2017 Full Results

                     THE 25TH ANNUAL-RUN FOR THE CHILD

                   ISLE OF PALMS 10K CONNECTOR RUN/WALK

              Sponsored by The Exchange Club of ISLE OF PALMS

               MT. PLEASANT/ISLE OF PALMS,S.C. OCT. 7, 2017

Results compiled by Race Management Systems(RMS), www.rmssports.com/run.html

                   ********** AWARDS LIST **************

               ********** FEMALE OVERALL RESULTS ***********

    1 Mary Tramazzo        30 Fayetteville    NC   39:16

    2 Allison Carroll      29 Charleston      SC   44:52

    3 Emily Gillespie      37 Mount Pleasnat  SC   45:34

                ********** MALE OVERALL RESULTS ***********

    1 Eric Ashton          49                      36:50

    2 Miguel Contreras     32 Moncks Corner   SC   38:49

    3 Jason Annan          43 Mt Pleasant     SC   39:07

      **************** FEMALE MASTERS OVERALL RESULTS (40+)**************

    1 Jacci Patterson      42 Charleston      SC   47:13

    2 Lori Horvath         47 Isle Of Palms   SC   52:07

    3 Leslie Iaria         41 Daniel Island   SC   52:59

       **************** MALE MASTERS OVERALL RESULTS (40+)**************

    1 Bobby Fancher        47 Mt Pleasant     SC   44:42

    2 Eric Whittington     50 Summerville     SC   45:27

    3 Troy Bradshaw        40 Charleston      SC   45:33

     ********** FEMALE GRAND MASTERS OVERALL RESULTS (50+) **********

    1 Perri Williamson     50 Cape Coral      FL   54:04

    2 Janine Frank         58                      54:52

    3 Lori Lyles           55 Sullivans Is    SC   55:42

      ********** MALE GRAND MASTERS OVERALL RESULTS (50+) **********

    1 Robert Conley        51 North Charlesto SC   46:59

    2 Tim Conklin          58 Isle Of Palms   SC   51:21

    3 Martin Blanchard     60 North Charlesto SC   52:49

         **************** AGE GROUP RESULTS *********************

                         FEMALE AGE GROUP:  1 – 12

    1 Hailey Meyers        11 Charleston         SC 1:20:43

                          MALE AGE GROUP:  1 – 12

                        FEMALE AGE GROUP:  13 – 17

    1 Chloe Reiheld        14 Isle Of Palms      SC 1:23:42

    2 Adi Edens            14 Mount Pleasant     SC 1:23:43

                         MALE AGE GROUP:  13 – 17

    1 Eddie Horwitz        15 Charlotte          NC   55:15

    2 Alex Persson         14 Charlotte          NC 1:12:41

    3 Thomas Schemm        15                       1:13:38

                        FEMALE AGE GROUP:  18 – 21

    1 Chloe Belton         18 Charleston         SC   49:26

    2 Dillyn Carpenter     19 Powhatan           VA 1:08:38

                         MALE AGE GROUP:  18 – 21

    1 Jacob Towe           20 Pauline            SC 1:34:11

                        FEMALE AGE GROUP:  22 – 25

    1 Caitlin Howard       24 Charleston         SC   51:02

    2 Brittany Nally       24 Mount Pleasant     SC   51:12

    3 Barbara Montgomery   24 Charleston         SC   57:37

                         MALE AGE GROUP:  22 – 25

    1 Kelly Assinesi       25                         46:59

    2 Seth Bollenbecker    22 N Charleston       SC   51:11

    3 Kyle Hall            24 Burkburnett        TX   51:31

                        FEMALE AGE GROUP:  26 – 29

    1 Lidia Banete         28                         46:17

    2 Nathalie Emplit      28 Charlotte          NC   53:15

    3 Kristyn Enterline    28 Mount Pleasant     SC   55:04

                         MALE AGE GROUP:  26 – 29

    1 Austin Savage        26 Summerville        SC   40:55

    2 James Meyers         27 Naples             FL   42:26

    3 Jason McCormack      29 Daniel Island      SC   44:31

                        FEMALE AGE GROUP:  30 – 34

    1 Amy Lauren Scott     31 Charleston         SC   47:54

    2 Kristin White        32 Mt. Pleasant       SC   48:16

    3 Anne Wulf            33 Johns Island       SC   49:40

                         MALE AGE GROUP:  30 – 34

    1 Zach Poinar          30 Charleston         SC   39:31

    2 Will Lemieux         31                         43:07

    3 Phil Freiberg        34 Charleston         SC   43:09

                        FEMALE AGE GROUP:  35 – 39

    1 Carolyn Plaza        36 Fort Mill          SC   46:28

    2 Anne Cason           39                         47:37

    3 Andrea Rene-Rose     38 Charleston         SC   47:47

                         MALE AGE GROUP:  35 – 39

    1 Mark Malandra        35 Ladson             SC   43:17

    2 Rodrigo Javier Quin  38 Buenos Aires       CB   44:51

    3 Jeffrey Nalley       38 Louisville         KY   50:23

                        FEMALE AGE GROUP:  40 – 44

    1 Jennifer Buckaloo    44 Mount Pleasant     SC   53:46

    2 Marian Wolff         40 Mt Pleasant        SC   54:07

    3 Rebecca Johnson      40 Charleston         SC   54:18

                         MALE AGE GROUP:  40 – 44

    1 Alessandro Cambiati  41 N Charleston       SC   51:18

    2 Jason Hughen         42 Mt Pleasant        SC   54:13

    3 Brian Hoover         42 Simpsonville       SC   55:07

                        FEMALE AGE GROUP:  45 – 49

    1 Cheryl-Lyn Samuels   49 North Charleston   SC   53:59

    2 Danielle Lynch       46 Mt Pleasant        SC   55:28

    3 Tarina Eastman       46 Charleston         SC   56:36

                         MALE AGE GROUP:  45 – 49

    1 Hermann Sekler       49 Mt. Pleasant       SC   45:34

    2 Melvin Denkins       47 Ladson             SC   46:45

    3 Greg Moser           49 Summerville        SC   47:35

                        FEMALE AGE GROUP:  50 – 54

    1 Jackie Armstrong     51 Mt Pleasant        SC   57:56

    2 Leonis Wright        51 N. Charleston      SC 1:01:18

    3 Regina Williams      52 Ladson             SC 1:02:20

                         MALE AGE GROUP:  50 – 54

    1 Bill Myers           53 Mount Pleasant     SC   53:55

    2 Norm Lisson          53 Mt Pleasant        SC   56:20

    3 Howard Smith         50 Mount Pleasant     SC   58:27

                        FEMALE AGE GROUP:  55 – 59

    1 Regina Kelly         56 West Columbia      SC 1:03:13

    2 Virginia Pitts       59 Mt Pleasant        SC 1:07:59

    3 Susan Shannon        56 Charleston         SC 1:22:47

                         MALE AGE GROUP:  55 – 59

    1 Steve Fine           56 Charlotte          NC   56:51

    2 Dave Strickert       56 Matthews           NC   57:16

    3 Joe Wilczewski       58 Columbia           SC   58:17

                        FEMALE AGE GROUP:  60 – 64

    1 Beth Bumgardner      61 Rock Hill          SC   56:31

    2 Debby Miller         63 Summerville        SC 1:00:49

    3 Katherine Hoyle      60 Isle Of Palms      SC 1:08:33

                         MALE AGE GROUP:  60 – 64

    1 Matthew Modica       61 Mt. Pleasant       SC   55:37

    2 Dave Trautman        63 Charleston         SC   57:11

    3 Daniel Clapper       64 North Charleston   SC 1:00:32

                        FEMALE AGE GROUP:  65 – 69

    1 L Carol Bowers       67 Charleston         SC 1:06:38

    2 Patricia Kotila      67 Johns Island       SC 1:14:36

                         MALE AGE GROUP:  65 – 69

    1 Al Cuzick            69                       1:13:42

    2 Tom Commito          69 Isle Of Palms      SC 1:17:42

    3 Jerry Ledbetter      65 Hanahan            SC 1:20:47

                        FEMALE AGE GROUP:  70 – 74

    1 Iris Hill            71 Charleston         SC 1:13:19

    2 Joan Mulvihill       72 Charleston         SC 1:19:47

                         MALE AGE GROUP:  70 – 74

    1 Tom Cook             70 Mt Pleasant        SC   56:30

    2 Fred Reinhard        72 Mount Pleasant     SC   56:39

    3 Boyd Haile           71 Rock Hill          SC 1:07:33

                        FEMALE AGE GROUP:  75 – 99

                         MALE AGE GROUP:  75 – 99

                          


                                           

