2017 10K Race Results

THE 25TH ANNUAL-RUN FOR THE CHILD

                   ISLE OF PALMS 10K CONNECTOR RUN/WALK

              Sponsored by The Exchange Club of ISLE OF PALMS

               MT. PLEASANT/ISLE OF PALMS,S.C. OCT. 7, 2017

Results compiled by Race Management Systems(RMS), www.rmssports.com/run.html

                   ********** AWARDS LIST **************

               ********** FEMALE OVERALL RESULTS ***********

    1 Mary Tramazzo        30 Fayetteville    NC   39:16

    2 Allison Carroll      29 Charleston      SC   44:52

    3 Emily Gillespie      37 Mount Pleasnat  SC   45:34

                ********** MALE OVERALL RESULTS ***********

    1 Eric Ashton          49                      36:50

    2 Miguel Contreras     32 Moncks Corner   SC   38:49

    3 Jason Annan          43 Mt Pleasant     SC   39:07

      **************** FEMALE MASTERS OVERALL RESULTS (40+)**************

    1 Jacci Patterson      42 Charleston      SC   47:13

    2 Lori Horvath         47 Isle Of Palms   SC   52:07

    3 Leslie Iaria         41 Daniel Island   SC   52:59

       **************** MALE MASTERS OVERALL RESULTS (40+)**************

    1 Bobby Fancher        47 Mt Pleasant     SC   44:42

    2 Eric Whittington     50 Summerville     SC   45:27

    3 Troy Bradshaw        40 Charleston      SC   45:33

     ********** FEMALE GRAND MASTERS OVERALL RESULTS (50+) **********

    1 Perri Williamson     50 Cape Coral      FL   54:04

    2 Janine Frank         58                      54:52

    3 Lori Lyles           55 Sullivans Is    SC   55:42

      ********** MALE GRAND MASTERS OVERALL RESULTS (50+) **********

    1 Robert Conley        51 North Charlesto SC   46:59

    2 Tim Conklin          58 Isle Of Palms   SC   51:21

    3 Martin Blanchard     60 North Charlesto SC   52:49

         **************** AGE GROUP RESULTS *********************

                         FEMALE AGE GROUP:  1 – 12

    1 Hailey Meyers        11 Charleston         SC 1:20:43

                          MALE AGE GROUP:  1 – 12

                        FEMALE AGE GROUP:  13 – 17

    1 Chloe Reiheld        14 Isle Of Palms      SC 1:23:42

    2 Adi Edens            14 Mount Pleasant     SC 1:23:43

                         MALE AGE GROUP:  13 – 17

    1 Eddie Horwitz        15 Charlotte          NC   55:15

    2 Alex Persson         14 Charlotte          NC 1:12:41

    3 Thomas Schemm        15                       1:13:38

                        FEMALE AGE GROUP:  18 – 21

    1 Chloe Belton         18 Charleston         SC   49:26

    2 Dillyn Carpenter     19 Powhatan           VA 1:08:38

                         MALE AGE GROUP:  18 – 21

    1 Jacob Towe           20 Pauline            SC 1:34:11

                        FEMALE AGE GROUP:  22 – 25

    1 Caitlin Howard       24 Charleston         SC   51:02

    2 Brittany Nally       24 Mount Pleasant     SC   51:12

    3 Barbara Montgomery   24 Charleston         SC   57:37

                         MALE AGE GROUP:  22 – 25

    1 Kelly Assinesi       25                         46:59

    2 Seth Bollenbecker    22 N Charleston       SC   51:11

    3 Kyle Hall            24 Burkburnett        TX   51:31

                        FEMALE AGE GROUP:  26 – 29

    1 Lidia Banete         28                         46:17

    2 Nathalie Emplit      28 Charlotte          NC   53:15

    3 Kristyn Enterline    28 Mount Pleasant     SC   55:04

                         MALE AGE GROUP:  26 – 29

    1 Austin Savage        26 Summerville        SC   40:55

    2 James Meyers         27 Naples             FL   42:26

    3 Jason McCormack      29 Daniel Island      SC   44:31

                        FEMALE AGE GROUP:  30 – 34

    1 Amy Lauren Scott     31 Charleston         SC   47:54

    2 Kristin White        32 Mt. Pleasant       SC   48:16

    3 Anne Wulf            33 Johns Island       SC   49:40

                         MALE AGE GROUP:  30 – 34

    1 Zach Poinar          30 Charleston         SC   39:31

