2001 Race Results

                     THE 9TH ANNUAL-RUN FOR THE CHILD
                   ISLE OF PALMS 10K CONNECTOR RUN/WALK
     Sponsored by The Exchange Club of MT. PLEASANT and ISLE OF PALMS
               MT. PLEASANT/ISLE OF PALMS,S.C. OCT. 6, 2001
      Results compiled by Race Management Systems(RMS), Marion, S.C.

                   ********** AWARDS LIST **************

               ********** FEMALE OVERALL RESULTS ***********
    1 Lisa Tolley          34 Seneca          SC   42:55
    2 Christine Gay        32 Charleston      SC   45:49
    3 NANCY THOMAS         41 MT. PLEASANT    SC   46:06
                ********** MALE OVERALL RESULTS ***********
    1 IRV BATTEN           38 SUMMERVILLE     SC   34:53
    2 DAVID RENNEISEN      46 GOOSE CREEK     SC   36:14
    3 Jamie Williams       24 Charleston      SC   38:03
             ************************************************
             ************************************************

                         FEMALE AGE GROUP:  1 - 12
                          MALE AGE GROUP:  1 - 12
                        FEMALE AGE GROUP:  13 - 17
    1 JACKIE ROCHE         16 CHARLOTTE          NC 1:08:03
    2 KRISTINA MAHONEY     15 CHARLOTTE          NC 1:08:04
                         MALE AGE GROUP:  13 - 17
    1 DANIEL VINCENT       13 MT. PLEASANT       SC   48:06
    2 RYAN LUPPINO         15 CHARLESTON         SC   50:36
    3 MICHAEL WHITEHURST   15 CHARLESTON         SC   59:47
                        FEMALE AGE GROUP:  18 - 21
    1 Maria Malatanos      20 Charleston         SC   48:54
    2 ELIZABETH CRAIG      21 ISLE OF PALMS      SC   52:41
    3 Lane Taylor          21 Charleston         SC   55:07
                         MALE AGE GROUP:  18 - 21
                        FEMALE AGE GROUP:  22 - 25
    1 Linda Kay Radius     25 Mt. Pleasant       SC   48:25
    2 Emily Elaine Potryk  22 N. Charleston      SC   49:47
    3 RACHEL MAY           22 N. CHARLESTON      SC   51:01
                         MALE AGE GROUP:  22 - 25
    1 Matthew Myers        22 Goose Creek        SC   44:05
    2 Andrea Thomas        24 Isle of Palms      Sc   48:09
    3 Matthew Seth McMill  23 MT. PLEASANT       SC   48:30
                        FEMALE AGE GROUP:  26 - 29
    1 MARGIE CENTENO       29 CHARLESTON         SC   51:49
    2 JOLEE ROBBINS        27 FOLLY BEACH        SC   55:10
    3 Ellie Harvey         26 Mt. Pleasant       SC   57:46
                         MALE AGE GROUP:  26 - 29
    1 Craig Lloyd          27 Charleston         SC   44:59
    2 Aaron Lambert        28 Mt. Pleasant       SC   45:40
    3 Robert Orlikowski    27 Mount Pleasant     SC   45:47
                        FEMALE AGE GROUP:  30 - 34
    1 MACON HILLEBRAND     33 MT. PLEASANT       SC   49:37
    2 JANICE WILLEY        32 MT. PLEASANT       SC   50:06
    3 MARY ANNE POOLE      30 ISLE OF PALMS      SC   52:18
                         MALE AGE GROUP:  30 - 34
    1 JOHN RIORDAN         32 CHARLESTON         SC   39:33
    2 SCOTT SMITH          33 CHARLESTON         SC   40:43
    3 GERRY SCHAUER        32 FOLLY BEACH        SC   40:47
                        FEMALE AGE GROUP:  35 - 39
    1 Jonnie Furmanchik    38 Mount Pleasant     SC   50:16
    2 GWYN MARTIN          39 MT. PLEASANT       SC   50:56
    3 Peggy Rama           37 Isle of Palms      SC   51:07
                         MALE AGE GROUP:  35 - 39
    1 DAVID QUICK          37 MT. PLEASANT       SC   39:46
    2 Brian Allain         38 Summerville        SC   41:30
    3 KEN BYRD             37 SULLIVANS ISLAND   SC   43:10
                        FEMALE AGE GROUP:  40 - 44
    1 CATHY SHOEMAKER      44 MT. PLEASANT       SC   52:09
    2 Barbara Clayton      42 Charleston AFB     SC   54:12
    3 Ann Witherspoon      43 Mt. Pleasant       SC   54:28