                     THE 25TH ANNUAL-RUN FOR THE CHILD

                   ISLE OF PALMS 10K CONNECTOR RUN/WALK

              Sponsored by The Exchange Club of ISLE OF PALMS

               MT. PLEASANT/ISLE OF PALMS,S.C. OCT. 7, 2017

Results compiled by Race Management Systems(RMS), www.rmssports.com/run.html

Place Div/Tot  No.   Name                Age S City         St Time    Pace     

===== ======== ===== =================== === = ============ == ======= =====

    1   1/24     410 Eric Ashton          49 M Columbia     SC   36:50  5:56

    2   1/21      77 Miguel Contreras     32 M Moncks Corne SC   38:49  6:15

    3   1/18      12 Jason Annan          43 M Mt Pleasant  SC   39:07  6:18

    4   1/22     336 Mary Tramazzo        30 F Fayetteville NC   39:16  6:20

    5   2/21     277 Zach Poinar          30 M Charleston   SC   39:31  6:22

    6   1/19     306 Austin Savage        26 M Summerville  SC   40:55  6:36

    7   2/19     237 James Meyers         27 M Naples       FL   42:26  6:50

    8   3/21     408 Will Lemieux         31 M                   43:07  6:57

    9   4/21     122 Phil Freiberg        34 M Charleston   SC   43:09  6:57

   10   1/27     214 Mark Malandra        35 M Ladson       SC   43:17  6:58

   11   3/19     226 Jason McCormack      29 M Daniel Islan SC   44:31  7:10

   12   2/24     117 Bobby Fancher        47 M Mt Pleasant  SC   44:42  7:12

   13   2/27     283 Rodrigo Javier Quin  38 M Buenos Aires CB   44:51  7:13

   14   1/15      63 Allison Carroll      29 F Charleston   SC   44:52  7:14

   15   5/21     156 Ryan Hamdorff        32 M Ladson       SC   45:14  7:17

   16   1/12     353 Eric Whittington     50 M Summerville  SC   45:27  7:19

   17   2/18      40 Troy Bradshaw        40 M Charleston   SC   45:33  7:20

   18   3/24     310 Hermann Sekler       49 M Mt. Pleasant SC   45:34  7:20

   19   1/34     141 Emily Gillespie      37 F Mount Pleasn SC   45:34  7:20

   20   2/15     430 Lidia Banete         28 F                   46:17  7:27

   21   2/34     276 Carolyn Plaza        36 F Fort Mill    SC   46:28  7:29

   22   4/24      91 Melvin Denkins       47 M Ladson       SC   46:45  7:32

   23   1/9      421 Kelly Assinesi       25 M                   46:59  7:34

   24   2/12      75 Robert Conley        51 M North Charle SC   46:59  7:34

   25   1/27     269 Jacci Patterson      42 F Charleston   SC   47:13  7:36

   26   5/24     250 Greg Moser           49 M Summerville  SC   47:35  7:40

   27   3/34     401 Anne Cason           39 F                   47:37  7:40

   28   4/34     291 Andrea Rene-Rose     38 F Charleston   SC   47:47  7:42

   29   2/22     309 Amy Lauren Scott     31 F Charleston   SC   47:54  7:43

   30   5/34     402 Emily Loftis         38 F                   48:01  7:44

   31   6/24     208 Gregory Lofstead     48 M Mt Pleasant  SC   48:02  7:44

   32   6/21      88 Landon Davis         33 M McClellanvil SC   48:15  7:46

   33   3/22     387 Kristin White        32 F Mt. Pleasant SC   48:16  7:46

   34   6/34     265 Bronwen O’Shea       37 F Summerville  SC   48:45  7:51

   35   4/19      90 Leonard Defino       26 M Daniel Islan SC   48:54  7:53

   36   1/2       20 Chloe Belton         18 F Charleston   SC   49:26  7:58

   37   4/22     370 Anne Wulf            33 F Johns Island SC   49:40  8:00

   38   5/19      82 Philip Cristaldi     29 M Charleston   SC   49:54  8:02

   39   7/21      53 Brad Buckley         30 M Mount Pleasa SC   50:02  8:04

   40   3/27     258 Jeffrey Nalley       38 M Louisville   KY   50:23  8:07

   41   4/27      68 Zach Chasen          37 M North Ridgev OH   50:38  8:09

   42   5/27      86 Stephan Darr         38 M Charleston   SC   50:45  8:10

   43   1/8      173 Caitlin Howard       24 F Charleston   SC   51:02  8:13

   44   6/27     284 Daniel Ragan         39 M Mount Pleasa SC   51:03  8:13

   45   6/19     231 Kalen McNabb         29 M Charleston   SC   51:05  8:14

   46   2/9       29 Seth Bollenbecker    22 M N Charleston SC   51:11  8:15

   47   2/8      259 Brittany Nally       24 F Mount Pleasa SC   51:12  8:15

   48   3/18      58 Alessandro Cambiati  41 M N Charleston SC   51:18  8:16

   49   5/22     137 Barbara Gawron       30 F Houston      TX   51:18  8:16

   50   1/14     385 Tim Conklin          58 M Isle Of Palm SC   51:21  8:16

   51   7/24     222 Julio Mateus         46 M Mount Pleasa SC   51:24  8:17

   52   6/22      79 Sarah Cordle         31 F North Charle SC   51:30  8:18

   53   3/9      154 Kyle Hall            24 M Burkburnett  TX   51:31  8:18

   54   8/21     319 Brian Smith          31 M Mt Pleasant  SC   51:33  8:18

   55   7/22     299 Brooke Rodriguez     33 F Charleston   SC   51:46  8:20

   56   7/19      80 Larry Coste          29 M Mt. Pleasant SC   51:49  8:21

   57   4/9      108 Justin Edwards       24 M Chapin       SC   51:55  8:22

   58   7/34      93 Pamela Di Sanzo      36 F Buenos Aires CB   52:02  8:23

   59   1/19     172 Lori Horvath         47 F Isle Of Palm SC   52:07  8:24

   60   5/9      376 Chris Zingraf        25 M N Charleston SC   52:28  8:27

   61   8/22       4 Kathryn Adel         31 F Charleston   SC   52:41  8:29

   62   1/11      25 Martin Blanchard     60 M North Charle SC   52:49  8:30

   63   8/24     420 Todd Sugar           45 M                   52:57  8:32

   64   2/27     179 Leslie Iaria         41 F Daniel Islan SC   52:59  8:32

   65   9/21     352 Tommy Whitelaw       34 M Jacksonville FL   53:13  8:34

   66   3/15     110 Nathalie Emplit      28 F Charlotte    NC   53:15  8:35

   67  10/21       3 Lionel Adams         30 M Charleston   SC   53:22  8:36

   68   8/19      17 Tyler Bartlett       27 M Charleston   SC   53:35  8:38

   69   9/24     239 Mark Michel          48 M Mt. Pleasant SC   53:36  8:38

   70   6/9      386 Luca Busi            25 M Mt. Pleasant SC   53:45  8:39

   71   3/27      52 Jennifer Buckaloo    44 F Mount Pleasa SC   53:46  8:40

   72   3/12     253 Bill Myers           53 M Mount Pleasa SC   53:55  8:41

   73   9/22     301 Jillia Salyer        31 F Hanahan      SC   53:55  8:41

   74   2/19     304 Cheryl-Lyn Samuels   49 F North Charle SC   53:59  8:42

   75   9/19     121 Daren Fisher         29 M Charleston   SC   54:03  8:42

   76   1/13     361 Perri Williamson     50 F Cape Coral   FL   54:04  8:42

   77   4/27     366 Marian Wolff         40 F Mt Pleasant  SC   54:07  8:43

   78   4/18     175 Jason Hughen         42 M Mt Pleasant  SC   54:13  8:44

   79   7/9      394 Kris Steele          24 M Mt. Pleasant SC   54:16  8:44

   80   5/27     182 Rebecca Johnson      40 F Charleston   SC   54:18  8:45

   81  10/24     400 Brent Munsell        46 M                   54:26  8:46

   82  11/24     341 Peter Varga          49 M Lexington    SC   54:33  8:47

   83   7/27     227 Jere McCulloch       36 M Mt Pleasant  SC   54:36  8:48

   84   8/34     350 Lauren Marie Whisen  35 F Charleston   SC   54:37  8:48

   85  10/22     383 Katy Sinkler         30 F Mt. Pleasant SC   54:49  8:50

   86   1/6      403 Janine Frank         58 F                   54:52  8:50

   87   4/15     111 Kristyn Enterline    28 F Mount Pleasa SC   55:04  8:52

   88   6/27     118 Danielle Faust       40 F Mt Pleasant  SC   55:07  8:53

   89   5/18     169 Brian Hoover         42 M Simpsonville SC   55:07  8:53

   90   8/27     384 Stuart Devault       37 M Mt. Pleasant SC   55:09  8:53

   91   7/27     123 Shannon Frisch       41 F Mount Pleasa SC   55:12  8:53

   92   1/4      390 Eddie Horwitz        15 M Charlotte    NC   55:15  8:54

   93  12/24     388 Andy Horwitz         48 M Charlotte    NC   55:15  8:54

   94   9/27     124 Jarrod Fritz         35 M Ladson       SC   55:24  8:55

   95   3/19     211 Danielle Lynch       46 F Mt Pleasant  SC   55:28  8:56

   96   6/18      97 Martin Doldan        44 M Mt Pleasant  SC   55:33  8:57

   97   2/11     377 Matthew Modica       61 M Mt. Pleasant SC   55:37  8:58

   98   2/6      210 Lori Lyles           55 F Sullivans Is SC   55:42  8:58

   99   9/34     307 Sandra Schuyler      36 F Isle Of Palm SC   55:42  8:58

  100  10/27      10 Ed Anderson          37 M Mount Pleasa SC   55:42  8:58

  101  13/24     217 Steven Marsh         48 M Charleston   SC   56:09  9:03

  102   5/15      60 Katherine Cantrel    29 F Charleston   SC   56:16  9:04

  103  14/24      31 Max Booe             47 M Chapin       SC   56:19  9:04

  104  11/21     424 Matt Carlile         33 M                   56:19  9:04