    2 Will Lemieux         31                         43:07

    3 Phil Freiberg        34 Charleston         SC   43:09

                        FEMALE AGE GROUP:  35 – 39

    1 Carolyn Plaza        36 Fort Mill          SC   46:28

    2 Anne Cason           39                         47:37

    3 Andrea Rene-Rose     38 Charleston         SC   47:47

                         MALE AGE GROUP:  35 – 39

    1 Mark Malandra        35 Ladson             SC   43:17

    2 Rodrigo Javier Quin  38 Buenos Aires       CB   44:51

    3 Jeffrey Nalley       38 Louisville         KY   50:23

                        FEMALE AGE GROUP:  40 – 44

    1 Jennifer Buckaloo    44 Mount Pleasant     SC   53:46

    2 Marian Wolff         40 Mt Pleasant        SC   54:07

    3 Rebecca Johnson      40 Charleston         SC   54:18

                         MALE AGE GROUP:  40 – 44

    1 Alessandro Cambiati  41 N Charleston       SC   51:18

    2 Jason Hughen         42 Mt Pleasant        SC   54:13

    3 Brian Hoover         42 Simpsonville       SC   55:07

                        FEMALE AGE GROUP:  45 – 49

    1 Cheryl-Lyn Samuels   49 North Charleston   SC   53:59

    2 Danielle Lynch       46 Mt Pleasant        SC   55:28

    3 Tarina Eastman       46 Charleston         SC   56:36

                         MALE AGE GROUP:  45 – 49

    1 Hermann Sekler       49 Mt. Pleasant       SC   45:34

    2 Melvin Denkins       47 Ladson             SC   46:45

    3 Greg Moser           49 Summerville        SC   47:35

                        FEMALE AGE GROUP:  50 – 54

    1 Jackie Armstrong     51 Mt Pleasant        SC   57:56

    2 Leonis Wright        51 N. Charleston      SC 1:01:18

    3 Regina Williams      52 Ladson             SC 1:02:20

                         MALE AGE GROUP:  50 – 54

    1 Bill Myers           53 Mount Pleasant     SC   53:55

    2 Norm Lisson          53 Mt Pleasant        SC   56:20

    3 Howard Smith         50 Mount Pleasant     SC   58:27

                        FEMALE AGE GROUP:  55 – 59

    1 Regina Kelly         56 West Columbia      SC 1:03:13

    2 Virginia Pitts       59 Mt Pleasant        SC 1:07:59

    3 Susan Shannon        56 Charleston         SC 1:22:47

                         MALE AGE GROUP:  55 – 59

    1 Steve Fine           56 Charlotte          NC   56:51

    2 Dave Strickert       56 Matthews           NC   57:16

    3 Joe Wilczewski       58 Columbia           SC   58:17

                        FEMALE AGE GROUP:  60 – 64

    1 Beth Bumgardner      61 Rock Hill          SC   56:31

    2 Debby Miller         63 Summerville        SC 1:00:49

    3 Katherine Hoyle      60 Isle Of Palms      SC 1:08:33

                         MALE AGE GROUP:  60 – 64

    1 Matthew Modica       61 Mt. Pleasant       SC   55:37

    2 Dave Trautman        63 Charleston         SC   57:11

    3 Daniel Clapper       64 North Charleston   SC 1:00:32

                        FEMALE AGE GROUP:  65 – 69

    1 L Carol Bowers       67 Charleston         SC 1:06:38

    2 Patricia Kotila      67 Johns Island       SC 1:14:36

                         MALE AGE GROUP:  65 – 69

    1 Al Cuzick            69                       1:13:42

    2 Tom Commito          69 Isle Of Palms      SC 1:17:42

    3 Jerry Ledbetter      65 Hanahan            SC 1:20:47

                        FEMALE AGE GROUP:  70 – 74

    1 Iris Hill            71 Charleston         SC 1:13:19

    2 Joan Mulvihill       72 Charleston         SC 1:19:47

                         MALE AGE GROUP:  70 – 74

    1 Tom Cook             70 Mt Pleasant        SC   56:30

    2 Fred Reinhard        72 Mount Pleasant     SC   56:39

    3 Boyd Haile           71 Rock Hill          SC 1:07:33

                        FEMALE AGE GROUP:  75 – 99

                         MALE AGE GROUP:  75 – 99

    1 Joseph Myers III     75 Mount Pleasant     SC 1:42:32

                                                                      