                         MALE AGE GROUP:  40 - 44
    1 DAVID REGAN          43 CHARLESTON         SC   41:39
    2 Rick Burton          44 Charleston         SC   43:48
    3 CRAIG ILGEN          40 CHARLESTON         SC   44:43
                        FEMALE AGE GROUP:  45 - 49
    1 THERESE KILLEEN      48 ISLE OF PALMS      SC   49:59
    2 DEBBIE OSTRANDER     46 CHARLESTON         SC   51:59
    3 DEB HIOTT            48 CHARLESTON         SC   54:43
                         MALE AGE GROUP:  45 - 49
    1 CHARLES KELLNER      48 SULLIVANS ISLAND   SC   40:47
    2 RICK JAMES           48 LADSON             SC   40:58
    3 JIM BOYD             49 MT. PLEASANT       SC   43:27
                        FEMALE AGE GROUP:  50 - 54
    1 SALLIE DRIGGERS      51 HANAHAN            SC   48:56
    2 NANCY CURRY          54 MT. PLEASANT       SC   51:02
    3 P KOTSACEVAKIS       50 MT. PLEASANT       SC   54:41
                         MALE AGE GROUP:  50 - 54
    1 PAUL BROWN           52 GOOSE CREEK        SC   44:04
    2 Hoot Gibson          53 Charleston         SC   48:32
    3 DAVID BLANKENSHIP    51 MATTHEWS           NC   49:00
                        FEMALE AGE GROUP:  55 - 59
    1 BARBARA WILKERSON    55 GREENVILLE         SC   54:48
    2 KAY CHANDLER         59 ISLE OF PALMS      SC   59:56
    3 CINDY COMPTON        58 MT. PLEASANT       SC 1:04:58
                         MALE AGE GROUP:  55 - 59
    1 Steve Annan          55 Mt. Pleasant       SC   41:38
    2 KEITH AMBROSE        58 MT. PLEASANT       SC   46:14
    3 Richard Landsman     58 Summerville        SC   47:31
                        FEMALE AGE GROUP:  60 - 64
    1 Jan McAlhany         60 Charleston         SC 1:01:56
                         MALE AGE GROUP:  60 - 64
    1 VICTOR ZWOLAK        62 WILMINGTON         DE   42:03
    2 JAMES HANLON         62 FOLLY BEACH        SC   49:55
    3 JIM WILSON           64 SUMMERVILLE        SC   51:23
                        FEMALE AGE GROUP:  65 - 69
    1 Donna Lea Brown      65 Charleston         SC 1:11:52
                         MALE AGE GROUP:  65 - 69
    1 CLYDE MIZZELL        65 CHARLESTON         SC   53:58
    2 Bob Walton           69 Charleston         SC   56:05
    3 Russ Worrell         68 Moncks Corner      SC 1:01:55
                        FEMALE AGE GROUP:  70 - 74
                         MALE AGE GROUP:  70 - 74
                        FEMALE AGE GROUP:  75 - 99
                         MALE AGE GROUP:  75 - 99

******************************************************************************
******************************************************************************
                     THE 9TH ANNUAL-RUN FOR THE CHILD
                   ISLE OF PALMS 10K CONNECTOR RUN/WALK
     Sponsored by The Exchange Club of MT. PLEASANT and ISLE OF PALMS
               MT. PLEASANT/ISLE OF PALMS,S.C. OCT. 6, 2001
      Results compiled by Race Management Systems(RMS), Marion, S.C.
PLACE DIV NO.   NAME                AGE S CITY               ST TIME    PACE
===== === ===== =================== === = ================== == ======= =====
    1   1   320 IRV BATTEN           38 M SUMMERVILLE        SC   34:53  5:37
    2   1   232 DAVID RENNEISEN      46 M GOOSE CREEK        SC   36:14  5:50
    3   1   222 Jamie Williams       24 M Charleston         SC   38:03  6:08
    4   1   322 JOHN RIORDAN         32 M CHARLESTON         SC   39:33  6:22
    5   2   308 DAVID QUICK          37 M MT. PLEASANT       SC   39:46  6:24
    6   2   363 SCOTT SMITH          33 M CHARLESTON         SC   40:43  6:34
    7   2   352 CHARLES KELLNER      48 M SULLIVANS ISLAND   SC   40:47  6:34
    8   3   371 GERRY SCHAUER        32 M FOLLY BEACH        SC   40:47  6:34
    9   3   258 RICK JAMES           48 M LADSON             SC   40:58  6:36