  105   4/12     206 Norm Lisson          53 M Mt Pleasant  SC   56:20  9:04

  106  12/21     425 David Scharmann      30 M                   56:25  9:05

  107  13/21     178 Joseph Hying         33 M Charleston   SC   56:26  9:05

  108   1/4       78 Tom Cook             70 M Mt Pleasant  SC   56:30  9:06

  109   1/6       55 Beth Bumgardner      61 F Rock Hill    SC   56:31  9:06

  110   6/15     333 Virginie Tonti       28 F Mt Pleasant  SC   56:33  9:06

  111   4/19     106 Tarina Eastman       46 F Charleston   SC   56:36  9:07

  112   2/4      289 Fred Reinhard        72 M Mount Pleasa SC   56:39  9:07

  113  10/34     318 Laura Sluss Benware  39 F Charleston   SC   56:46  9:09

  114   2/14     120 Steve Fine           56 M Charlotte    NC   56:51  9:09

  115  11/27     380 Joe Kaminski         36 M Mt. Pleasant SC   56:55  9:10

  116  11/34     187 Clare Kaminski       39 F Mt. Pleasant SC   56:55  9:10

  117   7/18     260 Timothy Northen      42 M Charleston   SC   56:58  9:11

  118   8/27      27 Dawn Blume           40 F Goose Creek  SC   57:07  9:12

  119  12/27      37 Tim Bowman           38 M Mt Pleasant  SC   57:08  9:12

  120   3/11     337 Dave Trautman        63 M Charleston   SC   57:11  9:13

  121   3/14     326 Dave Strickert       56 M Matthews     NC   57:16  9:13

  122   8/18       7 Mark Allen           44 M Mount Pleasa SC   57:25  9:15

  123   3/8      245 Barbara Montgomery   24 F Charleston   SC   57:37  9:17

  124  12/34     161 Leslie Hart          39 F Johns Island SC   57:41  9:17

  125  13/34     368 Virginia Wood        36 F Spartanburg  SC   57:45  9:18

  126   7/15     140 Margaret Gibbs       29 F Mount Pleasa SC   57:45  9:18

  127   2/13      13 Jackie Armstrong     51 F Mt Pleasant  SC   57:56  9:20

  128  15/24     212 James Lynch          47 M Mt Pleasant  SC   58:01  9:21

  129   9/18     316 Michael Silverman    43 M Mt Pleasant  SC   58:01  9:21

  130  13/27     280 Chip Powell          37 M Rock Hill    SC   58:09  9:22

  131   4/14     356 Joe Wilczewski       58 M Columbia     SC   58:17  9:23

  132   9/27     339 Jennifer Tyson       41 F Mount Pleasa SC   58:19  9:24

  133   5/12     321 Howard Smith         50 M Mount Pleasa SC   58:27  9:25

  134  14/21     328 Thomas Sulkowski     32 M Charleston   SC   58:38  9:27

  135  10/18     168 Peter Hollenstein    42 M Mt Pleasant  SC   58:47  9:28

  136  14/34     155 Tara Hall            39 F Mt Pleasant  SC   58:53  9:29

  137   6/12     255 Michael Myers        53 M Mount Pleasa SC   58:54  9:29

  138   7/12      45 Bob Brimmer          51 M Mt Pleasant  SC   59:09  9:32

  139  15/21     329 Ted Sullivan         31 M Mt. Pleasant SC   59:09  9:32

  140  10/19      95 Chris Dixon          27 M N Charleston SC   59:18  9:33

  141   5/14     409 Keith Bowers         58 M                   59:22  9:34

  142   8/12     166 Kyle Hinnant         52 M Gainesville  GA   59:37  9:36

  143  11/18     165 Justin Hill          44 M Ridgeville   SC   59:38  9:36

  144  12/18     348 Mike Watson          44 M Mt Pleasant  SC   59:40  9:36

  145  11/19     136 Will Gauldin         27 M Charleston   SC   59:57  9:39

  146  12/19      65 Weston Caswell       27 M Mt Pleasant  SC 1:00:01  9:40

  147  15/34     311 Jamie Seville        36 F Mt Pleasant  SC 1:00:10  9:41

  148  11/22     290 Michelle Reiter      31 F Charleston   SC 1:00:11  9:42

  149   8/9      257 Troy Nagel           24 M Charleston   SC 1:00:16  9:42

  150   8/15      16 Marissa Barth        26 F Williamsport PA 1:00:19  9:43

  151  16/24     275 Chad Plasters        45 M North Charle SC 1:00:28  9:44

  152   5/19      87 Kelly Davis          47 F Daniel Islan SC 1:00:29  9:44

  153  17/24      70 Jeffrey Clark        46 M Mount Pleasa SC 1:00:31  9:45

  154   4/11      69 Daniel Clapper       64 M North Charle SC 1:00:32  9:45

  155   9/12     342 Salvatore Viterbo    50 M Mount Pleasa SC 1:00:35  9:45

  156   6/19     389 Christy Horwitz      46 F Charlotte    NC 1:00:42  9:47

  157  13/18     200 Robert Lapoint       41 M Charleston   SC 1:00:47  9:47

  158   2/6      242 Debby Miller         63 F Summerville  SC 1:00:49  9:48

  159  18/24     428 Wayne Nesbitt        48 M                 1:00:53  9:48

  160  16/34     215 Melissa Mardelli     36 F Mt Pleasant  SC 1:00:54  9:48

  161  14/27     308 Walter Schuyler      37 M Isle Of Palm SC 1:01:02  9:50

  162  14/18     372 Doug Yates           42 M Mount Pleasa SC 1:01:16  9:52

  163  15/27      46 Brett Bristow        37 M Mt Pleasant  SC 1:01:18  9:52

  164   3/13     369 Leonis Wright        51 F N. Charlesto SC 1:01:18  9:52

  165   4/8       76 Chandler Consigny    23 F North Charle SC 1:01:18  9:52

  166  16/21     102 Adonicas Dubose      33 M Ladson       SC 1:01:34  9:55

  167  17/34     171 Jessica Horton       38 F Mt Pleasant  SC 1:01:35  9:55

  168  16/27     148 Pete Grazaitis       37 M Mt Pleasant  SC 1:01:43  9:56

  169  17/27      71 John Clark           38 M Mt Pleasant  SC 1:01:44  9:56

  170  13/19     382 Filippo Maso         26 M Mt. Pleasant SC 1:01:46  9:57

  171   9/15     340 Alyssa Updegrave     26 F Tampa        FL 1:01:46  9:57

  172  12/22      22 Sarah Bertram        30 F Charleston   SC 1:02:01  9:59

  173  10/15     422 Jana Schaulis        28 F                 1:02:09 10:01

  174  10/27     294 Kendrah Richards     40 F Tallahassee  FL 1:02:15 10:01

  175   4/13     360 Regina Williams      52 F Ladson       SC 1:02:20 10:02

  176  11/27     105 Jennifer Durbin      41 F Mt Pleasant  SC 1:02:22 10:03

  177   5/8      324 Amy Steedley         25 F Aiken        SC 1:02:27 10:04

  178  15/18     149 Hezekiah Grice       43 M Goose Creek  SC 1:02:43 10:06

  179  12/27     199 Lucy Lapoint         41 F Charleston   SC 1:02:48 10:07

  180   7/19     109 Claudia Elliott      45 F Mt Pleasant  SC 1:02:51 10:07

  181  17/21     312 Michael Sewell       31 M Charleston   SC 1:02:55 10:08

  182  13/27     209 Clara Lombana        42 F Mount Pleasa SC 1:02:56 10:08

  183   3/6      188 Regina Kelly         56 F West Columbi SC 1:03:13 10:11

  184   5/11      43 Michael Brifnek      60 M Charleston   SC 1:03:19 10:12

  185   8/19      94 Kelly Dickens        49 F Charleston   SC 1:03:22 10:12

  186   5/13     131 Dionne Gammon Robin  50 F Mount Pleasa SC 1:03:24 10:13

  187  14/19      89 Danny Daykin         29 M Rittman      OH 1:03:25 10:13

  188  13/22     201 Kellye Lavera        31 F Daniel Islan SC 1:03:34 10:14

  189  19/24     153 Chad Hall            47 M Rock Hill    SC 1:03:41 10:15

  190   6/13     407 Diane Jurus          53 F                 1:03:42 10:16

  191  18/34      41 Jenny Breckons       39 F Daniel Islan SC 1:03:52 10:17

  192  18/27     287 Jay Reese            37 M Seffner      FL 1:03:52 10:17

  193   6/14     406 Tim Ahmutz           58 M                 1:03:55 10:18

  194  14/27     234 Tiffany Merklinger   43 F Mt. Pleasant SC 1:04:00 10:18

  195  15/27      11 Julie Anderson       44 F Charleston   SC 1:04:01 10:19

  196   7/13     207 Sue Lisson           52 F Mt Pleasant  SC 1:04:05 10:19

  197  15/19      21 Warren Bennett       29 M Daniel Islan SC 1:04:13 10:20

  198  18/21     404 Andrew Batlins       30 M                 1:04:16 10:21

  199  19/34     204 Kelly Lee            37 F Summerville  SC 1:04:16 10:21

  200  16/18     220 Shawn Massago        44 M Mount Pleasa RI 1:04:20 10:22

  201   7/14     427 Alphonso Nesbitt     55 M                 1:04:31 10:23

  202   8/14      98 Richard Doleshek     59 M Denver       CO 1:04:46 10:26

  203  20/34      26 Bess Bluestein       36 F Mt Pleasant  SC 1:04:54 10:27

  204  19/27     186 James Kalemba        38 M Charleston   SC 1:04:57 10:28

  205  10/12     244 Todd Miller          51 M Mount Pleasa SC 1:05:13 10:30

  206   8/13     139 Christine Giampa     51 F Hubert       NC 1:05:24 10:32

  207   9/14     119 Doug Fehrmann        56 M Sullivans Is SC 1:05:34 10:33

  208  20/27     181 Gary Jenkins         35 M North Charle SC 1:05:40 10:35

  209   9/19     113 Sandra Estee         45 F Mt Pleasant  SC 1:05:44 10:35

  210  11/15      84 Patty Crosby         29 F Walterboro   SC 1:06:02 10:38

  211  17/18     262 Craig Oliverius      44 M Mt Pleasant  SC 1:06:07 10:39

  212  16/27       5 Reena Aggarwal       44 F Cambridge    MA 1:06:24 10:42

  213  16/19      54 Evan Bullock         26 M Charleston   SC 1:06:26 10:42

  214  14/22     230 Michelle McLeod      34 F Charleston   SC 1:06:32 10:43

  215  15/22     320 Brooke Smith         34 F Mt Pleasant  SC 1:06:34 10:43