                     THE 25TH ANNUAL-RUN FOR THE CHILD

                   ISLE OF PALMS 10K CONNECTOR RUN/WALK

              Sponsored by The Exchange Club of ISLE OF PALMS

               MT. PLEASANT/ISLE OF PALMS,S.C. OCT. 7, 2017

Results compiled by Race Management Systems(RMS), www.rmssports.com/run.html

Place Div/Tot  No.   Name                Age S City         St Time    Pace     

===== ======== ===== =================== === = ============ == ======= =====

    1   1/24     410 Eric Ashton          49 M Columbia     SC   36:50  5:56

    2   1/21      77 Miguel Contreras     32 M Moncks Corne SC   38:49  6:15

    3   1/18      12 Jason Annan          43 M Mt Pleasant  SC   39:07  6:18

    4   1/23     336 Mary Tramazzo        30 F Fayetteville NC   39:16  6:20

    5   2/21     277 Zach Poinar          30 M Charleston   SC   39:31  6:22

    6   1/19     306 Austin Savage        26 M Summerville  SC   40:55  6:36

    7   2/19     237 James Meyers         27 M Naples       FL   42:26  6:50

    8   3/21     408 Will Lemieux         31 M                   43:07  6:57

    9   4/21     122 Phil Freiberg        34 M Charleston   SC   43:09  6:57

   10   1/27     214 Mark Malandra        35 M Ladson       SC   43:17  6:58

   11   3/19     226 Jason McCormack      29 M Daniel Islan SC   44:31  7:10

   12   2/24     117 Bobby Fancher        47 M Mt Pleasant  SC   44:42  7:12

   13   2/27     283 Rodrigo Javier Quin  38 M Buenos Aires CB   44:51  7:13

   14   1/15      63 Allison Carroll      29 F Charleston   SC   44:52  7:14

   15   5/21     156 Ryan Hamdorff        32 M Ladson       SC   45:14  7:17

   16   1/12     353 Eric Whittington     50 M Summerville  SC   45:27  7:19

   17   2/18      40 Troy Bradshaw        40 M Charleston   SC   45:33  7:20

   18   3/24     310 Hermann Sekler       49 M Mt. Pleasant SC   45:34  7:20

   19   1/34     141 Emily Gillespie      37 F Mount Pleasn SC   45:34  7:20

   20   2/15     430 Lidia Banete         28 F                   46:17  7:27

   21   2/34     276 Carolyn Plaza        36 F Fort Mill    SC   46:28  7:29

   22   4/24      91 Melvin Denkins       47 M Ladson       SC   46:45  7:32

   23   1/9      421 Kelly Assinesi       25 M                   46:59  7:34

   24   2/12      75 Robert Conley        51 M North Charle SC   46:59  7:34

   25   1/27     269 Jacci Patterson      42 F Charleston   SC   47:13  7:36

   26   5/24     250 Greg Moser           49 M Summerville  SC   47:35  7:40

   27   3/34     401 Anne Cason           39 F                   47:37  7:40

   28   4/34     291 Andrea Rene-Rose     38 F Charleston   SC   47:47  7:42

   29   2/23     309 Amy Lauren Scott     31 F Charleston   SC   47:54  7:43

   30   5/34     402 Emily Loftis         38 F                   48:01  7:44

   31   6/24     208 Gregory Lofstead     48 M Mt Pleasant  SC   48:02  7:44

   32   6/21      88 Landon Davis         33 M McClellanvil SC   48:15  7:46

   33   3/23     387 Kristin White        32 F Mt. Pleasant SC   48:16  7:46

   34   6/34     265 Bronwen O’Shea       37 F Summerville  SC   48:45  7:51

   35   4/19      90 Leonard Defino       26 M Daniel Islan SC   48:54  7:53

   36   1/2       20 Chloe Belton         18 F Charleston   SC   49:26  7:58

   37   4/23     370 Anne Wulf            33 F Johns Island SC   49:40  8:00

   38   5/19      82 Philip Cristaldi     29 M Charleston   SC   49:54  8:02

   39   7/21      53 Brad Buckley         30 M Mount Pleasa SC   50:02  8:04

   40   3/27     258 Jeffrey Nalley       38 M Louisville   KY   50:23  8:07

   41   4/27      68 Zach Chasen          37 M North Ridgev OH   50:38  8:09

   42   5/27      86 Stephan Darr         38 M Charleston   SC   50:45  8:10

   43   1/8      173 Caitlin Howard       24 F Charleston   SC   51:02  8:13

   44   6/27     284 Daniel Ragan         39 M Mount Pleasa SC   51:03  8:13

   45   6/19     231 Kalen McNabb         29 M Charleston   SC   51:05  8:14

   46   2/9       29 Seth Bollenbecker    22 M N Charleston SC   51:11  8:15

   47   2/8      259 Brittany Nally       24 F Mount Pleasa SC   51:12  8:15

   48   3/18      58 Alessandro Cambiati  41 M N Charleston SC   51:18  8:16

   49   5/23     137 Barbara Gawron       30 F Houston      TX   51:18  8:16

   50   1/14     385 Tim Conklin          58 M Isle Of Palm SC   51:21  8:16