   10   3     5 Brian Allain         38 M Summerville        SC   41:30  6:41
   11   1     9 Steve Annan          55 M Mt. Pleasant       SC   41:38  6:42
   12   1   315 DAVID REGAN          43 M CHARLESTON         SC   41:39  6:43
   13   4   247 BRADFORD JOHNSON     32 M ISLE OF PALMS      SC   41:55  6:45
   14   1   246 VICTOR ZWOLAK        62 M WILMINGTON         DE   42:03  6:47
   15   1   202 Lisa Tolley          34 F Seneca             SC   42:55  6:55
   16   4   384 KEN BYRD             37 M SULLIVANS ISLAND   SC   43:10  6:57
   17   4   273 JIM BOYD             49 M MT. PLEASANT       SC   43:27  7:00
   18   2    33 Rick Burton          44 M Charleston         SC   43:48  7:03
   19   5    39 Dan Clapper          48 M N. Charleston      SC   44:00  7:05
   20   1   233 PAUL BROWN           52 M GOOSE CREEK        SC   44:04  7:06
   21   2   149 Matthew Myers        22 M Goose Creek        SC   44:05  7:06
   22   5   172 Dan Rodell           33 M Mt. Pleasant       SC   44:11  7:07
   23   5   326 PAUL SINCAD          36 M GOOSE CREEK        SC   44:13  7:07
   24   3   372 CRAIG ILGEN          40 M CHARLESTON         SC   44:43  7:12
   25   1   122 Craig Lloyd          27 M Charleston         SC   44:59  7:15
   26   2   118 Aaron Lambert        28 M Mt. Pleasant       SC   45:40  7:21
   27   3   155 Robert Orlikowski    27 M Mount Pleasant     SC   45:47  7:22
   28   2    84 Christine Gay        32 F Charleston         SC   45:49  7:23
   29   4   316 MICHAEL JANECH       29 M CHARLESTON         SC   45:49  7:23
   30   1   307 NANCY THOMAS         41 F MT. PLEASANT       SC   46:06  7:26
   31   2   375 KEITH AMBROSE        58 M MT. PLEASANT       SC   46:14  7:27
   32   6   290 BRIAN MALAK          31 M MT. PLEASANT       SC   46:17  7:27
   33   6   355 JAMES MADDEN         38 M CHARLESTON         SC   46:28  7:29
   34   6   245 EDWARD GUILT         47 M GROSSE POINT PARK  MI   46:36  7:30
   35   5   330 LUIGI DEMAIO         29 M MT. PLEASANT       SC   46:39  7:31
   36   4   280 ROBERT BURRIS        43 M SUMMERVILLE        SC   46:48  7:32
   37   5   182 David P Schwacke     44 M Charleston         SC   46:49  7:32
   38   6   248 CHAD MAIER           29 M CHARLESTON         SC   47:05  7:35
   39   7   356 WAYNE TODD           45 M HANAHAN            SC   47:06  7:35
   40   3   120 Richard Landsman     58 M Summerville        SC   47:31  7:39
   41   6    52 Robert Crosby        43 M Summerville        SC   47:41  7:41
   42   7   298 SHAWN WEST           26 M CHARLESTON         SC   47:44  7:41
   43   4   160 James Radley         55 M McLean             VA   47:47  7:42
   44   8    65 Jacob Driggers       26 M Charleston         SC   47:54  7:43
   45   1   277 DANIEL VINCENT       13 M MT. PLEASANT       SC   48:06  7:45
   46   7   281 JAMES LESCH          35 M MT. PLEASANT       SC   48:08  7:45
   47   3   201 Andrea Thomas        24 M Isle of Palms      Sc   48:09  7:45
   48   8   103 Matthew Jasso        36 M Summerville        SC   48:10  7:46
   49   7   164 David Ray            31 M Goose Creek        SC   48:20  7:47
   50   1   159 Linda Kay Radius     25 F Mt. Pleasant       SC   48:25  7:48
   51   4   138 Matthew Seth McMill  23 M MT. PLEASANT       SC   48:30  7:49
   52   2    85 Hoot Gibson          53 M Charleston         SC   48:32  7:49
   53   1   127 Maria Malatanos      20 F Charleston         SC   48:54  7:53
   54   7   310 RANDOLPH GRAVELY     40 M MT. PLEASANT       SC   48:55  7:53
   55   1   328 SALLIE DRIGGERS      51 F HANAHAN            SC   48:56  7:53
   56   8    86 Sean Jason Glassber  30 M Isle of Palms      SC   49:00  7:53
   57   3   333 DAVID BLANKENSHIP    51 M MATTHEWS           NC   49:00  7:54
   58   5   186 Ed Sessions          58 M North Charleston   SC   49:00  7:54