  216   1/2       36 L Carol Bowers       67 F Charleston   SC 1:06:38 10:44

  217  19/21     302 Preston Salyer       33 M Hanahan      SC 1:06:48 10:45

  218  21/27       8 Jose Alvarez         35 M Goose Creek  SC 1:06:49 10:46

  219  17/27     300 Julie Sakae          44 F Mt Pleasant  SC 1:07:06 10:48

  220  10/19      59 Jennifer Cannon      46 F Mt.Pleasant  SC 1:07:09 10:49

  221   3/4      152 Boyd Haile           71 M Rock Hill    SC 1:07:33 10:53

  222  21/34      30 Angel Booe           38 F Chapin       SC 1:07:47 10:55

  223   4/6      274 Virginia Pitts       59 F Mt Pleasant  SC 1:07:59 10:57

  224  18/27     365 Samantha Wojtech     41 F Daniel Islan SC 1:08:00 10:57

  225   3/6      174 Katherine Hoyle      60 F Isle Of Palm SC 1:08:33 11:02

  226  19/27      61 Andrea Carpenter     44 F Powhatan     VA 1:08:38 11:03

  227   2/2       62 Dillyn Carpenter     19 F Powhatan     VA 1:08:38 11:03

  228  22/27     345 Kyle Walker          37 M Charleston   SC 1:08:46 11:04

  229  20/21     150 Carson Grimes        33 M Charleston   SC 1:08:56 11:06

  230  16/22     249 Megan Morgan         33 F Isle Of Palm SC 1:09:08 11:08

  231   9/13      42 Linda Brifnek        54 F Charleston   SC 1:09:09 11:08

  232  17/19      34 Jason Boucher        29 M N Charleston SC 1:09:10 11:08

  233  12/15      33 Cara-Leigh Boucher   29 F North Charle SC 1:09:10 11:08

  234  20/27     223 Sarah Mattern        44 F West Columbi SC 1:09:37 11:13

  235   6/8      191 Ha Kieu              25 F Charleston   SC 1:09:40 11:13

  236  21/21     399 Adam Gorlitsky       31 M                 1:09:52 11:15

  237  23/27     351 Jeremy White         36 M Mt Pleasant  SC 1:09:54 11:15

  238   9/9      315 Stefan Shine         22 M Charleston   SC 1:09:57 11:16

  239  24/27     229 Curt McGinnis        38 M Mt Pleasant  SC 1:10:12 11:18

  240  10/14     268 Christopher Parvin   59 M Isle Of Palm SC 1:10:25 11:20

  241  13/15     423 Marlee Griffith      28 F                 1:10:30 11:21

  242  25/27     142 Chris Ginnett        38 M Mt Pleasant  SC 1:10:32 11:21

  243  22/34      67 Tara Charbonneau     36 F Mt Pleasant  SC 1:10:33 11:22

  244  17/22      48 Margaret Brown       33 F Charleston   SC 1:10:35 11:22

  245  11/14     241 Danny Miller         59 M Canton       NC 1:10:56 11:25

  246   7/8      143 Jenna Glaser         24 F Isle Of Palm SC 1:11:04 11:27

  247  23/34     197 Becky Kyryliuk       35 F N Charleston SC 1:11:21 11:29

  248  24/34     295 Kristi Richardson    39 F Summerville  SC 1:11:38 11:32

  249  18/22      28 Katherine Boggeman   30 F Charleston   SC 1:11:55 11:35

  250  11/12     381 Todd Huss            52 M Mt. Pleasant SC 1:12:00 11:36

  251  19/22     101 Melanie Dubos        32 F Daniel Islan SC 1:12:01 11:36

  252   6/11     338 Lane Tuten           64 M Edisto Islan SC 1:12:01 11:36

  253  26/27      81 Paul Crawford        36 M Ladson       SC 1:12:07 11:37

  254  11/19     346 Kate Wartner         47 F Mount Pleasa SC 1:12:10 11:37

  255  18/19     224 Elliott Matticks     28 M Charleston   SC 1:12:13 11:38

  256  20/24     189 Chad Kemp            48 M Mount Pleasa SC 1:12:14 11:38

  257   2/4      393 Alex Persson         14 M Charlotte    NC 1:12:41 11:42

  258  25/34     132 Samantha Gannon      37 F Mt. Pleasant SC 1:13:02 11:46

  259   7/11     405 Randy Dietrich       61 M                 1:13:11 11:47

  260   8/11     159 Thorner Harris       61 M New York     NY 1:13:12 11:47

  261   1/2      164 Iris Hill            71 F Charleston   SC 1:13:19 11:48

  262  21/24     392 Anders Persson       46 M Charlotte    NC 1:13:26 11:49

  263  26/34     213 Anne Machowski       36 F Mt Pleasant  SC 1:13:28 11:50

  264  12/14     114 Mike Faass           57 M Mount Pleasa SC 1:13:29 11:50

  265   3/4      398 Thomas Schemm        15 M                 1:13:38 11:51

  266   1/4      426 Al Cuzick            69 M                 1:13:42 11:52

  267   4/4      130 Jack Gamble          15 M Mt Pleasant  SC 1:13:44 11:52

  268  21/27     151 Bobbie Grogan        42 F Mt Pleasant  SC 1:13:59 11:55

  269  27/34     271 Kate Pfile           35 F Charleston   SC 1:14:20 11:58

  270  28/34     162 Amanda Hays          35 F Mt Pleasant  SC 1:14:28 11:59

  271   2/2      195 Patricia Kotila      67 F Johns Island SC 1:14:36 12:01

  272  12/19     391 Angie Persson        45 F Charlotte    NC 1:14:52 12:03

  273  13/19     330 Rachel Sweeney       48 F Daniel Islan SC 1:14:56 12:04

  274   9/11     218 Thomas V. Martin     61 M Columbia     SC 1:15:02 12:05

  275  14/19     145 Candy Glover         46 F Inman        SC 1:15:07 12:06

  276   4/4      375 Art Zimmerman        71 M Mount Pleasa SC 1:15:28 12:09

  277  20/22     264 Christina O’Quinn    32 F Walterboro   SC 1:15:38 12:11

  278  12/12     397 Kennith MacBride     52 M                 1:15:53 12:13

  279  27/27     261 Mahler Nunez         35 M Mt Pleasant  SC 1:16:14 12:17

  280  13/14     129 Charlie Gamble       59 M Mt Pleasant  SC 1:16:21 12:18

  281  10/13     429 Jen Forrester        51 F                 1:16:43 12:21

  282  22/27     147 Jennifer Gragg       43 F Atlanta      GA 1:16:49 12:22

  283  29/34     125 Christina Frost      35 F Goose Creek  SC 1:17:07 12:25

  284  15/19     273 Melanie Phillis      47 F Conover      NC 1:17:09 12:25

  285  18/18     272 Jason Phillis        42 M Conover      NC 1:17:09 12:25

  286  14/15     279 Carlie Powell        28 F Rock Hill    SC 1:17:22 12:27

  287  21/22     347 Megan Watson         34 F Summerville  SC 1:17:22 12:28

  288  16/19     240 Kelley Middaugh      49 F Summerville  SC 1:17:22 12:28

  289  15/15     160 Kelly Harrold        26 F Charleston   SC 1:17:40 12:30

  290   2/4       73 Tom Commito          69 M Isle Of Palm SC 1:17:42 12:31

  291   8/8      133 Kelly Garber         25 F Mt Pleasant  SC 1:17:46 12:31

  292   4/6      243 Margaret Miller      62 F Isle Of Palm SC 1:17:56 12:33

  293  22/24     359 Chris Williams       49 M Mt Pleasant  SC 1:18:01 12:34

  294  14/14     282 Thomas Price         57 M Summerville  SC 1:18:13 12:36

  295  30/34     103 Adrianne Dukes       36 F Summerville  SC 1:18:23 12:37

  296  23/24     185 Robert Jones         46 M Hanahan      SC 1:18:25 12:38

  297  10/11      56 Bobby Bumgardner     61 M Rock Hill    SC 1:18:28 12:38

  298  23/27     184 Molly Jones          40 F Hanahan      SC 1:18:44 12:41

  299  31/34      83 Nancy Crook          38 F Ladson       SC 1:19:00 12:43

  300   5/6      344 Christine Wainwrigh  64 F Mount Pleasa SC 1:19:13 12:45

  301  17/19     293 Paige Rhodes         49 F Daniel Islan SC 1:19:16 12:46

  302  11/13      38 Karen Bradford       54 F Taylors      SC 1:19:26 12:47

  303   2/2      252 Joan Mulvihill       72 F Charleston   SC 1:19:47 12:51

  304  12/13     115 Robin Faass          53 F Mount Pleasa SC 1:20:23 12:57

  305   1/1      236 Hailey Meyers        11 F Charleston   SC 1:20:43 13:00

  306   3/4      203 Jerry Ledbetter      65 M Hanahan      SC 1:20:47 13:01

  307  18/19     238 Jennifer Meyers      46 F Charleston   SC 1:20:53 13:01

  308  24/27     254 Kendra Myers         43 F Mount Pleasa SC 1:21:54 13:11

  309  22/22     266 Lindsey Pace         34 F Charleston   SC 1:21:56 13:12

  310   5/6      313 Susan Shannon        56 F Charleston   SC 1:22:47 13:20

  311  25/27     322 Gypsy Squirrel       40 F Mount Pleasa SC 1:22:48 13:20

  312   1/2      288 Chloe Reiheld        14 F Isle Of Palm SC 1:23:42 13:29

  313   2/2      107 Adi Edens            14 F Mount Pleasa SC 1:23:43 13:29

  314  19/19     373 Tyrell Yorke         27 M Hanahan      SC 1:23:44 13:29

  315  11/11     144 John Glaser          61 M Isle Of Palm SC 1:24:12 13:33

  316  13/13     225 Christine Maurer     50 F Mount Pleasa SC 1:25:02 13:41

  317  19/19     371 Susan Yarbrough      48 F Alpharetta   GA 1:27:29 14:05

  318  32/34     193 Wendy Kirkpatrick    39 F Upper Marlbo MD 1:30:21 14:33

  319  33/34      64 Ashley Casey         35 F North Charle SC 1:30:52 14:38

  320  26/27     358 Allison Williams     40 F Mt Pleasant  SC 1:33:01 14:59

  321   1/1      334 Jacob Towe           20 M Pauline      SC 1:34:11 15:10

  322   4/4      325 Ferris Stewart       69 M Isle Of Palm SC 1:34:39 15:14

  323  34/34     104 Lindsay Dupont       35 F Mount Pleasa SC 1:35:46 15:25

  324  27/27     286 Jennifer Ray         43 F Mount Pleasa SC 1:35:49 15:26

  325   6/6      192 Jan Kight            56 F Coward       SC 1:36:29 15:32