   51   7/24     222 Julio Mateus         46 M Mount Pleasa SC   51:24  8:17

   52   6/23      79 Sarah Cordle         31 F North Charle SC   51:30  8:18

   53   3/9      154 Kyle Hall            24 M Burkburnett  TX   51:31  8:18

   54   8/21     319 Brian Smith          31 M Mt Pleasant  SC   51:33  8:18

   55   7/23     299 Brooke Rodriguez     33 F Charleston   SC   51:46  8:20

   56   7/19      80 Larry Coste          29 M Mt. Pleasant SC   51:49  8:21

   57   4/9      108 Justin Edwards       24 M Chapin       SC   51:55  8:22

   58   7/34      93 Pamela Di Sanzo      36 F Buenos Aires CB   52:02  8:23

   59   1/20     172 Lori Horvath         47 F Isle Of Palm SC   52:07  8:24

   60   5/9      376 Chris Zingraf        25 M N Charleston SC   52:28  8:27

   61   8/23       4 Kathryn Adel         31 F Charleston   SC   52:41  8:29

   62   1/11      25 Martin Blanchard     60 M North Charle SC   52:49  8:30

   63   8/24     420 Todd Sugar           45 M                   52:57  8:32

   64   2/27     179 Leslie Iaria         41 F Daniel Islan SC   52:59  8:32

   65   9/21     352 Tommy Whitelaw       34 M Jacksonville FL   53:13  8:34

   66   3/15     110 Nathalie Emplit      28 F Charlotte    NC   53:15  8:35

   67  10/21       3 Lionel Adams         30 M Charleston   SC   53:22  8:36

   68   8/19      17 Tyler Bartlett       27 M Charleston   SC   53:35  8:38

   69   9/24     239 Mark Michel          48 M Mt. Pleasant SC   53:36  8:38

   70   6/9      386 Luca Busi            25 M Mt. Pleasant SC   53:45  8:39

   71   3/27      52 Jennifer Buckaloo    44 F Mount Pleasa SC   53:46  8:40

   72   3/12     253 Bill Myers           53 M Mount Pleasa SC   53:55  8:41

   73   9/23     301 Jillia Salyer        31 F Hanahan      SC   53:55  8:41

   74   2/20     304 Cheryl-Lyn Samuels   49 F North Charle SC   53:59  8:42

   75   9/19     121 Daren Fisher         29 M Charleston   SC   54:03  8:42

   76   1/14     361 Perri Williamson     50 F Cape Coral   FL   54:04  8:42

   77   4/27     366 Marian Wolff         40 F Mt Pleasant  SC   54:07  8:43

   78   4/18     175 Jason Hughen         42 M Mt Pleasant  SC   54:13  8:44

   79   7/9      394 Kris Steele          24 M Mt. Pleasant SC   54:16  8:44

   80   5/27     182 Rebecca Johnson      40 F Charleston   SC   54:18  8:45

   81  10/24     400 Brent Munsell        46 M                   54:26  8:46

   82  11/24     341 Peter Varga          49 M Lexington    SC   54:33  8:47

   83   7/27     227 Jere McCulloch       36 M Mt Pleasant  SC   54:36  8:48

   84   8/34     350 Lauren Marie Whisen  35 F Charleston   SC   54:37  8:48

   85  10/23     383 Katy Sinkler         30 F Mt. Pleasant SC   54:49  8:50

   86   1/6      403 Janine Frank         58 F                   54:52  8:50

   87   4/15     111 Kristyn Enterline    28 F Mount Pleasa SC   55:04  8:52

   88   6/27     118 Danielle Faust       40 F Mt Pleasant  SC   55:07  8:53

   89   5/18     169 Brian Hoover         42 M Simpsonville SC   55:07  8:53

   90   8/27     384 Stuart Devault       37 M Mt. Pleasant SC   55:09  8:53

   91   7/27     123 Shannon Frisch       41 F Mount Pleasa SC   55:12  8:53

   92   1/4      390 Eddie Horwitz        15 M Charlotte    NC   55:15  8:54

   93  12/24     388 Andy Horwitz         48 M Charlotte    NC   55:15  8:54

   94   9/27     124 Jarrod Fritz         35 M Ladson       SC   55:24  8:55

   95   3/20     211 Danielle Lynch       46 F Mt Pleasant  SC   55:28  8:56

   96   6/18      97 Martin Doldan        44 M Mt Pleasant  SC   55:33  8:57

   97   2/11     377 Matthew Modica       61 M Mt. Pleasant SC   55:37  8:58

   98   2/6      210 Lori Lyles           55 F Sullivans Is SC   55:42  8:58

   99   9/34     307 Sandra Schuyler      36 F Isle Of Palm SC   55:42  8:58

  100  10/27      10 Ed Anderson          37 M Mount Pleasa SC   55:42  8:58

  101  13/24     217 Steven Marsh         48 M Charleston   SC   56:09  9:03

  102   5/15      60 Katherine Cantrel    29 F Charleston   SC   56:16  9:04

  103  14/24      31 Max Booe             47 M Chapin       SC   56:19  9:04

  104  11/21     424 Matt Carlile         33 M                   56:19  9:04

  105   4/12     206 Norm Lisson          53 M Mt Pleasant  SC   56:20  9:04

  106  12/21     425 David Scharmann      30 M                   56:25  9:05