   59   8    13 Don Ashby            43 M Summerville        sc   49:05  7:54
   60   8    29 Nick Breuer          49 M North Charleston   SC   49:24  7:57
   61   9   123 Leon Locklear        49 M Mt. Pleasant       SC   49:32  7:59
   62   3   339 MACON HILLEBRAND     33 F MT. PLEASANT       SC   49:37  8:00
   63   9   351 CHRIS HANDAL         40 M CHARLESTON         SC   49:44  8:01
   64   2   158 Emily Elaine Potryk  22 F N. Charleston      SC   49:47  8:01
   65   2   382 JAMES HANLON         62 M FOLLY BEACH        SC   49:55  8:02
   66  10   146 Matthew Modica       45 M Mt. Pleasant       SC   49:55  8:02
   67   1   265 THERESE KILLEEN      48 F ISLE OF PALMS      SC   49:59  8:03
   68  10   152 Chip Nelson          40 M Mt. Pleasant       SC   50:01  8:03
   69   4   365 JANICE WILLEY        32 F MT. PLEASANT       SC   50:06  8:04
   70   1    79 Jonnie Furmanchik    38 F Mount Pleasant     SC   50:16  8:06
   71   4   259 DAN MCQUEENEY        52 M MT. PLEASANT       SC   50:23  8:07
   72   2   299 RYAN LUPPINO         15 M CHARLESTON         SC   50:36  8:09
   73   9    24 Timothy Aaron Boone  34 M Mt. Pleasant       SC   50:45  8:10
   74  11   206 Keith Twillman       44 M Mt. Pleasant       SC   50:47  8:11
   75   5   195 Michael Stone        23 M Charleston         SC   50:53  8:12
   76   2   276 GWYN MARTIN          39 F MT. PLEASANT       SC   50:56  8:12
   77   3   378 RACHEL MAY           22 F N. CHARLESTON      SC   51:01  8:13
   78   2   304 NANCY CURRY          54 F MT. PLEASANT       SC   51:02  8:13
   79   3   163 Peggy Rama           37 F Isle of Palms      SC   51:07  8:14
   80   9    89 keith grant          38 M Florence           SC   51:14  8:15
   81   3   262 JIM WILSON           64 M SUMMERVILLE        SC   51:23  8:17
   82       270 STACEY STRICKLAND       M                         51:29  8:18
   83  12    62 jeff b dixon         40 M charleston         SC   51:34  8:18
   84  11     8 Bill Anderson        49 M Sullivans Island   SC   51:38  8:19
   85  13   239 MARK GEESEY          41 M MT. PLEASANT       SC   51:47  8:20
   86   1   342 MARGIE CENTENO       29 F CHARLESTON         SC   51:49  8:21
   87  14   354 DARREN CARROLL       40 M GOOSE CREEK        SC   51:52  8:21
   88   2   389 DEBBIE OSTRANDER     46 F CHARLESTON         SC   51:59  8:22
   89   4   296 JESSICA JOHNSON      24 F MT. PLEASANT       SC   52:06  8:24
   90  12    66 Jimmy Duncan         49 M Anderson           SC   52:07  8:24
   91   4   154 Anita Norris         38 F Belton             SC   52:07  8:24
   92   2   345 CATHY SHOEMAKER      44 F MT. PLEASANT       SC   52:09  8:24
   93   5   279 MARY ANNE POOLE      30 F ISLE OF PALMS      SC   52:18  8:25
   94  15   125 Tim Lomas            41 M Charleston         SC   52:23  8:26
   95   5  1290 ANGIE HAYES          36 F                         52:25  8:27
   96   5   284 PAT DAVIS            52 M MT. PLEASANT       SC   52:25  8:27
   97  10   338 CHUCK BEISCHEL       37 M CHARLESTON         SC   52:26  8:27
   98   6   272 RANDY RAGLAND        51 M CHARLESTON         SC   52:27  8:27
   99  13   215 Roger West           47 M Hanahan            SC   52:27  8:27
  100   6   230 Nathan Zorn          23 M Charleston         SC   52:28  8:27
  101  11   335 MICHAEL GAULT        39 M ISLE OF PALMS      SC   52:28  8:27
  102   9    75 Russ Ferguson        27 M Mt Pleasant        SC   52:28  8:27
  103   5   204 Noel Turner          22 F Charleston         SC   52:28  8:27
  104  14   377 PHIL DILLON          47 M ISLE OF PALMS      SC   52:31  8:28
  105   2   268 ELIZABETH CRAIG      21 F ISLE OF PALMS      SC   52:41  8:29
  106   7   114 Guido Kollar         50 M Charleston         SC   52:49  8:30