  326  24/24      57 Steve Burgess        49 M Mt Pleasant  SC 1:36:49 15:35

  327   6/6      411 Tricia Motes         63 F                 1:38:47 15:54


                     THE 25TH ANNUAL-RUN FOR THE CHILD

                    ISLE OF PALMS 5K CONNECTOR RUN/WALK

              Sponsored by The Exchange Club of ISLE OF PALMS

               MT. PLEASANT/ISLE OF PALMS,S.C. OCT. 7, 2017

Results compiled by Race Management Systems(RMS), www.rmssports.com/run.html

                   ********** AWARDS LIST **************

               ********** FEMALE OVERALL RESULTS ***********

    1 Melissa Cunningham   37 Summerville     SC   21:43

    2 Nicole Ciello        36 Mt Pleasant     SC   22:26

    3 Jasmine Smith        18 Johns Island    SC   22:45

                ********** MALE OVERALL RESULTS ***********

    1 Patrick Gaffney      34 Charleston      SC   18:12

    2 Marc Embler          60                      19:05

    3 Brad Gross           31 Charleston      SC   19:30

      **************** FEMALE MASTERS OVERALL RESULTS (40+)**************

    1 Meredith Nelson      49                      23:08

    2 Reagan Woods         40 Mt Pleasant     SC   26:46

    3 Allison Shay         41 Mt Pleasant     SC   27:38

       **************** MALE MASTERS OVERALL RESULTS (40+)**************

    1 Ron Menchaca         45 Summerville     SC   19:44

    2 Danny West           65 Myrtle Beach    SC   21:06

    3 Tony Shuler          59 Charleston      SC   21:24

     ********** FEMALE GRAND MASTERS OVERALL RESULTS (50+) **********

    1 Kadis Goldberg       52                      28:06

    2 Susan West           62 Myrtle Beach    SC   29:25

    3 Caroline Kelleher    55                      29:53

      ********** MALE GRAND MASTERS OVERALL RESULTS (50+) **********

    1 Jan-Erik Zeller      55 Catawba         VA   23:25

    2 Paul MacDonald       55                      23:46

    3 Bayne Selby          65 Sullivans Islan SC   24:12

         **************** AGE GROUP RESULTS *********************

                         FEMALE AGE GROUP:  1 – 12

    1 Emma Muller          11 Daniel Island      SC   23:31

    2 Josie May            11 Daniel Island      SC   24:14

    3 Ella Jancewicz       12 Isle Of Palms      SC   27:25

                          MALE AGE GROUP:  1 – 12

    1 Calvin Volkmann      10                         22:11

    2 Jackson Muller        9 Daniel Island      SC   22:19

    3 Tanner Volkmann       7                         28:45

                        FEMALE AGE GROUP:  13 – 17

    1 Kelley Sanders       15                         24:38

    2 Presley Finch        13 Isle Of Palms      SC   25:31

    3 Anna Turner          16                         26:32

                         MALE AGE GROUP:  13 – 17

    1 Michael Martin       17 James Island       SC   21:58

    2 Santiago Padilla     14                         22:43

    3 Evan Myers           14 Mount Pleasant     SC   23:22

                        FEMALE AGE GROUP:  18 – 21

    1 Jillian Wen          20 Charleston         SC   31:04

    2 Kate Tobin           19 Charleston         SC   31:04

    3 Alyssa Walker        20 Charleston         SC   31:17

                         MALE AGE GROUP:  18 – 21

    1 Jake Funderburk      19 Cookeville         TN   25:23

                        FEMALE AGE GROUP:  22 – 25

    1 Chiara Grady         22 Mt Pleasant        SC   27:17

    2 Mary Pace            25 Charleston         SC   28:22

    3 Amanda Piret         24 Charleston         SC   28:31

                         MALE AGE GROUP:  22 – 25

    1 Guy Scott            23 Athens             GA   21:05

    2 Sam Guerin           25 North Charleston   SC   23:55

    3 Sammy Ortiz          25                         27:05

                        FEMALE AGE GROUP:  26 – 29

    1 Jacqueline Smith     27 Mt Pleasant        SC   24:01

    2 Emily Bridges        27 Greenville         SC   26:24

    3 Maggie Ashley        29 Mount Pleasant     SC   27:29

                         MALE AGE GROUP:  26 – 29

    1 Andy Sinwald         29 Columbus           OH   22:41

    2 Alex Hornbuckle      26                         26:11

    3 Cesar Rodrigez       26                         26:19

                        FEMALE AGE GROUP:  30 – 34

    1 Morgan Zech          30 Mount Pleasant     SC   26:14

    2 Frances Deschenes    30 Charlotte          NC   27:32

    3 Amber Roberson       34 Mt Pleasant        SC   31:02

                         MALE AGE GROUP:  30 – 34

    1 Marcus Harris        30                         20:52

    2 Mark Barnes          31 Charleston         SC   24:08

    3 Michael Trotter      31 Mt Pleasant        SC   24:49

                        FEMALE AGE GROUP:  35 – 39

    1 Lillian Apple        35                         22:58

    2 Tracy Tayloe         37 Moncks Corner      SC   24:32

    3 Ryan Aprill          38 Mt. Pleasant       SC   25:37

                         MALE AGE GROUP:  35 – 39

    1 Emil Hristov         36 Mt Pleasant        SC   25:35

    2 Charles Livingston   38 Hanahan            SC   26:07

    3 John Yeager          38 Isle Of Palms      SC   27:19

                        FEMALE AGE GROUP:  40 – 44

    1 Amy Jancewicz        42 Isle Of Palms      SC   27:57

    2 Daphne Pierce        43 Isle Of Palms      SC   28:14

    3 Anne Ponnewass       43 Mount Pleasant     SC   28:28

                         MALE AGE GROUP:  40 – 44

    1 Quontrello Washingt  43 North Charleston   SC   23:17

    2 David Mello          43                         24:09

    3 Allen Gonzaga        43 Mount Pleasant     SC   27:27

                        FEMALE AGE GROUP:  45 – 49

    1 Laurie Volkmann      48                         28:45

    2 Carrie Stradella     45 Liberty            MO   29:02

    3 Kristen Kain         48 Goose Creek        SC   29:40

                         MALE AGE GROUP:  45 – 49

    1 Craig Leach          46 Mount Pleasant     SC   22:31

    2 Steve Burgess        49 Mt Pleasant        SC   26:44

    3 Bruce Dales          49 Summerville        SC   26:56

                        FEMALE AGE GROUP:  50 – 54

    1 Angela Fahie         53 Mt Pleasant        SC   33:10

    2 Karen Stalbird       51                         33:29

    3 Kelly Hill           50 Mt Pleasant        SC   37:51

                         MALE AGE GROUP:  50 – 54

    1 Mark Volkmann        50                         26:58

    2 Doug Schwartz        53 Mount Pleasant     SC   27:09

    3 Tom Scott            54 Athens             GA   31:23

                        FEMALE AGE GROUP:  55 – 59

    1 Kamm Shoaf           57 Piedmont           SC   30:13

    2 Kimm Cason           57 Pelzer             SC   30:34

    3 Gabrielle Mangan     55 Drexel Hill        PA   31:54

                         MALE AGE GROUP:  55 – 59

    1 Dan O’Donnell        59 Mt Pleasant        SC   24:58

    2 Ken Cavanaugh        58                         25:18

    3 Paul Assinesi        56                         29:13

                        FEMALE AGE GROUP:  60 – 64

    1 Nancy Bridges        63 Greenville         SC   30:57

    2 Sandra Brotherton    61 Isle Of Palms      SC   31:40

    3 Cynthia Brown        64 Sullivans  Island  SC   32:53

                         MALE AGE GROUP:  60 – 64

    1 John Hughes          60 Drexel Hill        PA   28:38

    2 Bill Bridges         64 Greenville         SC   30:57

    3 Paul Estes           62 Isle Of Palms      SC   31:00

                        FEMALE AGE GROUP:  65 – 69

    1 Dorothy Davidson     67 Landrum            SC   35:28

    2 Libby Folk           65 Johns Island       SC   36:50

    3 Susan Jacobsen       68 Bluffton           SC   41:04

                         MALE AGE GROUP:  65 – 69

    1 Patrick Welch        69                         28:37

    2 Jim Edwards          67 Isle Of Palms      SC   29:02

    3 Larry Coomer         67 Summerville        SC   32:34

                        FEMALE AGE GROUP:  70 – 74

                         MALE AGE GROUP:  70 – 74

    1 Ed Peyser            71 Mt Pleasant        SC   40:45

    2 Charlie Maraziti     72 Daniel Island      SC   41:04

                        FEMALE AGE GROUP:  75 – 99

                         MALE AGE GROUP:  75 – 99

    1 David Watson         82                         42:15

    2 John Bauer           76 Isle Of Palms      SC   45:30

    3 Joseph Myers III     75                         50:00

        


                                                             

