 chris blake          52 F Mt. Pleasant       SC   59:00  9:30 
  241  15   169 Ashley McDonald      28 F Mt. Pleasant       SC   59:02  9:30 
  242  11   280 DEB MANGOLT          45 F MT. PLEASANT       SC   59:03  9:31 
  243   8   371 GINA PAPPAS          41 F                         59:04  9:31 
  244  16   150 Meredith Leubbers    28 F Charleston         SC   59:06  9:31 
  245   9   136 Teri Kelly           44 F Mt. Pleasant       SC   59:15  9:33 
  246  12   218 Holly Ruppe          24 F Rutherfordton      NC   59:17  9:33 
  247  19   189 Tim Owen             28 M Salisbury          NC   59:17  9:33 
  248  21   208 Scott Ridgeway       46 M Goose Creek        SC   59:23  9:34 
  249  12   284 DEBORAH CHUTE        45 F MT. PLEASANT       SC   59:29  9:35 
  250  16   247 Michele Waara        38 F Charleston         SC   59:32  9:35 
  251  19   101 ANDREW FLETCHER      33 M MT. PLEASANT       SC   59:36  9:36 
  252  13   105 Karen Frank          49 F N. Charleston      SC   59:39  9:36 
  253  13   229 Laura Sipkes         25 F Charleston         SC   59:44  9:37 
  254   1   324 RICHARD HALLETT      17 M MT. PLEASANT       SC   59:46  9:37 
  255  22   394 DEL SCHUTTO          45 M                         59:48  9:38 
  256  10    39 Patricia Brame       44 F Sullivans Island   SC   59:49  9:38 
  257  18    14 Robert Aydelotte     53 M Ladson             SC   59:55  9:39 
  258  20   270 BRENDAN MCCUE        28 M CHARLESTON         SC   59:58  9:40 
  259   7   313 HARRY IACONETA       56 M MT. PLEASANT       SC 1:00:03  9:40 
  260  17   114 Adrienne Groh        29 F Mt. Pleasant       SC 1:00:03  9:40 
  261  18   250 Elizabeth Wall       28 F Mt. Pleasant       SC 1:00:03  9:40 
  262   1   343 PATRICIA RHODE       64 F                       1:00:08  9:41 
  263  14   244 Denise Tottorelli    45 F Goose Creek        SC 1:00:10  9:41 
  264  11   196 Fiona Phillips       43 F Charleston         SC 1:00:11  9:42 
  265  15    73 Janine Dalva         45 F Mt. Pleasant       SC 1:00:11  9:42 
  266  13    21 Laura Basile         34 F Charleston         SC 1:00:28  9:44 
  267  12   195 Elizabeth Peters     40 F Mt. Pleasant       SC 1:00:28  9:44 
  268   4   359 JANET BLOCH          50 F                       1:00:39  9:46 
  269  13   365 LYNN CLARK           44 F                       1:00:46  9:47 
  270   2   226 William Sheppard     62 M Isle of Palms      SC 1:00:47  9:47 
  271  16   290 MINDY HESTER         45 F CHARLESTON         SC 1:00:57  9:49 
  272  14    98 Joye Feinzig         30 F Mt. Pleasant       SC 1:01:11  9:51 
  273  17   231 Melanie Sosebee      35 F Mt. Pleasant       SC 1:01:12  9:51 
  274   1   327 FAYE DAVIS           66 F MT. PLEASANT       SC 1:01:14  9:52 
  275  35   188 Steve O'Shields      37 M Mt. Pleasant       SC 1:01:26  9:54 
  276  19   108 Richard Gaskalla     51 M Isle of Palms      SC 1:01:29  9:54 
  277  15   368 ANNA HENSLEY         34 F                       1:01:45  9:57 
  278  18    72 Katie Cutte          38 F Round O            SC 1:01:48  9:57 
  279  20   267 Tom York             52 M Round O            SC 1:02:16 10:02 
  280  16   125 Kara Joy Huff        30 F Mt. Pleasant       SC 1:02:23 10:03 
  281  17   163 Erinbeth Massie      32 F Mt. Pleasant       SC 1:02:32 10:04 
  282  14    82 Annemarie Donato     43 F Mt. Pleasant       SC 1:02:38 10:05 
  283   5   300 CHRISTINE WAINWRIGH  50 F MT. PLEASANT       SC 1:02:40 10:06 
  284  19    92 JESSICA EOVINO       28 F MOUNT PLEASANT     SC 1:02:45 10:06 
  285  21   133 Steve Johnson        54 M Goose Creek        SC 1:02:50 10:07 
  286  36   255 Ken Wedhdm           38 M Charleston         SC 1:02:57 10:08 
  287   6   187 Mimi OBrien          51 F Isle of Palms      SC 1:03:06 10:10 
  288  14   271 ELLEN WILLIAMS       22 F MT. PLEASANT       SC 1:03:07 10:10 