  107  10   309 KEVIN DINEEN         33 M MT. PLEASANT       SC   52:50  8:31
  108   6   234 KRISTIN ANDRESS      30 F CHARLESTON         SC   52:56  8:32
  109   7   291 ELAYNE SMITH         31 F MT. PLEASANT       SC   53:09  8:34
  110  11   209 Thomas L. Vail       31 M Lexington          SC   53:11  8:34
  111  15   111 Mike Kelly           46 M Mt. Pleasant       SC   53:28  8:37
  112   8    95 Renee' Lynne Hebert  33 F Mt Pleasant        SC   53:30  8:37
  113  12   274 JEFF DEBAR           39 M MT. PLEASANT       SC   53:47  8:40
  114  16   107 carl w johnson       42 M mount pleasant     SC   53:47  8:40
  115  13   325 BARRETT HOLEM        37 M MT. PLEASANT       SC   53:50  8:40
  116   6   148 Katie Morrison       22 F Charleston         SC   53:50  8:40
  117   8   361 BILL NEVILLE         50 M MT. PLEASANT       SC   53:53  8:41
  118   1   321 CLYDE MIZZELL        65 M CHARLESTON         SC   53:58  8:41
  119  17   331 STEVE MIRES          43 M SUMMERVILLE        SC   54:02  8:42
  120   9   140 Robert Melster       54 M Kiawah Island      SC   54:06  8:43
  121   4   132 Joseph McAlhany      61 M Charleston         SC   54:06  8:43
  122  18   327 JOE TURNER           43 M MT. PLEASANT       SC   54:07  8:43
  123  12   235 VICTOR ANDRESS       31 M CHARLESTON         SC   54:11  8:44
  124   3    42 Barbara Clayton      42 F Charleston AFB     SC   54:12  8:44
  125   6   353 JANA CAMPBELL        35 F CHARLESTON         SC   54:15  8:44
  126  16   367 SANDY STONE          47 M ISLE OF PALMS      SC   54:20  8:45
  127   4   226 Ann Witherspoon      43 F Mt. Pleasant       SC   54:28  8:46
  128  13    27 Robert Harville Boy  33 M Mount Pleasant     SC   54:29  8:46
  129  10    11 Daryl H. Appleby     50 M Charleston         SC   54:29  8:47
  130   6   370 STEVEN TAYLOR        55 M ISLE OF PALMS      SC   54:31  8:47
  131  19   244 PAT TOBIN            43 M MT. PLEASANT       SC   54:35  8:48
  132  14   157 Jeff Peacock         32 M Mt. Pleasant       SC   54:38  8:48
  133   3   305 P KOTSACEVAKIS       50 F MT. PLEASANT       SC   54:41  8:48
  134  14   385 JOHN GRISILLO        35 M CHARLESTON         SC   54:41  8:48
  135   3   271 DEB HIOTT            48 F CHARLESTON         SC   54:43  8:49
  136   1   288 BARBARA WILKERSON    55 F GREENVILLE         SC   54:48  8:50
  137  11   250 HARRY ROBBINS        50 M FOLLY BEACH        SC   54:54  8:51
  138   5   241 GRACE HENDERSON      43 F MT. PLEASANT       SC   54:55  8:51
  139  15   256 DAVID RIEGLER        36 M MT. PLEASANT       SC   54:59  8:51
  140   4   297 JUDY GILMAN          52 F MCCLELLANVILLE     SC   55:03  8:52
  141  12   243 OWEN SHOEMAKER       50 M SULLIVANS ISLAND   SC   55:07  8:53
  142   3   198 Lane Taylor          21 F Charleston         SC   55:07  8:53
  143   2   251 JOLEE ROBBINS        27 F FOLLY BEACH        SC   55:10  8:53
  144   6   117 Laura kracker        44 F Summerville        SC   55:14  8:54
  145  15   319 CHRISTOPHER DENBY    30 M CHARLESTON         SC   55:15  8:54
  146   7   240 MISTY MUNSON         40 F MT. PLEASANT       SC   55:18  8:54
  147  13   329 ROBERT AYDELOTTE     51 M LADSON             SC   55:26  8:56
  148   7   213 adam watson          25 M lexington          KY   55:34  8:57
  149   5   192 Frank Starmer        60 M Charleston         SC   55:58  9:01
  150   2   212 Bob Walton           69 M Charleston         SC   56:05  9:02
  151  16   343 DAVID BELLAMY        33 M MT. PLEASANT       SC   56:13  9:03
  152   4   257 CAROL KRIDER         45 F PAINESVILLE        OH   56:25  9:05
  153   8   124 Renee Lomas          44 F Charleston AFB     SC   56:31  9:06
  154   6   216 James White          60 M Charleston         SC   56:31  9:06
  155  16   150 William B Naso       37 M Florence           SC   56:37  9:07