                     THE 25TH ANNUAL-RUN FOR THE CHILD

                    ISLE OF PALMS 5K CONNECTOR RUN/WALK

              Sponsored by The Exchange Club of ISLE OF PALMS

               MT. PLEASANT/ISLE OF PALMS,S.C. OCT. 7, 2017

Results compiled by Race Management Systems(RMS), www.rmssports.com/run.html

Place Div/Tot  No.   Name                Age S City         St Time    Pace     

===== ======== ===== =================== === = ============ == ======= =====

    1   1/13    1126 Patrick Gaffney      34 M Charleston   SC   18:12  5:52

    2   1/11    1406 Marc Embler          60 M                   19:05  6:09

    3   2/13    1137 Brad Gross           31 M Charleston   SC   19:30  6:17

    4   1/11    1224 Ron Menchaca         45 M Summerville  SC   19:44  6:21

    5   3/13    1363 Marcus Harris        30 M                   20:52  6:43

    6   1/7     1355 Guy Scott            23 M Athens       GA   21:05  6:48

    7   1/8     1331 Danny West           65 M Myrtle Beach SC   21:06  6:48

    8   1/12    1292 Tony Shuler          59 M Charleston   SC   21:24  6:54

    9   1/29    1080 Melissa Cunningham   37 F Summerville  SC   21:43  7:00

   10   1/8     1209 Michael Martin       17 M James Island SC   21:58  7:04

   11   1/8     1393 Calvin Volkmann      10 M                   22:11  7:09

   12   2/8     1230 Jackson Muller        9 M Daniel Islan SC   22:19  7:11

   13   2/29    1065 Nicole Ciello        36 F Mt Pleasant  SC   22:26  7:14

   14   2/11    1192 Craig Leach          46 M Mount Pleasa SC   22:31  7:15

   15   1/9     1293 Andy Sinwald         29 M Columbus     OH   22:41  7:18

   16   2/8     1402 Santiago Padilla     14 M                   22:43  7:19

   17   1/7     1296 Jasmine Smith        18 F Johns Island SC   22:45  7:20

   18   3/29    1376 Lillian Apple        35 F                   22:58  7:24

   19   1/18    1409 Meredith Nelson      49 F                   23:08  7:27

   20   1/16    1328 Quontrello Washingt  43 M North Charle SC   23:17  7:30

   21   3/8     1231 Evan Myers           14 M Mount Pleasa SC   23:22  7:32

   22   2/12    1346 Jan-Erik Zeller      55 M Catawba      VA   23:25  7:33

   23   1/16    1229 Emma Muller          11 F Daniel Islan SC   23:31  7:35

   24   3/12    1360 Paul MacDonald       55 M                   23:46  7:39

   25   2/7     1138 Sam Guerin           25 M North Charle SC   23:55  7:42

   26   1/19    1295 Jacqueline Smith     27 F Mt Pleasant  SC   24:01  7:44

   27   4/13    1014 Mark Barnes          31 M Charleston   SC   24:08  7:46

   28   2/16    1383 David Mello          43 M                   24:09  7:47

   29   2/8     1286 Bayne Selby          65 M Sullivans Is SC   24:12  7:48

   30   2/16    1210 Josie May            11 F Daniel Islan SC   24:14  7:48

   31   4/8     1006 Ben Allen            13 M Isle Of Palm SC   24:22  7:51

   32   4/29    1308 Tracy Tayloe         37 F Moncks Corne SC   24:32  7:54

   33   1/10    1371 Kelley Sanders       15 F                   24:38  7:56

   34   5/13    1315 Michael Trotter      31 M Mt Pleasant  SC   24:49  8:00

   35   4/12    1243 Dan O’Donnell        59 M Mt Pleasant  SC   24:58  8:03

   36   5/12    1387 Ken Cavanaugh        58 M                   25:18  8:09

   37   1/1     1124 Jake Funderburk      19 M Cookeville   TN   25:23  8:11

   38   2/10    1113 Presley Finch        13 F Isle Of Palm SC   25:31  8:13

   39   1/12    1162 Emil Hristov         36 M Mt Pleasant  SC   25:35  8:14

   40   5/29    1009 Ryan Aprill          38 F Mt. Pleasant SC   25:37  8:15

   41   6/13    1007 John Allen           32 M Mt Pleasant  SC   25:59  8:22

   42   2/12    1197 Charles Livingston   38 M Hanahan      SC   26:07  8:25

   43   2/9     1397 Alex Hornbuckle      26 M                   26:11  8:26

   44   1/22    1345 Morgan Zech          30 F Mount Pleasa SC   26:14  8:27

   45   3/9     1405 Cesar Rodrigez       26 M                   26:19  8:29

   46   2/19    1041 Emily Bridges        27 F Greenville   SC   26:24  8:30

   47   3/10    1375 Anna Turner          16 F                   26:32  8:33

   48   4/10    1246 Sophia Pappas-Carru  15 F Mount Pleasa SC   26:43  8:36

   49   3/11    1358 Steve Burgess        49 M Mt Pleasant  SC   26:44  8:37

   50   1/20    1342 Reagan Woods         40 F Mt Pleasant  SC   26:46  8:37

   51   5/8     1120 Ethan Fralish        14 M Isle Of Palm SC   26:53  8:39

   52   4/11    1081 Bruce Dales          49 M Summerville  SC   26:56  8:40

   53   5/11    1271 Kevin Roberson       45 M Mt Pleasant  SC   26:56  8:40

   54   1/6     1414 Mark Volkmann        50 M                   26:58  8:41

   55   3/7     1388 Sammy Ortiz          25 M                   27:05  8:44

   56   2/6     1285 Doug Schwartz        53 M Mount Pleasa SC   27:09  8:44

   57   1/20    1134 Chiara Grady         22 F Mt Pleasant  SC   27:17  8:47

   58   4/9     1103 Marc Eves            26 M Lake Placid  NY   27:18  8:47

   59   3/12    1344 John Yeager          38 M Isle Of Palm SC   27:19  8:48

   60   5/10    1142 Lexy Hagan           16 F Charleston   SC   27:24  8:49

   61   3/16    1173 Ella Jancewicz       12 F Isle Of Palm SC   27:25  8:50

   62   3/16    1133 Allen Gonzaga        43 M Mount Pleasa SC   27:27  8:50

   63   4/12    1128 Erick Galicia        36 M Summerville  SC   27:27  8:50

   64   3/19    1012 Maggie Ashley        29 F Mount Pleasa SC   27:29  8:51

   65   2/22    1086 Frances Deschenes    30 F Charlotte    NC   27:32  8:52

   66   2/20    1290 Allison Shay         41 F Mt Pleasant  SC   27:38  8:54

   67   5/12    1390 Adrian McLaughlin    37 M                   27:38  8:54

   68   6/8     1256 Matthew Pollehn      14 M Mt Pleasant  SC   27:46  8:57

   69   6/11    1257 Thomas Pollehn       49 M Mount Pleasa SC   27:48  8:57

   70   3/20    1172 Amy Jancewicz        42 F Isle Of Palm SC   27:57  9:00

   71   7/8     1365 Owen Sharp           13 M                   28:03  9:02

   72   1/13    1415 Kadis Goldberg       52 F                   28:06  9:03

   73   4/19    1063 Brittany Christie    28 F Mt Pleasant  SC   28:09  9:04

   74   7/13    1013 Lyle Barker          33 M Mt Pleasant  SC   28:11  9:05

   75   6/29    1109 Kelly Ferderigos     38 F Charleston   SC   28:13  9:05

   76   4/20    1253 Daphne Pierce        43 F Isle Of Palm SC   28:14  9:05

   77   2/20    1349 Mary Pace            25 F Charleston   SC   28:22  9:08

   78   5/20    1258 Anne Ponnewass       43 F Mount Pleasa SC   28:28  9:10

   79   6/10    1372 Lily Higgins         13 F                   28:30  9:11

   80   3/20    1255 Amanda Piret         24 F Charleston   SC   28:31  9:11

   81   4/16    1193 Mike Learned         42 M N Charleston SC   28:31  9:11

   82   8/8     1416 Carter Wilare        13 M                   28:36  9:13

