Race Results

Congratulations to all of our participants. We have highlighted the overall winners for each race year. Please click on the year to view full race results for all finishers.

2016

5K

********** FEMALE OVERALL RESULTS ***********
    1 Becky Quigley        34 Ambler          PA   20:43 

    2 Michelle Knopp       29 North Charlesto SC   21:36 

    3 Lillian Apple        34 Mt Pleasant     SC   22:23 

********** MALE OVERALL RESULTS ***********

    1 Jay Upchurch         38 Charleston      SC   16:39 

    2 Tim Greene           34 Sullivans Islan SC   18:38 

    3 Luke Pauldine        15 Mt. Pleasant    SC   18:57

10K
********** FEMALE OVERALL RESULTS ***********

    1 Sara Ashton          31 Columbia        SC   40:10 

    2 Blair Turnage        34 Sullivan's Isla SC   42:15 

    3 Catherine Hollister  46 Mt Plesant      SC   42:23 

********** MALE OVERALL RESULTS ***********

    1 Michael Banks        30 Charleston      SC   31:30 

    2 Eric Ashton          48 Columbia        SC   33:42
 
    3 Mackenzie Johnston   23 Charleston      SC   34:01 

2014

5K  
********** FEMALE OVERALL RESULTS ***********
    1 Kathryn Cavanaugh    32 Columbia        SC   19:26
    2 Kerry Robinson       55 Yonges Island   SC   20:39
    3 Katherine McEvoy     36 Charleston      SC   21:26

 

********** MALE OVERALL RESULTS ***********
    1 Michael Flournoy     30 Mount Pleasant  SC   19:01
    2 Jason Jala           37 Charleston      SC   19:10
    3 Tony Shuler          56 Charleston      SC   19:22
10K
********** FEMALE OVERALL RESULTS ***********
    1 Rives Poe            37 Charleston      SC   41:00
    2 Michelle Compty      27 Isle Of Palms   SC   41:44
    3 Barbara Van Beyrer   45 Mount Pleasant  SC   43:07
********** MALE OVERALL RESULTS ***********
    1 Eric Ashton          46 Columbia        SC   33:36
    2 Jay Upchurch         36 James Island    SC   34:22
    3 Karl Walsh           39 Mt Pleasant     SC   34:42

2013

5K
********** FEMALE OVERALL RESULTS ***********
    1 Lauren Jaynes        27 Columbia        SC   19:53 
    2 Barbara Wiggins      44 Mt Pleasant     SC   21:26 
    3 Julie Boehland       24 Charleston      SC   21:56
********** MALE OVERALL RESULTS ***********
    1 A.J. Fitzsimmons     22 Mt. Pleasant    SC   16:14 
    2 David Huckaby        25 N. Charleston   SC   16:45 
    3 Kyle McGue           16 Isle Of Palms   SC   17:56
10K
 ********** FEMALE OVERALL RESULTS ***********
    1 Katie Taylor         23 Hanahan         SC   40:50 
    2 Michelle Compty      26 Isle Of Palms   SC   41:37 
    3 Lauren Wilson        33 Charleston      SC   43:34
********** MALE OVERALL RESULTS ***********
    1 Michael Banks        27 Charleston      SC   30:42 
    2 Jay Upchurch         35 James Island    SC   33:22 
    3 Karl Walsh           38 Mount Pleasant  SC   33:25

2012

5K
********** FEMALE OVERALL RESULTS ***********
    1 Anne Wyman Cipolla   39 Charleston      SC   20:13 
    2 Barbara Wiggins      43 Mt. Pleasant    SC   20:56 
    3 Elizabeth Currey     41 Mt. Pleasant    SC   21:42
********** MALE OVERALL RESULTS ***********
    1 Andy Tedesco         56 Mt. Pleasant    SC   19:01 
    2 Rick Edwards         60 Wilmington      NC   19:44 
    3 Michael McEvoy       32 Charleston      SC   20:17
10K
********** FEMALE OVERALL RESULTS ***********
    1 Caitlin Ranson       27 Pickens         SC   40:15 
    2 Karo Kupps           30 Folly Beach     SC   43:17 
    3 Paula Walmet         42 Mt. Pleasant    SC   43:34
********** MALE OVERALL RESULTS ***********
    1 Karl Walsh           37 Mt. Pleasant    SC   33:32 
    2 Jay Upchurch         34 James Island    SC   33:34 
    3 Greg Brown           44 Mt. Pleasant    SC   38:02