  156   7    76 Scottie Ferguson     39 F Seneca             SC   56:37  9:07
  157   7   386 LINDSAY WHITE        23 F CHARLESTON         SC   56:40  9:08
  158  20   263 KEN JOHNSON          43 M MT. PLEASANT       SC   56:41  9:08
  159  17   108 Dave Johnson         32 M Mt. Pleasant       SC   56:41  9:08
  160  21   224 Chris Wirszyla       40 M Greenwood          SC   56:42  9:08
  161   9    25 Alexandra Bowen      44 F Mt. Pleasant       SC   56:42  9:08
  162  22   199 Doug Tedford         40 M Goose Creek        SC   56:50  9:09
  163  18   203 Ronald Trotter       33 M Charleston         SC   57:06  9:12
  164   8   341 STEPHANIE WARD       22 F GOOSE CREEK        SC   57:07  9:12
  165   8   373 BRINK HINSON         23 M CHARLESTON         SC   57:10  9:12
  166   7   173 Irving Stanley Rose  64 M Charleston         SC   57:32  9:16
  167  17   231 JOHNNY BEVON         39 M CHARLESTON         SC   57:41  9:17
  168   9   142 Diana Meyer          30 F Mt. Pleasant       SC   57:41  9:17
  169  17   332 JAY TRACEY           48 M CHARLESTON         SC   57:43  9:18
  170   3    94 Ellie Harvey         26 F Mt. Pleasant       SC   57:46  9:18
  171  10   221 Susan Bennett Wilde  41 F Daniel Island      SC   57:57  9:20
  172   8   207 Linda Twillman       39 F Mt. Pleasant       SC   58:03  9:21
  173  19    77 David Fitzgerald     32 M Charleston         SC   58:10  9:22
  174  20   369 CHUCK VERDIN         32 M GREENVILLE         SC   58:29  9:25
  175  10   368 JEFF VERDIN          26 M MCCLELLANVILLE     SC   58:29  9:25
  176  11   218 Paul E White         28 M Atlanta            GA   58:32  9:26
  177   5   306 RUTH UHLMONN         54 F MT. PLEASANT       SC   58:41  9:27
  178  14   189 Lee Sigmon           54 M Hendersonville     NC   58:41  9:27
  179   9   238 PARKER KAUFMANN      39 F MT. PLEASANT       SC   58:46  9:28
  180  23    20 Steven Berlin        41 M Mt. Pleasant       SC   58:48  9:28
  181  24   283 JUSTIN LUCEY         41 M MT. PLEASANT       SC   59:05  9:31
  182  18    91 Sandy Hall           39 M Charleston         Sc   59:06  9:31
  183  21    36 Darrell Canady       30 M Mt Pleasant        SC   59:13  9:32
  184  25   211 Charles Vernoy       43 M Mt. Pleasant       SC   59:17  9:33
  185  11     4 David AlfaRone       40 F Charleston         SC   59:33  9:35
  186  18   357 PHIL RICHARDSON      49 M N. CHARLESTON      SC   59:34  9:36
  187   6    87 Darlena Goodwin      52 F James Island       SC   59:36  9:36
  188   3   300 MICHAEL WHITEHURST   15 M CHARLESTON         SC   59:47  9:38
  189  10    18 Yvonne C Bays        37 F Charleston         SC   59:49  9:38
  190  12    28 Patricia Long Brame  42 F Sullivans Island   SC   59:53  9:39
  191  15    35 Bruce Caldwell       53 M Summerville        SC   59:53  9:39
  192   2   347 KAY CHANDLER         59 F ISLE OF PALMS      SC   59:56  9:39
  193  12   210 Paul Vannatta        28 M Mt Pleasant        SC   59:59  9:40
  194  10   267 GINA HULL            34 F MT. PLEASANT       SC 1:00:00  9:40
  195  22   379 KEITH BENNIS         31 M MT. PLEASANT       SC 1:00:01  9:40
  196  23   255 CURTIS TUCKER        34 M MT. PLEASANT       SC 1:00:07  9:41
  197  16    49 Wayne Crews          54 M Johns Island       SC 1:00:28  9:44
  198   7   229 Art Zimmerman        55 M Mt. Pleasant       SC 1:00:30  9:45
  199   5   391 JACKIE BULL          49 F MT. PLEASANT       SC 1:00:34  9:45
  200   4   180 Daniela Schneider    29 F Charleston         SC 1:00:36  9:46
  201  11   109 Diane Juras          35 F Isle of Palms      SC 1:00:37  9:46
  202  26     1 Tim Ahmuty           42 M Isle of Palms      SC 1:00:38  9:46
  203  24   358 BOB SMOB             32 M COLUMBIA           SC 1:00:55  9:49
  204  11    64 Malinoa Dozal        32 F N. Charleston      SC 1:01:08  9:51