  107  13/21     178 Joseph Hying         33 M Charleston   SC   56:26  9:05

  108   1/4       78 Tom Cook             70 M Mt Pleasant  SC   56:30  9:06

  109   1/6       55 Beth Bumgardner      61 F Rock Hill    SC   56:31  9:06

  110   6/15     333 Virginie Tonti       28 F Mt Pleasant  SC   56:33  9:06

  111   4/20     106 Tarina Eastman       46 F Charleston   SC   56:36  9:07

  112   2/4      289 Fred Reinhard        72 M Mount Pleasa SC   56:39  9:07

  113  10/34     318 Laura Sluss Benware  39 F Charleston   SC   56:46  9:09

  114   2/14     120 Steve Fine           56 M Charlotte    NC   56:51  9:09

  115  11/27     380 Joe Kaminski         36 M Mt. Pleasant SC   56:55  9:10

  116  11/34     187 Clare Kaminski       39 F Mt. Pleasant SC   56:55  9:10

  117   7/18     260 Timothy Northen      42 M Charleston   SC   56:58  9:11

  118   8/27      27 Dawn Blume           40 F Goose Creek  SC   57:07  9:12

  119  12/27      37 Tim Bowman           38 M Mt Pleasant  SC   57:08  9:12

  120   3/11     337 Dave Trautman        63 M Charleston   SC   57:11  9:13

  121   3/14     326 Dave Strickert       56 M Matthews     NC   57:16  9:13

  122   8/18       7 Mark Allen           44 M Mount Pleasa SC   57:25  9:15

  123   3/8      245 Barbara Montgomery   24 F Charleston   SC   57:37  9:17

  124  12/34     161 Leslie Hart          39 F Johns Island SC   57:41  9:17

  125  13/34     368 Virginia Wood        36 F Spartanburg  SC   57:45  9:18

  126   7/15     140 Margaret Gibbs       29 F Mount Pleasa SC   57:45  9:18

  127   2/14      13 Jackie Armstrong     51 F Mt Pleasant  SC   57:56  9:20

  128  15/24     212 James Lynch          47 M Mt Pleasant  SC   58:01  9:21

  129   9/18     316 Michael Silverman    43 M Mt Pleasant  SC   58:01  9:21

  130  13/27     280 Chip Powell          37 M Rock Hill    SC   58:09  9:22

  131   4/14     356 Joe Wilczewski       58 M Columbia     SC   58:17  9:23

  132   9/27     339 Jennifer Tyson       41 F Mount Pleasa SC   58:19  9:24

  133   5/12     321 Howard Smith         50 M Mount Pleasa SC   58:27  9:25

  134  14/21     328 Thomas Sulkowski     32 M Charleston   SC   58:38  9:27

  135  10/18     168 Peter Hollenstein    42 M Mt Pleasant  SC   58:47  9:28

  136  14/34     155 Tara Hall            39 F Mt Pleasant  SC   58:53  9:29

  137   6/12     255 Michael Myers        53 M Mount Pleasa SC   58:54  9:29

  138   7/12      45 Bob Brimmer          51 M Mt Pleasant  SC   59:09  9:32

  139  15/21     329 Ted Sullivan         31 M Mt. Pleasant SC   59:09  9:32

  140  10/19      95 Chris Dixon          27 M N Charleston SC   59:18  9:33

  141   5/14     409 Keith Bowers         58 M                   59:22  9:34

  142   8/12     166 Kyle Hinnant         52 M Gainesville  GA   59:37  9:36

  143  11/18     165 Justin Hill          44 M Ridgeville   SC   59:38  9:36

  144  12/18     348 Mike Watson          44 M Mt Pleasant  SC   59:40  9:36

  145  11/19     136 Will Gauldin         27 M Charleston   SC   59:57  9:39

  146  12/19      65 Weston Caswell       27 M Mt Pleasant  SC 1:00:01  9:40

  147  15/34     311 Jamie Seville        36 F Mt Pleasant  SC 1:00:10  9:41

  148  11/23     290 Michelle Reiter      31 F Charleston   SC 1:00:11  9:42

  149   8/9      257 Troy Nagel           24 M Charleston   SC 1:00:16  9:42

  150   8/15      16 Marissa Barth        26 F Williamsport PA 1:00:19  9:43

  151  16/24     275 Chad Plasters        45 M North Charle SC 1:00:28  9:44

  152   5/20      87 Kelly Davis          47 F Daniel Islan SC 1:00:29  9:44

  153  17/24      70 Jeffrey Clark        46 M Mount Pleasa SC 1:00:31  9:45

  154   4/11      69 Daniel Clapper       64 M North Charle SC 1:00:32  9:45

  155   9/12     342 Salvatore Viterbo    50 M Mount Pleasa SC 1:00:35  9:45

  156   6/20     389 Christy Horwitz      46 F Charlotte    NC 1:00:42  9:47

  157  13/18     200 Robert Lapoint       41 M Charleston   SC 1:00:47  9:47

  158   2/6      242 Debby Miller         63 F Summerville  SC 1:00:49  9:48

  159  18/24     428 Wayne Nesbitt        48 M                 1:00:53  9:48

  160  16/34     215 Melissa Mardelli     36 F Mt Pleasant  SC 1:00:54  9:48

  161  14/27     308 Walter Schuyler      37 M Isle Of Palm SC 1:01:02  9:50

  162  14/18     372 Doug Yates           42 M Mount Pleasa SC 1:01:16  9:52