  289  23   304 JOE ARMSTRONG        40 M                       1:03:21 10:12 
  290  15    13 Mollie Armstrong     40 F Mt. Pleasant       SC 1:03:21 10:12 
  291   8   299 JERRY NOMBURG        55 M DANIEL ISLAND      SC 1:03:32 10:14 
  292   7   342 BRIGETTE SMITH       54 F                       1:03:41 10:15 
  293  15   287 CATHERINE DAWSON     24 F MT. PLEASANT       SC 1:04:00 10:18 
  294   8    71 Frankie Cox          50 F Summerville        SC 1:04:44 10:26 
  295  37    43 David Brush          38 M Mt Pleasant        SC 1:05:08 10:29 
  296   2   111 Trevor Gildea        15 M Mt. Pleasant       SC 1:05:12 10:30 
  297  24   110 Brian Gildea         44 M Mt. Plesant        SC 1:05:12 10:30 
  298  15   183 Michael Nevitt       25 M Isle of Palms      SC 1:05:30 10:33 
  299  20   107 Elloree Ganes        26 F Mt Pleasant        SC 1:05:31 10:33 
  300  18    76 Jill Delmastro       30 F Charlotte          NC 1:05:39 10:34 
  301  20   344 RICHARD RODNEY       34 M                       1:06:00 10:38 
  302       401 JAI SUMAL            57                         1:06:33 10:43 
  303  21    18 Trudie Bailey        29 F Mt. Pleasant       SC 1:06:47 10:45 
  304  21    15 Brent Bailey         34 M Mt. Pleasant       SC 1:06:47 10:45 
  305  19   318 JANA UPSHAW          34 F CHARLESTON         SC 1:06:53 10:46 
  306  16   400 ALISON SMITH         42 F                       1:07:05 10:48 
  307  20   198 Leigh Pound          34 F Charleston         SC 1:07:08 10:49 
  308  21   106 Tanya Gallo          32 F Charleston         SC 1:07:28 10:52 
  309  22   145 karen kriza          32 F Charleston         SC 1:07:29 10:52 
  310  19   211 Angele Robertson     39 F Mt. Pleasant       SC 1:07:33 10:53 
  311   2    41 Donna Brown          67 F Charleston         SC 1:07:36 10:53 
  312   3   285 SANDRA CONRADI       65 F MT. PLEASANT       SC 1:07:47 10:55 
  313  20    96 Kim Farmer           36 F Mt. Pleasant       SC 1:07:56 10:56 
  314   9    31 Patricia Binns       50 F Dataw Island       SC 1:08:04 10:58 
  315        84 Brian Duffy               Isle of Palms      SC 1:08:09 10:59 
  316  25   369 FRANK GROVES         43 M                       1:08:17 11:00 
  317  23   214 Lisa Roettger        34 F Mt. Pleasant       SC 1:08:31 11:02 
  318  10    58 Susan Chagrin        50 F New York           NY 1:08:57 11:06 
  319  17     9 Dianne Aldrich       44 F Beaufort           SC 1:09:23 11:10 
  320   9   257 Bob Wilder           57 M Myrtle Beach       SC 1:09:37 11:13 
  321  21   127 April Hurd           37 F Mt. Pleasant       SC 1:09:41 11:13 
  322  11   158 Kathy Magruder       54 F Isle of Palms      SC 1:09:53 11:15 
  323  12   215 Nancy Roettger       53 F Mt. Pleasant       SC 1:09:59 11:16 
  324  17    36 diane bolton         45 F Mt. Pleasant       SC 1:10:11 11:18 
  325  22   277 SHERRY PEARSON       35 F                    SC 1:10:20 11:20 
  326   4    53 Daphne Capps         56 F Mullins            SC 1:10:40 11:23 
  327   3    57 Stuart Chagrin       60 M New York           NY 1:11:29 11:31 
  328  22    22 Heather Bausell      27 F Mt. Pleasant       SC 1:11:44 11:33 
  329  23   370 SARA KOENIG          27 F                       1:11:48 11:34 
  330  23    40 Christina Brown      35 F Mt. Pleasant       SC 1:12:32 11:41 
  331  13   376 CATHERINE DE LIESSE  54 F                       1:12:37 11:42 
  332  24   387 KRISTEN DANIELS      36 F                       1:13:36 11:51 
  333  16   224 Katie Sebastian      24 F Isle of Palms      SC 1:14:04 11:56 
  334  24   162 Silke Masser         26 F Mt. Pleasant       SC 1:15:47 12:12 
  335   2   279 RICHARD JOHNSON      75 M ISLE OF PALMS      SC 1:20:43 13:00 
  336  18   219 Pamela Russell       47 F Charleston         SC 1:26:28 13:55