2011

5K
********** FEMALE OVERALL RESULTS ***********
    1 Sheldon Fowler       43 Charleston      SC   21:26 
    2 Lisa Deaton          46 Isle Of Palms   SC   22:54 
    3 Page Walter          51 Sullivans Islan SC   23:13
********** MALE OVERALL RESULTS ***********
    1 Brendon Silver       43 Sullivans Islan SC   18:52 
    2 Andy Tedesco         55 Mt. Pleasant    SC   18:56 
    3 Michael Seekings     51 Charleston      SC   18:59
10K

********** FEMALE OVERALL RESULTS ***********

    1 Heather Knight       29 Mount Pleasant  SC   39:46 
    2 Christa Kahuda       32 Mt. Pleasant    SC   42:35 
    3 Katherine McEvoy     33 Charleston      SC   44:12
********** MALE OVERALL RESULTS ***********
    1 Patrick Morgan       24 Charleston      SC   33:27 
    2 Karl Walsh           36 Mt. Pleasant    SC   33:33 
    3 Matthew Dieterich    24 Charleston      SC   37:17

2010

5K
********** FEMALE OVERALL RESULTS ***********
    1 Sheldon Fowler       42 Mount Pleasant  SC   20:36 
    2 Tracy McKee          38 Chaleston       SC   20:44 
    3 Meghan Pittman       21 Ladson          SC   21:01 
                ********** MALE OVERALL RESULTS ***********
    1 Rutledge Godley      21 Mt. Pleasant    SC   19:05 
    2 Andy Tedesco         54 Mt. Pleasant    SC   19:21 
    3 Bratton Fennell      46                 SC   19:44
10K
 ********** FEMALE OVERALL RESULTS ***********
    1 Caitlin Ranson       25 Charleston      SC   39:42 
    2 Anne Wyman Cipolla   35 Charleston      SC   40:21 
    3 Marion Minaudo       32 Charleston      SC   40:58
********** MALE OVERALL RESULTS ***********
    1 Jay Upchurch            James Island    SC   33:37 
    2 Karl Walsh           35 Mt. Pleasant    SC   33:38 
    3 Maurice Davis        38 N. Charleston   SC   36:34

2009

5K
********** FEMALE OVERALL RESULTS ***********
    1 Elizabeth Currey     38 Mt. Pleasant    SC   20:38 
    2 Sheldon Fowler       41 Mount Pleasant  SC   20:48 
    3 Carter Monroe        31 Sullivans Islan SC   21:03
********** MALE OVERALL RESULTS ***********
    1 Neville Miller       26 Mt. Pleasant    SC   15:58 
    2 Sam Metzger          19 Charleston      SC   17:14 
    3 Reynaldo Soto        27 Goose Creek     SC   17:27
10K
********** FEMALE OVERALL RESULTS ***********
    1 Anne-Wyman Cipolla   34 Charleston      SC   39:14 
    2 Heather Knight       27 Mount Pleasant  SC   39:15 
    3 Amy McDonaugh        32 Irmo            SC   42:08
********** MALE OVERALL RESULTS ***********
    1 Hunter Hicklin       26 Birmingham      AL   36:13 
    2 David Quick          45 Mt. Pleasant    SC   36:53 
    3 Tyler Cross          26 James Island    SC   38:11