  163  15/27      46 Brett Bristow        37 M Mt Pleasant  SC 1:01:18  9:52

  164   3/14     369 Leonis Wright        51 F N. Charlesto SC 1:01:18  9:52

  165   4/8       76 Chandler Consigny    23 F North Charle SC 1:01:18  9:52

  166  16/21     102 Adonicas Dubose      33 M Ladson       SC 1:01:34  9:55

  167  17/34     171 Jessica Horton       38 F Mt Pleasant  SC 1:01:35  9:55

  168  16/27     148 Pete Grazaitis       37 M Mt Pleasant  SC 1:01:43  9:56

  169  17/27      71 John Clark           38 M Mt Pleasant  SC 1:01:44  9:56

  170  13/19     382 Filippo Maso         26 M Mt. Pleasant SC 1:01:46  9:57

  171   9/15     340 Alyssa Updegrave     26 F Tampa        FL 1:01:46  9:57

  172  12/23      22 Sarah Bertram        30 F Charleston   SC 1:02:01  9:59

  173  10/15     422 Jana Schaulis        28 F                 1:02:09 10:01

  174  10/27     294 Kendrah Richards     40 F Tallahassee  FL 1:02:15 10:01

  175   4/14     360 Regina Williams      52 F Ladson       SC 1:02:20 10:02

  176  11/27     105 Jennifer Durbin      41 F Mt Pleasant  SC 1:02:22 10:03

  177   5/8      324 Amy Steedley         25 F Aiken        SC 1:02:27 10:04

  178  15/18     149 Hezekiah Grice       43 M Goose Creek  SC 1:02:43 10:06

  179  12/27     199 Lucy Lapoint         41 F Charleston   SC 1:02:48 10:07

  180   7/20     109 Claudia Elliott      45 F Mt Pleasant  SC 1:02:51 10:07

  181  17/21     312 Michael Sewell       31 M Charleston   SC 1:02:55 10:08

  182  13/27     209 Clara Lombana        42 F Mount Pleasa SC 1:02:56 10:08

  183   3/6      188 Regina Kelly         56 F West Columbi SC 1:03:13 10:11

  184   5/11      43 Michael Brifnek      60 M Charleston   SC 1:03:19 10:12

  185   8/20      94 Kelly Dickens        49 F Charleston   SC 1:03:22 10:12

  186   5/14     131 Dionne Gammon Robin  50 F Mount Pleasa SC 1:03:24 10:13

  187  14/19      89 Danny Daykin         29 M Rittman      OH 1:03:25 10:13

  188  13/23     201 Kellye Lavera        31 F Daniel Islan SC 1:03:34 10:14

  189  19/24     153 Chad Hall            47 M Rock Hill    SC 1:03:41 10:15

  190   6/14     407 Diane Jurus          53 F                 1:03:42 10:16

  191  18/34      41 Jenny Breckons       39 F Daniel Islan SC 1:03:52 10:17

  192  18/27     287 Jay Reese            37 M Seffner      FL 1:03:52 10:17

  193   6/14     406 Tim Ahmutz           58 M                 1:03:55 10:18

  194  14/27     234 Tiffany Merklinger   43 F Mt. Pleasant SC 1:04:00 10:18

  195  15/27      11 Julie Anderson       44 F Charleston   SC 1:04:01 10:19

  196   7/14     207 Sue Lisson           52 F Mt Pleasant  SC 1:04:05 10:19

  197  15/19      21 Warren Bennett       29 M Daniel Islan SC 1:04:13 10:20

  198  18/21     404 Andrew Batlins       30 M                 1:04:16 10:21

  199  19/34     204 Kelly Lee            37 F Summerville  SC 1:04:16 10:21

  200  16/18     220 Shawn Massago        44 M Mount Pleasa RI 1:04:20 10:22

  201   7/14     427 Alphonso Nesbitt     55 M                 1:04:31 10:23

  202   8/14      98 Richard Doleshek     59 M Denver       CO 1:04:46 10:26

  203  20/34      26 Bess Bluestein       36 F Mt Pleasant  SC 1:04:54 10:27

  204  19/27     186 James Kalemba        38 M Charleston   SC 1:04:57 10:28

  205  10/12     244 Todd Miller          51 M Mount Pleasa SC 1:05:13 10:30

  206   8/14     139 Christine Giampa     51 F Hubert       NC 1:05:24 10:32

  207   9/14     119 Doug Fehrmann        56 M Sullivans Is SC 1:05:34 10:33

  208  20/27     181 Gary Jenkins         35 M North Charle SC 1:05:40 10:35

  209   9/20     113 Sandra Estee         45 F Mt Pleasant  SC 1:05:44 10:35

  210  11/15      84 Patty Crosby         29 F Walterboro   SC 1:06:02 10:38

  211  17/18     262 Craig Oliverius      44 M Mt Pleasant  SC 1:06:07 10:39

  212  16/27       5 Reena Aggarwal       44 F Cambridge    MA 1:06:24 10:42

  213  16/19      54 Evan Bullock         26 M Charleston   SC 1:06:26 10:42

  214  14/23     230 Michelle McLeod      34 F Charleston   SC 1:06:32 10:43

  215  15/23     320 Brooke Smith         34 F Mt Pleasant  SC 1:06:34 10:43

  216   1/2       36 L Carol Bowers       67 F Charleston   SC 1:06:38 10:44

  217  19/21     302 Preston Salyer       33 M Hanahan      SC 1:06:48 10:45

  218  21/27       8 Jose Alvarez         35 M Goose Creek  SC 1:06:49 10:46

  219  17/27     300 Julie Sakae          44 F Mt Pleasant  SC 1:07:06 10:48