   83   3/8     1404 Patrick Welch        69 M                   28:37  9:13

   84   2/11    1164 John Hughes          60 M Drexel Hill  PA   28:38  9:13

   85   5/19    1024 Mary Bertwell        27 F Mt Pleasant  SC   28:44  9:15

   86   2/18    1392 Laurie Volkmann      48 F                   28:45  9:15

   87   3/8     1413 Tanner Volkmann       7 M                   28:45  9:16

   88   7/29    1180 Sharon Kennelly      37 F Sullivan’s I SC   28:50  9:17

   89   6/20    1364 Beth Sharp           43 F                   28:53  9:18

   90   6/12    1082 Brent Dameron        37 M Charleston   SC   28:59  9:20

   91   3/18    1303 Carrie Stradella     45 F Liberty      MO   29:02  9:21

   92   4/8     1097 Jim Edwards          67 M Isle Of Palm SC   29:02  9:21

   93   6/12    1408 Paul Assinesi        56 M                   29:13  9:24

   94   4/20    1184 Madison King         23 F Mt Pleasant  SC   29:17  9:26

   95   1/11    1347 Susan West           62 F Myrtle Beach SC   29:25  9:29

   96   7/11    1318 Aj Verhanovitz       45 M Mount Pleasa SC   29:30  9:30

   97   4/18    1178 Kristen Kain         48 F Goose Creek  SC   29:40  9:33

   98   8/13    1281 Matthew Scalzo       34 M Charleston   SC   29:43  9:34

   99   4/7     1241 John Nogiewich       24 M Charleston   SC   29:45  9:35

  100   1/16    1394 Caroline Kelleher    55 F                   29:53  9:38

  101   8/11    1131 Tommy Glover III     49 M Inman        SC   29:59  9:39

  102   7/20    1146 Amy Hart             41 F Mount Pleasa SC   30:00  9:40

  103   4/8     1367 Fritz Hutton         10 M                   30:03  9:41

  104   8/20    1168 Kristine Hutton      40 F Isle Of Palm SC   30:03  9:41

  105   5/18    1348 Jill Desplaces       48 F Mount Pleasa SC   30:05  9:41

  106   2/16    1291 Kamm Shoaf           57 F Piedmont     SC   30:13  9:44

  107   5/7     1147 Michael Heberton     25 M Greer        SC   30:14  9:44

  108   8/29    1384 Lindsay Dupont       35 F                   30:18  9:45

  109   4/16    1309 Caroline Taylor      12 F Tryon        NC   30:18  9:46

  110   9/13    1339 Matthew Wood         32 M Mt Pleasant  SC   30:19  9:46

  111   5/20    1166 Thananya Hughes      23 F Charleston   SC   30:22  9:47

  112  10/13    1175 James Johnston       30 M Charleston   SC   30:33  9:50

  113   3/16    1058 Kimm Cason           57 F Pelzer       SC   30:34  9:51

  114   7/12    1374 Ed Brnich            55 M                   30:40  9:52

  115   6/18    1176 Stephanie Johnston   45 F Cambridge    MA   30:55  9:57

  116   2/11    1042 Nancy Bridges        63 F Greenville   SC   30:57  9:58

  117   3/11    1040 Bill Bridges         64 M Greenville   SC   30:57  9:58

  118   9/20    1030 Stacey Bogoslofski   44 F Mt Pleasant  SC   30:58  9:58

  119   4/11    1100 Paul Estes           62 M Isle Of Palm SC   31:00  9:59

  120   3/22    1270 Amber Roberson       34 F Mt Pleasant  SC   31:02 10:00

  121   5/16    1329 Jason Waters         44 M Mt Pleasant  SC   31:03 10:00

  122   2/7     1330 Jillian Wen          20 F Charleston   SC   31:04 10:00

  123   3/7     1314 Kate Tobin           19 F Charleston   SC   31:04 10:00

  124   6/20    1276 Rebecca Ruiz         24 F Mount Pleasa SC   31:11 10:02

  125   7/12    1158 William Hoagland     35 M Mt Pleasant  SC   31:16 10:04

  126   4/7     1324 Alyssa Walker        20 F Charleston   SC   31:17 10:05

  127   9/29    1325 Brooke Walker        39 F Johns Island SC   31:19 10:05

  128  10/29    1157 Paige Hoagland       35 F Mount Pleasa SC   31:21 10:06

  129   3/6     1354 Tom Scott            54 M Athens       GA   31:23 10:06

  130   5/11    1313 Mickey Timms         61 M Mount Pleasa SC   31:25 10:07

  131   6/19    1072 Dwan Contreras       28 F Moncks Corne SC   31:27 10:08

  132  11/29    1110 Karrie Ferrell       38 F Charleston   SC   31:28 10:08

  133   5/7     1267 Giovanna Richard     20 F Charleston   SC   31:32 10:09

  134  11/13    1319 Aaron Voorhees       31 M Charleston   SC   31:36 10:10

  135   5/9     1233 Daniel Neitzke       29 M Charleston   SC   31:39 10:11

  136   3/11    1044 Sandra Brotherton    61 F Isle Of Palm SC   31:40 10:12

  137   6/7     1203 Tom Machon           24 M Drexel Hill  PA   31:41 10:12

  138   6/16    1382 Jose’ Marino         44 M                   31:44 10:13

  139   5/8     1411 Jack Grant            8 M                   31:45 10:14

  140  12/29    1208 Melissa Martin       39 F Mt Pleasant  SC   31:46 10:14

  141   7/10    1135 Caitlyn Greenway     14 F Mt Pleasant  SC   31:49 10:15

  142   8/12    1389 Carter Grant         39 M                   31:49 10:15

  143   4/16    1205 Gabrielle Mangan     55 F Drexel Hill  PA   31:54 10:16

  144  10/20    1067 Kelly Clackum        42 F Mt Pleasant  SC   31:55 10:17

  145   6/11    1385 Darrell Frank        64 M                   31:55 10:17

  146   7/18    1239 Jill Newell          47 F Sullivans Is SC   31:56 10:17

  147   9/12    1008 Mills Allison        37 M Isle Of Palm SC   32:01 10:19

  148   7/20    1050 Chelsea Burkett      25 F Charleston   SC   32:13 10:22

  149   8/20    1096 Taylor Edmondson     23 F Mt Pleasant  SC   32:13 10:23

  150   7/19    1177 Madden Jones         29 F Isle Of Palm SC   32:18 10:24

  151   8/18    1141 Rebecca Habbick      46 F Isle Of Palm SC   32:18 10:24

  152   6/9     1407 Matthew Woods        27 M                   32:25 10:26

  153   8/19    1199 Mary Luchansky       27 F Allentown    PA   32:32 10:28

  154   5/8     1074 Larry Coomer         67 M Summerville  SC   32:34 10:29

  155   5/16    1149 Avelyn Higgins       11 F Mt Pleasant  SC   32:34 10:29

  156  11/20    1212 Gia McBride          41 F Sullivans Is SC   32:50 10:34

  157   4/11    1352 Cynthia Brown        64 F Sullivans  I SC   32:53 10:35

  158   8/12    1280 Roy Saylor           55 M Wartrace     TN   32:53 10:35

  159   4/22    1123 Melissa Fried        33 F N Charleston SC   32:54 10:36

  160   5/16    1045 Rebecca Brouwer      58 F Mount Pleasa SC   32:55 10:36

  161   2/13    1104 Angela Fahie         53 F Mt Pleasant  SC   33:10 10:41

  162   8/10    1417 Kayley Bushnell      16 F                   33:17 10:43

  163   9/18    1089 Virginia Doleshek    45 F Denver       CO   33:18 10:43

  164   5/11    1196 Beth Livingston      64 F Hanahan      SC   33:18 10:44

  165  13/29    1261 Bridget Price        36 F Mount Pleasa SC   33:24 10:45

  166   7/16    1122 Stenio Freitas       43 M Mount Pleasa SC   33:28 10:47

  167  14/29    1260 Maira Povoa          39 F Mount Pleasa SC   33:28 10:47

  168  12/13    1298 Sam Spence           31 M N Charleston SC   33:28 10:47

  169   3/13    1373 Karen Stalbird       51 F                   33:29 10:47

  170   9/19    1213 Chelsea McClelland   26 F Mt. Pleasant SC   33:37 10:50