  205   7   190 Rebecca Sigmon       53 F Hendersonville     NC 1:01:10  9:51
  206   6   225 Cathy Wirz           45 F China Grove        NC 1:01:27  9:54
  207  13   254 MINDY HESTER         43 F CHARLESTON         SC 1:01:34  9:55
  208  19   337 JIM EMIG             37 M GOOSE CREEK        SC 1:01:36  9:55
  209   5   318 TIFFANY HAYS         26 F CHARLESTON         SC 1:01:44  9:56
  210   8   161 Susan Radley         50 F McLean             VA 1:01:48  9:57
  211  14   175 JoAnne Rutherford    43 F Summerville        SC 1:01:51  9:58
  212   3   228 Russ Worrell         68 M Moncks Corner      SC 1:01:55  9:58
  213  27   336 HENRY ALEXANDER      43 M SUMMERVILLE        SC 1:01:55  9:58
  214   1   131 Jan McAlhany         60 F Charleston         SC 1:01:56  9:58
  215  15   112 Teri Kelly           42 F Mt. Pleasant       SC 1:01:59  9:59
  216   6   208 Megan Uram           26 F Charleston         SC 1:02:06 10:00
  217  19   317 WILLIAM GUSTAFSON    46 M SUMMERVILLE        SC 1:02:13 10:01
  218   9   362 PAM BAILEY           23 F SUMMERVILLE        SC 1:02:19 10:02
  219   8   381 GARY GANTT           57 M GREENVILLE         SC 1:02:28 10:04
  220  20   101 John Paul Jacob      35 M Mt. Pleasant       SC 1:02:34 10:05
  221  10   102 Seabrook Cassel Jac  25 F Mt. Pleasant       SC 1:02:35 10:05
  222   9    16 Howard Barnard       56 M Surfside Beach     SC 1:02:51 10:07
  223   9   292 BRYAN BYRNSIDE       25 M CHARLESTON         SC 1:03:02 10:09
  224   7   275 MOLLY MAY            29 F CHARLESTON         SC 1:03:18 10:12
  225  25   260 TOM WERNER           33 M ISLE OF PALMS      SC 1:03:20 10:12
  226  17   119 John Tilton Lancast  54 M Mt. Pleasant       SC 1:03:24 10:13
  227  28   100 John Imholz          40 M Mt. Pleasant       SC 1:03:24 10:13
  228  26    19 Doug M Bergman       34 M Chas               SC 1:03:28 10:13
  229  13   205 Ron Turner           28 M MT. PLEASANT       SC 1:03:38 10:15
  230   8   253 KATHERINE BARRY      27 F SULLIVANS ISLAND   SC 1:03:40 10:15
  231   9    40 Casondra Leigh Clar  26 F Mt. Pleasant       SC 1:03:40 10:15
  232  16   106 anna m johnson       42 F mount pleasant     SC 1:03:50 10:17
  233   9    60 Catherine de Liesse  52 F Summerville        Sc 1:03:53 10:17
  234  11   237 DARCEY NEWMAN        22 F MT. PLEASANT       SC 1:03:55 10:18
  235  12   227 Trina M. Woods       36 F Summerville        SC 1:03:56 10:18
  236  10   135 Ashley McDonald      26 F Charleston         SC 1:03:58 10:18
  237  12   174 Melisa Ross          23 F Charleston         SC 1:03:58 10:18
  238  10   374 CLARA HOGAN          52 F MT. PLEASANT       SC 1:04:10 10:20
  239  17   134 Karen McCombs        41 F Charleston         SC 1:04:19 10:21
  240  20    10 Peter Antinopoulos   47 M Mt. Pleasant       Sc 1:04:33 10:24
  241  10   390 BRETT JOHNSON        23 M SUMMERVILLE        SC 1:04:50 10:26
  242  21    45 Kevin Conklin        35 M Mt. Pleasant       SC 1:04:52 10:27
  243  13   187 Robin Shannon        38 F Mt. Pleasant       SC 1:04:54 10:27
  244   3   287 CINDY COMPTON        58 F MT. PLEASANT       SC 1:04:58 10:28
  245  13    57 Mary Claire Dattilo  25 F Mt. Pleasant       SC 1:05:03 10:29
  246  14   393 SUSAN EHRENTHAL      38 F OSTERVILLE         MA 1:05:08 10:29
  247       223 Greg Winburn            M                       1:05:10 10:30
  248  21    82 Richard E Gaskalla   49 M Isle of Palms      SC 1:05:29 10:33
  249  18    46 Libby Corley         44 F Mt. Pleasant       SC 1:05:37 10:34
  250  12   130 Stacie Marlin        33 F Mt. Pleasant       SC 1:05:44 10:35
  251  27   350 CHRISTOPHER CAUDLE   30 M MT. PLEASANT       SC 1:05:52 10:36
  252  14   349 APRIL DEVALL         25 F CHARLESTON         SC 1:05:52 10:36
  253  29   171 Mike Robertson       41 M Mt. Pleasant       SC 1:05:55 10:37