  220  10/20      59 Jennifer Cannon      46 F Mt.Pleasant  SC 1:07:09 10:49

  221   3/4      152 Boyd Haile           71 M Rock Hill    SC 1:07:33 10:53

  222  21/34      30 Angel Booe           38 F Chapin       SC 1:07:47 10:55

  223   4/6      274 Virginia Pitts       59 F Mt Pleasant  SC 1:07:59 10:57

  224  18/27     365 Samantha Wojtech     41 F Daniel Islan SC 1:08:00 10:57

  225   3/6      174 Katherine Hoyle      60 F Isle Of Palm SC 1:08:33 11:02

  226  19/27      61 Andrea Carpenter     44 F Powhatan     VA 1:08:38 11:03

  227   2/2       62 Dillyn Carpenter     19 F Powhatan     VA 1:08:38 11:03

  228  22/27     345 Kyle Walker          37 M Charleston   SC 1:08:46 11:04

  229  20/21     150 Carson Grimes        33 M Charleston   SC 1:08:56 11:06

  230  16/23     249 Megan Morgan         33 F Isle Of Palm SC 1:09:08 11:08

  231   9/14      42 Linda Brifnek        54 F Charleston   SC 1:09:09 11:08

  232  17/19      34 Jason Boucher        29 M N Charleston SC 1:09:10 11:08

  233  12/15      33 Cara-Leigh Boucher   29 F North Charle SC 1:09:10 11:08

  234  20/27     223 Sarah Mattern        44 F West Columbi SC 1:09:37 11:13

  235   6/8      191 Ha Kieu              25 F Charleston   SC 1:09:40 11:13

  236  21/21     399 Adam Gorlitsky       31 M                 1:09:52 11:15

  237  23/27     351 Jeremy White         36 M Mt Pleasant  SC 1:09:54 11:15

  238   9/9      315 Stefan Shine         22 M Charleston   SC 1:09:57 11:16

  239  24/27     229 Curt McGinnis        38 M Mt Pleasant  SC 1:10:12 11:18

  240  10/14     268 Christopher Parvin   59 M Isle Of Palm SC 1:10:25 11:20

  241  13/15     423 Marlee Griffith      28 F                 1:10:30 11:21

  242  25/27     142 Chris Ginnett        38 M Mt Pleasant  SC 1:10:32 11:21

  243  22/34      67 Tara Charbonneau     36 F Mt Pleasant  SC 1:10:33 11:22

  244  17/23      48 Margaret Brown       33 F Charleston   SC 1:10:35 11:22

  245  11/14     241 Danny Miller         59 M Canton       NC 1:10:56 11:25

  246   7/8      143 Jenna Glaser         24 F Isle Of Palm SC 1:11:04 11:27

  247  23/34     197 Becky Kyryliuk       35 F N Charleston SC 1:11:21 11:29

  248  24/34     295 Kristi Richardson    39 F Summerville  SC 1:11:38 11:32

  249  18/23      28 Katherine Boggeman   30 F Charleston   SC 1:11:55 11:35

  250  11/12     381 Todd Huss            52 M Mt. Pleasant SC 1:12:00 11:36

  251  19/23     101 Melanie Dubos        32 F Daniel Islan SC 1:12:01 11:36

  252   6/11     338 Lane Tuten           64 M Edisto Islan SC 1:12:01 11:36

  253  26/27      81 Paul Crawford        36 M Ladson       SC 1:12:07 11:37

  254  11/20     346 Kate Wartner         47 F Mount Pleasa SC 1:12:10 11:37

  255  18/19     224 Elliott Matticks     28 M Charleston   SC 1:12:13 11:38

  256  20/24     189 Chad Kemp            48 M Mount Pleasa SC 1:12:14 11:38

  257   2/4      393 Alex Persson         14 M Charlotte    NC 1:12:41 11:42

  258  25/34     132 Samantha Gannon      37 F Mt. Pleasant SC 1:13:02 11:46

  259   7/11     405 Randy Dietrich       61 M                 1:13:11 11:47

  260   8/11     159 Thorner Harris       61 M New York     NY 1:13:12 11:47

  261   1/2      164 Iris Hill            71 F Charleston   SC 1:13:19 11:48

  262  21/24     392 Anders Persson       46 M Charlotte    NC 1:13:26 11:49

  263  26/34     213 Anne Machowski       36 F Mt Pleasant  SC 1:13:28 11:50

  264  12/14     114 Mike Faass           57 M Mount Pleasa SC 1:13:29 11:50

  265   3/4      398 Thomas Schemm        15 M                 1:13:38 11:51

  266   1/4      426 Al Cuzick            69 M                 1:13:42 11:52

  267   4/4      130 Jack Gamble          15 M Mt Pleasant  SC 1:13:44 11:52

  268  21/27     151 Bobbie Grogan        42 F Mt Pleasant  SC 1:13:59 11:55

  269  27/34     271 Kate Pfile           35 F Charleston   SC 1:14:20 11:58

  270  28/34     162 Amanda Hays          35 F Mt Pleasant  SC 1:14:28 11:59

  271   2/2      195 Patricia Kotila      67 F Johns Island SC 1:14:36 12:01

  272  12/20     391 Angie Persson        45 F Charlotte    NC 1:14:52 12:03

  273  13/20     330 Rachel Sweeney       48 F Daniel Islan SC 1:14:56 12:04

  274   9/11     218 Thomas V. Martin     61 M Columbia     SC 1:15:02 12:05

  275  14/20     145 Candy Glover         46 F Inman        SC 1:15:07 12:06