2008

5K
********** FEMALE OVERALL RESULTS ***********
    1 Emily Johnson        29 Mount Pleasant  SC   19:38 
    2 Alison Harrigan      27 Folly Beach     SC   22:10 
    3 Jennifer Habbestad   25 Goose Creek     SC   22:43
********** MALE OVERALL RESULTS ***********
    1 Jay Upchurch         30 James Island    SC   16:15 
    2 Erik Ohsfeldt        15 Summerville     PA   18:40 
    3 Alex Waters          15 Mount Pleasant  SC   19:01
10K
********** FEMALE OVERALL RESULTS ***********
    1 Josie Hahn           24 Charleston      SC   41:32 
    2 Valene Musgrave      28 Goose Creek     SC   42:14 
    3 Kelli Lyman          38 Charleston      SC   43:08
********** MALE OVERALL RESULTS ***********
    1 Brian Johnson        33 Mount Pleasant  SC   32:47 
    2 Hunter Willis        22 Johns Islnad    SC   34:29 
    3 Maurice Davis        36 N. Charleston   SC   35:43

2007

5K
********** FEMALE OVERALL RESULTS ***********
    1 Laura Eicher         30 Charleston      SC   22:18 
    2 Dell Toomer          48 Summerville     SC   22:20 
    3 Rhianna Sherlock     13 Goose Creek     SC   22:37
********** MALE OVERALL RESULTS ***********
    1 Andrew Cawood        28 Charleston      SC   17:01 
    2 Tracy Schoolor       44 Sullivans Islan SC   18:52 
    3 Thomas Sauvageau     25 Goose Creek     SC   19:07
10K
********** FEMALE OVERALL RESULTS ***********
    1 Rives Poe            30                      39:59 
    2 Lisa Mitchell        44 Isle Of Palms   SC   41:16 
    3 Anne Wyman Cipolla   32 Charleston      SC   41:22
********** MALE OVERALL RESULTS ***********
    1 Brian Johnson        32                      33:42 
    2 Jay Upchurch         29 James Island    SC   35:26 
    3 Jonathan Kinsey      22                      35:34

2006

5K
********** FEMALE OVERALL RESULTS ***********
    1 Kristen Champion     26 Charleston      SC   21:14 
    2 Chrissy Dinicola     17 Mt. Pleasant    SC   21:52 
    3 Meghan Kirwan        17 Mt. Pleasant    SC   22:07
********** MALE OVERALL RESULTS ***********
    1 Tom Mather           48 Mt. Pleasant    SC   16:58 
    2 Lee Wheless          23 Charleston      SC   17:09 
    3 Marc Embler          49 Summerville     SC   17:46
10K
********** FEMALE OVERALL RESULTS ***********
    1 Marie Domin          28 Isle Of Palms   SC   39:56 
    2 Rives Poe            29 Mt. Pleasant    SC   40:19 
    3 Jenny Mcdonagh       24 Mt. Pleasant    SC   42:57
********** MALE OVERALL RESULTS ***********
    1 Jay Upchurch         28 James Island    SC   33:49 
    2 Michael Bunting      40 Summerville     SC   35:21 
    3 Ryan Thompson        25 Charleston      SC   35:37

2005

5K
********** FEMALE OVERALL RESULTS ***********
    1 Emily Johnson        26 Johns Island    SC   19:43 
    2 Jane Bouch           17 Charleston      SC   21:16 
    3 Kristen Champion     25 Charleston      SC   21:16
********** MALE OVERALL RESULTS ***********
    1 Irv Batten           42 Summerville     SC   16:14 
    2 Mike Aiken           27 Mt Pleasant     SC   16:41 
    3 Marc Embler          48 Summerville     SC   17:55
10K
********** FEMALE OVERALL RESULTS ***********
    1 Anne Wyman Cipolla   30 Charleston      SC   38:01 
    2 Heather Nichols      23 Mt. Pleasant    SC   41:01 
    3 Stephanie Lundeby    22 Ladson          SC   41:54
********** MALE OVERALL RESULTS ***********
    1 Hudson Belk          25 Charleston      SC   35:55 
    2 Andrew Morgan        24                      36:57 
    3 Eric Ruckel          41 Mt. Pleasant    SC   37:04