  254  15   170 Angele Robertson     37 F Mt. Pleasant       SC 1:05:56 10:37
  255  30   392 MARK MASON           41 M ISLE OF PALMS      SC 1:05:56 10:37
  256  18   264 FERRIS STEWART       53 M ISLE OF PALMS      SC 1:06:04 10:38
  257  19   346 ANTHONY GENTILE      51 M HOLLYWOOD          SC 1:06:14 10:40
  258  22   220 Jonathan Wilbourne   36 M Mt Pleasant        SC 1:06:18 10:41
  259   7   278 CAMILLE MCCARDELL    46 F MT. PLEASANT       SC 1:06:28 10:42
  260  20   383 PHIL NOBLE           50 M CHARLESTON         SC 1:06:40 10:44
  261  22   324 MARTY MORRISSEY      48 M SUMMERVILLE        SC 1:06:44 10:45
  262  21   147 Robert Moise         53 M Charleston         SC 1:07:11 10:49
  263  13   252 MELISSA JAMESON      33 F SULLIVANS ISLAND   SC 1:07:17 10:50
  264  23   105 Alex Jervey          37 M                       1:07:22 10:51
  265   1   312 JACKIE ROCHE         16 F CHARLOTTE          NC 1:08:03 10:58
  266   2   313 KRISTINA MAHONEY     15 F CHARLOTTE          NC 1:08:04 10:58
  267  23   311 MARK MAHONEY         46 M CHARLOTTE          NC 1:08:06 10:58
  268  11    14 Sarah Baker          29 F Atlanta            GA 1:08:45 11:04
  269  22   366 JAI SUMAL            51 M MT. PLEASANT       SC 1:08:50 11:05
  270  12    31 Laura Bullock        28 F Goose Creek        SC 1:09:09 11:08
  271  10   340 BOB KOHN             57 M CHARLESTON         SC 1:09:20 11:10
  272  11   214 karen watson         52 F bowling green      KY 1:09:31 11:12
  273  12   185 Sharon Scudder       52 F Isle of Palms      SC 1:09:33 11:12
  274  19   359 JOHANNA LAROSE       41 F GREENSBORO         NC 1:09:58 11:16
  275  16   193 April Stephens       35 F Mt. Pleasant       SC 1:10:15 11:19
  276  14   334 LAURA RADLEY         33 F ISLE OF PALMS      SC 1:10:15 11:19
  277  17   156 Gina P Pappas        39 F Mt. Pleasant       SC 1:10:39 11:23
  278  18    70 Terri Ehlinqer       36 F Isle of Palms      Sc 1:11:03 11:27
  279  31    69 Rob Ehlinqer         40 M Isle of Palms      SC 1:11:03 11:27
  280  15   236 GRETCHEN BITTNER     31 F MT. PLEASANT       SC 1:11:30 11:31
  281  15    34 Julie Byrnside       22 F Johns Island       SC 1:11:33 11:31
  282  23     2 Dale Ainsworth       50 M Charleston         SC 1:11:34 11:31
  283   1    30 Donna Lea Brown      65 F Charleston         SC 1:11:52 11:34
  284  32   116 Bill Kracker         44 M Summerville        SC 1:11:58 11:35
  285  16   282 KIM MILLER           30 F MT. PLEASANT       SC 1:12:25 11:40
  286  13   360 CHRISTY KNIGHT       29 F GREENSBORO         NC 1:12:39 11:42
  287  17    73 Kim Farmer           34 F Mt. Pleasant       SC 1:13:02 11:46
  288  20   293 CAROL DMOCHOWSKY     41 F MT. PLEASANT       SC 1:13:03 11:46
  289  18   143 Pattie Michel        33 F Charleston         Sc 1:13:07 11:46
  290  19    78 Sandra Fitzgerald    31 F Charleston         SC 1:14:06 11:56
  291  24   294 ALLEN HORREX         48 M MT. PLEASANT       SC 1:14:23 11:59
  292   8   295 JANET HARREX         49 F MT. PLEASANT       SC 1:14:27 11:59
  293  24   266 JERRY NOMBURG        53 M ISLE OF PALMS      SC 1:15:20 12:08
  294   9   153 Gail Newton          49 F Mt. Pleasant       SC 1:15:55 12:13
  295  19    96 Regina Helcher       37 F Mt. Pleasant       SC 1:17:11 12:26
  296   4   104 Amanda Jernigan      21 F Charleston         SC 1:18:39 12:40
  297  20   348 MICHELE DAWSON       38 F N. CHARLESTON      SC 1:18:44 12:41
  298  21   121 Carol Libby          43 F Mt. Pleasant       SC 1:18:47 12:41
  299  11   181 Dean Schuyler        59 M Charleston         SC 1:22:27 13:17
  300  24    38 Gary Church          37 M Mt. Pleasant       SC 1:22:53 13:21
  301  25   289 JOHN JACKSON         52 M CHARLESTON         SC 1:23:08 13:23
  302  21   144 Denise Miller        37 F Charleston         SC 1:25:38 13:47