  276   4/4      375 Art Zimmerman        71 M Mount Pleasa SC 1:15:28 12:09

  277  20/23     264 Christina O’Quinn    32 F Walterboro   SC 1:15:38 12:11

  278  12/12     397 Kennith MacBride     52 M                 1:15:53 12:13

  279  27/27     261 Mahler Nunez         35 M Mt Pleasant  SC 1:16:14 12:17

  280  13/14     129 Charlie Gamble       59 M Mt Pleasant  SC 1:16:21 12:18

  281  10/14     429 Jen Forrester        51 F                 1:16:43 12:21

  282  22/27     147 Jennifer Gragg       43 F Atlanta      GA 1:16:49 12:22

  283  29/34     125 Christina Frost      35 F Goose Creek  SC 1:17:07 12:25

  284  15/20     273 Melanie Phillis      47 F Conover      NC 1:17:09 12:25

  285  18/18     272 Jason Phillis        42 M Conover      NC 1:17:09 12:25

  286  14/15     279 Carlie Powell        28 F Rock Hill    SC 1:17:22 12:27

  287  21/23     347 Megan Watson         34 F Summerville  SC 1:17:22 12:28

  288  16/20     240 Kelley Middaugh      49 F Summerville  SC 1:17:22 12:28

  289  15/15     160 Kelly Harrold        26 F Charleston   SC 1:17:40 12:30

  290   2/4       73 Tom Commito          69 M Isle Of Palm SC 1:17:42 12:31

  291   8/8      133 Kelly Garber         25 F Mt Pleasant  SC 1:17:46 12:31

  292   4/6      243 Margaret Miller      62 F Isle Of Palm SC 1:17:56 12:33

  293  22/24     359 Chris Williams       49 M Mt Pleasant  SC 1:18:01 12:34

  294  14/14     282 Thomas Price         57 M Summerville  SC 1:18:13 12:36

  295  30/34     103 Adrianne Dukes       36 F Summerville  SC 1:18:23 12:37

  296  23/24     185 Robert Jones         46 M Hanahan      SC 1:18:25 12:38

  297  10/11      56 Bobby Bumgardner     61 M Rock Hill    SC 1:18:28 12:38

  298  23/27     184 Molly Jones          40 F Hanahan      SC 1:18:44 12:41

  299  31/34      83 Nancy Crook          38 F Ladson       SC 1:19:00 12:43

  300   5/6      344 Christine Wainwrigh  64 F Mount Pleasa SC 1:19:13 12:45

  301  17/20     293 Paige Rhodes         49 F Daniel Islan SC 1:19:16 12:46

  302  11/14      38 Karen Bradford       54 F Taylors      SC 1:19:26 12:47

  303   2/2      252 Joan Mulvihill       72 F Charleston   SC 1:19:47 12:51

  304  12/14     115 Robin Faass          53 F Mount Pleasa SC 1:20:23 12:57

  305   1/1      236 Hailey Meyers        11 F Charleston   SC 1:20:43 13:00

  306   3/4      203 Jerry Ledbetter      65 M Hanahan      SC 1:20:47 13:01

  307  18/20     238 Jennifer Meyers      46 F Charleston   SC 1:20:53 13:01

  308  24/27     254 Kendra Myers         43 F Mount Pleasa SC 1:21:54 13:11

  309  22/23     266 Lindsey Pace         34 F Charleston   SC 1:21:56 13:12

  310   5/6      313 Susan Shannon        56 F Charleston   SC 1:22:47 13:20

  311  25/27     322 Gypsy Squirrel       40 F Mount Pleasa SC 1:22:48 13:20

  312   1/2      288 Chloe Reiheld        14 F Isle Of Palm SC 1:23:42 13:29

  313   2/2      107 Adi Edens            14 F Mount Pleasa SC 1:23:43 13:29

  314  19/19     373 Tyrell Yorke         27 M Hanahan      SC 1:23:44 13:29

  315  11/11     144 John Glaser          61 M Isle Of Palm SC 1:24:12 13:33

  316  13/14     225 Christine Maurer     50 F Mount Pleasa SC 1:25:02 13:41

  317  19/20     371 Susan Yarbrough      48 F Alpharetta   GA 1:27:29 14:05

  318  32/34     193 Wendy Kirkpatrick    39 F Upper Marlbo MD 1:30:21 14:33

  319  33/34      64 Ashley Casey         35 F North Charle SC 1:30:52 14:38

  320  26/27     358 Allison Williams     40 F Mt Pleasant  SC 1:33:01 14:59

  321   1/1      334 Jacob Towe           20 M Pauline      SC 1:34:11 15:10

  322   4/4      325 Ferris Stewart       69 M Isle Of Palm SC 1:34:39 15:14

  323  34/34     104 Lindsay Dupont       35 F Mount Pleasa SC 1:35:46 15:25

  324  27/27     286 Jennifer Ray         43 F Mount Pleasa SC 1:35:49 15:26

  325   6/6      192 Jan Kight            56 F Coward       SC 1:36:29 15:32

  326  24/24      57 Steve Burgess        49 M Mt Pleasant  SC 1:36:49 15:35

  327   6/6      411 Tricia Motes         63 F                 1:38:47 15:54

  328  23/23      85 Heather Dade Hill    33 F Summerville  SC 1:40:20 16:09

  329  14/14     246 Janet Moore          54 F Roanoke Rapi NC 1:41:27 16:20

  330  20/20     335 Paula Towe           48 F Pauline      SC 1:41:28 16:20

  331   1/1      256 Joseph Myers III     75 M Mount Pleasa SC 1:42:32 16:31