2004

5K
********** FEMALE OVERALL RESULTS ***********
    1 EMILY JOHNSON        25 JOHNS ISLAND    SC   20:16 
    2 LAUREN JAYNES        18                      22:05 
    3 Eileen Thames        41 Mt. Pleasant    SC   22:39
********** MALE OVERALL RESULTS ***********
    1 JORDAN HOORT         23                      17:28 
    2 DANNY WEST           52                      18:19 
    3 MARC EMBLER          47 SUMMERVILLE     SC   18:35
10K
 ********** FEMALE OVERALL RESULTS ***********
    1 Anne-Wyman Cipolla   29 Charleston      SC   38:26 
    2 Sarah Reed           27 Mt. Pleasant    SC   40:31 
    3 HEATHER NICHOLS      22 MT. PLEASANT    SC   41:38
********** MALE OVERALL RESULTS ***********
    1 TOM MATHER           46                      35:25 
    2 JAY UPCHURCH         26 CHARLESTON      SC   36:14 
    3 BOB SCHLAU           57                      37:22

2003

5K
********** FEMALE OVERALL RESULTS ***********
    1 EILEEN THAMES        40                      23:04 
    2 Alison Smith Smith   23 Mt. Pleasant    SC   24:12 
    3 Cindy McLaughlin     30 Mt. Pleasant    SC   24:23
********** MALE OVERALL RESULTS ***********
    1 ALMER THOMAS         26                      16:28 
    2 Tim Limbert          27 Mt. Pleasant    SC   17:39 
    3 JASON FORCHE         28                      18:44
10K
********** FEMALE OVERALL RESULTS ***********
    1 Sarah Reed           26 Summerville     SC   40:14 
    2 Lisa Tolley          36 Seneca          SC   41:03 
    3 tracy dewitt         30 Charleston      SC   41:32
********** MALE OVERALL RESULTS ***********
    1 MIKE AIKEN           25 CHARLESTON      SC   34:00 
    2 Bobby Wilder         28 Myrtle Beach    SC   36:40 
    3 CHIP PERKINS         19 CHARLESTON      SC   37:23

2002

5K
********** FEMALE OVERALL RESULTS ***********
    1 KELLY HAZEL          40 SUMMERVILLE     SC   21:01
    2 Adrienne Parker      23 Charleston      SC   21:33
    3 Jamie Reichert       26 Isle of Palms   SC   21:45
********** MALE OVERALL RESULTS ***********
    1 IRV BATTEN           39 SUMMERVILLE     SC   16:12
    2 TOM MATHER           44 MT. PLEASANT    SC   17:05
    3 STUART CAMPBELL      18 JOHNS ISLAND    SC   17:29
10K

2001

5K
10K
  ********** FEMALE OVERALL RESULTS ***********
    1 Lisa Tolley          34 Seneca          SC   42:55
    2 Christine Gay        32 Charleston      SC   45:49
    3 NANCY THOMAS         41 MT. PLEASANT    SC   46:06
********** MALE OVERALL RESULTS ***********
    1 IRV BATTEN           38 SUMMERVILLE     SC   34:53
    2 DAVID RENNEISEN      46 GOOSE CREEK     SC   36:14
    3 Jamie Williams       24 Charleston      SC   38:03

 2000

5K
10K
 ********** FEMALE OVERALL RESULTS ***********
    1 NANCY BRENNAN        36 MT. PLEASANT    SC   41:11
    2 Anne Wyman Fouche    36 Charleston      SC   41:55
    3 Lisa Tolley          33 Seneca          SC   42:28
********** MALE OVERALL RESULTS ***********
    1 TOM MATHER           42 MT. PLEASANT    SC   33:57
    2 MIGUEL GONZALES      29 EL PASO         TX   34:17
    3 TIMOTHY DOVAHUGH     26 GOOSE CREEK     SC   34:35

1999

5K
10K
  ********** FEMALE OVERALL RESULTS ***********
    1 SUSI SMITH           39 TAYLORS         SC   39:12 
    2 ANNE FOUCHE'         24 CHARLESTON      SC   41:21 
    3 CHRISTINE GAY        30 CHARLESTON      SC   42:16
********** MALE OVERALL RESULTS ***********
    1 JOHANNES SCHMID      25 HANAHAN         SC   33:54 
    2 PAUL OKERBERG        41 JAMES ISLAND    SC   33:55 
    3 MARC EMBLER          42 ISLE OF PALMS   SC   34:26