  171   5/22    1228 Sarah Mockler        31 F Mount Pleasa SC   33:38 10:50

  172   4/6     1125 Tim Funderburk       52 M Cookeville   TN   33:41 10:51

  173   9/20    1004 Giovonni Addison     25 F Mount Pleasa SC   33:53 10:55

  174   6/16    1005 Sheila Addison       55 F Mount Pleasa SC   33:54 10:55

  175   9/11    1252 Marvin Piatt         46 M Russellville TN   34:02 10:57

  176   6/7     1307 Katie Sullivan       20 F Isle Of Palm SC   34:03 10:58

  177  15/29    1053 Jennifer Bush        38 F Knoxville    TN   34:04 10:58

  178   8/16    1052 David Bush           44 M Knoxville    TN   34:04 10:58

  179   7/16    1306 Jean Sullivan        59 F Isle Of Palm SC   34:04 10:58

  180   7/7     1266 Emily Ribick         21 F Douglassvill PA   34:10 11:00

  181  12/20    1161 Sandra Hollenstein   41 F Mt Pleasant  SC   34:11 11:01

  182  16/29    1377 Alessandra Piccolo   38 F                   34:19 11:03

  183   9/12    1057 Mike Casha           55 M Mt Pleasant  SC   34:20 11:03

  184  10/18    1087 Kim Dixon            49 F Summerville  SC   34:21 11:04

  185  13/20    1102 Kristy Evans         40 F Mt Pleasant  SC   34:27 11:06

  186   6/22    1274 Candis Ross          32 F Pawleys Isla SC   34:39 11:09

  187  17/29    1288 Kathleen Shannon     37 F Mount Pleasa SC   34:50 11:13

  188   6/16    1153 Maeve Higgins        12 F Mt Pleasant  SC   34:51 11:13

  189  11/18    1152 Kathleen Higgins     45 F Mt Pleasant  SC   34:51 11:13

  190   9/16    1155 David Hindman        44 M Charleston   SC   35:08 11:19

  191  10/16    1073 Joseph Cook          42 M Charleston   SC   35:08 11:19

  192   6/8     1106 Mike Faris           67 M Rock Hill    SC   35:09 11:19

  193   7/22    1321 Aubrey Wade          31 F Charleston   SC   35:19 11:22

  194  18/29    1312 Sarah Thomas         37 F Mt Pleasant  SC   35:25 11:24

  195   1/6     1083 Dorothy Davidson     67 F Landrum      SC   35:28 11:25

  196   8/22    1028 Kat Bodkin           34 F Mt Pleasant  SC   35:28 11:25

  197   7/8     1356 Randy Freeze         67 M Isle Of Palm SC   35:35 11:28

  198  10/11    1011 John Arrants         46 M North Charle SC   35:37 11:28

  199  11/16    1381 Micah Perdue         43 M                   35:47 11:31

  200  12/18    1031 Susan Bork           47 F Isle Of Palm SC   35:52 11:33

  201   7/11    1020 Randy Bell           62 M Isle Of Palm SC   35:59 11:35

  202  10/20    1336 Reilly Williams      24 F Mt Pleasant  SC   36:08 11:38

  203  14/20    1222 Stephanie Medlock    41 F Mt Pleasant  SC   36:10 11:39

  204  11/20    1071 Caitlyn Conner       23 F Goose Creek  SC   36:14 11:40

  205  10/19    1366 Anne Buck            29 F                   36:15 11:40

  206  12/20    1204 Lauren Mancini       23 F Goose Creek  SC   36:15 11:40

  207   6/11    1059 Dolores Catapano     62 F Charleston   SC   36:20 11:42

  208  19/29    1055 Sara Carpenter       36 F Charleston   SC   36:21 11:42

  209  12/16    1112 Paul Finch           44 M Isle Of Palm SC   36:23 11:43

  210  13/20    1332 Kaitlyn White        24 F Vance        SC   36:29 11:45

  211   8/16    1156 Sonya Hinnant        57 F Gainesville  GA   36:29 11:45

  212  10/12    1140 Cameron Habbick      55 M Isle Of Palm SC   36:30 11:45

  213   9/22    1114 Christie Fitzpatric  32 F Charleston   SC   36:31 11:46

  214   7/11    1163 Chrissy Hudson       62 F Isle Of Palm SC   36:35 11:47

  215  13/18    1186 Amy Kinsey           48 F Gainesville  FL   36:35 11:47

  216   6/8     1037 Lucas Brent           7 M Mt Pleasant  SC   36:47 11:51

  217   2/6     1117 Libby Folk           65 F Johns Island SC   36:50 11:52

  218   8/11    1033 Paul Bradley         62 M Wilmington   DE   36:55 11:53

  219   7/16    1036 Julian Brent          7 F Mt Pleasant  SC   37:06 11:57

  220  15/20    1039 Thayleigh Brent      42 F Lufkin       TX   37:06 11:57

  221  11/11    1085 Robbie De Rojas      46 M Daniel Islan SC   37:11 11:58

  222   9/16    1386 Patricia Patrick     55 F                   37:29 12:04

  223  20/29    1263 Casey Ranado         35 F Mount Pleasa SC   37:35 12:06

  224  14/20    1015 Rachel Basye         24 F Lynchburg    VA   37:39 12:08

  225   4/13    1154 Kelly Hill           50 F Mt Pleasant  SC   37:51 12:11

  226   9/11    1245 Greg Padgett         60 M North Charle SC   37:55 12:13

  227   7/7     1016 Sam Basye            24 M Lynchburg    VA   37:57 12:13

  228  10/22    1056 Brooke Casey         32 F Isle Of Palm SC   37:57 12:13

  229   7/8     1311 Thomas Taylor         9 M Columbus     NC   37:59 12:14

  230  15/20    1115 Bre Flannery         22 F Charleston   SC   38:00 12:14

  231  21/29    1294 Christina Smith      35 F Charleston   SC   38:19 12:20

  232  13/16    1105 Susan Fancher        42 M Mt Pleasant  SC   38:33 12:25

  233   5/13    1077 Melanie Crolley      51 F Mount Pleasa SC   38:39 12:27

  234   8/16    1310 Cecilia Taylor       12 F Columbia     SC   38:39 12:27

  235  11/19    1338 Michelle Wingate     29 F Ladson       SC   38:39 12:27

  236  16/20    1277 Sandra Sailertaylor  44 F Columbia     SC   38:41 12:27

  237  11/22    1337 Lauren Wilson        34 F Mount Pleasa SC   38:49 12:30

  238  12/22    1238 Kate Neville         33 F Mt Pleasant  SC   38:57 12:33

  239   9/16    1023 Kayleigh Bergstrom    7 F Isle Of Palm SC   39:14 12:38

  240  12/19    1022 Jacci Bergstrom      28 F Isle Of Palm SC   39:14 12:38

  241   6/13    1095 Kathy Eck            51 F Williamsport PA   39:17 12:39

  242  10/16    1396 Brynn Bushnell       10 F                   39:20 12:40

  243           1395 Bridget Bushnell        F                   39:20 12:40

  244  13/19    1282 Courtney Schafer     29 F Mt. Pleasant SC   39:21 12:40

  245  10/16    1279 Beverly Saylor       55 F Wartrace     TN   39:29 12:43

  246   7/13    1225 Brenda Mesa          51 F Mt Pleasant  SC   39:30 12:43

  247  11/16    1326 Demarie Washington   10 F N Charleston SC   39:33 12:44

  248  17/20    1327 Erica Washington     44 F North Charle SC   39:38 12:46

  249  14/19    1269 Shaffer Ripley       26 F Charleston   SC   39:41 12:47

  250  12/16    1150 Fallon Higgins        9 F Mt Pleasant  SC   39:42 12:47

  251   5/6     1151 Jeffrey Higgins      50 M Mt Pleasant  SC   39:42 12:47

  252  15/19    1034 Katie Brazel         28 F Charleston   SC   39:47 12:49

  253  13/22    1160 Elizabeth Hogan      32 F Charleston   SC   39:48 12:49

  254  14/22    1139 Whitney Gurtzweiler  30 F Charleston   SC   39:55 12:51

  255   8/13    1165 Maureen Hughes       51 F Drexel Hill  PA   39:57 12:52

  256  15/22    1343 Sarah Woods          31 F Charleston   SC   40:03 12:54

  257  11/12    1340 Lee Woods            56 M Clemson      SC   40:04 12:54

  258  16/22    1219 Liz McGuan           32 F Charleston   SC   40:06 12:55